irebrek Ibil de aan inspiratie Parij se mode Muziekschool krijgt nieuw onderdak Spaanse vakantie van kinderpsychiatrische patientjes „Curium" Speelwei Zijlkwartier wordt verbeterd Zeven Nederlandse jongens zitten vast in Joego-Slavië DERDAG 25 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 WON idige arlljk euw COR1 a me :zuiv« 1 en caïne r Anl sl elli J m J mber 00,— tierst GUNSTIGE INVLOED VAN MEI-STAKING «OPHIJS <GPD) In Parijs zijn alleen de bruidsjurken voor rinter niet zwart. Gisteren, op rde dag van de haute couture- in de Franse hoofdstad viel [se t\ uweiijks een kleurtje te be- De presentaties bij Jeanne kapitein Molyneux, Jean Pa- i Jacques Heim werden er bo- ;n niet gezelliger op, doordat de ontwerper, als gevolg van de gen by de stoffenfabrikanten in K olutionaire meidagen, allemaal B^de „eenheidstoffen" hadden ge- totaal gebrek aan inspiratie, by Patou, leverde ook drie sidsmodellen" op: tuniekpakje zwart jurkje met een Prince- lles tailleband igotes (nauw aangesloten man- n combinatie met wyde pan- ities waarop de inkopers van renhuizen en grote confectie- cen die uit alle delen van reld, zelfs uit de Sowjet-Unie 'arys zyn gekomen nu niet ld zitten te wachten. Alledaags was, vooral door de show bij s Heim, ook in letterlijke zin ivarte dag voor de haute cou- ledereen, die de mode werke- harte gaat, was sprakeloos e alledaagse creaties, waarmee irijse couturiers voer de dag ;n komen. eweg de beste collectie maalf- Patou's ontwerper Michel Go- y zocht inspiratie in de som- Russische winters en opende ïow met een reeks Kozakken- Het waren tuniekjurkjes van maar ook van felrode wol- epe, waaronder zyn manne- ange pofbroeken droegen, lange repen bruin-beige suède nde in franje geknipt, maakte Goma voor Patou ceintuurs, erden vooral over sportieve, 'itte tweedmantels gedragen, orte, tot iets over de schouder 3e cape is deze winter by in combinatie met een dub- opsmantelpakje een onmis- kledingstuk. De jurkjes, die nis voor het komende seizoen rde, waren zo simpel moge- houden en zwart, wit of grijs By deze jurken waren door jes vier smalle suède veter- urtjes gehaald, wat een bij- grappig effect opleverde, avonds hield Patou het op maar dan ook zeer doorzich- warte sorgettejurkjes, hier en >paarzaam met één struisvo- ."tje bezet. Creaties, die men afwisselde met lange, hoog- ;n, zwartfluwelen jurken met mouwen. tdns ontwerper Jule-Francois y, zet voor de komende winter cces van zyn zwarte colkraag- waarover een lange, tot over het middel reikende ketting van goudmetalen schakels en kleu rige kralen moet worden gedragen, voort, 's Morgens is volgens hem de vrouw het charmantst gekleed in een zeer kort tuniekjurkje, waaron der nog net een bermudashort uit steekt. Maar afgezien van deze tu niekensembles, waren zijn pullover- pakjes zwart, zwart en zwart. Zeer chic, maar weinig schokkend. De dames, die klant by Lanvin zyn, kunnen nog best met hun japonnetje van het vorig jaar toe, want wat de lyn betreft is er niets, maar dan ook niets veranderd. Dat houdt in dat de mantelpakjes weer van een dubbelknoopssluiting waren voor zien. Met dit verschil, dat de onder ste twee knoopjes dichter by elkaar waren aangezet. De vrouwen van Lanvin dragen aan een lange goudmetalen ketting een zwart mofje overdag, maar ook 's avonds, by een met kleurige kra len geborduurd zwart plastic broek- pak. De cocktailjurken, die het huis voor de komende wintermaanden lanceerde, waren allen gedrapeerd en lieten één schouder bloot. En in de pikante sector was er dan een minijurkje, waarvan de zynaden zó breed waren uitgesneden, dat de