In Chaam slechts een coureur: Jan Janssen 1 'JHk OKKER BIJNA GEWIPT Jan Janssen is een fietsende wiskundige Holst van de nacht Goodwill klopte op de streep Gallant Way Honderdduizend kijkers zagen Wagtmans winnen Gorostiaga speelde droom-tennis Kees Pellenaars: DERBYPROEF OP DUINDICT DONDERDAG 29 TOLT 1999 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAP CHAAM (OPD) Er viel in Chaam slechts één man uit de toon. Hij troonde eenzaam temidden van een groep wielerfans, die als een tros bananen in een boom klitte. Een donkere, kleine Italiaan, die telkens opnieuw bij het zien van Gimondi en Bitossi in extase raakte, alsof hem een blik in de hemel werd gegund. Maar hij stond alleen. De menigte, naar schatting 100.000 man sterk, hield zich op aan de rand van de chaos rond Jan Janssen, die als een vorst per praalwagen naar het parcours was vervoerd. Men balan ceerde in het grensgebied van de hysterie in een dorp, dat dood eenvoudig te klein was om allen plaats te bieden. Lang vóór de renners zich opmaakten, waren de toegangswegen in alle wind richtingen geblokkeerd. de Jacht op de koplopers bemoeien. En met succes. Wagtmans cum suis werden even later tot de orde ge roepen. Janssen probeerde het daar op zelf. Hy kreeg steun van Piet de Wit en Harry Stevens. Verder dan een voorsprong van tien seconden reikte deze vlucht niet. Op het mo ment dat Roger Pingeon en Huub Harings wegens materiaalpech moesten afhaken, trok Felice Gi mondi ten aanval. Slechts LeoDuyn- dam kon het wiel van de Italiaan houden. Bijna twee minuten zou dit goed samenwerkende duo van de hoofdmacht weglopen. Maar ook zU konden geen beslissing forceren en vUf ronden voor het einde streek De ervaren Acht van Chaam-be zoekers hadden geen risico genomen. Zy vormden in de nacht de voor hoede van de horde en nestelden zich in het holst van de nacht op de weilanden in een slaapzak, zy waren de bevoorrechten, die kans zagen zich van eten en vooral van alcoholhoudend vocht te voorzien, vóór de vaten leeggetapt waren. De laatkomers vochten zich vergeefs een weg. door de massa naar tap kast en fritetent. Rond deze zaken immers culmi neert het gebeuren dat Acht van Chaam heet. Want alleen gelaafd en gesterkt kan men zich langs het par cours scharen om de vedetten aan het werk te zien. Daar ook. met het veld en zou met een voorsprong het warme hoofd op de draad van de afrastering, kan de wielerfan zyn eerste lichte roes uitslapen, als het grote uur van de finish nadert, is hy dan weer juist voldoende fit om zich op te winden. het peloton weer op hen neer. De Belg Frans Brands, de Duitser Rolf Wolfshohl en de Nederlanders Rini Wagtmans en Jan Janssen waren daarna de initiatiefnemers tot een vluchtpoging, waarby zich een kop groep van zestien renners formeer de. Deze groep nam geleidelijk aan steeds meer afstand van de rest van i van ruim twee minuten zich opmaken voor de beslissende sprint. gaan eind- Uitslagen Voor hem was er in Chaam slechts één coureur: Jan Janssen. De rest mocht men vandaag vergeten! Later, veel later, mocht „Angry young man" Rini Wagtmans. de tourwin naar dan naar de tweede plaats sprinten. Zelfs dat sloeg in de dui zenden supporters van Jan Janssen geen zielewond. Dit jaar was er op de Acht van Chaam maar één fi guur die telde: Gimondi, Bitossi, Ru- di Altig, Pingeon, Charlie Grosskost en Peter Post kregen een welwillend applausje. Janssen werd begroet met „de Zil vervloot" en een gescandeerd „Jans sen, Jans-sen!". Wat kon tourwin naar Janssen anders doen dan zich per praalwagen laten bejubelen. Hy zat met vrouw en kind, Ab Gelder mans en Schulte hoog en veilig bui ten het bereik van de massa, die hem tot moes geduwd zou hebben als hy zich op eigen risico