Industriegrond schaars artikel is een Miljoenste in De Vliet Rijnland mag geen „slaapgebied" worden Auto van Noordwijker na botsing vernield ^vakantie? Promoties h Academische examens Sirenegeloei in Professorenwijk Ahob raakte onklaar door het onweer ULI I, WOENSDAG 3 JULI 1968 MTDSCTT DAGBLAD PAGINA 3 I Onderneming en onderwijs tnweg dhr. ïgsplaj le CW Tro, lik ch r laa) •ol. li LEIDEN „Temidden van oproer, verwarring en geweld elders, hebben de tekenen van onbehagen in ons land zich tot nu toe beperkt tot het gooien van een rookbom ten overstaan van een minister en een agrarisch getinte strijd om het bezit tr van een fractiekamer in het gebouw van de Tweede Kamer, wza* bebben ook een term ter beschikking om dit soort zaken 7-8 i aan te duiden „buiten-parlementaire acties". Anders dan de mars der armen in Amerika is de mars op Utrecht zonder in cidenten verlopen. Wij leven nu eenmaal in een gematigd kli- jr. 5 maat en hebben een gematigd temperament". 30. 4 18 lag 2 K. van K. bij een Dit tamelijk geruststellend beeld, 16 ?,aldus de voorzitter van de Kamer u Ivan Koophandel en Fabrieken voor li. D (Rijnland, ir. J. J. G. van Hóek, in Jzijn gistermidda g gehouden ope- Du Iningsrede van de zitting der Kamer, ag 3, Ikan licht tot de conclusie leiden dat konder verdere aandacht en poging Itot begrip voor deze verschijnselen, J leen goede afloop van dit vroeg-zo- ld". Imerse avontuur wel verzekerd is. IDit zou, naar zijn mening, onjuist fcijn. 1JTr^ Het sluitend systeem van de wel- leopi vaartsstaat waarin wtf enthousiast ■ati of morrend ons bestaansniveau sterk hebben o pgetrokken. is voor vele pkt J jongeren en niet-bij-het economisch proces betrokkenen aldus spreker, 9 blijkbaar een systeem geworden van oeverloze verveling en ondoorzichtig- l«d« ^eid; een systeem waarin initiatief wordt bedreigd door frustratie en wt ti waarin actie wordt gesmoord door het ontbreken van reactie. item eop« Werkklimaat Meer en meer richt zich thans de aandacht op een verbetering van het werkklimaat. De ondernemer gaat zich inspannen om een zo goed mo- -5 u. geluk antwoord te geven op de vra gen naar bestaanszekerheid in de zot* onderneming, naar het deel uitma ken van e en bedrijfsgemeenschap, 1 naar het verkrijgen van inzicht in de >nn.[ doelstellingen van het ondernemings beleid, naar het verkrijgen van een deel verantwoordelijkheid op eigen niveau en naar de mogelijkheid van promotie. In deze ontwikkeling is het begrij pelijk, aldus de voorzitter, dat het onderwijs dat de jonge man aan het bedrijf aflevert, in een andere relatie tot het bedrijfsleven komt te staan. Lm. Ook voor het onderwijs is de perio de yan haar eigen autonome pro and gramma van eisen voorbij. Differen- - 6i tiatie in het onderwijs, nauw con- 10 u m <3 und zoi Rdei tact tussen verschillende richtingen van onderwijs in scholengemeen schappen, die verandering van rich ting voor een leerling mogelijk ma ken, hebben evenzeer de bedoeling zich meer te richten op de leerling en zijn mogelijkheden. Opleiding Het is verheugend te kunnen con stateren, dat deze ontwikkelingen bij onderwijs en bedrijfsleven parallel lopen. De Kamer, aldus ir. Van Hoek. hecht zeer veel waarde aan de opleiding van hen, die in het economisch proces gaan medewer ken. Wil men de mogelijkheden die er in een mens aanwezig zijn, zo goed mogelijk in de onderneming tot hun recht laten komen, dan is het van groot belang dat ook de toerusting die hem daartoe vooraf wordt mee gegeven, daarop is gericht. De kri tiek die in onze kring op het onder wijs wordt gehoord, kan nu worden omgezet in een positieve medewer