draagster er volgens my niet eens met goed fatsoen in kan lopen. Wèl, er was by Jacques Heim, waar na het vertrek van Jean Pommarede nu sinds kort Jacques de la Haye de ontwerper is, niets, maar dan ook niets anders dan zwart plastic of zwart leer, nozemachtige overalls in combinatie met wyde tweedcapes. Dat alles geïnspireerd op de revo- tionaire meidagen. Creaties afgewis seld met de in Parys zo langzamer hand geykte mantelpakjes met lan ge dubbelknoopsjasjes. Alleen Dior, Courreges en Yves Saint-Laurent kunnen nog het gezicht van Parys als het modecentrum van de wcr-id ;.d- den. Los zand Van kapitein Molyneux kan ik u melden, dat hy naast zyn Engelse neef John Tullis, de 18-jarige Deen Lars Hillingso, de Italiaan Mario Bianchetti en Michel-Philippe La- roche (geen familie van Guy La- roche) voor het maken van zyn col lectie had aangetrokken. Het zou een aardig idee zyn geweest, als de vier modemeneren een iets overeenkoms tige smaak zouden hebben gehad. Maar aangezien dat niet het geval was, viel Molyneux' wintercollectie als los zand uit elkaar. John Tullis maakte nog immer de u allen uit de Vogue-patronenboe- ken zo welbekende „easy-to-make"- mantelpakjes. De tweedmodellen met jasjes met twee naden van voren en één naad van achteren en de raglan- mouwen. Hillingso's tentpakjes met overslagrok waren wel origineel, maar Verschrikkelyk slecht ge maakt om over de andere twee he ren maar te zwygen. De modellen van Laroche leken regelrecht uit de opruiming van de Carnabystreet gehaald. En dan de afknapper van de dag, de show by Jacques Heim. Het Ely- see zal gisteravond ongetwyfeld op zyn grondvesten hebben geschud toen president De Gaulle er de schetsen van de creaties onder ogen kreeg, die traditiegetrouw ieder seizoen bij het presidentiële paleis worden langs gebracht, omdat mevrouw De Gaulle al jarenlang een trouwe klant is. „Tante Yvonne" mag overigens nooit zelf jurken uitzoeken, want ook dat doet de generaal. Twee weken voor rijden onder invloed DEN HAAG „Dat Ik teveel heb gedronken, dat moeten «e maar be wijzen", luidde het standpunt van een 35-jarige chauffeur uit Zoeter- woude voor de Haagse politierechter. De officier van justitie had daar naar zijn mening niet zoveel moeite mee, vandaar ook diens gebruikelij ke els van twee weken gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. „Wat ik gedronken heb, gaat je niks aan", had verdachte reeds aan de politie meegedeeld, hetgeen overi gens al hikkend en stotterend gebeur de. Een cafetariahouder had als ztfn oordeel gegeven, dat verdachte niet al te nuchter meer was toen hy in de auto wegreed. De officier wees erop, dat verdach te reeds eerder terzake van verkeers overtredingen was veroordeeld en de verbalisant liet geen twyfel bestaan over de toestand waarin verdachte verkeerde. De rechter was het met de offi cier eens en veroordeelde overeen komstig diens eis. Jongen gewond bij botsing VOORSCHOTEN Omstreeks kwart over zes gisteravond botsten op het rywielpad langs de Veurse- weg ter hoogte van „De Gouden Leeuw" een personenauto en een bromfiets. De bestuurder van de au to, een 22-jarige inwoner van Ryns- burg wilde rechts-af het parkeerter rein van het restaurant oprijden. Hij zou daarby niet voldoende op het van links komende rywielverkeer hebben gelet, waardoor de botsing met de bromfiets ontstond. De bestuurder van dit voertuig, een 16-Jarige inwo ner van Noorden liep bloeduitstortin gen en schaafwonden op: hy kon naar huis gaan. Zyn 15-jarige duo passagier eveneens uit Noorden, vloog over de motorkap van de wa gen. Hy is met een driedubbele been breuk overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. W ethouderswedde wordt verhoogd LEIDERDORP Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben meegedeeld, dat in verband met de algemene salarismaatregelen een ver hoging van de wethouderssalarissen met ingang van januari 1968 geen bezwaar zal ontmoeten. Voor de gemeente Leiderdorp, van af 1 januari 1967 vallende in de be zoldigingsklasse van gemeenten met 10.000 tot 12.000 inwoners, kan inge volge bovengenoemde brief als maxi mum worden aangehouden een be drag van f. 6.312.