Fwee fracties Boerenpartij Oostduitse druk staat toenadering in de weg KAMERVOORZITTER IN MOEILIJK PARKET larmsen voorzitter )ppositie Royale zege voor de liberaal Trudeau bij Canadese verkiezing Verklaring van NAVO-landen JAMIN (Sue/ Qltewwo JNigerië en Biafra Londen hervallen Versterkingen naar West-irian fruitpotpourri .Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 JUNI 1968 No. 32518 LEIDSCH jecteur: E. A E. van Dtshoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) BINNENHOF (GPD) Het presidium van de Tweede Ka- er staat morgen voor de moeilijke taak een oordeel te veften er de verdeeldheid in de fractie van de Boerenpartij en uit niaken, wie voortaan als voorzitter van die fractie moet wor- n beschouwd. Aan de ene kant staat natuurlijk de heer Koekoek, de zichzelf nog \eds als de rechtmatige fractieleider beschouwt en in deze opvat- ig loordt gesteund door twee van zijn zeven fractieleden, die hem iuw zijn gebleven. )e vier overige fractieleden hebben hun vertrouwen in de heer Koekoek jezegd en hebben de heer E. J. Harmsen benoemd tot de nieuwe frac- roorzitter. Haar de heer Koekoek bestrüdt de rechtmatigheid van de kamerzetels twee van die leden, de heren Kronenburg en Van de Brake. ,Zij zijn door het hoofdbestuur van de Boerenpartij geroyeerd als lid van fractie en maken uit dien hoofde geen deel meer uit van de fractie van Boerenpartij in de Tweede Kamer", schreef hij in een brief aan kamer- >rzitter Van Thiel. tot fractieleider „de grootste waan zin ter wereld". Eerst splitsen ze zich af, dan vragen ze m(j om een fractievergadering uit te schrijven" zo riep hij verbolgen uit. „Wij blijven leden van de Boeren partij", zo verklaarde de heer Harm sen gisteren aan het begin van de kamervergadering, „wè zullen be wijzen dat de Boerenpartij een con structieve bijdrage kan leveren aan het werk van het parlement", zei hij verder. Organisatie c De heer Harmsen zei, dat de split sing in de partij niet veroorzaakt wordt door politieke meningsverschil len, maar door „een totaal gebrek aan democratische opvattingen, dn door de slechte organisatie van de partij". De heer Koekoek, die nóg de steun heeft van de heren Verlaan en Nuyens, verklaarde dat de geroyeer de leden Van de Brake en Kronen burg hun zetels beschikbaar dienen te stellen. Dat is een voorwaarde voor het lidmaatschap van de Ka mer voor de Boerenpartij. Alleen de heer Harmsen heeft het betreffende reglement niet ondertekend. Hem verweet de heer Koekoek evenwel zelf schuldig te zijn aan de slechte partijorganisatie, omdat hij daar als secretaris verantwoordelijk voor is De opposanten van de heer Koe koek erkennen het royement van Kronenburg en Van de Brake niet. „Het betrokken reglement" zo zeg gen zij, „Is niet in overleg tot stand gekomen. Bovendien is het niet dooi de hele fractie ondertekend". „Ik begrijp niet hoe Harmsen ooit fractievoorzitter kan zijn", zei de heer Koekoek nog. „Als gewoon ka merlid had hjj met zijn functie van wethouder al te weinig tijd voor het parlement". De heer Koekoek zei dat de gebeurtenissen voor hem geen enkel gevolg hebben. „Ik ben nog steeds fractievoorzitter van de Boe renpartij in de Tweede Kamer", zei hij „Dat wordt door een afsplitsing met aangetast" Meer moeilijkheden Een van de getrouwen van Koe- soek, de heer Nuyens, legde uit, dat Koekoek op volkomen democratische manier tot voorzitter van partij- en fractie werd gekozen: 91 van de 92 afdelingen hebben hem tot voorzitter gekozen. „Dus het hele Nederlandse volk" zo riep hij uit. Toen de fractie een voorzitter moest lezen, riepen zes van de zeven leden „Hosanna, meneer Koekoek" zo rapporteerde de heer Nuyens. „Door de heer Koekoek" besloot hij „Zijn wij allemaal in deze Kamer gekomen. Daarom moet ik denken aan het spreekwoord: leer nooit een aap klimmen, hij kan later met ko kosnoten gaan gooien". heer Harmsen werd door de