Diepe depressie in Hollywood Een novelle van de angst Het getij verloopt Mee delen Kerkdiensten Leiden en omgeving Financieel weekoverzicht na je middelbare school verdienen en tóch studeren van in proza LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 JUNI 1988 AMSTERDAM (GPD) Hollywood, voor velen nog steeds het mekka van de filmindustrie, verkeert in een toestand van diepe depressie. Van de circa 30.000 werknemers in de film branche zijn er op het ogenblik meer dan 40% werkloos. In sommige groepen, b.v. de musici, bedraagt dit percentage zelfs het dubbele. De vooruitzichten blijken weinig hoopvol. Holly wood is duidelijk op retour. Wat eens glinsterde als goud, blijkt thans vaal verguldsel. Tal van factoren spelen hierbij een rol, waarvan een der belang rijkste wel is de „featherbedding"de „verslapping". Verder blijken in andere landen films veel goedkoper te kunnen worden vervaar digd, omdat de lonen van de technici er lager zijn. Daar komt bij dat V publiek de laatste jaren niet langer genoegen neemt met opnamen in een namaak-omgeving, doch authenticiteit verlangt van de ge filmde taferelen. Een film die b.v. in Athene speelt, moet thans in Griekenland worden opgenomen. En wat dat voor Hollywood bete kent, blijkt wel hieruit: van de ongeveer 200 filmsdie door de film producenten in Hollywood in dit jaar zijn ontworpen, zullen de op namen van ongeveer 75 films in andere landen worden gemaakt. Behalve de sterk gestegen kosten vormen de subsidies die andere lan den geven aan hun nationale film industrie een doom in het oog van de filmkoningen in Hollywood. Vaak gaan hiermede importbeperkingen gepaard, m.n. speeltijd in Engeland Italië, Frankrijk en West-Duitsland. De teruggang in de Ameri kaanse filmindustrie kon geruime tijd worden gecompenseerd door een opleving van de vraag naar T.V. films. Maar de laatste tijd blijkt ook hier het tij te verlopen omdat er een toe nemende belangstelling valt op te merken voor het vertonen van oude films die tijdens een vorige genera tie een grote populariteit genoten, en aan de huidige generatie nog niet bekend zijn. Gaat deze ontwikkeling verder dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat Hollywood hetzelfde lot wacht als onze stadjes aan de Zuider zee, die na een groots verleden de ba sis van hun welvaart zo goed als ge heel zagen verdwijnen. Ook Lontlense city „Opgang, blinken en verzinken is het lot van iedere stad", zong eens een beroemd dichter. Wat op Holly wood misschien van toepassing is geldt ook voor andere centra die lan ge tijd de hegemonie hebben ge voerd. De Londense city verkeert in soortgelijke omstandigheden. Na de jongste wereldoorlog is de positie van Engeland als centrum van het sterling-gebied betrekkelijk snel ach teruit gegaan. Ook heeft het pond sterling als sleutel-valuta, sterk in betekenis Ingeboet. Vroeger, toen er een algemeen vertrouwen bestond in het Britse pond-sterling, waren de banken van andere landen gewoon grote saldi aan te houden bij Lon dense banken, of deze in Londen rentegevend uit te zetten. Deze om vangrijke saldi versterkten de po sitie van Londen als internationaal financieel centrum. De devaluaties van het pond ster ling, achteruitgang van de Britse ex port en binnenlandse economische problemen, ondermijnden het ver trouwen in het pond-sterling. Als ge volg hiervan werden in de afgelopen jaren aanzienlijke bedragen uit Lon den teruggetrokken. Er zijn echter landen die op grond van allerlei bin dingen, niet geheel vrij ayn om hun ponden-saldi terug te trekken. Zo doende hebben deze saldi op het ogenblik nog steeds een waarde van rond 5Vz 6 miljard dollar. Dit be tekent overigens, dat het buitenland een levensgrote