^armonds raad besluit tot grondonteigening Kleuterklassen moeten kleiner Zorg over toestand Blaiberg Bewoners ,Boschgeesf maken wensen bekend romoties Ned. Gasunie heeft goede verwachtingen Stem voor „de" toren Fusie NDSM- Verolme Geld van politieke partij voor NSR Vhoolzwemmen in Katwijk? GEEN FUSIE EXCELSIOR XERXES/DHC Israël klaagt over onderdrukking van Joden in Irak m ma ma BBUWt'H DAGBLAO PAGINA U JLMOND In de gisteren ge- vergadering van de raad besloten aan de vereniging „het t Kruis" afdeling Sassenheim is treken voor 1967 een subsidie lenen van f 2305. Aan de stich- mtoliek onderwijs werd toege- fen bedrag van f 964.80 voor nschaffing van nieuwe leer- en iddelen en een bedrag van 89 voor het aanbrengen van vloerbedekking alsmede jet inrichten van een filmlokaal school gelegen aan de Ende- in. dgekeurd werd het voorstel van W. tot het toekennen van een voor de verbetering van de Dorpsstraat 28. in eigendom lorende aan de heer Th. Duyn- Een krediet werd beschikbaar voor het egaliseren, het leg- an graszoden, inzaaien en be- D van het sportpark „Overbos", het geregeld opbrengen van op dit terrein, hetgeen zeer Hjtyk is gebleken, besloot de raad 5 te gaan tot aanschaffing van 'ater Rekelliof viert zilveren priesterfeest ETERWOUDE Donderdag 11 il het 25 jaar geleden zijn, dat (pater) J. Rekelhof uit Zoe nde tot priester werd gewyd. missionaris van de congregatie Hill werd hij in 1945 uitgezon- otn in de missielanden te gaan len. Behoudens enig verlof hij onafgebroken in de vreem- |n werkzaamheden vervuld. De le 10 jaar Is hü werkzaam ge in Ba-Banki (west-Kameroen), februari is hij met verlof in 'eboorteorp om met zyn fami- n zilveren priesterfeest te vie- dag 30 juni zal om 9 uur in de luskapel een plechtige eueha- ïering plaats vinden. Van tot 15.30 uur zal er een recep- ehouden worden in het Don ihuis, waar namens de parochie adeau zal worden aangeboden. uiting secretarie RMOND In verband met de e gemeente te houden feeste en gedurende de Kaag-week gemeentehuis op maandag dinsdag 16 juli voor het publiek in zyn. Het bureau voor de rlijke stand Is op deze dagen id van s' ochtends half negen uur doch uitsluitend voor aan- van geboorten en overlijden. ieslaagtlen van chr. uloschool ISSENAAR Van de chr. ulo slaagden: voor het B-diploma Bode, M. Brederode. B. Eind- K. Groeneveld. A. van Hou- B. Kreeuseler. J. Maas. J. iw, D. Waardenburg en H. v. d. srd. Voor het A-diploma: K. Delft. B. Kieft. A. J. van Kla- D. Kneefel. J. van Leeuwen, ilkema, J. Mulder. P. Nell, J. Adrichem, C. Schutte, I. Rys- B. Mulder, M. Oudwijk. W. boom en A. Braggaar. De kan en C. Schutte. M. Oudfjk, W. boom en A. Braggaar slaagden s voor het middenstandsdiplo- werden geen kandidaten afge- een sDroeünst&l larieEen krediet van f 2000 werd beschikbaar gesteld voor het opknappen van de commissieka mer in het gemeentehuis en voor de oa nschaffing van nieuw meubilair voor genoemde kamer. B. en W. stel len voor een krediet beschikbaar te stellen alls dekking van de kosten voor de in deze gemeente te houden landeUike brandweerwedstrijden. Aan deze wedstrijden, die 6 juli war den gehouden onder ledding van het Algemeen Brandweercomité, nemen 22 korpsen deel. By het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een kre diet voor de verbouw van de in eigen dom aan de gemeente toebehorende woning, meende de heer A. A. Wil- lemsen (K.V.P.) dat het billijk is dat zowel de eigenaar als de huur der In de kosten van verbouwing bij dragen en niet de gemeente alleen. Hij verzocht daarom dit voorstel aan te houden opdat B. en W. zich over deze suggestie nader kunnen beraden. Aldus werd besloten. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een garantie ten behoeve van 'n voor par ticuliere woningbouw te sluiten hy pothecaire geldlening door de heer S. J C. Dunlop in Haarlem. Als ge machtigde voor de openbare zitting van een commissie uit het college van gedeputeerde staten, in welke zit ting verslag zal worden uitgebracht inzake de bezwaren, ingediend te gen het vastgestelde bestemmings plan „Zwamburg" werd aangewezen burgemeester drs. F. K. Langemeijer en als plaatsvervanger, wethouder mr. V. Groenendijk. Door Gedepu teerde Staten was terzake een uit voerig advies uitgebracht waaruit bleek dat by na alle bezwaren wer den afgewezen, hetzij omdat zy niet tydig waren ingediend, hetzy om dat zU volgens dit college ongegrond waren. Beslaten werd tot het voeren van een onteigeningsprocedure voor de rechtbank in 's Gravenhage inzake de grond gelegen aan de Endepoel- laan van mevT. A. C. de Vroomen- Lommerse uit Sassenheim en de heer C. J. de Vroomen uit Warmond. Te vens werd besloten aan de rechtbank te verzoeken om de gemeente War mond te machtigen tot voorlopige Inbezitneming van deze grond. De voorzitter deelde mee dat in deze ge meente een comité is opgericht om te komen tot de bouw van een sport zaal. Oorspronkelijk werd gedacht deze sportzaal te stichten in het be stemmingsplan „Zwanburg" doch aangezien dit plan lang 0P ver" wezenlyking zal moeten wachten werd op dit. idee teruggekomen. Andere mogelijkheden zullen nu nog nader worden nagegaan. De stichting hoopt op financiële steun van de ingeze tenen zomede op subsidie van de 'AJ- de van de gemeente, de provincie en het ryk. De raad zal van het ver dere verloop van deze aangelegenheid op de hoogte worden gehouden. Wat betreft het zwemmen in deze gemeen te is by B. en W. in overweging het aanbrengen van een poedel vy ver in de speeltuin, terwyl wat het school zwemmen betreft overleg met de ge meente Katwyk gaande is voor ge bruikmaking van het zwembad .De Mierweide". De heer A. C. van Moor- sel (K.VP.) stelde voor om per abon nement de raadsstukken voor de bur gerij beschikbaar te stellen om hier door de burgerij nader te betrekken in het doel en werken van de raad. B. en W. zegden toe deze suggestie nader te zuilen bekijken. KAAPSTAD i AP) Er is enige LEIDEN De onderminister gemene Zaken. mr. Chr. de Jong I van Binnenlandse Zaken van de j '3de van links) en mej. mr. G. M. republiek Soedande heer Sayed Vink. assistente van de gemeen- Ali Hassan Abdalla. heeft van-te-secretaris. De onderminister middag een bezoek aan Leiden was naar Leiden gekomen om zich gebracht. In het Stadhuis werd hij te oriënteren over het Nederland- ontvangen door de burgemeester.se bestuursszelsel en met name mr. G. C. van der Willigen, in over de verhoudingen tussen rijk, wiens gezelschap zich ook bevon- provincie en gemeente, den de chef van de afdeling Al- 1 Foto LD/Holvast) IDEN Aan de Leidse Univer- is de heer E. E. Ch. I. Ros- tot doctor in de soicale weten- ten gepromoveerd op een proef- it. getiteld ..Metric analysis of a! data in psychology". Promo- prof. dr. J. P. van de Geer jeer Roskam, die in Den Haag geboren, woont thans te Ny- 1. n de Leidse Universiteit is voorts (er A. J. van der Eb tot doctor de wiskunde en natuurwe- nappen gepromoveerd op een hchrift, get'teld „Fysisch-che- en biologisch'1 eigenschappen het DNA van dierlijke tumor- sen". Promotor was prof. dr. J bhen. heer Van der Eb. die te Ban- i werd geboren, woont thans te tgeest. n de Leidse Universiteit is ten- de heer W. Th. A. M. van der wetenschappelijk medewerker de universiteit, cum laude gepro- (trd tot doctor in de wiskunde natuurwetenschappen op een 'schrift, getiteld ..Quantum che- studies of reactivity