4 Zware strijd in hitte Elly v. d. Brom haalde einddiploma gymnasium toch Krantenbezorger gevraagd anen uit Tour T ourklassementeii Weer sprintzege van Belg Van Ryckeghem Ondanks drie maanden topsport PAGINA <8 tGPD) De lijdensweg van Schepers, de vele, vele kilo- irs in de hitte, over de al druk- wordende, niet meer „schoon- jgde" tourpaden, het zwoegen e als maar opduikende, niet alificeerde, maar zo vreselijk erlijke hellingen, het begon al- al na twee-en-een-half uur »ten vechten in het peloton, iet ogenblik, dat een bergje de vierde categorie iets te was voor een renner, die ge- i een minder goede dag had. Schepers verloor op dat berg- •t contact met het peloton. Hij dat peloton niet meer terug- met Gerard Vianen, voor wie llende korter, maar nog veel ?er lag opgestapeld op de elf- tourdag kwam Schepers na uiting van de tijdcontrole bin- nburger, terug in het hotel: ging minder goed dan andere n. Maar ik heb toch niet echt it gereden. Ik werd op dat |e even gelost. Ik zocht weer luiting in de afdaling, maar reed Streng, die Duitser, tegen achterwiel. Ik viel, hij ook. de lsman Addy ook. Ik was de die kon doorrijden, zij moes jaar het ziekenhuis. Toen ik al verder ging. had ik er nog op. dat ik terug zou kunnen n. Maar toen reed ik Gerard en achterop. Hij had een vre- :e inzinking. Ik ben op kop rijden en ik heb geprobeerd er door te halen. Jammer, dat niet lukte. Ach, als ik alleen doorgegaan, dan had ik mis- n de tijd-controle nog gehaald. ik kon en ik wilde dat niet tegenover Gerard". die Schepers maakte, heeft achteraf beschouwd, toch nog l. Want ploegleider Ab Gelder- E voerde dit incident met gun- gevolg aan bij de tourleiding, leren streken de hand over het Schepers mag ook vandaag len. Voor Vianen is de Tour- echter onherroepelijk afgelo- Hij verlaat de ronde echter zonder enige glorie. En ook berustend. s weer schudde de renner uit tengen het hoofd. En telkens vond hij een krachtterm om te geven van spijt, van woe- >ver die ene sledhte dag, die hem het einde van een tour- .ut betekende. Vianen (25) wist dat ik natuurlijk eens een ite dag zou krijgen. Maar dat nou net vandaag moest gebeu- Met die hitte Die heeft me nekslag gegeven. Ik kon na lerd kilometer haast geen a- meer halen. En ik kon Wim pers, toen die me inhaalde, he al niet tot steun zijn. Hij heeft ls op kop gereden, al die kilo- irs lang. Gisteren dacht ik nog Ik de Tour zou uitrijden, en nu Ik had er alles op gezet om wat geld te verdienen. Ik ben getrouwd, we kunnen het goed liken over Vianen: „Ik blijf res- hebben voor Gerard. Het is otte pas zijn eerste Tour. Hij geknokt voor wat hij waard Ik heb liever te doen met ers die vechten en er daarna aoeten. dan met jongens, die aan het wiel zitten en zo Pa- ïalen. Voor Gerard is er het ind jaar heus wel weer een JANSSEN en GELDERMANS: een uitputtende etappe (Van onze speciale verslaggever) PAU (GPD) Aan de voet van de Pyreneën sloeg de hitte toe. Het peloton, soms zo machtig als bescherming, als rookgordijn voor de reken meesters, soms zo wreed voor de enkeling, die het initiatief als wapen hanteert, het pelo ton had moeite met de meest elementaire beweging van de wielersport: het ronddraaien van de pedalen. Jan Janssen: „Het was vreselijk. Je kon gewoon niet harder, maar aan de andere kant viel je bij dit tempo in slaap. Wat een geluk, dat die Spanjaard weg wilde. En weg ging. Toen werd het nog zoiets als een achtervolging. Geen echte, na tuurlijk, mar het tempo ging iets omhoog. Deze etappe was de zwaar ste die ik in jaren in een Tour heb gereden. Onvoorstelbaar, wat een hitte". Vandaar ook Janssen's: „Het is de jongens echt niet kwalijk te nemen, dat ze er niet bij zaten, toen de kopgroep wegging op het laatst. Je moet het maar net kunnen, na zo'n rit. Zeker als je dat niet gewend bent, als je debuteert. Er wordt in deze Tour gereden zoals 15 jaar ge leden: de laatste 40 kilometer kei hard. En dan moet je net zo'n rit als vandaag achter de rug hebben als dat „spel" begint". De uitslag van de elfde etappe ,13. Van Springel (Belg A> op 5.42. 