Britse hulp van de hand Engeland levert James Ray uit (§ud Qïteuwb KOUDE Gewapend trio DOUCHE Bi afra wijst pleegt overval op bank Heiloo JAMIN Minimum lonen omhoog KRAMERS sinaassnippers WF'ERBERICHT - ZONNIG WEER morgen voordeel zoo gram van 99 voor 89 niet duur we! 'heerlijk Hfc LEIDSCH m DAGBLAD iteur; van Dlsboecb DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte S:nge] 1, Lelden - Giro no, 5705J 'dredacteor: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,35 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 JULI 1968 No. 32524 De Bilt verwacht van heden- tot Qorgenavond: ïroog en zonnig weer. Tot matig af nemende zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.40 uur). Strandverwachting Een nieuw hogedrukgebied brengt morgen zonnig en stabiel strandweer. Swakke zeewind. Temperatuur ruim 10 graden, zeewatei 17% ?r. Vooruit- achten: de komende dagen overwe gend zonnig weer met een langzame temperatuurstijging. 4 JUL 1968 Zon op: 04.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 14.24 uur; onder 00.19 uur. Hoogwater te Katwijk: 9.09 en 21.38, laagwater: te 4.44 en 17.13 uur. ■J Du nummer bestaat alt 18 pagina'* OWERRI (Reuter, AP, De Bia- fraanse leider Ojoekwoe wü geen humanitaire hulp aannemen van „halslachtige en huichelachtige" regeringen en bronnen. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij daarmee vooral Engeland op het oog had. dat volgens hem wapens levert aan de federale Nigeriaanse troepen. „Wat voor zir had het hulp te ac cepteren van een regering die met de ene hand brood, boter en medi cijnen aanbiedt, en met de andere wapens levert voor de vernietiging van ons volk nadrt dat gevoed is? Zou Engeland in 1943 zulke hulp van Duitsland hebben aangeno men", zo vroeg kolonel Ojoekwoe. Zolang Engeland doorging met zijn wapenlever nties aan Lagos was het gevoel aan Blafraanse kant terecht, dat voor de Britse regering de Bia- franen voor de slacht „vet te mes ten kali-oenen" zijn. Ojoekwoe die vertelde dat er momen teel ruim viereneenhalf miljoen omer laat zich oor het onweer -i iet afschrikken ADVERTENTIE ontheemden in Biafra zijn, sprak ook zinspelend op de Verenigde Staten over het cynisme van sommige regeringen „Die er de voorkeur aan geven hun hulp ter waarde van miljoenen dollars via Lagos te sturen". „We kunnen ze de wet niet voorschrijven, maar ze kwetsen ons onmetelijk en onnodig als ze dan de wereld vertellen dat zulke hulp ons volk ten goede moet komen", aldus de Biafraanse leider. Engeland heeft gisteren aangeboden een troepenmacht naar Nigerië te sturen voor ten hoogste zes maan den om te helpen de vrede te hand haven als er eenmaal een staakt het-vuren is bereikt tussen Nigerië en Biafra De Britse regering verklaarde zich verder bereid onge veer twee miljoen gulden te schen ken voor „humanitaire doeleinden, te gebruiken in de door de oorlog getroffen gebieden van Nigerië waarbij ook de lbo-gebieden". Engeland had al bijna 200.000 gulden gegeven. ,i Uit het Leidsch Dagblad van: w 2 Juli 1868: g Door den minister van h v binnenlandsche zaken zijn 9. tot buitengewone leden der :q O commissie tot het afnemen ij van het eindexamen der 6 O kweekelingen van 's rijks ;<s O veeartsenijschool voor dit y 7 jaar benoemd o.a. Dr. J. A. D Boogaard, hoogleraar te Lei- q g den. S (Advertentie) Uit de hand 5 te koop een goed zuiver loo- .2 S pend biljart met toebehoren. .2 Te bevragen bij de Wed. De g 9 Bruijn, in de Herberg ..De Roode Leeuw", te Oegstgeest. het vuurwapen uit de handen van de leiders van het drietal, een lange man, te slaan, mocht niet meer ba ten. Hoewel er veel meer geld in de kluis aanwezig bedroeg de buit slechts f 18.000.-. doordat de heer Weyers de indruk had gewekt, dat dit al het in óe kluis aanwezige geld was. Het drietal nam na een kwartier overhaast de vlucht. Zy verdwenen in een auto, die honderd meter ver der op een parkeerterrein stond. Tot zover kon de door de Rijkspolitie in Heiloo ingeschakelde speurhond het spoor volgen. Het kenteken van de wagen is echter niet bekend. De rijkspolitie van Heiloo stelt in sa menwerking met de districts-re cherche van de rijkspolitie in Alkmaar, een uitgebreid onderzoek in. Dit kon onmiddellijk na de over val op gang komen, omdat de man nen verzuimd hadden de telefoon on klaar te maken. Alle grensposten zijn gewaar schuwd om uit te kijken naar een lange en twee kleine mannen. Het vermoeden bestaat dat de overvallers Duitsers waren, omdat zij deze taai spraken. De politie houdt echter ook rekening met de mogelijkheid dat het drietal dit als camouflage heeft gebruikt. Ray