Toeristisch blijft 1968 beneden maat Nieuwkoopse rijdt man dood Samengaan van twee kampeerorganisaties dringende noodzaak Betalingsbalans is verslechterd S vragen Tel laten vervallen Persprijs in Knokke voor Friday Broivn Familieberichten LETDSCH DAGBLAD PAGINA *9 in Santa Barbara, Californië, eeft het General Electric Centre por revolutionaire ontwerpen een iieale stad-voor-de-toekomst ont- &x9x\nrpen, die onder een reusachtige \rzichtige stolp geplaatst zal \rden. Voordelen zijn: constante peratuur gedurende het ge- jaar en zuivere lucht door itallaties die schadelijke dam- dbsorberen. De stad krijgt 'ktrisch vervoer en daardoor aanzienlijke vermindering lawaai. Bij wedstrijden kan de 'en geen spelbreker meer zijn. Directeur van Duinrell in Wassenaar WASSENAAR Graaf H. R. J. van Zuylen van Nijevelt, directeur van de Camping: Duinrell in Wasse naar, heeft gepleit voor een samen gaan van twee vakorganisaties, de Revak (een bundeling van recreatie- en vakantieoorden) en Orkava (or ganisatie van kamp- en vakantiebe- stedingsbedrijven), niet alleen omdat men dan de leden een betere service zou kunnen geven, maar ook omdat men dan misschien zou kunnen ko men tot gelijke kampeertarieven. Op het ogenbilk is het zo. dat eerstgenoemde organisatie voorstan der is van het zgn. etmaaltarief, de ander van het dagtarief. Een derde mogelijkheid is volgens de directeur van Duinrell het zgn. naohtbarief, dat unaniem in het buitenland wordt toegepast en waarvan Oja. de ANWB en de Nederlandse federatie voor kamperen en oaravaning voorstander zijn. Graaf van Zuylen van Nijevelt zegt in een toelichting o.m.: Op het ogen blik verdedigt iedere organisatie zijn eigen methode van tariefberekening, terwijl er van de 3500 camping- en vafcantiebedrijven waarschijnlijk slechts 500 georganiseerd en aange sloten zijn bij een van de beide bo vengenoemde vakorganisaties. Van deze 500 georganiseerden berekent nog 'n groot aantal 't nachttarief, terwijl 't merendeel van de niet-geor- ganiseerden in Nederland eveneens dit nachttarief toepast. Voorts dringt de heer Van Zuylen aan op het eveneens toepassen van het nachttarief desnoods met een lichte verhoging door degenen, die momenteel nog het dag-, etmaal- of periodetarief toepassen, opdat de kampeertarieven in Nederland ten minste overal vergelijkbaar zijn. waardoor voor buitenlanders de on aangenaamheden, die door deze ver warring ontstaan bij het afrekenen, tot een uiterst minimum kunnen worden beperkt. Voor een belangrijk deel is onze naam als goed georgani seerd, nliet te duur kampeerland hier mee gemoeid. fjrL jgiviv eis te {TEL AVI V/BEIROET (AP, AFP, iter) Naar aanleiding van het ïk dat de leider van de Ameri- mse delegatie bij de Verenig- Naties aan het Midden-Oosten engt schrijft het gezaghebben- Israëlische blad „Haaretz" dat de jmerikaanse suggestie de eis tot jchtstreekse besprekingen te laten Allen „redelijk" is. Het blad vraagt ich af wat voor voordeel Israël heeft |j rechtstreekse onderhandelingen Je zij anders niet heeft. {Ball die in Tel Aviv de steun van Verenigde Staten aan Israël nog duidelijk onderschreef kwam :eren uit Amman waar hij t Koning Hoessein sprak in de Li- 5 hoofdstad Beiroet aan. Pales betogers gooiden stenen naar b auto waarmee Ball van het vlieg- naar de stad reed. De Ameri- VN-verbegenwoordiger raakte trbij licht gewond aan de hand. In Amman circuleren berichten massale arrestaties van Arabie- in door Israël bezet Arabisch ge- In Hebron en in Bethle- i zouden drieëntwintig onder ijzers die gearresteerd waren op be ihuldiging van steun aan het Pales- jnse bevrijdingsfront „Al Fatah" jn gemarteld. Volgens