MOSKOU WIL PRATEN Vandaag reeds vredesgesprek over Ni MARIJNEN EERSTE BURGER DEN HAAG Weer relletjes in Valkenburg JAMIN Dreiging rond Tsjecho-Slowakije iets afgenomen cluinrell EERBERICHT N Mooier boni betere modellen BREESTRAAT 173 FIAT 600 GEBR. HUISMAN onder de zon 1IS ...van in 14 soorten In hoofdstad Niger 4 STORING CONNIGER Goldberg gaat Kabinet gaf voorkeur aan oud-premier veroordeelde predikant verdedigen (9ud Dpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 JULI 1968 N°- 32539 LEIDSCH m DAGBLAD t uuauect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Wldredacumr: J Brouwei j 13.35 per kwartaal (postabonnementen f 15.55), f4.45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 PRAAG/MOSKOU (Reuter, ANP, DPA, AFP, AP) Voor- pg lijkt de dreiging van een Russisch gewapend ingrijpen Tsjecho-Slowakije afgenomen. Het centrale comité van de issische communistische partij heeft gisteren ingestemd met voeren van bilaterale onderhandelingen met de Tsjechische iders. De Russen hebben de wens geuit deze volgende week al in een issische plaats Moskou, Kiew of worden gevoerd en wel tus- het voltallige 11 man sterke litbureau en het presidium van de jechoslowaakse communistische rtij of anders tussen delegaties die ruim mogelijk zijn samengesteld. Tegelijk niet hei bekend worden deze mogelijkneid tot het rond conferentaetafc. oplossen van het iflict tussen Moskou en Praag, trok de Russische opperbevelheb van de War son au Pact strij ri chten, Jakoebowski, uit Tsjecho- wakije naar Moskou. De terug- fcking van de Russische legereen- len vindt normaal voortgang, idag moeten do Russishce troepen echo-Slowakye hebben velaten. Toestemming let centrale comité van de Tsje- slowaakse communistische partij ft gisteren met algemene stem de houding van het presidium de Tsjechoslowaakse partij te over de kritiet van de Sow jet- Bulgarije Hongarije, Polen en !-Duitsland goedgekeurd, irtijleider Doebstek kreeg daar- toestemming om met andere munistische leiders bilaterale irekingen te voeren. Doebtsek gaf er duidelijk te kennen dat hij ins deze besprekingen geen con es zal doen. Tijdens de verga- ng van het centraal comité wnden uit het hele land bijvals- igingen met .ie partijlijn binnen Geruchten Praag doen op het ogenblik ge iten een brief met een verzoc- kring een brief met een verzoe- toon heeft ontvangen van de sische leiders. ADVERTENTIE OG WARMER., ga liever naar Deze en andere- geruchten over bezoeken van Brczjnew en Tito kon den in de Tsjechische hoofdsad niet bevestigd \yorden uit het feit dat de Hongaarse. Poolse, Russische. Oostduitse en Bulgaarse pers voort blijft gaan met felle aanvallen te lanceren op Tjocho-Slowakije zou men eohtei op kunnen maken dat de voorstanders van de harde lijn in Oost-Europa voorshands niet bereid zijn hun verzet tegen Praag op te geven. De Russischf president Pod- gorni die tot nu toe over het con flict in het openbaar heeft gezwe gen heeft gisteren voor het eerst zijn steun toegezegd aan de conservatieve elementen in Tsjecho-Slowakije. Rochet Het bezoek dal Waldeck Rochel, de secretaris-generaal van de Franse communistische partij op het ogen blik aan Praag brengt (dat over hef algemeen gezien wordt als een po ging om een compromis trachten te bereiken), lijkt voor het ogenblik dan ook gedoemd tot mislukken. Of de conferentie van Europese partijlei ders die Waldeck Rochet heeft voor gesteld om het probleem Tsjecho- Slowakije te bespreken er zal komen, moet twijfelachtig geacht worden nu de Russen zich bereid hebben ver klaard tot bilaterale onderhande lingen. Belangrijke steun ontving' de Tsje choslowaakse communistische partij ook gisteren weer uit Italië. De Ita liaanse communisusohe dagbladen namen fel stelling tegen de harde Russische eisen tegen Praag. Steun uit een onverwaohoe hoek hoek kwam uit Japan. Het centrale comité van de Japanse communistische 1 partij verklaarde gisteren in een telegram volledig achter heigeen in Tsjecho- Slowakije gebeurt te staan. onsens De regering van de Verenigde Sta ten, Engeland en West-Duitsland hebben fel stelling genomen tegen een poging van de „Prawda" om hef Tsjechische bewind in diskrediet te brengen. Het Russische partijblad onthulde gisteren het bestaan yan een aantal komplotten die oeooeld waren om de communistische orde in Oost- Europa en speicaaj in Tsjecho-Slo wakije omver te werpen. Het bericht van de „Prawda" werd als nonsens afgedaan ADVERTENTIE TEGEN ZOMERPRIJZEN Lid Stichting Bontwaarborg ADVERTENTIE Reeds een nieuwe VOOR f 935.