— per jaar. Sedert 1 januari 1967 genieten de wethou ders een bezoldiging van f. 5.925.— per jaar. Gelet op het werk dat de wethou ders in deze gemeente moeten ver vullen, acht de burgemeester het ten volle verantwoord Gedeputeerde Sta ten in overweging te geven de wet houderssalarissen met ingang van 1 januari 1968 vast te stellen op f. 6.312.per jaar. WARMOND Tijdens de afwezig heid van de bewoners van het pand Sweilandstraat 47B merkten buren rook op in de slaapkamer. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, verwyderde het uit zachtboard be staande geblakerde plafond. Te vens betekende dit het einde van de brand. Hoe deze is ontstaan, is de brandweer een raadsel. Clubgebouw van Velocitas komt naast gebouw Hoofdstraat 103 OEGSTGEEST Met een charter vliegtuig vertrekken zondagochtend 28 juli 9 patiëntjes van de paedologi- sche kliniek „Curium", een kinder psychiatrische kliniek in Oegstgeest, van Schiphol voor een zomervakan tie van een maand in een kinderpsy chiatrisch sanatorium In het Spaan se Tarragona. De kinderen, in leef tijd variërende van 7 t/m 12 jaar en afkomstig uit het gehele land. zyn hiertoe uitgenodigd door dr. Larti- gau, geneesheer-directeur van het „Sanatorlo Villablanca". De patiëntjes, over het algemeen met leermoeiiykheden en met geen ernstige karakterstoornissen, zullen worden begeleid door twee vrouwe- lyke stafleden, resp. van de observa nces en de groepsleidsters. Geduren de hun verbiyf in Spanje tot 25 augustus zal de behandeling van de kinderen normaal worden voort- Dr. D. Am. van Kleveren, genees heer-directeur van de Oegstgeester kliniek, ls byzonder verheugd over het aanbod van dr. Lartigau, die dit plan opperde tydens de viering van diens zilveren huweiyksfeest. Dr. van Kleveren, die dr. Lartigau al tientallen jaren door internationale congressen kent, was ook op dit feest aanwezig. Dr. Van Kleveren acht het van gunstige invloed, dat de patiëntjes uit zyn kliniek op deze wyze hun ho rizon kunnen verbreden en in con tact komen met kinderen uit een an der sociologisch milieu. Ook zal het zonnige klimaat een gunstige ont wikkeling kunnen bevorderen. Het ligt ln de bedoeling dat in de zelfde periode ongeveer eenzelfde aantal Spaanse kinderpsychiatrische patiëntjes naar ons land komt. Dr. Van Krevelen kon hierover nog niets naders mededelen, aangezien nog geen bevestigend' antwoord uit Span je is ontvangen. De vrouw zoals Lanvin die\ bontmotExclusiet voor ons blad ir 'er het helst gekleed net' geschetst door de bekende Ameri- ten zwart mantelvakje metlkaunse modetekenaar Maning een goudmetalen ketting een' van de New York Times. ONDINE IN TRAVEMUNDE TRAVEMÜNDE (ANP» Het Amerikaanse jacht „Ondine" is he den als eerste van de 33 deelnemers aan de transatlantische zeilrace van de Bermuda eilanden naar Trave- miinde de haven van laatstgenoemde stad binnengelopen. Slechts enkele honderden vakantiegangers begroet ten in een miezerige regen het snel ste schip van deze regatta. Het of ficiële comité van ontvangst, dat het schip nog niet zo snel had verwacht, was