naar de start had begeven. Alsof vele dui vels hem op de hielen zaten, vloog hy van de bloemenwagen op de klaargehouden fiets. De race was be gonnen En ook die bracht alles wat de wielerliefhebber begeert: uitlooppo gingen. premiesprints, pech voor Roger Pingeon en vooral activiteit van Janssen. Hy was voor het eerst na zyn unieke prestatie in de Ronde van Frankryk op vaderlandse grond en hy wilde de menigte niet teleur stellen Er werd koers „gemaakt" metaan het slot een sterke groep, die zich opmaakte voor de begeerde zege in Chaam. By die vyftien sterken: Janssen. Zelfverzekerd, attent rydend. De duizenden veerden recht. Een prach tige dag in een feestelyk Chaam ging een gedroomde apotheose kry gen. Jan Janssen, in zijn gele trui, zou bewyzen dat hy heersen kon als een keizer in het wielerryk. Tot een adembenemende sprint. Janssen bracht zyn arm al byna zegevierend omhoog. En juist op dat moment was daar een allesgevende Rini Wagtmans, die die sprintzege af snoepte. Er viel even een stilte! Het on verwachte moest verwerkt worden: Janssen geklopt door die felle, roembeluste Wagtmans. Het deocr was voor de Janssen-fans ineens minder fraai, al waren ze wel zo sportief om een eeriyk winnaar van ganser harte toe te juichen. Tot diep in de nacht kon men zich immers nog revancheren via de voor Jans sen meegebrachte „zilvervloot." Voorgrond De zege kwam overigens wel te recht by één van de renners, die in deze Acht van Chaam het meest op de voorgrond traden. Al aan het be gin van de wedstryd ontvluchtte Wagtmans, in een poging enkele premies te bemachtigen, het pelo ton. Hy kreeg gezelschap van Leo Duyndam. Rudi Altig en Martin Breure. Een halve minuut voor sprong nam dit viertal. Te veel, oor deelde het peloton en onder een ovationeel applaus zette Jan Jans sen zich aan de kop van de grote groep en ging zich persooniyk met Profs. 1. Rini Wagtmans (St. Willebrord) 144 km. in 3.29.19. 2. Jan Janssen (Ossendrecht), 3. Cees Zoontjes (Til burg», 4. Jacq. de Boevere (Belg.), 5. Rolf Wolfshohl (W.-Dld.), 6. Rik Wouters (Nod.), 7. Maarten Breure (Rotterdam). 8. Jules Flaes (Belg.), 9. Johnny Brouwer ('Rotterdam), 10. Franco Bitossi (It.), 11. Frans Brands (Belg 12. Willy Vanneste (Belg.), 13. Felice Gimondi (It.), 14. Bart Zoet (Waarde), 15. Lucien Ai- mar (Fr.) alleen z.t. als Wagtmans. Amateurs. 1. Jan Aling (Bunne) de 120 kilo meter in 2.51.30. 2. Leen Poortvliet (Dirksland) ».t„ 3. Wim Diepenveen (Bilthoven) z.t., 4. Daan Holst (Am sterdam) z.t., 5. Henk van Zandbeek (Vught) z.t., 6. Matthys de Koning (Scherpenzeel) z.t., 7. Ad van Over- veld (Zegge) z.t., 8. Cees Koeken (Achtmaal) op 40 sec., 9. Jan Al- dershof (Haarlem) z.t., 10. Jan Ser- penti (Wyk aan Zee) z.t. Jan rondrit - Janssens feestelijke i ter en ploegleider Geldermans - met echtgenote, doch- door het juichende Chaam. Stanley Matthews nam ontslag PORT VALE (ANP. Sir Stan ley Matthews heeft ontslag genomen als manager van de Engelse vierde divisieclub Port Vale naar aanleiding van de moeilykheden met de Engelse voetbalbond over illegaal betaalde spelers. Port Vale werd aanvankelyk by wyze van strafmaatregel uit de League gezet, maar enkele weken daarna toch weer tot de vierde divi sie toegelaten. Volgens club-voorzit ter Fred Burgtss heeft Matthews een aanbieding geaccepteerd om de club als „honorair" manager te blyven steunen. Sir Stanley Matthews trad in juli j 1965 als manager tot Port Vale toe i na zyn definitieve afscheid van de actieve voetbalsport. Als een van 's werelds beste buitenspelers bracht Matthews het tot 54 Engelse „caps". Nederland won van Antillianen: 2-1 HAARLEM (ANP) Het Antil liaanse team heeft gisteren tydens de Haarlemse honkbalweek opnieuw het hoofd moeten