Toeristische routes zijn zeer in trek Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er De zeven zwaluwenkinderen PIM 1£N POM OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE EATERDAO JULI ISSS De toeristische routes, waarmee de ANWB in 1962 begonnen is, zijn een enorm succes gebleken. Hoe wel er moeilijk exacte cijfers zijn te geven, mag men rustig aannemen dat per jaar vijf miljoen mensen dankbaar de uitgezette wegen door de mooiste delen van ons land aan de hand van de zes- kantige bordjes volgen. Vanwaar dat succes? De heer F. A. Mastenbroek, chef van de afdeling toeristische routes en dagrecreatie van de ANWB, heeft er de volgende mening over: „De gemiddelde mens wil nu eenmaal, als hy een dagje of een paai- uurtjes eruit wil, geleid worden. Hy heeft betrekkelijk weinig fantasie en daarbij komt dat de Nederlander zijn eigen land heel slecht kent. Men weet hoe de grote doorgangswegen lopen, maar daarmee houdt het meestal op. Er is nog een ander, op het eerste gezicht mis schien vreemd klinkend argument: „Velen zijn doodsbang dat ze ven-dwalen". Verdwalen in het kleine Nederland waar je geen kwartier kunt rij den zonder op een of ander gehucht, dorp of stad te stoten? „Ik ben ervan overtuigd", zegt de heer Mastenbroek en hij kan het weten, want er wordt altijd druk met de ANWB gecorrespondeerd over de toeristische routes. „Men heeft angst ergens te recht te komen waarvan men nooit gehoord heeft en niet precies weet waar het eigenlijk ligt. Daar bij komt dat de meeste automobilisten slechte kaartlezers zijn vermoedelijk een gevolg van het feit dat hier alles zó goed met richtingwijzers is aangegeven, dat men weinig een kaart nodig heeft". In 1962 begonnen Vlak voor Pinksteren werden twee nieuwe routes 4n gebruik genomen, beide in Friesland. Daarmee is het getal van dertig vol gemaakt. Er zullen er nog veel meer volgen: de Nederlandse automo bilist heeft er kennelijk sterke behoefte aan. Het idee voor dergelijke, landschappelijk aantrek kelijke routes kreeg de ANWB een jaar of zes ge leden toen hy merkte dat een particulier initiatief enorme opgang maakte. Deze „particulier" uitge stippelde tocht lag (en ligt nog) op en rond de Utrechtse heuvelrug en kwam destijds tot stand door samenwerking van een aantal boseigenaren. die merkten dat vooral in de weekeinden massa's toeristen uit de Randstad steevast neerstreken op een en hetzelfde bosterrein vlak by de autosnel weg van Utrecht naar Arnhem. Ten dele uiteraard om redenen van eigen belang besloten de boseigenaren toen de toerist aan de hand te nemen door een route aan te geven, die langs veel méér landschappelijk schoon leidde en deze tocht duidelijk aan te geven met borden. Het werd een groot succes en daaruit peurde de ANWB het idee iets dergelijks over het gehele land te doen. Reeds in 1962 werden de eerste toeristische bonds- routes geopend: het waren drie tochten over de Vel uwe en nog altijd behoren ze tot de drukst be reden routes waarvoor jaarlijks tezamen zo'n der tigduizend routekaarten worden aangevraagd. Er zijn er overigens die nog meer belangstelling trek ken, afgaande althans op het aantal aangevraag de routebeschrijvingen (die de ANWB voor zijn leden beschikbaar heeft: de Mergellandroute in Limburg en de Hondsrugroute. Jaar voorbereiding Het voorbereiden van een nieuwe route vergt on geveer een jaar. In eerste instantie ontwerpt de ANWB een tocht die over het algemeen de 150 kilometer niet te boven mag gaan. Men let daar bij natuurlijk op de aanwezigheid van natuur schoon (landschap, aardige dorpen, vergezichten e.d.)maar evenzeer op verkeerstechnische eisen. Zo zal een route vrijwel nooit een autoweg krui sen, ze zal zo min mogelijk onoverzichtelijke kruispunten bevatten en geen onbewaakte spoor wegovergangen in drukbereden treintrajecten. Is dit voorlopige tracé op schrift gesteld (nadat daarvoor vele honderden kilometers in de streek zijn gereden), dan wordt het aan Gedeputeerde Staten aangeboden van de provincie waarin de route is gelegen. Er wordt uitgebreid overleg ge pleegd met instanties zoals rijks- en provinciale waterstaat, met planologische diensten, met de Cultuurtechnische dienst, met Staatsbosbeheer en met allerlei VVV's. Hieruit resulteert het defini tieve voorstel dat aan G S. wordt voorgelegd en daarna nog het fiat behoeft van Rijkswaterstaat in Den Haag. Het in kaart brengen van de route geschiedt door de cartografische dienst van de ANWB evenals het plaatsen van de bekende op een punt geplaat ste zeshoekige richtingborden. Men gaat er bij de bond van uit, dat gemiddeld op iedere kilometer een bord de automobilist of bromfietser duidelijk moet maken hoe hij moet rijden. De gemiddelde kosten van een route van b.v. 120 kilometer lig gen dan ook vrij hoog: alleen de bewegwijzering komt al op zesduizend gulden. Een deel daarvan (vijftig procent van de