— als eerste aanbetaling. Off. Fiatdealer LEVENDAAL 80, LEIDEN, TELEFOON 34000—22962 (ADVERTENTIE) nummer bestaat uit 16 pagina's n onze weerkundige medewerke1*) Mr. Marijnen, ogenschijnlijk, zeer ontspannen, ging geen vraag uit de weg ujdens de persconfe rentie, die hij gisteravond in net Haagse perscentrum Nieuwspoort gaf. HAAG (GFD) Het hoge- igebied dat vlak naast de deur geeft nog nie- dat zomerweer, «ij eigenlijk bd zo'n hoge baro- erstand mochten verwachten centrum oehocit zich via Enge- I slechts enkele honderden kilu- ers oostelijk te verplaatsen en ritten in volop zonnig weer De e noordenwind «s verdwenen. Zo- deze koele noordelijke stroming valt zal dp temperatuur vrij snel ongeveer 20 graden of hoger nen stijgen. anneer het vandaag (20 juli - St. griet) regent, is dit volgens een t boeren-weerregel een ongunstig t Engelse prognose voor de pe- e tot half augustus geeft een lincren van de hoge-drukgebieden lï komende weken. Wanneer dat geval is kan zomerweer niet lijven Depressies van betekenis en dat in elk geval op een grote and. tn zwakke storing, die vandaag Denemarken naar Noord-Duits- I trekl, geeft enkele verspreide Ie buitjes Pas daarna (morgen) (achten wij wa« meer zon. Het niet uitblijven met het prettige erwecr zo dichtbij (Engeland). 21 JULI 1968 op: 04.45 uur; onder: 20.46 uur. nop: 00.35 uur; onder: 18.26 uur. ?water te Katwijk te -.- en 12.31 laagwater te 7.56 en 20.32 uur. 22 JULI 1968 op: 04.47 uur; onder: 20.45 uur nop: 01.07 uur: onder: 19.27 uur. BWater te Katwiik te 0.59 en 13.30 laagwater te 8.58 en 21.30 uur. derale Nigeriaanse regering verzocht direct een „corridor" te creëren om het vervoer van levensmiddelen en medicijnen naar de slachtoffers van de burgeroorlog te vergemakkelijken en de veiligheid en bewegingsvrijheid te waarborgen van alle functionaris sen van de internationale hulporga nisaties in het door de federale troe pen gecontroleerde gebied. De com missie deed een beroep op de Biafra- nen om akkoord te gaan met het vervoer via de corridor van levens middelen en medicijnen en de be trokken functionarissen alle mogelij ke faciliteiten te verlenen. Hulp Het Internationale Rode Kruis deelde gisteren mee, dat het van 29 nationale Rode-Kruisverenigingen, andere hulporganisaties en particu lieren een bedrag van in totaal 1.7 miljoen gulden heeft ontvangen voor Nigerië. De schenkingen in nature vertegen woordigden een waarde van 3.8 mil joen gulden en er was nog 2.5 mil joen toegezegd. Volgens de huidi ge ramingen sterven dagelijks in het gebied tussen dc 200 en 400 mensen en dreigen honderdduizenden van honger of ziekte om te komen. De Zwitserse ambassadeur in Mos kou. Lindt, is aangesteld als coördi nator van de hulpacties die via het internationale Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de burgeroor log in Nigerië worden gevoerd. NIAMEY (Reuter. AFP) Bia- fra en Nigerië zjjn akkoord gegaan met het onmiddellijk beginnen van inleidende besprekingen over de bur geroorlog in het land. Deze zullen in Niamey, de hoofdstad van Niger, worden gehouden en zijn bedoeld als voorbereiding van vredesbesprekingen in Addis Abeba, de hoofdstad van Add:s Abeba, de hoofdstad van Et5 -ië. Dit is gisteren meegedeeld in het slotcommuniqué van een commissie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, die in Niamey bijeen is ge weest om 'n oplossing te zoeken voor de