buigen voor Ne derland. Deze keer wonnen de Ne derlanders met, 21. Het Amerikaanse team Sullivans maakte korte metten met Italië 10—0. En de wat minder feestelijke mans de winst voor de neus van eindsprint, waarin Rini Wagt- I de Tour de France-winnaar weg- I snoept. BREDA (GPD) Terwül In Chaam duizenden wielersuppor- ters de eerste Nederlandse Tour de France winnaar bejubelden zat veertien kilometer verderop in zijn riante huis „Hier is 't" In Princenhage bij Breda, de man die tot vorig jaar iedere keer bij deze wielerronde pre sent was, maar die het ditmaal beter vond rustig thuis te bly ven: Kees Pellenaars. „Den Pel", die een beetje ver bitterd aan zyn zwarte sigaar trekt voordat hij zegt: „vroeger riepen ze hosanna en nu kruisig hem. Niet de eerste maal overi gens, want toen ik eens Wim van Est uit de tourploeg liet, wilden ze aanslagen op mijn le ven doen. Zover is het nu niet gekomen, na myn uitspraak dat „als Jan Janssen een kans maakt de Tour te winnen, dan kan mijn schoonmoeder dat ook". Daar mee zei ik niets kwaads over Jan Janssen. Het was normale rennerstaai. Hadden ze de zin nen, die ik daarna zei ook laten horen, dan had niemand er enige aanstoot aan genomen. Inderdaad ik h ad niet ver wacht dat Jan Janssen de Tour de France zou winnen. Toen hij uit de Pyreneeën kwam had hy nog twee-en-eenhalve man over. Geef je een coureur met zo'n ploegje een kans? Ja, een zot te supporter, maar ik niet. En ik niet alleen, ook alle grote ve detten. als byvoorbeeld Jacques Anquetil niet. Maar Jans presta tie is er2geen haar minder om. Hij is een geweldige rekenaar. De fietsende wiskundige zou ik hem willen noemen. Daarom greep hij de gele trui ook niet twee. of drie dagen voor Parijs. Hy wist dat hij geen manschappen had om dat ding te verdedigen. Ik heb niets tegen Jan Janssen. Integendeel, hij is een goede cou reur, groter dan menige andere winnaar een Walkowiak bij voorbeeld die de Tour op hun naam schreven. Maar, en dat heeft Jan my zelf deze winter, hier in deze kamer verteld toen hy mij vroeg ploegleider van de Nederlandse equipe te worden, een renner die op een aantal punten net iets te kort komt, maar dat met rekenen weer goed maakt". Kees Pellenaars neemt een slokje sherry en knipoogt weer als vanouds. Als ik nog een grapje mag maken „toch ben En dit is dan eindelijk de schoonmoeder van Pelle naars ik van mening dat Jan Janssen volgend jaar geen kans heeft, wanneei myn 81-jarige schoon moeder start. Zij traint dage- iyks en als ploegleider kan ik wel zeggen, die gele trui neemt zy mee naar Raamsdonkveer. In dit dorpje, in een klein ui terst proper bejaardenhuisje waar in de huiskamer aan alle muren foto's in alle afmetingen van Kees Pellenaar hangen, zegt de krasse 81-jarige mevrouw An- tonia Allegonda de Wit: „Ik vond he.t helemaal niet erg dat ik zo in de belangstelling kwam te staan. Ik heb er wel om ge lachen. Vooral om die tekening op de televisie en in de krant hier, waar zy my achterop de fiets bij Jan Janssen hebben ge tekend. De buren hebben gezegd dat ik daar wel honderd gulden voor had kunnen vragen, maar ik weet niet of dat wel zo is. Ik vond het allemaal wel leuk en dat op myn leeftyd. Ja. wy hebben iedere keer naar het fiet sen op de televisie gekeken. Ach, dat komt zó. Vroeger werd er over byna niets anders by ons thuis gesproken en dan raak je wel geïnteresseerd. Ik zou het wel leuk vinden wanneer ik Jan Janssen eens echt zou kunnen- zien. Ik zou hem feliciteren met zyn overwinning en zijn gele trui, die hy wel heeft verdiend, want wat heeft die jongen- er zondag voor gezwoegd. Toen hy zo snikte toen zijn vrouw en dochterje hem feliciteerden, be gon ik byna te huilen WASSENAAR Eigen berichtge ving) Zeldzaam