Opnieuw ruilliart in Houston Hl 1 Didactici moeten educatieve tv maken Schoenindustrie zit danig in de knel te lENSDAG 3 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) Het zou fataal zijn, als de educatieve I evisieprogramma's niet door didactici, maar door de televisie- j jgrammamakers zouden worden samengesteld. Unaniem is »n, ook in Japan en Amerika, het erover eens, dat educatieve evisieprogramma's een strakke vorm moeten hebben. Veel j jnsen hebben het gevoel, dat televisie altijd ontspanning is. aar zonder inspanning zal niets bereikt worden. In dit op- :ht hebben de Engelse taallessen met Walter en Conny veel iade gedaan. eze uitspraken zijn van drs. H Praag, wetenschappelijk hoofd- lewerker van Teleac. die zich rail bezig houdt met de ontwikke- van een speicale televisie-didac- l Hij zei dit op een persconfe- Itie. die gisteren in het Kurhaus- el in Sahevendngen werd gehou i op de eerste werkdag van het Op een warme dag iets ver rukkelijks, eventueel ter ver vanging van het kopje elf-uur kof f ie op zondag. Schep in een hoog glas een bolletje vanille-ijs (dat u in een koelkast heel ge- j, makkelijk kunt maken van pak jes ijspoeder). Schenk daarop zeer sterke waterchocolade (koud uiteraard) en vul dit bij met een scheutje spuitwater.- Zet een lepel en een rietje in het glas. Wina Born. SCHEEPSWERF Een scheepswerf hoera voor Cor dis Verolme, in de scheepsbouw irenlang beschouwd als een aan oger wal geraakte roeibotenbou- •er en nu met vlag en wimpel e top in de tankerbouw en de roogdokkerij. Deze plotselinge rkenning is even oprecht als erklaarbaar: de andere droog- okmaatschappijen staan droog n Cornells kan nog dokken. Hoe rengt een man het tot zo'n suc- es? Kenners van de menselijke ziel Ienaderen het verschijnsel ge woonlijk door erop te wijzen, Iat de betrokkene in zijn fugd een doodgeiuone, onge compliceerde jongen was en dit In feite altijd is gebleven. Ik ge- oof niet dat dit alles verklaart, e zult ze te eten moeten geven, e doodgewone ongecompliceerde ongens, die dit blijven tot hun latste hap sociale bijstand. Nee, Cornells is een heel on- eivone jongen. Dat blijkt zelfs .it zijn gewoonste gewoonten. Ik leb gehoord dat hij, toen hij ich voor het eerst een direc- eurspositie had verworvenpre- ries het omgekeerde deed van cat andere directeuren doen. In )laats van zich te verschansen ichter een onneembaar bureau m zich te verschuilen achter de okken van een secretaresse, wat n die tijd nog zeer goed moge lijk ivas, had hij een kamertje op ie plaats waar zich bij andere mstellingen de portiersloge be- rtndt. Ieder die iets met hem te bespreken had, kon daar vrije lijk binnenwandelden. De enige, He van dit aanbod door toene mende drukte in afnemende ma le gebruik kon maken, was de heer Verolme. maar dat deed aan ie democratische gedachte niets if- Men hoeft niet ver om zich heen te kijken om te constate ren dat democratisch denken niet direct de eerste voorwaarde k om het ver te brengen. Dat maakt het succes van Cornelis Verolme des te raadselachtiger en sommige tegenstanders heb ben hem daardoor bestreden met Argumenten, die niet erg zake lijk lijken, bv. dat hij een piep stem heeft. Dit lijkt mij nu juist een argument in zijn voordeel: Cornelis hoeft maar te piepen en de zaak is gepiept. Pieperigheid is het kenmerk van grote persoon lijkheden, wier hoofden zo tot barstens toe gevuld zijn met grootse ideeën dat hun woor den nog maar nauwelijks een