Collecties om door een gordijnringetje te halen Ruim honderd medici teveel eerste-jaars in Leiden? FwfI DE TORENBOUW Jeugdige wielerronde trekt door ons land Leidse weduwe dood door kolendamp Definitieve cijfers pas in oktober LEKKER BROOD dijsselbloem Brief van Veringa modehuizen democratiseren Slechts 1400.- „RIJNLAND" n.v. OUDE Leidse ploeg doet liet goed In juli FORD ESCORT tulpenralleywinnaar! 96 WOENSDAG 24 JULI 1968 LETO9CB DAGBLAD PAGINA 3 al PARIJS (GPD) Haast u rich een nappaleer veterceintuurtje had >U)I ogenblikkelijk naar de dichtstbijzyn- de ijzerwinkel en zie daar in het be- zit van zoveel mogelijk smalle, zil ver of goudmetalen gordijnringen te komen en neem als het even kan I ook nog een paar kleine goudmetalen hangslotjes mee. Dit is de beste raad, die ik u na de derde dag van de Parjjse wintermodeshows kan ge- vïj ven. De jurkjes, pakjes en mantels, die ik by Pierre Balmain en Nina Ricci voor u zag, waren namelijk kwistig met ringen gegarneerd en soms met ft/t een hangslotje afgesloten. Ook gisteren bleven de rokken by 5,1,jde twee belangrijkste Parijse mode- huizen waar de collecties door de u| stakingen van de revolutionaire meidagen aanzienlijk kleiner dan an- j ders waren iets boven de knie. ■X indi Verleden tijd Pierre Balmain, die na de sluiting [van het Huis Balenciaga, de onge kroonde keizer van de klassieke Pa- ryse haute couture is, had zyn ui- «Rïterste best gedaan om met originele m" win tercreaties voor de dag te komen. Dat waren ze dan ook, maar toch zijn show een soort sinistere séance van voor een overleden vrouw led ontworpen kleding. Het tragische 10< voor hem is, dat de dame die hij voor ogen heeft, niet meer bestaat, ndi Stelt u zich maar eens in de koude anj januaridagen van 1969 een vrouw n.7| voor, die nog een jurk met een gif groene rok, een paars bovenlijfje en H een brede zwarte streep op de aan- naJ geknipte mouwen draagt. Nog veel traditioneler waren zijn zwart-witte 0E' pied-de-coq mantelpakjes, waaraan ik ondanks de fraaie snit, de prijs Ivan toch zeker wel zo'n drieduizend gulden niet kon afzien. Veel jersey Balmain werkte veel met jersey. Zo voorzag hij zyn grijze en choco- aft<'ladebruine wollen ensembles van ho- rizontale ton-sur-ton-bovenlijfjes en ten zette hy ook de zynaden van de bij passende jasjes met een brede jer- seyband af. Een knappe, maar voor de confec tie moeilyk navolgbare vondst, wa ren Balmains jurkjes rond de taille van gepassepoileerde, cirkelvormige uitsnijdingen voorzien, waarin precies een gordijnring paste waardoor hij ADVERTENTIE als aanbetaling hebt U nodig om zo'n prachtige FORD ESCORT aan te schaffen. AUTOMOBIELBEDRIJF LAMMENSCHANSPLEIN 6. LEIDEN - TEL. 30326—42451 gehaald. Het kwam bi) de couturier, die Prinses Irenes bruidsjurk maakte, aan op: nauwe, door een ceintuur geaccen tueerde tailles mantels en jasjes met hoge en smalle schouders een door de naden sterk gepronon ceerde buste lange mouwen en lange mantelpakjasjes. Het meeste succes leverde Bal mains chocoladebruine mantelpakje met kleine goudmetalen hangslotjes op. De mynheer, die bereid is voor zijn vrouw voor zo'n vierduizend gul den deze creatie te kopen, krijgt waarschijnlijk de sleutels cadeau. Na een reeks van bruine, grijze en paarse jurkjes, met brede tussenge- zette taillestukken in dubbele acco- ladevorm, werd de collectie besloten met vele lange zwart-organza avond jurken, die pikanten doorkijkjes bo den. De ene doorkijkblouse, die Yves Saint-Laurent in januari voor deze zomer lanceerde, heeft meer invloed op de hele internationale haute-cou- ture gehad, dan de met zoveel pu bliciteit omgeven Bonnie en Clyde- film. De vrouw van vandaag Was by Balmain mode van gis teren te zien, Nina Ricci's ontwerper Gerard Piypart denkt alleen aan de vrouw van vandaag. Hy had een geweldig succes met zyn uitermate draagbare collectie. Mannequins in grijze flanelpakjes dartelden door de salons en alles was nieuw. Dat alleen door de jasjes