vEen auto, die vertrouwen geeft ELASTISCHE VOORRUITEN Dreigend toontje van Indonesisch legerblad Rage in mini-blussers Twee auto miljoenste op komst ""23 Van wegenwagens9 wielen en wat - er - :o - bij kmnt FORD ESCORT 1100 DE LUXE Duel Fiat Alfa Romeo SAMENWERKING MET NEDERLAND HANGT AF VAN UITSLAG WEST-IRIAN Poeder of gas ERDAG 1 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Door Henk van Zalinge) ■JTRECHT (GPD) De Ford Escort 1100 De Luxe is een Bike wagen, die ongecompliceerd aanvoelt en in extreme situa- ■s gemakkelijk in de hand is te houden. Een wagen, die ver duwen geeft. Zo zouden loij ons oordeel willen formuleren na de wagen enige tijd chtig aan de tand te hebben gevoeld. Onze mening over de weg- \ging is zeer positief. Die auto ligt geivoon lekker op de weg. En we bbcn er heus heel gekke dingen mee gedaan. Dingendie men nor- lied niet zou doen op een drijfnat ivegdek in een onoverzichtelijke \cM. Hard remmen, stuur loslaten, wat gebeurt er? Niets, alleen een \:ort, die zijn koers prachtig blijft vervolgen. I is op de Escort wel wat aan merken. Dat weten wij" ook. Ons U >tste bezwaar geldt de banden. N zijn voor verbetering vatbaar, r deze banden gaat hij eerder 3en. Maar ondanks deze banden Ide bochtvastheid en de slipge- ligheid nog zeer goed. Men zou 5 moeten zien hoe perfect de wa- zou reageren als er radiaalban- om zaten. Verschillen [et gas op de plank wees de tel- 140, we reden 131 echte kilome- u Het lawaa? was oorverdovend, was jammer. Aan geluidsisola- is niets gedaan. Maar ja, voor gulden kan men niet alles heb- Het verschil tussen de 1100 De e en de standaard is driehonderd ien. De De Luxe heeft meer x>m, een luxueuzer dashboard, temperatuurmeter, armsteunen de portieren, een koffermat en rij buitenspiegel. et dashboard is matzwart uitge- rd en era smaakvol. De chroom- it achter de klokjes hoeft voor niet. De verwarming en ventila- zjjn uitstekend. Het is zelfs mo- ^Jk om bijvoorbeeld koude lucht en en warme lucht onder tegelijk gelaten blazen! Technische verschil- zijn er niet. De uitvoering is zo dkoop mogelijk gehouden. De .terruiten kunnen bijvoorbeeld t open. De geluidsisolatie is mini- jyl. zodat motor en versnellings- goed hoorbaar zijn. Op zichzelf zij niet rumoerig. Alles zit ste- in elkaar en is wel doordacht. Ronde vormen U 'eem het plaatwerk bijvoorbeeld. ;maal ronde vormen. Daardoor is 3,jcarrosserie steviger. Ronde platen 3,6 nu eenmaal moeilijker in te druk- 3.6 dan platte. r rammelt wel wat, maar dat pa* de stoelen, die op de grond ver- "'adeld zijn. Er zit iets speling in pe)zijn gemonteerd op glijders van dplastic. De leuningen kunnen ■r voren kiappen om de passagiers ter in te laten stappen. De stoe- ri zitten wat hoog, maar erg com- llabel. Bovendien zakken de stoel- na enige tijd wel wat in. De ferbak is ruim, er kan een hele- 1 in. [et 1100 cc motortje is ongecom makkelijk toegankelijk. Ook bij deze motor is het z.g. cross- flowsysteem toegepast. De verbran dingsruimte is in de zuiger uitge spaard. De prestaties zijn lang niet gek voor een 1,1 liter. De accelera- tietijd van 0-80 kilometer is 12,2 se conde, van 0-100 19,6. Van 0.400 me ter in 21 seconden. En zoals gezegd een top van 131 echte kilometers. Het benzineverbruik is 1 op 10,8. Starten gaat fantastisch onder elke omstandigheid. Over de versnellings bak zijn wü zeer te spreken. Het korte pookje op de vloer ligt lekker in de hand en schakelt zeer exact. Ook de synchromesh is erg goed. De