king. Het stemt tot voldoening, dat vele bedrijven in deze richting reeds werkzaam zijn. Van goed onderwijs kunnen wij de vruchten plukken. Schaars Een ander aspect, dat onze voort durende aandacht blijft vragen, aldus ir. Van Hoek, is dat van de industrie en haar vestigingsmogelijkheden. De ruimte voor de industrie is voor ons en als het goed is ook voor onze gemeenschap een kostbare zaak, omdat deze ruimte uiterst schaars is in ons gebied. Het streekplan voor de Bollen streek. is vastgesteld met een aange geven tekort van 30 ha, dat in het streekplan Rijnstreek-West, waarvan de Leidse agglomeratie de kern vormt, moest worden gecompen seerd. „Vol" By de voorbereiding van dit streek plan viel de aan duidelijkheid weinig ped VB ten IR. J. J. G. VAN HOEK Verbetering van het werk klimaat te kortschietende uitspraak op van een planoloog, dat Rijnland eigenlijk moest worden voorzien van een waar schuwingsbordje „vol" voor de in- deustrie. De ruimte die nog voor in dustrievestiging werd gereserveerd, wordt dan het noodrantsoen voor noodzakelijke verplaatsing van be drijven, die uiteraard bij een nieuwe vestigingsplaats meer ruimte behoe ven dan op hun huidige plaats. De automatisering en de nieuwere op vattingen omtrent 'n efficiënte opstel ling van het productie-apparaat vra gen per werknemersplaats meer ruimte dan de regels, die men in de planologie een tien jaar geleden daar voor vaststelde. Slaapgebied Daarnaast is het begrijpelijk, dat men tegenover de planologisch voor ziene aanmerkelijke toename van de bevolking in ons gebied niet het minst door de „Haagse overloop" van een 40 a 50.000 een beschei- e-hi toename mogelijk oet maken van de werkgelegenheid. Indien Rijnland het etiket zou moe ten gaan dragen van een „slaapge bied". zou dit het levens- en werk tempo en met name het industrieel klimaat stork in ongunstige zin beïn vloeden. Nu wjj na meer dan 10 jaar ho pelijk aan de „vooravond" staan van de uitvoering d.w.z. de definitieve be slemming en uitgifte van de voor in dustrie bestemde gronden zien wij, met spanning en aandacht uit naar bestemming en uitgifte van dit zo schaarse artikel. Een duidelijk over zicht van het aanwezige areaal en een gemotiveerd plan van uitgifte zullen daartoe onmisbaar zijn, aldus de voorzitter. Na het uitspreken van deze rede werden de jaarstukken en de balans vastgesteld. Over 1967 werd een batig saldo becijferd van f 67.690.95. na afschrij ving op het gebouw van f 13.113.56 en op de inventaris van f 5.321.80. Van dit batig saldo werd f 20.000 overgebracht naar een rekening Vernieuwingsfonds Het resterende gedeelte ad f 47.690.95 werd aan de rekening kapitaal toegevoegd. De heer S. M. Borgerding, die voor de Horeca-«ector werd aangewezen als lid der Kamer, werd deze mid dag als lid geinstalleerd. Woningnood voor industrie groot probleem LEIDEN Na de oorlog werden door 36 bedrijven uit de Leidse agglomeratie, die lid zijn van de Leidsche Vereeni- ging van Industrieelen, bijna duizend woningen gefinan cierd. De investeringen van de leden van de L.V.I. in gebou wen, machines etc. nemen jaar lijks toe. In 1966 was hiermee een bedrag van 22 miljoen gul den gemoeid. De leden van de vereniging verstrekken elk jaar circa 2 ton aan subsidies en giften. Dit zyn de belangrijkste conclusies van een enquête, welke onlangs werd gehouden onder de leden van de L.V.I. en waaraan 84 bedrijven deelnamen. 