met de grote trenchcoatkragen, raglan- mouwen, de lipjes om de ceintuur door te halen stuk voor stuk van zil vermetalen gordijnringen voorzien. Voor de vrouw is er by Ricci weer keus uit charmante pakjes met pel- lerines, uiteraard gemaakt van Pi parts favoriete grijze Prince-de-Gal- les. Over lange wyde pantalons, liet hy uiterst simpele tuniekjurkjes en daaroverheen weer bolero's dragen. „Ideaal voor uw koude winters", zo vertrouwde Pipart my na afloop van de show toe. „Ik vind dat iedere Hollandse vrouw zoiets zou kunnen dragen, vooral omdat tuniekjurkjes zo afkledend zijn". Bij Ricci kan men voor comforta bele kleding terecht. Wervelend wij de capes bijvoorbeeld, die door de enorme grote opgestikte zakken toch praktisch zijn. Tuniekjurkjes namen voor overdag, samen met mantel pakjes met lange, byna driekwart trenchcoatj asjes, de belangrijkste plaats in de wintercollectie in. De mannequins, onder wie de 28-jarige, uit Den Haag afkomstige Edith We- temans, droegen er flanel sjaalhoed jes met een aangeknipte klep bij. Waren zwart, bruin en beige de kleuren voor overdag, voor 's avonds koos Gerard Pipart veel goudbrocaat De Zwitserse filmster Ursula Andress zocht op de show hij Chombert deze roijde bontmantel van roodvos uit. mm klare taal GENEVER h de hartige kneepfles fll,- perliter TW BURGERLIJKE STAND GEBOREN Zeer geachte Redactie. De heer Van Aken is zo vriendelijk geweest in het LX), van 15 juli te reageren op myn ingezonden stuk van 12 juli in de rubriek „Lezers j schrijven". De heer Van Aken beschreef o.a. het vele werk dat de raadsleden verzetten. Ik heb dat niet onder schat en ik heb er integendeel ook de grootste waardering voor, maar enige vragen uit myn eerste stuk ziln onbeantwoord gebleven. Mag ik hierop nog uitvoeriger ingaan om misverstanden te vermijden? 'zera óchryv>en De uitlating van de heer Van Aken tijdens he>t torendebat, dat de reactie van de burgerij tijdens de voorlichtingsavond van de KVP hem heeft gegeven, dat Huig. z. v. H. Hoek en A. van Bee- len. Pauline Christine Maria, d. v. J. Akkerman en M. van Leeuwen. Egon, z v. K. Parrel en J. E. ter Heege, Cin derella. d. v. P. Imthorn en C. P. Kul-de overtuiging per. Richard Johannes Samuel, z. v. S.B. en W. met dit plan op de goede Pracht en J. G. Riethoven. Astrld Ja- waren heeft mii verwonderd coba Maria.d v. P. A. van Werkho- waren, neen my verwonaera ven en G. J. M. van Wierlngen. Mar-j Gezien de uitslag van de stemming j gret Martina Maria. d. v. C. j, van i in de Raad, heeft een aanzienlijke I de nBerg en A. M. L. Schacht .Hansminderheid van de raadsleden die1 Jakop, z. v. M. C. B. Burkens en E op, Guepln. Minko Martijn. z. v. C. A. Mejan en M. D. C. van Steenbergen. Elisabeth Petronella Johanna, d. v. H. A. Kuljpers en A. Hillebrand. Elles Mirjam, d. v. J. J. Bergers en M. J. Schleffelers. GEHUWD J. A. C. Bol en H. van Heusden. OVERLEDEN W. van der Struis, 3 mdn., dochter, H. Weeeel, 67 jr., man. M. J. Verberk- moes. 2 mdn., zoon, T. van Meurs. 66 jr., man, A. E. Sooljs, 59 Jr., man, J. P. van Hove, 67 jr., man. P. Schalk, Jr.. man. A van der_ Plas. 72 Jr. overtuiging toch niet gekregen; mijn indruk als bezoeker was trouwens ook een andere. De heer Van Aken sprak tijdens het raadsdebat ook van de univer siteit als grootste werkgever in Lei den (zie verslag LD van 2 juli), en juist hiermede wordt een probleem ontweken. Bij mij kwam in dit ver band de gedachte op evenmin geheel terzake aan een wél uit gegeven grammofoonplaat, van Leen Jongewaard ('t Is de schuld van 't wed" V. c. Schaddee. J. H. Meester. 