f Micro-korfbal sterk in opkomst fom Okker in drie halve eindstrijden J ilversum Von den Baumen zal het zwaar krijgen op Loosdrechtse plassen Voordelen LKB-voorzitter WROudshoorn: bikkelhard gevecht herendubbel SPORT op radio en tv HONKBALWEEK Holland week Uitslagen PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD IILVERSUM (GPD) Tom Okker, Edison Mandarino en de opslagen van Alexander bleven r, irT a 4v" Ti Ai j Tju-i t» i beiden op de baseline, waarvandaan jbeide 17-jange Australiërs John Alexander en Phil Dent met ,obSj afgewisseld met harde, diljtben de tennisshow op de vijfde dag van het internationale j effectvolle slagen, het geweld van :nooi van de HLTC gered. Op verzoek van de speelsters wa- j Alexander en Dent wisten in te to- gisteren n.l. de halve finales bij de dames naar vandaag Inschoven, waardoor alleen twee achterstallige enkelspelen bij Iheren werden gespeeld. De ruim 1500 toeschouwers zullen iter niet met het gevoel, dat zij bekocht waren, naar huis zijn uggekeerd. Integendeel. Zij zijn ruim een uur getuige ge- hst van een partij tennis, waarover men nog lang zal praten, herendubbelspel in de 'kwartfinale tussen OkkerMan da- en AlexanderDent bevatte namelijk alle benodigde in- liënten om ook de echte fijnproevers in extase te kunnen igen. De partij was zondermeer de finale waardig geweest. Okker heeft gisteren een vrij lir programma gehad. Na zijn en- pel in de achtste finales tegen Dent, die de Japanner K. Wata- t had uitgeschakeld <36, 6—3 en moest de Haarlemmer nog treden in twee wedstrijden, in het jengd-dubbel, met Margareth toch wilde halen. Bovendien moest de Haarlemmer één game meer af staan dan in de eerste set (62). In het herendubbel speelde Dent naast de jeügd-Wimbledon-kampioen John Alexander, een klasse beter. In de eerste set waren Okker en Man darino nog ongenaakbaar f6—21. Hun Rt-Smith en dus in de kwartfina- spel was van hoog artistiek gehalte Speren-dubbel. Hij heeft geen fou- gemaakt en zit nu in drie halve ^strijden van het Melkhuisjes- inooi. Gezien zijn spel en dat van i j partners Mandarino en Court- '■|th, moet Tom Okker in Hilver- l weer drie titels rijk kunnen en de jeugdige Australiërs zagen geen kans de sterke verdediging van het Nederlands-Braziliaanse koppel te doorbreken. In de tweede set wijzig de het spel beeld zich volkomen. Nu stonden er twee gelijkwaardige paren op het centrecourt. De ene adembe- ken. Maar dan zal hü daar welnemende rally volgde op de andere, p moeten vechten. Het krachts- De routine van Okker en Manda rino heeft na een bikkelhard gevecht van niet minder dan 16 games ten slotte de doorslag gegeven. De meta morfose van het Australische duo was vooral te danken aan de gewel dige service van Alexander, die in de eerste set nog niet zo best wilde luk ken maar nu steeds scherper werd. Lukte het het duo Okker-Mandarino de bal te retourneren, dan was de daaropvolgende slag vrijwel dodelijk. Okker en Mandarino schakelden tij dig over op een andere tactiek. Bij jchil in de dubbelspelen tussen de tste vier combinaties is namelijk klein. ■bikker heeft in de ontmoeting met Dj Dent niet de fout gemaakt, die twee dagen eerder tegen de Bo- ïan Gorostiaga zo in moeilijkhe n| heeft gebracht. Hij gaf overigens toe, dat hij daar wel wat van ge- rokken was. Nu