„Ned. Cultureel Contact" viert 20-jarig bestaan Albert's Corner Nico is niet agressief VEL ^e-Muuu Kostbare schilderijen in Den Haag gestolen Anton van Duinkerken ter aarde besteld Belgische beslissing olieleiding uitgesteld Vele festiviteiten Wil Parijs Biafra erkennen? waar de koffie lekker vers is (elk '/2 uur vers gezet) j Alleen maar hongerig Grote belangstelling: Al-Bakr vormt nieuw kabinet ESRO-RAKET GELANCEERD OVERSTROMING OP JAVA EIST 15 LEVENS PAGINA *6 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 ADVERTENTIE AMERSFOORT (GPD) Onder het motto „Eigen tyd" wil het Neder lands cultureel contact, dat is gevestigd in het huis „Randenbroek" ln Amersfoort, medio september zijn 20-jarig bestaan vieren met een groot aantal activiteiten, die merendeels in Amsterdam zullen plaatshebben. Het feestprogramma is ontworpen door een commissie ad hoe onder voorzitter schap van de heer E. A. Schüttenhelm. Een afzonderlijk Amsterdams comité is belast met de programma-uitwerking. De bedoeling is om de cultuur zo veel mogelijk onder de aandacht van het publiek te brengen, met name door een exposé van wat de amateuristische verenigingen aan mogelijkheden bieden en door bevordering van creatieve vrijetijdsbesteding in het algemeen. De festiviteiten zullen in Amsterdam worden gehouden op 13,14 en 15 september, terwijl bepaalde gespreide activiteiten een langere periode omvatten. Zij worden op zaterdag 7 septem ber om 11 uur geopend in het Anne Frankhis. Gedurende de gehele maand september zal t.g.v. de ont moetingsdagen volksontwikkelings werk een fototentoonstelling „Eigen tijd" worden gehouden. Deze expositie is mogelijk gemaakt door medewer king van de landelijke zwart-wit- club van de Bond van Nederlandse Amateurfotografen In de Jordaan In het kader van het Jordaanfesti- val zal donderdag 12 september een kunstexpositie in de Noorderkerk wor den geopend. De eigenlijke openings avond is geprogrammeerd op vrij dagavond 13 september in de „Brak ke Grond". Tijdens een concert van avant-gardistisohe muziek van pia nist-componist Reinbert de Leeuw wordt in het gehele gebou ween re ceptie gehouden. Tevens zullen in de bovenzalen amateurfilms worden ge toond en zal om negen uur de toneel groep „Studio" een uitvoering geven van het hedendaagse toneelstuk „O is O", van Sandra Key Aar berg. Zaterdag 14 september wordt een eoort teach-in gehouden over de cul tuur. Inleiders, o.w. pater S. Jelsma en Pier Taeia zullen enkele knel punten aan de orde stellen. Discus sieleider is Jan Blokker. Dezelfde dag, zaterdag 14 septem ber, worden onder het motto .Horen, kijken, doen" in overdekte stands op de Dam demonstraties gegeven van diverse vormen van amateurirtische kunstbeoefening en expressie. Voor de middaguren staat nog een actieve ontmoetingsbijeenkomst op het programma van beoefenaars van amateuristische en beroepskunst, met medewerking o.m. van Otto Sterman, 's Avonds wordt nog een improvisatie-feestavond in het jeugd- gebouw „Fantasio" gehouden met een optreden van een groep jonge avant-gardistische kunstenaars. In de grote zaal heeft dan een licht show met vloeistofprojectie plaats. Zondag 15 september is er 's mid dags een stertocht van harmonie- en „Hedendaagse Spaanse kunst" ROTTERDAM (ANP) In het mu seum Boymans-Van Beuningen wordt tot 25 augustus 1968 een tentoonstel ling gehouden: „hedendaagse Spaan se kunst" Zesendertig Spaanse kun stenaars in of buiten Spanje wer kend zyn op deze tentoonstelling vertegenwoordigd, oa. Picasso, Mi- ro en Dali. De tentoonstelling omvat 130 wer ken, waarbij enkele zeer grote, die scans uit meerdere delen bestaan. Zij nemen 12 zalen van het museum hi beslag. fanfarekorpsen naar gebouw „Mar- canti," waar om half drie een con cert van eigentijdse muziek zal wor den uitgevoerd door een voor die ge legenheid speciaal samengesteld harmonieorkest van 52 musici, o.l.v. Jan Schaap. Voorts omvat deze zon dag nog een filmmiddag en een to neelmanifestatie op de Noorder- markt. De tweede en