Ze zijn al bijna volwassen Mensa: echt geen club van professoren Voedselvergiftiging Vrouwen over hun vereniging: elkaar begrijpen met een half woord (W) KT ENS WAARD Voor zieken en verwende luilakken Kom er ACHT-er f MOEDERLIJKE MISVERSTAND j^TERDAG 27 JULI 1968 LD EXTRA J Met de warme dagen komen ze weer: de klachten over buikpijn, diarree, soms bra ken. Zodra het weer echt zomers wordt en de warme dagen elkaar gedurende enige tijd opvolgen, vertonen verschillende mensen de verschijnselen, die men zomer- diarree of buikgriep noemt. Met griep heeft deze ziekte echter niets te maken, wel met een voedselvergiftiging, veroor zaakt door bacteriën, waaronder de sal monellabacterie een grote plaats inneemt. Bacteriën komen overal om ons heen in groten ge tale voor. De soorten, die voedselvergiftiging ver oorzaken, moeten we natuurlijk bij de voedings middelen zoeken. Vooral op vlees en vleeswaren (zelfs verse!) kunnen we ze aantreffen. Maar ook in schotels of gerechten, die van tevoren zijn klaargemaakt en waarin vlees, vis, ei, melk. bouillon of gekookte aardappelen zijn verwerkt. Vaak zijn de bacteriën hierin door ons eigen toe doen, namelijk via onze handen, terecht geko men. Bacteriën vormen pas een gevaar, als ze in gro te aantallen voorkomen. En dat hebben we ze ker te verwachten bij zomerse tempera turen. Tussen 20 gr. en 40 gr. C, dus ook bij onze lichaamstemperatuur, voelen zij zich uitermate prettig en ze tonen dat door zich razendsnel te vermeerderen. Dat gebeurt door deling. Uit één bacterie ontstaan er binnen een half uur twee; uit twee in hetzelfde tijdsbestek vier en zo maar door, tot er in 12 uur tijds meer dan 15 miljoen bacteriën zijn. Minder prettig voelen deze belagers van onze ge zondheid zich bij zeer lage en hoge temperatu ren. Wijst de thermometer 0 gr. C aan, dan zijn ze weliswaar niet dood, maar toch niet in staat tot enige activiteit: ze zijn dan dus onschadelijk. Bij temperaturen rond 65 gr. C krijgen ze het erg te kwaad en staat het kwik tot 80 gr. C, dan kun nen ze ons nooit meer kwaad berokkenen: ze zijn dood. Van deze kennis kunnen we gebruik maken als we onszelf voor voedselvergiftiging willen vrij waren. Het komt bij de bestrijding van voedselvergifti ging neer op de volgende drie punten: 1. hygiëne 2. koeling „Ik ben al bijna volwassen", zegt Marian. Elke dag zegt ze dat een keer of drie, kenne lijk uitgaande van het standpunt dat als je iets maar vaak genoeg herhaalt, het vanzelf waar wordt. Laat me niet lachen", zeg ik ook driemaal daags. „Je bent pas dertien. Da's nog hele maal niets". „O nee?" Kijk maar naar je broers. Die zijn zeszeven jaar ouder dan jij en die zijn ook nog niet helemaal volwassen". „Poeh, dat zijn jongens. Ik ben anders, ik ben al bijna vrouw." Op dat moment gaat de bel en op de stoep staat een meisje. Twee blonde vlechtjeseen kort plooirokje, een kindertruitje, een rozig rond snoetje: twaalf jaren levenslust en on bevangenheid staren me aan. ,JWag Marian buiten sfielen?" Het dochtertje schiet al langs mij heen, een bal onder de arm. „Op het pleintje?" roept ze. „Ja", juicht het kind en samen huppelen ze de laan uit. „En dat noemt zich: bijna volwassen", snuift Adriaan minachtend. Na het eten trek ik mij uiterst vrouwelijk met Marian terug in de keuken. Zij wast af, ik droog. Henk steekt zijn neus om het hoekje. „Is er al koffie? Adriaan en ik worden straks afgehaald" „Door wie? Hoe laat?" „De manager komt ons om zeven uur met de auto halen. Maar ik wil eerst koffie drinken". „Ik snap het. Ik zal meteen opschenken." Toch een beetje trots op de zoons en op hun aandeel in een beatgroep, spoel ik de koffie pot om en inspecteer de voorraad koffiemelk. Tien minuten later, als ik met dampen de koppen in de huiskamer kom, zit daar al leen