and elec- spectra". Promotor was prof. L. J. Oosterhof f n de Universiteit van Amster- is de heer F. Carrasquer uit (rdorp, wetenschappelyk mede- ?r aan de Leidse Universiteit, ge- loveerd tot doctor in de letteren ootor was prof. mr. dr. J. A. ftaag, emeritus hoogleraar in de wse taal en letterkunde. Afscheid zesde klas LEIDEN De M&rnix van St. Al- degondeschool hield gisteren een ouderavond, waarop de leerlingen van de zesde klas afscheid van de school namen. In zyn openingswoord zei de heer A. van Essen, voorzitter van de oudercommissie het een verheugend verschynsel te vinden dat de belang stelling voor de school steeds groeit, wat biykt uit de grote opkomst van de ouders. Het waarnemend hoofd van de school, de heer H. Gaykema. schetste in het kort de belangrijke gebeurte nissen uit het afgelopen schooljaar. Hy besloot met een kort woord over de Mammoetwet die dit jaar in wer king treedt. Tot nieuwe leden van de oudercoro- missie werden gekozen mevrouw P. Hagen en de heer B. Mieloo. Mevrouw K. de Groot-Klinkhamer die dit jaar de school verlaat, kreeg een cadeau en bloemen aangeboden. Als sluitstuk van de avond kwa men de scheidende leerlingen met een afwisselend programma. Het ge heel werd opgeluisterd met een klein bandje, onder leiding van de heer A. Willemse. Na afloop van dit programma nam de heer H. Gaykema persooniyk van de kinderen afscheid. Alle kinderen kregen een herinnering Burgerlijke sland van Leiden GEBOREN Marnie, d. v. J. van der Horst en E. den Daas; Alexandra Carolina, d. v. A. Wassenaar en C. J. de Roos; Gljs- bertje Cornelia, d. v. P. J. J. Nagtegaal en P H. Smit: Cornelia Phillppus Jo hannes. z v. F. van Hoven en K. M de Ridder; Inge Francine Catrine, d. v J. B. Dlersman en J. H. Kreijkes; Cornelia, d. v. C. van Duyn en J. v. Duljvenbode; Eleonora Adriana Maria, d v H. Zuiderduin en A. M. Kleyhorst; Marcel Jacob, z. v. W. van Duljvenbo de en E J. de la Rle; Catharina Eli sabeth. d. v. J. van der Tuljn en C. E. Beij: Ramon, z. v. C. Vermond en W. C M. Knynenburg; Ronnie, z. v. J. A van Breukelen en A. J. de Haas; Raymond Frédérlc Dirk Daniel, z. v. F A D. Chaudron en M. J. C. de Wil de: Esther Nicole, d. v. N. Rietho ven en J. J. Roskam; Elisabeth Jo hanna Maria, d. v. J. C. van Mil en J. J. M. Westgeest. GETROUWD J B A. Beugelsdyk en C. J. Leget; R. W Klinkenberg en K. B. Verbeek. OVERLEDEN M A. Leemans. 56 Jr., echtg. v. W W. Beugelsdljk; A. E. Mezian. 41 jr.. man; J. Pijlman. 68 jr., man; W. Favier. 82 jr man: A W. Lehmann. 80 Jr., man; S M de Andrade, 48 Jr.. man. VOORSCHOTEN De uitbrei dingswijk „Boschgeest" gelegen in het zuidelyk deel van het dorp, om sloten door het bos van het kasteel Duivenvoorde, de Veurseweg. Pape- laan en spoorlijn Leiden-Den Haag wordt afgefoouwd. Circa vierhonderd gezinnen wonen thans reeds in deze wijk en dat zullen er maximaal 550 kunnen worden. De wjjk is sterk georiënteerd op Den Haag, ongeveer 90 van de werknemers vertrekt ie dere morgen in die richting naar de diverse werkzaamheden. Spontaan is gevormd een comité Wijkoverleg Boschgeest en dit comi té had voor gisteravond de bewo ners byeen geroepen in de kantine van de VAM. Ruim honderd bewo ners gaven gehoor aan de oproep en waren bereid een gesprek op gang te brengen over de vraag: ..Hoe moet het nu verder". Een nieuwe wijk biedt tal van voordelen, maar ook veel nadelen. Besloten werd na afloop van de by- eenkomst het voorlopig bestuyr o.l.v. drs. W. de Vrijer blanco volmacht te geven om enige wensen op de ta-' fel van het Voorsohotense gemeen tebestuur te brengen. Aan de arde kwam de verkeersveiligheid, de jeugd en de winkelvoorzieningen. De verkeersveiligheid binnen de wyk