eroep classificeerder ëtaat in slechte reuk Spanning verminderd, zegt de burgemeester van Cleveland (Ohio) Grote activiteit van V.S.-luclitmaclit tegen aanvoer uit noorden RBITTERDEROTTERDAMMER„RATTEN ZIJN HET Acht vrouwen en kinderen van El Al op vrije voeten Weer onlusten in Istanboel Ze maakten kapot!" Zware aanvallen van B-52-evs ie Dwangarbeid Levenslang voor Von Halm Bomaanslagen in VS gepleegd door anti-Cuba-groep Schrijver in het ongelijk gesteld DAG 26 JULI 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 17 ALGIERS (AFP/AP) De vier vrouwen en vier kinderen van de groep Israëlische passagiers, die reisde met het gekaapte toestel van de luchtvaartmaatschappij El-Al. zullen spoedig in vrijheid worden ge steld. Na hun vrijlating blijven nog de elf bemanningsleden van de Boeiing en vier Israëlische passa giers (hoge Israëlische officieren, die besprekingen in Amerika hadden gevoerd) in Algiers achter. De niet- Israëlische passagiers, onder wie ze ven Italiaanse priesters en zes Jo den, die niet de Israëlische nationa- gers en politiemannen voordeed, de NEW YORK. CLEVELAND, CHI CAGO (Reuter, AP. AFP) De lei der van de Amerikaanse „Studenten organisatie voor geweldloze actie" (SNCC), Hutchins, heeft gisteren in New York meegedeeld, dat de schietpartij die zich dinsdag j.l. Cleveland tussen de liteit hebben, zijn zoals bekend al j eerder in vrijheid gesteld. Het nieuws uit Algiers over de „eerste fase van de revolutionaire gewapende stryd was". Hutchins verklaarde op een persconferentie vrijlating V1 n vrouwen en kinderen dat de f(,kUurde b,.v„|kine in de van het gekaapte Israëlische lijn- verenigde Stalen maar één keus toestel is in Israel met terughou- i heeft denöheid ontvangen. Hoewel deze beslissing de ongerustheid een aan tal wachtende families zal vermin- deren, gaat het eigenlijk om de on- j middelijke invrijheidstelling van alle j passagiers en bemanningsleden, zo vernam AP in Tel Aviv. Israël zal pas tevreden zijn als de kwestie ge heel geregeld is. maair een zich té wapenen tegen de po litie. Hij zei, dat het incident in Cleveland, waarbij tien doden vielen, beraamd was. Hutchins noemde daar bij niet de naam van zijn organisatie. Charles Miller, een van de zeven ne gers, die werden gedood tijdens de schietpartij van dinsdagavond, aldus heeft de politie meegedeeld. Volgens getuigen, stond Miller te wachten bü een bushalte toen een auto met drie blanken bij hem stopte. De drie in zittenden stapten uit. ranselden Mil ler af en schoten hem daarop neer. Rel in Chicago In Chicago hebben zich vannacht rassenrellen voorgedaan, waarbij een twaalftal personen werd gewond en tenminste vijftien negers zijn gear resteerd. Een menigte van 300 ne gers probeerde een supermarkt te plunderen. De politie wist hen snel te verdrijven. Niettemin werd voor hon derden dollars schade aangericht. I- ISTANBOEL (Reuter: I Intussen zijn er „aanzienlijke vor- I deringen gemaakt met het wegne- j j men van de spanning sedert het j vuurgevecht van dinsdagavond, al is het gevaar nog niet geweken", al dus verklaarde Clevelands burge- I meester Stokes (een neger) giste- J ren. Hij zei dit tijdens een perscon- 1 I ferentie na een nacht waarin alleen I negers de raadzaal binnen tijdens een neger-politieagenten en negerleiders 1 bijeenkomst van de raad. De burge- iii de onrustige negerwijk. East Side meester en andere functionarissen In 1st an- patrouilleerden. De blanke politie- {sloegen op de vlucht. De politie, die Niet ver van de supermarkt beko- gelden groepen jonge negers bus sen en auto's met stenen. De bestuur- 1 der en drie passagiers van een auto i werden afgeranseld. In de voorstad j Maywood drong een groep van 150 boel hebben zich gisteren opnieuw mannen en de nationale garde moes- i in hetzelfde gebouw is ondergebracht, ongeregeldheden voorgedaan. Enkele ten buiten deze wijk blijven. Stokes 1 duizenden studenten, woedend om- j dat de politie schuld zou hebben aan de dood van een van hen, braken1 door afzettingen en gingen met de ordebewaarders op de vuist. De