derde ontmoe tingsdagen in het Anne Frankhuis worden gehouden op zaterdagavond 21 en 28 september. Het plan om het Amstelveld ln Amsterdam tot een functioneel plein te maken zal eerst op een later tijd stip kunnen worden uitgevoerd. B. en W. van Amsterdam staan posi tief tegenover dit voorstel tot ver fraaiing en aanpassing van het plein. Verder ligt het in de bedoeling om in de maanden mei en juni van het volgend jaar in het kader van het Holland Festival een grote buitenex positie van moderne beeldhouwwer ken te houden onder de naam Beeld en route Randstad". Dit eve nement wordt georganiseerd door de heer L. van Lagestein, die o.m. ook coördinator was van het project Beeld en route Groningen." Tenslotte zal er nog een grammo foonplaatje „Eigentijds toneel" wor den uitgebracht. Verantwoordelijk hiervoor is Lou Hoefnagels. De single bestaat uit twee bijdragen: enkele fragmenten uit de Zoo-story van Edward Alby, uitgevoerd door ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. leden van het Ned. Centrum voor Amateurtoneel en fragmenten uit de tweede acte van „Hurrah America" van Jean-Claude Italli door de to neelgroep „Studio." Geheim document Brits-Franse raket gestolen Zeker 100 doden. bij uitbarsting vulkaan „Arenal" SAN JOSÉ (Reuter) De uitbar sting van de vulkaan „Arenal" op Costa Rica heeft volgens officiële cij fers het leven gekost aan honderd personen, terwijl velen vermist wor den. Men verwacht dat het doden cijfer nog belangrijk zal stijgen. Inmiddels is een hulpprogram op gang gekomen voor de bewoners van het 'getroffen' gebied, dat 170 kilo meter ten noordwesten van de hoofdstad José ligt. In het gebied rond de vulkaan zijn rijst- en ka toenplantagc vernield, evenals vele bomen. Ook zijn door de lavastroom rivieren buiten hur oevers getreden Volgens getuigen neeft een stroom hete luoht, die voegde op drie erup ties, vele slachtoffers gemaakt. Zware straf geëist DEN HAAG (ANP) On- danks alle ontkenningen van een 24-jarige jongeman heeft de Officier van Justitie gister middag bij de Haagse recht bank 10 maanden gevangenis straf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht geëist terzake van diefstal door mid del van inbraak. In gezelschap van twee kennissen was verdachte begin januari van dit jaar uit de gevangenis aan de Casuarisstraat in Den Haag ontsnapt en meteen weer op het inbrekers- pad gegaan. Een van de ontsnapte vrienden had bijzondere interesse voor antiek en schilderijen. Hij was dan ook betrokken bij diefstal van twee kostbare schilderijen uit de eta lage van een Haagse kunsthandel, diefstal van antiek in een kerk te Poeldijk en een antieke kist uit een kerk in Maasland. Verdachte zou tip gever zijn geweest en hebben deelge nomen aan de inbraak in de woning NIJMEGEN (GPD> Onder grote belangstelling is gister-1 middag op de r.-k. begraafplaats Jonkerbos in Nijmegen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr. W. J. M. A. j Asselbergs, beter bekend onder zijn schrijversnaam Anton van Duinkerken. van een 88-jarige freule in de Daen- delstraat in Den Haag. waar een schilderij ter waarde van f 62.000 werd gestolen uit de slaapkamer van de slapende freule. Voorts zou ver dachte hebben geassisteerd bij een inbraak im een perceel aan de Vlas kamp, waar voor f 50.000 aan juwe len, tafelzilver en bont werd buitge maakt. In deze affaire was ook nog betrokken een 28-jarige koopman, die geholpen zou hebben bij diefstal van een schilderstuk ter waarde van f42.000, een Koekkoek daterend uit de Haagse school van 1850. De zaak tegen verdachte was aan- I gehouden ten einde over hem een I psychiatrisch rapport in te winnen. J Hoewel hij aanvankelijk had bekend j aan de twee eerstgenoemde inbraken in Den Haag te hebben deelgenomen, kwam hij daarop terug en ontkende thans. De reeds veroordeelde zei als getui ge dat verdachte niet bij de inbra ken aanwezig was geweest. Na het horen van enkele geutigen a charge en decharge vond de officier van Justitie wel zoveel bewijs tegen