-„Alvin Ailey": explosie van enorme geestdrift 5? Prijs voor Lucebert Onder moeders paraplu De kunstschilder Alex Rosemeier wordt ^vakantie? Hollands landschap is zijn grote kracht Credo gespannen bewegingskunst Nieuwe uitgaven Geroepene en profeet elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Premières Ned. Dans Theater in het „Holland Festival" HENKES fllJDAG 28 JUNI 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 18 DEN HAAG (GPD) Het is loeihjk uit te maken wat het meest iet eigen gezicht en de spanning an het „Alvin Ailey American >ance Theatre" bepaalt. De disct- line van het ensemble, de virtuosi- Bit van leden als Judith Jamison ti Miguel Godreau, de sierlijke lange jnen van een Freddy Romero, een Dudley Williams, het geraffineerd ebruik van wat het Westeuropese ubliek voodoo en jungle in gedach- en brengt. ADVERTENTIE Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee 2'AS PRO'1 v&z óéntsnetjtoeefr fctf „Toeren door Zeeland" door Hans [rook, verschenen bij L. J. Veen's Jitgeversmaatschappij in Amster- lam. „Wie eenmaal begint aan tochten oor eigen land kan er niet meer ïee ophouden." Deze zin kan men antreffen op de achterflap van het oekje, waarin Hans Krook de lezer il leiden langs de mooie Zeeuwse reven. Enthousiast kampeerder lans Krook heeft die woorden zelf [aar gemaakt. Na in diverse boek- is als gids te zün opgetreden voor tederlandse vakantiegangers in het uitenland is hij in eigen land te- tcht gekomen. Hij liet ons al toe- in door enkele provincies. Steeds tas het aangenaam in zün aanwe- Igheid te vertoeven. Met zün advie- en-zwart-op-wit in de hand was het let moeilijk een prettig uitstapje iet de auto, op de bromfiets of op e fiets uit te stippelen. Niet alleen eeft hü uitvoerige routebeschrüvin- en van de ritten, die hü heeft uit- estippeld, hü geeft er steeds een tukje cultuurgeschiedenis bü. Met [rooks boekje bü de hand zult u et mooie Zeeuwse land gemakke- jk ontdekken, want het lag voor de land, dat ook Zeeland eens aan de leurt zou komen .En dat is nu ge- eurd. „Het grote tuinboek" door Frans töhmig, verschenen bü N.V. Gebr. lomer en Keunings in Wageningen 124.50). Over tuinen zou men langdurig unnen filosoferen. Voor een enke- ng is het bezit van zo'n stukje rond een corvee, maar voor de leeste tuinbezitters is het een nooit flatende bron van vreugde. Het is en stukje privé-grond, waarop zü 1 veiTUkkelük werkeloos kunnen ge- ieten van de spaarzame zomerda- en, welke ons klimaat heeft weg te even of waarin zü in werkzaamheid lezierige ontspanning vinden. Want en tuintje bühouden kost tijd. Veel jd soms. Zeker, het is prettig rus- en na ingespannen tuinarbeid. maar li het tuintje is haast altüd wat te oen. Wat? Teveel om h ier op te oernen. Dat blijkt uit het lijvige bekwerk .dat de doorgewinterde aim er Frans Bohmig over dit on twerp heeft geproduceerd. Te- echt is het „Het grote tuinboek" ënoemd. Een boekwerk van 536 ladzüden met welgeteld 2149 advie- en voor het werk in moes-, fruit- of iertuin. Bovendien tientallen handi ly sten en overzichtelüke tabellen ist 1500 tekeningen en 400 foto's, raarvan 160 in kleur. Er wordt nog wel eens erg luch- igjes omgesprongen met het etiket standaardwerk", maar hier vinden *ij het wel op zün plaats. De gezel- ige verteller Bohnii gweet van alles mee te delen over zijn werk, dat tevens zün hobby is. Wie hem op de voet volgt kan van zün tuin een usthof maken. Maar wü waarschu wen u bü voorbaat: hü is geen een- toudige gids. Hü neemt geen genoe gen met halfbakken werk. Hü gaat heel grondig te werk. En dat kost u tijd. Veel tüd. Bovendien gaat hü ook uitvoerig op aantrekkelüke zü- paadjes als de aanleg van tuinpaad jes, vüvertjes, trappen, afrasterin- en het maken van broeikastjes, lestkastjes e.d. En de kamerplan ten krijgen ook een beurt. Echt