oorlcg in Nigerië. Het voorbereidend overleg zal van daag al werden gevoerd onder voor zitterschap van president Hama- ni van Niger. De eigenlijke besprekin gen zullen worden gehouden onder auspiciën van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. BlllldeswehI■ In West-Duitslano is een politieke storm opgestoken legen mogelijke plannen van de Bundeswehr om in september in Zuid-Duitsland vlak bij de Tsjechische grens oefeningen te nouden. De fractievoorzitter van de sociaal democraten m het Westduitse parle ment Sohmidt verzocht bondskanse lier Kiesinger en de leden van zijn kabinet de oefeningen af te gelasten in verband met consequenties voor het gebeuren in Tsjecho-Slowakije Sohmidt vreest dat de mogendheden van het Warschau-Pact de West duitse oefening a.s aanleiding aan grijpen voor een militaire interven tie in Tsjeoho-Slowakije. Een woord- Door handopsteken gaf her voltallige centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij te kennen geheel achter Doebtsek te staan. voerder van het ministerie van De fensie zei ehctèr dat ei- voorlopig geen aanleiding is om de oefening af te gelasten. De commissie van de Organisatie voer Afrikaanse Eenheid bestaat uit vertegenwoordigers van Ethiopië, Ni ger, Kameroen. Ghana, Kongo- Kinsjasa en Liberia. De Nigeriaanse en Biafraanse leiders Gowon en Ojoekwoe hebben in Niamey hun standpunten voor de commissie uit eengezet. Corridor De commissie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft de fe- New York (AP) De universi teitspredikant van Gale Coffin, heeft vandaag bekendgemaakt dat de voormalige minister, rechter in de De komende functie in Den Haag oetekent voor het gezin Marijnen op nieuw een verhuizing. „Drie jaar ge leden zijn we van hier naar Schie dam getogen. Nu gaan we weer te rug We zijn wel gewend aan dat soort veranderingen," aldus mr. Marijnen. Drie van de zes kinderen hebben het gezin inmiddels veria- en. De oudste zoon studeert rechten n Leiden, de oudste dohter is in de erpleegstersopleiding in het Haag se r -k ziekenhuis Westeinde en een soon, die dit jaar zijn eindexamen neef; gehaald, gaat eveneens stude ren „Ik heb nog een dochter in de «esdf- van het gym', zo zei de nieu we burgemeester „Een ander kind ii; in de derde klas en de longste iaat nog op de lagere school." Waarom heeft mr Marijnen zijn unctie van voorzitter van de Rijn- nondraad verwisseld voor het bur gemeesterschap van Den Haag? Ik heb zeker geaarzeld. Toen ik Is voorzitter van dc Rijnmond oe- »on had ik niets: geen potlood geen kamer geen raad. niets 1 Laat ik het héél duidelijk stellen tk ben diep teleurgesteld over het tekort aan verder-denken van de huidige VALKENBURG (ANP) Voor de derde achtereenvolgende avond is het zeer rumoerig geweest in Valkenburg. Ditmaal namen de ordeverstoringen ernstiger vormen aan dan de vorige avonden. Op het Grendelplein verzamelden zich tegen middernacht enkele hon derden zeer luidruchtige jonge lui. Via de luidspreker van een poli tiewagen sommeerde de groepscom mandant van de Rijkspolitie, adju dant J. Kollee, de aanwezigen zich te verspreiden. Zo dit niet zou gebeu ren. zou geweld worden gebruikt De ze sommatie werd tot tweemaal toe herhaald, maar het enige antwoord was een luid gejoel. Er werd met bier glazen en knalbommetjes gegooid Daarop verscheen een aantal politie wagens op het plein, die reeds de ge hele avond bij alle toegangswegen tot het plein op post hadden gestaan. De politie van Valkenburg had weer ex tra versterking gekregen van diverse politiekorpsen uit de omgeving In totaal 36 politiemannen voerden ruim een uur lang strijd tegen de jongelui op het Grendelplein. Daar bij werd evenals vorige avonden ge bruik gemaakt van de wapenstok en de gummiknuppel. Politiewagens re den met zwaailicht en sirene af en aan, waardoor het verkeer zelfs enige tijd in de knoop raakte. Om één uur vannacht, toen tenminste honderd jongens en meisjes waren opgepakt en naar het politiebureau