is het hem wel delyk, dat velen van zijn tegen- nders op de banen rond het Melk- >>je graag de rol willen spelen, die ter zelf al zo vaak in nog sterker |k £tte toernooien heeft gespeeld: Drie tend oder. De lichtvoetige Ne- 42[andse crack heeft van het begin kan de jonge, talentvolle Austra- onder druk gezet. Hij behoefde b al zijn reserves aan te spreken, Dent heeft hem, vooral in de ede set, toch redelijk party ge- 5cker had al vry snel door dat t £rote moeiiykheden met zyn ihand had en hy is slim genoeg daar dankbaar gebruik van te en. Binnen een kwartier had hy .eerste set met 61 op zijn naam Ichreven. De tweede duurde nau- lijks drie minuten langer, hetgeen Üe het gevolg waf. van de smak die Australiër maakte toen hy een bereikbare crossslag van Okker enkelspel: derde ronde it (Austr.)Keishiro Watanabe 3—6, 6—3, 64. Kwartfinales: :er (N.)Dent 61, 62. Ieren dubbelspel: kwartfinales: ling/Elsenbroich W-Dld.Crea - •iltinan (Austr.) 64, 6—3. Man- tio/Okker (Braz./Ned.)Alexan- |/Dent (Austr 63, 97. Maud/ (Z. Afr./Roem.)Gulyas/Po- ly (Hong.'Oost.) 64, 61, Ko- ukal (Tsj.-Sl.)I. en K. Wata- Japan) 63, 86. ames dubbelspel: kwartfinales: y Tegart/Astrid Suurbeek (Austr. Sue Petersen/Dorien Falkèn- (Braz./Ned.) 6—3, 62, Trudy mman/Betty Stöve (Ned.)Ker- Lesley Hunt (Austr.) 64. 5. Annette du Plooy-Van Zyl/Pat lkden (Z. Afr.)Maria Jose Au- 62, 61, Margaret Court— Jl ith/Marijke Jansen (Austr./Ned.) I va LundquistCora Schediwy Ierre /w- Dld) 6~2' 6—3 remengd dubbelspel: eerste ron- Trudy Groenman /Kukal (Ned./ SI.)Maria Diaz/'Saya (Braz./ 6—1, 64, 2e ronde: Margaret Ol^rt/Okker (Austr./Ned.)Itie v. Zee/Iseo Watanabe (Ned./Jap.) i, 6—0, Mevr. Kodes/Kodes (Esj. oe^-_Pat Walkden/Pretorius (Z. Afr.) 63. Marijke Jansen/Gulyas 5^ td ./Hong.)Wendy Tomlinson/ tgers (Z- Afr.) 75, 63, Annette Plooy/Maud (Z. Afr.)Marka Jo- W Aubet/Scholtz (Sp./Ned.) 62, •2, Lesley Hunt/Alexander (Austr.) trtamne Brummer/Breetzke (Zuid- ika) 6—3, 62, Trudy Groenman/ ikal (Ned./Tsj. SI.) winnen zonder Jen van Judy Tegart/Crealy (Aus- lië), Rita Giscafre/Garner (Zuid rika)— Els Veentjer-Spruyt/ Van sden (Ned.) 60, 8—6, Eva Lund- Ist/Tiriac (Zwe./Roem.)—Sue Pe- sen/Soeters (Braz./Ned.) 63, 6-4, artfinales: Margaret Court-Smith/ IkerMevr. Kodes/Kodes (Tsj. SI.) mg -3, 6—2, Marijke Jansen/Gulyas ed./Hong.- -Lesley Hunt Alexan- (Austr.) 3—6. 6—3, 6—3, Rita Gis- fre/Garner (Arg./Z. Afr.)—Trudy oenman-'Kukal (Ned./Tsj. SI.) ■*3, 86. halve finales: Margaret I Burt/Okker (Austr 'Ned.Maryke JRsen/Gulyas 6—2, 6—2. Okker verloor als eerste zyn ser vice bii de stand 23. Direct daarop werd ook die van Alexander door broken. In de veertiende game kwam Okker opnieuw in moeiiykheden. Hy moest zelfs een setpoint van de Australiërs teniet doen. De daarop volgende service-game van Alexan der bracht de beslissing. De jeugd- Wimbledonkampioen kwam met 040 achter, dankzy enkele goede acties van Dent werd het weer gelyk. Na drie keer voordeel voor Okker-Man darino en een keer voor Alexander Dent moesten zy zich tenslotte toch gewonnen geven. De Braziliaan scoor de in deze game op onnavolgbare wyze een punt. Tussen de duikende ballenjongen en de netpaal door, re tourneerde hy een bal na een smash van Dent, die daardoor en hij niet alleen totaal verrast werd. Okker en Mandarino