Het onmisbare toiletmeubel Mieren zijn niet schadelijk Voor jonge kampeerders Door Will Simons Zonnebrillen Oosters In zuidelijke zon Maillots Haakwerk Griezelig (W) ETENSWAA ZATERDAG 13 JULI 1968 LD EXTRA 3 Kunt u zich 's morgens in alle rust opmaken, zonder jachtige huis genoten, die zich voor de spiegel verdringen? Dan hebt u waar schijnlijk een toiletmeubel, dat helemaal uw eigen hoekje is, ver van scheerzeep klodders en kleurige kinderkammen. Na tuurlijk heeft de ene vrouw meer tijd voor dit „ritueel" dan de ander, maar zelf.* voor de vrouw, die weet dat ze maar tier minuutjes heeft, is het belangrijk dat ze die dan ook goed kan besteden! En toch zijn er nog heel wat echtelijke slaap kamers, waarin dit belangrijke meubel ontbreekt. 1 i we een man vragen wat In een slaapkamer nwezig hoort te zijn, zal hij zonder aarzelen jet bed noemen en na enig nadenken zal hy het [nut van een linnenkast en misschien ook nog wel sen zitje inzien, maar het toiletmeubel zal hy waarschijnlijk vergeten. Daarom moet u er self voor zorgen dat het toilethoekje op het lystje de woninginrichting komt te staan. Het eenvoudige toiletmeubel dat vooral geschikt voor de kleine slaapkamer, kan al bestaan uit i langwerpig houten bakje, dat aan de voorzy- open is en dat aan de muur bevestigd kan chuKdm' In het open vak kunnen we heel wat Spulletjes opbergen, terwyi we de bovenkant kun- len gebruiken voor kleine sier flesjes met parfum nagellak. Boven dit bakje hangen we een lang- 'erpige spiegel, waarin we onszelf goed kunnen ien. Denkt u er wel aan, dat toiletmeubeltjes, ,e aan de muur worden bevestigd, niet te laag logen hangen, anders kunnen we de knieën niet vyt en kunnen we ook niet dicht genoeg by de kpiegel komen. De beste hoogte is die waarby we Jnet de ellebogen op het bovenblad kunnen steu- ihen om met „vaste" hand te kunnen werken. Een andere oplossing is een handig wand- rekje, dat als toiletmeubel maar ook als schrijfbureautje kan worden gebruikt. Het rekje kan dan het best zo worden opgebouwd, dat u het houten blad met de lade(n) als werkblad gebruikt. Tussen de staanders kunt u dan nog een extra plank leggen, voor bij voorbeeld siervoorwerpen of boeken. De spie gel hangen we tegen de muur in de ruimte tussen het werkblad en de plank. By de aanbouwslaapkamers worden tegenwoordig heel mooie en tegel yk handige oplossingen ge maakt. Tussen twee hoge kasten wordt bijvoor beeld een kastje met een paar laden gehangen. Doordat de kasten nogal diep zyn ontstaat een nisje. Het voordeel hiervan is dat u als het ware geïsoleerd bent van de rest van de slaapkamer en in alle rust uw make-up kunt aanbrengen, zon der daarby op de vingers te worden gekeken. Te gen de achterwand is meestal een ronde spiegel geplaatst. De strakke lünen van de kasten wor den dan onderbroken door het speelse effect van de spiegel. Vroeger stonden er naast het echteiyke bed altyd een paar nachtkastjes, die nauweiyks enige ge bruikswaarde hadden. Terecht zyn de ontwerpers nu aandacht gaan besteden aan de slecht benutte ruimte. Zo zyn zy ertoe gekomen de wand waar tegen het bed staat vol te bouwen met lage kastjes, die uitstekend gebruikt kunnen worden voor linnengoed, ondergoed, kortom voor alles wat kan wordien gestapeld. In zo'n combinatie kunt u ook een toiletmeubel plaatsen. Hebt u heel weinig wandruimte, dan kan een een voudig toiletmeubel zelfs aan de binnenkant van een kastdeur worden bevestigd. Er zyn