Frans succes in Zand voort Atletiektop van de V.S.j van formidabele klasse! Gouwe-R ijnstreek Stewart viermaal tweede winnaar Beltoise tweede Doorbraak naar top L Cricketuitslagen Op 400 m zes man beneden 46 sec. PAGINA MAANDAG 24 JUNI 1968 1 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Zijl-heren winnen Jackie Stewart in actie in een haarspeldbocht. ZAND VOORT (GPD) „Dit is toch veel belangrijker dan verkiezingen". Monsieur Herbert, voorzitter van de sportafdeling van de Franse Automobiel Federatie, zei het lach end, met gulle hand champagne schenkend aan iedereen, die er trek inhad, maar toch duidelijk oprecht gemeend. Frankrijk telt weer mee in de autosport. Ondanks alle suc cessen die de Franse Matra-fabriek het vorig jaar in formule 2 races boekte, stond het pas gistermiddag, toen de vlag omlaag ging voor Jackie Stewart, vast. Alle zeges met de for- De zege van de 29-jarige Jackie Stewart is zeer terecht. Al jaren Is hij de man die zich wat talent betreft kan meten met de groot sten. Zijn definitieve doorbraak naar de top werd slechts tegen gehouden door gebrek aan goed materiaal. In de vele jaren dat Stewart voor BRM uitkwam, won hij slechts tweemaal een Grand- Prix. De BRM-motoren lieten hem vele malen in de steek. Alleen al het vorig seizoen moest hij 9 maal voortijdig de pits opzoeken. Het is dan ook alles behalve verwonderlijk dat Stewart besloot dit jaar zijn heil ergens anders te zoeken. En waar anders kon hij beter terecht dan bij de Engelse houthandelaar Ken Tyrell, de privié- lnschrijver, die vorig jaar Jackie Ickx pousseerde in de formule 2 en die ook Jackie Stewart geholpen heeft zijn eerste successen in for mule 3 races te behalen. mule 2 Matra wogen niet op tegen het Zand- voortse succes. Een succes dat nog eclatanter werd door de tweede plaats van Jean-Pierre Beltoise. Zijn tweede plaats werd bijna even luid bejubeld door de Franse aanwezigen. Beltoise is tenslotte een Franse coureur en hij rijdt nu in een geheel Frans produkt. De wagen van Stewart, een Schot, is uitgerust met een Amerikaanse krachtbron: de nu al legendarische Ford Cosworth V 8-motor. van daar. Dit jaar kreeg Ken Tyrell de be schikking over een gloednieuwe Ma- tra constructie en tot veler verras sing was het Jackie Stewart die in de grote prijs van Zuid-Afrika met de Een drama werd de race voor de constructeurs onder de rijders. De re serve Brabham-Repco, waar Dan Gumey in rijdt, hield het nog het langst vol van de drie die aan de helblauwe bolide aan de start kwam. start kwamen. Tot ook hü het slacht- Het Franse produkt bleek nog met offer werd van de bij deze regenval race-klaar, zodat Stewart zijn nood- uiterst verraderlijke Tarzanbocht. lot toch niet scheen te kunnen ontlp- j Eerder was Brabham zelf daarin pen. In Zuid-Afrika, Madrid en Mo- t voorgegaan. De derde Brabham con- naco viel hij uit. Bovendien liep hij bij een ongeluk tijdens de training van de Grote Prijs voor formule 2 wagens van Madrid een ernstige arm- blessure op. In Francorchamps. twee weken ge leden. zou het dan toch gaan gebeu ren. Maar toen maakte de beroemde Tyrell een fout. zoals hü en zeker ook Stewart dacht, dat hü ze een voudig niet kon maken. In de laatste ronde kwam hü zonder benzine te staan. In Zandvoort bleek echter dat Ste wart loet dan toch wel met zün merk getroffen heeft. Met hem kon ook Jean Beltoise zich verheugen over de keuze van de stal waarin hü beland