KLOKKEN Labisse 0 Albert's Corner Burgemeester bezoekt Leids woonwagenkamp PIERROT Internationaal werkkamp in Leiden Éénrichtingsverkeer in de Verdamstraat teruggekeerd naar de Belgische kust waar de koffie lekker vers is (elk uur versgezet) Uitvoerig voorgelicht Met auto door de slagboom DONDERDAG 18 JULI 1968 LETD9CVI DAGBLAD PAGINA IN MODERNE EN ANTIEKE STIJL ELEKTRISCH OF OPWINDBAAR HORLOGER - JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Eigen reparatie-atelier ADVERTENTIE ADVERTENTIE SCHEIDING AAN UNIVERSITEIT VAN LEUVEN LEUVEN (AP) De Belgische bisschoppen, die de universiteit van Leuven met haar 24.000 studenten be sturen. hebben besloten het Franse gedeelte van de hogeschool uit Leu ven te verwijderen en studenten te laten deelnemen aan het bestuur van de alma mater. Eerder dit jaar hadden Vlaamse studenten van de universiteit grote demonstraties gehouden en het ver trek van de 11.500 Franssprekende studenten geëist. De wanordelijkheden leidden tot de politieke crisis die een einde maakte aan het kabinet van premier Vanden Boeynants. De nieuwe regering nam min of meer in haar programma op, dat de Franssprekende studenten (van wie 2570 buitenlanders) zouden moeten verdwijnen. De bisschoppen hebben tot gisteren nooit een duidelijk stand punt ingenomen. „Hij kan ons anders best samen wel hebben", aldus het standpunt van de straatmakers. „Hij begon met zijn jasje uit te trekken". „Wij waren echt van plan geweest om met de man over de zaak te pra ten". .Daar is dan weinig van terecht ge komen", stelde de officier van Justi tie vast. Hij vond dat verdachten het te bont hebben gemaakt en vorderde tegen ieder van hen een week gevan genisstraf. De politierechter, die de verdachten nog een kans wilde geven om uit de gevangenis te blijven, veroordeelde beiden tot f 100 boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. Van 20 juli tot Jong geleerd, oud gedaan: in Trivières, België, leren baby's reeds op de leeftijd van drie maanden de zwemkunst, natuur lijk onder voortdurend toezicht van instructrices. Deze proefne ming heeft reeds zeer gunstige re sultaten opgeleverd. 17 augustus LEIDEN De landelijke Hervorm de Jeugdraad en de Oecumenische Jeugdraad organiseren dit jaar ge zamenlijk een aantal werkkampen in binnen- en buitenland en verschillen de ontmoetingsreizen naar het bui tenland. Eén van de werkkampen in Nederland wordt gehouden in het voormalige Kruisherenklooster in Leiden. Dit klooster is gekocht door de Stichting „Geestelijk Minder Va liden" en omgebouwd om te dienen als tehuis voor 100 geestelijk gehan dicapte mensen. De deelnemers aan het werkkamp zullen worden ingezet als hulp bij de arbeidstherapie, wel ke ln deze inrichting zal worden toe gepast. A.s. zondag om 10.30 u. zal in het Gemeentecentrum te Oegstgeest aan de Lytweg hoek Wyttenbachweg een bijzondere kerkdienst worden gehou den, waar de deelnemers aan de ge meente worden voorgesteld. Deze dienst, welke zal worden geleid door mr. A. W. Kist te Oegstgeest. zal hoofdzaak in de Nederlandse taal worden gehouden. Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot koffie drinken. Enkele teamleden van de Actuali teitensociëteit te Oegstgeest Ik' voor de deelnemers aan het kamp diverse activiteiten voorbereid, zoals een rondrit per auto, een discussie avond over het thema „helpen" en een avondprogramma in het Museum voor Volkenkunde, terwijl de werk- kampers tevens een avond bij enkele gezinnen thuis zullen worden ontvan gen. Deze activiteiten kunnen alleen slagen, wanneer een aantal belang stellenden zijn medewerking wil ver lenen. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar bij mej. L. Kastelein. Middel weg 28 Leiden, tel. 43919. waar men izich tevens voor deelneming kan op geven. Voor het propadeutisch examen Economie zijn de navolgende cursis ten van de LOI geslaagd: D. v. d. Bos (Heemstede), J. J. C. Bruggink (Roosendaal), M. J. Duynhouwer (Den Haag), F. Homan (Rotterdam), J. M. Korbee (Papendrecht), G. J. Louter (Wageningen» en J. Messagie (Hulst). Twee kandidaten werden afgewezen. Krachtige daling goudprijs FRANKFORT «VWDi Gisteren is de prijs van goud op de internatio- i nale markten krachtig gedaald. In Frankfort daalde de prijs van de baar van 1 kilo met 27 mark tot 4.928 mark (38,239 dollar per ounce), j die van de baar van 12,5 kg. met 25 mark tot 4.920 mark (38,176 dollar per ounce). Op de Londense goudmarkt be reikte de prijs haar laagste stand sinds drie maanden. Hij daalde van 38,50 dollar per ounce dinsdag tot 37,75 dollar per ounce. De vrees be- I stond dat Zuid-Afrika zijn goudver- j kopen op de vrije markt kan her vatten. Gisterochtend daalde de prijs van de baar van 12,5 kg. in Parijs met 60 cents tot 42,10 dollar per ounce, 's Middags daalde hij verder en wel met 17 cents tot 41,93 dollar per oun- j ce. Nederland steunt ontwerp voor gevechtsvliegtuig BONN (AP) Engeland. West- j Duitsland, Italië en Nederland zijn overeengekomen gezamenlijk een gevechtsbommenwerper te gaan ont werpen die tegen eind 1970 de plaats j zal kunnen innemen van de Starfigh- j ter F-104 en de Italiaanse G-91, al- I dus is gisteren in Bonn door het mi- j nisterie van Defensie bekend ge maakt. Canadese en Belgische regerings- I functionarissen bij de besprekingen in Bonn hebben tot nader order hun j steun aan het project onthouden. KNOKKE (GPD) De schil der Felix Labisse is zoals het hoort voor een surrealist de ze zomer wel drievoudig naar de Belgische kust teruggekeerd. In levende lijve kwam hij voor de zoveelste keer naar Knokke waar hy een huis bezit. Met zijn werken was hij al vertegen woordigd op de tentoonstelling „Meesterwerken van het surrea lisme" in diezelfde badplaats en thans heeft een kunsthandel in Oostende een keuze uit zijn werk van de laatste tien jaren ver enigd tot een plezierige exposi tie, die er net zo uitziet of men bij een verzamelaar thuis de schilderyen, gouaches en teke ningen beziet. Labisse en Oostende. Het is wel geen mystiek en surrealis tisch huwelyk tussen schilder en stad geworden maar er zijn toch vele bindingen. Labisse zelf ver telt daarover altijd met animo. Toen hij zich in 1927 in Oosten de vestigde leefden de schilders James Ensor en Spilliaert nog en men mag aannemen dat hy ook Gaillard. die van de drie de enige nog in leven zijnde is, heeft leren kennen. Met Perme- ke. die ergens ver achter de vis sershaven woonde, is hij even eens bevriend geweest. Aan zyn nauwe relaties met Ensor herinnert o.a. zijn schil derij „Bonjour monsieur Ensor" in het museum van de stad. Hij heeft er het litteraire maand blad „Tribord" opgericht en met de cineast Henri Storck samen een van de eerste filmliga's in België. De stad zelf, die erg „1900" aandeed (en dat op vele plaatsen nog wel doet) heeft hem. volgens eigen zeggen, be- invloed. Vooral ook buiten het eigenlijke seizoen, wanneer hy met» Ensor de oude café's van de stad bezocht. Het is vrijwel zeker dat 't carnaval en de tra- vesti's van het Bal du Rat Mort de jonge schilder eveneens mo tieven hebben geleverd voor zijn latere werken. De jongste jaren heeft de grote verluchter" (de kwa- 'ificatie is van de geschied schrijver van het surrealisme °atrick Waldberg) zich tot eni ge motieven beperkt. Er is de vondst van de .Seleniden", de maanbewoners dus. een bijkans oneindige reeks van kleine schil derijen. waarop tegen een blau we achtergrond ogen. neus en mond van een vrouw zyn ge schilderd. Labisse, trouw aan de scherts