Janssen dicht Ivkow staat punt voor Krantenbezorger gevraagd Belg Van Springel nieuwe leider na enorm gevecht in slotfase Lawaai ADA KOK ZEER SNEL OP 200 M. T our klassement en Jtaa* deZuitfjentcrm IBM-SCHAAKTOERNOOI VRIJDAG 19 JULI 1968 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) SALLANCHES (GPD) Nog altijd hing, aan de voet van de Mont Blanc, de immense spanning over de Tour de France. Belgen renden in het vakantievierende stadje haastig naar tele foons, om het vaderland de unieke kans op winst van Herman van Springel te melden. Om geruststellend te reppen van het welzijn van Ferdinand Bracke, de buitenstaander, de geheim zinnige. Nederlanders wachtten vele minuten op de eerste, ge stamelde woorden van een uitgeputte Jan Janssen. Maar het kleine groepje landgenoten stoof al even rap van het bergge- hucht Cordon naar Sallanches, de plaats waar vier jaar eerder al een triomf van diezelfde Janssen juichend werd begroet. Om te vertellen van de ogenschijnlijke gemoedsrust, waarin van een Nederlandse tourzege werd gesproken. Omdat in Sallanches de spanning heviger, maar, leek het, de concurrentie minder was geworden. De Franse volgw agens schetter den op weg naar het knooppunt van tourverhalen de telefoonpost opgewekt met hun veeltonige hoorns: hadden zij niet opnieuw glorieuze mogelijkheden ontdekt, nu ook Lucien Aimar driftig meevocht in de voorste gelederen? Temidden van al dat lawaai greep men naar het algemeen klassement. Om dan, starend naar de cijfers, op nieuw te worden gegrepen door de spanning, die heerst in de 55ste Tour de France die het kan haast niet anders met seconden- verschil zijn beslag zal krijgen. Vijf kilometer maar duurde de klim, die de karavaan even buiten Sallanches omhoog leidde naar de post, van waar men een reeks een zame strijders had willen signale ren. Vijf kilometer, waarin een hoogteverschil van ruim 400 meter diende te worden overwonnen. Dat, had men tevoren vastgesteld, zou dan het toneel zijn, waarop over de afloop van de ronde werd beslist. Zware tol De rit over twee bergen van de 2de categorie zou zijn werk hebben gedaan. Wie aan de voet van die laatste, korte klim dacht, nog over reserves te beschikken, zou snel met de werkelijkheid worden geconfron teerd. Wie de strijd juist tot aan de steile finish dacht lam te leggen, zou merken hoezeer twee cols ook al zijn ze van de tweede catego rie een tol vragen die later moet worden betaald. Evenwel: niemand had rekening gehouden met het weerstandsvermo gen en de zegedrift van tien renners, die allemaal nog dagelijks intens denken aan de ere-ronde in het geel, die op de wielerbaan van Vincennes de meest bejubelde zal zijn. Nie mand vermoedde, dat juist op die laatste klim nog altijd de elite van het peloton strijd zou leveren, alsof er geen 195 voorliggende kilometers waren geweest. Omdat niemand voorts enige hin der ondervond van twee bijna achte loos en slecht gedoseerde klauterpar- tijen tegen wat alpenruggen, duurde de 19de etappe van de Tour eigenlijk maar vijf kilometer. Daarin bevoch ten alle fovorieten elkaar, zo meedo genloos, dat nog altijd een tourzege voor ieder van hen blijft weggelegd. Zeker, men signaleerde tevreden heid rond Jan Janssen, die dan toch maar Ferdinand Bracke achter zich had