is. De Matra- Matra van de 30-jarige Fransman stelt hem in staat een voor een debu- ttant in de formule 1 uitstekend sei zoen te maken. Ex motorcoureur Bel toise hü werd Frans kampioen veroverrde ondanks twee spins en een pitstop, op büzonder spectacu laire wijze een tweede plaats. „Ik hoopte er op, toen ik vlak achter Hill aanzat. Gelukkig klaarde het weer toen juist een beetje op. Daarom kon ik het wagen Hill te passeren, zonder dat ik weer een spin zou maken". Spectaculair Beltoise nam zün grote risi co's, die Zün rüden zo spectaculair maakt, niet tevergeefs. Na afloop van de race probeerde hü die risi co's goed te praten. ,Jk ben nu een maal goed in het keren". Ook het nutteloze inhalen van Stewart, die hem een ronde achterstand had be zorgd, toen zün tweede plaats niet meer in gevaar was, praatte de don kere, langharige Fransman goed. ,Dat was heus niet om het passeren alleen. We moesten de voorsprong op de overige wagens zo opzienbarend mogel'ük maken". Dat lukte. Stewart en Beltoise reden iedereen op min stens één ronde. De regen speelde in deze achttien de Gran Prix en alles overheer sende rol. De keuze van banden was een levenszaak. Matra gokte goed. Surtees niet büvoorbeeld. Hü moest al büzonder snel zün pit opzoeken om andere te laiten monteren. Ferrari had bü Ickx „meer zat er voor mü niet in, dit was het beste waar ik onder deze omstandigheden op kon hopen, ik kon gewoon niet harder" wel een goede keuze gedaan. Maar niet bü Chris Amon. Amon stelde na zün snelle trainingstüd teleur in de regen. Hü verspeelde een derde plaats door enkele pitstops. „Als het droog weer was geweest, had ik het nog niet geweten". structie. bemand door Jochum Rlnt kon alleen in het prilste begin goed meekomen. Nog voor de helft van de race erop zat, zette Rint de wagen met een stukgedraaide motor aan de kant. Ook de beide Maclaren-Fords kwamen niet aan de finish. Bruce MacLaren ging ook in de Tarzan bocht tegen het hek. Teamgenoot Hulme maakte die fout niet. „Ik deed het heel erg voorzichtig aan. Maar wat doe je daar nu aan", vroeg de wereldkampioen zich af, doelend op de ontstekingsmoeilükheden die hem tot opgeven hadden gedwongen. Gelukkig voor MacLaren en Hul me slaagde ook Graham Hill er niet in een puntje voor het klassement op de wereldtitel te veroveren. Daar zag het wel lange tüd naar uit. Zes ron den voor het einde maakte hü een fout en stond een ogenblik later muurvast tegen de afrastering in 'de Tarzanbocht. „Het stuur schoot door mün handen", verklaarde de diep terleurgestelde Engelsman. Het was geen excuus voor het feit dat Lotus in deze race een tweede rangs rol speelde. Al vele ronden eerder was Hill door Beltoise na een fabelachtige achtervolging van de tweede plaats verdrongen en daarna door Rodriguez na een slippertje alweer in de Tarzanbocht ook van de derde. Uitslag 1. Jackie Stewart (GB) met Matra Ford de 90 ronden (377,4 km in 2 uur 46 min 11.26 sec «gemiddeld: 136.245 km/uur, 2. Jean Pierre Beltoise Fr) met Matra-Matra 2.47.45.9. Op één ronde: 3. Pedro Rodriguez (Mex) met BRM. Op twee ronden: 4. Jacky Ickx (Belg) met Ferrari. Op drie ronden: 5. Silvio Moser (Zwits) met Repco Brabham. Op vüf ronden: 6. Chris Amon (Nw Zeeland) met Fer rari, 7. Richard Attwood (GBi met BRM. Op acht ronden: 8. Joachim Bonnier (Zweden) met McLaren. Op negen ronden: 9 Graham Hill (GB) Lotus-Ford. Snelste ronde: Beltoise 1.45.91 (gem. 142.524 km/u). Na de grote pri/zen van Zuid-Afri ka. Spanje, Monaco, België en Ne derland luidt de stand in de compe titie om het wereldkampioenschap der coureurs (formule 1-renwagens) 1. Graham Hill (GB) 24 pnt., 2. Jac kie Stewart <GB) 12 pnt., 3. Pedro Rodriguez «Mex» en Denis Hulme (Nw Zeeland) beiden 10 punten. 