PRAAG LIJKT TE HEBBEN GEWONNEN Johnson geeft cijfers over grote infiltratie JAMIN Gé VERHOOG Roemenië protesteert tegen de bemoeizucht van Poolse pers en tv Dief werd vergiftigde havermout noodlottig Vandaag slotcommuniqué Tsjechisch-Russisch gesprek Mr. Gallas burgemeester van Alphen Augustus begint zomers WFERBERICHT Iels koeler (§uct Qïteuwo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 No. 32549 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E, A E. vaD Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ARRESTATIES IN SEATTLE PRAAG (GPD) Hoewel het officiële bericht pas in de loop van de dag wordt ver wacht, mag, aldus ingewijden, de RussischTsjechische top conferentie in Tsierna aan de Tisa als geëindigd worden be schouwd. Een aantal delegatie leden van beide zijden is al vertrokken. Het overleg dat vandaag nog plaats vindt, gaat over het gezamenlijke commu niqué ongetwijfeld een moei lijke opgave omdat Russen en Tsjechen ook op dat punt ge heel verschillende belangen hebben. durende de eerste zeven maan- Te oordelen naar de spaarzame ge; pns die van Tsjechische zijde tot nu toe werden prijsgegeven, zou het resultaat aanmerkelijk gunsti ger zijn dan Praag in zijn bange verwachtingen heeft durven veron derstellen. De Sowjet-Unie zou dan tenslotte toch voor het manhaftig vertoon van Tsjecho-Slowakye's nationale een heid het hoofd hebben gebogen, ook al zal dit nimmer duidelijk gelezen kunnen worden uit het slotcommuni qué waarmee de wereld geconfron teerd zal worden. Evenwel, het simpele politieke realisme dat de Tsjechen in de afge lopen maanden op de been heeft ge houden. is ook aanleiding tot de ver onderstelling dat voor het nu blijk baar bezegelde recht op een bestaan naar eigen ontwerp, een nu nog on duidelijke prijs moet worden be taald. Zo niet nu. dan toch na ver loop van tijd wanneer de Sowjet- TJnie de gelegenheid heeft gehad zijn beschadigd aanzien weer wat te her stellen. SEATTLE (Washington» (AP» De politie van Seattle heeft gister avond 64 arrestaties verricht toen het weer kwam tot wanordelijkheden waarbij op de derde achtereenvolgen de avond met stenen en brandbom men gegooid werd in de negerwijk. De commissaris van politie Ra mon, gaf alle beschikbare eenheden bevel de wijk binnen te gaan „en al le personen te arresteren die wanor- de veroorzaken of er aan meedoen". Er werd melding gemaakt van ten minste zes branden. Een jongeman die ervan verdacht werd met een re volver op een brandweerwagen ge schoten te hebben, werd aangehou den. Hij bleek in het bezit van een I zij aanvankelijk voor geladen .45 pistool. rende functie hadden. Wet op leerlingwezen van ki •acht geworden DEN HAAG (ANP De wet op het leerlingwezen is in werking ge treden. Voor het eerst is deze vorm van beroepsopleiding in een speciale wet geregeld. Voordien stoelde het leerlingwezen op de nijverheidswet, die uit 1919 dateert. Een belangrijke wijziging is o.m. eat jonge vaklie den tot 27 jaar een leerovereenkomst kunnen sluiten, voorheen was de ma ximum-leeftijd 21 jaar. De binding tussen parklijk- en schoolopleiding is uitgegroeid tot een hechte twee-een heid. De consulenten stimuleren en adviseren meer dan voorheen, waar een controle- Januskop Voor de Tsjechen is het op het ogenblik nog een vrijwel onmogelij ke zaak om de televisiebeelden van oen lachende Doebtsek en een har telijk gesticulerende Swoboda tegen over een niet onvriendelijke Kosigin en een glimlachende Podgorni, te rijmen met het grimmige militaire machtsvertoon aan de grenzen. Aan- (Van onze weerkundige medewerker) De julimaand die gisteren wel iswaar zonnig eindigdemet tem peraturen in het binnenland tot 28 graden, is gemiddeld een te koude maand gebleven. Het aan tal uren zonneschijn was vrijwel normaal doordat vooral start en finish van juli zonnig en zomers waren. Gistermiddag- en avond trok ken van noord naar zuid enkele verspreide onweersbuien over de westelijke helft van ons land. In enkele plaatsen in Zeeland viel 10 tot 15 mm regen. Augustus zal zich de eerste dagen zomers ge dragen, met een onweerkans. De stroming blijft overwegend zuide lijk niet in de kustgebieden 's middags een iets frissere zeewind. Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavondveranderlijke be wolking met -plaatselijk regen of enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. In het algemeen iets lagere mid dagtemper aturen (Opgemaakt om 11.40 uur) STRANDVERW ACHTING Perioden van zon, maai morgen toch een kans op onweer. Zwakke zeewind. Temperaturen van 20 tot 22 graden zeewater 18 graden. Vooruitzichten: aanvankelijk on stabiel, maar via Ierland nadert een hogedrukgebied, dat tegen het week einde weer perioden van stabieler en goed strandweer zal brengen. 2 AUGUSTUS Zon op: 5.03 uur; onder: 20.28 uur. Maan op: 15.07 uur; onder- 23.14 uur Hoogwater te Katwijk te 8.27 en 20.56 Laag water te 4.11 en 16.33 uur. gezien de bewoners van Moravië, Bohemen en Slowakije uit eenvoudi ge gegevens ook eenvoudige conclu sies trekken, blijven zij voorlopig vol wantrouwen de gezichten van Rus- lands januskop bekijken. De nieuwe machthebbers in Praag doen inmiddels alles om de Tsjechi sche burger te doordringen van ver trouwen in het bewind. Professor Ota Sik, de man achter deAconomi- sche hervormingen en sinds mei vi ce-premier, zei gisteren: „Als de be volking van dit land nog twijfelt aan zfjn lot en aan zijn socialisme dan is dat omdat er op dit moment nog te weinig doorslaggevende garanties bestaan. Democratie zoals wij die ons voorstellen, is nog niet beli chaamd in onze wetgeving, tenmin ste niet in een mate die haar positie voor goed onaantastbaar maakt". Van alle kanten stromen nog steeds de adhesiebetuigingen naar het rechtlijnige, uit grijze steen opge trokken, gebouw van het centrale partijcomité -Aan de. Moldau. Eén van de w elsprekendste wellicht, regel recht voortvloeiend uit het unieke plebisciet van de handtekeningenac tie is de stichting van een „Nationaal Fonds ter ondersteuning van de Eco nomie: Coöperatieve boerderijen maken een produktie die ver boven hun taak uitgaat; er komen extra werkdagen en bij de Tsjechische staatsbank is een speciale rekening geopend voor het „Fonds van de Re publiek". zoals de officiële naam luidt. Gisteravond werd in het tele visiejournaal de bevolking opgeroe pen pe'-soon tenminste één gra-m goud voor dr. staatsbelangen ter be schikking te stellen. Die steun ie Hoogstnoodzakelijk, want de economische hervormingen van professor Ota Sik komen ook al door de moeilijke crisissituatie op politiek terrein slecnts langzaam op toeren. De dplorabele staat waarin zich het Tsjechische staatshuishou- den bevond, mag dan <n zeer belang rijke mate mede ten grondslag heb ben gelegen aan de politieke om wenteling maar het statistische bu reau van de staat heeft in een half jaarlijks rapport bekend dat de eco nomische hervorming nog geen rol van doorslaggevende oetekenis heeft kunnen vervullen. Vervolg op pagina 2 BOEKAREST (AP) Roemenië heeft gisteren een prolestnota aan Polen gestuurd, waarin de beschuldi ging uitgesproken wordt dat de Pool- Een klein meisje uit Tsierna b> Dd de Tsjechische president E* oboda gisteren bloemen aan. De Russische president Podgorni (uiterst rechts), de Tsjechoslo- waakse parlementsvoorzitter Smrkowski (achter Swoboda), de Russische premier Kosigin (twee de van links) en de Russische partijideoloog Soeslow (achter Ko sigin) kijken glimlachend toe. Johnnv Kraaykanip naar ziekenhuis Amsterdam (ANP). In over spannen toestand is Johnny Kraaij- kamp vannacht van zijn woning in Amsterdam naar het ziekenhuis ovei gebracht, waar hij een absolute rust- ambassadeur kuur ondergaat. Door zijn drukke werkzaamheden in de afgelopen maanden in verband met de komen de voorstellingen van het blijspel „Blaffende honden bijten niet", waarin hy samen met Johan Kaart de hoofdrol zou spelen, vertoonde hy de afgelopen week reeds tekenen van oververmoeidheid De producer van het stuk. Bert v. d. Linden, ziet zich dan ook genoodzaakt een gelijkwaar dige speler te zoeken om Johnny te vervangen Zondag 18 augustus is de voorpremière van het stuk i n Den Bosch, De officiële première is op 26 WASHINGTON, PARIJS, SAIGON (AP, Reuter) „In dien de Noordvietnamezen een nieuw offensief in Zuid-Viet- nam beginnen, zullen de Ver enigde Staten nieuwe militaire maatregelen moeten overwe gen", aldus verklaarde presi dent Johnson gisteren op een persconferentie. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat Hanoi zijn militaire activitei ten nog niet heeft verminderd. Integendeel, Noord-Vietnam heeft in juli een record aantal infiltranten naar het zuiden ge zonden: naar schatting 30.000. De activiteit op het water heeft een recordhoogte bereikt: meer dan 1200 kleine bootjes zijn ten zuiden van de 20ste breedte graad waargenomen, hetgeen vier maal zoveel is dan het we kelijkse gemiddelde tot dusver. Het aantal vrachtwagens op de wegen is 25 procent meer dan het jaargemiddelde. Het totale verkeer is driemaal zo groot als in maart. Over de dagelijkse toevloeiing van vijandelijke voorraden zei Johnson, dat die in maart dagelijks 107 ton was. Sindsdien was er een voortdu rende styging tol 320 ton per dag in de eerste 19 dagen van juli. De Ame rikaanse president verklaarde reden te over te hebben om te geloven, dat de communisten in V«?tnam een grootscheeps offensief voorbereiden. Hij verklaarde bereid te zijn alle bombardementen op het noorden stop te zetten „als wij ervan over tuigd zyn. dat dit geen zware verlie zen voor de Amerikaanse strijdk- krachten en hun bondgenoten tot gevolg zal hebben". De Verenigde Staten hebben gis teren Noord-Vietnam beschuldigd van voortdurende schending van het in 1962 in Genève gesloten akkoord inzake de neutraliteit van Laos. Dit geschiedde gisteren by mond<> van Harriman in Parijs. DU nomen» Metaal nit 18 pagina', augustus in Scheveningen. Harriman deed een beroep op Hanoi zijn buren met rust te laten in het belang van de vrede in Zuidoost- Azië. Noord-Vietnam heeft thans meer dan veertigduizend man solda ten in Laos. waar veel Noordvietna mezen nu gevangpn zijn. Ook zijn daar nu ongeveer 600.000 Laotiaanse vluchtelingen uit door de communis ten bezet gebied. Drie. Noordvietna- mese divisies in liet centrale gebied van Zuid-Vietnam worden vanuit Laos bevoorraad. Haariman onderstreepte, dat de Amerikaanse troepen pas naar Zuid- Vietnam waren gezonden toen Zuid- Vietnam byna door de Vietnamezen was overrompeld. „Het was de Noord- vietnamese invasie van Zuid-Viet nam, die het Amerikaanse bombar dement van Noord-Vietnam noodza kelijk maakte. Het was deze toene mende invasie, die de gevechten in het zuiden heeft verhevigd". Van Noordvietnamese zijde in Parys is gisteren naar aanleiding van de verklaring van minister Rusk op dinsdag, dat „Amerika eerst moet weten wat er gebeurt wanneer Ame rika de bombardementen zou staken", gezegd, dat dit een „buitengewoon ab surde eis van wederkerigheid was. De legatieleider Ha Van-laoè zei, dat Ha noi zich verzet „tegen de oorlogszuch tige houding van Rusk, die ingaat te gen vredesstreven van het Ameri kaanse volk en de internationale opi nie". Amerikaanse en Zuidvietnamese soldaten bestormden in de afgelopen drie dagen versterkingen van de Vietcong in de moerassige gebieden van de Mekongdelta. Volgens een me dedeling in Saigon zyn daarby 152 guerrillastrijders gedood. Men vernie tigde uitgestrekte opslagplaatsen van wapens en munitie. Aan Zuidvietna mese kant zouden slechts twee ge wonden zijn gevallen, terwijl over eventuele Amerikaanse verliezen geen cyfers bekend zyn. se pers en tv een anti-Roemeense campagne voeren. In Wenen zien waarnemers deze nota als een indirecte steun aan Tsje- cho-Slowakye. De nieuwsmedia in Polen en andere communistische landen hebben herhaaldelijk ge klaagd over de Tsjechoslowaakse pers en tv. In de Roemeense nota, ge publiceerd door het persagentschap Agerpress, wordt geëist dat een ein de wordt gemaakt „aan de schade lijke manifestaties in Polen". „De politiek van Roemenië wordt besproken en verdraaid in de Poolse pers, voor de tv en in openbare de batten". aldus de Roemeense nota. Er werd aan toegevoegd, dat „een lid van het Poolse centrale comité voor de tv van Warschau zelfs zyn toe vlucht genomen