gelaten, toen de allerlaatste in spanningen van enkelen de favorie ten toch nog scheidden. Maar meer dan één minuut bedroeg het verschil tussen Janssen en Bracke nauwelijks. Natuurlijk, toen Herman van Sprin gel een onverwacht meesterschap toonde hoe gemakkelijk toch wip te de Vlaming weg tijdens zijn laat ste demarrage jubelden Belgen over het veroveren van een gele trui. Maar Janssen stond Van Springel niet meer dan vier seconden toe en is dat dan een slag die men in een alpenetappe uitdeelt? Goed, Grego- rio San Miguel was dan uit de trui verdwenen en men zou hem er niet meer in terug zien, dat stond vast. Maar dat was daags tevoren, in Gre noble, al bijna een zekerheid geweest. Uniek Nee. de laatste bergetappe van de Tour was eigenlijk uniek. Want wie had Bitossi, die vreemde Italiaan, die nog altijd sukkelt met hartklach ten, nu nog op 59 seconden van de nieuwe leider verwacht? Wie trou wens, had niet gedacht, dat Roger Pingeon opnieuw zou moeten betalen voor zijn brute solo door de ijzige bergen in de buurt van Grenoble. Maar Roger Pingeon eindigde als derde, vlak achter Franco Bitossi en vóór Jan Janssen. Zowaar: daar was alweer die las- ge Aimar slim meegewandeld naar de ontknoping. Om in de beslissende ki lometers niet meer dan 24 seconden kwijt te raken. Nee, behoudens San Miguel verloor niemand aan de voet van de Mont Blanc de Tour de Fran ce. Dat is vele, vele jaren achtereen wel eens anders geweest. Wat nu? In Sallanches durfde zich nog altijd niemand aan een prognose te wagen, nu achter de eenzame, eer lijke Brit Barry Hoban die zich de inspanning van een solo mócht ge- Tenslotte: vrijwel niets meer. In het i Poppe. Ik sprong op het juiste mo- j De beklimming van de Aravis troosten, zestien renners de zwoegen- .gehucht Cordon kon men slechts de Iment weg. Als ik eerder was gegaan, i in de 19de etappev.l.n.r. San de ballast van een peloton van zich seconden tellen, die het onderlinge had ik het niet gehaald. Ik wist pre- Miquel, Wolfshohl, Van Springel, hadden afgeschud om in alle vrijheid verschil markeerden, die weliswaar cies waar de grenzen van mijn Janssen, Gomez del Moral. vijf kilometers tourhistorie te maken. een trui van eigenaar deden veran- krachten lagen. De trui? Ik zal hem Wedstrijden in Den Haag DEN HAAG (ANP) Ada Kok werden al op de eerste baan gelost Een brokje geschiedenis, dat in deren, maar die pas bü de overschry- korte zinnen zou worden geschreven. Daar was eerst de melding van ach teruit het groepje gezworenen, inhou dende dat San Miguel zich in het spoor van een opeens schitterend achtervolgende Jimenez alsnog in het voorpostengevecht kwam mengen. Daar was vervolgens de zekerheid, dat Ferdi Bracke zich in een soort gelijke achtervolging iets teveel in spanningen had moeten getroosten Met die gegevens begon men aan de laatste klim, waarop geen af daling meer zou volgen. Daarna: en kele demarrages van Spanjaarden. Vervolgens: de sprong van Herman van Springel, gevolgd door Bitossi. ding van de minuut-grens door Fer dinand Bracke even enig fronsen van de wenkbrauwen ten gevolge hadden. Om dan haastig commen taar te gaan halen bij de betrokken rijders. Tot in Parijs? Van Springel: „Ik dank bijna alles aan mijn ploegmaats Pintens en Kijk eens hoe klein de verschillen zijn. Er