het dagblad fcddistoer" hebben de Israëlische itoriteiten in het Arabische deel van aruzalem huizen gevorderd van Ara- en deze ter beschikking ge- eld aan Israëlische immigranten. Een Israëlische patrouille heeft bij Sricho een aantal Arabische guerril- strijders onderschept. Volgens be- ohten in Tel Aviv werden dertien alestijnen gedood en raakte een Is- lëliër gewond. Op de hoogvlakte van olan (bezet Syrisch gebied) is gis- eren een auto met drie Israëliërs op m mijn gereden. Ook uit Katwijk en Noordwijk sombere geluiden over verloop badseizoen KATWIJK/NOORDWIJK (Eigen berichtgeving) Het is aanmerkelijk minder druk dan vorig jaar om deze tijd. De Duitsers zijn dè grote wegblijvers. De toeristische betalingsba lans is verslechterd. Met nog vier weken seizoen voor de boeg na half augustus is het afgelopen met het massaal op va kantie gaan zijn dit de sombere geluiden, die opklinken in de Neder landse badplaatsen. Een onderzoek, dat zich uitstrekt van de Wadden eilanden tot aan Zeeuws-Vlaanderen, van de Randstad tot in de Achter hoek wijst uit, dat er op dit moment nog overal ruimte is. Geen V.V.V.- directeur heeft het over vol als hij over zijn logiesaccommodatie spreekt. Het is overal: vrijwel vol of nog ruimte voldoende. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer voert meerdere redenen aan voor deze „slappe" tijd. Bij haar bestaat de indruk, dat met name de Neder landers dit jaar veel gespreider op vakantie zijn gegaan dan in 1967. Bijna 30 procent van het Neder landse volk is niet gebonden aan één bepaalde vakantieperiode. Gingen daarvan de meeste in voorgaande jaren of uit sleur of uit gewoonte toch in het hoogseizoen erop uit, door het lang van tevoren waarschu wen voor het overlappen van de Duitse en Nederlandse schoolvakan- l ties hebben deze nu bewust een an der tijdstip gekozen. In de tweede plaats zijn daar de Duitsers beter gezegd ze zijn er niet. )p de Ceintuurbaan in Amsterdam iMSTERDAM (ANP) Bij de wachtcommandant van het politie- bureau Pieter Acrtszstraat in Am sterdam heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag de vrouw gemeld, naar wie de politie sedert enige dagen zocht in ver band met een dodelijke aanrijding. Het is een 22-jarige mevrouw uit Nieuwkoop, bestuurde de groene sportwagen, waarmee de 65-jarige voetganger G. Hol in de nacht van maandag op dinsdag op de Ceintuurbaan bij I de 2de Van der Helststraat tijdens j het oversteken van de rijbaan werd aangereden. De heer Hol I kwam op de motorkap terecht en werd enkele tientallen meters meegesleurd, waarna hij op het wegdek viel. Hij bezweek aan de I verwondingen, p auto, die bestuurd werd door A een vermoedelijk jonge vrouw met I 'ang afhangend blond haar, reed na de aanrijding zonder te stoppen door in de richting van de Ferdi nand Bolstraat. Dinsdagochtend werd de auto. die aan de rechtervoorkant verschei dene beschadigingen vertoonde, in Nieuwkoop aangetroffen. Uit het onderzoek bleek, dat de auto ver scheidene malen was doorver kocht. Op het moment van de aanrijding werd ze bestuurd door de nog jeugdige Nieuwkoopse. Deze was aanvankelijk voor de poli tie onvindbaar, totdat ze zich in gezelschap van haar man en oom op het politiebureau meldde. Tijdens dit verhoor heeft de vrouw tegenover de politie verklaard, dat zij de voetganger die nacht niet heeft gezien. Wel had ze gemerkt, dat haar auto tegen een object was aangereden, maar wat dat precies was, had ze niet gezien, omdat het zo slecht zicht was. De vrouw is na verhoor vrijgelaten. Factoren Het teruglopen van het bezoek uit Duitsland, aldus de A.N.V.V., is een tendens van de laatste