14. iBayonne-Pau. 183 km) is 1. Van Grosskost (Fr B.) op 5.57. 15. Zilioli (It.) op 6.04, 16. Pintens (Belg A» op 6.12, 17. Bitossi (It.) op 6.13, 18. Jans sen (Ned.) op 6.14. 67. Ottenbros (Ned.) op 8.54, 72. Beugels (Ned.) op 11.21, 74 Nijdam (Ned.) op 12.02. 77. Dolman (Néd.) op 15.32, 84. Vianen (Ned.) op 22.43. 85. Schepers (Ned.) op 24.37. Het algemeen ploegenklasse- ment is: 1. Frankrijk A 176.29,45, 2. België B 176.35.06, 7. Nederland 176.43.42. Het puntenklassement luidt na de elfde etappe: 1. Godefroot 145 pnt. 2. Bitossi 134. 3. Van Ryckeghem 126, 4. Vandenberghe 116, 5. Janssen 100. Ryckeghem (Belg-A5.28.47 «met tiidsvergoeding 5.28.27). 2. Godefroot <Belg-b> z.t. (met tijdsergoeding 5.28,37), 3. Passuello (Italië) z.t. (met tijdsvergoeding 5.28.42) 4. Brand (Zwi/Lux» z.t.. 5. San Miguel (Spanje) z.t., 6. Bayssiere ((Fr.C) z.t. 7. Jourden (Fr-A> z.t.. 8. Bitossi (Ita lië) 5.29.27. 9. Pintens Belg-A) z.t., 10. Bolley (Fr-B) z.t.. 31. Dolman 'Ned.) z.t., 42. Janssen (Ned.) z.t., 66. Den Hartog (Ned) z.t., 76 Beugels (Ned) 5.32,55, 83 Nydam (Ned) 5.33.41. 86 Vianen 'Ned) 5.45.56 (na de tijdscontrole)87. Schepers (Ned.) z.t.. De volgende renners staakten de strijd: Cadiou 'Fr.C), Addy (G.B.) en Streng (Did). Het algemeen klassement na 11 etappes luidt: 1. Vandenberghe (Belg B) 57,57,49, 2. Bernard Guyot (Fr. A> op 2.29, 3. Passuello (It.) op 3.26, 4. Genet (Fr. A) op 3.27. 5. Den Hartog (Ned.) op 3.36, 6. In 't Ven (Belg A.) op 3.45, 7. Ducasse 'Fr. B.) op 3.54, 8. Elorza (Sp.) op 3.57, 9. Schiavon (It.) op 4.03. 10. Chappe (Fr B.) op 4.08, 11. Godefroot 'Belg B.) op 5.13, 12. Van Rijckeghem (Belg A) op 5.16. Gouden pijl: 1. Ottenbros 42 pnt„ 2. Desvages 34, 3. Bolley 32. Laat ien zou er voor Vianen ook nu ie Tour zijn geweest. Als Via- bijvoorbeeld had geluisterd het advies v an Ab Gelder - Chauffeur Freek op 't Einde 1de het na„We zagen dat Ge- vandaag slecht reed. Ab riep ls naar hem. dat hij voor in peloton moest gaan fietsen, zou hij bij de beklimmingen s als laatste boven komen, in de afdaling hoef je dan een klein gaatje dicht te Gerard deed het niet. En werd hij keer op keer gelost, was niet nodig geweest". Het spel begon, alweer, laat. Zoals op alle dagen tot nu toe. En van daag zal dat niet anders zijn. Maar de vonde is nu dan toch wel in het stadium van de afvalrace gekomen: niet vóór in het peloton, maar ach teraan vallen de klappen. Onver wacht, hard, zoals in de hitte aan de voet van de Pyreneën de Neder landse ploeg moest, ervaren. Verbe ten hebben zich drie, vier coureurs geprobeerd te handhaven, toen het gevecht niet alleen tegen de hitte, maar ook tegen de langzaam stijgen de weg moest worden geleverd. Ver geefs waren de pogingen van twee jongere coureurs, die geen weerstand konden bieden tegen de aanslag van de zon. Die de reserves misten om ook nu binnen de veilige beschutting van de grote groep de opgave te vol brengen. en kracht te putten uit het feit, dat in het peloton de moeizame arbeid ten minste kon worden ver deeld. Schepers en Vianen waren overi gens de enigen niet, die uit de kara vaan verdwenen. Een Brit, een Fransman en een Du\tser gingen de zelfde weg. En maakten een vraag aktueel: heeft de ogenschijnlijke lui heid van het peloton in de afgelo pen dagen dan toch een groter aan slag gepleegd op de conditie van velen, dan was voorzien? Gezonde Tour Jan Janssen: „En toch zullen er weer i de eerste gelederen van het peloton sneuvelen, ondanks