afstand van twee naar drie had iets korter gekund. De overbrengin gen zijn zeer goed uitgekiend. Bo ven de 125 gaat de pook ramme len, maar ja poken trillen altijd wat. De pedaaldruk van koppeling- en rempedaal is prettig gekozen. De trommelremmen voldoen goed. Zelf centrerend De Escort is makkelijk in het ver keer. Hij stuurt prettig en zeer di rect. Hij heeft een sterk zelfcen- trerend effect. Dat wil zeggen, dat na een bocht het stuur makkelijk terugkomt. De stuurinrichting is uitgevoerd met een tandbeugelbestu- ring. Op een klinkerweggetje drib belt de Escort wat en vooral bij onze wagen bonkte de achteras. Hij sloeg als het ware. Wij moesten toen wel corrigerend sturen. Maar over het algemeen heeft de Escort een rustig karakter. Nadat onlangs de eerste steenleg ging voor de nieuwe autofabriek bij Napels heeft plaats gehad, heeft thans Fiat een 400.000 m2 groot ter rein in Termini Imerse bij Palermo (Sicilië) gekocht teneinde daar een assemblagefabriek met een capaciteit van 50.000 auto's per jaar te bouwen. Deze Fiat-fabriek, Siciifiat ge noemd zal reeds binnen twee jaar de produktie kunnen beginnen, der halve tijdig genoeg om het op te kun nen nemen tegen de staatsconcur- rentie van het IRI-concern, dat de Alfa Romeofabriek laat bouwen. Compromis Als de auto op de brug staat ziet hü er van onderen netjes uit. De vering is een geslaagd compromis: vóór onafhankelijk, achter een stijve achteras, gelokaliseerd door twee brede bladveren. Een constructie, die veel wordt toegepast vanwege zijn betrouwbaarheid. Men heeft dan geen kruiskoppelingen nodig. Bij het rijden geeft de zijwindge voeligheid geen problemen. De ve ring hebben wij grondig geprobeerd in een slechte berm. Met een kuil en een bobbel. De Escort sprong. Twee achterwielen los. maar bleef prachtig in balans en kwam weer op alle 4 zijn pootjes terecht. Verder niets. Het stelt allemaal niets voor. een paar wielen van de grond maakt niets uit. Als het materiaal het maar houdt, daar gaat het om. En dat deed het! Binnenkort zal het Nederlandse personenwagenpark uit twee mil- Hii Joen auto's bestaan. Wanneer dat precies zal gebeuren is moei- 1 lijk vast te stellen, want er komen dagelijks niet alleen auto's, maar er worden even regelmatig auto's aan het wagenpark ont trokken, doordat ze te oud zün geworden, bij ongelukken worden vernield of naar het buitenland worden uitgevoerd. Het zal dan ook wel nooit bekend worden wie de eigenaar van deze mijlpaal-auto zal zijn, evenmin als dit bij de éénmiljoenste y het geval was. Deze verscheen eind mei 1964 en er waren dus maar ruim vier jaren nodig om het aantal te verdubbelen. Nim- W mer heeft de massa-motorisering zo'n snelle voortgang gemaakt als in dit viertal jaren en waarschijnlijk zal on» land een derge lijke groei in zo'n uort tijdsbestek ook niet' meer beleven. (In 1970 worden er ZV-t miljoen verwacht). De stijgende autoverkopen in ons land hebben zich ook in het tweede kwartaal van dit jaar voortgezet. In het eerste half jaar van 1968 bereikte de verkoop van nieuwe personenwagens plus combinatiewagens (volgens RAI-gegevens» zelfs een hoogterecord van bijna 200.000 (194.261). Dat is rond 42000 meer dan in dezelfde periode van 1967, toen er 151.952 werden verkocht. Het voorgaande record werd in 1965 bereikt met 152.072 stuks. Na de verschuivingen van de meest verkochte merken, die zich na drie verkoopmaan den reeds hadden voorgedaan, heeft de markt zich wat gestabili- ig, Beerd Opel