enerverend was gisteren de eindstrijd in de Derby- HILVERSUM (Eigen berichtgeving) Wat heeft het gis teren weinig gescheeld of het nationale tennisidool Tom Okker was gesneuveld. De man die hém in grote moeilijkheden bracht was de 20-jarige Boliviaan Gorostiaga. In Tilburg had deze van Peter Scholtz, die hij overigens tevoren al tweemaal had ver slagen, een 26, 36 nederlaag te incasseren gekregen en in Noordwijk zag hij geen kans om de'Oostenrijker Pokorny, de winnaar van het toernooi, uit te schakelen. Tegen Tom Okker speelde Gorostiaga zoals de Braziliaan Edson Manda'rino dat zo treffend uitdrukte „droom-tennis". Niets bleek voor hem onuitvoer baar. Hij priemde zijn service regel matig zó scherp in de hoeken dat de Wimbledon-sensatie Okker, hoe snelvoetig hij ook is, de bal niet be hoorlijk op het racket kon krijgen. Met 5—2 kwam Gorostiaga in de eerste set voor. Een opleving gaf Ok ker 4 spellen achtereen, maar de Bo liviaan pakte de set (86) en liep sterk spelend in de tweede set door naar 31 en 42. Op vastheid tennissend won Okker moeizaam het ene na het andere puntje, om ten slotte met 64 de setstand te nivel leren. En terwijl de toeschouwers „met ijs in de schoenen" de beslis sende set afwachtten en voorzitter Mulder nerveus over het „pers-plat form" wandelde, hervond de „Vlie gende Hollander" eindelijk het ritme in zyn slagen die hem de groten in de tenniswereld deed versllaan. De service spatte weer weg uit het ser vice-vak van Gorostiaga, de versnel de fore- en backhands, scherp tegen de lyn aangeplaatst lieten meters ruimte tussen hem en de bal. Moedig onderging de Boliviaan de come-back van de sterkere speler. Het ene spel dat hy wist te behalen, op eigen verdienste, kreeg van een gerustgesteld publiek een hartelyk applaus. Dat kreeg Tom Okker, nog een tikkeltje nerveus met het racket draaiend, ook, toen hy magistraal het volgende spel en daarmee de set won, 61. Even later zei hy in de een best of three match. In een best of five niet. Je kunt niet 3 sets ach tereen droom-tennis spelen", hetgeen Mandarino knikkend bevestigde Een triomf die aanvankelyk ook een geheide nederlaag leek te zullen worden was die van Jan Hajer tegen de Australiër Crealy. Deze langbe nige leerling van Harry Hopman, de Australische wonder tennisdokter. doceerde de Eindhovenaar in de eerste set tennis met fraaie diepe aanvalsslagen en magnifieke cross- stopvollies. Hoe Hajer ook sjouwde, ze maakten hem kansloos: 61 voor Crealy. In de tweede set begon de Australiër om een onverklaarbare reden te vertragen en daarmee groef hy zyn graf. Hajer immers kreeg de tyd om „adem te halen" en eenmaal zover beet hy zich. zoals hy dat zo uitstekend kan, vast in de party Crealy kreeg geen mogelilkheden I «T* HaJ«- De prote i en haar spel u,t het aehterveld. het azen in het herenenkelspel bleven werk met racket en bal nog met te onbedreigd overeind. Gulyas. Man- J zyn verleed. Met 6-0. 6-0 won zy van darino, Buding en Mand gaven geen I de DDV-speelster Dita IJspaard en geen meer aan het net om zyn grote j vaardigheid op de volley te etaleren. Hajers service maar wat een ver rassing voor de kijkers en niet in de laatste plaats voor de Australiër eveneens zyn backhand begon te scoren. Met 6—3 werd het set-geiyk en in de hevig omstreden beslissen de set had doorlopend Hajer de beste kansen. Kansen die hy tenslotte op het derde matchpunt by de stand 7—6 benutte met twee kogelende smashes. Op de tweede daverende klap van de Nederlandse no. 2 zag set prijs. Tirac alleen kwam na een gemakkelyke overwinning op Siebe Huizinga in nood tegen een voortref- felyk „schakende" Pokorny. By de dames was Judy Tegart, de Wimbledonfinaliste. onaantastbaar met service en volley tegen de