nog niet gearriveerd. Het 24,5 meter lange jacht heeft de laatste myien dan ook in een byzonder hoog tempo afgelegd, aangezien het woensdagmorgen nog pas bij Ska- gen in het noorden van Jutland was gesignaleerd. De „Ondine," die evenals de andere 32 deelnemende jachten op 3 juli van de Bermuda eilanden vertrok had 22 dagen voor de 3500 myi (6300 km) lange over steek nodig. Een half uur na de „Ondine" kwam het Nederlandse schip „Stormvogel" de haven van Trave- mündie binnen. Het jacht van Corne lls Bruynzeel heeft vrywel de gehele race in eerste positie gelegen. Het werd echter noordelyk van Schot land door de „Ondine" gepasseerd. LEIDERDORP De Stichting Muziekschool Leiderdorp heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek op korte termijn voorzieningen te willen treffen die zullen leiden tot een (voorlopige) oplossing van het nypende gebrek aan lokaalruimte voor muzieklessen, waarmee de school heeft te kampen. De stichting huurt twee lokalen, alsmede de hoofdenkamer van het oude gebouw Hoofdstraat 103 (voor malige Marykeschool) van de ge meente. De gestadige groei van het aantal leerlingen deed het bestuur in een eerder stadium reeds uitzien naar meer lokaalruimte, die, naar al gemeen werd verwacht, kon worden verkregen door het treffen van een aantal voorzlenihgen aan het ge bouw Hoofdstraat 103. Vooruitlopen de op deze voorzieningen was het be stuur reeds genoodzaakt het muziek - onderwys op een aantal verspreid gelegen plaatsen in de gemeente te geven. Deze spreiding wordt evenwel als een handicap gevoeld en komt het onderwys niet ten goede. De toeneming van het aantal leer lingen van de diverse lagere scholen heeft tot gevolg dat de lokalen in het gebouw Hoofdstraat 103 voorlopig by de betrokken schoolbesturen in ge bruik biyven. Teneinde de directe nood waarin de muziekschool verkeert te kunnen lenigen, menen B.enW. een oplos sing te hebben gevonden in de ver plaatsing van het onlangs door de korfbalvereniging Velocitas ontruim de clubgebouw van het sportveld aan de Hoogmadeseweg naar de tuin naast het gebouw Hoofdstraat 103. Het bestuur van de stichting kan zich met deze oplossing verenigen. fen. De directeur van gemeentewer ken begroot de ten laste van de ge meente komende kosten op f. 9.050. welk bedrag in tien jaar is af te schrijven, hetgeen voor de school neerkomt op een bedrag van ruim f. 1.200.huur per jaar, gelyk aan de huur welke thans voor elk lokaal van de oude school wordt betaald. Het gebouwtje zal worden betrok ken door de directeur van de school wiens huidige kamer in het oude schoolgebouw als lesruimte in ge bruik zal worden genomen en door de administratie. De administratie ruimte wordt noodzakelyk wanneer naar het zich laat aanzien bin nenkort aan de school een publiek- rechtelyke status worden gegeven by de vaststelling van een gemeen schappelijke regeling inzake de op richting en instandhouding van een streekmuziekschool B. en W. achten het in het belang van het mu^iekonderwys dat de aan gegeven voorzieningen zo snel mo- geiyk worden getroffen en stellen de raad dan ook voor in bovengenoemde zin te beslissen. r OEGSTGEEST Doordat hij de bocht te ruim nam, is de afge lopen nacht omstreeks twee uur een 22-jarige Sassenheimse auto mobilist op de Rijnzichtweg tegen een lantaarnpaal gereden. De Sassenhevner liep hierbij geen letsel op, zijn passagier, een inwo ner van Oegstgeest, werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis vervoerd. De auto (zie foto) kreeg behoorlijke schade aan de voor zijde. (Foto LD/Holvast) Gymlokaal voor de W. de Zwijgerschool LEIDERDORP Het bestuur