opposanten tot fractievoorzitter oemd tijdens een fractievergade- waar-op ook de heer Koekoek zijn getrouwen werden verwacht, kwamen evenwel niet opdagen, zien het feit, dat uw groep zich enmiddag bij monde van de heer r. Harmsen in de officiële verga- ing van de Tweede Kamer der ten-Generaal heeft afgescheiden het vertrouwen in mij als frac- oorzibter heeft opgezegd, kan ik is niet meer op uw verzoek in- n", schreef de heer Koekoek of- eel .Minder officieel noemde hij aanwijzing van de heer Harmsen De vier opposanten van de Boer en fractie. Links de heer Harmsen in gesprek met mr. Kro nenburg met papierj. Uiterst rectus ae geroyetrue neer Van ae &/une en nuusi uem ae neer nur- seiuar. OTTAWA (AP, Reuter) De re gerende liberale partij in Canada heeft gisteren bij de algemene ver kiezingen de volstrekte meerderheid behaald. Premier Trudeau, die in april met het leiderschap van zijn partü werd bekleed, heeft meer kie zers achter zich gekregen dan zijn ervaren voorganger Lester B. Pear son tijdens zijn bewind ooit heeft weten te bereiken. De zetelverdeling in het nieuwe Huis van Afgevaardig den wordt nu (tussen haakjes het oude zeteltal): liberalen 154 (131), conservatieven o.l.v. Stanfield (71 (97), Nieuwe Democr-':sche partij 23 (21), Social Credit Rally 15 (9), So cial Credit 0 (5). Onafliankelijken 1 (2). De separatisten van de Fransspre kende provincie Quebec, die geen kandidaten hadden gèsteld, leden in direct een nederlaag aangezien zij zich fel hadden verzet tegen Trudeau en op de vooravond van de verkiezin gen een woedende demonstratie te gen hem op touw hadden gezet. Maar Trudeau. die zelf uit Quebec afkom stig is en het Frans even gemakkelijk spreekt als het Engels, wist de gema tigde bewoners van Quebec achter zich te krijgen. Hij is tegenstander van afscheiding van de provincie Quebec, maar heeft begrip voor de speciale wensen van de bewoners van deze provincie. Bij genoemde de monstratie van Franse separatisten in Quebec gooiden de betogers met stenen, verf en lampen naar de poli tie. Trudeau zelf werd op een haar na geraakt door een steen. -Er wer- Boer Koekoek: „lk en nie- nd anders yFERBERICHT ANS OP REGEN •e Bilt verwacht van heden- tot genavond: vanavond en van- ht flinke opklaringen, morgen in oop van de dag vanuit het wes- toenemende bewolking met in de dag kfins op regen. Overwegend tige wind tussen west en zuidwest, nig verandering in temperatuur, (opgemaakt om 11.40 uur) traiidverwaclitiiig lorgen eerst opklaringen, later r bewolking, gevolgd door enige in. Vrij krachtige zuidwesten d. temperaturen circa 18 graden, &ater 16 graden. ooruitzichten: er is nog een de- ssie naar de Noordzee om' -weg n het einde van de week, ge- 'd door meer hoge druk invloed iets beter strandweer. 27 JUNI op: 4.22 uur; onder 21.04 uur. in op: 5.06 urn*: onder 22.51 uur. ngwater te Katwijk te 4.03 en 8 uur, laagwater te 12.17 uur. aummei bestaat alt 18 pagina'» VIJFTIEN JAAR GIJZELAAR IN ROOD-CHINA BRUSSEL (ANPHet Belgi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft uit China bericht ontvan gen, dat op 1 juni j.l. in Sjanghai een Belg is gearresteerd die in feite reeds vijftien jaar als een soort gij zelaar in China wordt vastgehouden Deze Belg, een zekere Frans van Roosbroeck, werd in 1952 belast met de liquidatie van een bijkantoor te Sjanghai van de „Banque Beige pom ''etranger" De liquidatie was in 1953 voltooid, doch Van Roosbroeck heeft daarna vijftien jaar vergeefs op een uitreisvisum gewacht Het weigeren van deze vergunning wordt in verband gebracht met een geschil tussen de Belgische Bank en de „Bank of China" over een bedrag In Amerikaanse dollars, dat bij de Belgische Bank was gedeponeerd doch dat in de Verenigde Staten ge blokkeerd is. In de verklaring van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Brussel wordt de arrestatie van de Belg bestempeld als een „ontoelaat bare koehandel om een regeling van dat geschil af te dwingen". /.