Musici en acteurs hebben veel werk verzet e Uw Leidsch Dagblad Den Haag geen „pistoolstad bij uitstek" 'Haiku II' van De Leeuw Zal regering hun wensen inwilligen? mee op vakantie Weinig diepgaand maar vakkundig Het waterpistool van de astronaut evoluon Balans culturele revolutie(I) HAAGSE POLITIE A II Wereld première in Rotterdam: 2 fp hï iïp s batte rijen! |g| die móéten wel goed zijn' PAGINA W LETDSCH DAGBLAD DINSDAG 9 JULI 1^ PARIJS (GPD) De rook van het slagveld is opgetrokken. De vraag luidt nu: wat heeft de „culturele revolutie" speciaal in het Franse toneel- en muziekleven nu teweeggebracht. Inci denteel, provisorisch of definitief. Concreet gesproken nog niet 70 héél erg veel. De particuliere thea ters op en achter de Parijse boule vards hadden hun voorstellingen al weer hervat, toen in andere sectoren van de kunst en vooral bij de T.V., de stakingen nog in hun volle kracht en omvang voortwoedden. De gesub sidieerde volkstheaters in Parijs, het TNP en het TEP, er. ook in de pro vincie met Planchons vermaarde troep in Villeurbanne bij Lyon, hou den de deuren daarentegen nu nog gesloten, om hun solidariteit met de studentenrevolutie te blijven mani festeren. Maar die houding heeft niettemin toch een verdere strekking dan alleen van een principieel, maar misschien ook wat platonisch pro- test. Acteurs in de knel De 5 a 6000 acteurs die alleen Pa rijs al telt, vormen vermoedelijk de Franse bevolkingsgroep die nog wel het zwaarste in rle sociale knel zit. Men rekent dat 70 vrijwel perma nent zonder werk zit. Men heeft uitgerekend dat hun gemiddelde sa laris. met 400 francs per maand, zelfs het minimum peil dat de rege ring in beginsel garanderen moet,, nog op geen stukken na haalt. En uitkeringen uit werkloostheidskassen zijn er voor de acteurs ook al weer niet bij, zodat ze zich met snabbels en bijbaantjes in het smalle leven moeten zien te houden. acteurs konden al gauw verschillende graduaties in dat proces worden on derscheiden. Graduaties en zelfs aperte tegenstellingen. Stakingbrekers Er waren staking brekers ofwel „gelen" als acteur Alain Delon, die alleen maar dachten aan de re cette en de persoonlijke glorie. Er waren gematigde elementen als Francois Perier die de .gulden mid denweg" vooral niet verlaten wilden om te voorkomen dat het dierbare lijntje breken zou en die hun eisen en verlangens daarom tot wat be tere arbeidsvoorwaarden en hogere contracten bepaalden. Er waren voorts, met de acteur regisseur Roger BI in aan het hoofd, de gepolitiseerde voortrekkers die zich met de doelstellingen van de „studentenrevolutie" hadden geïden tificeerd. en een soort agitprop-thea ter in de straten bedreven om. naar het voorbeeld van ae Duitsers en de j Russen uit de jaren '20, te pogen I met de middelen van het toneel de bevolking directer en intenser bij de gebeurtenissen te betrekken. Ten slotte de super-revolutionairen die het Odeon-theater hadden bezet, en voor wie de cultuur in haar huidige vorm helemaal had afgedaan om alleen maar heil te zien in discus sies op en achter de barricades, waaraan de ..kunst' dus geen enkele boodschap meer had 11 lijk is. moeten worden doorgevoerd Maai' een belangwekkender vrucht van de revolutie lijkt niettemin toch I dat ook de acteurs als individualis ten nu eindelijk even buiten hun sociale element zijn getreden. Om dan misschien tevens te heb ben ingezien, dat een bepaald reper toire van „driehoek" en .boulevard" nu nog wat evidenter door de tijd j is achterhaald en door de draaikolk van de revolutie werd weggespoeld. Maar het is, aan het einde van dit j voortydig afgebroken seizoen nog wat j vroeg om al met zekerheid te zeg - gen of die bewustwording op een illusie berust of