ladza- l 500, een 'Italiaanse' Japanner maar Beknopte expositie in boeiende Knokke Starten uit de verte PRETTIGE AUTO F ototentoonstelling Jeroen Bosch gaat de hele wereld rond Amerika gaat kleine Fords importeren autonieuws .SCHATTEN VAN HET DERDAG 18 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 In (le zomer niet vol tanken Als het 's zomers warm is, moet men de benzinetank van de auto niet tot het randje la ten bijvullen, vooral niet als men niet van plan is nog ver te gaan ryden. De benzine wordt in de hitte namelijk snel warm en zet daarbij uit. zodat bij de meeste auto's de brand stof dan door het ontluchtings- gat in de benzinedop naar bui ten stroomt. De gevolgen zijn dat de lak door de benzine kan worden aangetast, dat een niet onaanzienlijke hoeveelheid ben zine nutteloos wegstroomt en dat er brandgevaar voor de auto kan ontstaan als een weggewor pen brandende sigarettenpeuk in de brandstofpias terecht komt. ffKECHT (GPD) Mijn de Mazda 1500 een leuke auto. „Hij zo schattig uit en ma- ert handig in de stad", Nu ziet hij er van bui en van binnen) zeer goed ade e )at is ook niet vreemd als appei fijne i m< -d. PJ bedenkt, dat Bertone, een £jde grote Italiaanse koets bouwers, daar verant- delijk voor is. Alleen had >at minder zware chroom- n kunnen gebruiken. Het gauw protserig. De Europese Foidfabrieken begin nen eind 1969 met een belangrijke produktie van personenwagens, die bestemd zyn voor de export naar de Verenigde Staten. Het betreft voor namelijk kleine personenwagens, die goedkoper in Europa kunnen worden gemaakt dan in Amerika. Uitgemaakt moet nog worden wel ke Europese Fordfabrieken de pro duktie van de wagens ter hand zal nemen. Aangenomen wordt, dat hier voor slechts in aanmerking komen de fabrieken in Keulen, Londen of Genk. Van deze drie fabrieken maakt die van Genk de meeste kans. Als de plannen doorgaan betekent dit dat er werkgelegenheid komt voor onge veer 3000 arbeidskrachten. anderhalve liter motor vier irs, bovenliggende nokkenas en Is mooi gebouwd. Het ver- 8, dat deze motor veel op die en BMW lijkt, is uit de lucht len. Goed, die Japanners maken maar dit ds onzin. De nok- alleen zit op dezelfde plaats, wat zou dat? Suggestie motor geeft je de suggestie, dat een uitgesproken snelle wagen )at is niet zo. Niet dat de Maz- p luie auto is, maar als men op lier kijkt is het geluidsniveau overeenstemming met de snel- acceleratietijden, van 0—80 in 13.2 seconden, van in 20.4, 0120 in 34 zijn rede fijn topsnelheid is 138 kilome- s men naar zijn prijsklasse zou I (hij kost 9995 gulden) zijn er je wagens. Het benzineverbruik L Jredelijk 1 op 9.3. De stuurver- (vier vooruit) is direct en Jbehalve de synchromesh van [de versnelling, bij op- en te- kelen kraaki-ie Althans in Lange één [nadeel is de „vrü lange" eerste ïling. Met zo'n lange één zou je [beeld kunnen doortrekken tot 6g. Dat betekent een lan- Cbrenging. Door deze overbren- t het wegrijden wat moeilijker, poet de koppeling wat laten p Een nog betere vergelijking rijden in de tweede versnel- ,n weet men wel hoe dat aan- len zal met deze auto ook niet slippende koppeling uit stil- Itegen een behoorlijke helling Inen rijden. Stand van de pedalen is goed 'benodigde druk gering. Het in- r is netjes verzorgd. De hele af- ig is trouwens keurig, maar dat t zo vreemd voor een Japanse Set dashboard is strak, de in enten zijn fraai. De knopjes tri ijk. De antiverblindingsspie- I echter te klein. En hoe