ver dachte om tot genoemde eis te ko men. De verdediger bepleitte vrij spraak en vroeg verdachte onmiddel lijk in vryheid te stellen, hetgeen de rechtbank weigerde. Vonnis op 13 augustus. LONDEN (Reuter) Volgens Britse persberichten zijn geheime do cumenten over de werking van een nieuwe Brits-Franse raket in Essex gestolen uit de auto van een tech nicus van de maatschappij Marconi. Het ministerie van technologie heeft, zonder de naam van het project te noemen, bevestigd dat twee weken geleden enkele geheime documenten, afkomstig van Marconi, zijn zoek geraakt als gevolg van een autodief stal. De vermiste stukken hebben naar verluidt betrekking op het geleidings systeem van de raketbom Martel, die een TV-camera in de neus heeft. Het wapen wordt gezamenlijk door de Franse maatschappij SA Engins Ma tra en het Britse bedrijf Hawker- Siddeley Dynamics ontwikkeld voor de strijdkrachten van beide landen. Het dient voor het bestoken van gronddoelen vanuit de lucht. Marco ni is een van de onder-aannemers van het project. Gematigd karakter BEIROET (Reuter) President Al-Bakr van Irak heeft een nieuw kabinet gevormd, het tweede ln twee weken tijd. Volgens radio-Bagdad dat dit meldde, telt de regering 26 ministers, onder wie 12 leden van het kabinet van luitenant-kolonel Al-Najef, die dinsdag werd verban nen. President Al-Bakr is zelf premier Er zijn twee vice-premiers: luite nant-generaal Al-Takriti, tevens mi nister van Defensie, en luitenant- generaal Am-asj, die ook minister van Binnenlandse Zaken is. De porte feuille van Buitenlandse Zaken is toevertrouwd aan Abdel-Karim Sjeifcli. De dinsdag verbannen ex-premier Al-Najef is m Marokko aangekomen, waar hij een tijdelijke verblijfsver gunning heeft gekregen. De ontsla gen minister van Defensie is naar Rome gegaan. President Al-Bakr heeft het twee tal ervan beschuldigd, dat zij con tact hebben gezocht met reactionaire elementen en arrestaties hebben la ten verrichten zonder machtiging van de revolutionaire raad. Het conflict kwam tot uitbarsting toen de twee zondag op een bijeenkomst van het kabinet de liquidatie van de natio nale petroleummaatschappij eisten. Volgens politieke waarnemers heeft de president door hun verwijdering de weg vrijgemaakt voor een gema tigde. democratische politiek in de lijn van de „klassieke" Baath-partij, een socialistische Pan-araJbisahe be weging. RHEDEN (GPD) Het mag dan waar zijn dat de wilde zwijnen in de bossen rond de Carolina-hoeven in Rheden de laatste tijd wat opdringerig zijn, agressief zijn ze niet. Dat zegt de natuurwacht, de heer H. van den Brink, die kind aan huis is bij de wilde-zwijnenfa- Imilies in het onzalige bos. „Ze zijn opdringerig geworden door I het voeren dat de mensen nog steeds j doen en dat verboden is. Opvallend is wel. dat ze sinds enkele weken wat I hongeriger lijken. Ze zijn tuk op iede re hap brood en gaan soms achter de wandelaar aan wanneer ze niet krijgen wat ze ruiken. Daardoor ont staat wel eens paniek". De heer Van den Brink vertelt dit terwijl we nabij de Beversbergen op zoek zijn naar „Nico", die zoals som mige kranten schreven agressief zou zijn. Ver achter de 'Carolina-hoeve vinden we Nico. Op het moment dat wij hem zien, scharrelt hij wat rond ln de rand van een dennenbos. Hij heeft ons al lang geroken maar maakt geen aanstalten om naar ons toe te komen. Nico. zo kunnen we al van een afstand waarnemen is een uit d'e kluiten gewassen „keiler" (mannetjeszwijn). Als Nico niet bij ons wil komep, gaan wij maar naar Nico. Hij reageert nauwelijks als wij hem tot op enkele meters zijn genaderd. Onze fotograaf kan in alle rust een plaatje maken. Dan pakt de heer Van den Brink een papiertje. Hij ritselt ermee. Het zou een brood zak kunnen zijn. In die veronderstel ling verkeert ook Nico. Hij reageert onmiddellijk. Langzaam komt hij naar ons toe. Het kwijl loopt uit zijn bek. Hij ruikt. Even staat hij dicht bij ons stil. Dan draait hü zich om. Hier is niets te halen, moet zijn con clusie zijn