Kustvaarder stond als een water &SS5kis>.h Haring (te) duur door woekerwinst h J Werknemers leggeifï kunstcollecte aan ~rH Bemanning gezonken „Kazan" op Schiphol 99 OECUMENISCH EXPERIMENT SHELL GAAT BOREN IN SURINAME In Utrecht Samen een kerk bouwen Poolse klanten mogen eindelijk eens klagen Artikel Belgische taalwet in strijd met mensenrechten Verwijten van kleinhandel aan grossiers Ambtsvervulling in Ned. Herv. KR TOESTAND Xti SLACHTOFFEI SCHIETPARTI NU REDELIJK F( J PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 JIJ AMSTERDAM (GPD) „Het schip stond als een dobber in het water. Alleen de punt van het voorschip was nog te zien". Aldus gistermiddag Adolf Remmelts (33), de kapitein van de vorigeweek in de Indi sche Oceaan gezonken Neder landse kustvaarder „Kazan" op Schiphol. Twaalf dagen nadat zij het zinken de schip hadden verlaten, werden hy en zyn zes bemanningsleden gister middag op de luchthaven begroet door familieleden en bekenden, die het barre avontuur van de zeelieden met bange harten gevolgd hebben. Ruim 24 uur lang hebben zij, na het verlaten van de .Kazan" op twee rubbervlotten in de Indische Oceaan gedreven. „Er stond een zeer hoge, holle zee. De windkracht was ruw geschat 5 a 6 en af en toe regende het flink", vertelde kapitein Remmelts lakoniek. De uit Amsterdam afkomstige ge zagvoerder van het schip lichtte niet de minste tip op van de geheimzin nige sluier, die over het vergaan van de .Kazan" ligt. „Zondagavond 14 juli rond half tien waarschuwde de eerste machi nist, dat er plotseling water de ma chinekamer binnenkwam. Ik heb toen direct de rest van de beman ning gepord en standby gehouden om in de reddingsvlotten te gaan. Tien minuten later was het zo ver. Alleen de eerste stuurman en ik bleven aan boord. Weer een half uur later moes ten wij ook van boord gaan", aldus de kapitein. Hoe het dan kon gebeuren, dat de machinekamer plotseling volliep met water, was ook hem een raadsel. Of zich bij het zinken van de .Kazan" een ontploffing heeft voorgedaan kon de heer Remmelts niet zeggen. „Maandagochtend zagen wij het schip voor de laatste maal. Toen dreef het op een mijl of 3 van onze vlotten als een dobber in het water. Alleen het voorschip was nog te zien. Toen wjj opgepikt werden door het Indiase schip ..Indian Strength" wa ren wij zo'n 15 mijl uit de burnt van het schip gedreven". Verklaringen over een ontploffing Explosie? Over de lading, die voor een belangrijk deel uit explosieven zou hebben bestaan, wilde hij niets meer zeggen dan dat het „general cargo" was. „Aan boord heeft zich geen ont ploffing voorgedaan" zei hij verder. OOSTERLEEK (Herv. persbureau) In de hervormde kerk te Ooster- leek, Noord-Holland, zal op 27 juli, 10 en 24 augustus en 7 september, steeds van 7 tot 8 uur, een experi mentele zaterdagavonddienst worden gehouden onder gezamenlijke leiding van een hervormde predikant en een ri. priester. Deze serie oecumenische kerkdiensten is een direct uitvloei sel van het gemeenschappelijk be sluit van het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering (PKV) van de Hervormde Kerk in Noord-Holland èn mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, bisschop van het r.k. bisdom Haarlem, tot het laten instel len in de polder De Drieban het gebied bezuiden de lijn HoornEnk- huizen van een onderzoek naar „de mogelij klieden voor een rooms- katholieke parochie en een hervorm de gemeente om gezamenlijk gestal te te geven aan de eenheid van de gemeente van Christus in deze tijd en deze kerkelijke situatie". De gemeenschappelijke rk.