hadden daarna zes matchpoints nodig om te winnen. Twee keer probeerden zy door de niet zoveel gebruikte Australische opstel ling by de service (beide spelers aan één zyde van het veld) de beslissing te forceren. De tweede keer lukte het. De damesdubbels Judith Tegart (die gisteren last had van haar maag en zich terugtrok uit het gemengd 1 dubbel) met Astrid Suurbeek en Pat j WaLkden met Annete Duplooy-Van Zyl hebben zich geplaatst voor de finale. Trudy Groenman en Betty Stöve verloren met 36, 97 en 46 van Tegart-Suurbeek. Ook in het ge mengd dubbelspel werd Trudy Groen man met Jan Kukal gewipt. Garner en Giscafré (Zuid-Afrika-Argentinië) zegevierden in de - kwartfinales met 6—3 en 8—6. LEIDEN (GPD) Voor de radio worden zondagmiddag 014.30 uur Hilversum 1) van de volgende sport gebeurtenissen ooggetuige-verslagen of nabesohouwingen gegeven: de Bos baan-regatta, estafetbe-kampioen schappen in Haarlem, autoraces in Zandvoort, kampioenschap wielren nen voor profs op de weg, tennis toernooi in Hilversum, IBM-sohaak- toemooi en de Haarlemse honkbal- week. Op de tv zondagmiddag <16.05 uur Nederland 1) beelden van het ten nistoernooi in Hilversum. Zondag avond op tv (19.30 uur Nederland 1) beelden van de Bosbaan-regatta, kampioenschap wielrennen voor profs op de weg, autoraces in Zandvoort, tennissen in Hilversum en de horse- show in Henley. De Valken in het voorde- wlndse rak. HAARLEM (ANP) Het Neder landse honkbalteam heeft gister avond zyn 2e overwinning op Italië behaald (94) in een wedstrijd, ont sierd door niet minder dan twaalf veldfouten, waarvan zeven voor Ne derland. Winnende werper was de Tilburger Ben de Brouwer met de cijfers 5-2-5. Hy werd in de vijfde innings vervan gen door Rudi Dom, die drie van de vier punten tegen kreeg. De Italiaanse werpers Paschetto en Clerici kregen samen tien honksla- gen tegen, waaronder een homerun van Hamilton Richardson, die met 3 uit 5 het hoogste slaggemiddelde had. Tennis De tennisinterland West- DuitslandNederland (dames en heren), die in het weekeinde van 7 en 8 september gehouden wordt,, krijgt als plaats van handeling Lud- wigshafen. OUD LOOSDRECHT (GPD) Ook organisatoren van zeilweken moeten even warm draaien. Toen gisterochtend om tien uur het eerste startschot van de internationale Hol- j landweek 1 de Valken de Loosdrecht- j se Plassen opjoeg, gingen twee boten j duidelyk te vroeg over de startlyn. Maar waar was het terugroepbord? I Paniek in de starttoren. Het bord was zoek. Dan allemaal maar terug, oordeelde het startcomité. Met een j kleine tussenpauze vielen twee I schoten. Dat betekende een valse start. De Valken keerden terug. (Van één onzer sportredacteuren) LEIDEN De korfbalsport gaat, in organisatorisch opzicht, de komende jaren ingrijpende veranderingen tegemoet. Daar is allereerst de steeds grotere plaats die micro-kolfbal zal innemen naarmate er meer sporthallen verrijzen. Of en in hoeverre dat ten koste van veldkorfbal gaat, valt nog niet te bezien. Daar is in de tweede plaats het streven van de KNKB naar grotere een heden. Zo zal in de nabije toekomst de Leidse Korfbalbond gaan verdwijnen en worden opgenomen in een Haags-Leids district. grypen dat die wat oudere leden zeg gen: jullie zetten in één keer over boord, waarvoor wy zo lang hebben gestreden. Ik heb