vader. „Waar zijn de jongens?" „Op hun kamer, denk ik". „Koffie!" gil ik onderaan de trap. Doodse stilte in de hogere regionen. lerstellende zieken, maar ook zij, die ervan ouden zichzelf te verwennen door in bed behal- e slapen ook allerlei andere dingen te doen «en, t.v. kijken kunnen zich nu in de Verenig- e Staten een apparaat aanschaffen, dat door een ruk op de knop het boveneinde van het bed in lke gewenste positie kan brengen. In de meeste iekenhulzen Is een dergelijk apparaat al aanwe- ig, maar daar moet het met de hand bediend 'orden en degene, die zich in het bed bevindt an de nodige handgrepen niet in horizontale po- itle verrichten. In de nieuwe constructie bevindt Ach onder de matras eer soort blaasbalg Dooi en druk op de knop stelt degene, die zich in het >ed bevindt een elektrom ■lortje in beweging, dat le blaasbalg met lucht vult tot de gewenste stand is bereikt. Het apparaat is geheel van kunststof vervaardigd en beschadigt nooh de matras, noch het beddegoed. 1. Koffer van goochelaar 2. Muts van jongetje links 3. Hoed van de zon 4. Antenne 5. Raampje minder in flatgebouw 6. Oor van haas 7. Knoopje van man rechts 8. Handvat van tas man rechts Twee vrouwen die lid zijn van de Nederlandse groepering van de internationale vereniging Mensa: de sociologe Cary Horch (secretaresse van het bestuur) en de schilderes Diana Van- denberg. Voor hen betekenen de Mensa-bijeenkomsten (onder meert „een plaats waar je eens kunt praten en waar ze je met een half woord begrijpen." bal aan te hollen en elkaar te ontwijken. Mis moedig keer ik terug naar huis en zie een grote glanzende auto voor de deur stoppen. De manager wuift me toe. „Zijn ze.klaar?" Wilt u koffie?" vraag ik hoopvol. Gelukkig zegt hij „ja". Terwijl ik hem inschenk, infor meel ik langs mijn neus weg: „Moet er vanavond gerepeteerd worden „Neen mevrouw. We hebben een bespreking over een plaat-opname". Alsjeblieft! De zoons, die de auto gezien hebben, komen hijgend, bezweet en stoeiend binnenstuiven, klokken de koffie naar binnen en halen hun broek op. „Waar zaten jullie?" vraagt de manager ver baasd. „O, we moesten even het dorp in". Kun je een manager, die je komt ophalen voor een gecompliceerde, zakelijke be spreking, vol met technische voetangels, be kennen dat je bezig ivas fijn buiten te spe len. Ze vertrekken. Ze stappen in de grote Opel: drie mannen met een moeilijke avond voor de boeg. Marian staat voor het raam en kijkt hen na. „Opscheppers", zegt ze misprijzend. „Zo gauw ze de kans krijgen, hollen ze met mijn bal naar buiten". Dan draait ze zich weer om en kondigt ern stig aan: Jk héb mijn verkering met Pietje uitge maakt. Het was zo'n sloom joch". Vader verslikt zich in zijn tweede kop kof fie. Ik doe mijn uiterste best om ernstig te blijven. Maar Marian heeft scherpe ogen. Vinden jullie dat zo gek? Ik ben toch al bij na volwassen En nu verwacht iedereen van mij, de moeder, dat ik mijn kinderen tegemoet treed, con form hun leeftijd. Terwijl ik toch al jaren geen flauw idee meer heb, hoe oud ze nu eigenlijk zijn. THE A BECK MAN. 3. verhitting Om het besmettingsgevaar zo klein mogelijk te houden, is een goede hygiëne onmisbaar, zodat we zelf geen spelbreker worden. Dus: goed handenwassen na het toilet, goed han denwassen vó6r u gaat koken of broodsnijden en natuurlijk vóór u gaat eten. Kortom steeds zorgen voor schone handen. Ook de keuken zelf, het keukengerei en het vaat werk moeten „brandschoon" zijn. Vliegen mag u beslist geen kans geven het eten vooraf te keuren. Zet het goed afgeschermd weg. Wees kieskeurig ten aanzien van de plaats, waar u uw levensmiddelen koopt: geef extra aandacht aan een schone omgeving. Omdat de bacteriën geen neiging hebben zich bij lage temperaturen te vermenigvuldigen, is het