Autobahnen op piekdagen zijn levensgevaarlijk De Grote Ruil-ln-Winst, AGOSTINI STELT KANDIDATUUR Dullens naar Sparta? OP 29 JUNI BEGINT DE STROOM VAN VAKANTIEGANGERS Koersen Duindigt Allouez klopte SatanHanover Kies liet juiste ogenblik tijden Beieren Waarschuwingen Afdalingen Veendam naar eerste TT-races D- Ronde Turkije Volleybal-afdeling verdeeld in drie sectoren JAN VAN DUIN NAAR ADO DONDERDAG 27 JUNI 1968 LFTDSCH DAGBLAD PAGTNA II WASSENAAR (Eigen berichtgeving) Een opwindend eindgevecht lever den de gebroeders Stef en Jan van Dooyeweerd in de internationale dra verij. Nadat Or en Barre, die de lei dende Bernodine van de eerste plaats had verdrongen, wegens onregelma tige draf werd uitgeschakeld, spurtte Jan van Dooyeweerd met de Ameri kaanse import Satan Hanover na het uitkomen van de laatste bocht naar de kop. Stef van Dooyeweerd, die zich met Allouez II steeds in de ach terhoede bevond, bracht toen zijn paard op volle snelneid en in een op windende eindstrijd triomfeerde Al louez met gering verschil. Christiaan de Wet. die in de rechte lijn een foutje maakte, werd derde. In het sprintnummer nam de als een komeet gestarte Brian Hanover een dusdanige voorsprong, dat hij niet meer te benaderen was en ln 1.22.1 Dakota en Dochter van Our Bonni geen schijn van kans gaf. In de KlUdarprijs leek Elite Mac. die na aanvankelijk het veld te heb ben geleid, tot de vijfde plaats af zakte, vrijwel kansloos. De taktiek van leerling Leo Lange om de krach ten van zijn paard te sparen bleek echter Juist. Halverwege de rechte lijn vloog EU te Mac naar voren en besloot met een prima 1.25.4 triomf op Cilly Harvester K en de favoriet Emma Quidhotte. UITSLAGEN Karnacprijs: 1. Flache (W. Stort) (1.27.9); 2. Frlacoline Mae; 3 Kitty. Toto w. 1.90, pl. 1.70, 2.60, kop. 11 cov 5.20, trio 76.40. Kansas Salnt-prbs; 1 Fille £Unlque (C. H. Berglsch) (1-32.8); 2. FrSig nal; 3. Gloxinia B, Toto w. 440 pl. 1.60. 1.80. 3.—. kop. 5.90. cov. «L80 Kalidaprljs: 1. Donar Scotch (K Hei- da) (126.3); 2. Fllcka v. d Lente; 3. Chungo Beroona. Toto w. 6.10, pl. 2.60. 4.20. 2.60. kop. 31.70. cov. 13.30. trio 1 Harel Pluto-priis: 1. Edelvalk S (M. L v. d Togt) (124.8); 2 Ghia. 3. Du ke Hollyrood. Toto w. 4.60, pl. 1.30, 1.20, kop. 2.60, cov. 4.40. Kildarprils: 1. Elite Mac (L. J. M. Lange) (1.26.4); 2. Cilly Harvester K; 3. Emma Quichotte. Toto w. 4.70, pl. 1.50, 1 60. 1.30. kop. 24.oov. 5.40. rKentuokyprMs1. Allouez II (S van Dooyeweerd) (1.23.7); 2. Satan Hano ver; 3 Christiaan de Wet. Toto w. 7 10. p'l 21.60. kop. 10.cov. 4.10. Klddvprljs; 1. Brian Hanover (W. C. Stroopër(1.22.1); 2. Dakota; 3. Doch ter van Our Bonni. Toto w. 1.60, pl. 1 50, 2.40, kop. 3.30. cov. 3.70. trio 7.30. Karollneprljs: 1, Firestone (J. van Buytene) (1.272); 2. Feny Hollandla; 3 Elflne. Toto w. 4.60, pl. 2.50, 1.60, kop. 11.60. cov. 2.90. Andalusla-prijs, 2e afd.: 1. Three Diamonds (J J. Webb): 2. Molvedo II; 3. Bebe-Boo. Toto w. 9 30. pl. 2.20, 1.70, BONN (GPD) „U hebt de kans een van de 4.000 gewonden te zijn, als u op 29 juni met vakantie gaat. Dat zal namelijk de slechtste dag van het jaar op de Autobahnen zijn". Deze af schrikwekkende kop staat boven een artikel in de „Motorwelt", het. lijforgaan van de ADAC (de Duitse ANWB) van deze maand. Uit de tekst valt nog op te maken dat de vakantiegan ger, die werkelijk op 29 juni wil vertrekken, ook nog tot de 150 doden kan behoren, die er die dag volgens de statistieken zullen vallen. Op 29 juni beginnen de zomerva- in die dichtbevolkte deelstaat Westfalen, en in die- week bereiken de vakantes in land en in België hun piek. De vakantiegangers willen met hun auto's