jaren. Nederland ontmoet hier als concur renten de landen achter het IJzeren Gordijn, die de laatste jaren intens aan toeristische werving doen en de zonnelanden. Vooral Spanje, dat ondanks de devaluatie van de peseta de prezen van 1967 heeft gehandhaafd, trekt vele, vele Duitsers. Verminderd bezoek ook uit Frank rijk (interne moeilijkheden), Enge land (beperking aantal ponden, dat aan de vakantie mag worden be steed) en Amerika (verzoek van pre sident Johnson om het vakantiegeld in Amerika zelf te besteden). De A.N.V.V. is ervan overtuigd, dat niet alleen Nederland het slachtoffer is van de economische en politieke spanningen in Europa en daarbuiten. Ook de landen om ons heen zien veel minder toeristen de grenzen over ko men. Onder de vakantiegangers, die er wel zyn nemen toch de Duitsers nog Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN. Josephien Antoinette, dr. van J. Straathof en N. Tupanwael; Johannes, zn van P. Maryt en J. van Strien; Ralph Emanuel, zn. van D. H. Slo- terdijk en M. G. Optendrees; Theodo- rus Antonius. zn. van W. Rietmeijer en C. B. Stockmann; Peter, zn. van J Pret en E. B. Dykema; Louise Geertrulda Goverdina, dr. van J. Ver- woerd en J. A. Hoekstra; Hendrik Willem, zn. van J. Qualm en A. J. Nell; Johannes Jacobus, zn. van J. J. Korenhof en J. F. Sloos; Dankert Lud- wlg Willem André. zn. van L. R. M. Vanmeenen en A. M. de Groot; God- fried Philip, zn. van H. P. Huffnagel en T. C. Llgtermoet; Jan. zn. van N. W. van Beelen en J. Ouwehand. OVERLEDEN. H. Zevebergen, 80 jaar, man; K. Wassenaar. 41 jaar. man. de belangrijkste plaats in. De A.N.V.V. schat hun percentage op 70 procent. De overige dertig procent kan achtereenvolgens worden uitge smeerd over Amerikanen, Scandina- viërs en Engelsen. Slechte start Is de toeristische situatie van nu dus minder gunstig, 1968 had wat dat betreft ook een slechte start. In het eerste kwartaal bedroegen de in komsten uit het toeristenverkeer 187 milj. (1967 194 mllj.). De Nederlan ders gaven echter in het buitenland 267 miljoen gulden uit (in 1967 237 miljoen). Er is dus minder binnen gekomen en meer uitgegeven dan in 1967. En toen vertoonde de toeristi sche betalingsbalans al een groot ne gatief saldo. Ook in de badplaatsen Katwijk en Noordwijk kan men het geluid horen van een verminderende toeristische belangstelling. Heel lang hebben de kaarten .Zimmer frei" voor de ra men van de woningen, waarin de be woners kamers verhuren, gehangen. En nog kan men ze aantreffen, hoe wel het momenteel hoogseizoen Voor augustus zijn er nog zeer veel plaatsen onbezet. De hotels hebben het eveneens minder druk dan voorgaande jaren. Enkele uitzonderingen buiten be schouwing gelaten. Tot vorige week nog waren er hotels, die voor niet meer dan de helft met gasten waren bezet. De hotelhouders hebben dat verminderde bezoek reeds in maart- april zien aankomen. Toen reeds bleef het aantal reserveringen bene den de maat. GEKAAPTE DG8 REEDS TERUG UIT HAVANNA MIAMI (Reuter) Het vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij „National Airlines" dat woens dag door een passagier gedwongen werd naar Cuba te vliegen, is dezelf de dag nog in Miami teruggekeerd met de zeven bemanningsleden. De zesenvijftig passagiers kwamen later op de dag in Miami met een charter vliegtuig aan. De reden, dat het toestel waarmee z\j oorspronkelijk reisden zonder pas sagiers moest vertrekken lag in het feit dat de startbaan van het vlieg veld in Havanna voor een dergelijk zwaar vliegtuig te kort is. Een Spaans-sprekende man, gewa pend met een handgranaat en een pistool had de piloot van de bewuste DC-8 tussen Houston en New Orleans