belangrijk het eten koel te bewaren, zowel verse prodiukten als resten (wanneer die onvermijde lijk zijn). Op resten zijn we bij warm weer niet erg gesteld. Houdt u onverhoopt wat over, laat dat dan snel afkoelen en zet het koud weg. Be waar liever geen aardappelpuree. Vlees, bij de slager gekocht, wordt onmiddellijk bij thuiskomst van de verpakking ontdaan en hetzij direct bereid, hetzij zeer koel weggezet tot het wordt klaargemaakt. Dat vleesresten en vleeswaren koud moeten worden bewaard, spreekt vanzelf. Ben Tweka-badpak met een verrassing op de rug. In twee kleuren. Als de zoons boven zijn, is het daar nooit stil. Dus zijn ze er niet. „Ik zag ze daarstraks naar buiten gaan", zegt Marian. Met mijn bal". Op het grasveldje buiten vind ik dan de grote zoons. Ze ren nen als gekken achter een balletje aan, bij gestaan door een paar jongens uit de buurt. Ze hebben vreselijk veel schik. Hun lange ha ren vliegen in het rond. Hun lange benen ha ken in elkaar. Ze vallen over de bal, over el kaar, over zichzelf. Ze spelen. „De koffie wordt koud", roep ik ze toe. „We komen zo". Ze komen natuurlijk helemaal niet: ze heb ben het veel te druk met gierend achter de Nederlandse groepering van „Mensa", de internationale vereniging van mensen t een hoge intelligentie, bestaat binnenkort vijf jaar. Voor de Haagse sociologe ry Horch. actief secretaresse van de vereniging, is dit lustrum een mooie aanloop om is te praten over de mensen van Mensa en in het bijzonder over de vrouwen die in Ierland lid zijn van de nog jonge vereniging. U maakt uw eten betrouwbaar, als u het gedu rende minstens 15 minuten door en door hebt ver warmd: de bacteriën, die in het voedsel voorko men, zullen erdoor gedood worden. Vlees kunt u het best gaar gebraden of -gekookt eten. Wees in een warme periode wat voorzichti ger met rauwe biefstuk, tartaar en zeker met ge hakt. Proeft u liever geen rauw gehakt en zorg, dat er via uw handen geen bacteriën in het ge hakt, terecht kunnen komen. Maak gehakt door en door gaar. Meng vooral nooit resten vlees, vlees waren, jus, bouillon, soep of aardappelen met verse gerechten. Als u zich aan deze wenken houdt, durven wij u garanderen dat u gevrijwaard zult zijn van zo merse voedselvergiftigingen. le mogelijke onderwerpen.. Soms is het de po litiek, soms zijn het koetjes en kalfjes. De vrou wen praten ook wel eens samen over alledaag se dingen". Wie Mensa-mensen aan het praten krijgt over de (vele) positieve dingen, die zij binnen de vereni ging hebben gevonden, hoort een staalkaart van opmerkingen: „je krijgt het gevoel dat je iets doet met de intelligentie die je hebt meegekre gen. Je komt vaak tot prestaties, die je voor die tijd niet voor mogelijk hield. Je krijgt moeiteloos internationale contacten. Het is een voortdurend ping-pong van meningen en van twijfels. Je wordt geconfronteerd met tientallen interessen en hob by's.'". De meest positieve kant van de veelzijdige con tacten, die binnen Mensa mogelijk zijn: „het is voor jezelf zo verhelderend. Je leert jezelf ken nen, situaties, die je vroeger niet begreep, wor den duidelijk, zelfvertrouwen wordt gestimuleerd. Anderen blijken in staat je gedachtengang te vol gen, zioh bi) Jouw onderwerp te bepalen". Het bestuur van Mensa wil er wel d£ nadruk op leggen, dat liet, begrip „top-twee-procent der in- telligenten" een wetenschappelijk uitgangspunt is en niet zo maar een maatstaf, die de vereni ging wenst aan te leggen. „Wat dat betreft lopen we echt achter de wetenschap aan". Hoe men lid wordt van Mensa? Dat kan op twee manie ren: men kam de Mensa-test afleggen die groeps gewijs, onder toezicht van een psycholoog (en on der volledig beroepsgeheim) wordt afgenomen, of men kan een verklaring overleggen van een erkend psycholoog, die heeft