en aanhangwagens naar het zuiden. Goede raad is in deze si- altyd goedkoop, maar ze wordt zelden opgevolgd: ga als het enigszins kan al vrijdagmorgen weg of wacht tot zondag. Nog beter is het een week te wachten, want dan zyn de allerhaastigsten al op hun zonni ge stranden aangekomen, als ze niet onderweg in een ziekenhuis liggen. De ADAC heeft in zijn laatste num mer van .Motorwelt' ook een grafiek waaruit duidelijk blijkt men beslist niet op bepaal- punten langs de Autobahn moet Op de route Keulen-Brenner het drukste verkeer tussen en Frankfort verwacht op tussen 16 en 19 uur en zater- tussen 7 en 11 uur. (het gaat steeds om de 28ste en 29ste ju- Tussen Frankfort en München de top bereikt vrijdag tussen 16 19 uur en zaterdag tussen 7 en 12 Op het traject van Münhcen de voornaamste grensposten is hele zaterdag tussen 7 uur 's mor en 18 uur 's avonds een slechte t(jd. De ADAC voorspelt op de Bren ner zaterdag 29 juni opstoppingen die van 6 tot 7 uur kunnen duren, van 8 tot 13 uur vier uur en van 14 tot 19 uur van een tot twee uur. Het „ver zadigingspunt" van de Duitse Auto bahnen is bereikt bij een aantal van 30.000 motorvoertuigen per 24 uur. Deze grens wordt met Pasen, Pink steren en in de zomervakantie verre overschreden. Vooral dn de drukste perioden in de zomer worden tot 40.000 motorvoertuigen pe r24 uur ge teld. Maar die staan dan meestal stil. Ook de op één na gevaarlijkste pe riode heeft de ADAC zonder moeite kunnen voorspellen. Die ligt op za terdag 27 en zondag 28 juli. In deze Periode beginnen de vakanties in Beiren en in Baden-Wurtemberg en alleen voor het geval dat die dagen de regen met bakken uit de hemel valt, !s er voor de auto-rijder nog enige hoop. Voor Nederlanders die naar het zuiden gaan, zijn deze dagen vooral van belang by het passeren van de voornaamste grensovergan gen ten zuiden van Munchen, en bij het nemen van de Brenner. De ADAC Voorspelt: tuseen Munchen en de grens topdrukte zaterdag 27 juli tus sen 7 en 17 uur. Bij de grens wacht tijden van ongeveer een uur van 9 tot 17 uur, twee tot drie uur wachten bij de Brenner op zaterdag tussen 8 en 16 uur en ruim een uur wachten op de Brenner zondag tussen 7 en 12 uur. In de genoemde periode verwacht de ADAC op ongeveer 2500 ongelukken met meer dan 3000 gewonden en meer dan 100 doden. Wat de Brenner betreft, wyst de ADAC er nog op dat aan de Autobahn kort voor Garmisch weer een bord staat opgesteld, waar op de wachttijden op de pas worden bijgehouden. Het berijden van de autosnelwegen is een speciale kunst, die vele chauf feurs blijkbaar niet beheersen. De enige troost is. dat het aantal onge lukken op de andere wegen in de Bondsrepubliek nog veel hoger ligt, waarschijnlijk omdat men daar voor zyn domheid eerder wordt gestraft. Het afgelopen jaar werden er 335.503 ongelukken op de Duitse wegen ge teld. waarvan op de Autobahnen „maar" 13.658. In totaal 17.070 van deze ongelukken liepen dodelijk af. hoewel op de Autobahnen „maar" 843 doden vielen. Wel ligt het aantal ongelukken met dodelijke afloop op de Autobahnen hoger dan op de an dere wegen: terwijl 4 procent van al le ongelukken op de Autobahnen plaats grijpt, overlijdt 5 procent van alle slachtoffers juist hier. De raadgevingen over hoe onaan genaamheden te vermijden zijn al zo dikwijls gegeven en met zo weinig resultaat. Men dient niet te hard te rijden, althans zich er voortdurend van bewust te zijn hoe hard men rijdt en hoe groot de remweg nog is. Rij den met een volle maag is even dom als na een lange werkdag uit Amster dam op te breken met het plan Ulm nog te halen. Na drie uur rijden ver mindert het reactievermogen zeer