(««.en meiTejd m O LONDEN (Ai') Binnen een paar dagen zullen in Londen weer bespre kingen beginnen tussen Nigerië en Bial<ra, aldus verklaarde ae Engelse minister van staat voor het Geme nebest Lord Shepherd gisteren na zijn terugkeer uit de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, waar hij overleg heeft gepleegd met de federale lei der generaal Gowon. De bevelhebber van de Biafraanse troepen in de sector lkot Ekpene heelt journalisten meegedeeld dat de Biafraanse troepen in deze sector waar de federale troepen zich 8 km teruggetrokken ïieoDeii, een grote hoeveelheid wapens en munitie heb ben buitgemaakt. De Biafraanse commandant deelde voorts mee dat de Nigeriaanse troepen zich in de dorpen die nu weer in handen zijn van de Biafranen, aan wreedheden htosen schuldig gemaakt. De voorzitter van de ontwikke- lingsraad voor de Niger, I. S. Antho ny, en nog zes vooraanstaande bur gers zijn door rebellen terechtgesteld, zo meldt de federale Nigeriaanse ra dio. Volgens de uitzending werden zy te Akapa doodgeschoten kort voor dat dit in federale handen viel. De reden was dat zij gekant waren te gen de afscheiding van Biafra. Na afloop van onderhandelingen met vertegenwoordigers van het in- ternalionale Rode Kruis hebben de Biafraanse autoriteiten een vliegveld aangewezen waarheen het IRK le- vensni-odelen en medicamenten kan brengen ten behoeve van Biafraanse vluchtelingen en noodlijdenden aluus meldt „De Stem van Biafra". Dit vliegveld, -«-van de ligging niet na- der is aangegeven, kan slechts over- I dag gebru.«itt worden. DJAKARTA (ANP) Binnenkort gaat een Indonesisch bataljon mari niers naar Wcst-lrian voor „veilig heidsoperaties", zo meldt het Indone sische dagblad „Pelopor baroe", dat majoor Moeranto van het korps ma riniers als zegsman aanhaalt. Tot dusver zijn er slechts enkele compagnieën mairinieis in Vvest-lrian gestationeerd. Enkele weken geleden werden valschermtroepen derwaarts gezonden. Generaal-majoor Soemitro, de plaatsvervangend opperbevelhebber van het leger, heeft onlangs bij een inspectiebezoek aan West-Irian ver klaard, dat groepen ontevredenen zich daar in het oerwoud ophouden. Hij deed een beroep op hen zich over te geven, omdat anders geweld zou worden gebruikt. REYKJAVIK (AP) De minis- ters van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen hebben gisteren hun veroordeling uitgesproken over de Oostduitse druk op West-Berlijn, die zij een duidelijke poging noemden om de toenadering tussen Oost en West in de weg te staan. De vijftien leden-staten steunden eensgezind de vastberadenheid van Amerika, Engeland en Frankrijk om de toegangswegen tot het verdeelde Berlijn open te houden. Tevens schaarden de ministers zich achter de verklaring der Grote Drie gereed te staan om elke noodtoestand tege moet te treden. Een en ander werd vermeld in een communique aan het eind van de tweedaagse NAVO-con- ferentie in Reykjavik. Het communiqué verklaart voorts dat de „regeringen van de NAVO- landen de Duitse Democratische Re publiek niet erkennen". „Haar ac ties hebben geen juridische basis, kunnen geen internationale rechten scheppen en kunnen evenmin de ver- delig van Duitsland tegen de wil van het Duitse volk vastleggen. De drie mogendheden en de Sowjet-Uni blijven verantwoordelijk voor Ber lijn en voor Duitsland als geheel, in afwachting van een vredesrege ling". In een aparte verklaring, die te- samen met het communiqué werd uit gegeven, hebben de ministers", --n be roep gedaan op de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen „deel te nemen aan het zoeken naar vooruit gang op de weg naar de vrede", doe lend op een programma ter beper king van legers en wapens in beide delen van het continent. De verklaring dringt er bij de NAVO-landen op aan hun troepen niet terug te trekken