Azië na vele veranderingen rnmm0 ieuwe bezems vegen schoon in Australië iar ze rakelen toch stof op S'IMMIIIWI Gorton Dienstplicht NIEPOTH'S WIJNKELDER DE WIJNKELDER bvknfvo c\H\NF Israël verbreekt handelsrelaties met Polen Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. betadine jodium KWALITEIT UW WIJNHANDEL J)AQ J JULI 1968 UIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Urof o)0't I ^Novosibirsk '•oiofzneiz NEY (GPD) Australië is bij de Parijse besprekingen onttrekken, te dwingen ietnam vertegenwoordigd als waarnemer. Het vijfde we- tl is een bondgenoot van de Verenigde Staten en neemt deel aan de oorlog in Zuid-Vietnam met zowel beroeps- ren als gewoon dienstplichtigen. Het is echter niet in als de andere bondgenoten, waaronder Nieuw Zeeland lenodigd om aan de vredesbesprekingen deel te nemen, angen van Australië zijn niettemin, gezien zijn geogra- ligging, niet alleen nu, maar ook na de oorlog, sterk ver- i met die van Vietnam en van Zuidoost-Azie in z'n geheel. stralische minister-president, die een coalitie-bewind van en de boerenpartij leidt olger van de zo tragisch om tn gekomen Harold Holt) n ook duidelijk laten uitko- hij de voetstappen van zyn (®r volgt ten aanzien van k op Zuidoost-Azië gerichte m heeft de liberale politicus, zijn verkiezing tot minister- t lid van de Senaat was, geen oren laten gaan om zyn re- hoewel politiek onveranderd pet nieuwe gezichten) een 4mage'' te geven dan onder Holt. Nieuwe bezems vegen Enkele ministers verdwenen, arton heeft de bezem ook ge- inder de ambtenaren. Het trendom was hoogst vei- >f voelde zich soms op de te- rapt), toen in de hoogste re- ferschuivingen werden door die van verstrekkende bete llen blijven in de bureaucra- t Gorton een 22-jarig meisje vroegere typiste —als zijn yke secretaresse aanstelde p salaris van 40.000 gulden 1 ls eveneens een voorbeeld i geneigdheid om buiten de paden van traditie en conser- te treden. aanstelling bleek overigens zijn beste giepen in een we- larin „public relations" zulk t rol spelen) tlijks was dit achter de rug ritiek brak los onder de par- ire oppo6ltde «arbeidsparty) behandeling van een Viet- cong-meisje door een Australische leger-officier in Vietnam. Het meisje en spionne zou hardhandig zyn behandeld torn haar tot spreken te dwingen). Het geval was wereldkun dig gemaakt in een boek van een Amerikaanse schrijver, die zyn in lichtingen zou hebben verkregen van een Australische journalist. De rege ring heeft de beweerde feiten niet ontkend, maar van mishandeling kon niet worden gesproken. De oppositie kreeg een nieuwe kans om alarm te slaan, toen eerst het ene Amerikaanse bombardementsvlieg tuig F-lll en vervolgens de tweede F-lll in Vietnam, en daarna de der de F-lll in Amerika verongelukte. Australië heeft namelijk een twintig tal van deze machines «met beweeg bare vleugels) in Amerika besteld. Elke machine kost meer dan 12 mil joen gulden. De arbeidsparty, hoewel wetende dat de bestelling geplaatst is onder de regering -Holt. zou niets liever willen dan het contract gean nuleerd te zien. De regering, die reeds onder Holt begonnen was om 's lands defensie (verwaarloosd on der Holt's voorganger Menzies) op een hoger plan te brengen, wil daar van natuuriyk niet weten. Toen Gorton's