zit Volkswagen nog steeds dicht, op de hielen. Fiat bleef jk goede derde, maar Ford-Dld kon ten koste van DAF een plaatsje •tijgen, zij het slechts met enkele tientallen verschil. Renault en i Ford-Eng. schoven beide een plaatsje op. waardoor Simca van de zesde naar de achtste plaats afdaalde. Citroen en Peugeot hand haafden zich resp. op de 9de en 10de plaats. Austin steeg naar de 11de plaats ten koste van NSU. Tenslotte rukten Morris en BMW een plaatsje op waardoor Mercedes van de 14de op de 16de plaats terecht kwam. Dit waren dus de verschuivingen t.o.v. de r rangorde na 3 maanden. Hoe de situatie gewijzigd is ten opzichte van het eerste halfjaar 1967 en 1968 blijkt uit de volgende cijfers: Bij auto-ongelukken worden de In zittenden voornamelijk het slachtof fer van drie onderdelen, en wel in de volgende rangorde: het dashbord de stuurkolom en de voorruit. De laatste jaren zijn daarom aan het dashboard tal van verbeteringen aangebracht, zoals het aanbrengen van soepele stootranden en het weg werken van uitstekende knoppen. Tal van stuurkolommen hebben reeds een voorziening gekregen waardoor bü een frontale botsing het middenge deelte harmonica-achtig wordt sa mengedrukt. Het nieuwste op het gebied der voorruiten is nu een elastische voor ruit, die een heel eind uitstulpt als men er bij een botsing met zijn hoofd tegenaan zou vliegen. De meeste in Europese auto's ge bruikte voorruiten zijn van gehard glas, die als er maar een opspattend steentje tegen aankomt, met een knal stuk gaan en het zg. melkeffect ver- oorzaken. waardoor men nagenoeg geen enkel uitzicht meer heeft. Ge perfectioneerde uitvoeringen hiervan hebben een zodanige constructie, dat er in het gezichtsveld van de voorzit tende een gedeelte wel min of meer doorzichtig blijft. In diverse landen, zoals Amerika, Canada. Italië en volgend jaar ook Zweden, zijn deze geharde ruiten als voorruit echter verboden. Daar gebruikt men geslaagde voor- j ruiten of ook wel triplex-glas; be staande uit twee glaslagen, die door een plasticlaag aan elkaar worden ge- I hecht. Deze krijgen op zijn hoogst j een kleine stervormige beschadiging als er een steentje tegenaankomt. Ze zijn echter zo hard. dat ze bij een botsing de kans op een hersenschud ding of schedelbreuk vergroten. Bo vendien omkransen ze het hoofd met puntvormige scherven als men met dit lichaamsdeel door de ruit heen gaat. Het gebruik van een autogor del kan deze gevaren echter aan merkelijk reduceren. Een variant van het triplexglas is het. H.I. (High Impact) gelaagd glas met dunnere glaslagen en een dikke re plasticlaag. dat minder stoot kracht heeft. Niet uit Amerika, maar uit België komt men nu met een nieuwe va riant van het gelaagde glas. De Bel gische onderneming Glaverbel lan ceert deze name ij lk onder de afkor ting V.H.R. (verre haute résistance) glas dus van hoge weerstand. Bij een plastictussenlaag van 3mm dik. Deze is zo soepel, dat ze bij een gebruikt men voor de VHR nog dun nere glasplaten, van 0.9 tot 1.5 mm dik D.eze is zo soepel, dat ze bij een botsing uitstulpt als er iemand met zijn hoofd tegenaankomt en het slachtoffer daardoor als het ware in een net opvangt Over levertijd en prijs valt nog wei nig te zeggen, wel dat ze 20 a3Q pet. duurder zullen zijn dan het Hl-ge laagd glas. ADVERTENTIE [Uw MUl-beklederl IcftlN'N ENVES*IXïRAC H T1 Activiteit van Palestijnse verzetsgroep BEIROET (AP) De Palestijnse verzetsorganisatie Fatah heeft be kendgemaakt zondagnacht een