daar begrip voor, maar het punt blyft toch dat je de si tuatie van 30 jaar geleden niet meer kan vergelyken met die van nu". Maar bestaat het gevaar niet dat Leiden een „wykje" van het gro te Den Haag wordt? Oudshoorn: „Oh, maar dat hebben we zelf in de hand. Dat hangt hele maal af van de spirit in de Leidse verenigingen. Het aantal Leidse be stuurszetels in het nieuwe district zal relatief gezien, tamelijk groot zyn. Brengen we steeds voldoende krachten op die de zaken voor Lei den bekwaam kunnen behandelen dan is er niets aan de hand. Dan wordt Leiden zeker niet gauw een „wykje" van Den Haag". LKB-voorzitter W. R. Oudshoorn (34), tuinbouwleraar in het gewone leven, vindt die ontwikkeling nood- zakelyk. „De KNKB streeft naar grotere organisatieblokken. Dat is ook niet tegen te houden. Alles streeft naar grotere eenheden, dat zit nu eenmaal in de tyd. Dat samen gaan van plaatselijke bonden zal, naast een enkel nadeel, toch voorna- melyk voordelen geven. De relatie, het contact met bonds- en hoofdbe stuur zal gemakkelijker en directer zyn. Daar zitten nu teveel treden tussen. Op het gebied van commis siewerk zyn er meer mogelijkheden. Als Den Haag en Leiden straks sa mengaan, betekent dat dat een be taalde of gedeeltelijk betaalde kracht kan worden aangetrokken om voor het district de administratieve werkzaamheden te verzorgen. Dat is hard nodig. Ik ben nog wel niet zo lang voorzitter, maar ik moet zeggen dat er vaak zoveel routinewerk is op te knappen dat je aan het beleid niet eens toekomt". Zyn er in Leiden tegenstanders van dat samengaan met Den Haag? Oudshoorn: „Laat ik eerst even zeggen dat een grote meerderheid er voor is. De ploegen in de LKB, acht in de eerste en acht in de tweede klasset die elk jaar weer tegen elkaar spelen, worden geconfronteerd met nieuwe, onbekende tegenstanders. Zo'n schaalvergroting, stel ik me zo voor, zal inspirerend werken. Een bezwaar is dat er naar Den Haag moet worden gereisd. Maar er blyft voldoende mogelijkheid om zo nodig toen een „Leidse competitie te hou den. Als het plan voor die fusie straks in de vergadering wordt be handeld, dna zullen er zeker tegen standers zyn. Ik weet dat. De ere leden en leden van verdienste van de LKB zullen er niet voor zyn. Ik kan dat ook wel begrijpen, vooral op ge voelsgronden. Kyk, oorspronkelyk zat Leiden bij Den Haag ingedeeld. Ruim dertig jaar geleden is er een afscheiding gekomen, werd er een Leidse bond gevormd. Het is te be- Succes wat je. vrees ik, niet kunt tegenhou den. Micro-korfbal wordt binnen ge speeld. Je heb geen last van regen en wind. Voor velen die by wat on gunstig weer geen zin hebben om te spelen, vervallen die bezwaren na- tuurlyk by micro. Het is een rede nering, die wyst op een zekere ver weking bij de beoefenaars, maar je doet er weinig tegen. Een groot voor deel van de opkomst van micro is, dat je korfbal in alle jaargetijden kunt beoefenen. In het najaar en in de winter binnen, in de lente en in de zomer buiten. Dat brengt korfbal ook in een wat sterkere positie tegen over andere sportén". Belangstelling Hoewel een typisch Nederland se sport, heeft korfbal nooit veel publieke belangstelling getrokken. De volksmond betitelt het nog wel eens als „meidensport". Hoe komt men toch aan die term? Oudshoorn: (zelf al 20 jaar