kan worden verhoogd door het aanbrengen van enkele zebrapaden ter hoogte van de scholen. Enkele ouders zyn bereid voor straatbevei liging te zorgen in de geest van de verkeersbrigadiertjes. In Boschgeest zyn thans alleen nog kleuterscholen, waardoor verkeensbrigadiertjes niet aanwezig zyn. De jeugd in de wyk heeft te wei nig speelmogeiykheid. Concreet stel dé de heer Mennema voor eenmaal per maand met een deel van de jeugd wandelingen te maken op de zaterdagochtend en de jeugd liefde voer de natuur by te brengen, waar door waarschyniyk de baldadige ver nielingen in de groenstroken zullen afnemen. Getracht aal worden om te kamen tot een wykgëbouwtje (een schuur van een buiten gebruik zyn- de boendery) waar de jeugd zich kan uitleven door middel van bepaalde vormen van creativiteit. Ook een maandelyfcse kindercrèche, waardoor AMSTERDAM (ANP) De direc ties van het Verolme-concern en van de NDSM delen het volgende mede: Het Verolme-Concern en de NDSM hebben in verregaande mate over eenstemming bereikt om tot een fu sie te komen. Indien de verdere on derhandelingen conform de verwach tingen w°r^en afgerond, zullen hier over binnen afzienbare tjjd nadere berichten volgen. Nieuw ketelhuis in Ursulakliniek WASSENAAR In een kelder van de St. Ursakikliniek had gistermid dag een eenvoudige plechtigheid plaats: na enkele toespraken drukte de geneesheer udireteur. dr J. M. J. Tans een knop in waarmee hfj een van de twee nieuwe ketels in het ke telhuis in bedrijf stelde. De installatie in het ketelhuis van de kliniek i6 n.l. geheel vernieuwd. Omdait by de vernieuwing van de ap paratuur zoveel medewerking werd ondervonden van allerlei instanties, hadden het bestuur van de St. Jaco- busstichting en de directie van de kli niek er behoefte aan. het in gebruik stellen van de nieuwe installatie op een enigszins feesteiyke wijze te la ten geschieden. De voorzitter van het. stichtingsbestuur, mr. J. W. M. Peek, wee® op de betekenis van deze ver nieuwing. Mr. A. P. F. Moussauit, economisch directeur van de kliniek, maakte ge wag van de zeer by zond ere mede werking, die mocht worden ontvan gen van de zyde van de gemeente bedrijven van Wassenaar, van de dienst van Bouw- en Woningtoezicht en van de brandweer. Hij dankte de firma Winkelhorst N.V. die de nieu we installatie leverde en in het bij zonder ook de chef van de technische dienst van de kliniek, de heer Th. M. van Deursen voor het belangryke werk, dat hy by deze „harttrans plantatie" verrichtte. De twee nieuwe hoge druk-stoom ketels. die ieder een capaciteit van l miljoen kcal hebben, worden op aaidgas gestookt: zy verbruiken elk 150 m3 gas per uur. Naast de beide nieuwe ketels i6 er een olieketel als reserve. Over enkele maanden zal de St. Ursulakliniek het benodigde aardgas onder hoge druk geleverd krygen. Het Waasenaarse gasbedrijf werkt nameiyk aan de aanleg van een ho ge drukleiding, die twee grootver bruikers zal gaan bedienen: de melk en limonadefabriek van Menken N.V. aan de Rust en Vreugdelaan en de St. Ursulakliniek. de moeders kunnen winkelen kwam van de grond. Graag zien de bewo ners een winkel in deze wijk. De gemeente heeft grond gereserveerd, maar de.vestiging van een winkel bedrijf is particulier initiatief en volgens het comité betekent ,3osch- st" een uitdaging aan de mid denstand om deze wyk te bewinke- len. De wyk heeft geen enkele brie venbus. geen enkele telefooncel en te weinig parkeerruimte. Ook wordteen stratenplan by de ingang van de wyk dringend gemast. GRONINGEN (ANP) Ook op 1967 kan de N.V. Neder landse Gasunie, blijkens het jaarverslag, met voldoening te rugzien. De ontwikkeling van de gasverkopen en de voortgang van de