1000 Een van de problemen, waarmede de industrie na de Tweede Wereld oorlog in sterke mate werd gecon fronteerd, was de woningnood, waar door het vaak moeilijk was en nog is vakbekwaam personeel aan te trekken. De bedrijven hebben niet alleen voortdurend bij de overheid aangedrongen op de bouw van meer woningen, maar ook zelf op het ge bied van de woningbouw initiatieven ontwikkelden. Uit de enquête kwam als eerste resultaat naar voren, dat door 36 bedrijven na de oorlog een kleine duizend woningen tot stand werden gebracht. Het ging hierbij om financiering van de onrendabele top (493 gevallen), het kopen van wonin gen of bouwen voor rekening van het bedrijf (278 gevallen), het geven van een tegemoetkoming in de kosten <56 gevallen) en het op andere wijze bij dragen aan het tot stand komen van woningen (84 gevallen). Het bedrag, dat de bedrijven inves teren. vertoont een regelmatige stij ging namelijk van f 17,5 miljoen in 1962 tot ruim f22 miljoen in 1966. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats klassieke taal- en letter kunde de heren A. de Man (Ede) en W. B. A. de Lange (Den Haag); doc toraal scheikunde de heer B. R. Pot- jer (Leiden)doctoraal farmacie me vrouw G. L. B. v. d. Plug-Bercowitz (Den Haag) Nog deze week LEIDEN Het In 1964 geopende zwembad „De Vliet" verwacht zeer binnenkort, waarschijnlijk nog deze week, de miljoenste bezoeker. De komst van deze miljoenste zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Sinds de heropening van het openluchtzwembad op 5 mei j.l. hebben 138.590 personen aan de Voorschoterweg een duik genomen. Vooral in de afgelopen (warme) dagen is het zeer druk geweest in „De Vliet". Zondag waren er 5661, maandag 8341 en dinsdag 7560 bezoekers. (ADVERTENTIE Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee NOODTOESTAND IN URUGUAY DOOR STAKING MONTEVIDEO (AFP) Het grootste, deel van de openbare dien sten in Uruguay lag gisteren stil door een 24-uursstaking waartoe het grote nationale vakverbond had op geroepen uit protest tegen de door de regering afgekondigde loonstop. President Areco had maandag avond het overheidspersoneel gevor derd en met strenge maatregelen gedreigd tegen degenen die gehoor zouden geven aan het stakingsparool, maar dit heeft geen uitwerking ge had. Bij het openbaar vervoer werd niet gewerkt, de banken bleven dicht en ook het administratief personeel van het telegraafkantoor bleef thuis. In Montevideo werd druk gepa trouilleerd door militairen. Rode Kruis team naar Nigerië DEN HAAG (GPD) <TRI) Een team van twee artsen en drie ver pleegsters uit Nederland vertrekt half juli naar Nigerië om daar hulp te gaan bieden aan de door oorlogs handelingen getroffen burgerbevol king. Welke de standplaats van het team zal worden is nog niet bekend, daar deze zal woraen aangewezen door de autoriteiten in Lagos. Het team bestaat uit de artsen C. M Dijkhuis en P. J. de Tollenaere. beiden tot nu toe assistent in het R.K. Ziekenhuis in Sittard en de verpleegsters M. E. A. Joosten en M. P. van den Meulengraaf van de Rode Kruis-colonne Eindhoven, als mede zr. M. G. van der Wal uit net ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Als de omstandigheden het nood zakelijk en mogelijk maken is het Nederlandsche Roode Kruis bereid ook een team naar het afgescheiden Biafra te sturen. Voorbereidingen daartoe worden getroffen. Het ver zenden van voedseldekking en me- die amen ten naar Biafra sturen gaat De üruguese politie is op zoek naar intuKen geregeld door. Het Interna 2 ASPRO' JanSheiiéeeb fitf vijf personen die gisternacht een aan slag hebben gepleegd op het rege ringsgezinde radiostation „Ariel" Daarbij werd door bommen grote schade aangericht. De daders, uitge rust met pistoolmitrailleurs, zyn er met een grote hoeveelheid radio-on derdelen vandoor gegaan. In de particuliere