Beieren weert een groep Oostduitsers Scheuring in Boerenpartij lijkt onafwendbaar Manifestanten gingen terug Rajakowitscli ontkent lid te zijn geweest van „Einsatzgruppe" PSvan Daders overval op geldauto spoorloos PIANIST (9ucJ Q&e. teuwo Twee kamerleden geroyeerd VFERBERICHT Koel regen- Wild-west in Amsterdam BREESTRAAT 173 ZOMERPRIJZEN .....en als dessert JAMIN VW Karmann Ghia gericht 1 maart I860 ZATERDAG 22 JUNI 1968 No. 32515 LEIDSCH m DAGBLAD icteur: E A E vaD Dtshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 fdredacteur: J Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15.75), f4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 DE (ANP) Een scheuring in de Boerenpartij lijkt onaf- ndbaar. Deze conclusie mag getrokken worden nu het hoofd huur van de Boerenpartij gisteravond in Ede opnieuw is ingekomen. Op deze vergadering is gesteld dat de oppositie nen het hoofdbestuur van de Boerenpartij de afspraak over instellen van een zogenoemde afkoelingsperiode niet is na- omen. loerenpartijvoorzitter H. Koekoek noemde in dit verband televisieoptreden van mr. H. C. J. M. Kronenburg, lid van Tweede Kamer, wiens optreden „een aanfluiting en beledi- g voor de gehele partij" is geweest. De heer Kronenburg is oveerd, evenals kamerlid Van de Brake. )e Boerenpartij leden J. van de Brake, E. J. Harmsen, mr. onenburg en W. M. van Harselaar, die tot de oppositie beho- zullen begin volgende week een beslissing nemen over hun le nemen houding. en 1 stem blanco)Besloten werd dat het hoofdbestuur van deze beslis sing schriftelijk mededeling zal doen aan het presidium van de Tweede Kamer. Twee delen De heer Van de Brake heeft ge zegd dat deze beslissing „zeer ern stige consequenties zal hebben". De zevenmansfractie van de Boeren partij in de Tweede Kamer zal, zo heeft hij meegedeeld, volgende week in twee delen uiteen vallen. De vergadering van het hoofdbe stuur van de Boerenpartij droeg een nogal verwarrend karakter. Beschul digingen over en weer waren niet van de lucht. Een bloemlezing moge hier volgen: „De heer Van de Brake moet zijn eigen beheersen, hij ge bruikt zijn verstand niet". Tot de heer Koekoek: „Man, ga toch een paar dagen rust nemen want ie b" <r overspannen". U liegt en u staat het Nederlandse volk te bedriegen'.' de vergadering werd met alge- e stemmen aangenomen dat de iele functie van het partijlid E. larmsen uit Apeldoorn „onaan- dbaar" is. Binnen een week zal moeten beslissen welke functie oortaar zal uitoefenen, of B.P.- sgenwoordiger in de Tweede Ka- öf wethouder van de raad van Idoorn. vergadering van het hoofdbe- r werd mede bijgewoond door het de kamerlid J. van de Brake uit eet. In een vorige vergadering het hoofdbestuur werd hij met mene stemmen geschorst als lid dit hoofdbestuur nadat hij de Koekoek had beschuldigd van :hterij. Dit besluit werd ook gis- vond gehandhaafd. Een ver- nd voorstel om hem als lid van loerenpartij te royeren werd even aangenomen (9 stemmen voor Grote wanorde in de stad der wederopstanding SHINGTON (AP) Alvin Jack- (35) is gisteren afgetreden als fd van de ordedienst van de 'stad wederopstandingg" omdat daar discipline ontbreekt. Hij vertelde hij tevergeefs had geprobeerd een erhoud te hebben met ds. Ralph rnathy en andere leiders om in verandering te brengen. Us de leiding hieraan niet spoedig kan doen dan zal dit bekend wor- als de bloedstad. De reden dat bevolking van deze stad terug- jt ligt niet in de modder, 't slech. rtoedsel, de regen of de armzalige erkomens. De reden dat zij ver ken is dat de mannen er genoeg krijgen na een dag posten thuis komen en te ontdekken dat hun ittingen zijn gestole nof hun vrouw erkracht" aldus Jackson, een ne- Volens de politie zijn er ongeveer aanrandingen en andere geweld- lige incidenten geweest sinds de half mei werd gebouwd. (Van onze weerkundige