werkzaamheden, verband houdende met de uitbreiding van het transportsysteem, stemmen tot tevredenheid. De stij gende lijn in de gasafzet, die reeds enige jaren wordt gesigna leerd, zette zich ook in 1967 voort. T.o.v. 1966 kon de gasver- koop worden verdubbeld. In de uitbreiding van liet hoofd- I dit jaar stijgen tot ca. 14 miljard kub. transportnet werd f 198,5 min. ge- meter. Waarvan ca. 4 miljard in de investeerd. De uitgaven voor het re- export. In het binnenland zullen niet gionale transportnet en de aansluit- alleen verkopen aan gasdistributie - leidingen bedroegen f 119,5 min. De behaalde winst beliep f33 min. (v.j. f5 min.). Het wondt gewenst geacht het bedrijfsresultaat over 1967, ver meerderd met het onverdeeld be drijfsresultaat over 1966, niet uit te keren, en tot een bedrag van f37,5 min, te bestemmen voor verhoging van het gestorte deel van het huidi ge geplaatst» aandelenkapitaal. Het bruto verkoopresultaat be droeg f 105,7 min. (v.j. f51.7 min.), de bedrijfskosten beliepen f72.7 min. (vj. f46,7 min.), waarna het varen- vermelde resultaat van f 33 min. res teert. Wat de verwachtingen betreft: de gunstige ontwikkeling der verkopen van aardgas zal zich in 1968 verder voortzetten. De totale gasafzet zal Beeldenexpositie in Voorschoten Van morgen t/m 24 juli zal in het Burgemeester Berkhoutpark te Voor schoten een beeldenexpositie worden gehouden. Zij omvat 15 werken van jonge beeldhouwers van de. Carolns- kring. In 1963, toen de kwestie „Hoe ha len wy de kunst uit de museumsfeer" voor het eerst ter sprake kwam. is door een aantal beeldhouwers de Ca- roluskring opgericht, teneinde voor dit probleem een oplossing te zoeken. divigie spelen. De fusie met Xerxes/ DHC gaat niet door_ Hoewel het be- ROTTERDAM (GPD) Het is ze ker: Excelsior blyft in de tweede In de zomer van dat jaar expo seerde de vereniging succesvol in de Linnaeushof in Bennebroek, een ten toonstelling die in 1964 herhaald werd. Tevens exposeerde zy dat jaar op de Visserijtentoonstelling in de Scheveningse Vishallen. In 1965 vond de zomertentoonstelling plaats in Berg en Bos te Apeldoorn en in 1966 in het Burgemeester Warn aarplant soen te Waddinxveen. In 1967 besloot men 0m in plaats van één langdurige zomertentoonstel ling een reizende expositie te orga niseren, die in elke gemeente onge veer vier weken zal blyven. Geizen het succes van de reizende expositie heeft de Caroluskring even eens dit jaar in een aantal gemeen ten geëxposeerd, o.m. in Spykenisse. Vlaardingen, Zwyndrecht, Rozen burg en Boskoop. Morgen om 8 uur zal de expositie officieel worjen geopend. Er zullen werken geëxposeerd worden van de kunstenaars Agnes Berck. Maart van der Burgh, Ineke van Dijk, Ma rian Gobius, Gerard Logman, Ad van MoorseL, Pim van Moorsel, Erna Postuma en Mlnke Roorda. De beeldhouwwerken kunnen wor den gekocht. bedrijven toenemen, maar de hoofd directeur, de heer J. van Dam van Isselt verwacht ook een verdere stij ging van het industriële verbruik. Hierby denkt hy met name aan het in bedrijf komen van nieuwe eenhe den van elektrische centrales, die voornamedyk gas op afschakelbare basis zullen afnemen. In 1968 zal het hoofdtrensport.net met oa. 220 km. worden uitgebreid. Als een der be langryke onderdelen hiervan kan worden genoemd een 1060-mm-lei- ding van het Groningse gas veld naar Ommen en van de Nederrijn vla Ra- venstein naar Hilvarenbeek. Een be gin zal worden gemaakt met de bouw van het compressor-station te Ommen. Voorts is een uitbreiding van het regionale net met 460 km. voorzien. stuur van Excelsior het nieuws nog niet officieel bekend heeft gemaakt, moet het feit. dat het punt „fusie" morgenavond niet op de agenda van de algemene