uitgang vinden, maar des te gro ter is de stuwkracht van hun da dendrang. Een stootje lucht door een neuskanaal betekent een hele stoot mammoettankers door een nieuwe vaargeul. Dit toonder is alleen mogelijk doordat een al lesbeheersende gedachte zich in het desbetreffende hoofd tot ma gische spanning verdicht. In dit verdichten openbaart zich de dichter, want wis en waarachtig vrienden, Cornelis Verolme is een dichter in daden, zoals A. Roland Holst er een in woorden is. Ik noem juist hem, omdat hij terug grijpt naar een voortij van ge lukzalig leven op een eilanden rijk in de Oceaan. Het geluk van Cornelis Verol me ligt in de rivierdelta die ons land was en die het donhem weer worden moet - één eindeloos j opengespe$m e navenmond, die gaapt van Hoek van Holland tot wladiwostok, met als tanden de scheepswerven, die iedere minuut een mammoettanker te water la ten. We komen dan wel dicht bij de Japanse concurrentie, maar dit kan duizend jaar duren en mis schien is minister Luns daar dan éindelijk ambassadeur KEES STIP „Seminarium over buitenschoolse in structieve televisie", dat ander aus piciën van de Raad van Europa wordt gehouden en tot 6 juli duurt. Aan het seminarium nemen tele visie-didactici uit alle lidstaten deel. Het doel ervan is te komen tot een weloverwogen methodiek om het speurwerk intensiever in de pro grammering te betrekken, waar tot nu toe teveel aan het toeval werd overgelaten. Op de persconferentie ging drs. Van Praag nog in op de noodzaak bij de televisiekijkers om televisie -niet alleen te zien als amusement. Dan verkeert de kijker bijna in een toestand van onder hypnose zijn wat is gebleken uit geregistreerde hersenwerkingen. De houding van Je televisiekijker moet veranderen. Hier voor is, naar de mening van drs Van Praag, misschien nog een ge neratie nodig, opdat televisie ook voor onderwijs en ontwikkeling wordt Tijdbom op rails bij Bolzano ROLZANO/ITALIë (AP) Het Italiaanse leger heeft een tijdbom gevonden op een belangrijk spoor wegtraject. De bom werd onschade lijk gemaakt en een grote ramp kon zo worden voorkomen. De bom, die drie kilogram explo sieven bevatte, was afgesteld op 11 uur gisteravond, toen de expresstrein Hamburg-Miinchen-Rome het punt waar de bom lag zou passeren. Het helse apparaat werd bij Bron- zano op 10 km. ten zuiden van Bol zano gevonden door een militaire pa trouille. die een rou ti ne - onderzoek verrichtte in dit grensgebied, waar dikwijls terroristische aanslagen voorkomen. Extremistische groepe ringen eisen aansluiting van het ge bied bij Oostenrijk. ROOD BOLWERK OP OOST-JAVA I DJAKARTA (AP) Communis tische strijdikaohten hebben zich meester gemaakt van een schier on- doordringbaar oerwoudgebied op cost-Java. Zij hebben van dit gebied ;een „ondoordringbaar fort" gemaakt, aldus is gisteren bekendgemaakt. Het 'bericht volgde op herhaalde waar- schuwingen van militaire comman- danten dat de ondergrondse bewe- ging op oost-Java werkt aan haar te- rugkeer. Indien het bericht juist is bewijst de communistische actie de toene mende kracht van de verboden par tij en haar herstel van het bloedbad, dat haar na de staatsgreep van 1965 decimeerde. Het Indonesische leger weigerde het bericht te bevestigen of te ont kennen, maar gaf toe, dat de com munistische troepen in het desbetref fende gebied bijzonder actief zijn. Oost-Java is sinds lang een commu nistisch bolwerk. Mr. v. Volleiihoven gisteren beëdigd Het toas gisteren op