regering deze stor men had doorstaan, kwam de minis ter van Arbeid en nationale dienst plicht met een wetsvoorstel, dat her nieuwde kritiek opleverde, niet alleen by de oppositie, maar ook by ande ren, vooral studenten. De regering zou, volgens het voorstel, bevoegd heid worden gegeven om gezinsleden van jongemannen, die bij oproeping tot militaire dienstplicht pogen zich inlichtingen te verstrekken over hun verblyfplaats. Ook werkgevers, uni versiteiten e.d. zouden zulke inlich tingen moeten verschaffen als er om zou worden gevraagd. De tegenstand tegen dit voorstel is zo groot, dat de minister straks wel wat water bij de wyn zal doen. In de pers is al gesproken over „Hit- leriaanse" of „Gestapo" -methoden. De minister heeft zich echter verde digd met de opmerking, dat de rege ring nie«t anders bedoelt dan de be staande wet eeriyk toe te passen: „Als de overheid niet alle moeite doet om ontduikers op te sporen is dit niet fair tegenover hen, die wel met de wapenrok worden aange kleed", zo redeneert de bewindsman. Gemakkelyk wordt het Gorton in zyn nieuwe positie als minister-presi dent dus niet gemaakt. Maar gezien de zwakke positie van zyn tegenstan der (de leider der arbeidsparty. Whitlam) kan de regering zich wel Levendaal 166b -Tel. 22717-Letden Prinsessekade 5. tel: 23538 - Leiden wat veroorloven. Toch moeten Gor ton en zyn minister van Arbeid en Nationale Dienstplicht ditmaal op hun hoede zyn. want anders kon Gor ton wel eens in de Senaat, waar hy zelf een zetel bekleed heeft en waar van hy de valkuilen dus voldoende kent, een nederlaag ïyden. De De mocratische Arbeidsparty 1DLP). die als afgescheiden groep van de arbei<ispartij (ALP) in de senaat de balans ten nadele van de regering kan doen overslaan, is het met de tendens van het wetsvoorstel welis waar eens, maar niet met wat zy noemt de ,/naw fascisme ruikende methode om «ie wet te doen handha ven". Gorton ia dus gewaarschuwd. LEIDEN De wereld verandert snel. Vlak na de Tweede Wereldoorlog en in de jaren die er op volgden hebben tal van voormalige koloniën zelfstandigheid en daarmee nieuwe namen en grenzen gekregen. Nieuwe conflicten kwamen in plaats van de oude. Democratieën ont stonden en gingen ten onder. Bond genoten kwamen en gingen. In de ze veranderende constitutie is het ook voor de belangstellende lezer vaak moeilijk op de hoogte te blij ven. In kort bestek behandelen wij daarom hieronder Azië zoals het nu is. Om wille van de duidelykheid hebben wy de landen gegroepeerd in het algemeen volgens de aardrijkskun dige ligging, daarbij echter reke ning houdend met de politieke si tuatie. Chinavolksrepubliek, oppervlakte 9.736.000 vierkante kilometer, be volking tussen 650 en 700 miljoen Inwoners; 22 provincies (met inbe grip van Formosa) en 5 autonome kiang en BLnnen-Mongelië, hoofd stad Peking. Grensgeschillen met de Sowjet-Unie en met India. For mosa (of Taiwan). d.l. Nationalis- gebieden waaronder Tibet, Sin- tlsch China, heeft een oppervlakte van 36.000 km2 en telt byna 13 mil joen inwoners, hoofdstad Taipeh; verdrag van onderlinge militaire by stand met de Verenigde Staten, die op Formosa over verscheidene militaire steunpunten beschikken. ADVERTENTIE V1KU Va* y.ViAlü vrachtauto - ,vV" i De eerste automobilist zag