vordering heeft op de Britse goudreserves. De voortdu rende druk op de reserves, door om zetting van saldi in andere valuta met name dollars, vormt één van de ernstige financiële problemen waar Engeland mee worstelt. Een omzetting op korte termjjn, zou tot een catastrofe voeren. Van daar dat men in verband van het Internationaal Monetair Fonds, al geruime tijd een oplossing zoekt, die 'n zo spoepele mogelijke consolidatie van de Britse schulden mogelijk maakt. Ongelukkiger wijze hebben de moeilijkheden in Frankrijk, die uiteraard ook het internationale be talingsverkeer voor extra complica ties hebben gesteld, het streven naar een aanvaardbare oplossing eerder bemoeilijkt dan vereenvoudigd. Geeft de Engelse economie nog steeds re den tot bezorgdheid, ook in ons eigen land is alles niet zo rozig getint als men wel eens doet voorkomen. Onze positie is niet zo sterk Het verslag van de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling, O.E.S.O. wint er geen doekjes om als het zegt dat de exter ne en de interne economische positie van de Nederlandse economie niet zo sterk en gezond is als men btf op pervlakkige beschouwing misschien zou menen. Om. acht dit gezagheb bende orgaan de vooruitzichten voor een overschot op de betalingsbalans niet gunstig. Dit geeft te denken als men zich herinnert dat prof. Zijlstra in zijn vroegere functies van minister van Financiën, duidelijk heeft gesteld dat ons land telkenjare een overschot op de betalingsbalans nodig heeft, om zij economische positie te kunnen behouden. Een tekort op de betalings balans dat geruime jaren aanhoudt, wijst dus op een onevenwichtige ont wikkeling. De nationale bestedingen overtreffen de nationale besparingen Wie de criteria voor de economische politiek van ons land, van de laatste jaren onderzoekt, ervaart dat hierbij steeds een rol spelen: het streven naar volledige werkgelegenheid, een bevredigende groei, stabiliteit van de lonen en prijzen en een min of meer permanent overschot op de betalings balans. Het zwakste element van deze vier ls gebleken de stabiliteit van de lo nen en prijzen, omdat het streven naar volledige werkgelegenheid hand in hand bleek te gaan met een stij ging van het algemene prtfspeil, of anders gezegd met inflatie. Een overschot op de betalingsbalans werd daardoor min of meer afhankelijk van het feit of deze inflatie in andere landen in een gegeven jaar, al of niet sterker voortwoekerde dan in eigen land. In een lange reeks van jaren is dit inderdaad het geval geweest en 6loot ADVERTENTIE Het einddiploma hbs of gymnasium is geen besluit, maar een begin. Het is je paspoort bij het kiezen van een beroep. Van een vak waarin je iets kunt worden, van werk dat je voldoening schenkt. Het beroep van accountant heeft vele facetten en bestrijkt steeds meer gebieden. De moderne accountant wordt gesteld voor een grote verscheidenheid van taken; dit vraagt de gave om achter de cijfers de feiten te zien en door consequent denken de financiële en economische aspecten van die feiten te doorgronden. Wanneer je het verlangen koestert en de wilskracht bezit om de kennis die je in het dagelijks werk opdoet door studie te verdiepen - dan liggen in het accountantsberoep fraaie toekomstmogelijkheden. Er zullen beroepen zijn waarin je de eerste jaren meer kunt verdienen, maar slechts weinige waarin je promotiekansen zo afhangen van je eigen ambitie en wilskracht. Praktisch iedere accountant is zijn carrière immers als assistent begonnen. De opleiding verloopt tot aan het hoogste niveau in stadia, die alle positie-verbeteringen meebrengen. Het praktijk-examen wordt reeds spoedig afgelegd, hetgeen tevens een eerste salarisverhoging betekent. Jonge