lewogen beroep op Doebtsek niet te wijken VAN DUINKERKEN OVERLEDEN SHOW BONT van EGMOND IJS «.van JAMIN GEBR. HUISMAN op juwelierszaak Man onder kazen bedolven BR EESTRAAT 171 FIAT 600 lossen op V gijzeling 'Amsterdam (gpd> vrome en kind in Australië Nederlandse jongens mogen naar huis Ministerie vier dagen 99open liuis'1'' duinrell Reisschema achterlaten Poes rond f1400.- onder de zon in 14 soorten ©«d <©L )pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 27 JULI 1968 No. 32545 ini LEIDSCH m DAGBLAD ur irecteur: E. A E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 10^oofdredacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ;n [DEN i Run 'raag/Wenen (DP, AFP, Tanjoeg, AP, Reuter) Partijleider )oebtsek zelf heeft volgens radio Praag de geruchten over een ederlaag die hij in het centrale comité geleden zou hebben, pgengesproken. Doebtsek verklaarde tegen een afvaardiging ELE'! Sjan arbeiders uit Praagse bedrijven: „In volledige overeenstem- HtlJFhing bereidt het presidium van de partij zich voor op de ko- ziende gesprekken met onze Russische vrienden". Voor deze Jesprekken „hebben wij een behoorlijke dosis optimisme en vast [eloof in onze rechtvaardige zaak, die ons moeten helpen de izorgdheid van onze vrienden tenslotte toch weg te kunnen lemen". Dc toehoorders verzekerden Doeb- ik van hun steun en nodigden de roe-derpartijen uit" naar onze be- rijven te komen om zich énet eigen gen ervan te overtuigen dat de par- pleiding by ons. de arbeiders van fraag, volledige steun en vertrouwen pnict". Dat er geen onenigheid op de bij enkomst is geweest werd ook ver- jlaard door de tweede secretaris van et centrale comité van de partij, [asimir Tsisar. Deze zei voor radio p televisie dat hij zelf aanwezig is iweest op alle vergaderingen van de tste tijd. „Ik kan getuigen dat ze een sfeer van absolute eensgezind- leid zijn verlopen, en in de geest van et toevertrouwde mandaat". Tsisar lep opnieuw op tot algemene steun an het presidium en het centrale pmité van de partij. De Tsjechoslowaakse journalisten Dnden vrijdag aan het presidium en brief waarin stond dat het „voor iet begin van de gesprekken met de lussen een zo groot vertrouwen eniet als nog geen enkele regering an ons land in de afgelopen 50 jaar jceft verkregen". Dat vertrouwen is gebaseerd op net pnsequent doorvoeren van een pro- ramma dat „eenstemmig door ons ind wordt goedgekeurd: herstel van let menselijke gezicht van het socia- Bme". Het blad van de Tsjechische Chryversbond „literarni Listi". deed èn bewogen beroep op het centrale lartycomité. bij de komende bespre- ingen met de Russen het liberali- èringsproces vastberaden en eensge- ind te ve^edigen. De boodschap is •pgesteld door een vooraanstaand to- (eelschrijver. Pavel Kohout en kan loor ieder die dat wenst worden on- jertekend. Van alle kanten stromen ADVERTENTIE Reeds een nieuwe in Praag de steunbetuigingen van Tsjechen en Tsjechische bedrijven Handel VOOR f 935.— als eerste aanbetaling. Off. Fiatdealer LEVENDAAL 80 LEIDEN, TELEFOON 34000—22962 WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Het grootste deel tan ons land ig vanmorgen nog onder wolken- elden vati de Woordzee af kom - tig. maar deze gaan geleidelijk glosseneerst in het binnenland, iter ook in de kustgebieden. Het ogedrukcentrum heeft boven de ritse eilanden het anker gelicht is op drift in de richting van et vasteland waardoor ook bij ns de barometer is gaan stijgen. De noordelijke wind neemt af i draait iets meer naar het oord-oosten. De aangevoerde icht wordt droger zodat zondag Dat in de huidige omstandigheden de Tsjechische minister van buiten landse handel. Wales, in Mosklu niet veel bereikt heeft, is niet verwonder lijk. Bij zijn terukgeer zei hij vrijdag dat .de lening van 400 miljoen roe bel. waarom Tsjecho-Slowakije i n maart had gevraagd, nog niet is toe gewezen. Twee andere kwesties zijn nog evenmin