medewerker) Veel zomerweer is er dit week- tie niet te verwachten. Een de- mie die inmiddels Ierland be kte, en naar de Noordzee trekt, in dt morgenuren al regen in tland. Zondag een wisselende bewol- ng met kans op enkele buien een te koele luchtstroom van oceaan. De temperatuur hommelt ijl de kustgebieden bij en 16 gradenelders in het nd bij 17 a 18 graden. Deze wat bestendige en te koele periode nog enkele dagen a'anhou- n. Een weekeinde ivaarin de re- njas aan, of bij de hand moet ijven. trandverwachting Depressie trekt dit weekeinde van land naar het midden van de ttdzee. Enige regen, morgen wis- end bewolkt, met enkele buien, achtige tot harde wind tussen idwest en west. Temperaturen van tot 17 graden, zeewater 16 gra- i. Vooruitzichten: enkele dagen koel onbestendig weer. 23 JUNI op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. jan op: 2.08 uur; onder: 19.28 uur. ogwatei te Katwijk te 1.35 en 13.59 laagwater te 9.29 en 22.03 uur. i/6: hoogwater te 2.13 en 14.38 ir. laagwater te 10.13 en 22.42 uur) 'OL Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Voorzitter H. Koekoek deelde mee dat mr. Kronenburg door zijn televi sie-optreden op j.l. maandag (in de rubriek van Frits van der Poel» fou tief heeft gehandeld. Ingevolge het partyreglement van BP-leden van de Tweede Kamer zou hij geen me dewerking mogen verlenen aan pers- publikaties en radio en tv-interviews zonder voorafgaand overleg met par tijvoorzitter Koekoek. Ook zou hjj volgens de heer Koekoek in strijd zijn geweest met een ander artikel uit dit reglement wat betreft samen werking met de fractievoorzitter bij het werk in de Kamer. „Ook daarmee is hy in overtreding", zo zei de heer Koekoek, er aan toevoegend dat de heer Kronenburg „helemaal buiten de orde is". Besloten werd ook mr. Kronenburg als lid van de BP te royeren. Ook dit voorstel werd aangenomen met 9—1 stemmen. ..Nuttig" De heer Koekoek sprak als zyn verwachting uit dat de groep van Boren-opposanten in de Kamer hun zetels ter beschikking zullen stellen. Doen zy dit niet dan ver beuren zij daarmee un borgsommen, aldus boer Koekoek. Hij' noemde de gisteravond genomen beslissingen AMSTERDAM (GPD) Spectaculaire wild-west gistermid dag in Amsterdams westerlijk-havengebied. Twee gewapende overvallers maakten er ruim 200.000 gulden buit. (Zoals wij in een groot deel van onze editie van gisteren reeds meldden). Op de stille Westhavenweg forceerden zij met twee gestolen Volkswagens een aanrijding met een bestelwagen van het elek- tro-technischbedrijf Groenpol, waarin dit bedrag, bestemd voor uitbetaling van weeklonen werd vervoerd. Wild zwaaiend met pistolen dwongen zij de chauffeur en zijn bijrijder tot uitstap pen. In de klemgereden bestelwagen maakten zij zich vervol gens uit de voeten. Met het bevel: „Wees voorzichtig. Deze mannen zijn gevaarlijk" begon een grote politiemacht korte tijd la ter een intensieve klopjacht. Wegen werden afgezet, bussen en trei nen werden gecontroleerd. De ma zen van het aldus razendsnel uitge worpen politien et waren echter niet fijn genoeg om de drieste overval lers te overvallen. Zij zijn nog steeds voortvluchtig. De overvallers sloegen hun slag om ongeveer half twee. op het mo ment dat chauffeur Nieuwstad en bijrijder Van Remmen, bij hun we kelijkse rit langs projecten naar Groenpol aan werknemers salaris moet uitbetalen, op de Westhaven weg de Kajuitweg passeerden. Razendsnel schoten twee Volkswa gens uit deze zijweg. De bestuurders ervan namen de bestelwagen tussen zich in. De voorste zetten zijn auto dwars voor de geldauto. Een botsing volgde. De bestuur ders van de Volkswagens sprongen met pistolen in de hand naar bui ten. Een van hen had zich gemas kerd met een stuk nylonkous. Zij dwongen Nieuwstad en Van Remmen tot uitstappen. Met de bestelwagen kozen zij hier op het