inderdaad tot een broodnodige revisie van het even- eens verkalkte standaardrepertoire zal mogen leiden. Welke sporen de revolutie in de Franse muziekwe reld heeft getrokken, hopen wij in een volgende brief uiteen te zetten. Acteur-chansonnier Yves Mon- tand verklaarde zich solidair met de revolutie, maar hield zich uit voorzichtigheid als steenrijke „ve dette" niettemin op de achter grond. Buiten het isolement „Participatie Onreeht- vaaardigheden Zoals zovele scheve toestanden op velerlei gebied, zijn nu ook deze grote onrechtvaardigheden jegens de ac teurs door de revolutie openlijk aa i het daglicht getreden. En vooral: de culturele revolutie heeft nu eindeliik óók de acteurs zeli die sociale con dities waaronder ze werkten, bewust gemaakt. Maar natuurlijk heeft die bewustmaking zich niet over de hele linie binnen een paar weken volle dig kunnen voltrekken. Ook onder de Ziedaar de vier voornaamste stre mingen die het Franse toneelbestel de laatste maanden hebben beheerst. Tezamen hebben ze ook veel verga derd om plannen op te stellen voor een theaterleven dat op geheel nieu we leest zou worden geschoeid. Wal er in concreto uit zal komen is nog niet te zeggen, maar hangt uiteraard samen met de bereidheid van de re gering in casr van de minister vanoultuur André Malraux even eens in hun bootje te stappen. Het toverwoord „participatie" dat gene raal De Gaulle op het brandende hoogtepunt van de strijd van zijn lippen liet vallen, zou ook hier de sleutel kunnen zijn voor het weder- zijdse begrip. Maar niemand die nog weet welke practische inhoud de I Gaullisten aan die formule willen I geven. Een wat redelijkei organisatie van het acteursberoep lijkt misschien geen onhaalbaar doelwit, al zullen zelfs voor die bescheiden, ambities heel wat radicale wijzigingen in de verhoudingen tussen de theaterdi recties en het ministerie van Finan ciën. dat voor de loodzware verma kelijkheidsbelastingen verantwoorde- Ministerraad zag Antiekbeurs DELFT (ANP) De voltallige ministerraad heeft gisteravond, on der leiding van de minister van Cul tuur. recreatie en Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompé. een bezoek gebracht aan de 20ste Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft. Om streeks half zeven werden de minis ters en staatssecretarissen, die ver gezeld waren van hun dames, door het Stichtingsbestuur ontvangen in het Prinsenhofmuseum. Na de ont vangst volgde een bezichtiging van de lustrumbeurs. Het bezoek werd besloten met een diner in het Schou tenhuis. aangeboden door het Stich tingsbestuur. Fusie van KEULEN (DuDi „Wereld- kunst uit particulier bezit" heet een tentoonstelling die tot 4 au gustus 1968 in de nieuwe Kunst- halle van Keulen wordt gehou den. Uitgelezen meesterwerken uit bijna dertig eeuwen en alle delen van de wereld geven een j overzicht van cle verschillende j kunstperioden. Zestig voor een I deel niet genoemde in-bruikleen- gevers uit West-Europa stelden de in totaal 700 objecten ter be schikking. De bezoeker wordt ont vangen door een kop van Plato won Parisch marmer, omgeven door Griekse vazenschilderkunst en verder de zelden geëxposeer de Eroticon. Onder de Indo- aziatische plastieken valt de bron- I, k. AC ste firn P ;el( le len \ge we it 1 i de es. .en m an ito at !bt n 1 1 de V) wd dg zen figuur van de dansende Shiva10, onze foto) uit de 13de eeuw op. De tentoonstelling omvat archa-1 r isch bronswerk en rolschilderijen Vl uit China, Europese boekenschil- h' derkunst en sacraal beeldhouw-*n werk, kostbaar porselein en oudeP'e glazen, maar ook schilderijen van11 Rubens en gouaches en aquarel-* len van Paul Klee. 1611 lef - Ier rbf ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie, als