opdracht gegeven, koens te zetten naar Havanna. De piloot antwoordde hem dat het toestel niet genoeg brandstof had voor zo'n vlucht, waar op de man hem opdroeg in New Or leans nieuwe brandstof in te nemen. Toen het vliegtuig was geland werd hst omsingeld door politie, maar de man met het pistool hield de inzit tenden onder schot en de DC-8 ver trok na het tanken naar Havanna zonder dat men iets kon ondernemen AMERIKAANSE PILOTEN VRIJGELATEN HANOI (AFP) Drie Amerikaan se piloten, die de Noordvietnamezen gisteren tijdens de onderhandelin gen in Parijs beloofd hadden vrij te zullen laten, zyn vanochtend op vrije voeten gesteld. Zij zullen worden overgedragen aan „Amerikaanse pa cifisten," die daarvoor naar de Noordvietnamese hoofdstad zijn ge komen, aldus de autoriteiten. Blaiberg vooruit KAAPSTAD (AFP) Tandarts Philip Blaiberg gaat weer vooruit en heeft gisteravond weer rechtop ge zeten, aldus heeft prof. Barnard meegedeeld. Als hy zo doorgaat mag hij over veertien dagen naar huis. Een overzicht van de blus werkzaamheden tijdens de brand, die gisteren ontstond aan boord van het Griekse schip „Capetan Georgos" in de Amsterdamse Coenhaven. Het schip was geladen met palmpitten. Bij het lossen sloegen plotseling de vlammen uit een van de rui men. Het vuur kon door de brand weer snel worden geblust. C.P.J.O. houdt Provinciade '68 ALPHEN AAN DEN RIJN Op zaterdag 27 juH a.s. verwacht de lan delijk gelegen gemeente Berkel en Rodenrijs een schare CPJ-ers, die daar hun jaarlijkse zomerontmoe- tingg- en ontspanningsdag komen vieren. Een gedeelte van de hallen van de Coop. Groenten- en Bloemenveiling „Berkel en Rodenrijs" wordt voor deze dag het ontmoetingscentrum van de C.P.J.-ers verwacht wordt, dat vee jongeren uit de gehele provincie naar Berkel zullen komen om met veel plezier en op sportieve wijze aan de verschillende evenementen deel te nemen. Onder het motto „ontmoeting op Kosmos" zijn nl. in de Veiling (voor één dag) verschillende planeten ge stationeerd, waarop het mogelijk is om aan allerlei activiteiten deel te nemen, zoals volleyballen, voetballen, hardlopen, touwtrekken, bloemschik ken, vee beoordelen, trekkerbehendig heid, houtskooltekenen, wandbeschil- deren, enz. Voor vermoeide voeten is het mogelijk om op een der planeten een massagebehandeling te krijgen, door mee te doen aan volksdansen. Aan het einde van de „vlucht over de planeten" zal de honger worden gestild door nassi. 's Avonds presen teert de Cabaret- en Hootenanny- groep „miJEUR" uit Den Haag een vrolijk programma in het jeugdge- bouw „Rehoboth" in Berkel. Tevens vindt hier de prijsuitreiking plaats. Wielerronde van Oostdorp op toerfietsen WASSENAAR De buurtvereni ging Oostdorp en omgeving heeft be sloten dit jaar weer een wielerronde van het Oostdorp te organiseren en wel op de zaterdag, die voorafgaat aan de week van de Wassenaarse zomerfeesten, namelijk 3 augustus. De wedstrijd is bedoeld voor Was senaars e ingezetenen op gewone toerfietsen, dus niet op echte race fietsen. De deelnemers zullen in vier leeftijdsgroepen worden ingedeeld. Deelnemers kunnen zidh aanmel den aan de volgende adressen; Oost- dorperweg 41. Zonneveldweg 27 en Charlottestraat 22. Het Friese gezin Wiersma vader (48), moeder Maaike Wiers maRemery (42) en negen kin deren, Fonger (18), Elizabeth (17), Tryntsje (15), Wybren (14). Haitze (11). Antsje (10). Jiskje (8), Teake (6) en Lolke (4) is gisteren begonnen aazi de onge veer vüf zoeken durende reis naar Brisbane in Australië. De emi granten maken de reis met het Britse schip „Arcadia" van de P. en O Lines. De passage kost de heer Wiers ma administrateur van