5. Jim Clark (GB) Jean Pierre Bel toise (Fr) en Bruce MacLaren (Nw Zeeland) allen 9 punten. 8. Jackie Ickx (België) 7 punten. Voorafgaande aan de Grote Piijs van Nederland werd een nationale toer- wagenrace op uitnodiging gehouden over 15 ronden (6.289 km). Jackie Stewart De uitslag luidt: klasse tot 850 cc: 1. Ed Swart met Fiat Abarth 850 32 min 18 sec, klasse 850 -. 1000 cc: 1. Ab Goedemans (Fiat Abarth 100) 30 min 36 sec, Klasse 1000 - 1300 cc: 1. Hans Oskamp (Ford Anglia Super) 30 min 10 sec; klasse 1300 - 1600 cc: 1. Wim Beers (Ford Lotus Cortina) 30 min 23 sec; klasse 1600 - 2000 cc: 1. Tim Calis (BMW 2000 TI) 30 min 20 sec; boven 2000 cc: 1. Rob Slotemaker (Ford Mustang) 30 min 8 sec. LEIDEN Dit weekeinde hebbexi verschillende Leidse teams en ver tegenwoordigende zeventallen van de Gouwe-Rünst.reek met wisselend succes deelgenomen aan waterpolo- toern ooienIn Voorburg organiseer de de Kring Den Haag de provin ciale kampioenschappen van Zuid- Holland. Viermaal eindigde de kring Gouwe- RÜnstreek als tweede. Rotterdam bleek geen hinderpaal te vormen, vooal dank zü het feit dat deze kring de diverse zeventallen in drie dagen formeerde De heren Jeugd ver loor in de eerste wedstüd met 3—1 van Den Haag. weike stand in de tweede periode tot stand kwam De andere speeltüden werden niet ge scoord, Van Rotterdam werd gemak- kelü'k gewonnen met 61. De dames Jeugc is dicht bü een eerste plaats geweest. Tegen Den Haag was er een leuke, open strüd, waarbü de G ouwe - R ns treek drie maal geüjk wist te maken. Beide teams wonnen van Rotterdam, maar door een beter doel gemiddelde nes telde Den Haag zich op de eerste plaats. De aspiranten kwamen ook goed voor de dag. De jongens won nen eenvoudig van Rotterdam, 62, maar in de wedstrijd, waarin het er op aankwam, werden enkele foutjes gemaakt. Deze werden door Den Haag onmiddellijk afgestraft, zodat Gouwe-Rünstreek een 10 voor sprong veranderd zag in een 12 nederlaag. De meisjes aspiranten klopten met. 2—1 de ploeg van Rot terdam. maar gingen met 101 ten onder tegen Den Haag. In Rüswrtjk nam De Zül deel aan een toernooi van RVZ. Hier wisten de dames zioh ais tweede te klasse ren. terwijl de heren als winnaar uit de bus kwamen. Dc Leidse dames wonnen van BZ&PC met 40 en van ZPC met 4—1. Tegen de gast vrouwen werd met 11 gelükgespeeld en door het beter doelgemidöelde werden deze winnaars van het toer nooi. De heren van De Zül besloten alle vier wedstrüden met winst: te gen Njord werd het 60 RET werd met 3—5 geklopt. BZ&PC verloor met 4—1 en van Te Werve werd met 5—0 gewonnen. De Leidsohe Zwemclub nam deel aan het jeugdtoemooi van het Utrechtse Zwemlust. De Leiaenaars begonnen® met een goede wedstrüd, waarin zül tegen de latere winnaar AZ&PCl slechts een 31 verlies leden. Vanl Polar Bears werd gemakkelüker ge-I wonnen dan de uitslag (30) doetl vermoeden. In de strijd om de derde plaats liep het echter niet. Zwem lust speelde wat beter en won met 31. Winnaar van net toernooi werd AZ&PC. dat ZIAN in de finale met 21 klopte. REGEN WEER SPELBREKER LONDEN (ANP) —De 200ste test match tussen Engeland en Australië is zaterdag op Lord's weer groten-m deels in het water gevallen. De 26.0001 toeschouwers zagen de twee ploegen I slechts 54 minuten aan het werk. In J deze korte periode brachten de En gelsen hun totaal van vrüdag. 