vergadering van Excel sior staat, genoeg zeggen. De heer A. Libregts, voorzitter be taald voetbal van Excelsior, zegt: „Er kleefden te veel problemen aan de fusie. Neem alleen het feit dat we hadden moeten splitsen in een stichting en een amateurclub, die dan naar de vierde klasse zou moe ten verhuizen. Bovendien komen we liever op eigen kracht vooruit dan via een papieren sprong. En wij krij gen thans voor de tweede divisie een zeer sterk elftal, nu we die zes jongens van Xerxes/DHC erbij heb ben". Hoe merkwaardig het ook klinkt, de Delftse zakenman Hogenboom pro beert Xerxes/DIIC toch nog op de been te houden, al zyn er nu nog slechts acht contraetspelers over. Nu de fusie met Excelsior niet doorgaat. I hoopt hy 't met de heer Piet Hoo- genboom eens te worden, over de verkoop van het eredivisieschap. Hij wil dan onmiddellyk daarna spelers aan kopen, om tot het minimum aantal van vyftien contractspelers te komen. NEW YORK (AP) De Is raëlische V 3.-ambassadeur Tekoah heeft gisteren in een brief aan se cretaris-generaal Thant gezegd dat Joden in Irak worden onderdrukt. Tekoah had deze aanklacht reeds In mei ingediend, doch de Iraakse VN-ambassadeur Pachaohi had het feit toen ontkend. In zyn jongste blief zegt Tekoah dat vele Joden in Irak zyn gearres teerd en dat him enige redding ver trek uit Irak is. Irak weigert echter hen te laten gaan, aldus Tekoah. ,X>e toestand is uitermate ernstig en kan niet langer zonder internationa le actie worden gelaten," aldus Te koah die evenwel niet vermeldt wat voor soort internationalle actie hy in gedachten heeft. bezorgdheid ontstaan over de ge zondheidstoestand van de 58-jarige tandarts Philip Blaiberg, de Zuid afrikaan die thans het langst van al le mensen met een ruilhart in het le ven Is gebleven, nameiyk sinds 2 ja nuari Jl„ byna een half jaar. Blai berg werd onlangs weer opgenomen in het Groote Schuur-ziekenhuis in verband met een leveraandoening. Later w«-d regelmatig in bulletins gewag gesmaakt van een geleidelyke verbetering van zyn toestand, tot deze communique's een week geleden gestaakt werden. Er waren geruch ten dat zich thans afstotingsver- schynselen van het nieuwe hart zou den voordoen. Een woordvoerder van het ziekenhuis heeft meegedeeld dat er „geen feitelyke basis" is voor der gelijke berichten, maar hy weigerde verder inlichtingen te verstrekken. Inmiddels is in ditzelfde ziekenhuis de 53-jarige boer Willie Liebenberg overleden, die de eerstvolgende ge- geweest zou zyn een nieuw hart te krygen onder leiding van prof. Chr. Barnard. Reeds tweemaal werden voorbereidingen voor een transplan tatie getroffen, doch in beide geval len overleed de donor voor deze voor bereidingen voltooid waren. De toestand van de enige nog le vende Europese harttransplantatie patiënt, de Franse pater Charles Boulogne, is uitstekend, aldus een mededeling van het Paryse zieken huis. Hij biyft echter in strikt isole ment. Pater Boulogne leeft sinds 12 mei met het hart van een Franse douane-beambte. Naar aanleiding van een ontvan gen circulaire van de actie, die zich keert tegen het ontworpen universi teitsgebouw aan de Witte Singel, zou ik gaarne het volgende in Uw blad willen opmerken. Als oud-voorzitter van de Vere niging „De Museumdag'' kan ik beet begrypen, dat men opkomt voor het behoud van belangryke cultuurgoede ren en monumenten uit het verleden. Maar een verstandig beleid van mo numentenzorg dient gerihet te zyn zowel op verleden, heden als toekomst Een groot nieuw monumentaal ge bouw aan de rand van de oude stad, zoals thans is ontworpen, ïykt my een zeer aantrekkeiyk bezit toe voor onze stad. We hebben immers in Lei den niet te doen met een oud