U wilt helpen, door: gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit ten minste 8 dagen voor öw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wi) niet aannemen. Als brief verzenden en frankeren met 20 ct. Ons HUISADRES is: straat no. woonplaats Orgelconcert in Katwijk Zee KATKIJK Vanavond om 8 uur speelt de bekende organist Jean Langlais uit Parijs in de Nieuwe Kerk te Katwük aan Zee. Hjj is ver bonden aan de Sainte Clothilde Ka- 1 thedraal. Het programma luidt: 1. Chacon-, ne. Sarabande en Canon. Louis Cou- perin; 2 Offertoirc sui ies grands 1 jeux elevation (From Messe pour les' ca vents) Franc Couperin; 3a. Fonds j d'orgue, b. Basse de trompette or cromorne. c Grand jeu. Louis Mar- j ch?nd4a. Prelude et fugue in e mineur chorals: „KommGott Schöp- fer Heiliger Geist", „OMensch. be- wein, dein'Sünde gross". „Wir glau- ben alle an einen Got". Joh. S. Bach 5. Pièce Modale no. 1, Franchise. Cant Héroique. Kyrie. GottVater in Ewigkeit, Gloria. Allein Gott in der Höh! sei Ehr. From „Oecumenical Suite". Te Deum. Jean Langlais; 6. j Improvisation on submitted theme, j Jean Langlais. Het thema voor de inprovisatie wordt opgegeven door de organist Wim van der Panne uit Voorburg. mime-scliolen AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse mime-school onder leiding van Jan Bronk en de school voor be wegingstheater o. 1. v. Frits Vogels hebben besloten tot één landelijke mime-vakopleiding te komen. De vakopleiding zal deel uitmaken van de Amsterdamse Theaterschool. Deze bestaat uit de Academie voor dra matische kunst, de Toneelschool, de Academie voor kleinkunst, de Sca- pino dansacadcmie. balletstudio Nel Roos, de Studio voor eigentijdse dans en bovengenoemde mime-opleiding. Op 1 september zal worden begon nen met een volledige 4-jarige dag opleiding tot mime-speler pedagoog. Naast de verschillende gebieden in de mime zullen ook de vakken dans, toneel, moderne vorming en theore tische vakken als theatergeschiede nis. moderne talen en anatomie on derwezen worden. Van 19 t/m 23 augustus zal er een cursus worden gegeven waarin de geschikheid van de kandidaten ge toetst zal worden. Pas na deze week kan tot definitieve plaatsing in het eei-ste jaar worden overgegaan. DEN HAAG (GPD) Vier maal Is Den Haag de vorige week opge schrikt door schietpartijen, waarvan de laatste vrijdagavond in de Elandstraat het leven kostte aan een 60-jarige exploitant van een „massage-instituut". Ondanks deze plotselinge „hausse" gelooft de Haagse politie niet, dat Den Haag een „pistoolstad bij uitstek" is en dat er relatief zeker niet meer illega le wapens in omloop zijn dan in andere grote steden zoals Amster dam. Rotterdam en Utrecht, Dit bleek gistermiddag in het hoofdbureau van politie, waar enige politie-autoriteiten hun visie gaven Kwartaal Wy hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: doorhalen wat niet van toepassing is. ROTTERDAM (GPD) Er is een tendens in de nieuwe muziek die het concertpubliek meer en meer opgenomen wil zien in de gebeurtenissen „op het podium". Een van de uit vloeisels van die tendens is de geestelijke verplaatsing van het musisch gebeuren van dat podium af, zodat in de concert muziek en in de ambiance bij de uitvoering daarvan iets ont staat dat in de richting gaat van het muziektheater, in welke zin men dat begrip ook wil opvatten. P-a. straat no. plaatsnaam (By tydeiyke inhouding bovenstaand vakantie-adres niet invullen maar wèl datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt 3 1e dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland België eD Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode Buiten de Beneluxlanden t 0.40 per dag Luchtpost f 0.60 per dag V001 