van de surrealisten, zegt dat zij onderling verwisselbaar zijn. Ei- zijn op de tentoonstel ling ook enkele werken uit de reeks Blauwe Naakten (blauw is een klem-, die Labisse graag ge bruikt) en er zyn verscheidene doeken uit de serie van in de ruimte zwevende lichamen zoals het bijzonder mooie portret van William Blake uit 1961 en „Le pede du cinema" uit hetzelfde jaar. Litho's en gouaches, bij deze laatste illustraties voor romans van Sartre (Labisse ontwierp o.a. de decors voor diens „Le diable et le bon Dieu") en tekeningen, wrede tekenin gen met een diabolische inslag, voor de serie „La vie secrete d'Ysabeau de Bavière" behoren ook tot de expositie. In vitrines heeft men nog al lerlei foto's en documenten uit gestald en boeken en tekenin gen zoals het portretje dat En sor een jaar of veertig geleden van Labisse heeft gemaakt. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling heeft de kunsthandel een aardig boekje uitgegeven, waar in veel van die documenten zijn gereproduceerd. Het bevat bo vendien een paar aan de schil der gewijde artikelen, o.a. van Langui, Cassou, Philippe Sou- pault. Paul Eluard, Jean-Louis Barrault en anderen. Verder vindt men er een biografie, een bibliografie, een lijst van ten toonstellingen, van schilderyen van Labisse in particulier en openbaar bezit, van zijn ontwer pen voor decors voor opera en toneel, van veilingpryzen en zo meer. Het opent allemaal geen nieu we perspectieven maar het is toch goed weer zo eens te wor den geconfronteerd met het werk van Labisse, die in 1966 tot lid van het Institute de France- Academie des Beaux-Arts is ge kozen. De ero tisc h-diabolische surrealist is een academicus ge worden. Zo gaat dat wanneer men duidelijk onvertogen denkt maar zo niet leeft nog schildert. LEIDEN Burgemeester mr. LEIDEN Ter verbetering van de verkeerssituatie in de Verdamstraat is deze straat gesloten verklaard voor alle verkeer, behalve voetgangers, ln de richting van de Hoge Ryndtfk. Ook is een parkeerverbod ingesteld, dat gedurende de eerste helft van de maand zal gelden voor de rechterzijde van de rijbaan en gedurende de tweede helft van de maand voor de linkerzijde van de rijbaan, gezien vanaf de Hoge Ryndyk. De verkeerstekens op bordc ter aanduiding van de maatregelen zullen dezer dagen worden geplaatst. Zodra dit is geschied, zullen de maatregelen van kracht zijn. G. C. van der Willigen heeft sinds zijn benoeming in Lei den enkele jaren geleden een gewoonte van gemaakt om op geregelde tijden een be zoek te brengen aan de vele instellingen, hetzij gemeente lijke hetzij particuliere, die de Sleutelstad rijk is. In dit kader maakte hij gister middag voor het eerst kennis met het regionale woonwa genkamp aan de Broekweg. De burgemeester heeft zich tijdens dit kennismakingsbe zoek uitvoerig laten voorlich ten over de dagelijkse gang van zaken en het leven in dit woonwagenkamp. Na een bespreking in het kampkantoortje met de be heerder van het kamp, de heer H. v. d. Luit, maakte Leidens eerste burger een rondgang over het terrein. Hij bezichtigde niet alleen de woonwagens maar ook de toiletgebouwen en de dou cheruimten in het kamp. Grote belangstelling legde hij voorts aan de dag voor het kampschooltje en voor het kerkzaaltje. De burge meester werd behalve door de kampbeheerder rondge leid door kapelaan Landsber gen. Het bezoek van mr. Van der Willigen aan het woonwa genkamp duurde ruim vijf kwartier. Op de foto de bur gemeester temidden van een groepje woonwagenkinderen, naast hem (geheel links) de kampbeheerder. (Foto L.D./Holvast) Mishandeling na ruzie DEN HAAG LEIDEN 2 jeugdi ge Leidse straatmakers stonden voor de Haagse politierechter terecht ter zake van mishandeling, ontstaan doordat in hun