die lange afda-jMaar de afvalrace zal naar zijn ling, waarin ze de kans hebben om bij te blijven. Stel je voor: hitte en bergen. Dat wordt teveel zelfs al ga je berg af. En vergeet niet, dat er coureurs zijn, die van die omstandig heden willen profiteren. De Spanjaar den bijvoorbeeld. Voor die mannen zijn zulke ritten geknipt. Als er een paar aan de aandacht ontsnappen en Pouiidor, Bitossi of ik zijn er niet bij, dan Kan het met ons gebeurd zijn. De toekomst van de Tour ls aldus vrij gemakkelijk te voorspellen. Nog altijd een strenge bewaking in hoogtepunt groeien. Een daarom kan in St. Gaudens of morgen in Seo de Urgel de Tour van 1968 tóch weer interessant worden. Wereldtitelstrijd 47-2 in Den Bosch LUZERN (ANP) Op hét Jaar lijkse congres van de Wereld Biljart Unie en de Europese Biljart Bond, dat in Luzern is gehouden, is de or ganisatie van verscheidene toer nooien aan Nederland toegewezen. De KNBB heeft de strijd om de wereldtitel in het kader 47/2 toege wezen gekregen en verder de Euro- De Belg Van Ryckeghem wint de eindsprint vande kopgroep voor zijn rivaal Godejroot. Van kilometer tot kilometer titel 47/2 is de periode 29 mei t/m. BAYONNE-PAU (183 km' 18 1 Ju™ 1969 vastgelegd. De wedstnj- kilometer: vluchtpoging van de Span- den worden in Den Bosch gehouden. Stormvogel leidt WILHELMSHAVEN (ANP) Het Nederlandse jacht „Stormvogel" met als schipper C. Bruynzeel heeft de leiding in groep a van de Trans atlantische zeilrace stevig in han den. In de afgelopen 24 uur legde de Stormvogel 260 mijl (480 km) af en liep daardoor uit op de felste concurrent voor de zege, de Ondine met als kapitein Long, winnaar van de drie voorgaande races. In derde 1 pese kampioenschappen driebanden j en vierde positie liggen het Ame- rikaanse schip „Kialoa n" en het Duitse jacht „Germania VI". I en kader 47/1. Voor het toernooi om de wereld jaar d Echevarria, die Bitossi en Guyot meekrijgt. 22 kilometer: opnieuw een Span jaard, die het hazenpad kiest: Lopez- De strijd om het Europees kam pioenschap driebanden vindt in In het verstreken etmaal zeilden de 33 deelnemers voor een zeer gun stige zuidwesten wind, zodat naar verwacht mag worden alle schepen woensdag in elk geval een bepaald Januari in Den Haag plaats. Om de punt, dat als veiligheidsgrens voor Europese titel kader 47/1 wordt van het dryfijs geldt op 1200 mtfl (2160 j Carrii. Met succes. H« begint aan!8 t/m. U mei in Schiedam geetre- ikmi ten noorden van de Bermuda 1 eilanden, zullen bereiken. Commentaar van KNWU DEN HAAG (GPD) De voorzitter van de sportcommis- sie van de KNWU. de heer Van Steenbergen, heeft gisteravond in de Echouitzending van de KRO-radio. commentaar gege ven op de uitlatingen van Kees Pellenaars, zaterdagavond in Echo. Pellenaars betitelde de KNWU toen als ondeskundig en onwe tend en verklaarde voorts dat Arte den Hartog naar aanlei ding van een doping-affaire door de sportcom missie een zwijgplicht was opgelegd. De heer Van Steenbergen, die betoogde dat juist door de KNWU Nederland de laatste tien jaar is uitgegroeid tot een wielernatie van de eerste orde. zei: „Pellenaars is de laatste tijd voortdurend bezig de wielersport af te breken, onder het mom een zuivering van de wielersport te willen. De gevolgen van zijn optreden komen geheel voor eigen rekening. Dit zal hem op een gegeven moment ongetwij feld duidelijk worden". De vooratter van de sport- commissie noemde de uitlating van Pellenaars dat Arie den Hartog vorig jaar thuis moest blijven op gezag van Jan Jans sen volkomen uit de lucht ge grepen. Dat Den Hartog niet gekozen werd, was volgens de heer Van Steenbergen alleen het gevolg van het feit, dat deze renner reeds twee grote etappe- wedstrijden de Ronde van Italië en van Spnje achter de rug had. Hij