komen hou bij om een klokje bovenop pshboard te zetten? Het lijkt ze het eerst vergeten zijn en bp het laatste moment daar igauw een plaatsje hebben ge- De verwarming is goed en op shboard zitten maai' liefst vier ïlaten, die naar- alle kanten baar zijn en de voorruit volle- hoon van wasem houden. De tor (aanjager) is erg lawaaiig. v van een radio in het dash- is mogelijk, de ruimte is uit- rd. De hele auto is al ont- Horizontaal stuur is klein en horizontaal tst. Dat is prettig dan ligt het in de hand. De Mazda stuurt is zeer goed wendbaar, wat in de stad en met parkeren iHjk is. Op de vloer een vast n Duitsland stierven in 1967 22.000 hazen, 44.000 reeën, 680 srten en 540 wilde zwijnen de trsdood. tapijtje-moquet, zoals dat heet. De beenruimte voor en achter is goed. Deze auto is dan ook echt geschikt voor lange Europeanen. De banken (geen aparte voorstoelen) zijn bekleed met stof en de zit is redelijk. Alleen zijn de banken te zacht. De vering van de Mazda is stug en kui len en hobbels zijn daardoor voel baar. Juist door die zachte bank dreunt een kuil als het ware door. men deint na. Het gevolg hiervan is, dat men op de lange afstand pijn in de rug krijgt. Overigens, op die zit achter het stuur zou ik wel wat dieper in willen gaan. Dat is namelijk een van de be langrijkste dingen, die een automo bilist moet weten. Het is treurig hoe veel mensen, laten we zeggen, ge vaarlijk achter het stuur zitten. Eén van de ergste voorbeelden is het stu ren met de ellebogen. Dat doen die mensen die helemaal over het stuur heenhangen. Echt, het is levensge vaarlijk. Ideale zit De ideale zit achter het stuur, die veiliger rijden waarborgt, komt in het kort op het volgende neer. Men moet de stoel in de achterste stand zetten en dan kijken of men nog met de voeten de pedalen kan bedienen. Men moet er ook rekening mee hou- dan dat men weieens volgas moet ge ven. Natuurlijk moet men ook het koppelingspedaal helemaal kunnen intrappen. Mocht dit niet luk ken, dan de stoel een gaatje naar voren zetten. Dan komen de handen aan de beurt. Als men nu in deze stand met de gestrekte rechterarm de bovenkant van het stuur kan vastpakken, is de afstand lichaam- stuur goed. Dan in „kwart voor drie"-stand het stuur vasthouden. Nu zit men dus goed, maar in een aan tal auto's kan men dan niet meer bij zijn versnellingspook of handle en bijvoorbeeld de ruitenwissers niet meer aanzetten. Als dat het geval is met een stuurversnelling, dan de stoel nog iets naar voren zetten. Een pookje kan in de meeste gevallen in de garage in de juiste stand worden bijgebogen of versteld. Het zal niet makkelijk zijn om na al die jaren „fout" rijden deze zit aan te wennen. Maar echt, het draagt een heleboel tot de verkeersveiligheid bij. Terug naar de Mazda. Hij ligt goed op de weg. Alleen, hU reageert op windstoten. De vier trommelremmen doen het goed. Na sterk remmen treedt wat fading op. Het is een pret tige auto, die Mazda. Henk van Zalinge. DEN BOSCH (ANP) De opening Europa en Amerika. De tournee van de tentoonstelling van foto's van agenda is reeds voor meer dan een werken van Jeroen Bosch, vervaar-jaar bezet. De tentoonstelling, di« digd door de fotograaf Max Seidel destijds verbonden was aan de Je- uit Mittenwald, aanstaande vrijdag in het Waaggebouw in Almelo, zal tevens het begin zijn van een tour nee van deze ten toon telling roen Bosch-tentoonstelling in Den Bosch, zal te zien zijn in Antwerpen, Soest en Raesfeld (beide