t)e Gaulle in eerste ronde wint Breuk Boeren nu compleet Zandvoortse kleuter ongedeerd gevonden Humphrey - McCarthy liggen thans voor op N ixon - Rockefeller Mail met ruilliart overleden JAMIN Vinst van zes procent tegenover het vorig jaar Links verlies te WEERBERICHT Tijdelijk regen Uitgeput en uitgehongerd vanille toffees TREINVERKEER IN ENGELAND ONTWRICHT euwi> tif 1 maar! 1860 EIDSCH MAANDAG 24 JUNI 1968 No. 32516 ecteur: E. A E van Dtshoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 socialistische ex-premier Guy Mollet konden in de eerste ronde niet tot het parlement doordringen. Edgar Pisani, oud-minister van Landbouw, die met de gaullisten brak, is door de gaullistische kandi daat verslagen. 'ARIJS (GPD, AP, Reuter, DPA) Bij de gisteren gehouden rkiezingen voor een nieuwe Nationale Vergadering heeft inkrijk zich rondom president De Gaulle geschaard. De illisten konden een nieuwe eclatant^ overwinning noteren: iral in het land kregen de gaullistische kandidaten meer mmen dan in 1967 en in de eerste ronde werden 130 hunner ;ozen tegen slechts 62 bij de verkiezingen van vijftien anden geleden. Het gaullistische percentage van gisteren s zes procent hoger dan in 1967; 144 gaullisten werden in K eerste ronde van gisteren met een absolute meerderheid ;ozen en de partij heeft er in de tweede ronde van volgende ek zondag nog maar honderd nodig om de absolute meer heid in de Nationale Vergadering te verwerven. Volgens mige waarnemers zijn zij in staat om er vijftig méér te veren. Vooral voor de communisten en linkse socialisten, die enige weken geleden nog hoopten op de vorming van een coalitieregering, was de te leurstelling groot: hun gezamenlijk stemmenaandeel daalde met bijna 2',4 procent. Het grootste slachtoffer van de gaullistische overwinning werd de Centrumpartij, die bijna drie procent achteruitging. De enige politieke groepering van enige om vang, die winst boekte, was de radi caal-socialistische PSU. die de vruch ten plukte van de steun aan studen- ten en arbeiders tijdens de onluste I van de laatste tijd. Uit cijfers van het Franse minis- I terie van Binnenlandse Zaken blijkt het volgende: stemgerechtigd 28.171.635, uitge-1 brachte geldige stemmen 22.138.657, opkomst 80.01 (in 1967 80.81 Gaullististen 43.65 (in 1967 37,75). communisten 20,03 (22 46». linkse federatie 16.50% (18.79). centrum 10.34% (12,79), extreem-links 4,67% (2,26), diversen 4,76% (5,95». Premier Pompidou en negentien ministers zijn in de eerste ronde ge kozen. Acht ministers zullen in de tweede ronde voor hun zetel moeten vechten. Van de leiders van d^ oppo sitie is alleen de secretaris-generaal van de communistische partij. Wal deck Rochet in de eerste ronde ge kozen. Mendès-Fr nee haalde in Grenoble in een strijd tussen vijf kandidaten 3130 stemmen minder dan zijn gaullistische tegenstander, oud minister van Sociale Zaken Jeanne- ney en maakt in de tweede ronde al leen kans als hij de steun krijgt van zijn vijanden, de communisten. Frangois Mitterrand, de leider van de linkse federatie, kreeg in het cen- traal-Franse district Nièvres 16 pro cent minder stemmen dan vorig jaar en had maar 178 stemmen voor sprong op de gaullistische kandidaat De kopstukken van het centrum, Jean Lecanuet en Jacques Duhamel. moeten het zondag eveneens over doen. maar de leider van de onaf hankelijke republikeinen, Valery Gis- card d'Estaing. werd meteen gekozen- Ook de socialistische burgemeester van Marseille. Gaston Defferre en de Meerderheid Het ziet er dus naar uit dat de gaullisten succes hebben gehad met hun verkiezingsparolen: verdediging van de republiek en de vrijheid als mede grotere medezeggenschap, en in heet algemeen hervormingen in het bedrijfsleven en op de universiteiten. Ook is een groot deel van de kiezers blijkbaar onder de indruk gekomen van „het gevaar van het totalitaire communisme", waarop de gaullisten hebben gehamerd. Uit analyses op basis van onvolle dige uitslagen van de eerste ronde blijkt dat de gaullisten en hun bond genoten in de nieuwe vergadering op een flinke meerderheid zullen kun nen