gebracht, kreeg de politie het bevel in te ruk ken. Burgemeester F. Breekpot van Valkenburg pakte eigenhandig ook enkele raddraaiers op en leverde ze over aan de politie. De „opruimings actie" van gisteravond was gistermid dag in het gemeentehuis besproken tijdens een bijeenkomst, waar ook mr J. Houben, officier van Justitie in Maastricht, bij aanwezig was. Er was gisteravond ook een knok ploeg van vijftig jongelui uit Maas tricht aanwezig onder aanvoering van de 24-jarige Jan Moling, oud- provoleider, die enkele jaren geleden zelf nog bijeenkomsten op het Gren delplein in Valkenburg organiseerde. Hij had gistermiddag in een gesprek met de burgemeester van Valkenburg zijn hulp aangeboden. Zijn motief hiervoor luidde: „Hollandse jongens hoeven hier geen rotzooi te komen trappen" De knokploeg kwam als zo danig nog niet in actie, maar Jan Moling arresteerde eigenhandig twee van de grootste belhamels, die in po litiewagens werden afgevoerd. Uit het Leidsch Dagbladman 20 Juü 1868: Burgemeester en Wet houders van 's Hage hébben tot hen die van de openbare pompen gébruik maken, het dringend verzoek gericht, om zoo min mogelijk het water uit die pompen te bezigen tot het schrobben der straten, opdat het noodige drinkwa ter beschikbaar blijve. (Advertentie) De Erven van de Kam, van 's-Graven- hage, geven hunne geëerde begunstigers te kennen, dat zij dit jaar weder met hunne nette en zindelijke Pof fertjeskraam zijn geplaatst op de Beestenmarktde twee de van de Steenstraat. Bedie ning met zilver. Burgemeester arresteerde eigenhandig raddraaiers Verrassing Hel verzoek om zich als kandi daat beschikbaar te stellen was voor hem als een verrassing geko men. „Gisteren." zo betoogde hij, „heb ik voor het eerst contact ge had met minister Beernink en ik heb meteen ja gezegd. Het nieuws, dat ik waarschijnlijk gevraagd zou worden was er voor mij wel een beetje af," verduidelijkte hij. „Ik heb tenminste uit de pers begrepen, dat men mij zou aanzoeken." Of hij reeds eerder voor het ambt in Den Haag is gevraagd liet hij wijselijk in het midden. DEN HAAG (GPD) Oud premier mr. V. G. M. Marij nen, die (waarschijnlijk per 16 oktober) zal worden benoemd tot burgemeester van Den Haag als opvolger van mr. H. A. M. T. Kolfschoten, toonde zich gisteravond bijzonder op timistisch over zijn toekomsti ge ambtsperiode in de Residen tie. „Bij leven en welzijn hoop ik in deze functie mijn pen sioen te halen", zo zei hii De heer Marijnen (51) stond gis teravond in het Haagse perscen trum Nieuwspoort de pers te woord, nadat gistel-middag bekend was ge worden, dat dc ministerraad aan hem de voorkeur had gegeven bo ven mr. E. H. Toxopeus. De nieuwe burgemeester ging geen probleem uit de weg, al was hij vaak terug houdend. „Ik moet hier nog begin nen zei hij verontschuldigend. I Maar eerst gaat hij nog met zijn echtgenote met vakantie. Naar Tasj- I kent in het zuiden van de Sowjet- j Unie. „Ik ben al in Moskou, Lenin grad en Minsk geweest. Nu maar 1 eens buiten de betreden paden." al dus mr. Marijnen. bestuurders in het Rijnmondgebied. Het is te betreuren, dat in een zo snel evoluerende maatschappij het Rijnmond-proces niet vlugger ver loopt. Dat zou bitter noodzakelijk zijn! Na drie jaar werken in mijn oude functie geloof ik echter, dat concre te ontwikkelingen pas op langere termijn mogelijk worden. De huidi ge wet. houdt volstrekt onvoldoende mogelijkheden in voor een krachtige uitbouw van het Rijnmondgebied." Vervolg op pagina 2 hoge raad en ambassadeur bij de Verenigde Naties, Goldberg deel van de verdediging zal gaan uitmaken bü het hogere beroep van Coffin te gen zijn veroordeling wegens anti dienstplicht samenzwering, Coffin werd schuldig bevonden samen met de bekende kinderarts dr. Benjamin Spock en twee anderen. Coffin zei dat het feit dat Goldberg bereid was de verdediging op zich te nemen nieuwe kracht zou geven aan de vredesbeweging.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1