het snik hete Ypenburg de eerste en ver moedelijk ook de laatste keer dat Koningin Juliana een militaire beëdigingsplechtigheid bijwoonde. Als schoonmoeder van de zojuist tot tweede luitenant bevorderde mr. P. van Vollenhoven vergezel de zij haar dochter Prinses Mar griet om het plechtige moment, waarop mr. Van Vollenhoven met de hand op het vaandel zijn trouw aan de Koningin bezwoer, mee te maken. De hitte was zo groot, dat vijf militairen flauw vielen en door de geneeskundige troepen moesten worden afge voerd. China wijst twee Britten uit wegens spionage HONGKONG (Reuter) Commu- nistisch-China wyst twee Britse koopvaardij-officieren uit, omdat z(j zich schuldig zouden hebben ge maakt aan spionage, zo heeft het persbureau „Nieuw China" gisteren bekend gemaakt. De twee Britten zijn kapitein Pope v an het Britse schip „Fortune Wind "en de eerste stuurman Jones van de e veneens Britse boot ..Nancv Dee". Volgens „Nieuw China" heeft het desbetref fende Chinese departement vastge steld, dat de twee officieren politie ke, militaire en economische gege vens over China hebben verzameld en zo de veiligheid van het land in gevaar hebben gebracht. Hieraan werd toegevoegd, dat „de twee mis dadigers hun misdaden hebben be kend." De 36-jarige kapitein Pope werd op 17 mei aangehouden, toen hij met de „Fortune Wind" in de Noordchi- nese haven Tangkoe was aangeko men. Zijn schip was door de Chine se regering gehuurd. Jones werd op 31 maart te Sinkiang in hechtenis gesteld. In het afgelopen jaar zijn nog ongeveer tien Britten in China gevangen gezet. RAPPORT TOONT AAN DEN HAAG (GPD) De Neder landse schoenindustrie zit danL: in de knel. Als geheel verkeert deze I Industrie (bijna 300 bedrijven met bijna 13.000 werknemers) structureel In een zorgwekkende situatie, vooral door binnenlands marktverlies als gevolg van de prijsaruk door impor ten uit Italië, de Oosteuropese lan den en het Verre Oosten. De beleidscommissie structuui-on derzoek schoenindustrie, waarvan dr. G. M. F. Veldkamp voorzitter is, heeft thans het rapport over het vooronderzoek gepubliceerd. De beleidscommissie bepleit, dat de overheid voorlopig voor drie jaar] jaarlijks een bedrag van f 150.000 be- j schikbaar zal sstellen voor een op- leidingsfonds schoenindustrie, dat de herstructurering van de opleiding in deze branche moet uitvoeren. Ais voorlopige voorziening zou de overheid bovendien gedurende drie1 Jaar jaarlijks een ton beschikbaar moeten stellen voor een research-1 fonds. Technische onderzoekingen zijn van groot belang, meent de commissie, omdat de schoenindustrie in ons land nog vrij arbeidsintensiet is. Dat verklaart, de vrij hoge ar beidskosten in vergelijking met an dere landen. In de periode 19621967 is de per- soneelsbezettng met 16 pet. gedaald en wel van in totaal 18.268 tot 14.907 het aantal bedrijven liep terug van 312 naar 284. De geringe omzetgroei, verant woordelijk voor een ongunstige in vloed op de rentabiliteit van de gehe le bedrijfstak, is het gevolg van het constante, dus niet stijgende, schoei- selverbruik per hoofd van de bevol king in ons land sedert 1964, de sterk gestegen import en de onvoldoende! stijging van de export om het bin-1 nenlands marktverlies te compen seren. HOUSTON RTR) In het St. Luke-Ziekenhuis te Houston, in de Amerikaanse staat Texas, is giste ren opnieuw een harttransplantatie verricht. De toestand van de pa tiënt. de 46-jarige George de Bord, wordt bevredigend genoemd. Hij