geregeld, namelijk ver hoging van de graaninvoer uit de Sowjet-Unie (met ongeveer 300.000 ton) in ruil voor Tsjechoslowaakse consumptiegoederen, en een over eenkomst voor levering van aard gas door de Sowjet-Unie. Wel heeft de Sowjet-Unie in principe verhoging van de invoer van auto's uit Tsjecho- Slowakije aanvaard. Dit jaar .aren dat 7.000. volgend jaar zouden dat 20.000 auto's moeten worden De Tsjechen hebben nu ook steun gekregen van de Britse communis tische partij. Deze stelde zich vrijdag avond achter de hervorming en we zen inmenging af zonder de Sowjet- Unie met name te noemen. Het moet bij wederzijds vertrouwen mogelijk zijn de strijdvragen te regelen, me nen zü. Voorts is gisteren de militair cor respondent van het Londense dagblad „The Times" Charles Douglas Home. uit het land gewezen. Hij is een neef van de voormalige conservatieve pre mier Sir Alec Douglas Home. Vrij dagavond kwam hij in Wenen aan. Hij zou door de Russen langdurig zijn ondervraagd en daarna aan de autoriteiten in Praag zyn overgedra gen. Bisschop Tomask, de pauselijke ad ministrateur in Praag, heeft in een vraaggesprek meegedeeld, dat hij bidt voor de Tsjechoslowaakse partijleier Doebstek. Tomasek verklaarde te genover het Westduitse blad „Die Welt", dat hij Doebstek een „zeer sympathieke persoonlijkheid" vindt. In hem zien wij de man die verbe tering gebracht heeft in de toestand voor alle burgers van onze staat en grotere vrijheid, praktisch democra tie. Als burgers en als christenen Nederland dringt aan op vrijlatin. „EL-AL-vliegtuig en inzittenden DEN HAAG/PARIJS (ANP. AFP) Naar aanleiding van het kapen van een vliegtuig van „El Al", de Is raëlische luchtvaart maatseha nnii. onderweg van Rome naar Hel Aviv. heeft de Nederlandse regering haar ambassadeur in Algiers opdracht ge geven stappen te verrichten bij de Algerijnse regering en daarbij tan te dringen op snedige vrijlating van vliegtuig, bemanning en passagiers. Twee leiders van de internationale organisatie van piloten in de burger luchtvaart. de Fin Forsberg en de Ier O'Grady ztfn uit Parijs naar *1- Voor 150.000 sieraden en juwelen verdwenen eensgezind Perfecte overval c. i mannpn on twpp \rrni zijn wij bereid alles te doen de ver- Inwoners van de Tsjechische beterde toestand die htf in het leven hoofdstad ondertekenen op straat, geroepen heeft te handhaven. Ik bid spontaan, het beroep op het par- voor Doebstek. Dat is onze vanzelf- tijpresidium om tijdens de ko- sprekende plicht omdat wy hem zeer mende kritieke besprekingen dankbaar zijn voor het grote werk met het Russische politburo vast- dat hij tot nu toe verricht heeft", beraden en eensgezind het libera- aldus Tomasek. I liseringsproces te verdedigen. NIJMEGEN (ANP) Afgelopen nacht is op 65-jarige leeftijd in het St.-Radboudziekenhuis in Nijmegen overleden prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs (schrijversnaam Anton van Duinkerken). Prof. Asselbergs werd op 2 januari 1903 geboren in Bergen-op-Zoom. Van 1915 tot '27 volgde hij achtereen volgens het Klein- en het Groot-Se minarie van het Bisdom Breda, alvo rens in 1929 aan de r.-k. Leergangen in Tilburg Nederlands te studeren. Willem Asselbergs, die reeds in zijn seminarietijd dichtte en publiceerde, was een van de voormannen van de zgn. „Katholieke longeren". Anton van Duinkerken, die officier in de Orde van Oranje-Nassau was (1954), Chevalier des Palmes Acadcmique ('59) en Commandeur in de kroon orde van België ('60), werd in 1966 onderscheiden met de P.C. Ilooft- prijs, de staatsprijs voor letterkunde. Hij heeft tal van essays, dichtbundels en andere werken gepubliceerd, waar van wjj noemen zijn in 1928 versche nen ..Verdediging van het carnaval", zijn „Verzen uit St.