het wrak in de berm en dacht als ik stop, mis ik mijn afspraak. De tweede automobilist zag het wrak in de berm en dacht als ik stop, moet ik misschien getuigen en dat is zo'n gedoe. De derde automobilist zag het wrak in de berm en dacht, stel je voor dat er nog iemand in zit - dood-eng - en reed door. De vierde automobilist zag het wrak in de berm en dacht, ik zou me geen raad weten met een dode of zwaargewonde. De vijfde automobilist zag het wrak in de berm en dacht helemaal niets. De zesde automobilist zag het wrak in de berm en stopte, belust op een sensatieverhaal dat hij straks thuis zou kunnen vertellen. De tiende automobilist zag het wrak in de berm en stopte. Hij wrikte een verwrongen portier open, en trok voorzichtig een zwaargewonde naar buiten. Hij miste een afspraak. Hij maakte zijn handen vuil. Hij moet nog eens komen om te getuigen. Wat 'n gedoe, zeg! Zou u dat doen voor 'n man die u niet kent? Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. Hongkong: Britse bezitting, kroonko lonie, oppervlakte 1.013 km2. be volking ongeveer 4 miljoen inwo ners, hoofdstad Victoria. Macao: provincie van Portugal, op pervlakte 16 km2, bevolking 170.000 inwoners. Mongolië: volksrepubliek, oppervlak te 1.565.000 km2. bevolking 1.12 miljoen inwoners, hoofdstad Oel- jan-Bator Mongolië is lid van de Comecon, de economische organi satie van Oost-Europa. Noord-Korea: volksrepubliek, opper vlakte 121.248 km2. bevolking ruim 11 miljoen inwoners, hoofdstad Pjongjang. Zuid-Korea: republiek, oppervlakte 98.431 km2, bevolking byna 29 mil joen inwoners, hoofdstad Seoel; verdrag van onderlinge militaire bystand met de Verenigde Staten. Japan: keizerrijk, oppervlakte 369.662 km2, bevolking ongeveer 100 mil joen inwoners, hoofdstad Tokio; verdrag van onderlinge militaire bystand met de Verenigde Staten. Japan verlangt de teruggave van de Rioekioe eilanden en van de Koerillen welke het by het verdrag van San Francisco heeft moeten afstaan respectieveiyk aan de Ver enigde Staten en aan de Sowjet- Unie. Turkyerepubliek. oppervlakte 780.576 km2, waarvan 756.576 km2 in Azië, bevolking ongeveer 32 mil joen inwoners; lid van de NAVO en van de CENVO (Centrale Verdedi gingsorganisatie), hoofdstad Anka ra. Cyprus: republiek, oppervlakte 9.251 km2, bevolking 594.000 inwoners van wie meer dan 4/5 Grieken en byna 1/5 Turken, hoofdstad Nico sia; Cyprus is lid van het Britse Gemenebest. Israël: republiek, oppervlakte 20.700 km2, bevolking 2,6 miljoen inwo ners. van wie 2.3 miljoen Joden, hoofdstad Jeruzalem. Israël wordt door de Arabische buurlanden niet als soevereine staat erkend; Israël bezet grote gedeelten van Egypte, Jordanië en Syrië. Irak: republiek, oppervlakte 438.466 km2, bevolking 8.3 miljoen inwo ners, hoofdstad Bagdad. Irak is lid van de Arabische Liga. Syrië: republiek, oppervlakte 185.640 km2, bevolking 4,6 miljoen Inwo ners, hoofdstad Damascus. Syrië is lid van de Arabische Liga Libanonrepubliek. oppervlakte 10.400 km2, bevolking 1,75 miljoen inwoners, van wie de meerderheid christenen, hoofdstad Beiroet. Li banon is lid van de Arabische Liga. Jordanië: koninkrijk. oppervlakte 97.740 km2. bevolking ruim 2 mil joen Inwoners, hoofdstad Amman. Jordanië is lid van de Arabische Liga. Saoedi-Arable :koninkryk, oppeivlak te 2.1 miljoen km2. bevolking 3 4 miljoen Inwoners, hoofdsteden Mekka en El Riad «Er Rlaad'. Sa- oedi-Arablë Is lid van de Arabische Liga. Jemen: republiek, oppervlakte 195.000 km2, bevolking 4.6 miljoen Inwoners, hoofdstad Sanaa. Jemen is lid van de Arabische Liga. Zuid-Jemen: republiek, oppervlak te ongeveer 300.000 km2, bevolking ruim 1.2 miljoen inwoners, hoofd stad Al Ittihad. Zuid-Jemen is lid van de Arabische Liga. Maskate en Oman: sultanaat, op pervlakte 212.000 km. bevolking 750.000 inwoners, hoofdstad, Mas kate. Groot-Brittannië beschikt in dit land over een militaire basis. Koeweit: Sjeikdom. oppervlakte 24.280 km2. bevolking 470.000 inwo ners, hoofdstad Koeweit, Koeweit ls lid van de Arabische Liga. Vorstendommen aan de Perzische Golf: Bahrein: sjeikdom, Brits pro tectoraat, oppervlakte byna 600 km2, bevolking 182.000 inwoners, hoofdstad Manama. Groot-Brittan- nlë beschikt op Bahrein over een militaire basis. Iran maakt aan spraak op Bahrein. Katar: sjeik dom. Brits protectoraat, oppervlak te 10.360 km2, hoofdstad Doha. VerdragsstatenBrits protectoraat, dat verscheidene sjeikdommen om vat. oppervlakte 83.660 km2, 110.000 inwoners. Groot-Brittannië be schikt over een militair steunpunt. Iran: keizerryk, oppervlakte 1.161.860 km2 .bevolking 25,8 miljoen inwo ners, hoofdstad Teheran. Iran «Perzië» maakt aanspraak op Bahrein. Lid van de CENVO. Afghanistan: koninkrijk, oppervlak te byna 660.000 km2, bevolking ongeveer 14 miljoen inwoners, hoofdstad Kaboel. India: republiek. opperv lakte I.262.000 km2 (zonder Kasjmir.) be volking ongeveer 440 miljoen Inwo ners. Lid van het Britse Gemene best, grensgeschillen met China en met Pakistan (zie ook onder Pakistan). Portugees-Indië: Goa, Damao, Dieo.) provincie van Portugal, op pervlakte 3.565 km2, bevolking 627.000 inwoners, hoofdstad Goa: sedert 1962 bezet door India, dat dit Portugese gebied heeft geïn corporeerd in de Indiase Unie. Nepalkoninkryk, oppervlakte 141.000 km2, bevolking 9,5 miljoen Inwoners, hoofdstad Katmandoe. Bhoetan: koninkryk, protectoraat van India, oppervlakte 41.400 km2, bevolking 700 800.000 Inwo ners, hoofdstad 's zomers Thim- boe, 's winters Poenakha. Sikkim: vorstendom, protectoraat van India, oppervlakte 7.300 km2, bevolking 162.000 inwoners, hoofd stad Gangtok. Pakistanislamitische republiek Oppervlakte West-Pakistan 803.600 km2, Oost-Pakistan 142.700 km2, bevolking West-Pakistan 43 miljoen Inwoners, Oost-Pakistan 51 miljoen inwoners, hoofdstad Ra walpindi; lid van de CENVO, van de ZOAVO (Zuidoostaziatische Verdragsorgamsatie) en van het Britse Gemenebest; grensge schillen met India (India en Paki stan betwisten elkaar Kasjmir, ge bied in het noorden van deze lan den. oppervlakte 223.000 km2. waai van 84.000 km2 bezet door Pakistan, de rest door India, be volking van het door India bezet te gedeelte 3.5 miljoen inwoners. Maledivenonafhankelijke staat, oppervlakte 300 km2, bevolking on geveer 100.000 inwoners, hoofd stad Male; Groot-Brittannië be schikt er over een militair steun punt; lid van het Britse Gemene best. Ceylon: onaihankehjke staat, op pervlakte 66.000 km2, II,5 miljoen Inwoners, hoofdstad Colombo; lid van het Britse Geme nebest. Birma onafhankelijke staat, op pervlakte 678.000 km2, bevolking 