rekenen. In de op 5 maart ge kozen Nationale Vergadering be schikten de gaullisten over slechts 244 van de 487 zetels, zodat hun meer derheid precies één bedroeg. Krachtens het Franse kiesstelsel behoeven de kandidaten een meer derheid om in de eerste ronde geko zen te worden. Indien een kandi daat geen meerderheid krijgt, is een tweede stemming nodig. Dan is de man, die de meeste stemmen krijgt, de winnaar. De gaullistische leiders hebben hun volgelingen gewaarschuwd dat de strijd nog niet voorbij is. Zij waar schuwden voor het gevaar van zelf genoegzaamheid in de veronder stelling dat de slag was gewonnen en zij vroegen niet voor de verkiezin gen van zondag met vakantie te gaan. Pompidou herinnerde er aan, dat links in 1967 bij de tweede ronde de gaullistische meerderheid vrijwel tot niets had weten terug te bren gen. Zijn wachtwoord blijft „verzet tegen het totalitaire communisme". Groep-Harmsen weigert Koekoek nog te erkennen EDE/DEN HAAG (GPD) De vier kamerleden van de Boerenpar tij, die de oppositie voeren tegen het beleid van boer Koekoek weigeren te voldoen aan de opdracht van de boe renleider om hun kamerzetels ter be- schVcking te stellen. De heren zullen daarentegen morgen in de Kamer als gemeld de heren Van de Bra ke en Kronenburg geschorst als lid van de Boerenpartij en heeft de heer Harmsen te verstaan gekregen, dat hij binnen een week moet kiezen tus sen het Apeldoornse wethouderschap en het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heren weigeren de beslui- Docle OP MartllllCIUe meedelen- dat 2Ü zich a,s de werke- ten van het hoofdbestuur te erken- I 1 I Hike vertegenwoordigers van de Boe- nen. Zij menen, dat een onjuiste pro- renpartij beschouwen en dat zij het cedure is gevolgd. Niet alleen was na- vertrouwen in hun fractieleider heb ben opgezegd. Bij een vechtpartij tussen twee el kaar bestrijdende groeperingen op net eiland Martinique, een overzees departement van Frankrijk, is zater dag eeh dode gevallen. Twee perso nen liepen verwondingen op. De vechtpartij speelde zich af in het noordelijke kiesdistrict van het eiland en wel twee uur voor de slui ting van de verkiezingscampagne. De verkiezingen van gisteren zyn zon der incidenten verlopen. De vier kamerleden, de heer E. J. Harmsen, J. van de Brake, mr. H. C. J. Kronenburg en W. M. van Harse laar. hebben zich zaterdag ten huize van de heer Harmsen in Hoenderloo beraden over de situatie, die na de hoofdbestuursvergadering van vrij dag is ontstaan. Daarbij zijn zo- resident De Gaulle bracht gis- en zijn stem uit in zijn woon- Jafs Colombey-les-deux-Eglises. de muur een -portret van de her aal uit 1940. ADVERTENTIE 'I.E.B.A. - LEIDERDORP Z TIL. <01710>-307«7V21941 ?n[ '«NDKASTEN KANTOORMEUBELEN •e Bilt verwacht van heden- tot rgenavond overwegend zwaar be kt met tijdelijk regen of motre- Matige tot krachtige zuidweste- wind. Weinig verandering in '^iperatuur. (opgemaakt om 11.40 uur) "strand verwachting én storing bij Ierland trekt snel de Noordzee. Morgen zwaar be- orn kt met tijdelijk enige regen. Vrij chtige zuidwestenwind Tempera- erb r overdag ongeveer 18 graden, Itfater 16 graden. Vooruitzichten westelijke storing blijft nog vrij k. waardoor de eerste helft van week wisselvallig strandweer. 25 JUNI op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. an op: 3.11 uur; onder: 21.33 uur. ogwater te Katwijk te 2.47 en 15.12 2-<r. laag water te 10.59 en 23.20 uur. 68. lai gelaten alle hoofdbestuursleden voor de vergadering uit te nodigen, ook zouden vertegenwoordigers van de provincies Friesland. Overijssel. Lim burg en van de IJsselmeerpolders in strijd met de opdracht van de leden in hun gewest hun stem aan het royementsvoorstel hebben gegeven. De vier rebellerende kamerleden zouden vandaag de heer Koekoek, waarmee zij al wekenlang niet meer hebben gepraat, op de hoogte brengen van hun standpunt. Zij vinden, dat hij zelf zijn zetel ter beschikking moet stellen als hij tegen de meer derheid van de fractie en de partij in meent, dat er van een scheuring sprake is. In een verklaring, die de vier heren zaterdag na