hangende te genmaatregelen van de communisti sche landen. „Elke maatregel inzake troepen dient rekening te houden met de vitale veiligheidsbelangen van al le partijen en dient effectief ten uit voer te worden gebracht", aldus de verklaring. Mammoetanker Verolme Ver enigde Scheepswerven NV zal in op dracht van het Belgische olieconcern Petrofina een mammoettanker van 225 000 ton dw bouwen. Het is de achtste opdracht in deze orde van grootte voor de Nederlandse scheeps bouw. De waterpolitie van Bangkok in Siam rukt uit Stoffelijke resten van Petrus in St. Pieter gevonden VATICAANSTAD, (Renter) Paus Paulus heeft vandaag bekend gemaakt, dat de beenderfragmenten, die men bij de opgravingen onder de Sint Pieter in Rome gevonden heeft, inderdaad van de apostel Petrus zijn. Naar men aanneemt is Petrus tij dens de vervolging van de christenen in het jaar 64 of 68 met zijn hoofd omlaag gekruisigd en begraven op de plek waar nu het hoogaltaar in de Sint-Pieter staat. De ontdekking is in hoofdzaak het werk van de Italiaanse archeoloog mevrouw Marguerita Garducci. Zij heeft jaren tegen de mening van an dere deskundigen in, volgehouden dat de beendersplinters die men bij de opgravingen had gevonden, stoffelij ke resten van Petrus zijn. De Paus verklaarde, dat een en ander uit een nauwkeurig en grondig onderzoek was gebleken. edn 250 raddraaiers gearresteerd, van wie 135 geneeskundig moesten worden behandeld. Canada heeft thans voor het eerst sinds 1962 een regering, die op een parlementaire meerderheid berust. De winst in Que bec en Ontario maakte verlies in New Foundland ruimschoots goed. Pre mier Trudeau, die hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit van Montreal is geweest, is een 48-jarige vrijgezel, die drager is van de bruine judoband, voorheen in een hemels blauwe sportwagen reed (nu verwis seld voor een zwarte limousine met chauffeur) en in een kano van Key West in Florida naar Cuba voer. Geen verjaring van volkenniooril BONN (DPA) De christendemo cratische fractie in het Westduitse parlement heeft gisteren van de re gering geëist, dat zij nog moet wachten met de oplossing van de kwestie van de verjaring van moord en volkenmoord. In de herfst van dit jaar wordt een V.N.-resolutie verwacht, waarin geëist wordt dat voor volkenmoord géén verjarings termijn geldt. De Westduitse minis ter van Justitie, Heinemann en de meerderheid van zijn partü» de SPD (socialisten), wilden deze reso lutie vóór zijn en voor West-Duits- land bij de wet vastleggen dat moord en volkenmoord niet verja ren. De FDP (liberalen) en chris tendemocratische kringen hebben te gen dit plan van Heinemann staats kundige en juridische bezwaren aan gevoerd. Heinemann voert voor zijn plan om, aan, dat na afloop van de ver jaringstermijn voor nazi-misdaden op 31 december 1969 nog nieuwe misdaden aan het licht kunnen ko men. Bovendien meent hij dat be paalde communistische landen op zettelijk belastend materiaal achter houden om dit na afloop van de ver jaringstermijn tegen West-Duitsland te gebruiken. Het Westduitse parlement had In april 1965 na een opzienbarend de bat een wet aangenomen waarbij do datum van verjaring van nazi-mis daden van 8 mei 1965 naar 31 de cember 1969 werd versohoven. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 95 voor 85 niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 25 juni 1868: Te Raalte is door burge- meester en ivethouders het rooken van tabak en sigaren in de kom van het dorp, bui- tenshuis, en op plaatsen i waar zich brandbare stoffen bevinden, verboden. AdvertentieBediende. j Een jongmensch van 18 jaar zag zich gaarne zoo spoedig mogelijk geplaatst in een winkel tegen genot van kost en inwoning. Adres franco briefjes bij den boekhande laar F. J. Schimmel, Nieuwen Rijn. onder letter M. <3CS0K«OS0Kt<^0K8O5cf<»<aaKM

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1