een Jijzonder overzichtelüke en leerrijke leidraad voor alle amateur-tuiniers, vertaald en voor Nederland bewerkt loor G. G. Vissia-Wichers met me iewerking van ir. H. Hoestra. Om te beginnen de première: John Fealy, die de solo ..Credo" zette op muziek van Strawinsky, maakte daarvan gespannen bewegingskunst, die Freddy Romero de gelegenheid gaf te tonen hoe hü met een enkel gebaar in staat is het gehele scène beeld te vullen. De langzame, ge spannen bewegingen die dit werk be palen, vereisen een perfecte li- ohaamsbeheersing. Romero bewees opnieuw dat hü de problemen op dit terrein aan kan en dan nog vol doende reserve heett voor een ex pressieve vertolking. Het pittige jazzballet „Congo tango palace" van Talley Beatt.y, Sanasardo's „Metallics" en „Pridl- gal prince" van Geoffrey Holder wa ren bekenden, een plezierig weerzien na een jaar. Dit laatste leverde, met Godreau in de hoofdrol, een beurte lings dreigend en feestelijk schouw spel op, maar het was „Metallics" waaruit het duidelijkst het zoeken en voor een deel ook vinden van een eigen dans taal bleek. De span ning tussen de levendig bewegende witte figuren en de zich meesten tijds half schuilhoudende danseres In het zwart (Consueio Atlas) werd op geroepen met middelen waartoe Mar tha Graham de grondslag legde, maar die Sanasardo heel persoonlüx heeft uitgewerkt. Volgende week weonsdag geeft de groep de laatste .oorstelling in Den Haag. Wie dit fameuze ensemble nog niet zag, heeft dus nog een kans getuige te zijn van een explosie van enorme geestdrift en techniek, zoals die op de Nederlandse podia maar weinig wordt gebracht. Taptoe Delft DELFT (ANP) Taptoe Delft zal voor het eerst in kleuren op de t.v. komen en wel op dinsdag 3 septem ber. Het militaire schouwspel op het Marktplein te Delft wordt dit jaar gehouden van 29 augustus t.m. 7 sep tember. elke avond behalve zondag. De meeste vaderlandse militaire muziekkorpsen tamboers en püpers komen weer in atcie. De taptoe kent twee hoofdthema's. Men herdenkt in de eerste plaats het feit dat het 400 jaar geleden is dat de slag bij Hei- ligerlee plaats vond .Omdat ten tfjde van deze „vrüheidsslag" vendel- zwaaien in zwang was, zal men tü- dens deze uitbeelding speciaal opge leide vendeliers in actie kunnen zien. Voorts wordt het 175-jarig be staan van de rijdende artillerie, de z.g. Gele Rijders, herdacht met een optreden waarbij o.a. 20 paarden, een speciaal opgeleide trompetter te paard en een z.g. paukenpaard op de markt zullen verschijnen. ADVERTENTIE Zweedse visserü deskundigen zullen door Iran worden ingescha keld bü de organisatie van de visse rü in de Perzische Golf. Zü zullen een rapport opstellen, dat als basis zal dienen voor het vierde vijfjaren plan. In deze gebieden worden veel garnalen gevangen met lkeine kot ters met een vermogen van 250300 pk. 55 RIJSWIJK (ANP) De 43-jarige dichter Lucebert, pseudo-1 niem van L. J. van Zwaansdijk, uit Bergen heeft gisteravond in het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk uit handen van minister ir. M. A. M. Klompé de Staats prijs voor de letterkunde, de hoogste Nederlandse onderschei ding op dit terrein, ontvangen. In haar toespraak tot de laure aat kenschetste zij hem als een „omroeper van oproer". spreekt, maar het best als hij onbe vangen spreekt, vanuit zün woestün of vanuit zijn duintop. Minister Klompé zei gelukkig te zün met de aanbeveling, die de jury had gedaan voor toekenning van de prijs. Zü was büzonder getroffen ge weest door de boodschap, die Luce bert uit de kracht van zijn alge meen-religieuze inzichten de lezer in zijn werk voorhoudt. Zü vond, dat de dichter een spiegel voorhoudt, geen Misdadige „student" in Lyon gepakt LYON iAFP) De Franse politie heeft de 18-jarige Michel Raton ge arresteerd, die ervan wordt ver dacht de voornaamste