afloop van hun beraad uitgaven, stellen zij dat zij beslist geen nieuwe partij op het oog hebben, maar slechts bezwaren hebben aangevoerd tegen de gebrek kige organisatie van de partij en de opeenhoping van functies bij de par tijvoorzitter. ZAND VOORT (GPD) „Mama, mag ik melk?" Dit was het eerste wat de kleine Marianne Wijfje haar moeder vroeg toen ze gister ochtend om 'elf uur na vier bange dagen en nachten weer op moeders schoot zat. De twee en eèn halfja rige kleuter was volkomen uitge put en uitgehongerd, maar volledig ongedeerd, toen vader en zoon Mooi uit Amstelveen Marianne om e\en over half tien vonden onder een struik op een stuk particulier duinterrein achter het circuit van Zandvoort. nabij de uitspanning ..Kraantje Lek" in Overveen. Vader J Wijfje, een 29-jarige docu mentalist. is nog wat bleek en be verig van de spanning als tiental len buurtbewoners en andere mee levende mensen zijn woning aan de Celciusstraat binnenstappen om met geschenken voor moeder en kind van hun vreugde te getuigen. Mama J. C. WijfjeVergunst <28> zegt: ..Mevrouw De Jong (ze wijst naar de buurvrouw die haar in de moeilijkste dagen heeft bijgestaan) kwam het om een uur of elf vertel len. Maar ze keek zo treurig, dat ik vroeg of Marianne verdronken was. „Nee. nee", zei ze. „ze is terecht". Blij nummer bestaat uit 16 pagina's WASHINGTON (Reuter AP) Uit een opiniepeiling naar de populari teit van de belangrijkste Amerikaan se presidentskandaten zijn de De mocratische kandidaten het best naar voren gekomen. Uit een gisteren gepubliceerd ver slag van de peilingen, verricht door het bureau Louis Harris, blijkt voorts dat de Democratische senator Euge ne McCarthy de meeste vooruitgang heeft geboekt sinds de moord op Ro bert Kennedy, maar dat ook vice-pre sident Hubert Humphrey zijn voor sprong op de Republikeinse kandida ten Nixon en Rockefeller heeft ver groot. De grootste verliezer zou Richard Nixon zijn. McCarthy heeft volgens Louis Harris een voorsprong van acht procent op Nixon en zever pro cent op Nelson Rockefeller, die van Humphrey op beide Republikeinen bedraagt resp. zeven en vier pro cent. Nixon weet zich thans zeker van tweederde der stemmen, die hij no dig heeft om kandidaat van de Repu blikeinse party te worden. Hij kreeg in vijf staten gedurende het weekein de nog 75 gedelegeerden achter zich. Vice-president Humphrey behaalde een klinkende overwinning op se nator McCarthy in Minnesota en bo vendien behaalde hij overwinningen in Indiana en Connecticut. Zoals verwacht werd won Nixon in New Mexico, Montana en Washington alsmede in South Carolina en Loui siana. De vroegere vice-president kan thans rekenen cp de stemmen van 445 van de 667 gedelegeerden naar de in augustus te houden Repu blikeinse conventie. Humphrey weet zich thans zeker van 447 3/4 stem. Hy heeft voor een officiële kanditatuur van de Demo cratische partij 1.312 stemmen nodig. Huniphrev wil uuiniddelii jk staakt-het-vuren NEW YORK (AFP> De Ame rikaanse vice-president Humphrey heeft zich in een interview met de New York Times uitgesproken voor een onmid 'ellijk staakt-het-vuren in Vietnam, waardoor volgens hem een sfeer zou worden geschapen die een vruchtbaar verloop van de onder handelingen in Parijs mogelijk maakt. Het inleidend vredesoverleg met Noord-Vietnam is naar het oor- dt van Humphrey in „een ernstiger fase" gekomen en ..hoe miniem de vooruitgang ook. hij er is" Humphrey, kandidaat voor het pres ientschap, verklaarde zich voorts voorstander van opheffing van het handelsembargo, zeker wat voedingsmiddelen en niet-strategi- sche produkten betreft, tegen China dat, zei hij, niet in volledig isolement kan worden gehouden. Ik had geen schoenen aan. maar daar gaf ik niet om, Ik wilde met een mee naar Overveen. Toen we daar kwamen, was Marianne al naar de politie in Zandvoort. Wij. mijn buurman en ik, naar Zand voort. En daar zat m'n man, met Marianne op z'n schoot. O, ik ben zo blij. Ik zou wel een tuinfeest wil len geven of iedereen willen bedan ken of zomaar door alle straten van Zandvoort roepen, dat m'n kind gevonden is". Papa is nuchter gebleven. „Nee. er mogen geen foto's meer gemaakt worden van Marianne. Ze ligt nu rustig boven te slapen, maar ze is zo overstuur, dat ik het niet aan durf. De dokter zei. dat ze van daag om 't uur wat mocht drinken en dat ze maandag weer helemaal in het gezin moet worden opgeno men. Maar dat zullen we nog wel zien. 