tydeiyk tn te houden kranten wordt oy restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld f0,50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Weinig variatie De wereldpremière van Haiku II van Ton de Leeuws compositie ge schreven in opdracht van de Rotter damse Kunsstichting en tijdens het laatste concert van dit seizoen door het Rotterdams Filharmonisch Or kest in De Doelen te Rotterdam ten gehore gebracht, steunt o.m. op deze gedachte. In de zaal i.p.v. op het po dium, waren twee houtblazers opge steld. De soliste in De Leeuws zesde lige werk, de sopraan Dorothy Do- row, wandelde tydens de orkestrale tussenspelen van de ene plaats naar de andere. Op het podium, maar ook door de zaal waarby zy ook de standplaatsen van de beide blazers aandeed, zo zong zy op zes verschil lende plaatsen haar respectievelyke soli Het effect van zulk een stereo- fonische modeshow is alleaardigst. Het publiek voelt zich op een be- bepaalde manier verbonden met de uitvoerende kunstenaars en met het werk in kwestie en het is op zich zelf een positieve ontwikkeling dat dit verschijnsel niet beperkt blyft tot het muziektheater, waar namelyk deze ideeën al tot brede ontplooiing zyn gekomen. Ton de Leeuw heeft een reeks wel luidende, weinig diepgaande en vak kundig maar niet zeer gevarieerd geïnstrumenteerde muzikale ideeën geleverd. Perfecte Dor thy Do row Dal element vakkundigheid was overigens in vele aspecten vertegen woordigd. De instrumentatie, met een belangrijke taak voor de slag welkers. die zich daarvan met grote vaardigheid kweten, is zeker briljant en men had deze graag in dienst ge hoord van een meer geïnspireerde muzikale gedachtengang. Ook de be handeling van de solopartij dwingt bewondering af. Met de voortreffe lijke sopraan Dorothy Dorow had men het bij de verwezelijking van die party goed getroffen. Zij zong haar moeilyke noten gaaf van intonatie en fraai van timbrering. De violist Arthur Grumiaux was solist in twee werken, die Ton de Leeuws nieuwe compositie omraam- den: een herontdekt vioolconcert van Michael Haydn, en Ravels Tzigane. De vondst *an Michael Haydns con cert in a heeft voor de musicolo gische wereld bepaald geen schok kende consequenties: het is een van die „13-ln-een-dozijn-gevallen" die do praktische muziekwetenschap van tijd tot tijd niet ten onrecht* in dis- crediet brengen. Bovendien speelde Grumiaux het stuk van de eerste tot en met de laatste noot vals. Hetgeen de eventueel in het werk voorradige muzikale inventies niet bepaald gunstig deed uitkomen. In Ravels Tzigane gelukte het Grumiaux al evenmin de juiste intonatie te vin den. Goed besluit De grote man deze avond (die de afsluiting vormde van het Rotter damse muziekseizoen. en tevens het besluit was van de feestelijkheden rond het 50-jarig bestaan van het Filharmonisch Orkest vormde» was ongetwijfeld de dirigent: Edo de Waart. Ondanks zyn zeer drukke werkzaamheden in Rotterdam en el ders deze laatste weken, had de Waart kans gezien aan de twee be geleidingen en aan de première van de Leeuws compositie grote aan dacht te besteden. Gave interpreta ties wat zyn aandeel betrof waren van deze serieuze opzet het gevolg. Maar de nu al talrijke wapenfeiten die De Waart met het Filharmo-1 nisch op zyn naam heeft gebracht, bracht, werden na de pauze pas waarlijk met een vermeerderd, toen het Rotterdams Orkest onder zijn jonge leider een voortreffelijke, ge disciplineerde. maar niettemin (vooral in de finale) hartstochtelijke weergave bracht van Tsaikowsky's 5e symfonie, waarmee dan, na een eerst* programmadeel vol vraagte kens, stunts en twijfelachtigheden, het Rotterdams muziekseizoen op heel hoog niveau kon worden beslo ten. op het toenemend