komen nog drie dagen. Al leen de angst al, voor de komende gebeurtenissen, zal concurrenten doen sneuvelen". Ferdi Bracke: „Ik moest iets teveel geven in de achtervolging naar dat I groepje, dat zich al te snel losmaak - Een beeld dat geen uitleg be- i te. Dat moest ik in de klim bekopen. hoeft: Jan Janssen uitgeput aan Maar verstandig rijden tot aan de tot in Parijs kunnen aanhouden als Eigenlijk staat Herman van Sprin- mijn ploeg net zo schitterend blijft gel er nog het best voor. Vijf van steunen als ze tot nu toe deed". zijn acht medestrijders in België's Roger Pingeon: Logisch, dat ik nationale formatie, dragen het merk, vandaag niet verder kwam dan mee- I dat ook het zijne is. Zouden dan bij- gaan. Alles is goed gegaan, vind ik. voorbeeld eenlingen als Brands en Maes niet gretig meeprofiteren van de kansen' op gulden Franse franken? Tweede constatering: Barry Hoban heeft de 19de rit van de ronde na een keurige solo gewonnen. Iedereen vergat het, boven op dat bergje bij Sallanches. Maar voor de Engelsen was het wel weer eens leuk. de finish in Sallanches. tijdrit is voor mij voldoende om nog I altijd aan de eindzege te blijven den ken". Lucien Aimar: „Ik rijd verrassend goed. Er zullen er zijn, die in de ko mende dagen eerder door de knieën gaan dan ik" Jan Janssen, tenslotte: „Ik ben weer wat dichter bij de tourzege ge komen. Maar nog altijd niet dicht genoeg. Stel je voor, wat nooit ge beurt: de komende ritten worden nog belangrijk. Ga maar na. Naar Be- sangon is al 240 kilometer, wat kan daar niet allemaal in gebeuren? Ik kan nauwelijks iets over zondag, over de tijdrit zeggen. Ik moet al mijn aandacht op de twee vlakke ritten bepalen. De minste bonificatie kan voor mtf al belangrijk zijn. Ik moet er bij zitten en dan sprinten. Ik moet afwachten wat de anderen nog kunnen en ook wat ik zelf nog kan opbrengen. Hoeveel denk je, dat me die laatste klim van vandaag weer heeft gekost?" Schaken De Russische groot meester Spasski heeft in Malmö de zevende party tegen de Deen Larsen voor de halve finales van het kandi daten-schaaktoernooi gewonnen. De stand is thans 52 in het voordeel van de Rus. Voetbal Feyenoord speelt de eer ste wedstryd tegen Newcastle Uni ted voor de eerste ronde van het toer nooi om de Jaar beur sstedenbeker op 11 september in Newcastle. heeft de Amerikaanse zwemwereld te verstaan gegeven, oat men alles mag verbeteren, als men maar van de records vlinderslag dames afbiyft. In een sfeerloos Zuiderparkbad 'ai Den Haag zwom de sterke Amster damse tijdens de in de haast tot stand gekomen ontmoeting tussen een bondsploeg en het Tsjechische nationale team op de 200 meter vlin derslag de beste wereldtyd van dit seizoen: 2 min. 21.8 seconden. Hal verwege de eenzame solo Betty Herukels en de Tsjechische meisjes Van kilometer tot kilometer Het relaas van de 19de etappe: 81 km: op het eerste bergje (3de categorie) van de etappe verzamelt Bitossie weer wat punten voor het bergklassement. Maar het feit. dat Dolman vlak achter hem als vyfde over de top komt, bewast dat er niet serieus is geklommen. 88 km: Barry Hoban begint aan zyn solo, die hem de etappezege zal brengen. 114 km: achter Hoban ontstaat een achtervolgend groepje, dat wordt aangevoerd door Arie den Hartog, die in gezelschap is van Sc hi av on en Ji menez. 