in West fa- door len» en in Bonn. Na een expositie in Amersfoort gaat de collectie foto* naar Canada, de V.S., Suriname en de Nederlandse Antillen. Samen met een Mondriaan-expositie zal ze de Nederlandse kunst, gaan vertegen woordigen op de Nederlandse dagen in Berlijn, die daar onder auspiciën van de culturele afdeling van de Nederlandse ambassade gehouden gaan worden van 20 september tol 5 oktober. Hoe groot de belangstelling voor het werk van Jeroen Bosoh, vooral gesteld op 90 km/u. Slechts op enke- ?nds de „m ^houden 1 tentoonstelling, over de genele we- In Zweden Is de maximum snelheid voor autos' gedurende het zomerseizoen in het algemeen vast- le autobanen mag nog 130 km/u wor den gereden. De Duitse wegenwacht (ge sticht in 1928 en nu dus 40 jaar oud) behandelde in 1967 400.000 pechge- vallen, waarvan 27 pet. betrekking hadden op het elektrisch systeem. VW heeft het grootste auto- transportschap ter wereld, de Noord- amerikaanse Dyvi Oceanic, in char- terdienst genomen. Het schip biedt op 9 dekken plaats aan 2550 Volks- KNOKKE (GPD) „Schatten van het Surrealisme" is de naam van een tentoonstelling, die Patrick Waldberg, de grote kenner van het surrealisme en de geschiedschrijver ervan, voor het gemeentelijke Casino van Knokke heeft samengesteld. In een boeiende inleiding tot de catalogus (waarin alle tentoon gestelde werken zijn afgebeeld) heeft hij van dat begrip „schat ten" een aardige omschrijving gegeven. Hij herinnert er aan dat het surrealisme heeft gezocht in de diepten van de geest. Hij spreekt zelfs van „de eerste systematische poging tot een radi cale speleologie van de menselijke ziel". Dat dekt aardig de op merking van een Nederlandse criticus, die eens, meer of min der badinerend, heeft gezegd dat de benaming sur-realisme beter door sous-realisme kon worden vervangen. Vandaar dan dat de tentoonstel- volkomen bevredigend. Eindelijk, zo ling nog geen 150 werken telt van denkt de bezoeker, ook eens niet rondom de 40 kunstenaars. De ex- zo'n monster-expositie, waar je ter positie is beknopt maar door de wille van de volledigheid genood- grote afwisseling en verscheiden- zaakt bent honderden nummers te reld is, blijkt ook uit verzoeken die geregeld uit alle delen van de we reld op het bureau van de Jeroen Bosch-stichting in Den Bosch bin nenkomen om informaties, documen tatie en artikelen. Ook voor het Je roen Bosch-symposium dat in heü voorjaar van 1969 in Den Bosoh zal worden gehouden, blijkt uit de ge hele wereld belangstelling te bestaan. Dit symposium zal worden gehouden tijdens de tentoonstelling van werken van Rousseau le Douajnier. die de Jeroen Bosch-stiohting medio maart wagens. De heer J. J. Ossché, vanaf de 1969 hoopt te kunnen openen, oprichting (1958) directeur van Sim- ca Nederland NV., is benoemd tot directeur van Simca Zwitserland. Zijn opvolger is de heer A. M. P. Féraut (42), thans directeur van de afdeling marketing. Tijdens de di rectie van de heer Osché werden er precies 100.000 Simca's geïmpor teerd. Iedere tweede automobilist, die Prinses bij première van Toon Hermans heid en ook door de zeer hoge kwa liteit van verscheidene schilderijen digd kunnen zfjn maar dan hadden we van de vertegenwoordiging van degenen, die eens het initiatief na men, slechts het skelet kunnen to nen. De schatten, die de surrealisti sche kunstenaars aan het licht heb ben gebracht, zijn voor alles schat ten van de ziel. En hij voegt er aan toe dat wanneer er lering