noemde het een leugen, dat de sportcommissie aan Den Hartog een zwijgplicht zou hebben opgelegd. Het commentaar van Pelle naars geeft de indruk dat hij Janssen zwart wenst te maken, aldus de heer Van Steenbergen. „Misschien komt dit omdat Janssen in Pellenaars niet de 1 grote man ziet die hij zo graag j zou zyn" En onmiddellijk daarna brengt men in de karavaan toch dat beetje extra stimulerende middelen ter sprake. Want: staat deze „gezonde" Tour zo als Goddet de ronde bij voortduring noemt, dan ook de bijzondere ver richtingen in de weg? Is er. door de zeer strenge controle met de daar aan verbonde nrepressadlles, nu ook de compensatie weggevallen, het te kort dat sommige renners aanvulden, met „de middelen"? Het gaat niet aan, de renners, die in de afgelopen dagen om wat voor redenen dan ook uit de Tour verdwenen, aan te wrij- iijn de beslissingswedstrijd vgn ze daèrom het veld ruimden. UVS en DCG om het kam- Dat zou kolder zijn, omdat vele h.p van Nederland bij te WO- estaat toch de mogelijkheid om vittel naar huis gingen door heel informatie over het verloop i andere oorzaken: valpartijen, ziekte enzovoort. Maar in de komende da- atrtid te krWen. In <"jgen 2al wél blyken h0e het met dat ehoorzaal valt een directe re- kleine beetje „extra" in de conditie I is gesteld. Vandaag trekt de kara vaan over de Aubisque en de Tour- 1 gaat open om zes uur, de toe- inalet Daarna is erheen lange, zeer wijs bedraagt 75 cent. lange „uitloop" naar St. Gaudens. rslag UVS-DCG wie vanavond niet in staat de een vlucht, die 126 kilometer zal du ren en waarin de maximale voor sprong 7 min. 10 seconden zal be dragen. 148 kilometer: na een aantal tegen aanvallen, die van weinig belang zijn I en door het peloton snel worden ge- j smoord. bereikt dc grote groep toch de uitgeputte Lopez-Carril. 150 kilometer: aanval van Bays- slère. Jourden, Passuello, Gode froot en Van Ryckegem. die worden gevolgd door Brandt en San Miguel. 159 kilometer: het 7-tal heeft 1 mi- nuut en 5 seconden voorsprong en zal de eindsprint gaan betwisten. 183 kilometer: na een aantal ver geefse demarrages in de kopgroep, klopt Van Ryckegem Godefroot. Pas suello schuift op naar de derde plaats in het algemeen klassement, dat ver der niet verandert. Harderwijker De Waal won titel 25 km ALKMAAR (GPD) Niet de grot# favoriet Geri Fens uit Amsterdam, maar Theo de Waal (19) uit Harder wijk heeft gisteravond op de Alk- maarse wielerbaan het Nederlands baankampioenschap nieuwelingen over 25 km binnen gehaald. Dit gloednieuwe kampioenschap equi valent van de 50 km voor amateurs was eerst gistermiddag reglemen tair geworden al was de trui die KNWU-voorzitter P. van Dijk de nieuwe kampioen over het gebruinde hoofd trok, niet in dezelfde korte spanne tijds gefabriceerd. Het is niet zo zeer een glanzend kampioenschap geworden. De gese lecteerde nieuwelingen reden vrywel allen een verdedigende race, omdat ze wisten dat de messcherpe sprint van Geri Fens hen toch te machtig zou zijn. Fens werd zwaar „getac- kled". Telkens weer moest hij dema- rages ongedaan maken door slopende tussensprints en in de slotfase werd hij ook nog in een ongelukkige posi tie gemanoeuvreerd. Hij was dan ook niet bij machte de lange sprint, die De Waal na het ingaan van de laat ste ronde inzette, te pareren. De Harderwijkse schilder won royaaL Aan zijn wiel kleefden achtereenvol gens P. Meskers uit Haarlem, N. Al les uit Alkemade, J. Brouwer iut Amsterdam en J. Groen eveneens uit de hoofdstad. Wielrennen De Nederlandse amateur Harry Jansen is gisteren in de negende en voorlaatste etappe van de ronde van Rijnland-Palts een rit van Nierstedn naar Kaisers- lautem (144,5) op de tweede plaats geëindigd. In de eindspurt moest hij zijn meerdere erkennen in de Berlijner Burkhart Ebert, die hiermee zijn tweede etappe overwin ning behaalde. In het algemeen klas sement staat Jansen tweede. Tennis In de tweede ronde van de Ierse kampioenschappen onder vond Tom Okker sterke tegenstand van de 21-jarige Amerikaan uit Tampa (Florida), Armistead Neely. De Nederlander won na zeventig mi nuten met 9—7. 