kreeg het hart van een 50-jarige man, die overleed aan de gevolgen van een hersenbloeding. De operatie werd ook ditmaal ver richt door dr. Denton Cooley, die al vier harttransplantaties op zijn naam had. Twee van de patiënten die njj eerder een ruilhert bezorgde, zijn nog in leven. Er zijn nu in totaal 24 harttransplantaties verricht, waar van zeven patiënten nog in leven zijn. NEDERLAND 1 NTS 5.00 uur Pipo en de waterlanders (VARA) 5.35 urn- Sluiting 6.30 uur Tour de France (onder voorbehoud) 6.50 uur Barend de Beer 7.00 uur Nieuws 7.06 uur De bosbrigadierskleur 7.31 urn- Persoonlijk 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Stichting Socutera 8.25 uur Druiven der gramschap 10.30 uur Tennis; kleur 10.40 uur Laatste nieuws 10.45 uur Openbaar kunstbezit 11.00 uur Sluiting NEDERLAND 2 VARA 6.50 uur Barend de Beer (NTS) 7.00 uur Nieuws (NTS) 7.03 uur Coronation Street 7.51 uur De nachtmerrie van een paardentemmer: 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur Achter het nieuws 8.45 uur Rood, wit, blauw 9.25 uur Smith, James O. 10.15 uur Laatste nieuws (NTS) 10.20 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.15 uur 9.15 uur 9.45 uur 10.20 urn- Spreekt u maar... (prijsbellen naar de studio) Vragen vuur (A'damse studenten mr. H. van Riel) De werkwinkel (chansonniers en cabaretiers) Sextant (NVSH) ew cflóteren Lucelle In het kader van het Holland Festival zette men Scotty voor een week op stal en kregen we Lucelle van Bredero uit Soheveningens circus „live" cadeau. Het werd een parmantig paraderen ln ongebruikelijk mooie kleren, de meisjes met geprangde borsten, die zij als blanke babies torsten. Het was in het fraaiste kleurengamma niet langer een TV-programma van een bepaald toneelgebeuren maar een TV-program in kleuren dat „live" en drie-dimensionaal gespeeld werd in een schouwburgzaal. Een niet geringe handicap, waar ik mij, gaande het verhaal toch vrij snel aan ontworsteld heb, was Bredero's antieke taal. Je moest er eventjes aan wennen, behoedzaam het terrein verkennen, maar toen bleek de bewerking ln zo ver een versterking dat woorden die verloren gingen verruild waren voor nieuwelingen. Het spel verdiende alle lof, ook wat de poëzie betrof. De een was beter te verstaan (De Hartogh en Joop Admiraal, Ina en Hetty, altenaal) dan de baron en zijn compaan, die beiden goed articuleerden maar net die fractie rust ontbeerden die poëzie „verstaanbaar" maakt ook als zij in galop geraakt. Een woord van lof voor De Ravet, die saam met Alex Willeqet de rol vervulde van Pasquale (knecht van twee meesters bij Goldini), en met een uitgestreken tronie bij iedereen zijn gram kwam halen. Rest nog de vraag: hoe was het stuk? Welnu, 't was tooh een hele ruki Lucelle was geen Warenar van Hooft (dat stuk van Hooft, men weet, die vroeg're Hooft), want ongelijk aan deze Warenar was Bredero's Lucelle toch te star, om dwars door alle taalproblemen heen te boeien door de handeling alleen. Tenslotte dlit: vooral was ons gezegd: wees niet verbaasd wanneer u op de buis een taal hoort uitslaan die wat minder kuis is dan uw eigen taalgebruik in huis: Breero was moe, en boertig, maar niet slechtI Ook los daarvan, en t mag van mij gezegd: Ina en Hetty stimuleerden in deze kleuren en in deze kleren des kastjekijkers tomèloze bronst: „Het schoone van natuyr passeert toch alle konst", VOOR WOENSDAG 3 JULI Hilversum 1. 