materiaalkosten en het plaatsen van wegwijzers) wordt dioor het Rijk vergoed. Twente-route vooral op de bekende hoogtijdagen (tweede paas dag, Hemelvaartsdag, tweede pinksterdag en in het vakantieseizoen) de drukte nauwelijks te kun nen verwerken. Men overweegt nu de huidige route te verande ren en te splitsen in twee nieuwe routes. Eén komt dan ten noorden van de Bandstad te lopen en de andere ten zuiden van Hengelo en Enschede. De noordelijke route valt ongeveer samen met het oude traject met uitzondering van het gedeelte tussen Vasse en Ooslmarsum <de Hooidyk) welke eruit zal blijven. De verandering zal pas op z'n vroegst in 1970 worden doorgevoerd. Pirn icplaatsen De laatste jaren dringt de ANWB erbij de over heid op aan langs de routes recreatieplaatsen zo als picnicgelegenheden e.d. aan te leggen. Hier en daar begint dit reeds vruchten af te werpen. Met name Staatsbosbeheer Is op dit gebied actief. Behalve de dertig binnenlandse toeristische routes, zijn er ook drie routes die ten dele over de grens voeren. En er zijn vier fietsroutes, welk laatste aantal zo spoedig mogelijk wordt uitgebreid. Deze zijn in het bijzonder bedoeld voor dagrecreatie van de stedeling. Cijfers over het aantal Nederlanders dat van de routes profiteert, zijn, zoals gezegd, niet bekend. Wel kan men een voorzichtige schatting maken wanneer men uitgaat van het aantal aanvragen om routebeschrijvingen en van een gemiddelde bezetting per auto van drieëneenhalve man. Dan komt de ANWB op het getal van vyf miljoen by na half Nederland. Een geliefde ANWB-route is ook die in de buurt van de Overijsselse Vecht, welke o.m. door oude stadjes voert. Ei- is enige tijd terug, met name in Overijssel nog al wat te doen geweest over een opmerking van officiële zijde (die overigen^ later aanzienlijk werd afgezwakt» dat althans sommige ANWB-routes de verkeersveiligheid niet dienden, doordat er vele mensen werden getrokken naar wegen die daarop niet berekend waren. Die opmerking bleek niet zo bedoeld, zegt de heer Mastenbroek, (die hierover later gesprekken met het Overijsselse provinciebestuur heeft gevoerd) maar wèl is het zo, dat in de loop der jaren vele routes wijzigingen moeten ondergaan doordat de situatie verandert. Zo bleek de in 1964 geopende Twenteroute een van de langste in de reeks: 175 kilometer Ieuw-e, ieuw-e, ieuw-e, bo-ven op het dak. Pom zegt: 't is het klep-raam of een zwie-bel-tak Ieuw-e, ieuw-e, ieuw-e, het gaat als maar door. Pim zegt: *t is een lied-je voor een hum-mei-koor. Mieuw, zegt Pim. t te vlieg-lee! Luis-ter hoe het moet. Wat die klein-tjes kun-nen kan ik net zo goed. Sprei-den, slui-ten, sprei-den. Pom schucit wijs zyn kop. Ieuwwwwwwwwdoet moe-der z 't He-le koor schrikt op. Ieuw-e, ieuw-e, ieuw-e. slip, sluip, poot voor poot schui-ven ze het dak op en daarin de goot: Ieuw-e, ieuw-e, ieuw-e, zit het hum-mei-koor: ze-ven zwa-luw-kin-d'ren met een bef-je voor. Ieuw-e, ieuw-e, ieuw-e, bek-jes, o, wat wyd! En hun zwar-te vlerk-Jes heb-ben ze ge-spreid. Sprei-den, slui-ten, sprei-den, doet hun moe-der voor Ieuw-e, ieuw-e, ieuw-e knikt het he-le koor. Ieuwwwwwwwwdoen al-le klein-tjes en slaan op de vlucht: ze-ven zwar-te stip-jes in de blau-we lucht. Sprei-den, slui-ten, sprei-den, ieuw-e, ieuw-e, ieuw Dag, me-neer, de vlieg-kat! Pim zegt en-kei: Mieuw. El 01 ari vo n ar e< •bk 23. verfstof 24. kledingstuk 25. behakt of bezaagd stuk hout 27. ambtsgewaad 28. waargenomen kunnende worden 30. verwerven 32. rljgsnoer 35. behoeftig 37. sierplant 38. éénjarig dier 39. vaccineren 40. bezoldiging 41. Aziatische hoofdstad VERTICAAL 1. deel van de dag 2. hemelgeest HORIZONTAAL 12. kreng 8. molentrechter 1. onmiskenbaar 14. graver 4. afsluitmiddel 6. lomperd 17. begroting 6. afrit 9 uit brandewijn bereide likeur 19. streek lands 6. oudtijds rechterlijk 10. bacchanaal 20. bot 7. voordelig 11. inhoudsmaat 28. opnieuw L aeesohildpad verstand equator een klepperend geluid maken gebuur arbeidsvermogen hoogste punt van het dak kleur kelner groengele specerij bewindhebber roofdierpoot geologisch tijdvak volbloed Hollander in Indo nesië 14. muziekstuk tn breed tempo 36. bloedhuis 38. op voorwaarde dat Oplossingen onder het motto .Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag aa. be 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Wit- tesingel I in Lelden. Onder de goe de oplossingen stellen wij een eerste prijs van f 5.en twee prijzen van f2.50 beschikbaar, waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. De eerste prijs van f 5.- werd toe gekend aan de heer G. J. Nieboer, Danliastraat 30 in Oegstgeest, de twee prijzen van f 2,50 aan de heer H. J. Buis, Steenstraat 10A ln Leiden en aan de heer P. v. d. Marei, Hogerbeetsstraat 11 in Was senaar. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders ln dit nummer. ÜU

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10