ouderlijke woning een „lastige tante" zou wonen. Er was ru zie ontstaan en in de vroege ochtend van 16 oktober zou de echtgenoot van „tante" moeilijkheden met de vader van de straatmakers hebben veroor zaakt. Zij lieten dit er niet op zitten en hebben de man in de loop van de dag opgewacht en sloegen hem. zoals dat wel heet „in de vernieling". „Een laffe streek om samen een oudere man zo af te tulgen", aldus het standpunt van de politierechter. LEIDEN Ondanks de rode waar- stuurder van de auto kreeg snij won- schuwingslichten is gisterochtend op J den aan het hoofd, een 50-jarige me- Rijksweg 4a een 58-jarige Hagenaar de-inzittende, eveneens een Ha- met zyn personenauto door de neer- j genaar. liep verwondingen in het ge- gelaten afsluitboom van de brug over zicht op. Hy klaagde bovendien over de Rijn gereden. Zowel de auto als de pijn in zyn rug. afsluitboom werden vernield. De be- I Grafische supermarkt Op de Reclame beurs, die van 8 t m 13 septembsr te Utrecht wcrdt gehouden, zal een voorlichtingscen trum wordsn ingericht, waar -.en zeer gevarieerd overzicht .wordt ge geven van de oudste tot de meest mo derne grafische teöhmieken. Een twaalftal vooraanstaande Ne derlandse bedrijven heeft besloten in één grote stand, in het midden yam de beurs, de GRAFISCHE SUPER MARKT '68 in te richten. Onder de twaalf bedrijven behoren I o.m. N.V. Koningsveld en Zn, de N.V. I Ned. Rotogravure Maatschappij in i Leiden en N.V. J. W. de Gruyter in j Sa&senheim Leidenaar, die „Ome Joops Tour" na botsing doorreed, beboet DEN HAAG/LEIDEN In sep tember van het vorig jaar had een 20-jarige monteur uit Leiden zijn rij bewijs verworven. Hy stond nu reedt terecht wegens een kwaad verkeersdelict als het doorrijden na een aanrijding. Dat doorrijden ge beurde na een aanrijding met een geparkeerde auto in de Houtlaan. De oorzaak zou zyn geweest, dat een vriend van de monteur vanuit die auto naar op straat lopende meisjes zwaaide. Hy drukte daarbij op de claxon. In zijn bravour voerde de monteur de snelheid van de auto op, ©lipte en raakte de andere auto. Het vriendje stapte uit. greep gauw het nummerbord dat op straat was gevallen en daarna ging het tweetal er vandoor. „Zou u het leuk vinden als uw auto werd aangereden en de schuldige er vandoor ging?" informeerde de rechter. „Dat niet," moest de prille chauffeur toegeven. De officier eiste f 50 boete voor de aanrijding, f 100 boete en voorwaar delijk drie maanden intrekking van het rijbewijs voor het doorrijden. Het vonnis werd f 50 boete voor de aanrijding en zes maanden voor waardelijke ontze gging van de rij be voegdheid voor het doorrijden. LEIDEN Terwijl in Frankrijk de Tour de France op volle toeren draait treffen de jeugdige deelne mers aan de „Ome Joops Tour" uit Leiden en omgeving de laatste voor bereidingen voor hun tour, een zes daagse, die in de plaats is gekomen van de reeds vele malen verreden „Tour der Ver. Naties" en door een groot deel van ons land gaat. Zon dagmiddag vertrekt de wieleerploeg naar Ulft. waar maandag het start sein wordt gegeven. In tegenstelling met voorgaande jaren toen men op de fiets naar Ulft ging. worden de deelnemers aan dit wielerevenement per auto naar de startplaats ge bracht. Jongens (14/18 jaar), die aan deze tour alsnog willen deelne men, kunnen zich opgeven bij de tourleider, de heef N. Vermeer. Flo- resstraat 31 in Leiden. Voor het examen Engels M.O.-a zijn geslaagd de dames I. J. Blok- Godfried te Oegstgeest,* G. M. A. Droog. M. Korthof Tanger te Voor schoten en de heer H. J. van Dam te Leiden. Aan de Tech- Hogeschool in Delft is geslaagd voor het prop. exa men van civiel-ingeiveur de heer B. B":ankwaat'dl in Leiden'.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3