mensen die inlichtingen willen hebben over een werkkring op een van onze kantoren, staan wij gaarne te woord. Wij verzoeken hen hun brief te richten aan ons kantoor: Jacob Mosselstraat 2 's-Gravenhage - of ons te telefoneren (070-831100). waarna zij een uitnodiging ontvangen tot een persoonlijk gesprek. ?.r Van Dien, Van Uden, Besan^on, Koppenberg Co Accountants a i AM5TERDAM SGflAVENHAÜÉ ROTTERDAM AffMM GROf#JG£N «NGELO HOOGEVHW WMLWIH ZWOLU ANTViWOJ VA.LES6TAD (OJV&O ORANJESTAD (ARLBA) HAUPSBURG 1ST MAARTPO CARACAS (VENEZUELA) Weer protest tegen cultuurcensuur BRUSSEL (ANP) De protestac ties in België tegen de cultuurcen suur van overheidsdiensten en politie hebben geleid tot de „bekleding" van beelden en monumenten met vrouwe lijk schoon op verscheidene plein en In enkele parken In Brussel. De beelden werden voorzien van papieren beha's en schorten, waar op een eis voor meer artistieke vrij heid was afgedrukt. De protestacties, die zich tot nu toe vnl. uitten in vergaderingen en teach- ins, zijn reeds enige tyd gaande als reactie op het in beslag nemen van tijdschriften. Zij kregen onlangs nieuw leven Ingeblazen door een ver oordeling van Hugo Claus wegens ar tistieke ..schending van de openbare zeden en meldingen over bezoeken van de politie aan bepaalde exposities in kunsthandels in Brussel. onze betalingsbalans met een over- i schot. Doch de laatste jaren is er van een kentering sprake. Dit is ojti. een gevolg van een vertraging in de groei van de wereldhandel. Gelukkig zijn onze goud- en deviezenreserves van een omvang dat ons land tijde lijk een tekort op de betalingsbalans kan overbruggen. Zou onze betalings balans echter min of meer permanent een tekort aanwijzen, dan wijst dit op een structurele verandering in onze economische positie. In dat geval kan moeilijk worden voorkomen dat van overheidswege maatregelen worden genomen om het evenwicht tussen besparingen en bestedingen te her stellen. bjv. in de vorm van een beperking der bestedingen, krediet beperking e.d. De opmerkingen in het rapport van de O.E.S.O. over onze economische positie, lopen vrijwel parallel met de tekst van het jaarverslag van de Ned. Bank, waarin prof. Zijlstra eveneens wijst op de noodzaak om met betrekking tot d e bestedingen, een behoedzaam beleid te voeren. I Als ik onder dit opschrift na men van ontwikkelingslanden ga zetten en U voorreken hoe veel gezinnen daar een week moeten leven van wat U op een middagmaaltijd telkens op Uw bord kunt krijgen, dan. 't Is sohandelijk om te zeggen, maar er k&n teveel over gepro pageerd worden en je kunt doof worden zelfs voor noodkreten. Nee, vandaag met dat .meede len" dichter bij huis. En dan nog niet de bejaarden of chronische patiënten. Gewoon wij! Gewoon zoals de meesten van ons zijn. Leven zonder uitersten, gemid deld. Wat nadenken over meedelen deze keer gaat over onszelf, 't Is eigenlijk wel vreemd, maar je kunt praten met jezelf. Niet di rect hardop, maar van binnen. U praat ook' met Uzelf. En waar heb je het dan over? Over aller lei van de dag, over wat je plan nen zijn, over wat je gehoord hebt of waar „iedereen het over heeft". Alles bij elkaar dingen die je ook best hardop tegen een ander kunt zeggen. Dingen die je kunt mee-delen. Maar dat is niet het enige! U praat ook met Uzelf over dingen, die je voor geen goud zou willen meedelen. Dingen waar je angst voor hebt, die Je dreigend voorkomen, waar je aan zeult of mee tobt. Din gen die soms tijdenlang wegge stopt kunnen worden of over schreeuwd door het alledaagse, maar die ineens weer de kop op steken. „Bedervers" noem ik dat wel vaak. Ellendige dingen, die je je plezier vergallen en je hu meur bederven. Die jeonaange- naam