40 kapitaal). Nader verklaard: tegen fi J' Mlsset- 47 )r" 1 over werkgevers, die dreigen uit de en paars fluweel. Het zeer diepe V- hals décolleté beleefde gistermiddag by Ricci's première een glorieuze j come back. Om er voor te zorgen dat I de draagsters niet al te veel van hun fraaie vormen bloot hoeven te geven, laat hij haar een klein ceintuurtje vlak onder de boezem over het dé colleté dragen. Voor cocktails waren er zwarte wollen crepe- en fluwelen jurkjes, met als enige garnering een brede zwarte satijnen met een grote rose rooscorsage bezette tailleband. Bewees Ricci gisteren op de der de dag van de Parijse wintercollec ties de geest van deze tijd te ver staan. van Balmain wordt gefluis terd, dat hij zijn haute couture-huis zal sluiten en alleen zijn tricot- en parfumbedrijf voortzetten zal. Deel in de winst Emanuel Ungaro. de jeugdige Pa rijse mode-ontwerper .nieuwe styl" heeft trouwens de internationale mo dewereld opgeroepen de traditionele haute couture dood te verklaren. Be- invloed door de mei-revolutie, demo cratiseerde ook hij zyn modehuis. De medewerksters, inclusief zijn atelier- personeel krijgen voortaan van iede re collectie een ruim aandeel in de winst. Ungaro behoort trouwens sa men met Yves Saint-Laurent, Cour- reges en Marc Bohan van Dior, tot de Paryse couturiers die uitsluitend Noordafrikaanse zijde voor hun creaties gebruiken en daarmee een ontwikkelingsprojekt in Tunesië, waar men een zij de-industrie pro beert op te bouwen, steunen. Ricci's favoriete mannequin, de 28-jarige uit Den Haag afkom stige Edith Wetemans, in een bei ge tweed pakje met bronsbruine blouse uit de boutique-collectie „Pret porter creation". DRIEBERGEN. Ruim 150 jongens uit geheel ons land in de leeftijd van 14 tot 17 jaar, waaronder ook velen uit Leiden en omgeving, nemen thans enthousiast deel aan Ome J oops wieler ronde. stad weg te gaan, wanneer de za ken iets anders gaan dan te voor zien was, kan men met vrucht het been stijf houden, wanneer concur rentie niet te duchten is. De heer Boer heeft in „Lezers schrijven" van vrijdag 19 juli al trachten te verklaren, hoe die lauw heid, het gebrek aan politieke in teresse, bij de bui-gerij is ontstaan en zijn verklaring lijkt my aanne melijk. Maar er is meer aan de hand: er is hier een duidelijk con- troversiëel plan; wij zullen bij ge brek aan nauwkeurige gegevens aan nemen, dat de „score" 1912 in de Raad de vage verhoudingen binnen de openbare mening wel ongeveer weerspiegelt. Er is verder een duidelijke min derheid van bijna duizend burgers, die ondanks alle3 wél uit hun stoel kwamen, al was het maar om een briefkaart aan het actie-comité te postm. De heer Van Aken schrijft in het L.D van 15 juli o.a. dat compromis sen onvermijdelijk zijn in gevallen, waarin naar overeenstemming wordt gestreefd. Er zijn echter sinds 2 juli een duizend burgers bij geko men. die zien dat hun activiteiten niet tot resultaat gehad hebben, dat een compromis uit de bus is geko men Legaal is dat natuurlijk alle maal in orde. maar had een com promis hier niet voor de hand ge legen juist bij het streven naar over eenstemming. dat bij dit voor Lei den zo gewichtige besluit toch op zijn plaats is? Een stemverhouding met ruim éénderde tegen, wijst niet op over eenstemming, maar op een contro verse. Of achtte de meerderheid een com. prom is hier niet nodig uitgaande van de gedachte, dat de burgerij het in meerderheid eveneens met het be sluit eens is? Zo hier van lauwheid bij de bur gers sprake is. dan is dit wat anders dan instemming en heel goed te verklaren na jaren van gebrek aan informatie met als gevolg gebrek aan inzicht. Als zelfs de Raad zich tussen 1962 en 1968 niet met de vorm van het torenpro.iect heeft kunnen be de tour reeds eens gewonnen door Bart Zoet. Gerben Karstens en Cees van Espen. Na een feestelijke ontvangst in het Gelderse Ulft zyn de jeugdige wiel rennertjes maanda« aan hun eerste T'k "l etanne beeonnen. welke leidde naar z,-ShoV<ie.n. zoals het antwoord Gelijk als in de Nederlandse wie lersport kent men in deze tour ook profs (jongens op racefietsen) en amateurs (jongens, die het gehele parcours op een gewone fiets uitrij den). De tour staat dit jaar niet on der leiding van Ome Joop uit Arn hem. doch onder die van Chris Lindenhoff uit Leiden. In deze jeugdronde moet aan het eind van de week een winnaar