geweest. KIRUNA (Reutei') De Europese Organisatie voor onderzoek vande ruimte (Esaro) heeft gasteren op haar proefterrein bij Kiruna in het noor den van Zweden een „Centaur"-ra- ket gelanceerd. De raket, die met apparatuur van de universiteit van Stockholm is uitgerust, bereikte een hoogte van 135 kilometer. Later reageert hij helemaal niet meer op een stukje papier. Een slim dier. Maar wat zou er zijn gebeurd als we wel een lekkere hap bij ons hadden gehad? Hij zou ons net zo lang achterna hebben gezeten tot hij die hap had gekegen". Zo gaat het Communisten leider op Java gepakt DJAKARTA (ANP) Indonesi sche militairen hebben in de buurt van Malang de voormalige commu nistische jeugdleider Soekatno gear resteerd. Soekarno was voorzitter van de jeugdorganisatie Pemoeda Rakjat, die een aandeel, heeft gehad in de moord op zes generaals op de lucht machtbasis Halim tijdens de misluk te staatsgreep van drie jaar geleden. Behalve Soekatno zijn nog vier com munisten gearresteerd, zo is gisteren van militaire zijde in Djakarta be kendgemaakt. met vrijwel alle zwijnen die we te genkomen. Men behoeft overigens geen jacht opziener af natuurwacht te vragen of de wilde zwijnen nog door de men sen worden gevoerd. Nabij de verza melplaatsen van de „zwarte rakkers" ligt het vol papieren broodzakken. Een afschuwelijke vuilnishoop. Het is misschien nodig dat er strenger wordt opgetreden tegen mensen die de wilde zwijnen toch voeren. Dat zal niet alleen de veiligheid van iedere wandelaar ton goede komen, maar ook een einde maken aan de ontsiering van een prachtig stuk natuurschoon. BRUSSEL (ANP) De Bel gische regering heeft een be slissing over de aanleg van een pijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen, waarvoor een aan tal oliemaatschappijen plannen heeft ontworpen, uitgesteld tot september. Op de begraafplaats waren tal van dichters en schrijvers uit ons land en het Vlaamse land aanwezig. Zij allen waren goede vrienden van deze bo imposante figuur. Ook tal van hoge autoriteiten uit de kerkelijke wereld woonden de begrafenisplech tigheid b(j. Het ministerie van C.R.M. was vertegenwoordigd door minister Marga Klompé. De plechtigheden rond de begrafe nis werden om half elf geopend in de aula van de katholieke universiteit aan de Wilhelminasingel waar een academische rouwzitting plaatsvond. Tydens deze bijeenkomst werd voor honderden familieleden en ge nodigden de herdenkingsrede uitge sproken door de grote vriend van Van Duinkerken, prof. dr. K. Meeu wisse. In deze rede, die ongeveer 25 mi nuten duurde, zei prof. Meeuwisse dat Anton van Duinkerken herdenken meer betekent dan terugdenken aan de hoogleraar alleen: „Zijn ontwikke ling als beoefenaar van de we tenschap valt onmogelijk los te den ken van zijn fascinerend optreden als emancipator van het tweede kwart van deze eeuw". Vervolgens memoreerde prof. Meeuwisse de loopbaan van deze gro te Europese letterkundige en wees hy op het vele baanbrekende werk dat Toon van Duinkerken heeft ver richt voor de katholieken in Neder land. Na tal van verdiensten van de overledene in herinnering te hebben geroepen besloot prof. Meeuwis se met een kenschets die Van Duin kerken goed karakteriseert: „Het in drukwekkendst in Anton was toch wel te zien hoe deze levensminnaar zijn levensleer en levenskunst wist waar te maken, ook toen de zwaarste be proevingen zijn deel werden. Op het sterfbed was hij sterk vermagerd, maar zijn liefde tot God, zijn aan dacht voor de mensen en zijn uank- baarheid voor het leven blijVen hem tot zijn laatste dagen toe. Laten we hem in vreugde dankbaar herdenken ik weet niets wat hem hier op dit ogenblik meer verheugt, wat hem van grotere dankbaarheid zou heb ben vervuld", aldus prof. Meeuwisse. Na de rouwdienst werd in de Onze Lieve Vrouwe-geboortekerk aan het Mariaplein in Nijmegen te zijner nagedachtenis een heilige mis opge dragen. Evenals ln de aula waren ook hier tal van vooraanstaande mensen Het ministerieel 'comité voor eco nomische en