voor je omgeving maken en zelfs je toekomst kunnen dichtslaan. „Bedervers" die in je zitten, beter gezegd: je dwars zitten. Hoe langer hoe meer merk ik, dat er eigenlijk nauwe lijks mensen zijn zonder „beder vers". Niemand zegt het of noemt ze. Niemand wil het ook. want durft het niet. Intussen spelen ze hun rol en wat voor één! Wat zou er, zo voor jezelf en je eigen opluchting, al gewon nen zijn als ze eruit waren, die bedervers„Er-uit-waren". Nu heb ik het ai gezegd, waar deze overpeinzing om draait. Je moet ze eruit gooien! Je moet ze mee delen! In de bijbel die veel meer realistisch, d.w.z. op het gewone leven gericht is, dan op het zogenaamd verhevene in de bijbel wordt ons met klem ge zegd: „deel mee!". „Deel die, juist die haast niet te zeggen be dervers toch mee". „Gooi ze er uit". Tegelijk wil God zorgen voor een veilig oor. Je kunt het tenslotte niet langs de straat sohreeuwen. In Zijn Kerk zorgt de Heer voor open oren, waai- U kunt mee-delen, wat U kwijt moet. Daar zijn mensen die niet zeggen: „Kom maar bij mij, want ik ben beter dan jij. ik heb zulke „bedervers", zulke ellendi ge gedachten of angsten niet!" Daar zijn mensen, die je eerst mee-delen, dat ze het wèl heb ben! Het net als U kennen. He lemaal niet anders zijn. Maar die de kans gevonden en aange grepen hebben om het „eruit" te gooien. Een kans, die alles te maken heeft met Jezus/ Chris tus. die „zichzelf meedeelt", d.wz. nu net precies iets doen kan aan onze „bedervers". Een hele opluchting als je dat be leeft, dan kan ik U wel meede len. J. Bovenberg, Geref. predikant te Leiden. Lelden Hervormde Gemeente: Pieterskerk 10.30 u. ds. P. Kloek (Jeugddienst) 7 u. dr. P. L. Schoon- helm. Hooglandse kerk 10 u. ds. J. Dieper- sloot te Rotterdam. 5 u. d6. C. Vos te Gouda. Marekerk 10.30 u. ds. H. Bouter. Bethlehemkerk Drlftstr. 10 u. de heer J. Kooy. Maranathakerk Lage Morsweg 10.30 u. dhr. A. G. Huigen. Bevrijdingskerk Montgomery straat 0 u. ds. H. Bouter. Koningskerk Konlngestr. 0 u. ds. P. Kloek. Vredeskerk Burggravenln. 10 u dr. P. L. Schoonheim. Ver. Vrijz. Herv< Aula Asserstraat. 10.30 u. ds. D. A. Werner te Wasse naar. Eg Ilse Wallonne Breestr. 10.30 u. psteur J. M. Charensol. Academisch Ziekenhuis 10.30 u. ds. P. J. D. van Malssen. Diaconessenhuls10.30 u. dr. P. O. Kamma te Oegstgeest. Jeugdkerk: L.HJ.-gebouw. Jeugd dienst in de Pieterskerk. Geref. Kerk: Zulderkerk, Lammen - schans weg 1610 en 7 u. ds. Kro- nemeijer. Petrakerk. Surlnamestr. 10 en 6 u. ds. Maaskant. Oude Vestkerk 10 u. dr. Dronkert. 6 u. dr. v. d. Zwaan. Beloftekerk: 9 u. dr. d. 6 u. dr. Dronkert. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat 10.30 en 6 u. ds. Bovenberg. „Groenhoven": 10 u. ds. J. Hart kamp. te Hlllegom, (In alle diensten viering Heilig Avondmaal. Namiddag bovendien Dankzegging) „De Mirt" 10 u. lOuderendlenst) ds. Post. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 u. ds. J. v. d. Haax Doopsgezinde gem.: 10 u. ds. H. van Bllderbeek. Evang. Christ. Gem. (Mlddelstegrt. 3)10 u. dhr. J. P. G Slerat te Lel den Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 u. dienst Oud-Kath. Kerk (Oronesteinkade 2) 10 u. HM. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19) 10.30 H. Mis. Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk 241 9 45 u. en 4 u. dienst. Leger des Heils: 10 u. helllglngs- dienst 7.30 u. verlossingssamenkomst. Chr. Geref. Kerk: 10 u. en 6 u. ds. C. Carller. Remonstr. Gem.: 10.30 ds. J. W. Wery te Rotterdam. Baptistengem. 10 u. dhr. G. P. Ver- duyn te Schevenlngen. Geref. Gem. 10 en 4 uur ds. K. de Geer te Den Haag. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Adventskerk Julianastr. 9.30 u. ds. W. Verweij. 