stu dent om wie het allemaal ging over leed woensdag aan verwondingen die hij vorige week by een anti-Ameri- j kaanse betoging opliep. In de ge- vechten van gisteren zijn zes politie- mannen gewond, onder wie een com- missaris van politie, wiens toestand zorgelijk is. OTTERDAM (GPD) „Een gemene, vunzige troep is het. Ir die kerels bestaat geen enkele, wat wij noemen maat- ippelijke waarde meer, behalve misschien een auto, jenever [en goedkope vrouw. Ratten zijn het, maar de koppelbazen smeerlappen in kwadraat. En de principalen, de hoofdaan- lers of opdrachtgevers, zijn in hun laagheid ongeëvenaard. Is je je met die lui inlaat, roer je in een stinkende brij. Ze en goed, dat ze fout zitten. Daarom houden ze hun gezicht lt. Allemaal. En dat zou niet zo erg zijn, als ze alleen hun rt maar uitroeiden. Nee, ze pakken ook nog de argeloze vent, er toevallig in terecht komt. En doe er maar niets tegen, lt ze slaan je murw. begrijp trouwens niet, dat de overheid nooit maatregelen Et genomen. Die moet het toch óók weten? Of zijn die grote Rotterdam, Den Haag, Schiedam, tn zo machtig, dat niemand wat durft te ondernemen?" Vlaardingen, Brabant en zelfs België ronselen koppelbazen arbeiders. Ruw- gaat. Maar die zijn óf onfatsoenlijk weg ligt het tarief voor een geleverde op ander terrein óf te groot om kapot arbeider tussen de f 5.50 en f 9.50 per I te maken óf de bazen zyn zo vlekke- uur. De mensen krygen ongeveer I loos, dat ze niet kunnen worden ge- dertig gulden per dag en iets meer chanteerd. Heus. als je één keer fout per nacht. De rest zou eigenlijk ver- De ronselaars controleren niets zy volstaan mot het leveren van manschappen aan het schoonmaak bedrijf en incasseren hun penningen: vaak nog vóór de mensen geleverd zyn, omdat ze geen geld hebben om hun arbeiders te betalen. Aan het betalen van de sociale lasten denken ze niet. Tot ze worden gesnapt door de immer speurende inspecteurs van het GAK in Rotterdam of de belas tinginspecteurs. Dan laten zij zich failliet verklaren om een paar weken later vrolijk onder een andere naam te beginnen. Rotterdam heeft mensen nodig. In De hele dag hangen tiental len mannen rond bij het Centraal Station in Rotterdam. Zij wach ten op de kreet van de koppel baas: „Er ligt voor jullie een boot bij me Cleaning en Tankercleaning. Wel iswaar wordt de informerende pers bfó hen niet gebrutaliseerd, maar ze houden zich van de domme en ver wijzen naar de zeer vele andere fi guren. die op hun beurt zeggen niet over de gegevens van die bedrijven te kunnen beschikken. Volgens de heer Jongenele is deze houding te wijten aan „het besef van die bedrijven, dat de pers altyd nega- zei, dat er drie branden gesticht wer den. 13 arrestaties verricht en 36 winkels geplunderd. .Jk ben van mening dat wij veel te flanken hebben aan de burgers van «ie negergemeenschap en haar neger- ieiders, die meer moeilijkheden c?' -:-* am n", aldus Stokes, die voor de wijk East Side een uitgaansver- b:d heeft ingesteld. Gisteravond zyn in Cleveland een blanke man en twee van zijn kinde- I ren gearresteerd wegens moord op verdreef de indringers met traangas. Maywood werd daarop voor alle ver keer afgesloten. SAIGON (AP. AFP. Reuter) Amerikaanse luchtstrijdkrachten en infanterie hebben de communistische j aanvoerlijnen in Noord- en Zuid- Vietnam vanochtend zwaar bestookt a het woord is een geëmotioneer- otterdamse aannemer van mid- ire leeftijd. Hij blyft anoniem toor zijn lichamelijk welzijn, j I bent gegaan, hoef je nooit meer te I proberen goed te worden. Ze weten het en killen je als ze de kans krij- gen". Deze benadering van een teleurge ilf jaar lang heeft hij geleefd I steld man Is nogal negatief. Maar tn de classificeerders, mensen be ken van z.g. onderaannemers, die doet hij de classificeerder daarmee voldoende recht? De Rotterdamse lezen niets anders zijn dan ron- politie zegt: „Ja". Het Gemeenschap- irs. Tot de ramp bij Verolme in pelijk Administratiekantoor in Rot- Toen eiste hij, zegt hij, door terdam zegt by monde van directeur ring gelouterd, legitimering