sector was de staking gisteren volledig. Uit goede bron wordt vernomen dat in de loop van de avond enkele honderden per sonen zifn aangehouden. Circa vijftig van hen zouden zijn overgebracht naar een kazerne in het departement Colonia, 200 kilometer van Monte video. Kerkelijk Leven REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Hocgeveen: ds. J. R. Nienhuis uit Utrecht. Bereoe- pen te HengeloO): ds. L. Schenck uit Sommelsdijk. Na vals alarmbericlit LEIDEN - N. J. van Es. 54 Jr., man; M. J. Hogman, 74 jr., wed. v. T. J. van Veg- ten; A. Kastelin. 54 jr., man; E. D. W. Burger. 47 Jr.. echtg. v. L. Hor- i j i i i nis; H. J. G. van Wijk, 73 Jr., man; Tijdens het hevige onweer van gisteravond klonk p h. j.^ van zyi. 60 jr.. man; l. p tionale Rod? Kruis in Genève heeft de eis van de Biafraanse regering, dat deze zendingen rechtstreeks naai haar eigen grondgebied moeten ko men weten in te willigen door een contract te sluiten met een kleine Amerikaanse chartermaatschappij. De goederen worden nu eerst over gebracht naar Santa Isabel le op het Spaanse eiland Fernando Poo voor de Biafraanse kust en vandaar rechtstreeks doorgevlogen naar een vliegveld in Biafra. Burgerlijke stand van Leiden geboren Jannetje Wllhelmina. d. v. W Ros en J van Duijn; Albertus Willem, z. v. A. P. Koemans en W. Geijteman; Miranda Johanna Elizabeth, d v. J. G. Pieterse en J. T. de Krulff; Lydla, d v. D. Mleremet en A. Dekker; Guus Johan. z. v. J. Stigter en A. A. Poodt; Marc Eric. z. v. M. C. Hofman en A. P. Heemskerk; Gerda Andrea, d. v. J. van Beelen en M. M. Faber; Ste ven Ernst, z. v. J. M. van der Meer en L. Lisenko; Martijn Nico. z. v. R. Herrmann en M. C. Stolk; Jacob Cor nells. V. J. Hogewonlng en C. van der Plas; Annemleke. d. v. J. Rem en M. Frlellnghues; Leonard Alexan der Willem, z. v. W. L. van Heijnin- gen en E. H. de Lange; Nicolette Ger- trudls. d. v. N. C. van Os en G. A. van Meijgaarden; Arte. z. v. G. Ouwehand en H. van den Oever. getrouwd J. P. van der overleden in de Leidse Professoren wijk langdurig en angstaanjagend ^eJteegd<70 "QV^n3nm£d' doc-hter: RIJNSBURG Zware materiële schade was gisteren het gevolg van een aanrijding op de Noordwijker - weg. Omstreeks kwart voor drie sloeg een in de richting Noordwijk rijdende vrachtauto afkomstig uit Sassenheim plotseling linksaf. Ver moedelijk wilde de chauffeur de In rit van het benzinepompstation Kromhout inrijden. Een achter de vrachtauto rijdende personenauto, bestuurd door een Noordwijker, was Juist aan het inha len. Het gevolg was dat de personen auto de vrachtauto in de flank reed. Met vermoedelijk een hersenschud ding werd de Noordwijker door een juist passerende ambulance van Beuk-Van Nieuwkoop uit Oegstgeest naar een Leids Ziekenhuis vervoerd De personenauto werd totaal ver nield, zoals de foto laat zien. (Foto LD/Holvast?) Bij „De Vink" LEIDEN De automatische bomen van de spoorwegovergang bij „De Vink" raakten gisteravond als ge volg van 't onweer onklaar. De tech nische storing duur ie ruim een uur. Van zeven tot achtuur moes ten die bomen met d'e hand word'n bediend. Het verkeer ondervond veel last van deze stremming. De treinen kregen enige vertraging, j De heer D. M. Bakker, geboren in 's-Gravenhage en thans wonende in j Alphen aan den Rijn, is aan de Leid- I se Universiteit cum laude gepromo- j veert tot doctor in de faculteit dei- letteren op proefschrift getiteld „Sa- I mentrekking (in Nederlandse syn- I tactische groepen»". sirenegeloei. Wagens van de brandweer, de politie en de E.H.D. spoedden zich omstreeks zeven uur naar de Kanaal- weg, nadat er in de brandweerkazerne