RAAG EIST HET ERTREK RUSSEN Suez onder Israëlisch granaatvuur: 43 doden EXTRA NIEUWS I JAMIN Irezjnew )elt met \nwillige sjechen Bejaarde man (75) hing boven ravijn Schip met toeristen urenlang stuurloos op het IJsselmeer Artillerie in actie na Egyptische beschieting SJECHOSLOWAKIJE WIL GEEN TOPCONFERENTIE jFERBERlCHT Wisselvallig Vertrouwen Geheim verdrag met Zuid-Afrika Frankrijk wil monopolie in Gemeenschap voor uranium Vondeling dit najaar weer aan het werk Pompidou weg? Geen centimeter van egmond BARKXPLOITANI IN VLAMMEN OMGEKOMEN donderdag opruiming (Sue/ leuiüï JpgericJif 1 maart I860 LEIDSCH WOENSDAG 10 JULI 1968 No. 32530 DAGBLAD teur: E A Ei vaD ülshoeck Redacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 13,35 per kwartaal (postabonnementen f 15,75), f4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 AAG (AP, DPA, Reuter, AFP) De Tsjechische minister van tisie Dzoer heeft gisteren in een interview met het Tsjechische Prace meegedeeld dat alle buitenlandse troepen onverwijld uit )ho-Slowakije dienen te worden teruggetrokken. Dzoer zinspeel- fop dat er in Praag grote bezorgdheid bestaat over het feit dat og steeds Sowjetrussische troepen in het land aanwezig zijn. Overigens zijn ook wat betreft de aanwezigheid van de Russische troe pen in Tsjecho-Slowakije de verkla ringen van de Tsjechische regering niet gelijkluidend. Vóór de publikatie van het inter view met Dzoer in „Prace" had de partijsecretaris Tsisar nog gerust stellend gezegd dat de Russische troepen die hadden deelgenomen aan de oefeningen in het kader van het Warschau Pact binnenkort Tsieeho- Slowakije zouden verlaten. Uit de verklaring van Tsisar zou men run nen opmaken dat een besluit daar over al zou ztfn gevallen. Uit het in terview met Dzoer blijkt echter dat de terugtrekking van de Russische troepen nog allerminst zeker is. Dzoer deelde mee dat 35 procent van de Russische troepen Tsjecho-Slowa- kye na de beëindiging van de ma noeuvres op 30 juni had verlaten. De analyses van de oefeningen die een langere aanwezigheid van de Russi sche troepen noodzakelijk maakten zouden zyn beëindigd en Dzoer zou opmerking van Dzoer vormt euwe dissonant in wat een de controverse tussen Praag kou lijkt te worden. Daarvóór et Tsjechoslowaakse politbu- let algemene stemmen het verworpen om op 11 juli tij- in topconferentie In Warschau alisering in Praag te bespre nt beraad van het politbureau ^maandag de hele dag en een pedeelte van de nacht geduurd, ^avond lekte uit dat de Russi- artijleider Brezjnew in een te- gesprek nog getracht zou heb- ►t politbureau tot andere ge in te brengen. besluit van het politbureau iet Tsjechische antwoord op de n die de vorige week in Praag e communistische partijen uit Duitsland, Polen, Bulgarije, irije en de Sowjet-Unie waren 3gen. In een overigens niets- ïde communiqué had de par ing gisteren als officieel ant- op deze brieven gegeven dat 1 het initiatief zou nemen voor rdere ontwikkeling van de be- tussen de verschillende partijen. De vraag toen bestaan of de regering- f;ek bereid was deel te nemen n topconferentie. ileclite mensen" KIO (AP) Mao Tse-toeng verklaard, dat er in communis- jChina 35 miljoen „slechte men- zijn dat zijn personen, die Ideeën oestrijden. Die 35 iml- ,z\jn echter he en der verspeid fcrken weinig doeltreffend, voeg- eraan toe. Mao heeft dit in ju- fklaard op een bijeenkomst met buitenlandse militaire delegatie, j informatie uit Tokio. Ft KNMI verwacht van heden- norgenavond: over het algemeen pewolking met plaatselijk enke len- of onweersbuien. Overwe- j matige wind, draaiend naar Ingen tussen noord en west. vrij warm, voorname- het zuidoosten van 't land. la- s koeler. (Opgemaakt om 11.40 raiulverwachting voor vandaag aangekondigde weer heeft ulleen Limburg ge- n. Een snelle mweersstoring |voor een strandweer met buien, [en verspreide opklaringen met it kleinere kans op ouien. Tem- ur 18-20 graden, zeewater 17 bruitzichtendoordat de grens koele en warme lucht dicht in blijft, zijn de vooruit- wat onzeker. i 11 JULI 1968 &n op: 