vastgesteld dat de kandidaat aan de door Mensa gestelde eisen vol doet. Een .examen" dat, als men op de resultaten af mag gaan, lang niet licht ls: gemiddeld slagen twee van de tien kandidaten, dus slechts twintig procent. Wie het aandurft, kan alle inlichtingen krijgen bij het secretariaat van Mensa: postbus 414, Den Haag. dia en Rhodesië. Over de hele wereld zijn er op het ogenblik ongeveer 17.000. Mensa-mensen. Voornaamste doelstelling van Mensa: ruimere ontplooiingsmogelijkheden scheppen voor de idee- en en interessen van haar leden. Het is de be doeling, dat personen met een hoge intelligentie van alle leeftijden en uit alle beroepen binnen Mensa met elkaar in contact komen. Dit alles zonder acht te slaan op ras of maatschappelijke klasse en godsdienstige of politieke bindingen. Een reactie van buitenstaanders die met de re gelmaat van een klok terugkeert is de opmer king: „O ja, dat ls die vereniging van snobs. Die mensen die zichzelf zo intelligent vinden". Aan zulke opmerkingen zijn de Mensa-mensen wel ge wend geraakt, hetgeen niet wegneemt dat ze over dit misverstand nog altijd een beetje be droefd worden. Cary Horch zegt: „we zijn geen club van professoren". Ze weet die opmerking met cijfers te staven: slechts zeven procent van de leden behoort tot het gilde der afgestudeerden. Mensa-leden kunnen monteur zijn of kantoorbe diende, artiest of arts, student af zakenman. Al lemaal mensen dus die niet op „onbegrijpelijk hoog niveau" met elkaar gaan zitten praten. En de vrouwen die lid zijn van Mensa? Men kan er de huisvrouw en de sociologe ont moeten, de kleuterleidster en de studente, de schilderes en cDe psychologe. Twee van de ze ven bestuursleden zijn vrouwen. Cary Horch gelooft, dat uit de vrouwen (en zéker uit de huisvrouwen) van Nederland nog veel meer leden te rekruteren vallen, maar dat menige vrouw zich laat weerhouden door een echtge noot die de gedachte niet kan verdragen dat zijn vrouw tot de „top-twee-procent" der in- telligenten zal blijken te behoren. Juist de huisvrouw die, onder dwang van allerlei huis houdelijke beslommeringen, soms jarenlang haar meningen en interessen „op een laag pit je" moet houden, zou in de activiteiten van Mensa een uitlaatklep voor haar ideeën kun nen vinden. „Voor lezingen en discussie-bijeenkomsten zoeken we zoveel mogelijk naar onderwerpen waar je geen wetenschappelijke scholing voor nodig hebt", zegt de secretaresse. .Onderwerpen waarvoor in de moderne samenleving wel veel belangstelling bestaat. Parapsychologie bijvoorbeeld of het ge bruik van lsd". De „nieuwsgierigheid naar de mens" is wed ty perend voor de meeste Mensa-leden, meent zij. „Zeker driekwart van de leden is geïnteres seerd in psychologie, in de mens dus. Dat is al6 het ware de grote gemeenschappelijke hob by bij Mensa. Maar er wordt gepraat over al- vrouwen zijn voorlopig nog steak in de min- ieid: ongeveer 18 procent van de 150 leden in Ierland. „Wij zouden heel graag meer vrou- in de vereniging zien", zegt Cary Horch. ouwen denken vaak dat ze qua intelligentie mee kunnen in deze club en dat we een in- rïtuelenclubje vormen. Dat is juist helemaal het geval". jn in een notedop de historie van Mensa: het e om „personen met een algemene intelligen- die hoger is dan 98 procent van de mensen lit" in een club te verenigen, kwam in 1945 l sir Cyril Burt, hoogleraar in de psychologie 3 de universiteit van Londen en tot heden pre- ent van de internationale vereniging. In 1945 Mensa in Engeland gesticht, in 1962 volgde men Noord-Amerika dit voorbeeld en in 1963 ont- fid in Nederland de eerste Mensagroepering het Europese continent. is Mensa te vinden in bijna ieder Westeuro- es land, in Finland en Polen, in Australië, In-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9