aantal gevallen, waarbij naar het pistool wordt ge grepen. Een tendens, die zeker niet alleen in Den Haag waarneembaar is. In feite wordt in heel Europa om van Amerika maar niet te spre ken steeds meer misbruik ge maakt van het pistool en andere vuurwapens. Hoewel er van een „hand over hand toenemen" geen sprake is toont de Haagse politie zich hierover toch wel verontrust. Angst Commissaris J. W. H. Planje: „De geweldpleging neemt toe. Juist d'aar komt het pistool meer naar voren. Eén van de hoofdoorzaken is de angst. De angst om bijvoorbeeld met een stiletto gestoken te worden. Daarom schaft men zich een pistool aan. Men wil zich kunnen verdedigen, zich veilig stellen. Dit valt ook af te leiden uit het feit, dat de oude, „ge zellige" inbreker er niet toe over is gegaan van een vuurwapen gebruik te maken. Het zyn juist de mensen, die midden in „het leven" staan, de portiers, de souteneurs, die zonder ze allemaal op één hoop te willen gooien zich bewapenen". Als een van de oorzaken van die bewapening noemde de heer Planje „de buitenlandse gastarbeider en de Surinamer". Of beten- gezegd: „de mare van de buitenlandse gastarbei der en de Surinamer". Bevolkings groepen, waarover in ons land nogal eens generaliserend wordt gedacht. Dat komt door het emotionele ka rakter, dat zij hebben, daardoor ontstaan er vaak communicatiestoor nissen. Het zijn echter genera liserende en in dit geval dus ook discriminerende gedachten, die worden weersproken door de nuchtere cijfers. Deze tonen aan, dat de crimi naliteit onder de genoemde bevol kingsgroep relatief gezien zeker niet hoger is dan die onder de Neder landers. Commissaris H. van Hars kamp. „Niet dat we er intrappen, maar in negen van de tien geval len. dat we een verboden vuurwa pen in beslag nemen, is het gekocht van „een Turk", of „een Surina mer" of „een zeeman". Ook de portier, die vrijdagavond de aannemer doodschoot, vertelde een dergelyk verhaal. Hij had zijn pistool op straat van „een Turk" gekocht. Tijdens een ruimtereis geen mes en vork bij de maaltijden, maar een waterpistool. Om gedroogd voedsel en vruchtesap te bevochtigen. Een vreemde verzameling, zo'n dagrantsoen voor een astronaut Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! eindhoven Toegang f 1.- dagelijk8 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant In 1966 gesticht door Philips. ONGEVRAAGD" 49 LA PAZ (AFP) „Wij hebben Che Guevara niet gevraagd naar Bolivia te komen en hebben hem nooit de leiding van de Boliviaanse revolutie toevertrouwd", aldus de Boliviaanse pro-Russische commu nistische partij in een hier uitge geven communiqué. „Wij aanvaar den geen bevoogding, zelfs niet van een geniale en ervaren revolutio nair, en nog minder het vestigen van een supra-nationaal revolutio nair centrum in Bolivia". Illegaal Dat het illegale wapenbezit in Den Haag toeneemt, blykt uit de cijfers, die hoofdinspecteur H. ter Hark op tafel legde. Zo kwamen het vorig jaar by de politie 62 tips binnen, die in 23 gevallen 34 in beslag genomen vuurwapens opleverden. Volgens de heer Ter Hark komt de toeneming voornamelijk voort uit het wegval len van de grenzen, waardoor het een simpele zaak wordt een vuurwapen uit het buitenland mee te nemen. Vooral uit België en Italië, waar men op zeer gemakkelijke wyze aan (ADVERTENTIE) een vuurwapen kan komen, wordt veel gesmokkeld. De drie politiemannen zien voorts dubbelspion. Maigret en met haar thrillers en westerns als bijzonder gevaarlyk voor bepaalde, labiele per soonlijkheden. Zy zijn er voorstander van, dat deze programma's wat betreft het gebruik van vuurwa pens en het plegen van gewelddaden worden „bygeschaafd".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6