bovendien kleine bedkastjes, waarvan het blad kan worden opengeklapt. Aan de binnenkant van het blad is een spiegel bevestigd. Een toilethoekje is pas ideaal, als er goed licht is en dat betekent kunstverlichtimg. Het meest ge schikt zijn hiervoor buislampen (geen U.). Een mooi effect em het meeste licht krijgt u als u aan beide zyden van de spiegel een buis van 50 cm plaatst en dus niet bovenaan, wat zo vaak wordt gedaan. Bovenlicht geeft nare wallen onder de ogen. Vergeet ook niet, dat een kleedspiegel een spiegel waarin u zichzelf ten voeten uit kunt zien heel handig is. Deze wordt veelal aan de binnenzijde van een kastdeur geplaatst of ergens tegen een smal stukje muur. De zitplaats voor het toiletmeubel kan zyn een eenvoudig krukje, een tabouretje (met eventuele berging voor wasgoed), een rotanstoeltje, een te nen kuipje of een stoeltje van draadwerk. Br zyn volop oplossingen van heel goedkoop tot heel duur. Kijkt u maar eens in de meubelwin kels! uit grootmoeders tijd Haakwerk ook voor mouw loze, zeer diep uitgesneden avondjurken met een grote gehaakte bloem op het lyfje en een smalle halsband boven de (blote) schouders. Voor de avond ook wydvallende enkel-lange rokken met kleurige bloempatroontjes en brede taillebanden, gecombineerd met effen poloblouses met lange mouwen in „lichtgevende" kleuren. Wandelaar- sters kunnen de paden op en die lanen in, gekleed in fluwelen bermuda-shorts met brede ceintuurs en enorme gespen, te dragen by jacks van geplas tificeerd katoen. Om vakantiemode-ideeen hoeft een vrouw deze zomer trouwens toch niet verlegen te zitten. De zonnebrillen vormen al een hoofdstuk op zichzelf: de grote, zuiver ronde glazen zyn nog „in", maar ovale glazen voeren dit sereen duidelijk de boven toon. De monturen zyn van metaal, schildpad of (vooral) van kleurig plastic in allerlei tinten. Oosterse invloeden biyven door de mode zwerven. In Paryse modehuizen zyn katoenen „boerenhem- den" uit India te zien, langs hals en sluiting ge borduurd en aangeprezen als ideaal strandhemd voor het vakantieseizoen. Kashmirdessins doen het ook nog altyd: in driekwart tunieken by voorbeeld die, met bypassende turban, over lange pantalons met wyd-uitlopende pypen warden gedragen. Voor vakantiegangsters die alsnog zuidwaarts trekken deze tip: een anti-zonnebrandmiddel, hoe goed ook, is niet voldoende om de huid in vorm te houden. Wie voornemens is om zich da genlang van top tot teen door de zuidelijke zon te laten bronzen, kan niet buiten een flinke voor raad body-lotion of voedende crème. Zo'n ver zachtende emulsie, 's avonds in de gebruinde (en hopelijk niet verbrande) lichaamshuid gewreven, voorkomt dat men van top tot teen „gelooid" van vakantie terugkeert. Misschien herinnert u zich het vouwblad „Op trek met de polleper, dat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding uitgaf, speciaal voor jonge kampeerders. Voor wie het nog niet heeft, hier een paar recep ten voor onderweg. Pannekoeken Pannekoeken, die als nagerecht gegeten worden, kunnen eenvoudig gebakken worden, (er is kant-en-kl aar-pa nnekoekbeslag te koop, re cept op het pak) waarna je ze zoet met stroop, bruine suiker, witte suiker, appelmoes, appelstroop of jam. Je kunt de pannekoeken tot 't eten warm houden op een pan kokend water. Vind je dat lastig? Gelukkig maar, dat pannekoeken ook koud heel lekker zyn. Aangeklede pannekoeken Als de hoofdmaaltijd uit pannekoeken zal be staan, moet