heeft tot insinuaties en lasterlyke woorden over de Roe meense buitenlandse politiek". De man werd niet met name ge noemd. ,.Wy zyn van mening, dat het het recht is en blijft van elke party en van elke staat onafhankelyk zyn bin nen- en buitenlandse politiek te bepa- le", aldus de Roemeense nota. De Poolse verklaringen worden „daden van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land genoemd". (ADVERTENTIE) morgen voordeel melkhazelnootjes ISO gram van 109 voor 95 niet duur wel heerlijk LEIDEN Naar wij van be-"" trouwbare zijde vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. R. M. Gal las (45), sinds 16 juni 1962 eer ste burger van Leiderdorp, tot burgemeester van Alphen aan den Rijn. Zoals bekend, is Al phen burgemeesterloos sedert de pensionering per 1 juli j.L van de heer Z. Bruins Slot. De benoeming zal een grote promo tie betekenen, aangezien de heer Gal ias dan eerste burger zal worden van ^en ongeveer 32.000 inwoners tellen de gemeente, die naar verwachting in 1980 tot ongeveer 70 a 80.000 in woners zal uitgroeien. Evenals Alphen ls Leiderdorp een snelgroeiende ge meente. waardoor de heer Gallas be kend is met de hiermee samenhan gende problematiek. Leiderdorp telt thans ruim 11.000 inwoners. Mr. Gallas (hervormd en lid van de CHU) werd op 24 april 1923 in Ze venhuizen (Z.H.) geboren. Hy door liep het gymnasium in Gouda en studeerde rechten aan de Ryksuni- versiteit in Leiden. Van 1948 tot. 195# was liy werkzaam by het bureau wa terstaatsrecht van de provincial# griffie van Zuid-Holland. Daarna trad hy in functie bij het kabinet van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en op 1 mei 1957 werd hy benoemd tot re ferendaris A. hoofd van het bureau Openbare Orde en Justitiële Zaken- In 1962 volgde zyn benoeming tot burgemeester van Leiderdorp. ADVERTENTIE UW SLAGER voor ouderwetse KWALITEIT RUND-, KALFS-, VARKENS- en LAMSVLEES. UW POELIER voor VERSE braadstukken, braadkuikens, gegrilde kuikens 2,95» DOEZASTRAAT 41—39, TEL. 21418 HELMOND (GPD» Diefstal van wat levensmiddelen uit de kantine van de N.V. Houtwarenfabriek Stiphout by Helmond heeft giste- teren het hele Helmondse politie korps aan het werk gezet. Behalve flessen limonade, suiker, koffie en melk uit de kantine was elders uit het bedryf ook een pak havermout weggehaald. Die havermout even wel was vermengd met rattengif en levensgevaarlijk by gebruik er van. Gistermiddag vond de Helmondse po litie de dief kreunend in een Hel- monds weiland. Het was een 15- jarige Helmondenaar die bij de Stiphoutse houtwarenfabriek in dienst is. De nacht ervoor had hy de leeftocht by zyn baas wegge haald. In een weiland achter de Parellelweg in Helmond had hy op z'n dooie akkertje de havermout pap klaargemaakt met melk, sui ker en limonade. Leo was na de smul party al direct onwel geworden en leed aan on- dragelyke darm- en maagkram pen. De politie vond hem juist op tyd om zijn leven te redden. Ter- wyl zyn maag in het Helmondse ziekenhuis werd leeggepompt, werd in het laboratorium haastig naar het soort vergif gespeurd om ef- Prins Claus verricht acroba tische toeren met WMem-Alexan der in de tuin van kasteel Dra- kensteyn. Het vrolijke plaatje is geschoten door hoffotograaf Max Koot. ficiënte maatregelen te kunnen treffen om de jongen in het leven te houden. De behandelende artsen vrezen niefc meer voor het leven van de jongen, maar ach/ten het niet uitgesloten dat hy blyvende gevolgen van he# vergif zal ondervinden. Vit het Leidsch Dagblad van jj 31 Juli 1868: i Laatst werd een heer op e. hoogen toon aangesproken j door een zijner crediteuren; i de schuldenaar echter ant- woordde dood bedaard: „Jij hebt waarachtig een praats i alsof ik aan jou alleen geld 1 schuldig was!" j i Te Wenen is onlangs eene i dame gestorven, welker vrees van levend begraven te i zullen worden, zo groot was, c, I dat zij in haar testament a f 1000 vermaakt had aan de i persoon, die haar lijk c, driemaal vierentwintig uren zou kietelen. Hare oude i dienstmaagd heeft die taak yp zich genomen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1