deel van de Hebreeuwse universiteit op de berg Scopus in Jeruzalem te heb ben opgeblazen. Een guerilla-groep was Jeruzalem binnengedrongen en had explosieve ladingen in een van de voornaamste gebouwen van de universiteit geplaatst. De ontploffing vond plaats vlak na middernacht en het onderdeel keerde veilig op zijn basis terug. Fa tali zei eveneens dat bü een aanval met raketten op een Israèli- lisch militair kamp ten zuiden van de Allenby-brug twaalf Israëliërs aün gedood of gewond. QUICK BOYS VERLIEST VAN V OLE W IJ CKERS KATWIJK Quick Boys heeft gisteravond het oefenprogramma voortgezet met een wedstrijd tegen de Amsterdamse eerste divisieclub Volewijckers. De Katwijkers verloren met 1—3, maar er was na afloop een aanmerkelijk betere stemming dan zaterdag j.l., toen met 05 van Holland Sport was verloren. Het op stellen van Adri Pluimgraaff op ds linksbuitenplaats bleek een duidelü- ke verbetering. Trouwens, de gehele blauwwitte formatie speelde met een grotere inzet. Dat de Amsterdam mers zegevierden hadden zij dan ook niet te danken aan beter spel, maar aan een Juister gebruik maken van de kansen. In het eerste half uur was Quick Boys nog niet opgewassen tegen het open en snellere spel van De Volewijckers. Het werd dan ook snei 01 door een treffer van rechtsbuiten Stout. De Katwüks* defensie slaagde er daarna vrü lang in de aanvalsdrift van de hoofdste delingen in te dammen, maar toen na 30 minuten spelen doelman Vooy» aarzelde met uitlopen, was Boeke- stein. de ex-Telstar-speler, er als de kippen bü om 02 te scoren. Quick Boys werkte zich vervolgens onder de druk uit. Parlevliet (door treuze len) en Adri Pluimgraaff (geen steun) moesten echter goede sco ringskansen ongebruikt laten passe ren. Na de rust kregen de Katwüker» meer vat op het Amsterdamse spe» en kreeg Leo Pluimgraaff (penalty* een prachtige kans om tegen te sco ren. Het elfmeterschot van de Kat- wijkse schutter was evenwel te slap om het doelman Duits moeilijk te maken. In plaats van 1—2 werd hei 03, toen aan de andere kant Boe- kenstein onderuit werd gehaald en Wielrennen Nenk Nijdam is In een criterium over 150 km voor beroepsrenners te Deinze (België) op de tweede plaats geëindigd. Hü had een achterstand van tien seconden j Koppedraaier de strafschop wel be- op de winnaar, dc Belg Jacques de nutte. Quick Boys stond daarmee Boever, die de afstand in 3 uur en j definitief op verlies. De Katwijker* 40 minuten aflegde. Bart Zoet legde bleven echter goed partij geven en besiag op de derde plaats in dezelfde slaagden er tenslotte in door Parle- tijd als Nijoam. vliet 1-3 te scoren. DJAKARTA (ANP» De Indone sische minister van Buitenlandse Za ken. Malik, en de speciale vertegen woordiger van VN-secretaris-gene- raal Thant, Ortiz, zullen van 20 tot 23 augustus West-Irian besoeken. Te gelijkertijd gaat dan ook een aantal Indonesische en buitenlandse jour nalisten mee. Het door liet Indonesische leger ge- 1967 1968 Aantal Pet. Aantal Pot. 1. Volkswagen 22.403 15.3 25.997 13.4 2. Opel 15.738 10.7 25.038 12.9 3. Fiat 18.623 12.7 23.222 12.0 4. Ford-Dld. 10.488 7.2 15.172 7.8 5. DAF 11.157 7.6 15.154 78 6. Renault 10.897 7.4 12.783 6.6 7. Ford-Eng. 9.844 6.7 12.398 6.3 8. Simca 9.577 6.5 11.981 6.2 9. Citroen 6.240 4.3 9.418 4.8 10. Peugeot 4.624 3.2 6.143 3.2 11. Austin 1.879 1.3 5.062 26 12. NSU 4.189 2.9 4.681 2.4 13. Vauxhall 2.174 1.5 3.615 1.9 14. Morris 1.228 0.8 3.425 1.8 15. BMW 2.342 1.6 3.146 1.6 16. Mercedes 2.218 1.5 2580 