-her- bij het zinken liet hij helemaal voor rekening van de kapitein van de In dian Strength, die volgens persbe richten uit India, toen h'ij de zinken de Kazan naderde om de schipbreu kelingen aan boord te nemen een ex plosie heeft gehoord. Kapitein Remmelts, die de pers te woord stond met zijn bijna 3 jaar ou de zoontje Dennis op schoot, was met de Kazan op weg van Talamone in Italië naar Basra aan de Perzische Golf. Kort voor de ramp was de Ka zan uit Mombassa vertrokken, waar het schip had gebunkerd. Kapitein Remmels van de ..Kazan" met zijn echtgenote en de twee Portugese bemannings leden Gomes en Duarta met het zoontje van de kapitein op de arm. van Gent, tweede machinist Johan van de Werken (23) uit Zaandam, matroos Frans Vermeulen (20) Bunnik en de Portugese koks Inno- centio Gomez en Terencio Duarte naar Bombay gebracht. Daar heeft het zevental, dat alle hebben en hou den op het zinkende schip achter had PARAMARIBO <ANP> De Suri naamse regering heeft gisteren de ontwerp-landsverordening tot mach tiging om een overeenkomst aan te gaan met de Shell Suriname Explo ratie en Productie Maatschappij N.V., die daartoe door de Koninklijke Shell groep in Suriname zal worden opgericht, bij de Staten van Suri name ingediend. Het betreft hier een overeenkomst met een looptijd van 40 jaar. voor de opsporing en ontginning van koolwaterstoffen (olieprodukten) op een landareaal met een oppervlakte van 1.6 miljoen hectare. Het areaal waar de ontwerp-landsverordening betrekking op heeft maakt deel uit van het in 1966 door de Colmar Su riname Oliemaatschappij N.V. afge sloten gebied. Zoals gemeld werd kort na deze teruggave bij boringen naar water in het Saramaccagebied olie gevonden). Bij de ondertekening van de over eenkomst zal de Shell Suriname Ex ploratie en Productie Maatschappij N.V. een bonus van 1 miljoen Suri naamse guldens (Ned. crt. f 1.900.000 in de kas van Suriname storten. Het tarief van de inkomstenbelas ting is vastgesteld op 50 procent, hetgeen betekent dat de helft van de winst aan Suriname ten goede zal komen. Daarenboven zal de maat schappij, ongeacht of er winst wordt gemaakt, aan het land een royalty betalen. De mogelijkheid tot deelne ming in de produktie is open gehou den. ADVERTENTIE TUDEUJK a'0* i-jn'" xrO »iS§sIL*' ister Algt Serin wich UTRECHT (ANP) Co-op Ne derland zal een collectie van werken van hedendaagse Nederlandse kunst aanleggen. Deze verzameling, die uit ivredi den Voor de organisatie van dit werd de medewerking verkreg(e Isl dr. L. Gans. Deze is tevens vnnir ter van een werkcomité, dat is lcjen een plaats zal krijgen in de werk. ruimten van het nieuwe kantoorge bouw bij het distributiecentrum van „Co-op Nederland" in Utrecht, zal worden samengesteld door de werk nemers van dit bedrijf. De keuze van de kunstwerken zal worden gemaakt op een expositie van ongeveer circa 150 schilderijen, gouaches, tekeningen, werken van grafische kunst e.d.. die in het kan- Ten aanzien van de raffinage heeft j toorgebouw zal worden gehouden ter de regering de mogelijkheid openge- gelegenheid van de officiële inge st houden om. indien het zware oliebruikstalling van het nieuwe distri- PURMEREND (Herv. persbureau) In Purmerend is opgericht een raad van contact voor de kerken. Zo goed als alle gezindten ter plaatse zijn met een of meer vertegenwoordigers bij het overleg binnen deze raad be trokken. Er is al direct voor deze be langrijk werk aan de winkel, daar het bestuur van de r.k. parochie St. Paulus te Purmerend-Overwhere ge vraagd heeft te mogen deelnemen aan de plannen voor kerkbouw in de nieuwe wijken. Rome is hierbij dan de derde partner, daar het over. leg tot nog toe gevoerd werd tussen hei-vormden en gereformeerden. Dit