lid van KNS. een feit dat hy moeizaam prijsgeeft omdat hij staat op zijn neutraliteit van LKB-voorzitter)„Ik weet dat niet- ngewy'den zoch op de ze manier wel over korfbal uitlaten. De argumentatie daarbij is me altyd onduidelyk geweest. Misschien komt het omdat we in de jonge leeftijds groepen een meisjes-overschot heb ben. Verder kan ik er niets zinnigs over zeggen. Wat het andere punt betreft: korfbal is geen kijksport voor mensen die het zelf nooit heb ben beoefend. Wie het spel niet goed kent, heeft moeite met het overzicht; men vindt ook dat de vakken het spel afremmen. Micro met zyn twee vakken, zal het publiek ongetwyfeld meer boeien dan veldkorfbal. In de toekomst hopen we de publieke be langstelling voor micro te vergroten door de topwedstryden (Vicus, Fluks, Danaiden enz.) op geschikte uren te plaatsen". Hoe is het gesteld met de eman cipatie van de vrouw in de korfbal sport? Oudshoorn: „Dat valt tegen. Te veel dames gaan in het veld akkoord met de rol, die de heren der schep ping hun toewyzen. Op het bestuurlij ke niveau nemen vrouwen ook te wei nig deel aan het beleid van een ver eniging. Korfbal wordt door een ge lijke hoeveelheid mannen en vrou wen beoefend; in de Bondsraad zou je dan toch wel zo'n 40 vrouwen verwachten, maar nee, dat percen tage komt niet boven de 2 of 3 In de LKB is dat niet veel beter. Trouwens wanneer zie je eens een vrouwelyke aanvoerder of voorzit ter?" (By een der komma's in dit Tweeëneenhalf uur later mochten ze het nog eens overdoen. Het falende startcomité was op slag wakker. Toen de Valken in het middaguur goed van start gingen, greep veteraan Jaap Prins, resoluut de leiding. Rol von den Baumen zeil de zonder de druk van de wetenschap dat Bart Kraan in het veld opereer de en zette de achtervolging in. La verende zakte Prins iets af. Ook Ap pel, de Lunterense nieuwkomer, die in de Nieuw Loosdrechtweek impo neerde, zeilde in de kopgroep. Krui sende kwam echter Du Prie sterk naar voren. Na een lang halfwinds- rak greep Rolf von den Baumen, ruim wind, zyn kans en ontglipte aan Du Prie's afdekking, waarna de „Bounty" het parcours aan kop af legde. Na Du Prie ging Appel, die zich keurig handhaafde, Maaren Stomp en Henk Kirkenier met .,'t Spul" over de finishlyn. Daar de verschillen met matige wind zeer gering zyn, zal Rolf von den Bau men het in deze zeilweek, die tot en met dinsdag duurt, byzonder zwaar krijgen. Dat geldt eveneens voor Vauriencrack Steenbergen (1) en de Utrechtenaar Nauta (2), die hun handen vol zullen krygen aan d© snelle Zwitsers Schmitz (3) en Land- alt (4). De beide Zwitsers hadden nu nog aanpassings-moeiiykheden op het voor hen vreemde en zeer moei lijke Loosdrechtse zeilwater. Door een roulatiesysteem ko men niet alle klassen op dezelfde dag op het water. De Flying Dutchman, Finnjollen, Hornets, Pampusklas- se, en de nieuwe polyester Clippers komen pas vandaag in actie. Wat gaat er in Leiden gebeuren met micro-korfbal? Oudshoorn: „Vorig seizoen hebben we in de sporthal van Lisse gespeeld. Dat was een succes, al was de af stand natuurlijk een groot bezwaar. Leiden krygt nu gelukkig ook de be schikking over eegen sporthallen. Aan de Sportstichting is gevraagd of wij op zondag en woensdagavond de nodige uren kunnen huren in de hal aan de Boshuizerlaan. Wy hopen