7—5. Wandelen Van da 1303 deelne mers aan de Apeldoomse vierdaagse, die gisteren is begonnen, hebben slechts drie wandelaars de strijd ge staakt. Over het algemeen lag het tempo vrij hoog en de gevolgen zul len zich in de komende dagen wel laten gelden. In de morgenuren was de temperatuur bijzonder prettig, maar tegen de middag werd het broeierig warm. ADVERTENTIE Leeftijd boven 15 jaar. Ime'den: Bu.ea LEIPSCH DAGBLAD, Witte Singel 1. .•SPANJE. -.K v v-v-ï-A f^rijs Tourmalet2lUm, Aubisque 1710m AMSTERDAM (GPD) Ze was drie maanden in het hui- tenland, greep hij de Olympische Spelen net naast een medaille op de 500 m hardrijden op de schaats, maar kreeg onlangs wel J het einddiploma Gymnasium A mee naar huis. Een prestatie, die om een bezoekje aan Elly van der Brom 18 juni 19 jaar geworden vraagt. Ze heeft er eigenlijk niet veel over te vertellen, bekent aarzelend dat ze wel aardag kan leren en dat haar emdlijst slechts één onvoldoende be vatte. Maar hoe kon zij toch slagen voor haar eindexamen, terwijl ze drie maanden schaatste in het bui tenland? „Ik had een koffer vol boeken meegenomen, maar als ik er drie. vier keer ingekeken heb. is het veel. Het voordeel was, geloof ik, alleen maar dat ik in maart fris terug kwam. terwijl iedereen op school hardstikke duf in de klas zat". En in maart heeft ze zich op de schoolboeken gestort. Een maand had ze voor haar schriftelijk, twee maanden voor het mondeling, maar het lukte het pittige schaatsenrijd- stertje, dat vooral op de 500 m op merkelijke tyden maakt. „Bovendien", voegt haar moeder er aan toe. „heeft ze natuurlijk in die tijd veel talen gesproken en dat was ook wel een voordeel". Elly van der Brom laat het niet bij het einddiploma gymnasium. In oktober gaat ze de colleges volgen voor de rechtenstudie aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam. „Twee drie uur per dag col lege. dat kan ik goed met schaat sen combineren". Die scha at strai ning is overigens alweer begonnen Behalve zaterdag op het CIOS zit Elly in de week een paar maal op de racefiets, omdat ze zo'n hekel heeft aan lopen. Dit jaar had Elly van haar ouders op school mogen „stralen". „Olympische Spelen zijn nu een maal iets dat je misschien maar een maal in je leven meemaakt", aldus Elly's moeder, „en daarom hadden we gezegd, dat ze het over zou mo gen doen, als ze zou zakken, maar ze heeft het gehaald en daar zijn we uiteraard trots op". Elly zelf. heel bescheiden, kan de trots nauwelijks opbrengen. Ze denkt nu alleen maar aan de lange va kantie, die volgt en aan het feit dat ze na die vakantie weer kao èaan schaatsen „Daar verlang ik al weer naar". Schaatsen dit seizoen onder een andere trainer. Wat vindt de benjamin van de ploeg ervan? „Ach, ik had liever dat oom Piet bleef, maar ik heb. als jongste, niets te vertellen in de ploeg. Ik zal wel zien. hoe het nu gsat. Ik wil In ieder geval blfjven schaatsen tot, de Olym pische Spelen in 1972 in Japan. Daar wil ik wel naar toe' Elly van der Brom begint in ok tober aan een .rechtenstudie die zes Elly v. d. Brom in actie tijdens de Winterspelen in Grenoble. jaar zal duren. In die zee jaar zal ze ook op de schaats pog heel veel leren en wie een poosje met de lang harige Amsterdamse heeft gepraat komt tot de conc'usie dat ze na die zes jaar waarscnynlyk mr. vóór haar naam kan zetten en er achter misschien wel: Olympisch kampioene.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9