overleg was al toegespitst tot de voorbereiding van kerkbouw in de nieuwbouwwijk Overwhere. waar één centrum zou moeten komen voor gebruik door zowel hervormdefi als gereformeerden. De hervormden in Purmerend staan niet onwelwillend tegenover het verzoek van rjk. zijde, dat oecumenische en financiële voor delen aan alle drie de kerken biedt. De vertraging in de bouwplannen, die een consequentie is van een in passen van de rooms-katholieke wensen, heeft men er aan hervorm de kant wel voor over. Een en an der vereist ook het akkoord van de gereformeerde kerkeraad. De her vormde centrale kerkeraad te Pur merend heeft nu een commissie van theologen-ambtsdragers voorgesteld, die zich zal gaan bezinnen op de praktische vragen die samenhangen met het gezamenlijk gebruik van één kerkgebouw met nevenruimten. Men wil ook de plaatselijke lutherse en doopsgezinde predikant uitnodigen voor dit overleg. WARSCHAU (AP) Het Poolse De Indian Strength heeft hem en moeten laten met door de Nederland zijn mannen eerste stuurman Lar- I se consul-generaal verschaft geld ry Snijder (25) uit Arnhem, eerste zich in kleren gestoken, die hen op machinist Jacob Stuster (25) uit Sas Schiphol deden huiveren. ADVERTENTIE TIJDELIJK vormde beslissing heeft betrekking miniSterie van Handel heeft nieuwe Ï.'ÏLSKE-oorschriften uitgegeven. nes, Schellinkhout, Oosterleek, Hem en Venhuizen. In de Westfriese „Streek" tussen Hoorn en Enkhuizen was al eerder een informeel contact tussen pries ters en predikanten gegroeid. In Venhuizen leidde een en ander tot een tijdens de eerste interkerkelijke vredesweek in ons land, vorig jaar oktober, samen organiseren van het voorlezen van de gemeenschappelijke boodschap van de kerken en tenslot te tot een door pastoor Kwakman en ds. Lugtigheid samen bediende eu charistie/avondmaalsviering in de waarin het recht van de klant om te kla gen wordt omschreven. De klant kan thans bepalen of hij de gekochte goe deren wil ruilen of doen herstellen. Verder mag hü een prijsverlaging eisen of zijn geld terugvorderen. Tot dusverre had de klant nauwelijks enig recht en moest hy in geval van klachten rekening houden met een officiële reprimande Thans behoeft de klant niet eens meer aan te tonen, dat hy goederen in een be paalde winkel heeft gekocht indien die winkel de desbetreffende goede- plaatselyke rk. kerk. In reactie I ren in voorraad heeft. Klachten moe- daarop werd nadien vanwege mgr. ten binnen 14 dagen na de aankoop Zwartkruis onder meer verklaard, worden ingediend. Goederen mogen dat intercommunie het ideaal van de j thans binnen tien dagen worden ge- oecumene is, maar dat het nooit een j ruild vlotte oplossing mag zyn voor onbe- j drie vredigende oecumenische gevoelens. tot dusverre was de termyn dagen. De enige uitzondering vormt ondergoed. ADVERTENTIE TIJDELIJK VOOR VOOR betreft, de raffinaderij zelf op te butiecentrum in november 1968. richten, aangezien het proces daarby vry eenvoudig is. In het andere ge val is voorzien in de mogelijkheid van samenwerking. Verkeersmisdrijven 1967 DEN HAAG (ANP) Vorig Jaar bedroeg het aantal onherroepelijke veroordelingen wegens verkeersmis- STRAATSBURG (AFP) Het Europese Hof voor de rechten van de mens heeft vandaag een artikel van dryven in ons land ruim 12.000 te- de Belgische taalwet van 2 augustus gen 11.500 in 1966 of resp. 97 en 93 J 1963 in strijd bevonden met de Eu- per 100.000 inwoners. Dit blijkt uit ropese conventie voor de rechten van voorlopige cijfers van het Centraal de mens. Bureau voor de Statistiek. Wegens het onder drankinvloed rijden met een motorrijtuig werden I 4000 veroordelingen onherroepelijk te gen bijna 