314 voor vüf. op 351 voor zeven. Zü heb ben de hoop op een overwinning ech ter opgegeven, omdat er al teveel tüd door de regen verloren is ge gaan. Ken Barrington, die zich vrijdag terugtrok op 61 wegens een gebles-^< seerde vinger, hervatte zaterdag deje strüd, maar werd. nadat hü 14 aan^j zün totaal had toegevoegd, uitgevan-^ gen door Barry Jar man. Daarna be gon het weer te regenen, waardoor® de wedstrüd dertig minuten voor het vastgestelde tüdstip eindigde. lste klasse A: HBSVRA, HCC Quick H, RW—HCC II en VOC— ACC afgelast. lste klasse B: SpartaBloem en daal, afgelast; RW HSSCC: gew. door SSCC met 3 wickets (RW 181 voor 6 gesl., SSCC 184 voor 7)SSCC —RW II: draw SSCC 146 voor 6. RW 89 voor 4); Excelsior—de Kre kels: gew. door de Krekels met 53 runs (Krekels 151, Excelsior 98). 2de klasse A: Ajax L.ACC Ut draw (ACC 146, Ajax 135 voor tijd). U lei d' Rus Loesis wierp speer naar wereldrecord SAARIJAERVI (ANP) De Rus Janis Loesis heeft gisteren tüdens at letiekwedstrijden in het Finse Saarijaervi met een worp van 91.98 meter een nieuw wereldrecrod speer werpen gevestigd. Het oude record stond sinds 2 september 1964 op naam van de Noor Ter je Pedersen, die in Oslo 91.72 meter wierp. Loesis had vorige week het wereldrecord reeds benaderd met een worp van i.92 meter In gordijnen van water snellen Jackie Stewart (links) en Bel toise naar een dubbel Frans suc ces in de Grote Prijs van Neder land. Zes wagens reden in Monza op dwars staande Ferrari in MONZA (ANP) De Brit Jona than Williams heeft gisteren op het circuit in Monza de Grote Prijs van de Loterij, een wedstrüd voor for mule II-wagens, gewonnen. Williams, die in een Brabham reed, legde de 258 km. af met een gemiddelde snel heid van 209.335 km. per uur. En kele ronden voor het einde ge beurde een ongeluk, dat zich aan vankelijk ernstig liet aanzien. De Brit Derek Bell. in een Dino Fer rari, slipte en kwam dwars op de baan te staan. Zes wagens reden op de Ferrari in en de Fransman Jas- saud sloeg met zün Tecno over de kop. Brandend kwam de wagen op de grond. Jassaud werd met een helikopter naar het ziekenhuis ver voerd, waar bleek dat hij geen ern stige verwondingen had opgelopen. De andere zes coureurs, onder wie de Brit Vic Elford, raakten niet ge wond. De uitslag luidt: 1 Jonathan Williams (GB) met Brabham, de 258 km. in 1.14.09.8 (gem. 209.335). 2. Alan Rees (GB) met Brabham. 3. Robin Widows (GB) met Mc Laren.. SACRAMENTO (ANP/AP) De sensationele 100 meter tijdens de Amerikaanse atletiekkampioenschappen, waar Charlie Greene, Jim Hines en Ronnie Ray Smith met 9.9 sec. een nieuw wereldrecord liepen, hebben ook de uitslagen van de tweede en laatste dag van de wedstrijden in Sacramento overschaduwd. Op de laatste dag hielpen de organisatoren eerst het gerucht uit de wereld dat de tijden niet als records erkend konden wordenomdat de baan tekort zou zijn geweest. Bij nameting van de baan in 't Hughesstadion bleken de lopers op de 100 meter zelfs 10 cm méér te hebben afgelegd, zodat niets een erkenning van het record in de weg kan staan. AANLOOPJE Ook op de slotdag voor ruim 13.000 toeschouwers en onder ideale om- j standigheden werden weer voortref- felüke prestaties geleverd. Nu al