van j mr. P. Meter, eveneens „Ja". De Jos-arbeiders om voldoening van secretaris van de Vereniging van (ettelijke plichten door de kop- Werkgevers in het Scheepsonder- deeld moeten worden tussen de post loonkosten en de post winst, maar trouwens inherent aan de wereld tief over het classificeervak schrijft", in een poging om een verwacht groot Eén van de bonafide directeuren van i communistisch offensief zoveel mo- een schoonmaakbedrijf zei: „Ze zijn gelijk tegen te gaan. Infanteristen, vaak zo dom, dat ze nauwelijks het1 die zich per helicopter verplaatsten besef hebben hoeveel ze kunnen win nen met een behoorlijk antwoord. Die brutaliteit en zwijgzaamheid zyn macht vielen in Noord-Vietnam, ten noordwesten van de kuststad Kong Hoi, een vloot boten en een open opslagplaats aan. Volgens de vliegers zijn 25 boten vernietigd. De Z uidvietnamese advocaat en ontdekten in de bergen ten westen I politicus Troeong Dinh-dzoe. die vo- van de oude keizerstad Hoeé nog j rig jaar kandidaat was voor het pre- jtzen, die zyn mensen leverden. had beter nooit de fatsoenlijke ;n kunnen spelen. Ze chanteer- me, boycotten me en maakten zaak kapot. Ik doe nu wat an- uiteraard. Je moet toch leven? >u het desondanks misschien wel en volgehouden in dat vak, maar zonder hartkwaal of pijn in m'n f. Eén van mijn voormannen is ouwens aan gestorven en daar lk toch voor". anonieme Rotterdammer is gens niet zo verbitterd, dat hij en koren in één schuur bergt, uurlijk zitten er ook bonafide in deze branche. En ik kan eens zeggen, dat het ze slecht Vak met de dure naam Korte tijd geleden werd otterdam voor de tweede aal geconfronteerd met een .geluk, waarbij classificeer- ',rs waren betrokken. In bijgaand artikel trach- n wij een beeld te schetsen m het zo specifieke haven- ik, dat een dure naam heeft classificeren maar dat de praktijk het smerigst tnkbare baantje is. De mannen, die zich ervoor t nmelden (met uitzonde- ng van de vele arbeiders, ie in vaste dienst zijn van )heepsschoo7imaakbedrij- en) komen uit de duistere nderwereld van kroegen en tementen. De omgeving aar ze worden geronseld, is jna symbolisch voor de eer. waarin zich een stuk ottèrdams bedrijfsleven vol- relet: de duisternis omsluit tie illegale activiteiten! houdbedrijf. dertig leden, F. J. Jon genele, (exponent van hen die be lang hebben bij ronselaars en los- arbeidersi zegt: „Je moet niet verge- ten, dat de goede classificeerder een bekwaam vakman is met een groot j verantwoordelijkheidsbesef. Hij is i een nette huisvader, die zich niet graag vereenzelvigd ziet met dronk aards of avonturiers", In de meeste gevallen ligt de waar heid in het midden. Bij classificeer ders (iets anders dan oliewerkers) niet. Bij de bonafide bedrijven in Rotterdam werken nette burgerman nen in vaste dienst. Zy komen in een behoorlijk kostuum naar het werk en gaan schoongewassen naar huis. Zij stellen er prys op, dat hun ziekenfondspremie wordt betaald, vakantie wordt geregeld en aan de andere wettelijke verplichtingen wordt voldaan. Hoogtijdagen Deze bedrijven krijgen echter op „hoogtijdagen" zo'n overstelpende hoeveelheid werk, dat ze de zaak met hun eigen personeel niet klaren. In daar komt weinig van terecht. Verdiensten De netto-inkomsten van de (min of meer malafide) koppelbazen zyn nauwelijks te schatten. „Maar ze zullen wel rond de twee kwartjes per geleverd manuur liggen", schat mr. Meter. „Een vent, die tachtig man heel't uitstaan, verdient per uur een gulden of veertig", de ploegen classi ficeerders maken twintig produktieve uren per etmaal. De heer Jongenele ziet deze exces sieve verdiensten niet. „Op hoogtij dagen kunnen de zaken natuurlijk uit de hand lopen. Dan geldt alleen de economische wet van vraag en aanbod. Maar verder wordt elk loon tje met de rekenlineaal bepaald. Ge loof maar niet, dat een bedrijf een stuiver meer betaalt als dat niet no dig is. In Rotterdam kennen we wat dat betreft geen wild-westvertonin- gen". Na de ongelukken met de Aqua Clara en de Rona Star is de vraag gerezen, wie de verantwoording