schuldige te zün aan de dood van commissaris van politie Lacroix, die op 24 mei om het leven kwam toen hü tüdens studentenonlusten in Lyon door een vrachtauto met stenen werd overre den. Raton werd ondervraagd na het verlaten van de letterkundige facul teit, waar hü zich na de nacht van het oproer met valse identiteitspa pieren verborgen had gehouden. Hü heeft bekend de vrachtwagen te heb ben gestolen en hem in beweging te hebben gezet. Raton is al verschei dene malen voor diefstal veroor deeld. salon- of keukenspie gel. maar een spiegel, die ons stoutmoedige, dyna mische beelden laat zien, metaforen van vrije beeldspraak in vrü gebruik van de syntaxis. Daarbü heeft Luce bert tegen veler opvattingen ge schopt. De minister vond dit evenwel niet verwonderlük of vreemd voor pen goed dichter „Ik acht u een geroepe ne, een profeet, die ver vooruitziende nieuwe meningen aankondigt, nieuwe banen vrijmaakt", aldus dr. Klompé. Zij besloot haar toespraak met op te merken, dat het goed is, dat de dich ter spreekt, beter nog dat hij goed Voor de onlangs in IJmuiden opgerichte N.V. Nederlandse Atlanti sche Visserü Maatschappü (NAVIS) wordt thans in Italië (Messina) de grootste hekvriestreiler voor de Ne derlandse vissersvloot gebouwd. Dit schip, dat „Navis" zal heten, wordt eind november van dit jaar opgele verd en komt in december in bedrüf. Het schip is met zün modern aan gepast vistuig geschikt om ook in subtropische wateren te opereren Het schip wordt 66.25 m lang, 10.60 breed en heeft een holte van 7.10 m. De hoofdmotor is een Werkspoor-mo tor van 1700 pk. De gehele uitrusting, ook het vistuig, is van Nederlandse makelü- Het schip zal met een Ne derlandse schipper en een Nederland se bemanning varen vanuit de thuis haven IJmuiden. ADVERTENTIE AFTERNOON BUILTJES Zon en regen wisselen el kaar in de Hollandse zo mers bliksemsnel af. Geen enkele standvastigheid biedt ons het soms opgewekte dan weer trieste weerbeeld, dat de profeten de grootst mogelijke kopzorgen biedt. De tegenstrijdigheid der voorspellingen neemt soms angstwekkende vormen aan. Zelfs een befaamde Gerrit kan er dikwijls op de zondag morgen geen touw aan vast knopen. In vroeger jaren was dat heel anders: zomer was zo mer en veelal kon men reke nen op zes weken stabiliteit. Je wist tóén tenminste, waar ie aan toe was. a je 's morgens op stap, als vrouw in een door schijnend jurkje, als man in een luchtig zomer jasje, dan is er grote kans be drogen uit te komen en door weekt thuis aan te spoelen. Voor gefundeerde plannen maken is er, zolang ook De Bilt het nauwelijks meer weet, geen enkele'kans. Een mens doet dus maar 't allerbeste twee garderobes op sleeptouw te nemen: één voor de hete zon en één voor de watergolf, die onverwacht uit het luchtruim barst. Dan is hij tenminste altijd gedekt in een klimaat, dat van onverwachte ivisselingen aan elkaar hangt. TT et beste is evenwel in ieder geval steeds een paraplu mee te nemen, gedachtig de versregel „On der moeders paraplu'. Da jongelui op dit plaatje héb ben 't goed bekeken. Ze gingen onbeschermd op stap met in de achterhand het van ouds bekende prepa raat, waarvan zelfs onze oer- overgrootouders al profiteer den als t plotseling begon te kletsen. Zo'n regenscherm van on gekende omvang is de beste oplossing om je te keren te gen wat de weergoden als een rechtgeaarde Hollandse ver rassing voor je in petto heb ben. Alleen de benen komen nog wat in het gedrang. Maar Jeer els-van-stavasf zullen er niet door van hun stokje vallen. Het is bovendien véél te ge zellig om als één man de bak ken uit de hemel te trotse ren. F AN TAS IO LEIDEN Op 18 juli a.s., 80 jaar geleden, werd in het voor malig Ned. Indië te Solo de kunstschilder Alexander Coenraad Rosemeier geboren. Zijn vader was resident bij het Binnenlands Bestuur, en te