136 km: op de top van de Aravis (2de categorie) heeft Hoban zeven minuten voorsprong plus 2000 frank in zyn bezit, omdat hy het „Souvenir Henri Desgranges" (de stichter van de Tour) wint. Arie den Hartog steekt de resterende 1000 frank in de zak en heeft, met Schiavon en Jime nez, bovendien een minuut voor sprong op het peloton. 156 km: op de top van de Colom- bière (2de categorie) heeft Hoban zes minuten voorsprong op het groepje Den Hartog en tien minuten op het peloton. 160 km: in de afdaling schelden de favorieten zich af, om gezamenlyk de laatste klim by Sallanches te kun nen nemen. Jimenez, Schiavon en Den Hartog worden achterhaald door Van Springel. Pintens, Poppe, Pin geon, Aimar, Bitossi, Colombo, Jans sen, Wolfshohl, Gomez del Moral,, Gandarias en Gonzales. 190 km: Bracke, die de aansluiting had gemist, komt samen met Marcel Maes by de groep der favorieten. Even later sluiten San Miguel en Ji menez aan. De laatste had zich laten terugzakken om de truidrager op te halen. 200 km: nadat Hoban met vier mi nuten voorsprong de étappe heeft ge wonnen, sprint Bitossi naar de rode trui. Als de top van het klassement is gearriveerd, is nl. Walter Gode- froot, evenals vele andere renners, nog lang niet in zicht. het er naar uit dat Ada on der haar eigen wereldrecord van 2 min. 21.0 seconden zou komen. „Ik had er echt zin in. De 200 meter ligt me nu eenmaal goed. Beter dan de honderd meter. Het is alleen jam mer dat het nummer zo weinig ge zwommen wordt. Straks in Mexico en daarvoor alleen maar by de na tionale kampioenschappen. Dat vind ik beslist te weinig". Nachtmerrie Bondscoach Rob Kerkhoven had die opkikker hard nodig. Voor hem moet de ontmoeting in Den Haag een nachtmerrie zyn geweest. De selectie van de estafette-ploegen voor de drielandenwedstryd van het aan staande weekeinde in Leiden werd een farce. Vooral die van de 4 x 100 meter vrije slag dames. Van de vier zwemsters, die hy enige tyd ge leden als „Olympisch rijp" aan het NOC presenteerde, bleef alleen Mir jam van Hemert min of meer over eind. Nel Bos is nog niet zover her steld dat zy aan wedstrijdzwemmen kan denken. Bep Weteling en Dolly Maaneman zwommen ronduit slecht, maar werden daarin nog overtrof fen door de uit Amerika terugge keerde Toos Beumer. Achter de Tsje chische meisjes Kocendova (1.04.0) en Kocikova (1.04 2) laatstge noemde kwam pas enkele ui~en voor de wedstrijd uit Amerika op Schip hol aan finishten nu in deza volgorde: Liesbeth Klumper (1.04.4), Corrie Mulder (1.04.5), Mirjam van Hemert (1.04.8), terwijl in de andere serie Yvonne van Kuilenburg even eens 1.04.8 zwom. Deze vier meisjes zullen thans Nederland moeten ver tegenwoordigen in de landenwed- strijd tegen Groot-Brittannië en Tsjecho-Slowakye. Waarby moet aangetekend worden, dat de vyftien jarige Liesbeth Klumper in geen enkele Olympische selectie-groep i« opgenomen geweest. Bij de heren word een dergelijks pyniyke confrontatie met een bui tenstaander voorkomen, omdat da jonge Roger van Hamburg niet was uitgenodigd. Nu joegen de geselec teerden elkaar op raar matige tyden. Met uitzondering van Elt Drenth. dia met 2.02.3 slechts 0.3 seconden van het Nederlandse record verwijderd bleef, gaven de anderen geen biyit nog serieuze Olympische