4.33; onder: 20.57 uur. fean op: 22.28; onder: 5.31 uur. pogwater te Katwijk 3.40 uur. 12.02 uur. (nummei bestaat uit 16 pagina's vorige week met de Russische opper bevelhebber van het Warschau Pact Jakoebowski hebben gesproken over het vertrek van de eenheden. Dzoer zei bij dit gesprek de indruk te heb ber gekregen dat „Jakoebowski hem had begrepen" DEN HAAG (ANP) -Het socialis tisch Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst heeft de minister van Economische en Buitenlandse Za ken schriftelijk vragen gesteld over een artikel in het Turijnse blad „La Stampa" van de Italiaanse atoom deskundige ir. Cassuto, waaruit blijkt dat Franhiyk een geheim verdrag heeft ge-loten met de re publiek van Zuid-Afrika voor om vangrijke uraniumleveranties. Volgens ir. Cassuto voorziet het ver drag in de Franse aankoop voor 10 jaar van net grootste deel van de Zuidafrikaanse uranium poduktie. De Italiaanse atoomdeskundige wijst er op dat de uraniumvoor- raden waarovei Frankrijk door deze aankopen gaat beschikken veel te groot zijn om uitsluitend voor militaire doeleinden te wor den gebruikt De Franse regering zou op deze manier trachten zich in de EG een monopoliepositie te veroveren ten einde vooruitgang op het gebied van de atoomener gie in Italië, West-Duitsland, Ne derland en België te gaan be heersen Drs. N,derhorst vraagt nu of de han delwijze var. de Franse regering in overeenstemming is met het Euratom-verdrag en of de Franse autoriteiten Euratom van een en ander op de hoogte heeft ge bracht Indien deze vraag met nee moet worden bean-woord of de Ne derlandse regering dan de aan- Het opvallende is dat de Tsjechen altijd het volste vertrouwen hebben gehad in het terugtrekken van de Russische troepen. Alhoewel in de Westerse pers voort durend berichten circuleerden dat de Russen van de gelegenheid ge bruik wilden maken om hun troepen binnen de Tsjechische grenzen te brengen om op die manier druk op de regering in Praag uit te kunnen oefenen zijn deze berichten in Praag voortdurend verontwaardigd van de hand gewezen. Inderdaad leek het er, na het bezoek, dat de Russische pre mier Kosigin enige tijd geleden aan Praag en Karlsbad bracht, niet op daj> de aanvankelijk slechte betrek kingen tussen de regering-Doebtsek en Moskou opnieuw in eén kritiek stadium zouden komen. Kosigin bracht toen in Praag een sfeer van verzoening en vriendschap. Nu ech ter bekend is geworden dat Moskou eerst in het geheim, maar later open lijk de conservatieven in Tsjecho- Slowakye steunde is van die vriend schap en verzoening maar weinig overgebleven. Het is dan ook tekenend voor de problemen waarmee Tsjecho-Slowa- kije op het ogenblik zit. dat over het plan om een topconferentie bijeen te roepen dat door het politbureau gis teren van de hand werd gewezen. LEEUWARDEN (GPD) Dr. A Vondeling zal het komende parle mentaire jaar terugkeren in de Tweede Kamer. „Dat is tenminste de bedoeling", zo voegde hij daar aan toe. De heer Vondeling is van plan om in september kalm aan te begin nen. Hoe lang dit kalm aan werken zal duren, kon hij niet zeggen. „Mis schien een dag. misschien ook m'n hele leven". Zoals gemeld was de heer Vonde ling met zyn echtgenote op 1 iuli van het vorige jaar betrokken bij een verkeersongeluk bij Buitenpost. Hij werd nadien verpleegd in het St Bo- zy zich van de openlijke steun van nifatius hospitaal in Leeuwarden en Moskou verzekerd weten, zich duch- in de revalidatieinrichting ,JDe Hoog- tig zouden roeren. straat" in Leersum. het Centrale Partycomité niet bij een is geroepen. Op een voorstel hier toe van enkele partijfunctionarissen zcu de regering-Doebtsek niet zijn in gegaan omdat in dit comité nog tal van conservatieven zitten, die. LEYSIN (Reuter» De al drie dagen vermiste 75 jaar oude Johan van Dijk uit Heveadorp is gisteren hangend aan het hengsel van zijn broodzak in een boom in de Zwitserse Alpen gevonden. Hij bungelde boven een honderd meter diep ravijn De bejaarde man uit Heveadorp, vlakbij Arnhem, heeft slechts lichte kneuzingen opgelopen. Hij