straks in de sporthallen van Leiden. Oegstgeest en Lisse over in totaal zo'n 25 uur per week te kunnen be schikking over eigen sporthallen, maar als we dit zouden kunnen ver- wezeniyken dan zyn we op de goede weg. De kosten van micro-korfbal zijn hoog en dat maakt het er voor de verenigingen niet gemakkelijker op. Eén wedstrijd micro kost ongeveer 28 gulden, alles inbegrepen". Wat verwacht men van de ont wikkeling van micro-korfbal in het algemeen? Oudshoorn: „Ik geloof dat micro korfbal op den duur precies zo'n be- langryke rol zal vervullen als zaal handbal. Persooniyk wil ik wel zeg gen dat ik het zou betreuren als de ontwikkeling ten koste van het veld korfbal zou gaan. omdat ik dat laat ste prefereer. Maar ook dat is iets I betoog sluipt mevr. Oudshoorn het gesprek binnen. Ze zegt: „Als Je over emancipatie in de korfbalsport begint dan zeggen de mannen altyd: wat vrouwenemanc patie? Ze halen toch ook geen lynen binnen? Als het op bestuurswerk aankomt, dur ven de meeste vrouwen nog niet zo. Ze laten dat aan de mannen over, want zo is het immers altyd gegaan. Het is eén kwestie van karakter. Het doet wat verouderd aan, het zit nog vastgeroest"). Naast de KNKB kennen we ook de Christelyke Korfbalbond. Ziet u voor de CKB als afzonderlijke bond in deze tyd nog voldoende bestaans recht? Oudshoorn: „Nee. Twee bonden, W. R. OUDSHOORN je houdt het niet tegen die vergeleken by andere betrekke- lyk klein zyn, zouden toch eigenlyk moeten samengaan. De KNKB heeft 45.000 leden en de CKB zo'n 12.000. Eén van de punten waarom het de CKB gaat, is dat er niet op zondag wordt gespeeld. Dat hoeft in de KNKB op geen enkele moeiiykheid meer te stuiten, want men kan zich daar als zaterdag vereniging laten re gistreren. Madjoe uit Rynsburg heeft dat byv. gedaan. Overigens is het contact zoals wy dat in Leiden met de CKB hebben heel plezierig. By 't micro-korfbal hebben CKB-elftal len vorig seizoen in één competitie met LKB-teams gespeeld. Dat ging uitstekend". Valken: 1. Rolf von den Baumen (Den Haag), 2. Du Prie (Leiden), 3. Ap pel (Lunteren). Vrijheidsklasse 1. C. Paulich (Hilversum), 2. J. Eringa (Sneek), 3. C. de Haas Jr. (Breukelen). Flying juniors: 1. B. Zuidema (Amsterdam), 2. P. de Wit (Rotterdam), 3. E. Delsinf (Amsterdam). Zestien kwadraten: I. S. Paulsen (Nieuw Loosdrecht), 2. W Spaargaren (Aalsmeer), 3. L. Willemsen (Rotterdam). Soloklasse: 1. C. Nater (Warmond), I. C. d© Jonge van Ellemeet (Den Helder), 3. K. van Hellemond (Hilversum). Sterklasse: G. van Dusseldorp (Nieuw Loos drecht), 2. T van Essen (Vinke- veen), 3. C. Gude (Amsterdam). Schakelklasse: 1. A. Schouwenburg (Rotterdam), 2. D Schuitemaker (Aseendelft), 3, R Kruit (Amsterdam). Vaurienklaste: 1 E. Steenbergen (Amsterdam), 2. A. Nauta (Utrecht), 3. D. Schmit» (Zwitserl.). O K-jollenklasse: 1. W. Hagoort (Abcoude), 2. Th. van Hilten (Roermond), 3. H. Re- sink (Almelo). Jeufdklasse: 1. L. van der Meulen (Bergen), 2. J Keyzer (Koog aan de Zaan), 3. J Vollebregt (Warmond). TENNIS KNOKKE (ANP) Het Neder landse jeugöteam heeft in de halve finalegroep van net tennistoernooi om de Coupe Galea met 3—2 verlo ren van België. Ln de eindstrijd komen dc Belgen uit tegen Frank rijk, dat Hongarije met 5—0 aan de kant zette.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13