-Michielsgestel" ('45) en zijn dit jaar verschenen „Nij meegse Colleges". (Zie voor een uitvoerige beschou wing de stadspagina). SYDNEY (Reuter) In Revesby, een voorstad van Sydney (Australië) heeft een man vandaag een vrouw die in een auto zat met een jacht geweer doodgeschoten, waarop hij zich met twee gijzelaars, een vrouw en een kind. in een huis verschanste. Ongeveer 40 politiemannen omsingel den het huis. Eerder deze maand wist de 23- jarige Wallace Mellish een vrouw en haar baby in een andere voorstad van Sydney acht dagen lang als gijze laars vast te houden, alvorens zich over te geven. Mellish kreeg de politie zelfs zo ver dat een dominee tot het huis werd toegelaten, om hem met de vrouw In de echt te verbinden Ook gaf de politie hem een geweer dat hij toevoegde aan zyn wapen arsenaal. BELGRADO Een woordvoerder voor de Nederlandse ambassade heeft gisteravond meegedeeld, dat alle zeven Nederlandse jongens, die hier ondervraagd worden omdat zij deel genomen hebben aan een vechtpar tij in Omis, waarbij een Joegoslaaf met een nies werd gestoken, na het onderzoek, weer mogen vertrekken. Het onderzoek heeft plaatsgehad in Split aan de Adriatische Zee. De jongens zijn gisteren ondervraagd door de rechter, die wilde weten of een van hen de Joegoslaaf had neer gestoken. De woordvoerder voor de am bassade zei dat de jongens hun pas poorten hadden teruggekregen. Zy zouden vandaag naai* Nederland ver trekken. De zaak wordt als gesloten beschouwd, aldus de woordvoerder. Vier mannen en twee vrouwen vermoedelijk buitenlanders hebben gistermiddag een per fect geregisseerde overval ge pleegd op de juwelierszaak Van Pampus in de Kalver- straat in Amsterdam. Zij ver dwenen spoorloos met gouden sieraden en juwelen ter waarde van 150.000 gulden. Omstreeks half vier kwamen drie mannen en één vrouw de zaak binnen Zy spraken gebrekkig Engels. Terwijl zij de verkopers en verkoop sters bezig hielden, kwamen nog een man en een vrouw naar binnen. Zij deden onopgemerkt door het winkel personeel een greep in de etalage en graaiden een hoeveelheid sieraden bijeen. Een man kuchte hierop na- Me •s e vermist drukkelyk. Dit was voor het hele ge zelschap het sein om ijlings de win kel te verlaten. Een achtervolging door het winkelpersoneel had geen resultaat. De buit bestaat uit een met bril janten bezette gouden armband (waarde 52.500 gulden), een witgou- den met briljanten bezette broche, negen losse briljanten en tien gou den met edelstenen bezette ringen. RIJSWIJK <GPD> Het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk aan de Generaal Spoorlaan in Ryswya zet vier dage u van 4 tot 8 september, alle deuren en poorten open voor 't publiek. Het ministerie, het eerste in Nederland dat een „open huis" wil zijn, doet dit tijdens en ter gelegenheid van de viering van het vijfjarig bestaan van het Rijswykse koopcentrum „In de ïogaard" Iedere belangstellende kan gedu rende ie vier dagen zonder meer het ministerie binnenlopen, aan de amb tenaar vragen stellen en inzage krijgen van het materiaal waarmee het ministerie wenct. Het ministerie richt ook stands in. waar schematisch wordt voorgesteld wat zoal wordt ge daan. Op het grote parkeerterrein treden op groepen volksdansers en vendelwaaiers, als voorbeeld van wat door het ministerie wordt ge stimuleerd ADVERTENTIE NOG WARMER... ga liever naar ADVERTENTIE Sinds 19 juli wordt in Dode- waar d een 16-jarig meysje ver mist. Zij is die dag 's middags om streeks vijf uur in Nijmegen ge zien bij de intocht van de vier daagse lopers. Men houdt reke ning met de mogelijkheid dat zij met bezoekers of deelnemers aan de vierdaagse naar het buiten land is gegaan. Het meisje heet Joacomina j Francina van Binsbergen (roep- naam Ineke). Zij is geboren op 5 december 1951 en woont in Do- dewaard, Oranjelaan 3. Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 ADVERTENTIE n de meeste provincies zonnig en giers vertrokken om te trachten de ANWB: DEN HAAG <ANP» Gezien het toenemend verzoek om radio-oproe pen. waarby over onvoldoende in formatie over gezoehtc personen wordt beschikt verzoekt de ANWB een teder, die een buitenlandse reis I gaat maken een reisschema thuis of i bij familie of kennissen achter te la ten. Indien dit mogelijk is. verdient het aanbeveling regelmatig telefo nisch contact op te nemen met de achterbl'ijvenden oed zomerweer voorkomt. De anwezige lucht is nog koel, maar e zon zal er in slagen het kwik het binnenland morgen al tot ngeveer 22 en in de kustgebieden ot 19 a 20 graden te doen stijgen. Veliswaar nog geen warm zomer seer maar wel een belangrijke erbetering na twee veel te koele oeken. Het gaat er op lijken dat uli in de komende week toch nog Ti zomers afscheid wil nemen. STRANDVER WACHTING De wolkenvelden lossen op: mor- len overwegend zonnig strandweer. Swakke noordoosten wind. In de middag ruim 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: hoge druk met ge leidelijk warmer strandweer. 28 JULI Zon op: 4.55 uur; onder: 20.36 uur Maan op: 8.06 uuionder: 22.04 uur Hoogwater te Katwijk te 4.57 en 17.23 uur laagwatei te 0.55 en 13.14 uur (29/7 hoogwater te 5.33 en 17.57 uur laag water te 1.32 en 13.49 uur). Dit nummei bestaat uit 16 pagina's Israëlische bemanning van het ge kaapte „El Al"-vliegtuig vry te krij gen Forsberg deelde mee dat de or ganisatie pas maatregelen zal over wegen nadat zij rapport hebben uit gebracht. In Londen ondertekenden 130 La gerhui afgevaardigden van alle par- j tijen een motie waarin het kapen van het vliegtuig een „daad van pi raterij" genoemd wordt en van de Britse regering wordt geëist op in ternationaal vlak maatregelen te treffen. De Algerijnse regering heeft de It a - liann^e ambassade in Algiers ervan op.de hoogte gesteld dat alle passn giers van het gekaapte „El Al"-vliég- tuig zich in goede gezondheid bevin den. Ook de tweede vliegenier die aan het hoofd werd gewond toen het tor- stel door drie gewapende in _.n«»n werd gekaapt., maakt 't goed Israël j heeft Italië verzocht als tussenper soon op te treden De Italiaanse am bassadefunctionarissen in Algiers hebben evenwel laten weten nog niet in staat te riin geweest de Israëlische j passagiers en bemanningsleden te bezoeken. AMSTERDAM <GPD> Een poes heeft in Amsterdam een portemonnaie met veertien brief jes van honderd gulden „gevon den" Donderdag kwam het diei met het vorstelyke bedrag in zijn bek de tuin van de eigenaar, de neer J Nep aan de Tolstraat binnenstappen Het geld zat in een slangenleren portemonnaie die verstopt was in een ouder wetse bontmof Wie de eigenaar van hèt geld is, is nog niet bekend De poes Boy. komt nooit op straat. Na vraag bij de buurtbewoners heeft het raadsel nog niet kunnen op lossen Kortgeleden is Boy ook al thuis gekomen met een paar pantoffels waarvan de eigenaar ook nog niet gevonden is. LPHEN AAN DEN RIJN In oen van de enorme kaaspakhuizen van Bluuwhnedenvpem aan de Bedrijfs- weg is sistermiddag de 42-jarige beer W. F. II. Vonhnct uit Ter Aar omgekomen by een merkwaardig ongeluk. De Ter Aarder was met enkele collega's kazen aan het schoon maken, toen door nog on bekende oorzaak alle 74 kaasstel lingen met in totaal ruim 600 ton kaas omvielen. I)e heer Yonhout. die met zijn colle ga's onder de kazen werd bedol ven. was op slag dood. De voorlo pige schade wordt op een half mil joen geschat. Zie pagina 2 voor verdere bijzonderheden. (Foto Leidsch Dagblad). HEDEN etaleren wy een internationale collectie voor de meest verwende vrouw. Lid Stichting Bontwaarborg. (ADVERTENTIE) Uit het Leidsch Dagblad van 27 Juli 1868: Hedenavond zal de ker mis ons gelegenheid ge ven om iets te zien, wat bij na nooit te zien is, namelijk eene Hollandsche opera, en nog wel eene opera bouffe. Dinsdag a.s. zullen de Ant- werpsche tooneellisten de reeks hunner voorstellingen besluiten. Te Feienoord hoopt den 28sten Juli een oudstrijder bij Waterloo, genaamd Cor nells Groeneweg. zijn gouden j\ bruiloftsfeest te vieren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1