vens een groot talenkenner, voornamelijk van de oosterse ta len. Hij had graag gezien, dat zijn zoon een universitaire studie ging volgen, of tot officier zou worden opgeleid. Maar na in 1902 naar Nederland te zün gekomen, openbaarde zich bü de jonge Rosemeier reeds speodig een grote voorliefde voor de schil derkunst. Hü volgde de lessen van de bekende Frits Jansen, oud-leraar van H. M. Wilhelmina, en studeer de daarna nog enige tüd onder lei ding van de Belg Alphons Baü'ons. Met de zeer begaafde Leidse kunst schilders A. J. vam Briesten en Chr. v. d. Windt werkte Rosemeier veel samen in Leiden en omstreken. Van de schilder Floris Vester ontving hü vele goede raadgevingen. In 1922 vestigde Rosemeier zich gedurende enige jaren te Noorden bü Nieuwkoop. Hij kwam daar om. in contact met Weissenbruch, Weis- muller en andere bekende schilders. Vooral met eerstgenoemde, die li- chamelük niet sterk was maakte hü vele tochten. Hij roeide hem dan in de polder naar mooie plekken, waar zü dan samen schilderden. Alex Rosemeier, die in 1927 en 1928 de Koninklijke subsidie van H.M. Konigin Wilhelmina verwierf, werk te op vele plaatsen in ons land, o.a. Amsterdam. Elburg. Harderwijk. Giethoorn. Thorn. Katwijk. Noord- wijk. Brabant, de Achterhoek en langs de grote rivieren. In het schil deren van het Hollandse landschap vindt hij zijn grote kracht. Rosemeier maakte om. een studie reis naar de Franse Jura. Zün werk werd in Parijs tentoongesteld. In Ne derland kwam hij uit op tentoonstel lingen in het Stedelük Museum te Amsterdam. Kunstzaal Kleykamp en Mesdag te Den Haag enz. Schilderüen van zün hand werden aangekocht door het Rük. de gemeen te Leiden, diverse grote bedrüven en verder veel door buitenlanders. Hü was lid van „Sint Lucas" te Amsterdam en is nog lid van de „Ned. Kunstkring" te Den Haag. Thans woont Rosemeier weer in Leiden, Burggravenlaan 139. maar hü zal cp zün verjaardag liever geen bezoek ontvangen. DEN HAAG (ANP) ADVERTENTIE .4Zex Rosemeier: Montelbaans- toren 55 Bijlsma worden vertolkt. Solisten in dit ballet zün: Marian Sarstadt, Kans Het Nederlands Danstheater brengt Knill, en Jaap Flier Dans Theater in zijn programma's in het kader van het Holland Festi val volgende maand twee nieuwe bal- letten: „Variomatic" van Han van I Manen op een serenade voor strij- kers van Lennox Berkeley en „Ro- cocvariaties" van Benjamin Harkar- vy op de gelijknamige compo sitie voor cello en orkest van Tsjai- kowsky. Beide balletten gaan in pre mière op 4 juli in de Kon. Schouw burg in Den Haag. Het nieuwe ballet van Van Manen bestaat uit negen variaties die ge- danst worden door Willy de la Büe. Mea Venema. Tony Hulbert, Gerard Lemaitre en Frans Vervenüe. Decors en kostuums voor deze dans zün ontworpen door Jan van der Wal. Voor het nieuwe ballet van Harkar- I vy ontwierp Joop Stokvis d e kos- i tuums. De cellopartü zal door Anner DRY GIN Alex Roeemeier Kunstacademieprijs ARNHEM ANP) De Kunstaca- demieprüs 1968 van de Academie voor beeldende kunst en kunstnüver- heid in Arnhem is toegekend aan Peter Linde (Arnhem) van de afde ling publiciteit,svorming en grafische 1 ontwerpen. Janpeke Lub (Zeist) van deze afdeling en Aime Rhemrev (Arnhem) van de afdeling edelsme den en vormgeving in metaal kregen 1 die docentenprüs. Teneinde de kwaliteit van de via van de Engelse verre visserü schepen te verbeteren, is men er toe overge gaan om vis op zee aan elkaar over te geven. Hier past men dus hetzelf de toe, wat onze haringloggers vroe ger voor elkaar deden ni. het z.g, „jagen". Zo heeft als eerste de Britse treiler „St. Andronicus" uit Huil 327 kisten geüsde vis overgegeven aan zün zusterschip „St. Achilleus". De kwaliteit van de vis is op deze wüze beter en er wordt een hogere prye voor betaald.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15