is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Hoe lang de man precies in de boom heeft gehangen, is niet bekend. De politie zocht al drie dagen en nachten naar de man. Een politiepatrouille verloste hem uit zijn netelige positie op duizend meter hoogte bij het bergdorp Leysin, in de buurt van Lausanne. De heer Van Dijk weet zich niet precies meer te herinne ren wat er allemaal is gebeurd. Volgens zijn zeggen heeft hij veel gelopen en geslapen. Waar de man sinds zaterdagmiddag is geweest, is een mysterie. Ook is niet bekend hoe de man in de boom is terechtgekomen. De bejaarde toerist, die zijn leven dankt aan de sterke riempjes van zijn rugzak, is in het ziekenhuis het avontuur geheel te boven gekomen. LELYSTAD (GPD) - Een toch wel ten passagiersschepen te trekken. angstig avontuur hebben ongeveer 300 dagjesmensen, onder wie veel kinderen, gisteren op het IJsselmeer beleefd. Zij dobberden ongeveer vijf uren stuurloos rond, omdat de motor was uitgevallen. Ze hadden eeboekt voor 'n trip Lelystad-Volendam, ver. I we" Eindelyk kwam een zeiljachtje langs zij. dat de kapitein aan boord nam, die onderweg een sleepboot bereid vond zyn schip naar Harderwijk te slepen. Om zeven uur arriveerde daar het toeristenschip „De Velu- trokken om half elf en hadden om kwart over twaalf over moeten zijn. Vergeefs werd urenlang getracht de aandacht van passerende vracht- PARIJS (GPD) Hetgeen gis teren al in Parijs verwacht werd is inderdaad gebeurd. Premier Pompidou heeft het ontslag van zijn regering aangeboden en zal niet meer terugkeren. De minister van Financiën in zijn kabinet, Couve de Murville zal hem opvol gen. Wat er met ex-premier Pom pidou, zes jaar lang de vertrouwe ling van president De Gaulle gaat gebeuren is nog niet bekend. Hierover gaan in Parijs de icildste geruchten. Men zie daarvoor elders in dit SUEZ (AP, AFP) De stof fige, half verlaten Egyptische stad Suez, vele malen doelwit van Israëlische artillerie, heeft gisteren de 43 doden begraven, die het slachtoffer zijn gewor den van een Israëlisch artille riebombardement op maandag. In de ziekenhuizen liggen 67 gewonden. Er zijn 150 huizen verwoest of beschadigd. Vol gens de gouverneur zijn de Is raëliërs met schieten begonnen. Het vuurgevecht heeft drie uur geduurd. Neve Oer in de Belsan-vallei. Van ons land prijsgeven", aldus de vorst. Israëlische zijde werd het vuur ogenblikkelijk beantwoord. Het duel duurde echter slechts enkele minu ten en aan Israëlische zijde zijn geen slachtoffers te betreuren. Koning Hoessein van Jordanië heeft vandaag in een eerder opgeno men vraaggesprek met de Egypti sche televisie verklaard, dat de Ara bieren hun rechten op Jeruzalem nimmer zullen opgeven. „We kun nen geen vierkante centimeter van „Israël moet beseffen, dat er geen vrede in het Midden-Oosten kan zijn j voor wij onze rechten hebben terug- gekregen". Hij drong er bij de Ara bische landen op aan hun strategie te coördineren en druk te blijven uitoefenen om het doel terugdrij ven van de Israëliërs uit de door hen bezette Arabische gebieden te bereiken. Hij beweerde, dat de we reldopinie begint te hellen naar de kant van de Arabieren. In West- Europa en Amerika zou men volgens Koning Hoessein steeds sympathie ker over de Arabieren gaan denken. ADVERTENTIE creativiteit in bont-couture breestraat 173 Volgens «Ie gouverneur, Mahmocd, had de aanval ten doel dc bevolking van de stad te ontmoedigen en een politieke regeling van de crisis „een regeling, die zich reeds begint af te dacht van de Enopese oemmissre te docn mislnkken. „et op deze handelwijze wil vestlsen „as de ,„.aarste ,|ag die Suca moeten incasseren sinds de juni-oor- log van verleden jaar, aldus Mahmoed. Van dc vroegere bevolking i van 200.000 ztden is de helft ver- trokken. Als gevolg van de beschie ting van maandag heeft de gouver neur opdracht gegeven zo spoedig j mogelijk nog 40.000 personen naar I hot westen te evac»»ren De nveri- ge 60.000 zullen in de stad blijven om de fabrieken en het bestuursap paraat draaiende te houden. Er vielen vijfhonderd granaten