aspiratie* te koesteren. Men zie de tijden: Langerhorst 2.05.3, Johan Schans 2.06.7, Aad Oudt 207.1 en Rinus van Beek 2.07.8. Het vorig jaar omstreeks dezelfde tijd, zwommen deze vier heel wat sneller. Trouwens ook bij de zeslanden wedstryd in Stockholm, die de afsluiting van het wintersei zoen betekende Tennis Tom Okker heeft zich geplaatst in de kwartfinales van het open internationale tennistoernooi in Gstaad. De Neder-4-4er versloeg in de achtste finales de Deen Joergen Ulrich met 6—4, 4—6, 6—3. Atletiek Op de laatste dag van de internationale atletiekwedstryden in Stockholm heeft Ron Clarke da 5.000 meter gewonnen in een voor de zware baan goede tyd van 13.30.4. Tweede werd Kipchonge Keino (Ke nia) in 13.35.8. Opvallend De uitslag van de 19e etappe luidt: 1. Hoban (G.B.) 7.06.23; 2. Bitossi (It.) 7.10.29; 3. Van Springel (Belg. A) 7.10.30; 4. Pingeon (Fr. A) 7.10.34; 5. Janssen (Ned.) zelfde tyd; 6. Gan darias (Sp.) 7.10.47 7 Aimar (Fr. B) z.t., 8. Colombo (It.) 7.11.10; 9. Wolfshohl (W.-Dld.) z.t.; 10. San Miguel (Sp.) 7.11.12. 11. Poppe (Belg. A) z.t.' 12. Gomez diel Moral (Sp 7.11.17; 13. Chiappano (It.) 7.11.30, 14 Vicentini (It.) z.t.; 15. Schiavon (It.) 7.11.35; 16. Den Hartog (Ned.) 7.11.38; 21. Bracke (Belg. B) 7.11.49; ADVERTENTIE Aanme' Leiden. LeefHjd boven 15 jaar. PIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1. 23. Pintens (Belg. A) z.t.; 37. Dolman (Ned.) 7.14.18; 57. Beugels (Ned.) 7.27.08. De algemene rangschikking na de 19de etappe: 1. Var Springel (Belg. A) 114.29.06; 2. San Mighuel (Sp.) op 12 sec.; 3. Janssen (Ned.) op 16 sec.; 4. Bitossi (It) op 59 sec.; 5. Gandarias iSp.) op 1.15; 6. Aimar (Fr. B) op 1.38; 7. Bracke (Belg. B' op 1.56; 8 Wolfshohl (W.-Dld.) op 2.12; 9 Pingeon (Fr. A) op 2.28; 10. Gomez del Moral (Sp.) op 3.38: 11. Colombo (It.) op 4.32; 12. Pintens (Belg. A) op 7.48; 13. Schiavon (It op 8.41; 14. Houbrechts (Belg. B) op 8.48; 15. VandenBerghe (Belg. B) op 9.27; 16. Vicentini (It.) op 10.34, 17 Godefroot (Belg Bi op 11.06; 27. Den Hartog (Ned.' op 27.36; 55. Dol man (Ned.) op 129.09; 59. Beugels (Ned.) op 1.35.52. Algemeen klassement grote berg prijs: 1. Gonzales (Sp.) 88 pnt.; 2. Bitossi (It.) 82 pnt., 3. Jimenez (Sp.) 72 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Spanje 345.53.52; 2. Italië 345.59.27; 8. Nederland 347.26.02. Puntenklassement: 1. Bitossi (It.) 218 pnt.; 2. Godefioot (Belg. B) 205 pnt.; 3. Janssen (Ned.) 190 pnt. Twee opvallende zaken nog. gemeld vanuit Sallanches, dat massaal er kenning betuigde voor de wederop standing van de Tour, die weer een „echte" ronde is geworden, met wie lersport van de eerste orde en hel denfeiten en zwoegen en sloven zo als de geschiedenis dat vermeldt. Eerste constatering: de stryd der merken, byna onmerkbaar verweven met de landenduels, is naar de ach tergrond gedrongen. Als die invloed van de commercie er wél was, zouden de zaken nu zo langzamerhand hun beslag hebben gekregen. Wat niet het geval is. Bovendien: waar vindt men nog op redeiyke mankracht steunen de merken in dit veld? 20e ETAPPE-19 Jl)U_2<i2 km BESANCON, SALLANCHES (Van een medewerker) AMSTERDAM De telexiste van het I.B.M.