hazenpad. De chauffeur van de bestelwagen en zijn bijrijder za gen kans in één van de achtergela ten Volkswagens, die later beide ge stolen bleken te zijn, de bewoonde wereld te bereiken, en de politie te waarschuwen. „Twee jongemannen van in de twintig, zuidelijke typen, de één met een donkerblonde ringbaard, de an der met de roepnaam Lex. beiden ge kleed in een donkere broek en een donker jack", zo luidde het signa lement dat zy van de overvallers ga ven. Volgens de slachtoffers van d? overval verdwenen de daders in de richting Zaandam Bij het intensieve politieonderzoek dat direct op het alarm volgden, werd de bestelwagen echter gevonden op het Zaanhof in Amsterdam-west, niet ver van de plaats van de overval. Van het geld en van de overvallers echter geen spoor. Een omwonende wist alleen te vertellen dat hij twee mannen met een koffer en twee tassen had zien verdwijnen. Afzetting van de omgeving en doorzoeken van alle bussen van het gemeentelijke vervoerbedrijf die uit de buurt vertrokken, leverde geen re sultaat op. Enkele mensen werden werden aangehouden, maar konden aantonen dat zij niets met de over val te maken hadden. Deze twee ka merleden van de Boerenpartij zijn gisteravond gero yeerd. Links de heer Van de Brake en rechts mr. Kro nenburg. ..nuttige besluiten voor party en Ne derlandse bevolking". Vanochtend zouden de heren Van de Brake, Van Harselaar en Kro nenburg ten huize van de heer Harm sen komen om de zaak te bespreken. MÜNCHEN (DPA) Het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken heeft gister avond aan de grenspost Rn- dolphstein enige honderden Oostduitsers de toegang tot het land ontzegd. De Oostduitsers waren van plan in het aan staande weekeinde in Miinchen deel te nemen aan een „Euro- Zuiil-Korea slaat infiltratie van communisten af SEOEL (AP) Zeven communis tische infiltranten in uniformen van het geregelde Noordkoreaanse leger zün vanoehend door Zuidkoreaanse troepen, die een westelijke sector van de gedemilitariseerde zone bewaak ten. gedood. Het felle gevecht, 600 meter ten zuiden van de zone, duurde bijna vijf uur. De Zuidkoreaanse troe pen leden geen verliezen in de strijd met de infiltranten, die handgranaten wierpen en .«iet automatische wapens op de wachtposten schoten. De lichamen van de Noord -Korea nen zijn in handen van de Zuidkoreaanse militaire autorietieten gesteld. Na de strijd werden drie lichte machinege weren van Russische makelij, 300 schoten machinegeweermunitie en 'n rugzak van het Noordkoreaanse le ger gevonden. Op het ogenblik wordt het gebied, waar de strijd gewoed heeft, door Zuidkoreaanse troepen uitgekamd. pese manifestatie tegen neo-na- zisme en fascisme". Als reden voor de weigering deelde het Beierse ministerie mee, dat het „provocaties en discussies" wil voorkomen. Het Beierse ministerie meent, dat voor een manifestatie als die in München slechts honderd per sonen uit Oost-Duitsland toege laten kunnen worden. De Oost duitsers, onder wie hoge func tionarissen, gaven er de voor keur aan geen van allen de reis voort te zetten. Van Westduitse zijde is gezegd, dat het aantal Oostduitsers, dat naar München wilde reizen, meer dan 700 main bedroeg, die met zestien bussen naar de grens gereisd waren. Na het verbod van de Beierse re gering ontplooiden de Oositduitsers de vlag van Oost-Duitsland en ont vouwden biljetten met het opschrift „vrede en begrip onder de volkeren". Bovendien hieven zij communistische strijdliederen aan. Ongeveer honderd Westduitse stu denten, leraren en arbeiders hebben in Bonn een demonstratie gehouden voor de Russische ambassade tegen de Oo9tduitse reisbepalingen. Kanse lier Kiesinger had donderdag gezegd dat O.