van de Protestants Christelijke Schoolver eniging verzoekt B. en W. gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de bouw van een gym nastieklokaal by de Willem de Zwij gerschool. Voor de bouw van dit gymnastiek lokaal werd reeds by raadsbesluit van 28 november 1958 medewerking verleend aan het bestuur van de voormalige „Vereniging voor Chris telijk Lager-, Meer Uitgebreid Lager Onderwys en Bewaarschool". Ten ty* de van het bestaan van deze school vereniging werd de bouw van het gymnastieklokaal niet gerealiseerd. Derhalve heeft het bestuur van do nieuwe schoolvereniging een nieuwe aanvraag ingediend. Aan het bestuur van de oude schoolvereniging werd het verzoek gedaan de aanvraag, waarvoor de medewerking is ver leend bij eerdergenoemd raadsbe sluit, in te trekken, waaraan reeds werd voldaan. Het college stelt de raad voor de medewerking te verle nen. Kosten Aan het gebouw zal een aantal voorzieningen moeten worden getrof- Voorstel aan de Leiderdorpse raad LEIDERDORP hebben burgemeester en wethouders zich beraden over de noodzakelijke verbetering en uitbreiding van de speelweide in het Zyikwartier, gele gen achter het scholencomplex aan de Splinterlaan langs de geprojec teerde Van der Marckstraat. Om fi nanciële redenen werd een voorstel daartoe echter in portefeuille gehou den. De aanleg van de Van der Marck straat, waarvoor op 27 november 1967 een krediet beschikbaar werd gesteld, zal in het vierde kwartaal van dit jaar in uitvoering worden genomen. Vooruitlopende op de verbetering van de reeds bestaande speelweide en de aanleg van de Van der Marck straat heeft de raad op 1 juli goed keuring gehecht aan het beschikbaar stellen van een krediet van rond f6.000, ten laste van de aanleg van de Van der Marckstraat, voor het plaatsen van een door de buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier ver legen clubgebouw, aangezien het ou de, intussen veel te klein geworden en door slytage niet meer te ver plaatsen, clubgebouw moest verdwy- nen in verband met de aanleg van meergenoemde straat. By het zoeken naar een zo goed koop mogelijke oplossing om ook de bestaande speelweide te verbeteren en in een later stadium uit te brei den hebbén B, en W. het plan opgevat deze verbetering te doen uitvoeren in GSW-verband. De uitvoering in GSW-verband biedt verschillende voordelen. In de eerste plaats kan daardoor «en aan- Reeds in 1967 tal werknemers worden tewerkgesteld dat, om welke reden dan ook. moei lijk een plaats in het arbeidsproces kan vinden. In de tweede plaats kan het werk. door een rijksbydrage in de loonkosten, op goedkopere wyze worden tot stand gebracht Voorts kan dit betrekkelijk kleine object als proefdier dienen om te zien wat in GSW-verband kan worden uitgevoerd, opdat daarna kan worden bezien welke andere onrendabele objecten op deze wyze zouden kunnen worden gereali seerd. met name of ook de uitbrei ding op deze wyze ter hand zal kun nen worden genomen. In dit voorstel beperkt het college zich dan ook tot de verbetering van de bestaande speelweide. De kosten bedragen f 21.233,96. Dit bedrag is als volgt samengesteld f 10.096 lo.ien; f 2.637.96 kosten van toezicht: samen f 12.73356. f7.557,14 materiaal; f 942.86 onvoorziene uit gaven; samen f 8.500, totaal: f 21.233.96. Het ryk verleent een subsidie van 90 in de lonen en 50 in de kos ten van toezicht. Het niet voor sub sidie in aanmerking komende deel van deze posten blyft derhalve tqn laste van de gewone dienst van de begroting, tot een bedrag van f 2.328,58. Het te investeren be drag aan materialen groot f 8.500 kan in 10 jaar worden afgeschreven. B. en