afgeslo ten stadje, dat uit het verleden leeft, maar met een stad die reeds het mid delpunt vormt van een op de toe komst gericht zeer omvangrijk en nagenoeg aaneengesloten woonge bied. dat zich ver buiten Lelden uit strekt. In onze stad is tevens een zeer actieve en snel groeiende univer siteit gevestigd, waarvan de beteke nis ver uitgaat boven die van de stad Leiden, maar waarvan de band met onze stad zeer nauw blyft in dien de huidige plannen verwerke- lykt worden. Laten we daarom als Leidenaren juist verheugd zyn over dit Witte- Singelplan, dat ons in het heden een groot momumentaal gebouw geeft naast de monumenten uit het ver leden en dat tevens een biyvende nauwe band legt tussen stad en uni versiteit. G. W. Locher Renteloze lening aangeboden LEIDEN Een politieke organi satie, waarvan de naam vooralsnog geheim wordt gehouden, heeft de Nederlandse Studentenraad (NSR) aangeboden te willen helpen de fi nanciële problemen, waarmee de NSR reeds geruime tyd kampt, te verlichten. Hierby wordt als voor waarde gesteld dat het geld vóór 1 november a.s. moet worden terug gestort en dat tydens (Je duur van de lening de samenstelling van het NSR-bestuur niet mag worden gewU- zigd. Het bestuur bestaat thans uit sluitend itu leden van de links ge oriënteerde Studenten Vakbeweging (SVB). De geldlening, waarover geen ren te behoeft te worden betaald, zal door bemiddeling van de politieke organisatie worden verstrekt door een niet met name genoemde bank Deze mededelingen heeft de NSR- voorzitter Eduard Bomhoff gistera vond gedaan op een byeenkomst van de fractievoorzitters van de raad van 50, het parlement van de NSR. Za terdag zal de voltallige raad byeen- komen om over het aanbod een be slissing te nemen. DEN HAAG (ANP) De noodzaak van kleinere kleuter klassen is een urgent probleem, opdat een kleuteronderwijs mogelijk wordt, dat aan de behoeften van het jonge kind beant woordt. Zulk kleuteronderwijs is een volksbelang, evenals ver laging van de leerlingenschaal voor het basisonderwijs dit is. Dit biykt uit een publikatie van de „Algemene Nederlandse onderwy- zers federatie" (ANOF), waarin een plan wordt ontvouwd om tot kleine re kleuterklassen te komen. Dit zal geld vragen, maar realisering van het plan is het geld waard. Het gaat om het levensgeluk van de zeer Jeugdige kinderen, en om de ar beidsvreugde van hun leidsters. Bo- vendiep gaat het probleem van een dreigende werkloosheid voor een aantal kleuterleidsters meespelen, waarschyniyk al dit jaar. Thans geldt nog een schaal van 40 kleuters per klas. Deze dient met ingang van het schooljaar 69-70 te worden vervangen door een 35- schaal en op 1 augustus 1970 door een 33-schaal, aldus de ANOF. De ANOF wyst op het ontbreken van uitkomsten van een wetenschap pelyk onderzoek naar het vaststel len van de optimale klassegrootte. Een vergelykend onderzoek bracht evenwel merkwaardige verschillen aan het licht. Geconstateerd is, dat in een grote groep kleuters meer ag- gressiviteit (duwen, schoppen, slaan) heerst en dat er minder ge legenheid was om negatief gedrag tegen te gaan. In een kleinere groep was het klimaat veel meer ontspan nen en verdraagzaam. De kinderen pasten zich sneller aan. maakten vlugger vriendjes en hadden meer kameraadjes dan de kleuters in de grote groep. De gehele sfeer in de kleine groep bleek bevorderlijk voor samenspel en creativiteit, wat in de grote groep veel minder het geval was. Ervaringen van kleuterleidsters en de mening van deskundigen heb ben de ANOF er toegebracht de 25-schaal als de meest gewenste aan te nemen, met aanvaarding van de 35- en de 30-schaal als tussenfasen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11