je er rekening mee houden dat we per man toch zeker zo'n zeven pannekoeken ook moeten .aankleden" om ze voldoende voedzaam te maken, 't Is een heel werk, maar een panne- koekmaaltyd is een feest. Het leukste Is, als er verschillende soorten pannekoeken zyn. Spekpannekoeken. Braad eerst per pannekoek twee of dtrie plakjes spek aan beide zyden ulit en giet er dan beslag overheen. Groentepannekoeken. Roer door een deel van het beslag goed wat rauwe groente die heel fyn gesneden moet zyn. Rauwe spinazie of rauwe an- dyvie zyn heel goed, en als je een groenteschaaf hebt, is geschaafde savooiekool heel lekker. Op zo'n groentepannekoek moet je eens wat pinda kaas smeren. Kaaspannekoeken. Bak een pannekoek. Neem de pan van het vuur en bestrooi de pannekoek ruim met geraspte kaas: drie eetlepels. Rol de pannekoek op, zet de pan weer op het vuur en verwarm dan even de kaas, waarbij je de panne koek in dezelfde richting als waarin hy is op gerold nog even moet keren. Het is niet per sé nodig de met kaas bestrooide pannekoek weer op te warmen: als hy goed heet is, smelt de kaas vanzelf. de gare macaroni en spaghetti af, schud ze even door en zet ze nog héél even op dé vlam. Je eet er een saus by, die Je t beste door de maaltyd heen kimt roeren. In plaats van zo'n saus kan Je ook heel best een blik goulash nemen. Macaroni met tomatensaus Voor de saus: 1 ui, 2 eetlepels margarine, 2 of 3 bouillonblokjes, 2 blikjes tomatenpuree, 300 gram geraspte kaas, 200 gram boterhamworst of ham ofnog eens 200 gram kaas. De macaroni gaarkoken en afgieten. Schil de ui, snyd hem en bak hem in de hete margarine gla zig. Schep dan de gebakken uien, de opgeloste bouillonblokjes, de tomatenpuree, de geraspte kaas en de boterhamworst of de ham door de ma caroni. Laat het mengsel even warm worden. Mocht het gerecht te styf worden dan kim Je nog wat water toevoegen. Bouillon Vlees Geheel bovenIn moderne aanbouw slaap kamers kan in de regel ook een toiletmeubel tje worden opgenomenDe ronde omlijsting van de vierkante spiegel geeft een speels ac cent. Boven: Een handig wandtoïletrekje. De spiegel erboven biedt bergruimte en kan dichtgeklapt worden. Zo'n hoekje vraagt al heel weinig plaats. Een lekkere drank voor 's avonds is bouillon, die Je met bouillonblokjes maakt. Breng water aan de kook, doe er bouillonblokjes in, roer de bouillon een paar keer door en sohenk in. Macaroni en spaghetti koken Een byzonder gemaikkelyk te bereiden gerecht waarvan byna iedereen houdt. Omdat 't. als het uit 't pak komt, nogal lange slierten zyn, kopen we hoomtjes-macaromspaghetti breken we in handbrede stukken terwyi we het uit 't pak halen. Voor een maaltyd die voomamelyk uit macaroni of spaghetti zal bestaan, heb je voor twee per sonen een pak van 250 gram nodig, dus 2!pak voor z'n vijven. Macaroni of spaghetti gooi je in kokend water waaraan wat zout is toegevoegd; het water raakt daarvan van de kook, maar als 't weer borrelt is ons maal in plm. 20 minuten gaar. Als je de duur dere vlugkokende macaronie neemt, gaat 't vlug ger, lees de bereidingswijze op het pak. Dat koken van macaroni en spaghetti hoeft niet in woest bruisend water te gebeuren: rustig borrelend water is goed genoeg. En doe een klontje margarine in het kokende water, dan kleven de wurmen straks niet zo aan elkaar en kookt de pan niet steeds over. Giet Het braden en bakken van vlees in 't kamp is meestal een heel getob, ook al omdat vlees in