-Duitsland niet zonder de toe stemming van Sowjet-Rusland had kunnen handelen. Na korte gevech ten met de politie werden de betogers verspreid. Er werd niemand gewond. Morgen gaan le Fransen voor de eerste ronde naar de stembus na een verkiezingscam pagne, die met weinig vuur ge voerd is, al hebben de gaullisten er zich over beklaagd, dat meer dan twintig gaullistische kandi daten en aanhangers ernstig zijn gewond door geweldpleging en dat de meesten van hen nog in het ziekenhuis verblijven. Volgens een officiële opgave betwisten 2267 kandidaten elkaar de 487 ze tels in de Nationale Vergadering. Tijdens een laatste grote bijeen komst van de gaullisten in Parijs spraken de minister voor Cultuur, André Mar.raux (rechts), en ski kampioene Marielle Goitschell (links), die door spontaniteit veel succes behaalde ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Dr. Erich. De heer Pilichowski. wiens mede- Rajakowitsch heeft in Wenen ont- deling over de activiteiten van Ra kend deel le hebben uitgemaakt van jakowitsch en over nieuw bewijsma- een SS-Einsatzgruppe, die zich in Silezië met terreurdaden zou hebben beziggehouden. Dit in tegenstelling tot een verklaring van het hoofd van de Poolse commissie ter opspo ring van nazi-misdaden, dr. Szleslaw Pilichowski, dinsdag in Den Haag gedaan. De geldauto van Groenpol. teriaal dat tegen hem is ontdekt bij de Nederlandse justitie grote belang stelling heeft wakker geroepen, zal vanuit Polen nadere inlichtingen over Rajakowitsch verstrekken. In Warschau is het archiefonder zoek, dat in eerste instantie drie pa gina's documenten tegen Rajako witsch heeft opgeleverd, pas een half jaar aan de gang. Het zal worden voortgezet. Intussen heeft ir. Simon Wiesenthal de Oostenrijkse justitie verzocht aan Polen officieel om in lichtingen omtrent het door dr. Pili chowski gesignaleerde bewysmateri- aan te vragen. In een beoordelingsrapport dat Adolf Eichmann, hoofd van de afde ling IV b4 van het Reichssicherheits- hauptamt destijds omtrent zijn medewerker Rajakowitsch opmaakte, is een tot nu toe onverklaarde pas sage gewyd aan de wijze waarop deze zich omstreeks 1940 in het oosten, waar de opmars naar Moskou toen nog moest beginnen heeft geweerd. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de Polen nu gegevens hebben ontdekt die op zijn activiteiten daar, o.a. bij het inrichten van een con centratiekamp in Nisko, nader licht werpen. Mochten de Poolse gegevens inder daad tezamen met Nederlands be wijsmateriaal, zoals de heer Pili chowski verwacht, reden zijn om een nieuw proces tegen Rajakowitsch aan te spannen, dan zal daarover onge twijfeld van Nederlandse zijde by de Oostenrijkse justitie worden aan gedrongen.* Overigens heeft Rajakowitsch per brief aan dr. Robert Kempner ge protesteerd tegen een passage in diens boekje over het proces-Harster - ZÖpf-Slottke. Daarin wordt hij ge noemd als plaatsvervangend hoofd van de Nederlandse afdeling IV b4. die de Joden-deportaties beraamde en liet uitvoeren. Ook dat is volgens Rajakowitsch onjuist. ADVERTENTIE Het WIEGEWAAI CABARET zoekt Aanmelden: Prins Bernhardlaan 17, Oegstgeest, ADVERTENTIE in handig gezinspak ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING: Bouwjaar 1967, Km.st. 26.000. 2 kleuren uitvoering met radio. KAMSTEEG Occasion-Centrum Geverssstraat 30. tel. 01710—51940 Uit het Leidsch Dagblad van 22 juni 1868: Hedenmorgen ongeveer te 10 uren heeft alhier een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. De schipper van Wassenaar was bezig zijne schuit aan den wal van de Aalmarkt vast te leggentoen de Katwijksche stoomboot van Van der Jagt kwam aanvaren. De stoom- j boot voer tegen de schuit, en de schipper viel voorover te- 1 gen de stoomboot. Weinige ogenblikken later was de on- gelukkige een lijk. Aan de zwem- en badin- Q richting Rliijnzigtzijn ge- J ij durende deze week 1477 ba- 5 den gebruikt. <al05k^C)SOf<tOSOK80S^^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1