snel. ook al weigert men dat van zichzelf te erkennen. Parkeren op de vluchtstroken is niet alleen verboden .maar ook le vensgevaarlijk vooral voor anderen, als men na het oponthoud zich in het verkeer weer wil invoegen. Statis tisch is komen vast te staan dat de meeste ongelukken plaats vinden op Autobahn-trajecten, die door dichtbe volkte industriegebieden lopen. Bij zonder gevreesd zijn in dit verband het Kamener rKeuz in het Roerge bied en het maar 8 km lange traject tussen Mannheim en Heidelberg. In voegend verkeer op de korte afstand met een ander tempo en een andere instelling sticht hier verwarring). Verder gebeuren altyd veel onge lukken bij steile afdalingen. Vooral wanneer zich in de afdalingen nog bruggen bevinden. Vooral de Wied- bachtalbrucke op de hoogte van het Zevengebergte is blijkbaar een val voor de onervarenen, hoewel ogen schijnlijk het verkeer daar niets in de weg wordt gelegd. Ten overvloede wijzen de experts er steeds weer op dat de meeste ellende ontstaat bij het inhalen. Verkeerd geschatte af standen en snelheden, een te traag reactievermogen, leiden tot botsingen en kettingbotsingen en tot over de middenberm vliegende wagens, die aan de overzijde op niets vermoeden de tegenliggers ploffen en daar dood en verderf zaaien. GRONINGEN (ANP) Veendam is gisteravond door een overwinning met 21 in de thuiswedstrijd tegen Fortuna Vlaardingen gepromoveerd naar de eerste divisie. Zondag be reikte Helmond Sport dit resultaat dooi- in de eerste wedstrijd voor de halve beslissingscompetitie tussen de drie clubs, die aan het eind van het seizoen gelijk waren geëindigd, For tuna Vlaardingen met 10 te ver slaan. Er waren 11.000 toeschouwers getuige van Veendams promotie. De laatste wedstrijd Helmond Sport Veendam is van geen belang meer. Overstelpende drukte op de Autobahnen. Auto's vier rijen dik bewegen zich voort over de weg. Er hoeft niets te gebeuren, of er kunnen kettingbotsingen met rampzalige gevolgen plaats vin den. Het kernpunt van de Autobahn- misère is misschien wel, dat niemand zich meer individualist en heer op eigen terrein voelt, dan de automo bilist in zijn keurig opgepoetst, met vlaggen, wimpels, plakplaatjes, knik kende honden en wiebelende konijnen opgetuigde eigendom. En dat terwijl het rijden op de Autobahn meer met een super-ballet te vergelyken is, waarbij iedere deelnemer zich aan het ritme en de bewegingen van de ander soepel behoort aan te passen. Wanneer een balletdanser een fout maakt en zijn buurman beentje ligt, valt het hele corps de ballet om. K»' BDREMIT (ANP) Fedor den Hertog heeft woensdag de leiding in het algemeen klassement van de wie lerronde van Turkije behouden. Den Hertog eindigde in de vierde etappe, een rit van Oanakkale naar Edremit over 140 kilometer, op de tweede plaats achter de Rus Koelibin. Den Hertog, die in de etappe een aohter- stand van twee seconden op Koelibin had. heeft in de algemene rangschik king een voorsprong van 4.24 op de naar de tweede plaats opgerukte rus. De uitslag van de vierde etappe luidit: 1. Koelibin (Rusl) de 140 km. in 3 uur 34 min. 29 sec., 2. Fedor den Hertog <Ned) 3.34.51. 3. Zadeev (Rusli 3.34.55, 4. Caliskan (Turk) 3.37.02, 5. Jan van Katwijk (Ned) 3.37.11, 6. Gazda (Tsj.-Sl.) z.t. Het peloton volgde in dezelfde tijd als Van Katwijk. Het algemeen klas sement luidt: 1. Den Hertog (Ned) 11.39.56. 2. Koelibin (Rusl) 11.40.20. 