staat vast dat de Amerikanen voor de Spelen van Mexico over een bü zonder groot aantal kandidaten voor gouden medailles beschikken. En de grootste krachtsexplosie bil de atle ten uit de VS. moet nog plaatsvin den. Die zal komen bü de selectie wedstrijden, waar de officiël0 Ame rikaanse afvaardiging naar Mexico moet worden samengesteld. De kampioenschappen van dit week einde waren nog maar een aanloop je een atleet als Jim Ruyun zal dan niet zoals nu het geval was, op het appèl kunnen ontbreken. De ontzagwekkende breedte van de Amerikaanse top kwam vooral goed tot uiting op de 200 meter, waar in de series, halve finales en finale voort durend ver onder de 21 sec. werd ge lopen. Tal van atleten die in de hal ve finales tot 20.6 en 20.7 kwamen in 1956 nog goed voor Olympisch goud slaagden er niiet in zich voor eindstrijd te plaatsen. Die 200 meter leverde in 20.3 een overwinning op voor favorieet Tom mie Smith, hoewel hü daarvoor een büzonder fel duel moest leveren met zün club- en studiegenoot John Car los. Of de V.S. straks in Mexico ook over deze atleten kan beschikken is nog maar de vraag. Smith en Car los hebben zich geschaard achter de leider van de negerboycot voor de Spelen. Harry Edwards. Te zwaar®; Hi Voor de Fransman Roger Bam-re buck, Europees recordhouder op de&n 100 en 200 meter, was de belasting te van het uitkomen op beide sprint-Ta nummers te zwaar. De Fransman, die bli op de eerste dag drie maal 10,- had ft genoteerd op de 100 meter, waarvan twee maal met een toegestane rug- i* wind, kwam in de finale, na een der- Pi de plaats in de halve eindstrüd (20.5) p niet verder dan de laatste plaats (20.9). Van de drie sprinters die op de 100 meter het wereldrecord had den gevestigd. trad alleen Ronnie Ray Smith aan voor de dubbele af stand. De twintigjarige dit Jaar naar vo ren gekomen Smith maakte het suc ces van het Santa Clara Youth Vil- lage College compleet door ach- ter Tommie Smith en John Carlos in 20.4 sec. beslag te leggen op de der de plaats Beschuldiging Ook op de 400 meter was het ver schil tussen winnaar Lee Evans en de als tweede finishende Vince Mat thews zo gering dat het niet in tien den van een seconden kon worden uitgedrukt. Beiden kregen 45 sec. pre cies toegewezen. Van de acht finalis ten op deze afstand bleven er zes beneden de 46 sec. Evans sprak later de beschuldiging uit dat de organi satoren geknoeid hadden met de in-, deling van de series. Hij zei dat alle sterke atleten in dezelfde series wa ren geplatast, zodat een aantal werd uitgeschafeld. „De meesten van die sterke atle ten ^ün negers, althans zo lijkt het mij", aldus Evans Men wees 400 meter winnaar op het feit. dat de indeling van de series door loting ge schiedt. ...Dat is best mogelük". aldus Evans, „maar ik heb geen lotingen gezien". Ook Evans is een aanhan ger van prof. Edwards, de leider van de boycot. Hy hoopt nog steeds naar Mexico te gaan, maar dit zou afhangen van veranderingen in het Olympisch apparaat, waarover Ed wards besprekingen voert met het Amerikaans Olympisch Comité. Enkele winnaars in Sacramento: 800 m: Wade Bell 1.45.5; 1500 m: John Mason 3.43.1; 3000 m st. chase: George Young 8.30.5: 10.000 m: Tra- cey Smith 28.47.0: 400 m horden: Ron Whitney 49.6; hoogsprongen: Ed Hanks 2.11 m; speerwerpen- Frank Iovelli 82.4: verspringen: Beamon 8.33 m; discuswerpen; Jay Silvester 62.10m. X

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6