3600 m 1966 12%). Voor bromfietsen bleef 't cijfer vrijwel constant 1300; voor fietsers liep het met ruim 100 terug tot 965 10%). Het totaalcijfer voor bestuurders van voertuigen, die onder invloed ver keerden was rond 6300 of 5% meer dan een jaar tevoren. Den Haag (GPD) Honderd pro- kleinhandel te verkopen voor 35 tot cent winst, woekerwinst. Dat isl" ~nt' -Vo°r. d^hte groen\,de ju duurste soort", zegt een van hen de oorzaak van de hoge prijs, .jeken ik 45 cent, maar daar moeten die het publiek nu nog moet ze wel speciaal om vragen". Waar- betalen voor de haring. Hoewel de blijvend schrale vangsten mede bepalend zijn voor de uit eindelijke prijs aan het stal letje, is het volgens veel groot handelaren in Scheveningen en de vis (klein) handelsvereniging „Vrede" in Den Haag mogelijk de haring te verkopen voor de bij het begin van het seizoen door drs. D. J. van Dijk (voor zitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten) ge noemde prijs: 45 cent. mee dus tenminste een dubbeltje per haring wordt verdiend. De kleinhandel zegt by monde van „Vrede"-voorzitter A. D. Dijkhuizen: „Wij moeten voor elke haring 45 cent tot twee kwartjes inkoop beta len". Een winstmarge dus van zo'n 15 ct per haring. „En daarby komt. zegt de heer Dijkhuizen, dat we vaak de minder dure jonge haring krijgen als we groene hebben besteld en voor groene hebben betaald". Te weinig Een andere beschuldiging uit de heer Dijkhuizen met betrekikng tot de hoeveelheden haring, die zijn Het hof was unaniem van mening dat artikel 7 paragraaf 3 van de be treffende wet sommige kinderen, op basis van de woonplaats van hun ouders, belet op Franstalige scholen in Brusselse randgemeenten, waar onder Kraainem, onderwijs te volgen. Het hof zit hierin een „discrimi- ninatoire maatregel die eerder op de taal dan op de woonplaats gebaseerd is". Vijf andere punten uit de Bel gische taal- en onderwijswetten die aan een onderzoek waren onderwor pen werden wel in overeenstemming met de Europese conventie van de rechten van de mens bevonden. Duiven vlogen P-V. Leiden 68 Wedvlucht vanaf Vilvorde. Gelost te 7 uur. duif 9.43 uur. Uitslag: 1-5 A. v. d. Dop en Zn.. 2-3-4-6-7-9-10 S. Kos ter, 8 P. Marks. Eerste duif 9.24 uur. Laatste prys- 0EN 1 IROl tvryd vera) jvaair ilgiei je ii Naa rie o circa 50 werken zal bestaan en die met de keuze van de exposan jj oor. nlootc toI lrrürror. S„ nrorlr. yan (Jg Werken die ZUllen tentoongesteld. In dit werk hebben, behalve vertegenwoo van directie en personeel van Nederland", voorts zitting pr J. A. Emmens, hoogleraar kunstgeschiedenis aan de ri, versiteit in Utrecht, en drs. J. cher, conservator van het gen museum in Den Haag. I Kerkelijk lev GEREF. KERKEN Bedankt voor Ommen (vac, B. v. d. Meulen) B. Koekko Waddinxveen. NED. HERV. KERK 'EN Beroepen te Hykersmilde en pers terveen (toez.) W. A. de Pje W Hindeloopen - te Sint-Nicolaa^0k Tjerkgaast (Fr) Th. P .Pol Zwaluwe (NB). 8 Aangenomen naar Rhoon (vpolt1 C. van Itterzon) (toez.) L. Linjelfs Middelburg. ir Je CHR. GEREF. KERKENir te Beroepen te Culemborg P. toon huis, kandidaat te Eemdijk. Bedankt voor IJmuiden J. eei rink te Kerkwerve. blij: in zat UTRECHT (ANP) torn dai Vanwei hoofdbestuur van de gereforr bond in de Ned. Herv. Kerk i zaterdag 7 september in het giif* voor Kunsten en Wetenschapj JÖ Utrecht een vergadering word! houden voor ambtsdragers iedur Ned. Herv. Kerk. Als referent ad in treden ds. R. J. v. d. Hoef. heH69 dikant te Papendrecht, die zaïegev ken over het onderwerp: ,,Ho|rak vullen wij ons ambt in de Henp? 1 Kerk van nu?" De vergaderin^)it b onder leiding van de voorzitf de geref. bond, ds. G. Boer i