kan wor den getrokken uit de beschouwing w^ii hTt surrealisme J-t nomen. Iedereen had vertegenwoor- die kunnen dromen. Samengesteld door Waldberg Waldberg legt er in zijn inleiding nog de nadruk op dat hij best heeft begrepen dat de onderhavige expo sitie niet .historisch en uitputtend" i ongeveer 2.500 gulden kan men in de Verenigde Staten een traat in de auto laten inbou- dat het mogelijk maakt de op een afstand (van ongeveer meter) te starten, iet nut van zo'n' Ramostar (zo het ding) niet meteen door ft, willen we wel even de ogen oen. De bestuurder komt uit toor of restaurant en heeft zijn door gebrek aan parkeerruim- »an het andere eind van de at, zo'n 300 meter verder moe- parkeren. Het is een snikhete en ongetwijfeld is het broei- in het interieur. De Ramo- •bezitter kan nu direct als hij Sen komt de motor gaan star- tengevolge waarvan ook de itverversing begint te werken, hy nu by zyn wagen is aan- omen, is het al lekker koel in auto. Dat kost dan wel een flin- duit, maar voor het comfort ft je iets over hebben, voor een eventuele Nederland- Importeur zien we er nog niet ffant auto's met een echte „air- ditioning", die zowel de tempe- iur in het wageninterieur kan u stijgen, maar ook dalen, zijn nog uiterst zeldzaam en de snikhete dagen, die we hier zomer meemaken, kunnen de kosten oo kniet lonend ma- Maar ook 's winters kan de Ramo star zijn diensten bewijzen. In het koude jaargetijde kan men, zittend aan het ontbijt, de auto alvast starten, zodat de motor op tempe ratuur is als men enkele minuten later vertrekt en de kachel ver spreidt dan al meteen een aange name warmte. En de Ramostar het kan niet op doet nog meer. Door een auto matische repeteerinrichting kan men gedurende koude vriesnachten de motor elk half uur laten star ten, terw-ijl men zelf onbekommerd in Morpheus' armen ligt. Na elke start blijft de motor ongeveer zes minuten doorlopen en voor de Ra- mostar-eigenaar behoren de win terse start moeilijkheden dan tot het verleden. Het apparaat bestaat uit een zend en ontvangstinrichting. Het zend- gedeelte ter grootte van een hand draagt de automobilist bij zich. Hierop bevinden zich vier knoppen, die successievelijk moeten worden ingedrukt. Bij het indruk ken van de eerste komt er een an tenne te voorschijn. De tweede 6chakelt het contact van de motor dn. Komt er uit de auto een signaal terug, dan is alles OK. Zo niet dan is men waarschijnlijk nog t« ver van de auto verwijderd. De derde knop schakelt het radio signaal uit, dat de motor start. De vierde knop regelt automatisch de gastoevoer. Men behoeft niet bang te zijn, dat men de auto van een ander start, want ieder apparaat heeft een codecombinatie, die meer dan 32.000 mogelijkheden toelaat en zo veel zullen er direct nog wel niet van verkocht worden. Zouden er al twee met een gelyk co denummer zijn. dan is het nog niet erg. In de eerste plaats zou dan de tweede auto vry dicht bij de eer ste moeten staan, als ze door het zelfde verre-start signaal tot leven zouden worden gebracht .Als dit toevalligerwijze zou gebeuren, is er nog niets aan de hand. want na zes minuten komt de motor vanzelf weer tot bedaren. En als een autodief nu plotseling in een naburige auto de motor hoort lopen, kan hij dan gauw achter het stuur gaan zitten en wegrijden? Nee, want als de deur opengaat, slaat de motor af. Ook de eigenaar is derhalve gedwongen de auto nog eens met het sleuteltje te starten als hy is gearriveerd. Zo'n