3. Gainan (Rusl) H.45.13, 4. Van Katwijk (Ned.) 11 46.23 5. Barek (Tsj SI) 11.47.17, 8 Zoetemelk (Ned) 11.52.45. Het ploegenklassement luidt: 1. Nederland 35.18.46, 2 Rusland 35.18.53 3. Tsj echo-Slowakije 35.40. Honkbal Het Nederlands honkbalnegental heeft gisteravond in Haarlem de Wiesbaden Flyers met 98 verslagen. kop. 15.70. cov. 5.70. Aqulllfer-priJ»: 1. Flanagan T M. McGarrltv): 2 Trlbo; 3. Sir Winston. Toto w. "3.70, pl. 1.90, 1.20, kop. 4.80, cov 3.30. Totallsator-omzet f 171.986.50. ASSEN (GPD) De Italiaan Gia- como Agostini, de gedoodverfde fa voriet voor twee overwinningen (350 en 500 cc klasse) heeft gisteren op het Asser circuit zyn duidelijke kan didatuur gesteld. Zowel in de 350 als in de 500 cc klasse draaide hy de snelste ronden, die slechts enkele kilometers per uur verwijderd waren van de snelste wed- strijdomloop in het vorig jaar. Zo reed hy zijn M.V. in de 350cc-klas- se met een gemiddelde van 114.871 km per uur rond en in de halve li ter-klasse kwam dit moyenne zelfs op 146.363. Hiermee is dan wel duidelijk dat Agostini de grote man gaat wor den mits hy zijn machines heel weet te houden en dat laatste nu is een voortdurende zorg van Graaf Agusta, die zyn rijder wat tot kamlte maande. Maar Agostini wil alles bereiken dit seizoen. Hij voelt voortdurend de he te adem van zijn landgenoot Renzo Pasolini in zijn nek. Diens Benelli is razendsnel, want een gemiddelde uursnelheid van om en nabij de 140 ROTTERDAM (GPD» WUly Dullens was gistermiddag bij Spar ta. Maar of de speler van Sittardia, die vóór zyn knie-blessure in het oranjeshirt triomfen vierde, inder daad volgend seizoen bij de Rotter damse club speelt, is nog niet ze ker. Trainer Wiel Coerver van Sparta haalde Dullens in Rotterdam van de trein. Na een uur wachten Dul lens had een trein gemist ging men onmiddellijk naar een Rotter damse specialist, die de knie van de Sittardse speler onderzocht. De uit slag was gunstig. Daarna gingen Dullens en Coerver naar Sparta, waar de besprekingen over een transfer begonnen. Er viel nog geen beslissing. Sparta vindt namelijk dat Sittardia te veel vraagt. Indien de Sittardse vereniging de transfersom iets laat zakken hapt Sparta onmiddellijk toe. Men wil Dullens er nu eenmaal heel graag bij hebben. Sparta zal vandaag met Sittardia gaan praten. Jan Renders (30). afgelopen seizoen aanvoerder van GVAV, gaat naar Helmond Sport. GVAV en Ren ders, die vier jaar voor de Gronin ger eredivisieclub had gespeeld, kon den niet tot overeenstemming ko men over een nieuw contract. Ren ders wenste nog twee jaar bij te teke nen, terwijl GVAV hem een contract voor een jaar wilde geven. De oud-international Pauke Meyers Is van NEC naar AGOVV overgegaan. De 34-jarige voorhoede speler kreeg een vrije transfer. LEIDEN „Wij staan voor een beslissing over de toekomst van ons volleybal Voorzitter Joop v. Egmond woog (en las) zijn woorden gisteravond zorgvuldig tijdens de af delingsraadvergadering van de Ne- VoBo van de Afdeling Leiden in „Zo- merzorg". De in september aftreden de voorzitter za-g zich voor de taak gesteld de leden te overtuigen van een aantal ingrijpende, voor de ver eniging soms minder plezierige, wij zigingen („in het belang van het vol leybal in het algemeen"). Naast de organisatorische omwenteling van j het spelen in gymnastieklokalen naar het. spelen in de sporthal, kwam er onlangs nog een moeilijkheid bij de Afdeling Bollenstreek Is opgehe ven. Na langdurige discussies werd met 68 tegen 24 stemmen het voorstel van het bestuur aangenomen om de Afdeling Leiden te verdelen in drie sectoren (Leiden, Rijnstreek, Bollen streek), die elk op zichzelf centraal zullen sipelen. Voor Leiden leverde dit geen problemen op, maar Bollen streek, waaronder het volleybalbol- werk Rijnsburg, kan niet de beschik king krijgen over b.v. de voor volley bal uitstekend geschikte „Flora" (morele gronden). In