6.30 u. ds. A. VIietstra te Waarder voor G. B. Kruiskerk Gouw- sluis 6.30 u. ds. P. A. Lefeber. Op stand! ngs kerk 9.30 u. ds. J. H. Bogere. 6.30 u. ds. W. Verweij. Gebouw Na bij 9.30 uur Jeugdkapel dhr. Taselaar. Gebouw Bethel Jeugdkapel dhr. J. B. H. Lefeber. Martha-Stichting Rijn stroom 10.30 u. ds. I. J. Walpot m.m.v. Artl et Religlonl. Oudshoom: Ouds- hoornseweg 10 u. ds. G. Cadée. Sions- kerk 9.30 ds. H. Koudstaal. 6.30 u. ds. A. Bruere te Westbroek. Gebouw On derweg 10 u ds. M. Hanemaaijer. Aula Noord 11 uur ds. H. Koudstaal. Geref. Kerk Maranathakerk Raadhulsstr. 9.30 u. en 6.30 u. ds. J. van Oostrum te De Meern. Salvatorikerk W. de Zwijger laan 9.30 uur en 6.30 uur ds. A. Bor- man. Alphen-Noord Goede Herderkerk Zaterdagmiddag 4 uur Viering Heilig Avondmaal voor minder validen. Zon dag 9.30 uur en 6.30 uur ds. G. O. N. Veenhuizen. Viering HA. Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 u. leesdienst, 6.30 u. ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk Jeruza- lemkerk Grijpenstelnstr. 9.30 u. en 5 u. ds. W. van Sorge te Bennekom. Oud. Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft - str. 240, 9.30 u. en 4 uur Leesdienst. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. Baptis ten Gem. Kerkgebouw Molenvlletln. Volle Evangelle-gem. (Volksbelang) 10 u. dienst. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. ds. Stehouwer, 6.30 uur ds. G. van Doorn. Geref. Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. J L. Brands te Oegstgeest. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 u. dienst des Woords. 2.30 u. dhr. J. van Leeuwen. Bodegraven Herv. gem. ('t Anker) 9 u. ds. A. J. de Jong te Leiden. 6.30 Kand. Van Oosterom te Waddinxveen (Salvatorkerk) 10 u. ds. C. A, van Har ten 6.30 u. ds. J. H. Cirkel. Geref. Kerk 10 en 6.30 u. ds. G. v. d Maaten te Den Ham. Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 en 4.15 u. ds. H. Scholte Geref. Gem. 10 en 6 u. leesdienst. Evang. Luth Kerk 10.30 u. ds. G. Huls. Evang.- kring: 10 u. eredienst. 6.45 u Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. gem. 9.30 u. ds. W. L. Heijmans. 6.30 u. ds. A. de Leeuw Vrijz, Prot. Geloofsgem. (In de Rem. Kerk) 10 u. ds. L. H. C. Friedericb uit Lelden. Ohr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. ds. J. Mannl. Geref. gem 9.30 en 6. U Leesdienst. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. J. Spoelstra (H.A.). Hlllegom Herv. gem. 10 u. ds. C. Boogaard (HA.) 7 u, ds. J. Brons geest Jr (HA,) (Kantine Leeuwenstein 10 u. Jeugdkapel. Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. W. P. H. Pouwels. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur stud. J. Last te Apeldoorn. Hooginade Herv. gem. 10 u. ds. Fred, J. Broeyer (H.A.). Hazerswoude Herv. Gem. 10.30 u. dhr. L. van Gaaien te Bodegraven.6.30 u. ds. W. L. Heijmans te Boskoop. Geref. Kerk 9 en 5 u. ds. Brink (HA.). Kaag Herv. gem. 10 u. ds. Lapré te Noordwijk aan Zee. Koudekerk aan de R(Jn Herv. gem. 10 u. en 7 u. ds. Quak (HA.) Geref. Kerk 8.30 en 10.30 u. en 7 u. ds. Mak- klnga (H.A.). KatwUk aan Zee Herv. gem. Nieu we kerk 10 u. ds. Jac. de Vos (H.A. oppasdienst) 6 u. ds. W. Vroegindewey Oude kerk 8.30 u. ds. A. Vink (bid- dlenst) 10 u. ds. V/. Chr. Hovius (H.A.) 6 uur ds. J. P. van Roon (HA.) Ich- tuskerk 10 u. ds. G. Boer (H.A. oppas dienst) 5 u. ds. J. Haltsma te Woerden. Pniëlkerk 9,30 u. ds. J. P. van Roon (H.A. oppasdienst) 6 u. ds. W. Chr. Hovius (H.A.) Groen van Prlnsterer- school: 10 u. ds. A. Vink. Kapel Zie kenhuis Overduin: 4 u. ds. J. G. van Ieperen. Wljkzaal Ichtuskerk: 10 u. Dovendlenst. Geref. Kerk Vredeskerk 9.30 u. ds. F. Pijlman; 5 u. ds. W. Bak ker Triumfatorkerk 9.30 u. ds. R. de Vries; 5 u. ds. F. Pijlman. Zeehoepl- tum (longklinlek) 8.30 u. ds. F. Pijl man, Chr. Geref. kerk: 10 en 6 u. ds. H. C. van der Ent. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 8.30 u. ds. De Groot te Win terswijk; 7 u. ds. de Groot. 10.30 u. ds. J. C, Breen; 5 u. ds. J. C. Breen. Geref. Gem. In Ned. (kerkgebouw Louwestr.) 10 en 5 u. Leesdienst. „Volle Evang.gem. Katwijk", (gebouw „Brittenburg 10 uur dienst. Katw(jk aan den Rijn Herv. gem. Dorpskerk 9.30 u. ds. A. Makkenze; 6 uur ds. P. W. Spruljt te Amsterdam Aula Beatrixschool 10 u. ds. W. A. B. Hagen te Zwolle; 6.30- u. ds A. Mak kenze gymnastieklokaal school Narcis straat 10.30 u. ds. J. C. Bregman te Gouda; Geref. Kerk: 9.30 u. ds. A. Bakker te Katwijk aan Zee (H.A.); 7 Ed Hoornik. De Overlevende. Meulenhoff, Amsterdam. C J Een novelle van de angst, van de herinnering en van de creativiteit dat is dit verhaal van Ed. Hoornik wel. Wat de angst betreft, het is de angst die is blijven hangen uit een oeroud schuldbesef en uit een afschuwelijk verleden; het „horror vacuï" en de angst voor de anderen. Dat is daarom duidelijk, omdat de vertellende figuur, die Kuyll heet zich gevestigd heeft in een hotel in Spanje, vlak bij de plaats waar een Amerikaans vliegtuig een atoombom in zee verloren heeft. Een historisch feit, zoals men zich zal herinneren. Deze Kuyll nu, bezeten van vele angsten, is totaal niet bang voor de aan wezigheid van de bom, die hij beschrijft als een „grote grijze vis, waarvan de andere vissen, die in duizend kleuren voorbij schieten, onmiddellijk zien, dat het geen echte is". Hij stelt zich het voorwerp op de zeebodem voor: „Af en toe kantelend, om zijn as draaiend, of zich verheffend". Kortom, hij spreekt erover in termen, die alles oproepen behalve angst. De ver teller spreekt zelfs van „luchthartigheid". TT I het proces van het ontstaan eigen- Herinnering lijk van nab^ voigeo kan. Het hotel is leeggelopen na het be richt van de bom, maar Kuyll is ge bleven omdat hy „plotseling zeker geweten had te moeten blijven". Voor deze overtuiging, dit voorge voel, wordt verder geen verklaring ge geven, maar men kan de conclusie trekken dat deze Kuyll, de dood een maal teboven gekomen, die niet meer vreest of dat hij als auteur juist in staat zal blijken in dat hotel dat door zijn verlatenheid iets spookach tigs heeft gekregen, zijn verhaal te schrijven of, wat hetzelfde zal blij ken te zijn. zijn ego weer binnen de perken te krijgen. De herinnering is de herinnering aan een concentratiekampverleden, dat Kuyll eigenlijk in een verhaal zou willen verwerken maar dat on- wèerstaanbaar opduikt als persoon lijke ervaring, zodoende de zuivere creativiteit in de weg zittend. Want het is Kuylls bedoeling de geschiede nis te vertellen van het meisje Lau ra en haar achtjarig broertje Mark. Naar dat doel wyzen de aantekenin gen, in het vliegtuig op weg naar Spanje gemaakt. Het zijn dan ook de twee brieven aan Laura met een deel van het tiende hoofdstuk, die het eigenlijke verhaal vormen Maar daarnaast, daar doorheen stromen de occupaties, de overwegingen, de reacties van de auteur, zodat men De vrouw verschijnt De vrouw verschijnt in het zesde hoofdstuk. Kuyll treft haar man in de bar en wat hem het eerste boeit Is haar opvallend rode haar. Aange zien hy snakt naar een vrouw, grypt hij de gelegenheid onmiddellijk aan en maakt kennis met haar. wat in de verlatenheid van het hotel niet moeilijk is. Teruggekeerd in zijn ka mer, die naast de hare ligt, maakt hfj voorbereidingen voor een avon tuur in de nacht, maar bezeten van de tweede realiteit, het Laura-ver- haal, ziet hij de vrouw die een Duitse is, opeens staan als de rode Irmgard, de assistente van