25 miljoen Inwoners, hoofdstad Rangoon. Thailand: koninkryk, oppervlakte 514.000 km2, bevolking 31 miljoen Inwoners, hoofdstad Bangkok; lid van de ZOAVO; de Verenigde Sta ten beschikken in Thailand over verscheidene militaire steunpun ten. Laos: koninkryk oppervlakte 236.800 km2, bevolking 2,3 miljoen Inwoners, hoofdstad Loeang Pra- bang. Cambodja: koninkryk. oppervlakte 181.000 km2, bevolking ongeveer 6 miljoen inwoners. hoofdstad Pnom-Penh. Noord-Vietnam: volksrepubliek, op pervlakte 164.000 km2, bevolking ongeveer 18 miljoen inwoners, hoofdstad Hanoi. Zuid-Vietnam: republiek, opper vlakte 172.000 km2, bevolking on geveer 15 miljoen Inwoners, hoofd stad Saigon, verdrag van onderlin ge militaire bystand met de Vere nigde Staten. Maleisië: onafhankelyke staat, wel ke Malakka, Sera wak en Sabah omvat, hoofdstad Koeala Loempoer oppen-lakte bevolking Malakka 131.050 km2 8.039.000 Seiawak 121.900 km2 832.000 Sabah 80.520 km2 518.000 Maleisië is lid van het Britse Geme nebest. Singapore: onafhankelijke staat, op pervlakte 582 km2, bevolking onge veer 2 miljoen Inwoners; lid van het Britse Gemenebest. Broenei: sultanaat. Brits protecto raat. oppervlakte 5.800 km2 bevol king 119.000 inwoners, hoofdstad Broenei; maakt deel uit van het Britse Gemenebest. Filippijnen :republiek, oppervlakte 300.000 km2, bevolking 27 miljoen inwoners, hoofdstad Quezon City, lid van de Zoavo, de Verenigde Staten beschikken er over verschei dene militaire steunpunten. Indonesië: republiek, oppervlakte 1.9 miljoen km2. bevolking onge veer 100 miljoen inwoners, hoofd stad Djakarta. Portugees Timor: provincie van Portugal, oppervlakte 15.000 km2, bevolking 517.000 inwoners, hoofd stad Dili. Sowjet-Unie: In de administratie van de Sowjet-Unie wordt geen on derscheid gemaakt tussen het Euro pese en het Aziatische gedeelte van het land. Wanneeer men de Oeral en de Kaukasus als gren zen tussen Europa en Azië aan neemt. dan omvat het Aziatische gedeelte van de Sowjet-Unie dus de gebieden ten zuiden van de Kauka sus en ten oosten van de Oeral. De bevolking van de gehele Sow- Jet-Unie telt 234 miljoen inwoner»! de bevolking van het Aziatische gedeelte kan worden geschat op 53 miljoen Inwoners. De oppervlakte van de gehele Sow jet-Unie beloopt ongeveer 22,4 miljoen km2, die van enkel het Aziatische gedeelte ongeveer 16.8 miljoen km2. Er zyn betwiste gren zen tussen de Sowjet-Unie ener- zyds en Japan en China ander- zyds. De Sowjet-Unie 1» Md van de Comecon. JERUZALEM (AFP) Via de Ne derlandse ambassade in Warschau heeft Israël Polen laten weten, dat het het handelsverdrag van 1954, dat L oktobe afloopt, niet wenst to ver- bevolking i«ngen, aangezien er al meer dau een jaar lang geen uitwisseling van goederen ia geweest. Polen staakte de hendel mot Is rael na de juni-oorlog van vorig Jaar en is Israël nog tweeeneenha.f miljoen dollar schuldig, zo heeft Iemand van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Jeruzalem mee gedeeld. Do andere Oosteuropese landen zijn wel met Israël biyven handel* drijven, ofschoon zy. evenals Polen, na de Juni-oorlog de diplomatieke betrekkingen met Israël verbraken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE staat voor

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15