wijk aan Zee. ringwormbestryding waren begon nen. Ik ben best tevreden, ondanks de verkoopsprijs van 55 cent tot drie kwartjes." De haringliefhebbers laten zich niet door de hoge prijs af schrikken. Vaak betalen zij nog drie kivartjes, terwijl veel hande laren het er over eens zijn, dat het mogelijk is de haring voor 45\ cent te verkopen. (Foto L.D./Holvast) verpakt in dozen van 5 of 10 kilo. Beide groepen handelaren verwijten I „Als ik op de werf van een groot- elkaar het toeëigenen van te veel winst. De voorzitter van „Vrede" gaat nog iets verder: hij beticht de groothandel tevens van knoeieryen met soorten en aantallen. De groot handel reageert met: „uit de lucht gegrepen". De afslagprijs van de kantjes „be legen", „jonge" en „groene" haring, resp. 4. 3 en 2 etmalen oud voordat ze werd ingevroren, beliep de laat ste dagen 180 tot 240 gulden: 22 1/2 tot 30 cent per stuk. Ongeacht de soort wordt er per kantje 40 gulden onkosten gemaakt aan invriezen, overpakken in eenmalige fust en transport. De afslagprijzen moeten dus worden verhoogd met 1 stuiver tot 27% cent a 35 cent per haring. De groothandel rekent 50 gulden voor het invriezen en dergelijke, zo dat er in elk geval een winst van 10 gulden per kantje of 800 haringen in zit. Bovendiein wordt voor de groene haring aan de groothandelaar een overheidspremie van 9.40 gulden per kantje gegeven. Dubbeltjt Een aantal ('cheveningse groothan delaren en rederhandelaren zegt (on afhankelijk van elkaar) de haring diepgevroren en verpakt in kistjes of emmertjes van 5 of 10 kilo aan de ze een paar jaar eerder met die ha- handelaar vraag hoeveel haringen er in zo'n pak van 10 kilo zitten, en hij zegt 90, dan moet ik er ook 90 vinden en niet 72. Op die manier blijf er van mijn winst, die ik op 90 haringen heb gebaseerd, niet veel over." Rederij Jaczon noemde die bewe ring „belachelijk." Je kunt natuur lijk wel eens een pak of emmer ko pen met 3 of 5 haringen te weinig maar dat gebeurt incidenteel. De groothandelaar die van de kleinhan del leeft, zegt: „De haring in de pakken wordt nooit geteld, maar ge taxeerd. Je kunt je vergissen, maal ais je dat drie keer doet ben je een klant kwijt." De kleinhandel klaagt voorts ovei de hoge inkoopsprijs en de groothan del zegt: „Zy verdienen meer dan 15 cent op een haring, kijk maar eens hoeveel kooplui by hun kraam nog met drie kwartjes adverteren." Maar de verkoop, die niet zo groot is als de kleinhandel uiteraard zou wensen, loopt niet terug, in tegen stelling tot vele voorgaande jaren Tevreden Vele kleinhandelaren zeiden a' eerder in het seizoen tegen ieder dw het horen wilde: „Ik wou maar dat DEN HAAG (GPD) Het offer van de schietpartij in eei in de Haagse Poeldyksestraat het ziekenhuis Zuidwal geopf De artsen verwijderden de kogi de onderbuik en de rechterscl van de man. De toestand patiënt is nu redelijk. De 23-jarige zeeman, die middag van een afstand van- geen meter vyf schoten op d( afvuurde, wordt verdacht van tot doodslag. In de mening i zijn slachtoffer had gedood vl hij naar Nieuw-Vennep, hy by familie wilde onderduik! familie raadde hem echter aa: i by de politie te melden, heeft gedaan. Uit het onderzoek blijkt di man een revolver kaliber 0.22 gebruikt. Hy zegt het wapen weg te hebben weggegooid, vraag hoe hy aan de revolver antwoordde de verdachte nt niet: „Gekocht van een onbek ygr. maar „Opgedoken, toen ik of keer 's nachts in de Haagse Bie aan het zwemmen was". nderi Als tweede lezing gaf hy: „G den op het trottoir, na een party in de Poeldyksestraat", LA LEI VAL Tsj lonï ten. 'ntc oep i fre er t hrij elini

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8