't Ligt eraan hoe ze is", zegt de man. die vier etmalen iï» krampachtig heeft vastgehouden aan zijn eigen geloof in de goede afloop. SAO PAULO (AP) Juan Fer- reira da Cunha, de eerste Zuidame rikaan met een ruilhart, is 27 da gen na de transplantatie overleden, zo heeft het Clinicas ziekenhuis in Sao Paulo (Brazilië) zaterdagavond bekendgemaakt. Ferreira da Cunha ontving het hart van Luz Freira de Barros, die op 26 mei by een auto-ongeluk dodelyk werd gewond. Mevr. Mercedes Scudero Leme, die een nier van Ferreira de Barros heeft ontvangen, maakt het nog steeds goed. Volgens de doktoren heeft de eerste twintig dagen het nieuwe hait van Da Cunha goed gewerkt. De vo rige week bleef het echter 90 secon den stilstaan. Sindsdien hebben dok toren hard gevochten om hun pa tiënt in leven te houden. Door Da Cunhas' overlijden zyn nog maar vier patiënten van hart transplantaties in leven: de 59-jarige Zuidafrikaan dr. Philip Blaiberg. die op 2 januari werd geopereerd, de 47-jarige Everett Claire Thomas in Houston (operatie op 3 mei), de 55- Jarige Franse pater Damien Boulogne (operatie op 12 mei in Parijs) en de 54-jarige Louis Fierra (operatie op 21 mei in Houston). maal niet konden verwerken. Vreemd genoeg had ik daar zelf geen last van. Je denkt dat je een zielig hoopje mens moet zyn. maar ik was abnormaal flink. Ik ver wacht de terugslag vanavond of morgen". W aas ..Geslapen hebben we nauwelijks, eten kregen we niet door onze keel. Elke dag hebben we ons volkomen eeggelopen in de duinen Als je zo iets overkomt, leef je helemaal in een waas. En dan komen ze vertel len. dat je kind leeft, dat het zelfs niets mankeert. Wat je dan voelt, daar heb ik geen woorden voor". Dr zoveelste visite komt binnen, be laden met cadeaus en bloemen, en weer vertelt mevrouw Wijfje dat Marianne woensdag binnen tien mi nuten spoorloos uit de tuin van de buurvrouw was verdwenen, dat ze ils een haas alle garages en blok ken huizen doorzocht, de duinen ini rende en de buurt alarmeerde. „In eens was iedereen in actie en dat bleef zo tot vandaag. Er waren vrouwen, die huilden en het alle- I Een overgelukkige moeder met een kleine meid, die vier dagen door de duinen heeft gedioaald: mevrouw Wijfje met haar doch tertje Marianne nu lueer veilig thuis. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk De 17-jarige Frits Mooi uit Am stelveen, die met zijn vader een wandeling door de duinen maakte, heeft het vermiste meisje gevon den. LONDEN (Reuter) Een lang- i zaam-aan-actic bij de Britse spoor- wegen dreigt het vervoer van passa giers en vracht ernstig te ontwrich ten. Zondagavond al werden de trei- nen die door het personeel in over- i uren .worden bediend, uit de d»enst genomen. De 230.000 leden van de j Nationale Bond van Spoonvegperso- neel weigeren overwerk {e doen ter ondersteuning van hun eis tot loons- j verhoging. Een andere vakbond, waarin 35.000 man locomotief perso neel Is verenigd, zou vandaag beslis sen over een eigen langzaam-aan-ac- tie. Er zullen veel treinen moeten uit vallen en de overige zullen niet op tUd ryden. Uit het Leidsch Dagblad van 23 juni 1868: L.l. Vrijdagavond ont- stond er tusschen twee vrou- wen in de Paradijssteeg twist, 1 die zoo hoog liep dat een der mannen er bij kwam. Een oogenblik later kwam er de 1 tweede bij, die een beitel nam en L. Rijks, stucadoor. een slag toebracht, waardoor zijne hersenen loerden ver- brijzeld. De lijder verkeert in zorgelijken toestand. Geveilde percelen Gehou den verkooping aan den Burg alhier op 20 juni: Negen hui zen en erven aan den Sin gel, omtrent de Haarlemmer- trekvaart onder de gemeente Leiderdorp. Koopers L. Zui- derioijk en H. Kruimers, voor 1 f 4906. v, C*<SOSOK»0§OWK>SöK»C&

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1