de kamparts die de slachtoffers voor de gaskamers uit koos. Zó bezeten is hij van d.»l visioen dat htf plannen maakt haar gevan gen te laten nemen, doch zün werk zame fantasie waarschuwt hem ver volgens dat de rollen ook weieens om gekeerd zouden kunnen worden. Intussen gaat het leven in het ver laten hotel verder. Op eikaars gezel schap aangewezen ontmoet hij Irm gard, die een verstandige verpleegster in een psychiatrische inrichting blijkt te zyn, op het strand. Er ontwikkelt zich een merkwaardig gesprek over de mystiek van het stierengevecht, naar aanleiding van een reeks platen die blijkbaar als een eigenaardig soort kruiswegstatie in de eetzaal hangt. Op de laatste gravure legt de stierenvechter zyn hand op de kop van de stier, daar waar hy zijn zwaard had moeten steken. Een han deling die „De Begenadiging" schijnt te heten. Kuyll vergelijkt zich met de begenadigde stier: zij hebben de dood ervaren en moeten verder leven. Een bedelend jongetje op het strand plaatst Kuyll weer in zyn afgesplit ste realiteit. Het jongetje wordt Lau ra's broertje en tevens verandert het spel met de rode lap in een visioen van de kampleidster die Mark ach ter haar jasje aandraven. In een volgende fase vertelt Kuyll het vervolg van Laura's lot aan Irm gard, dat heel aangrijpend is. Ten laatste wordt de bom zonder onheil te hebben aangericht, opge vist en de hele omgeving viert het „fiesta de la bomba". Nog achtervol gen Kuyll wel herinneringen as- ED. HOORNIK sociaties, maar de obsessie is weg. niet anders dan een leegte achterla tend. Een leegte waarvan hy ver wacht dat die zich wel met „nieuwe verlangens, nieuwe ervaringen zal opvullen". Symboliek „De Overlevende" is voor het groot ste gedeelte, b.v. het tiende hoofdstuk met zyn tweezijdige ontknoping uit gezonderd, een verhalend gedicht in proza geschreven. Dat is te horen aan het ritme van de zinnen en te begrijpen uit de symbolische beteke nis van vele woorden, die zoals dat in een gedicht veel voorkomt, poly interpretabel zijn. Maar waarom zou dat een bezwaar zijn als het goed overkomt? CLARA EGGINK u. ds. R. de Vries te Katwijk aan Zee (H.A.) .elderdorp Herv. gem. (Hoofdstr.) u. dr. J .G. van Iperen te Katwijk -Zee. 10.30 u. hr. J. v. d. Hoek. (Schep, pingskerk. kapel) 10.30 uur dr. J. G. v. Ieperen. Gebouw10.30 Jeugdkerk. Geref. Kerk (Hoofdstr.) 10 u. ds. A. I C. van Nood te Velzen. 6.30 u. ds. F», Minnema. (Scheppingskerk) 9.30 u ds. Minnema. 5 uur ds. van Nood Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw LindelaanTS 12a) 10.30 mej. L. A. v. d. Voort taftj Heemstede. Noordwfjk aan Zee Herv. gem. ïoj Z u. ds. D. Keurling, (De Rank) 10 uW Jeugdkerk. 7 u. ds. J. Poort Leiden)!? Sole Mio 10 u. ds. Dirkse Oegstgeest jr0 Geref. Kerk 10 u. ds. T. W. Pénnlngferi (Zoetermeer) 7 u. ds. H. van den Berm (Sassenhelm) Herv. Ger. Evangelisa-fl tie (VGLO-school, Schoolstr. 2) 10 ufr. dhr. C. Kestlng (Dirksland) 3.30 u)ot ds. A. van Eyk (Bergschenhoek). n Noordwijk-Binnen Herv. gem. Kr1 u. ds. J. Dok. 7 u. ds. D. Keunlngffl. Geref Kerk 9.30 u. ds. C. Warner, ijllc u. ds. J. Haftkamp (Hlllegom (Vann«, den Berghstichstichtlng) 11 u, ds. Cj Warner. Ned. Prof. Bond geen dienst]0 Noordwykerhout Herv. gem. l(jut u. en 7 u. ds. A. H. Smits (HA..). 1 Nieuwkoop Herv. gem. 9.30 u. ds|re Lalleman te Oude Wetering, 6.30 u. ds.er J. A. G. van Zanten te Wassenaar) Geref. Kerk 8.30 u. ds. J. Dethmeri||j te Woubrugge. 2.30 u. ds. A. P. Helnef 'e Ter Aar. Ohr. Geref. Kerk 9.30 u. eihrt 1.30 u. dhr. J. van Leeuwen. Rem. Ge" reformeerde Gem. 10 u. ds. T. Elderstfli Mayer. Nleuwveen Herv. Gem. 9.30 u. dhfl S' J. de Vries. 