1.3 17. Volvo 1.459 1.0 1.883 1.0 Volop onderdelen voor de Lloyds De 175.000 eigenaars van een Lloyd-wagen (150.000 in Duitsland en 25.000 daarbuiten) behoeven hun auto ook nu. zven jaar nadat de laatste Lloyd-auto als gevolg van het I Borgward-faillissement van de band alle fabrikanten hun produkt als rolde nog niet door het ontbreken het. beste bestempelen. Nu kunnen DEN HAAG (GPD> Voor de auto-accessoireshandel mag de zomer van 1968 ongetwijfeld het seizoen van de brandblus sers worden genoemd. We kun nen slechts gissen naar de ma gische vonk die deze rage heeft ontstoken, al mogen we aanne men dat de industrie goede re denen heeft gehad voor het op de markt brengen van een on gekend assortiment handzame blussertjes op dit ogenblik. We mogen zonder meer blü zün met het toenemende aantal brand blussers in auto's, caravans en ple zierboten. Want hoe vaak ontstaat een klein brandje carburatur, bu- tagasje of elektrische bedrading dat bü snel ingrüpen zonder ernsti ge gevolgen zou zün gebleven? Bedenkingen Maar er zijn anderzüds krachtige bedenkingen aan te voeren tegen de wijze waarop de miniblussers als ver se kadetjes over de toonbank gaan. niet vergezeld van deskundig advies omdat de verkoper het ook niet weet steunde blad „Ampera" schreef gis teren, dat het komende referendum in West-Irian van beslissende in vloed zal zün op de samenwerking tussen Indonesië en Nederland. Het blad maakte deze opmerking in verband met het bezoek van de Ne derlandse parlementaire missie, die ha!f augustus in Indonesië wordt ver wacht. Volgens „Ampera" ligt de uit voering van het referendum geheel en. al bü Indonesië en niet bij de Verenigde Naties of Nederland. (Volgens een tussen Indonesië, Ne derland en de Verenigde Naties ge sloten akkoord dient de bevolking van West-Irian in de gelegenheid ge steld te worden te beslissen of zü volgend jaar onafhankelijkheid zal lcrügen of deel zal gaan uitmaken van de Indonesische republiek). Het blad stelt de vraag in hoever re de Nederlanders meewerken aan de uitvoering van het referendum door de samenwerking tussen de twee landen niet te verstoren. Wanneer de uitslag niet strookt met de aspiratie* van de Indonesisch* natie, de bevolking van West-Irian daarbü inbegrepen, aal Nederland daarvoor verantwoordelijk worden gesteld, aldus „Ampera", dat melding maakt van anti-Indonesische groe peringen In Nederland. Het blad merkt op, dal deze evenwel geen po litieke betekenis hebben. Het spreekt de hoop uit dat de Nederlandse de legatie objectief materiaal sal versa- melen als oen bijdrag* voor *en „nieuw tüdperk van samenwerking". rolde van onderdelen op de schroothoop te deponeren. Bü de Westdeutsche Werkzeuginaschinen GMHB in Düs- seldorf die de Lloyd Motorwerke in Bremen heeft overgenomen, kan nog ieder onderdeel met onmiddelijke le vering worden betrokken. Sedert 1964 zün al voor 30 miljoean DM derdelen verkocht. Het adres luidt: Lloyd Motoren- werke, Bremen. Postfach 1253, tel. 504211. Wielrennen Keetie Hage uit Sint Maartensdijk heeft woensdag in Apeldoorn haar nationale titel op de achtervolging geprolongeerd. Zij haalde in de fine le Jannie Jonkers uit Gameren na 2490 m. in, maar reed de drie km. toch uit. Haar tijd was 4.17.5 Corrie Boon uit Den Hel der legde beslag op de derde plaats doo'' dc nationale kampioene op de weg, Bella Hage, te verslaan: 4.30.2 I tegon 4.33.4. we bü een kadetje zelf wel uit ken of het goed smaakt, maar een onvoldoende werkende of niet voor