sociale coördinatie be sloot gisteren in Brussel eerst nog door deskundigen een vergelijkend kostenonderzoek te laten maken van olie-aanvoer via een pijpleiding uit Rotterdam of via overslag in Le Ha vre. Dit rapport zal begin september uitgebracht moeten worden. Eerste-minister Eyskens verklaar de gistermiddag, dat men rekening zal moeten houden met een verlies van ruwe olie-aanvoer voor Antwer pen. doch hy geloofde ook dat Ant werpen indirect voordeel zou kunnen putten uit het aantrekken van nieuwe industrieën. De Belgische regering had vorige week van het Antwerpse gemeente bestuur een brief ontvahgen waarin een overzicht van de voor- en nade len van een pijpleiding naar Rotter dam werd gegeven. Het gemeentebe stuur sprak zich niet voor of tegen uit, doch verklaarde wel dat het in stelling van een gemeentelijke belas ting op olie-aanvoer via een pijplei ding zou wensen om verliezen als ge volg van vermindering van de scheepvaart goed te maken. Toespeling Debré PARIJS (AFP, Reuter) D« Franse regering heeft er gisteren op gezinspeeld Biafra te willen erken nen. In een te Parijs uitgegeven verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Debré wordt gezegd dat het conflict tussen Nigerië en Biafra dient te worden opgelost op basis van het recht van de volkeren op zelfbeschikking. Frankrijk meent dat het bloed dat hef volk van Biafra in meer dan een jaar heeft vergoten en het lijden dat het heeft ondergaan,, een bewijs vormen van de wil zioh als een zelf standig volk re manifesteren. Volgens de verklaring dienen de desbetref fende internationale procedures in werking te worden gesteld. Indien Frankrijk tot erkenning van Biafra zou overgaan, zou het het eerste Europese land zijn dat zulks zou doen. Biafra is tot nu toe alleen erkend door een aantal Afri kaanse staten. Twee functionarissen van een Brit se hulporganisatie in Nigerië zijn gisteren bij Awgoe omgekomen toen hun auto op een landmijn liep. De Westduitse regering zal nog vijf mil joen mark ter beschikking stellen voor de hulp aan de slachtoffers van de burgeroorlog in Nigerië en Biafra. Hongerstaking van Cuba-reizigers In het eerste deel van „De zaak Jakubowski" heeft U op de T.V. kunnen zien, hoe de gelijk namige Poolse gastarbeider ter dood wordt veroordeeld, omdat hij zijn kind zou hebben vermoord. uit binnen- en buitenland aanwezig. Het gaat hier om een gedramati seerde reconstructie van een ge- I rechtelijke dwaling, zoals die be schreven is door R. A. Stemmle. I Het tweede deeldat de NCRV vanavond op Nederland I uit zendt, behandelt de rehabilitatie van wijlen Jakubowski, want ja ren na de voltrekking van het vonnis, gaf een krantenbericht aanleiding tot revisie van deze zaak. Op de foto: Jakubowski (Friedrich G. Beckhaus), die, staande voor zijn rechters, zijn doodvonnis hoort uitspreken. beëindigd AMSTERDAM iANP) De groep gestrande Cuba-reizigers in Amster dam heeft de hongerstaking uit pro test tegen de blokkade van Cuba vannacht beëindigd., omdat zij deze demonstratie op een andere plaats dan de Daim in Amstea'dam zinloos acht. De Amsterdamse overheid had opdracht gegeven, dat de demon stranten vannacht voor twaalf uur van de Dam moesten verdwijnen. Voorts is besiloten de pogingen om een vliegtuig naar Cuba te vinden voorlopig te staken. Geen charter maatschappij bleek tot heden bereid een vlucht uit te voeren. De groep wil als zodanig blij\en bestaan, maar gaat. in afwachting van verdere ge beurtenissen, naar huis. DJAKARTA (AP) Vijftien per sonen zyn omgekomen in het gebied van Tjamis in Midden-Java in de ergste overstromingen die in de laat ste 40 jaar in het gebied hebben plaatsgehad. De overstromingen zyn dinsdagochtend heel vroeg begonnen toen de rivier de Tjitandoei, die door de enorme regenval zeer hoog stond, buiten haar oevers trad en het laag gelegen gebied overstroomde. Volgens Antara zijn 1500 personen geëvacu eerd en staan de huizen van 10.000 personen onder water.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6