draagt voor de mensen, die dit met zoveel risico's beladen ambacht beoefenen. Veel classificeerders menen namelijk dat zij geen rechten hebben, wan neer hun werkgever, de koppelbaas, geen premies heeft betaald. De heer Meter stelt hen wat dat betreft ge rust. „Als een werkgever personeel inleent, moet hij dit melden aan het GAK, doet hij dat niet, dan komt de rekening voor de premies bij hem te recht, wanneer de koppelbaas niet te achterhalen is". Volgens de heer waaruit ze voortkomen' „Natuurlijk is die koppelbaas een 1 kwaad ding", zegt de heer Jongenele. „De SER heeft het euvel al aan ban den willen leggen en de minister van twee grote wapendepots. In die ber gen hebben elementen van de 308ste sidentschap, is vandaag door een mi litair tribunaal tot vyf jaar dwang- en 324ste Noord Vietnamese divisie arbeid en verbeurdverklaring van zich teruggetrokken om zich voorzijn bezittingen veroordeeld, omdat het komende offensief te hergroepe ren en opnieuw uit te rusten. Op een ander punt ten westen van Hoeé Sociale Zaken wil het uitlenen van werden vijandelijke troepenconcen- mensen aan een vergunning verbin- i traties aangevallen door B52-bom- den. Deze maatregel zit nog steeds menwerpers. in de pen, maar het zal heel lang duren voor zy uit die pen vloeit". hij heeft gepleit voor vredesbespre kingen met de Vietcong. Dzoe werd schuldig bevonden aan „handelingen of uitlatingen, die gericht zijn op on dermijning van de anticommunisti sche geest van het Vietnamese volk l of de strijdkrachten". De 51-jarige Andert stmtolorten bestookten de Dzoe heeJt verklaard niet schuldig -jyr-. A Sjaoe-vallei. die sinds lang een I 111 t!)cll111dl I bevoorradingsbasis en distributiecen trum van het Noordvietnamese op-1 perbevel vormt. B52-bommenwerpers hebben bo vendien vluchten uitgevoerd onge veer 120 km ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad, vlak by de grens met Cambodja. Hier wer den troepenconcentraties, bunkers, basiskampen en opslagplaatsen ge bombardeerd. Op dat geval (en dat gebeurt vrijwel Jongenele is zo'n man volledig in dagelijks) roepen ze de hulp in van I dienst van het hoofdbedrijf, waaraan j een koppelbaas, liefst een van de j hy is uitgeleend schaarse bonafide en grote mensen leveranciers, maar vaker die van de figuren die bijna negentig louche man nen, die hun arbeiders ronselen bij het Centraal Station in Rotterdam, bij het station Hollands Spoor in Den Kaag of in de vele kroegen, kanti nes en logementen van beide binnen steden. Zij verzamelen het residu van de grote stad, dat bereid is het sme rigste werk te verrichten tegen een hoog loon, mits zij daarmee tevens alle maatschappelijke bepalingen en wetten kunnen ontduiken. Hét zijn deze mensen, die een val se naam opgeven om belasting te ont duiken, bijstandsuitkeringen te krij gen terwijl ze werken, alimentatie verplichtingen niet te hoeven vol doen of (en dat gebeurt meermalen) een makker alibi te verschaffen voor zijn misdrijf (door de naam van die makker op te geven). De bedrijfsverenigingen hebben de koppelbazen overigens in een andere groep ingedeeld om te voorkomen, dat de bedrijven in de groep „haven, binnenscheepvaart en visserij" de premies moet bijpassen, die door de malafide en moeilijk grijpbare kop pelbazen niet worden betaald. In de 26ste, nieuwe algemene be drijfsvereniging draaien de koppel bazen voor eikaars tekortkomingen op. Kopschuw De koppelbazen, telefonisch naar hun ervaringen op dit punt gevraagd, antwoordden: „Ga die inlichtingen maar ergens anders halen", en „Be moei je met je eigen zaken". Deze kopschuwheid. kenmerk van veel mensen, die hun activiteit liever in het verborgene koesteren, wordt ook aangetroffen bij bedrijven als Vcrol- Eén ding om het kwaad een beetje binnen de perken to houden, hebben de bonafide, by de „vereniging" aan gesloten werkgevers inmiddels ge daan. Ze hebben afspraken gemaakt, waardoor ze bij overvloedig werk in eerste instantie mensen van collega- bedrijven kunnen betrekken. Noch de directeur van het GAK. noch de secretaris