vermoeiende bezigheid hadden ze zo'n man voor die f 2500 toch ook moeten besparen. bekijken. Uit de jongste halve eeuw zijn werken bijeengebracht. Het oudste is „De wandeling van de filosoof" van de hand van Giorgio de Chirico uit 1914, de meest recente doeken zijn uit de laatste jaren. Het blijkt duidelijk dat verscheidene schilders met hoofd en schouders boven an deren utsteken. Hans Arp bijvoor beeld, Magritte, Victor Brauner, Paul Delveaux. Max Ernst niet al tijd». De Chirico ivooal met zyn zojuist genoemde schilderij), Yvez Tanguy. Wilfred t Lam, Oscar Dominguez, om er zo maar eni gen te noemen. Hun werken „da teren" (nog?) niet, zo blijkt het nu en men komt dan tot de altijd toch wat twijfelachtige conclusie dat ze vooral boeien als schilderij of ob ject. Vreugde Bij anderen is het de voorstelling (zoals bij de geniale eroticus Clovis Trouille of bij de litteraire „surrea list e voor de betere standen", Doro thea Tanning), die te overdenken, te bespiegelen en dies meer geeft. Maar bij de werkelijk groten, Joan Miro, Picasso en Victor Brauner aan liet hoofd, is het de zuivere schoon heid-van kleur en compositie, die de vreugde van de beschouwer uit maakt. Datzelfde geldt ook voor hen, die men de kleine meesters zou kunnen noemen. Een man als Mau rice Henry bijvoorbeeld. De meesten van ons kennen hem het best door zijn zogeheten humo ristische tekeningen in bladen als Le Figaro Litteraire, die altijd van een vreemde, bizarre, (ja natuur lijk:) surrealistische humor zijn. Op deze tentoonstelling kan men zien, dat hij. lang voor degenen, die men thans als de grote meesters van het inpakken beschouwt, ook zo'n in- paksel heeft gemaakt. Uit 1936 da teert zijn ..Huldebetoon aan Paga- nini", een klein dansmeestersviooltje in een zwachtel. Het laat heel veel werk van figuren als Christo ver achter zich. Alleen al ons zoiets te tonen is een van de belangrijkste kanten van „Schatten van het Sur realisme". MAASTRICHT (GPD) Prinsea Margriet ©n haar echtgenoot mr. J\ van Vollenhoven zullen vrijdag 9 au- gustus in de stadsschouwburg van met pech op een Duitse autobaan Maastricht de galapremière bijwonen komt te staan, weet niet, dat hij van qe Amerikaanse one-man-show gratis (lid of geen lid) via de praat- Van Toon Hermans, palen hulp van de ADAC-wegen- Behalve Prinses Margriet ©n mn. wacht kan aanvragen. Van Vollenhoven zullen ook aan we- zig zijn de Amerikaanse consul-gene raal in Nederland, de beide gouver neurs van Nederlands en Belgisch Limburg, generaal J. Bennecke op perbevelhebber van de Afcent, luite nant-generaal F. Palm van de Af cent. is. Dat Robert Desnos. die een ge voelige dichter was. geen schilder is geweest. Dat Bellmer tekent als een kunstenaar uit de Duitse re naissance. En ga zo maar door. „Schatten van het Surrealisme" omvat niet alleen schatten maar er zijn erby en dat maakt de be langrijkheid ervan uit. Victor Brauner: Bij het aan breken van de dag" (1956), Veel meer Max Ernst: Deur van het huis van Paul Eluard in Eaubon- n«" (1923), Men kan nog veel meer zien. Dat Leonor Fini zwak blijkt, zowel in werk uit 1939 als in dat van dit voorjaar. Dat Osoar Dominguez een talent is. dat trouw blijft aan zich zelf Dat het werk van Dali tech nisch slecht tegen de tand des tijds bestand zal zijn. Dat E. L. T. Me- sens, die in zyn vaderland België, nogal eens wordt overschat. In zijn goede collages een belangrijke figuur

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15