de Rijnstreek ontbreekt nog een sporthal, waardoor voorlopig in verspreide zalen zal wor den gespeeld. Voor de komende ja ren kon voorzitter v. Egmond mee delen, dot er ook van bovenaf een De TT-races beginnen al be zit te nemen van Assen: gisteren ronkten de eerste motoren al over het circuit, terwijl de keurmees ters zich onderhielden met de coureurs en hun machines. Zoals hier bij de 50 cc'ers. Nr 3 is de Duitser Kunz met Kreidler, nr 5 de Zuidslaaf Stepe met Tomos. kilometer is toch wel dusdanig om de concurrentie een steek om het hart te doen slaan. De prettige sensatie gisteren vm het perfecte rijden van de Neder landse 50cc-coureurs. zy bezetten na de eerste tweemaal vyf rondedansen de eerste vier plaatsen:Aalt Toer- sen, Paul Lodewykx, Martin My- waart en Herman Meyer. Het Nederlandse renpaardje, de Jamathi, verwekte in de nu al vier duizend man sterke Duitse kolonie opperste verbazing. Enkele zich mo torexperts noemende oosterburen kwamen zelfs naar het rekencentrum om de mensen daar erop te wijzen, dat ze een ernstige fout hadden ge maakt. Die snelle 50 cc-machientjes konden alleen maar Japanse fietsen zyn geweest. „Jamaha's", verduide- lykten de Duitsers. Vriendeiyk doch beslist werd hun meegedeeld dat de aanduiding Jamathi correct was. De Duitsers keken elkaar verbouwereerd aan Nu moet er wel by worden gezegd dat alleenheerser Hans-Oeorg An- scheidt gistermiddag niet in de baan verscheen. zyn superioriteit ïykfc voorlopig echter welhaast on aantastbaar. Ook gisteravond toon de Anscheidt nog geen Interesse. Hy had kunnen zien hoe de coureur uit Staphorst, Aalt Toersen. de snelste ronde maakte en dat ook de andere Nederlanders opnieuw een greep naar de macht deden. Ook Bill Ivy achtte het gistermid dag nog niet nodig om zyn 125cc- racemonster in de maat te bren gen. Hy is er wel zeker van de eer ste plaats te bemachtigen als er ten minste niets fout loopt. Dave Simmonds. de Britse Kawa- saki-ryder, die gisteren de snelste trainingsronde op zyn naam bracht met een gemiddelde van 124.768 km per uur kan voorlopig niet aan Joy tippen. Joy houdt het baanracord met 140.293 km per uur. Opvallend was de byzonder goede Golf De Nederl. damesgolf - ploeg, die zondag in Lausanne met 7%1% van Zwitserland won, heelt gisteren in Antwerpen een nederlaag met 3^—5% geleden tegen België. tyd van Huberts, die een M.Z. be- rydt. Hy draaide een gemiddelde van 122.184 km per uur en dat houdt de belofte in zich dat hy zaterdag by de snelsten kan behoren. LEIDEN ÜVS-speler Jan van .Duin heeft gisteravond een contract reorganisatie van het volleybal staat getetend mt ADO. Hl) wordt voor- te wachten. Op de vorige Bondsraad is besloten de negen bestaande dis tricten te vervangen door 24. Er zal naar gestreefd worden gemiddeld 2500 leden in één district onder te brengen. Leiden zal samen met Delft lopig in de B-ploeg van de Zuider- parkers opgesteld. Schaken Woensdagmiddag 1§ in Moskou de eerste party voor de halve finale van het kandidaten- en Gouda één district vormen. „Wij schaaktoernooi tussen de Russen zyn, zo zei de heer v. Egmond. hier Viktor Kortsjnoi en Michael Tal in niet gelukkig mee. Het pynlyke van deze zaak is, dat het hoofdbestuur van de NeVQBo alle macht naar zich toe trëkJt". remise geëindigd. De andere twee kamp tussen de Deen Larsen en de Rus Spasski begint op 5 juli te Malmö. ADVERTENTIE Maak nu een Ruil-ln-Winst van f 7.50, f 10.-, f 15.- of f20 - op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo 'ang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling:f 7.50, f IQ,-, f 15:- of f20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11