verse en in gebakken toestand 's zomers niet erg lang goed biyft. Gebakken runderlappen hebben een slechte naam gegeven aan zelf-klaar-gemaakt vlees; ze hebben terecht die by naam „schoenzolen", omdat ze na het aanbraden eigeniyk zo'n uur of drie moe ten sudderen. En welke kampeerder heeft daar de tyd en gelegenheid voor? Ze zyn goedkoop, dat wel. Gehakt is ook goedkoop en 't is lekker. Maar het aanmaken en klaarmaken van gehakt geeft een boel werk waar veilen tegenop zien. Dan ia gehakt-uit-een-blik gemakkeiyker. En duurder, maar niet zo lekker. Eenvoudig en snel klaar te maken, lekker maar duur zyn varkenskarbonaadjes. Kom er ACHT-er 1. Tand van man links 2. Zwabber 3. Veter van schoen man rechte 4. Man met gebroken arm; srijn vinger is korter 5. Kilogewicht 6. Bril van man 7. Knopje van horloge 8. Bloempot De maillots kunnen (hopelyk) de eerstkomen de maanden nog in de kast blyven, maar een Amerikaans fabrikant komt toch nog met een nieuwtje op dit gebied: maillots van witte nylon, van taille tot teen „ingelegd" met verticale zilver kleurige strepen, dié bovendien een regenboogef- feot hebben. Voor benen, die gezien mogen wor den, een blikvanger van de eerste orde. Uit „Elle" deze ideeën voor een zomerse vakantie garderobe: bikini's van wit haakwerk me<t bloem motieven, zo weggelopen van de gehaakte spreien Een niet-alledaags modenouveauté dat sommige vrouwen vast en zeker „griezelig" zullen vinden: ringen in de vorm van allerlei kleine dieren die een edelsteentje op de rug torsen. Ze worden in New York gemaakt en gedragen. Als model" fun geren kikkertjes, byen, vogeltjes en vissen. Ergens in de keukenmuur zit 'n klein, zuiver rond gat van 'n halve millimeter doorsnede. Niemand zou het geloven, maar dat gaatje geeft toegang tot een vreemde wereld: een mierennest. Waar het nest precies zit heb ik niet kunnen ontdekken. Hoe het zij, door dat gaatje ko men de mieren de keuken binnenwandelen en ruimen op. Het zijn heel kleine mieren en zij hébben het ontzaglijk druk. De ganse winter merk je niets vail hen, maar zodra de eerste lente dagen over het huis strijken, wandelen ze ijverig rond over het aanrecht, werpen zich uitgehongerd op een gemorste suikerkorrel, een broodkruimeltje, een hagélslagje. De poesjes kijken enigszins verwonderd naar die snelbewegende stippen, snuffelen eraan en keuren de minibeestjes verder geen blik waardig. Kennelijk ruiken ze te zuur of krie belen te veel. „Je hebt mieren in je keuken", kreet tante Margreet toen ze na lange tijd weer eens op bezoek kwam. Ik knikte haar blij toe. „Lopen ze weer rond? Fijn dan hebben we morgen mooi weer". „Doe je er niets tegen?" „Ik kijk wel uit van mij mag het morgen mooi weer zijn. „Ik bedoel: doe je niets tegen die mieren. Als ze in je jampot of suikerpot kruipen. „O, dat doen ze niet. Op het aanrecht vinden ze genoeg: een druppel melk, ivat kruimels of korrelsIk heb drie kinderen en drie katten, die morsen altijd wel met iets". „En dat laat je dan door die mieren opeten?" „Allicht. Het zijn oerzindelijke beestjes, alles wat ze kunnen gebruiken slepen ze weg, ik kan er soms uren naar staan kijken." „Ik zou die krengen nooit in mijn keuken wil len hebben". „Het zijn onfeilbare weervoorspellers. De Bilt kan nog zoveel zon voorspellen, als de mieren zich niet vertonen wéét ik dat het de volgen de dag koud en regenachtig zal zijn. En om gekeerd, zodra de mieren de keuken binnen marcheren, ga ik plannen