beroep niet meer dan 200 gulden, in clusief volledige verzorging. De rest wordt door de Australische regering betaald. Personen boven de 19 jaar moeten n.l. per persoon 100 gulden betalen. Dat zijn in dit geval dus alleen de beide ouders. In de afgelopen twaalf maan den zijn 2.700 Nederlanders naar Australië geëmigreerd. In de 12 maanden daarvoor bedroeg het aantal 2.000. Deze toeneming van de belang stelling voor emigratie naar Aus tralië is vooral te danken aan de gunstige financiële regeling De oorzaak van de brand is vrij- wel zeker broei. De lading palm pitten werd verder onder toezichi van de brandweer gelost Burgerlijke stand Leiderdorp Ondertrouwdi A. J» P. Lanzing, 19 J. en D. Dool, 17 JJ J. F. Hartman, 32 J. en W G. de Riet» der. 28 j. Getrouwd: W. Lugthart. 22 j. en Prins, 21 J.j C. Boom, 22 J. en Overdyk,2 0 J.; J. F. Bloemzaad, 21 en M. van der Zwart, 19 J. Wassenaar Geboren: Saskla P.. d, van G. Buitelaar en E. J. M. F. var» der Kley; Lilian S., d. van H. van der Kwaak en L. Wagner. Ondertrouwd A. W. Opdam (Lelden) en E. B. Ryn- beek; J. B. Onlans (Groot Brlttanhlë) en E. C. M. G. A. de Blévre; J. F. Q, Atkins (Gr. Brlttannlë) en E. C. B% J. M. Phaf. Getrouwd: H. A. Houben en Y. CV van Keppel; C. J. A. Couzyn en E. H. E. M. van der Ham; J. G. Duynisvelci cn G. C. M. van Benten; J. A. Bors- boom en J. T. M. Remmerswaal; R. H. Wleiders en M. A. Blonk; J. A. Penedo Inacio met S Diaz Diaz; J. H. Zonne veld en M. C. Coenen; S. G. van Kat wijk en M. J. San Glorgl; H. Jon* kers en J. M. de Mooy; L. de Joode en C. J. Titulaer; H. L. van der Veen en E. A. Nlkkels; G. J. Schutte en P van Echten. Overleden: wed. D. PllnakerLam- pe. 76 J.; wed. S. van CalcarVer- rips, 79 jr.; F. J. Zoons, 64 J. (Den Haag); G. P. van Veen. 18 jaar. Vrijdag 19 Juli. *8 avonds 8 uus, spreekt ds. P. J. Dorsman uit Stap horst in de zaal achter de Chr. GereÉ, Kerk aan de Oegstgeesterweg voor de Hervormde Evangelisatie in Rijnsburg. KNOKKE (GPD) De Persprijs van het tiende Knokka-festlval is bi) verrassing terechtgekomen by Friday Brown van de Engelse ploeg. Deze op zich wat zonderlinge ver kiezing tekent de sfeer waarin men over deze prijs is gaan praten. Vele tientallen journalisten, die hier in Knokke een week lang naar de op tredens hebben zitten kijken, hebben niemand kunnen aanwijzen, die door zijn of haar optreden, van een zo grote persoonlijkheid blijk heeft ge geven, dat de Persprijs ai van tevoren een uitgemaakte zaak was. De stem ming was erg lauw. De meningen van de 31 stemgerechtigde redacteu ren waren uitermate verdeeld. Zes, zeven artiesten kregen punten. De beide hoogstgeklasseerden, Fri day Brown en Marty Wilde, (ook En geland) mochten het nog eens over doen. De tweede stemming leverde uiteindelijk achttien punten voor Fri day en twaalf voor Marty op, waarbij één lid van de jury op niemand stem de. Friday Brown, op het festival een van de weinige artiesten met een echt goede stem en daarbij één van de minst opvallende persoonlijkheden, houdt zich niet alleen bij zingen. Ze is leerlinge van een kunstacademie en produceert kinderprogramma's voor de BBC-televisie. Voor deze omroep heeft ze ook een serie eigen avond programma's lopen. Ze werkt thans voornamelijk in cabarets. (ontleend aan andere bladen) Geboren: Willem Frans, z. w Jonckheer-Den Tex, Rotterdam, Frederique Henriette, d. v. Driels- ma-Moens, Freeville (N.Y.), V.S. Gehuwd: prof. dr. L. A. Hulst en prof. dr. E. P. Steyn Parvé, De Meern. Overleden: P. Bindt. m. 48 jaar, Bussum. C. F. Schudel. m. 58 jaar, Apeldoorn, M. Joh. Holzenbosch, m, 80 jaar, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9