een bepaald doel geschikte blusser kost ons meer. Niet alleen dat een miniblusser altüd nog een uit gaaf van tien tot veertig gulden vergt, maar een auto. tent of caravan is nog wel wat duurder. Het is daarom dienstig te weten dat voor auto, caravan, boot of tent eigenlük maar twee soorten blussers in aanmerking komen. Namelük de typen die hun werking ontlenen of aan poeder of aan gas, dat dan mees tal als een vloeistof in de blusser is samengeperst. Schuim of kool- zuursneeuw komt voor dit amateur- gebruik niet in aanmerking vanwege de specialisflsche gebruiksaanwij zing en soms onplezierige bijver- schünselen. Poeder of gas dus. twee blusmid delen waarvan het gebruik zo ver schillend Is. dat het bezit van een fraai rood beschilderd blusser tje al leen bepaald niet betekent dat de i van een juiste techniek (met de wind trotse eigenaar zich zelf voldoende mee. de poederwolk over de vlakken heeft voorbereid op het uitbreken van pyrotechnische onheilen. Want op het ogenblik dat de man werkelijk met brand te maken krügt, wreekt zich het gebrek aan kennis over zün blus toestel en het middel waarmee het is gevuld. Zo'n kleine blusser kan voldoende capaciteit hebben voorliet blussen van een niet al te grote ebrand, maar dan moet hü ook goed gebruikt worden. Of u nu een gas- of een poeder blusser koopt, kies er in ieder geval een waarvan de actie kan worden onderbroken. De meeste van deze apparaten bezitten een zogenaamde knüpaf sluiter: bü poederblussers komt deze nuttige uitvoering meer voor dan bü gasapparaten. Eenvoudige proeven hebben ons duidelük gemaakt dat een gasblus- ser vrü dicht bij de brandhaard moet worden gebracht om effectief te zün en dat de uitgestraalde hitte van een autobrandje onaangenaam groot is. Poeder werkt in dat op zicht wat prettiger. Bij toepassing laten rollen) kan ten eerste wat meer afstand worden gehouden en schermt de witte wolk de warmte straling verder nog heel behoorlük af. Knoeiboel Een nadeel van poeder is de overi gens onschadelüke knoeiboel achter af en de slechte mogeHjkheid om verborgen hoekjes met het niet lang zwevende poeder te bereiken. In dat opzicht is gas veel plezieri ger: geen vlekken en uitstekende werking op verborgen plaatsen, zo als achter een dashboard. Maar waar poeder onder alle om standigheden ongevaarlük is, is het met gas een beetje oppassen. Bü een bepaalde hitte kan gas gevaarlük zün bü inademing. Voor gesloten ruimten is de gasblusser dan ook niet erg aan te bevelen. Bü adem inhouden en na afloop goed ventile ren is er echter weinig tegen op ge bruik van dit type. want over het algemeen blussen ze goed. Bellingwedde WINST VOOR PvdA EN CPN GRONINGEN (GPD) De ge- meenteraadaverkieaing in de nieuw* Ooatgroningse gemeente Bellingwed de (een samenvoeging van de ge meenten Bellingwokle en Wedde) die gisteren werden gehouden, hebben enkele verrassingen opgeleverd. Zo verloor de PSP evenals de Boeren - partü beide een zetel. Beide partüen zullen niet vertegenwoordigd zün in de nieuwe raad. Winst was er daar entegen voor de Partü van de Arbeid en CPN die beide een zetel wonnen. De combinatie CHU-AR-KVP be hield haar twee zetels, evenals de combinatie Gemeentebelangen.-WD. die ook twee zetels behaalde. Percentages CHU-AR-KVP 12,75 procent; PSP 2.69 procent; Boeren- partü 3.5 procent; GVP 0,84 procent; CPN 20.87 procent; Partü van de Ar beid 44.95 procent; Gemeentebelan gen-VVD 14,40 procent.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15