tevoorschijn komen, die later wellicht nog eens een bekende klank in wielerkringen zal worden. Zo werd in het verleden LEIDEN De 84-jarige Leidse weduwe A. Hannaart-Gijs- man is waarschijnlijk in de nacht van maandag op dinsdag, door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het trok gisterochtend de aandacht van een bewoner van het Ververshof dat bij zijn buurvrouw de ramen en deuren langer dan gewoonlijk gesloten bleven. De man, die al gauw onraad vermoedde, verschafte zich door verbreking van een ruitje toe gang tot de woning van zijn buurvrouw. Hij trof haar leven loos in de bedstee aan. Bij het door politie en brandweer inge stelde onderzoek bleek dat in de huiskamer van het woninkje de kolenhaard nog brandde. Het is vrijwel zeker dat zich in deze aan de bedstee grenzende kamer kolendamp heeft gevormd, waardoor de vrouw om het leven is gekomen. etappe begonnen, welke leidde naar Elden. Het enige meisje, dat op een racefiets aan de tour deelneemt, heeft deze eerste dag reeds veel res pect afgedwongen. De gehele etap pe heeft zy op kop gereden en er mede voor gezorgd, dat haar ploeg de ploegentijdrace won. In de indivi duele tydrit moest zy (Minnie I Brinkhof) echter menige jongen la ten passeren. Op de Posbank werd deze dag een tydrit verreden. De tweede dag koerste de wieier- karavaan op Driebergen af. Op het fabrieksterrein van Riedel in Ede werd deze dag fel gesprint. Een by- zondere belevenis voor de tourryders was het ingelaste bezoek aan Bur gers leeuwentuin. In autobussen ging men daar op safari. Na twee dagen „zwoegen" nam G. Kampschreur van Ned. Lloyd by de amateurs de leiding. Met een voor sprong van 5 minuten reed hy in Driebergen het eerst door de finish. By de profs passeerde Hans v. d. Kooy van de Leidse Riedelploeg gis teren als eerste de eindstreep, twaalfde zyn ploeggenoot Bas Kluts. Als nummer twee kwam Burger meester (DRU) binnen. In het alge meen ploegenklassement staat DRU uit Ulft aan de kop, een goede tweede werd de Leidse ploeg, terwyi Eternit uit Limburg 3 op de rang- lyst staat. De tour is vanochend gestart in de richting Amsterdam. Na de rit is een bezoek aan het Anne Frankhuis, het Olympiscn Stadion en het Ryksmuseum in het programma op genomen. In de loop van zaterdagmiddag ar riveert de tourkaravaan in Leiden, j het einddoel van deze sportieve kamp. ven de heer Van Aken in deze ru briek op 15 Juli duideiyk wordt, hoe kan de burgerij dan in redelijke mate een gefundeerd oordeel heb ben binnen de luttele weken sedert het begin van de toren-actie, na het losschieten van de enige essen tiële informatie over het schetsplan, het voorstel van B. en W.? Het befaamde artikel in het LX>. van 18 december 1965 sprak in dit verband van een mogelyke vorm van het project van de universiteit, niet over een concreet voorstel van ons gemeentebestuur aan de Raad, c.q. de burgerij. Uit hetzelfde arti kel valt wel op te maken, dat hier sprake is van het begin van een nieuwe ontwikkelingde eerst» Leidse stap in de richting van for se hoogbouw, een stap die binnen enkele decennia in het eng be grensde Leiden toch gezet moet worden. Daarom de vraagt hoe staat de Raad tegenover deze ontwikkeling? Het lijkt mij wenselijk dat vóór de volgende verkiezingen de raads leden. c.q.-fracties. hun visie dien aangaande tenminste verduidelijken, zodat wij weten, waar wij aan toe zijn. De burgers hebben recht op inspraak over de uiterst belangrijke vraag, wat er met hun traditionele leefmilieu gaat gebeuren. Er zyn naast de studenten ten slotte vele oude en jonge Leidena- ren, die het liefst in de oude stad wonen: als zy daartoe de kans maar krygen. U, Redactie, nogmaals vriendelijk dankend voor de geschonken plaats ruimte. Hoogachtend, W. v. ROOIJEN. Marislaan 11, Lelden. Bont Voor tientallen miljoenen guldens was er gistermiddag aan bontman- j tels op de show van de bekende Pa- ryse bontwerker Pierre Chombert in het Paryse Hiltonhotel te zien. Er wa ren waarschynlyk