402 in. VARA: 18.00 Nws. 18.16 Act, 18.30 Stereo: Kinderkoor met pianobegelei ding, 18.55 Stereo: Tango-rumba ork. en zangsol. 19.30 Nws. 19.35 Bui tenlands weekoverzicht. 19.45 Akkoord: licht gevar. muz.progr. 20.15 Spreekt u maar prijsbellen naar de studio. 20.45 VARA-Mu-Zl-Ka-Lei-Dos-Koop gevar. muz.progr. 21.15 Vragenvuur. 21.50 Stereo: Licht instr. ensemble. 22 15 Stereo: Ned chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-ber. 22.45 - Act 22.55 Stereo: Muz. van onze eeuw (opn.) 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 I Nws r° i J Hilversum 2. 298 m. NCRV: 18.00 Gew. muz. (gr 18.; :t. NRU19.< Beatle John Lennon heeft open lijk toegegeven dat zijn huwelijk met zijn vrouw Cynthia „ten ein de" is en dat hij houdt van de j^M.30 Nws. en weerpr. 18.46 Act Openbaar kunstbezit. 19.10 De Ronde van Frankrijk, nabeschouwing. 19.20 Weg wezen toeristisch progr. 20.00 Stereo: Holland Festival 1968: Bariton en piano: mod. liederen. 21.45 De werkwinkel: Jonge chansonniers en cabaretiers. 22.05 Spiegel van Belgie: een progr. ln samenwerking met de BRT NVSH: 22.20 Sextant, radio weekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. Whispering (Schónberger) They say it's wonderful (Berlin yue sera sera (Livingston) Orkest Max Greger La Serena (Möckel) Blauer Hlmmel (Rix- neri Orkest Adalbert Lutter. On a slow boat to China (Loesser) St. Louis blues (Handy) Orkest Horst Wende. Glüh- wiirmchen cha cha (Lincke) Zwei Her- zen cha cha (Stolz) Orkest Erwln Hal- letz. Marianne (Glikyson) Night call j (Kollo) Maxi Jump (Haensch) Orkest ;Max Greger. Na Baby, wie geht's (Hal- 1 letz) Dany Mann. No no na na mh mh (Chase) Margrit Imlau. Serenade to I Eileen (Sears) Orkest Stanley Black. ,Oh. wie schön (Lubin) Ingrid Wer- Japanse beeldhouwster Yoko Ono. rierCharley Brown (Leiber) Honey Op de foto Yoko en John tijdens Twins Memory (Cioffe) Orkest Stan- een tentoonstelling van Jcunst" JïéSf^LTfdlm'- van LennonI rence a day made (Adams) Billy But- terfleld. Puro amor (Sanchez) Pedro Infante. Oh. what a beautiful mornln. (Hainmerstein) Billy Butterfield. El Paso (Robblns) Marty Robblns. From here to eternity (Karger) Orkest Stan ley Black. Dedicated to you (Cahn) Nat King Cole. Melody of love (En- gelmann) Orkest Stanley Black. Chi cago (Fisher) Frank Sinatra. Gone with the wind (Magidson) Have you met Miss Jones (Rodgers) Night and day (Porter) "Where or when (Rodgers) Ben Webster, Art Tatum. Red Callen- der, Bill Douglass. Bags' groove (Jack son) Horace Parian. Sam Jones. A1 Harewood. Stella by starlight (Young) There Is no greater love (Jone6) It could happen to you (Burke) Id. VOOR DONDERDAG 4 JULI Hilversum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7 54 Deze dag AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 9.20 Stereo; Lichte gr.muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9.00 Stereo: Instr. Trio (gr).: mod. kamermuz. 9.35 Waterst. 9.40 Vakantie Kermis. 10 00 V. d. kleu ters 10.10 Arbeidsvlt. (gr). (11.00 -11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12 00 Ste reo: Pianorecital: mod. muz. 12.26 Med voor land- en tulnb 12.29 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13 30 Muzika le toeristenroute. 14.30 De fascinerende wereld van Mexico, vraaggesprek. 15.00 Voor de zieken 16.00 Nws. 16.02 Scha keringen: cultureel progr. ln woord en muz. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten klankbeeld over Schagen 17.30 Voor de jeugd. 17.55 SOS-ber. Hilversum 2. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badlnerle: klass. muz. (7.30! Nws. 7.32 Act. 7.50 Overweging. 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Toeringclub. 8.45 Voor de j hvlsvr. NRU: 10.00 Wat heeft dat1 kind?: pedagogische lezing. 10.20 Ste reo: Muz. uit de Barok (gr KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Med NCRV: 12.00 Liphte grmuz. 12.26 Med t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Parasolasldogevar. progr 13.30 Stereo: Lichte gr.muz. NRU 13.45 Fanfaremüz. (gr.). NCRV: 14.30 Strijkkwartet met fagot: klas sieke en mod. muz. 15.30 Godsdienstige ultz. NRU: 15.30 Een mens z'n lust Is z'n leven: progr over hobby's en lief hebberijen. 15.50 Helpen ln teamver band. lezing over bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden. 16.00 Nws. 16.02 Voor kleine bezetting: klass. kamermuz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Nickel odeon: progr. over film en filmers. NCRV: 17.45 Mondorgelvirtuozen (gr.). Hilversum 3. 240 m. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Lichte instr. muz. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie (11.00 Nws.). NRU- 12.00 Nws. 12.03 Licht pKprogr. met interviews. (Tussen 13.00 en 17 00 Ronde van Frankrijk). KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 Knalmuz. 14,00 Nws. 14.03 Popmuz. 15.00 Nws. 15.03 Holster: licht progr. 16.00 Nws 16.03 lORRRRrrrr pl show 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Draaijtjofdraailk verzpl.progr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I 10.00-11.45 Eurovisie: Openingsdlenst rierde Wereldraad-Assemblee Uppsala. Strings: muzikaal ensemble van Engelse Leger des Hells. 19.30 Lleber- mann en Liebermann. TV-feulll. (Gra- nadaprod.). NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Hier en Nu: act.rubriek. 20.45 Parnell's Ondergang (Mourn the Ivy Leaf). TV-spel van G P Galllvah. (prod van Radio Telefls Eireann te Bublin). 22.10 Ned. Kamerork klass. muz. 22.36 Avondsluiting. NTS: 22.40 I Journ. 22.45-23.00 In kleur: Eurovisie: I Tennis: Flitsen van de vandaag ge speelde halve finale Dames Enkel te Wimbledon. Nederland II NTS: 18.50 Barend de Beer. NTSi 19.00 Journ. 19.03 Van gewest tot ge west. 19.25 Met Uw verlof Vac. en gezondheid. filmrep. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV-felll. 21.10 Hoe wordt men verliefd op een stad?. TV-feuilleton. IKOR/CVK: Eu rovisie: 22.00-22.30 Samenvatting Ope- uingsdienst Wereldraad van Kerken - Uppsala. NTS: 22.30-22.35 Journ. Prijs voor film van Jan Tholen BERLIJN (AP) De Nederland se korte film „Toets" van Jan Tho len heeft op het filmfestival van Ber lijn een Zilveren Beer gekregen. De Joegoslavische korte film „Krek" kreeg dezelfde onderscheiding. De Zweedse film „Ole dole doff" kreeg de Gouden Beer voor de beste hoofdfilm. De film; die werd geregis seerd door Jan Troell, kreeg ook de prijzen van de protestantse en ka tholieke kerken. De internationale jury kende de Franse acteur Jean-Louis Trintig nant de prijs toe voor de beste hoofdrolspeler voor zijn optreden ln JHomme qui mert Een Zilveren Beer voor de beste actrice ging naar Stephane Audran, voor haar rol in de Franse film „Les Riohes". De Fransen kregen de Gouden Beer voor hun korte film: .Portrait Orson Welles'De Zilveren Beer voor de beste regisseur ging naar de Spanjaard Carlos Saure voor zijn „Peppermint frappe", met Geraldine Chaplin.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5