uit Equador afkomstige mej. Guzmann bleek al heeft zi) haar oude niveau 1 Smith tegenover zich. die zy al eena RH H I1. nog niet bereikt, hetgeen vooral dui- °P ™imbledon, 'n f P?rtli„Van dp kleedkamer: „Zoiets kan gebeuren in Crealy de bal hoog over zich weg- delyk was by haar service-returnslaatste 16 heeft ontmoet* Mar8&ret met 61, 75 van de Spaanse mej. Anbet. Trudy Groenman, na lange tyd weer in de internationale arena („Het is voor my een grap. Ik wil eens zien of ik er nog wat van te rechtbreng") verraste met een afge tekende 61, 60 zege op de Belgi- sche kampioene Kahn. In de volgen- rtuo 6—1. 6—3. Margaret Court-Smith r°nde kr(igt Margaret Court- k t de°HaagsTook in - I Smith (WTAnAVdr -Zirh HlO Iaj ««me 111 de volgende ronde tegen de geplaat ste Zuidafrikaanse Pat Walk den niet kansloos is. Okker in zijn (moeilijke) partij tegen de Boliviaan Goros tiaga. Court-Smith is serieus bezig aan een come-back, Trudy niet. Een uit dat oogpunt bezien interessant duel. Tenslotte mag niet onvermeld bly ven de overwinning van de nationale kampioene Maryke Jansen op de Australische Hunt 6—3, 6—2. Het proef, die de grote favoriet Goodwill op het nippertje in zijn voordeel be sliste. De beide vertegenwoordigers van Stal Westlanaia lieten verstek gaan, zodat zich acht paarden on der de hoede van de starter stelde)!. Goodwill veroverde spoedig de kop positie en nadat c.e hem volgende Geatonka door een fout terugviel en Gezina werd uitgeschakeld, nam de leider een grote voorsprong en leek de zege slechts een kwestie van tijd. Furieus was echter de slotaanval van de door Piet Smit gestuurde Gallant Way. Op 20 meter voor de streep kreeg deze een gering voordeel, doch Rees v. d. Lubbe capituleerde niet, vocht verbeten terug en bracht Good will met een hoofd verschil in 1.25.7 km-tyd in veilige haven. De ren voor 2-jarige volbloeds werd een fraaie triomf voor Willy, het paard van de Leidse eigenaar H. de Bolster. De favoriet Elegant nam kort na de start enige lengten voorsprong, doch ói was voor jockey v. d. Kraat6 geen bezwaar. Even na de laatste bocht bracht hij de debu terende Willy naast de leider, ging in eén ruk door en klopte Elegant zonder moeite met 4% lengte. UITSLAGEN. Frans Halsprljs: 1. Caruso (J.Ham) (1.26.3), 2. French Mas. 3. Frederlcla, Toto w. 3.90. pi. 1.20. 1.20, 1.60, kop. 6.10, cov. 4.50, trio 79.50. Jan Steenprijs: 1. Estella W. C. Strooper) (1.27.8), 2. Eplnard Kitty, 3. Ferro. Toto w. 3.50, pi. 1.80, 2.60, kop 11.10, cov. 5.10. Gerard Douprljs: 1. Carma (W. C. Strooper) (1.23.7), 2. Dirk de V. 3. Blanchefloor. Toto w. 5.90, pi. 2.30. I.50 1.60, kop 13.30, cov. 4.50, trio 115.40. Deroyproefprijs: 1. Goodwill (R. Q. J v. d. Lubbe) (1.25 7 2. Gallant Way. 3. Gonda Scotch. Toto w. 1.20. pi. 1.30, 1.90. 1.80. kop. 3.—. cov. 5.40. Pleter de Hooghprijs: 1. Fullspeed (E. Leeman) "(1.23.6). 2. Enigste. 3. Carmanla. Toto w. 8.80, pi. 3.20. 2. 6.40. kop. 6 70. cov. 5 trio 1.548.40. Rembrandtprljs: 1. Gltte Hollandia (J van Buytene) (1.32.5), 2. Fair Dale. 3. Gravin Zeppellne. Toto w. 3.30 pi. 1.30 1.80. 2.—. kop. 4.90. cov 7.40. Vermeerprijs: 1 Diana R (J. Wa- genaar jr.) (1.21.2), 2. Acrobaat. 3. Bento Kitty. Toto w. 2.80. pi. 1.90, 3.70. 4.60. kop. 5.70, cov. 9.20, trio 284.40. Paulus Potterprljs: 1. Germa- nla (S. A. Hartman) (1.28.3), 2. Flu weeltje, 3. Gea Volann. Toto w. 1.90, pi 1.30. 1.80, 1.80. kop 4.50. cov 7.40. Lady Tlneprtjs: 1. Willy (H. J. v. d. Kraats), 2. Elegant. 3. Abtsag. Toto w. 2.pi. 1.20. 1.20, kop. 2.20, cov. 3.—. Patrlckprys: 1. Compensation II (FV Vandeuren). 2. Sir Winston. 3 Pa- thlsa. Toto w. 3.pi. 1.90. 4.60, kop, 24.70. cov 15 Toto-omzet f 212.796.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7