W. stellen de raad voor ten laste van 1968 beschikbaar te stellen wegens ten laste van de gemeente blyvende loonkosten f 2.328.58 en we gens ten laste van de gemeente bly vende kosten van te verwerken ma terialen f 8.500, af te schryven in 10 jaar. ROTTERDAM (GPD) Drie Rotterdamse jongens, Peter Plug, Twan Tiggelman en Frans Geleyns worden op het ogen blik sgimen met twee Beverwijkse jongens, een Hagenaar en een Amsterdammer door de Joegoslavische politie in Split vastge houden. De jongens in leeftijd variërend tussen 20 en 24 jaar, worden ervan verdacht tijdens een vechtpartij een Joegoslaaf te hebben neergestoken. De man is ernstig gewond. De Rotterdammers zyn evenals de Hagenaar (Jos Driessen) en de Am sterdammer .Piet Manassen) toeris ten van het jeugdreisbureau Roy. De broers Wim en Dirk Boon uit Bever - wyk reisden op eigen gelegenheid naar Joego-Slavië. Hun vrien dinnetjes waren met Roy naar Omis, op 28 kilometer van Split gereisd. De moeilykheden schynen ont staan te zyn nadat zondagavond twee mannelyke leden van het 19 man tellende gezelschap met een Joegoslavisch en een Tsjechisch meisje waren uitgeweest. De Neder landers werden door de dorpsjongens op een donkere plaats overvallen. By deze vechtparty losten de Joegoslaven pistoolschoten. De Nederlanders de den maandagmorgen tevergeefs aan gifte by de plaatselyke politie, die de afgetuigde jongens in hun gezicht uitlachte. Maandagavond werd de Nederlandse groep opnieuw afgeran seld. Dinsdagmorgen lichtte de Joe goslavische politie de Nederlanders eenvoudig van bed, vertelde hun dat een Jonge Joegoslaaf met een mes in de hartstreek was getroffen en nam de paspoorten in beslag. De politie gaf haar onmacht toe door de zeven jongelui die van deelneming aan de vechtparty worden verdacht, naar Split te laten vertrekken. In deze grote kustplaats hebben de jongens hun intrek genomen in een hotel. In dat hotel zyn de zeven Neder landse jongens voorlopig gecon signeerd. De Nederlandse ambassade heeft zich intussen hun lot aange trokken en houdt zich onder meer bezig met het verkrijgen van rechts kundige bystand. Familie-zwemfeest op 17 augustus LEIDERDORP Op zaterdag- 17 augustus, te beginnen 's middags om 4 uur. wordt in het zwembad .De Does" aan de Ericalaan het jaarlyk- se grote familie-zwemfeest gehouden. Alleen abonnementhouders kun nen hier aan deelnemen. Het pro gramma vermeldt o.a. luchtbedden- race, familie estafette, gekostumeerd zwemmen en hinderniswedstryden door zwemmen met stokje en lucht ballon opblazen. De heren A. Roest en B. Splin ter uit Leiderdorp zyn in Den Haag geslaagd voor het eindexamen h.b.s.- Oranjefeesten in augustus LEIDERDORP De zomerfees ten, die de Oranjevereniging jaar lijks organiseert, zijn vastgesteld op 14, 15, 16 en 17 augustus. Op het ter rein Ockenrode-Loevestein wordt er vanaf de eerste dag 's middags om 2 uur kermis gehouden. Vrij dagavond begint om 8 uur in het Dorpshuis een klaverjastoernooi. Zaterdag 17 augustus begint 's mor gens om 9 uur met een feestmars van de Drumband Leiderdorp door het dorp en vervolgens om 9.30 uur boegsprietlopen en 11 uur polsstok- springen, beide over de Tollenaer- singel. Om 2.30 uur kan. men mast- klimmen op het Burg. Brugplein en om 5 uur geeft sportschool van Houdt op dit plein judodemonstra ties. Om 2.30 uur wordt er door het centrum van het dorp een vossen jacht gehouden voor kinderen van 7-14 jaar. Om 3.30 uur wordt er een spuitbalwedstryd gehouden tussen twee brandweerploegen op een ter rein aan de Hoogmadeseweg naast het RCL-veld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11