6.30 uur ds F. D. Emouthe (Jeugddienst) Geref. Kerk 9.30 u. ei) 2.30 u. ds. J. E. Brederveld te Leldenerj LeLmulden Herv. Gem. 9.30 u. ds Geref. Kerk 9.30 uur en 7 u. ds. H. Jjor Koffrie te Spijkemisse. Lisse Herv. Gem. Grote kerk l4_ u. ds. D. J. Vossers, te Leiden. 7 u}n ds. A. L. Lapré, van Noordwljk-Bltmea,.. (Herv. Kapel) 10 u. ds. P. J. Mackkaa?" van Oegstgeest. Geref. Kerk 10 en 7 ui ds. J. R. zijlstra, te Duurswoude Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. HLf Biesma; Geref. Gem. 10 en 4 u ds, wil Duyker. Geref. Kerk (Vrijgem.) 10 eiT 4.30 u. ds. J. J. Verleur (H.A.) Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. Leesdtenstle Oegstgeest Herv. gem. (Groenre( Kerk) 10.30 u. dr. G. P. H. Loche^n (HD.) (Pauluskerk) 10 u. ds. H Perjof dok (Gem.centrum) 7 u. ds. W. E. Verm donk (H.A.) Vrijz. Herv. (Gem.cenL trum) 10.30 uur ds. M. J. Wagenvoord]*0 (H.D.). (Zendingskapel) 10 uur mejlnt A. Renou (Jeugdkapel). Geref. Kei% 10 en 7 u. ds. Vegter. Geref. KertL.. (vrijgem.) (Rijnlandslyceum) 8.30 enf u. ds. C. J. Breen (Jullanaln. 1) 8 3«ld en 3 u. dr. J. Veenhof. U Oude Wetering: Herv. gem. 9.30 u. d«k Bronsgeest te Hillegom. Geref. KerBStj 9.30 u. en 6.30 u. ds. H. Pestman t«ni Klundert Rem. Geref. Gem. 10 u. d£ot A. W. Cramer. r8l/ Rijnsbiirg Herv. gem. (Grote kerk 9.30 u. ds. H. van Gosliga (H.D.) 1 u. ds. A. Vink van Katwijk a/ Ze« (Bethelkerk. Brouwerstr.) 9.30 u. di heer J. Vink van Katwijk a/Zee. Pp u. ds. H. van Gosliga Geref, Kerlfe (vrijgem.) 10 en 5.15 u. leesdlenstH!|:: Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. Gp de Vries Geref. Kerk Petrakerk 9.30 Del ds. Bosma. 5 u. ds. Bljleveld. Maranaj» thakerk (voor kerkgangers Rapenburgfe kerk)8.45 u. ds. Bijleveld. 4.30 u. dlHp Post. Maranathakerk: 10.15 u. proijiP dr. Verkuyl 6 u. ds. Bosma. Rljnsaterwoude Herv. Gem. 9.3 u. ds. Ph. J. Leenmans (H.A.) 7 dhr. Stroo. Chr. Geref. Kerk 9.30 tlfcf Dienst des Woords. 2.15 u. ds. ^3 Vries te Rijnsburg. Sassenhelm Herv. gem. 9 en 10.3^1 u. ds. A. Oskamp te Voorhout; 7 ds. F. E. v. d, Zee te Heemsted (jeugddienst): Geref. Kerk 9.30 u. cUHÉ H, v. d. Berg, 5 u. ds. J. Warner t Noordwijk aan Zee; Chr. Geref. Ker 10 en 5 u. ds. L. S. den Boer Avondmaal en Dankzegging). Valkenburg Herv. gem. 10 u, van Doorn te Zoeterwoude 6.30 u. G. Zonneveld. Geref. Kerk 10 u dl J Bijleveld te Rijnsburg, 6.30 u. F. Pijlman te Katwijk. Geref Kei (vrijgem.) 9.30 en 5 u. dienst. Voorhout Herv gem 10 u. ds. Jong van Zoetenneer, Geref Kerk herv kerk) 7 u. dr. K. Dronkert Leiden. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp I kerk) 10 u. ds. Zijlstra 7 u. (Jeugd dienst) ds. Kloek te Lelden. (Hulp fl Heil) 10 u. Pfarrer H. C. Piper uit O» nabrück. (Rijndijk) 10 u. ds. Melj» ring. Geref. Kerk: 10.30 en 5 u. dl 8.30 en 3.15 u ds. J. V. d. Haar Lelden. Waddinxveen Herv. gem. (Brugl kerk 9.30 u. ds. L A. Klootwijk t Ede (HA) 6.30 ds, L A. Klootwijk. (Es doornln.) 9,30 u. ds. J. v. d Heufl (HA) 6.30 ds. J v. d Heuvel. (Bethfll 9.30 u. ds. T. van 't Veld (HA) 5 ds. T van "t Veld. (Immanuelkerkgt meente) 9.30 u. dr. A. van Haarld (HA) 19.- u. dr A. v. Haarlem (HA Geref. 8.45 en 10.45. en 6.30 B. Koekkoek (HA) Chr afgesch. GeO 9.30 en 5 u. ds. A. P. Verloop. Warmond Herv Gem. 10 u ds. M. Snijders, med. van het kerkkoof 7 u. heer J Vink uit Katwijk Woubrugge Herv gem. 9.30 en 6 u. D Kempenaar Geref. Kerk 9 30 6.30 uur ds. D Dethmers (H/ Zevenhoven Herv. gem. 9.3C u. d» Reijenga. Geref, Kerk 9.30 en 7 iKaB didaat J. A. Koole te Haastrecht. Zoeterwoude Herv. gem. IC u. G. Zonneveld. Zwanunerdani H .-rv. Gem 10 4 ds. C. L v. d Broeyk. 6.30 u ds. Doorn te Zoeterwoude Geref Kerk u en 6 30 u. Kand. Van der Zee f 1 Benthen (Fr). Rem. Geref Gett Geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6