meer agenten van de veiligheidspolitie, dan gasten uit genodigd. Overigens was de by de Paryse modehuizen hier en daar al doorge voerde democratisering ook by Chombert te bespeuren. Het was niet een en al nerts wat de klok sloeg. Nee, er waren ook zeer chique jas jes van konyn te zien. Chombert maakte ze van horizontaal genomen repen bont in drie verschillende kleu ren bruin en beige. Astrakan in zwart en vele pastel tinten nep Chombert, die vele vor stinnen en filmsterren onder zyn klanten telt, tot het favoriete bont voor dt komende winter uit. Beelden blijven nog twee weken in Voorschoten LEIDEN Mogelijk zullen in Leiden ruim honderd eerste jaarsstudenten in de medicijnen meer worden ingeschreven dan volgens de maatstaven van de medische faculteit redelijk is met behoud van normale studiemogelijkheden. De Leidse capaciteit voor een vlotte en verantwoorde studie kan op ongeveer 200 worden gesteld. Er hebben zich 268 aspirant-medici voor Lei den gemeld, en de landelijke plaatsingscommissie heeft in totaal 298 aan Leiden toegewezen. Daarbij komen dan nog de recidivis ten. de eerstejaars van vorig jaar die er niet in geslaagd zijn hun eerste studiejaar met succes te bekronen. ADVERTENTIE Hogewoerd 128, LeldeD Gezien de grote belangstelling voor de beeldententoonstclling van de Ca- roluskring in het Burgemeester Berkhoutpark zal deze nog twee we ken langer in Voorschoten blyven. De beelden blijven ter bezichtiging tot 7 augustus, op die datum vertrekt de tentoonstelling naar Katwijk. Nadat de plaatsingscommissie een brief had geschreven aan degenen, die zich voor een medische studie hebben aangemeld, in welke brief (zie LD van zaterdag J.l.) hen werd aangeraden zich nog eens te beden ken over hun studiekeuze omdat door het grote aantal aanmeldingen aanzienlijke studievertragingen te verwachten zyn heeft thans ook mi nister Veringa van Onderwys en Wetenschappen zich tot de aan staande eerstejaars medici gewend. Hij aegt in een schrijven, dat het aantal aanmeldingen de aanvankelyke ver wachtingen blykt te hebben over troffen, waardoor de situatie by de medische faculteiten nog moeilyker zal zyn dan wera gevreesd. Hy dringt er om die reden by de aan staande studenten op aan, nogmaals zorgvuldig hun aanmelding te over wegen alvorens zich voor definitieve inschrijving tot de universiteit te wenden. „Mocht U menen dat U door het kiezen van een andere stu dierichting evengoed aan Uw wens tot het volgen van een universitaire studie kunt voldoen, dan verzoek ik U daarvan zo spoedig Riogelyk aan de plaatsingscommissie mededeling t,e doen", aldus de minister. By de plaatsingscommissie eerste jaars studenten geneeskunde waren tot en met vi-ydag j.l. 2249 aanvra gen ingediend In verband met ver schillende omstandigheden (b.v. niet behalen van einddiploma, militaire dienst etc.) hebben 85 kandidaten hun aanvragen ingetrokken, terwyi 132 gegadigden na oproepen niets meer van zich lieten horen. De overgebleven aspirant-studen ten in de geneeskunde werden door de plaatsingscommissie als volgt ver deeld over de zeven medische facul teiten, waarby wy tussen haakjes vermelden de aantallen, die een voorkeur voor de betrokken faculteit te kennen hadden gegeven: Leiden 298 (268), Groningen 303 (290). Utrecht 355 (438), Amsterdam 325 (215), Amsterdam VU 297 (220), Ny. megen 294 (291), Rotterdam 160 (310). Het relatief zeer grote verschil tussen voorkeur en plaatsing in Rot terdam is een gevolg van het feit, dat de studievernieuwing in deze jongste medische faculteit de voor keur stimuleert, maar ook omdat juist het experimentele karakter van deze vernieuwing en de opbouwfase van deze faculteit het niet mogelyk maken, meer plaatsen toe te wyzen dan reëel beschikbaar zyn. Definitief zyn deze cyfers echter nog niet. In feite kan pas half okto ber, wanneer alle inschrijvingen zyn binnengekomen, van een definitief overzicht sprake zyn. ADVERTENT EE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3