wordt behalve voor de moord op King door de Amerikaanse justi tie ook gezocht omdat hjj nog een deel van 20 jaar moet uitzitten, waar toe hij is veroordeeld wegens een ge wapende roofoverval. Vorig jaar ont snapte hij uit de staatsgevan genis van Missouri. Ook hiervoor al leen zou de Britse rechter hem heb ben uitgeleverd. De verdediger van Ray heeft aan gevoerd. dat de aanslag op ds. King een politiek misdrijf was. waarvoor volgens de Britse uitleverings wet van 1870 met wordt uitgeleverd. Volgens de rechter staat het even wel niet vast. dat de moordenaar uit politieke overwegingen heeft gehan deld. Uitlevering kan pas over 15 dagen geschieden, teneinde de verde diging gelegenheid tp geven be roep aan te tekenen. Zij heeft dat. Inmiddels gedaan. Het beroep zal door het hooggerechtshof in Londen worden behandeld. Van de beslis sing van dit hof kan de verdediging nog in beroep gaan bil het Hogerhuis Ray zal juridische bijstand mo gen hebben gedurende tyd. dat het beroep hangende is. Toen de recht bank de zitting schorste voor de lunch, maakte Ray bekend, dat hy een verklaring wilde afleggen. De rechtbank kwam haastig weer bij een om hem te horen. Klacht Ray beklaagde zich erover, dat hU geen bezoek had mogen ontvangen van Arthur Haines, een Amerikaan se advocaat uit Birmingham in Ala bama, die twee weken geleden n&av Engeland vloog om Ray te spreken. Ray zei verder zich schriftelijk be klaagd te hebben by de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Cal- laghan. Hy ontving echter geen ant woord. Hij probeerde ook de leider van de Britse conservatieve opposi tieparty. Heath, te schrijven. Maar de directeur van de Londense gevan genis waar Ray de afgelopen drie we ken heeft doorgebracht, had hem meegedeeld, dat dit niet was toege staan. Rechter Milton heeft in zijn uit spraak gezegd, aanwijzigingen gevon den te hebben, dat de man in kwes tie James Earl Ray is. zoals de Ame rikaanse politie had gezegd. Maar de verdediging heeft het steeds over Sneyd gehad, de naam waaronder Ray werd gearresteerd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gezegd, dat Ray op 25 juni aan de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Callaghan, had gevraagd, of hy bezoek van Haines mocht heb ben. Dit werd hem toegestaan, maar Sneyd <Ray> maakte van deze toe stemming geen gebruik en Haines zocht geen contact met de Britse minister van Binnenlandse Zaken, aldus de Britse woordvoerder. LONDEN (A.FP., Reuter, A.P.) De advocaten van James Earl Ray, die beschul digd wordt van moord op ds. Martin Luther King, zullen in beroep gaan tegen het vonnis dat zijn uitlevering aan de Verenigde Staten beveelt. Zij zullen het beroep waarschijn lijk pas tegen het einde van de beroepstermijn (15 dagen) in dienen Het beroep dient dan meestal binnen een week. De Amerikaanse minister van Jus titie Clark heeft gisteren verklaard dat hij verheugd is over de beslissing van de Engelse rechter James Earl Ray. die beschuldigd wordt van moord op King, uit te leveren. Clark zei te hopen dat Ray zon der onnodig uitstel naar de Verenig de Staten zou kunnen worden over gebracht. „Het is belangrijk dat het recht van Ray op een spoedig pro ces gewaarborgd wordt" verklaarde Clark. DEN HAAG (ANP) Minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het "oorne- men het minimumloon met ingang van 1 juli te verhogen U>t f135. De bewindsman deelde dit van ochtend mee, nadat hij hierover een gesprek had gevoerd met de loon- eommissie uit de Stichting van de Arbeid. De minister zei. dat het kabinet van oordeel is, dat het minimum loon nog deze maand zal moeten worden verhoogd, nu het wetsont werp waarin minimumloon en mini mumvakantietoeslag worden gere. geld pas op 3 september door de Tweede Kamer zal worden behan deld. De looncommissie uit de Stichting ging. zo deelde minister Roolvink verder mee. voorlopig akkoord met opvoering van de bijslag, die op het minimumloon wordt verstrekt. Ver scheidene besturen uit de commissie zullen zich morgen definitief over het voorstel uitspreken, waarna de stichting advies kan uitbrengen aan het college van Rijksbemiddelaars en aan minister Roolvink. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWS RUN 49 Fr werd op het moment van het alarm niet vergaderd. De spoorwegen hadden veel last van blikseminslag in elektrische in stallaties. Storingen deden zicli voor op de spoorlijnen in Zeeland, die tus sen Dordrecht en Hoek van Holland en op de lijn Rotterdam-Den Haag- Leiden. Blimseminslagen werden ge meld op de stations Holland Spoor (Den Haag). Eindhoven, en op tal van spoorlijnen in Brabant Op ver scheidene punten viel de beveiliging uit en weigerden automatische knip perlichten en halve bomen bij over wegen. Tal van treinen hadden met grote vertragingen te kampen, soms tot meer dan een uur. In Huybergen sloeg de bliksem in een boerenschuur, waarin men juist bezig was 35 koeien te melken. De schuur brandde geheel uit. de koeien konden worden gered. Veertig ton hooi ging dn vlammen op. LEIDEN (GPD, ANP) Het noodweer heeft gisteravond in |ns land als een koude douche gewerkt: de temperatuur daalde binnen een uur ruim tien graden. De onweersbuien, die verge- keld gingen van slagregen en hagel, troffen vooral het zuiden 'an ons land, waar wegen binnen korte tijd blank kwamen te taan. Blikseminslag bezorgde de spoorwegen flinke moeilijk eden en stuurde de treinenloop in de war. Het onweersfront van gisteren ver- reef ln de late middaguren de tro- Ische hitte in Brabant en Zeeland. Reikte rond zeven uur het westen p midden van ons land en kwam jnslotte langs de lyn Afsluitdyk- Üevoland, Veluwe tot stilstand, 'oordien was het kwik in West-Bra- ant en Limburg gestegen tot 34 gra- jen. De onweersbuien brachten veel ■■^gen, vooral in Oost-Brabant. Zo ■l^e] in Eindhoven 55 mm. regen. 'I* Vandaag is het veel koeler. Maar IV en nieuw hogedrukgebied zorgt 'oor een snel herstel van het wel eer fraaie zomerweer. Morgen is pnieuw een stijgende temperatuur t verwachten. De zomer laat zich oor het onweer dus niet afschrik- een vieze bry uit de riolen zich met regenwater vermengde. Onder via ducten kwam het water meer dan een halve meter hoog te staan, zodat vele auto's in de watermassa tot stil stand kwamen. Brandweer, politie, en reinigingsdiensten werden in alarmtoestand gebracht om straten af te sluiten en de bewoners van on dergelopen huizen hulp te bieden. Ook in Einhoven zyn honderden huizen en kelders ondergelopen. He le wijken stonden blank. Bomen woe ien om en er deden zich wegvrzak- kingen voor. Op verscheidene plaat sen sloeg de bliksem in tv-antennes. waarbij soms brandjes ontstonden. Het stadsverkeer kwam volledig tot stilstand. In het gebouw van de Tweede Ka mer in Den Haag sloeg tijdens een zware onweersbui de bliksem in. Blank De hevige donder-, regen- en ha- jelbuien zetten gisteravond in korte Ijd vrijwel de gehele stad Tilburg flank. Het regenwater stroomde in laagge- egen wijken de huizen en kelders bin- len. Op vele plaatsen werden de put- eksels omhooggedrukt. waardoor Ojoekwoe„Halfslachtigheid en huichelachtigheid" Een inwoner van het Duitse stadje Offenbach heeft een heel bijzondere hobby. Hij woont sa men met drie krokodillen, enkele slangen en een leguaan. De bees ten zijn volkomen tam. Terwijl twee krokodillen zich vermaken kan hij zelfs rustig een kopje koffie drinken en de krant lezen. ADVERTENTIE KOREV AARSTRAAT 17 PELIKAANSTRAAT 25 Tilburgse straten voor het sta tion onder water. Dank zij het pas geïnstalleerde alarm- en beveiligingssysteem, kon het lek snel worden opgespoord en gerepareerd. Er brak geen brand uit. GAAN RUSSEN SUEZKANAAL VRIJMAKEN? ANKARA (DPA) Vannacht zijn volgens berichten uit Turkije Rus sische schepen, waaronder 2 ber- g.oigsvaartuigen, door de Darda- nellen de Middellandse zee op ge varen. Zij zouden in het Suezka- naal gezonken schepen gaan ber gen. Eigenaren van de veertien schepen die nu al ruim een jaar in het Suez- kanaal liggen, komen in Amsterdam byeen om te bespreken wat gedaan kan worden om deze schepen te be- vryden. De bijeenkomst in Amster dam betekent volgens internationale scheepvaart kringen niet, dat een nieuwe formule is gevonden voor de heropening van het Suezkanaal. HEILOO (GPD) Drie gewapen de en gemaskerde bandieten hebben vannacht om kwart over één een overval gepleegd op de Coöperatieve Boerenleenbank aan de YVesterweg in Heiloo. De mannen, die met be hulp van een ladder de boven de bank gesitueerde woning waren bin nengedrongen. dwongen de kassier de kluis te openen. UR een van de brandkasten haalden zij een bedrag van ongeveer f 18.000.--. Door een openstaand tuimelraam stapten de overvallers de slaapkamer van de kassier binnen. Het echtpaar J. N. Weyers werd onder bedreiging van een pistool gedwongen zich naar de kantoorruimte te begeven, waar de kluis zich bevindt. Onder het voorwendsel, dat hij zyn kunstgebit uit de keuken wilde ha len, probeerde de kassier nog de alarmknop te bereiken, maar dat had den de bankrovers snel door. Onder de kreet: „Schnell Mensch" werd hy gedwongen een van de safes te openen. Ook zyn wanhoopspoging om

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1