op de stad. maar de twee reusachtige olieraffinaderijen, die verleden jaar oktober tydens een beschieting in vlammen opgingen. zijn maan dag niet geraakt De produktiviteit van deze installaties zou thans wee' biina op het normale npil 'ieepn Van Israëlische militaire zyde is gisteren medegerln'in elische ar tiller !p n actie is gekomen, omdat de Egyptenaren vanuit deze stad op Israëlische stellingen had den geschoten. Jordaanse eenheden hebben gister ochtend over de Jordaan het vuur geopend op een Israëlische natrouil Ie. die bezig was met he< uitgraver van twee miinc -en leger woordvoerder in Tel Aviv. De mijnen van IsjechU" ma kelij - waren door s boteurs gelegd in de omgeving van de nederzetting WINTERSWIJK (GPD) In de Kiekeboebar in Winterswijk is van ochtend vroeg een fe) uitslaande b „nd ontstaan, die aan één persoon het leven heeft gekost, en voor vele tienduizenden guldens schade heeft aangericht. De exploitant van het horecabedrijf de 35-jarige B. Kieke- bosch. vader van vier kinderen, is in vlammen onie"komen. Vermoedelijk is hy door de vuurzee overrompel toen hij bezig was zijn kostbare postzegelverzameling te redden Zi.fn echtgenote en drie kin deren konden ternauwernood aan de snel om zich heen grypende vlam men ontsnappen. De vrouw liet van af de bovenverdieping de kinderen één voor één door een raam zak- kei waar ze opgevangpn werden voor de inmiddels te hulp gesneld' politiemannen. Het raam bevond zich op ongeveer twee en een halve meter boven de begane grond Daar na verliet zij door het raam het toen reeds als een fakkel brandende huis. Het ongeluksschip is van de Vere nigde Toeristenbedrijven in Harder wijk, die ook rondvaarten op het IJs selmeer maakt. Het was praktisch volgeboekt: 300 personen. Na een uur varen, met Marken in z^cht, gaf de motor er plotseling de brui aan. De kapitein liet de waarschuwingsbal in de mast hijsen. Hij stak geregeld vuurpijlen af en als er een schip passeerde probeerden tientallen pas sagiers door wenken en zwaaien mek zakdoeken, vlaggen en zelfs bezems de aandacht te trekken. Van de pas serende schepen werd enthousiast te- ruggezwaaid, want het leek hun een vrolyke pan aan boord van het stil liggende schip. Zo verstreken meer dan vyf uien. Toen kwam eindelijk een zeiljachtje met vier studenten langszij. Ook zij dachten met een feestschip te doen te hebben, waar ze wel een pilsje zouden kunnen drinken. Zo kwam er eindelyk hulp voor de ontredderde toeristengroep. Intussen had de havenmeester van Lelystad de VTB in Harderwijk om half vijf gebeld, omdat „De Velu- we" niet om vier uur terug was uit Volendam. De Rijkspolitie te water werd ingeschakeld, maar in de tussentijd had de kapitein van het schip hulp van een sleepboot. De havenmeester van Volendam had geen argwaan gekregen, omdat de komst van het schip niet was gemeld. Als er te weinig belangstel ling voor een tocht is, vervalt zij en hij dacht dat dit het geval was. (ADVERTENTIE) 18 juli, 9 uur begint de enorme HALFJAARLIJKSE BANKSTELLEN BERGMEUBELS EETHOEKEN FAUTEUILS MATRASSTELLEN VAST TAPIJT, en/ Ziet nu al onze etalages Een overzicht va nde door 'n Is raëlisch bombardement verwoeste huizen in de Egyptische stad Suez. HAARLEMMERSTRAAT 150 LEIDEN ADVERTENTIE v morgen voordeel fruitbonbons 200 gram van 95 voor 8S niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 9 Juli 1868: Dat alle raadhuizen niet evenveel geld kosten, blijkt wel uit de aanbesteding van een raadhuis in de gemeente Woensel; met bijlevering van 1 alle nodige materialen, icas de minste der 5 inschrijvers f 1147. Burgemeester en Wethou der van Leyden, gezien het 1 adres van Th. Joh. Bouzie, hoefsmid, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt tot het „houden en mesten van varkens" en het „beioaren van paardenmest" in den tuin achter zijne wo ning aan de Oude Varken markt. wijk I; no. 150 (thans 7io. 3). doen te weten, dat be zwaren kunnen worden in- 1 gebracht op het Raadhuis, i <3©8<3<3K53<3<3CS0K§05<3<8CG<frc#Cér

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1