maken voor mor gen ivant dan zal het een mooie dag worden" Een barometer is minder schadelijk", riep tante Greet. „O, maar mieren zijn niet schadelijk! Ze wer ken hard, ze vinden alle ongerechtigheden die ik over het hoofd héb gezien en ruimen ze op. Ze houden me gezelschap in de keuken als ik daar bezig ben, soms geven ze een prachtige voorstelling en we kunnen best met elkaar opschieten". ,,'t Is ongedierte"stelde tante Margreet vast. „Wie zegt dat?" „Dat kun je toch zó zien!" Later, bij het vatenwassen kwam tante Mar greet helpen. Ik vind het onzin om van een gast te verwachten dat ze voor je werkt, maar ze stónd erop. Een beetje huiverig keek ze naar de vier mieren die in een kringetje om een broodkruimel zaten. „Je zou vergif kunnen strooien", meende ze. „Met drie katten in huis? Ik dénk er niet aan!" „Als je er niets aan doet komen er steeds me.er. Op het laatst kun je hier niet meer leven, dan is alles wat je beetpakt met die vriemelbeesten. Ik snap jou niet. .Hoor eens", zei ik ongeduldig, „die mieren nonen hier al jaren. Natuurlijk vind ik er wel eens één in de broodtrommel of in de suikerpot. En wat dan nog? Die jaag ik dan weg. Eigenlijk héb ik een beetje medelijden met ze; ze zijn zo verschrikkelijk klein en kwetsbaar. Van tijd tot tijd trapt iemand op een mier, of zet een bord neer en verplettert er een paar, of ze vallen in het water, of ver drinken in de gootsteenelke dag veron gelukken er minstens zes. Ik ontzie ze wel', muar dat helpt niet veel, ze zijn erg onvoor zichtig. Stel je voor, dat wij in een wereld van onhandige reuzen moesten leven, met de kans elk ogenblik verpletterd of weggespoeld te worden „Daar piekeren die beesten toch niet over". „Gelukkig niet". „Nou, ik zou dat schadelijke gedierte geen dag in mijn huis willen hebben!" „Ik geloof niet dat ze schadelijk zijn, tante Greet. Ik geloof juist dat ze de onbereikbare plaatsen van het huis zuiver houden. Tussen de spouwmuren, tussen de vloerenoveral waar ik niet kan komen. Ik maak me sterk dat zich daar heel wat af val, misschien zelfs dierenlijkjes verzamelen. Wat hier zo nu en dan door de keuken loopt is maar een fractie van het mierenlegertje dat ergens tussen de muren moet huizen". „Weet u", ging ik ernstig voort, „ik geloof dat wij mensen te gauw geneigd zijn toe te geven aan onze drang tot vernietigen en uit roeien. We praten onszelf in, dat alles wat kleiner en kwetsbaarder is dan wij, wel scha delijk moet zijn en dan slaan we aan het moorden. Intussen is onze wereld bezig on bewoonbaar te worden omdat we het natuurlijke evenwicht verstoord hébben. We vergiftigen onze piepkleine vriendjes en krijgen dan zoveel last van grote vijan den dat we nog meer vergif moeten strooien en tenslotte onszelf in gevaar brengen, alle maal omdat we griezelen van iets dat anders leeft dan wij, en waarvan we niets begrijpen. Ik doe daar niet aan mee, want ik vind het waanzin. De mieren doen ons geen kwaad, de kans is groot dat ze ons veel goed doen. Daar om laat ik ze met rust. Onze katten van wier intelligentie ik een hoge dunk heb, denken er precies zo over. De aanwezigheid van een muis of een rat dulden ze niet, vlooien roeien ze uit, maar de mieren negeren ze. En ik ver trouw onvoonoaardelijk op het instinct van mijn katten; ze hebben altijd gelijk". „Die katten misschien wel, maar jij beslist niet", zei tante Margreet definitief. THE A BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9