van de Vereniging van Werkgevers in het Scheepson- derhoudbedrijf zouden overigens de koppelbaas helemaal willen uitban nen uit het Rotterdamse havenbeeld. Zij zeggen: „Rotterdam zou nooit de grootste haven van de wereld zijn geworden zonder koppelbazen". te zijn. Tegen het vonnis staat geen beroep open. Een gelijke straf op gelijke gron- j den werd uitgsproken tegen Ngoejen Troeong-con, hoofdredacteur van een studentenblad. Bij Romquiers in België is deze enorme installatie in gebruik genomen, die schepen op weg drie plaatsen in van Charleroi naar Brussel in het land heeft de Vietcong beschie-staat stelt een hoogteverschil van tingen uitgevoerd met mortieren Drie politiemannen en twee burgers werden gedood bij de beschieting van Rach Gia, de hoofdstad van de pro- 68 meter te overwinnen. Elke bad kuip staat op 236 wielen en kan schepen tot een maximum van 1350 ton transporteren. Dit sy- vmcie Kien Giang, op 185 km ten steem vermijdt het tijdrovende zuidwesten van Saigon. machten in diverse sluizen. De Jachtbommenwerpers van de lucht-kosten van dit knappe project hebben 350 miljoen gulden bedra- FRANKFURT (AP) De openba re aanklager heeft gisteren levens lang geëist tegen Fritz von Hahn (57), die tijdens de tweede wereldoorlog legatiesecretaris was in het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hy wordt ervan beschuldigd mee te hebben gewerkt aan de moord van tenminste 31.000 Griekse Joden. De aanklager zei dat Von Hahn had sa mengewerkt met Adolf Eichmann, die in 1962 is terechtgesteld wegens zijn leidende rol in de moorden op de Joden. Von Hahn verstrekte orders vanuit zijn bureau in Berlijn. Hij was in het ministerie van Buitenlandse zaken raadsman voor Joodse zaken. De slachtoffers werden ten dele in Treblinka vergast terwijl anderen naar Auschwitz werden gezonden. Een van de 90 getuigen die in het proces tegen Von Hahn werd gehoord, was de Westduitse kanselier Kiesin- ger. De aanklager zei dat uit documen ten blijkt dat Von Hahn reeds in 1942 wist dat speciale groepen alle Joden in Rusland vermoordden. De jury zal in augustus het vonnis in deze zaak uitspreken. NEW YORK (AP) Volgens Ar- turi Rodriquez Vives. woordvoerder voor een organisatie, die hij betitelde als „Cuban-Power", is deze anti-Cas- tro-groep verantwoordelijk voor bom aanslagen in verscheidene Ameri kaanse steden. Sinds 22 april zijn er in het gebied van de stad New York elf bomaanslagen gepleegd. Acht maal waren buitenlandse reis bureaus of diplomatieke bureaus van landen die handel drijven met Cuba, het doelwit. Twee café's. die geregeld door Cubanen worden bezocht en een pacifistische boekhandel moesten het eveneens ontgelden. In Los Angeles werden bij vier reisbureaus en een kantoor bommen tot ontploffing ge bracht Op de deur van de gebouwen- werden affiches gevonden met de tekst „Unite Cuban Power". In het interview rechtvaardigde de 25-jarige Rodriquez de aanslagen als pogingen om het geweten van de mensen waker te schudden en een einde te maken aan de handel met Cuba. De politie vertelde later aan journellsten dat ztf de man en zijn organisatie in het oog houden. AMSTERDAM (ANP) De pre sident van de Amsterdamse recht bank. mr. J. van der Esch, heeft vanmorgen de Amsterdammer A. W. F. van der Gouw, schrijver van het boek „Alias Teixe:ra", een dwangsom opgelegd van 25.000 gulden, wanneer hij zijn beschuldiging van moord te gen de heer R Zwolsman zou her halen. Bovendien veroordeelde de president hem tot het betalen van de proceskosten a250 gulden. Vorige week diende het kort geding voor de Amsterdamse rechtbank. In zet van het geding was een door de heer Van der Gouw gedane uit spraak op 9 mei van dit jaar tijdens een bijeenkomst in Utrecht, waar on geveer 80 studenten en enkele Jour nalisten aanwezie waren. Hy heeft toen gezegd, dat het te betreuren was dat Amsterdam zijn theater Carre kwijt laakt aoor toedoen van iemand, d.c 124 moorden op zijn ge weten heeft. De spreker doelde hier duidelijk op de heer Zwolsman.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17