-toernooi wilde gisteravond de dienst staken. Er was een Saint op de t.v. en daar Kuijpers met een stuk minder en Van Oosterom met een toren minus vrolijk doorspeelden, tegen resp. Ivkow en Medina, stokte het journalistieke bedrijf tegen alle prognoses in en zag deze dame geen reden haar kans onbenut te laten. Dat de verslaggevery niet op gang kon komen lag aan Ivkow, die uiter aard met zijn plus-officier zou win nen, doch niet maar zo ergens in het verslag kon worden „verwerkt." omdat de zege hem op 3 uit 3 zou brengen. Dat is een juweel van een leidersplaats en deswege dient hy hoog In de kolom berichtgeving te zetelen. We hadden ook grootmeester Jan Hein Donner de optocht kunnen la ten openen, omdat zyn zege op Bouwmeester een staaltje van gauw en goed was en dat studerenden in het Nimzo-indisch zy aanbevolen. Evenwel 2 punten is geen 3, zy het. dat we thans onze landgenoot een gunstig uitgangspunt, voor verdere operaties mogen toedichten. In de middenmoot zetelt groot meester Bronstein, die gisteren te gen Bilek zyn derde remise in suc cessie produceerde. Opnieuw strooi de Bronstein in opening en midden spel met vonken-spattend origineel spel, doch Bilek deed het niet min der. De tyd vrat inmiddels aan bei der 2 %uur bedenktijd en toen het bord stampvol bleef, Initiatieven il lusies leken hield men er nolens vo- lens maar mee op. Bijgetrokken Kavalek is bygetrokken op kosten van Zuidema, die nai weiyks nog een rol van betekenis kan spelen, terwyi Lengyel-Ree vrij vlot tot pun- fcendeling evolueerde. De Nederlan der demonstreerde een hem als een aangemetan-pak zittend opecin ga- spel, waarna er voor Lengyel de toernooiwinnaar van Solingen geen plezier resteerde. Langeweg—Oiric de Ne derlander ontevreden. Hy stond wat beter toen het vredesprotocol werd getekend, maar wie begint er met heel weinig tegen de „nooit-verlie- zer" Ciric yzer met handen te bre ken? JongsmaMarovic werd door wit te optimistisch beoordeeld. Een pionoffer op lange termyn bleek een slechte investering, vervolgens ging het berg-afwaarts en nog lager. Zenuwslopend was het gevecht tussen de Russische cracks Sjam- kowitsj en Kotow. In eerste zitting ontwikkelde zich een tydnood-ge vecht zoals we zelden zagen, in de tweede zitting vocht Kotow met de rug tegen de muur door mid del van een vry-pion, tegen een to- renbattery die op de tenen van zyn koning stond. De party werd afge broken. met Sjamkowitsj in kansrij ke positie. Uitslagen GrootmeestergroepKavalekZui dema 10, KuypersIvkow 01, LangewegCiric Jk Sjamkowitsj ter 10, LengyelRee Vt, Jongs maMarovic 01, BronsteinBilek Stand na drie ronden: 1. Ivkow (Joeg) 3 pnt., 2/ 4Donner, Marovic (Joeg), Ciric (Joeg) 2 punten. 5. Sjamkowitsj (Rusl) 1 V» plus 1 afge- br„ 6/11. Kavalek (Tsj. SI), Lange weg, Lengyel (Hong), Bronstein IVKOW (Rusl), Bilek (Hongarye), Ree I Vi pnt., 12/13. Kuijpers, Jongsma 1 pnt., 14. Kotow (Rusl) plus 1 afgebr., 15/16. Bouwmeester, Zuidema %pnt.*. Meestergreep: uitslagen 3de rondei Scholl—Smedere ac K—Medina- Van Oosterom 1—0, Hartoch—Czer- niak 1—0, Loetikow—Van Geet >4, TataiGereben afg., BakkerVan Scheltinga 01. Stand na drie ronden: 1. Hartoch 3 pnt., 2. Smederevac (Joeg) 2 '4 pnt., 3/4. Scholl. Medina (Sp) 2 pnt 5. Tatai (It) 1 Mïplus 1 afgebr.. 6 8 Loe tikow (Rusl), Van Scheltinga, Van Geet 1 *4 pnt..

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7