een alarmerend tele foontje was binnengekomen. Gemeld werd namelijk, dat er ter hoogte van de spoorbrug een auto met een aantal inzittenden de Nieuwe Vaart was inge reden. Politie en brandweer konden echter ter plaatse niets bijzonders ontdekken. Temeer omdat het hier een anoniem telefoontje betrof, dacht men al gauw aan een kwalijke grap. van Beek. 62 jr.. wed. v. C. A. Wesseïius; F. A. van Dop. 5 Jr.. zn.; E bulthuis, 69 Jr., man; D. de Meij, 51 Jr.. man; A. Tefij, 79 Jr., man. LEIDEfl Een recente foto van de Lammenschansweggezien in de richting van het Leidse stadscentrum. Ongeveer in het midden van de foto, even voorbij de Leliestraat, de gereformeerde Zuiderkerk. De foto is gemaakt vanaf de toren van de Petruskerk. fFoto LD/Holvast) Doktersassistenten LEIDEN Onderstaande leerlin gen van de Leidsche Analysten Sclrool zijn geslaagd voor het exa men „Medische Praktijkassistenten" en werden als erkend doktersassis tente ingeschreven in Register II van de Nederlandse Stichting voor het examen .Medische Praktijkassis tente" C. J. C. van den Brink. Zoe- termeer, M. T. Biegnolé, Noordwijk. H. Doornbosch, Sassenheim, M. S. Hes, Leiden, H. Q. M. Hoogervorst, Noordwij kei-hout, A. de Jong, Voor schoten, R. M. T. de Jong, Den Haag. B. de Jong, Leiderdorp, J. A. A. H, Kerklaan, Wassenaar, Th. Martin, Amsterdam, C. C. M. van Maarse- veen, Voorburg, M. A. A. J. Meeu wen oord. Noordwijkerhout, A. K. J. Otte. Gouda. L. P. Oudshoom. Sas senheim. B. Oostdam. Noordwijker hout. B. W. Rijnbende, Apeldoorn. M Reevers, Rotterdam, P. C van der Ree, Haarlem, A. Verhaar, Heem stede, L. C. M. de Vreeze, Voorburg, A. M. van Veen, Rijnsburg. H. G. M. Vroom, Honselersdijk, A. Valentgoed, Leiden, J. M. Mönnichmann, Haar lem. A. C. den Heijer, Heemskerk. B. M. G. Greuter, Bloemendaal, C. T. M Rooze, Haarlem, I. Jager. IJmui- den, K. J. M. Wiers, Bloemendaal, H G. M. C. Jacobs, Leidschendam. Tweede plaatsen voor De Zijl Op het jaarlijkse kring waterpolo- toemooi. waaraan overigens maar vier Leidse teams deelnamen, be reikte de Zyl twee tweede plaatsen. Het eerste zevental incasseerde, met vier adspiranten, een 27 nederlaag tegen de Gouwe en versloeg tot ie ders verbazing een GZC-combinatie met 87. Ook de adspiranten van de Zijl bereikten een tweede plaats door overwinningen op Boskoop (90), OZV <80) en GZC (20) en een nederlaag tegen BZ en PC (12). Het damesteam van LZC verloor al haar wedstrijden, terwijl het reser veteam van de Leidenaars halver wege werd teruggetrokken. Maandagavond kreeg het aanvan kelijk in de competitie niet slecht ge starte damesteam van de LZC een tweede zware nederlaag te verwer ken. Na de 013 nederlaag tegen de Gouwe, werd nu een 012 resultaat tegen het Rijswijkse RZV bereikt. De geplande wedstrijd de Sleutel stad dames HZ en PC II kon geen doorgang vinden door het terugtrek ken van de Haagse ploeg uit de com petitie. LEIDEN Van het Rem brandt-lyceum is bevorderd van de derde naar de vierde klas hbs de leerlinge Ineke Vink. De promotor was prof. dr. C. F. P. Stutterheim. De heer W. J. van der Hart, gebo- ten Ln Rotterdam en thans wonende in Leiden, is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „Proton splittings in electron spin resonance spectroscopy". De pro motor was prof. L. J. Oosterhof f. De heer J. Reedijk, geboren in Westmaas en thans wonende in Lei den is cum laude gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Methyl cyanide as a ligand". De promotor was prof. dr. E. W. Gorter, Het onderzoek werd uitgevoerd on der leiding van dr. W. L .Groeneveld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3