Peugeot 404 injection: een „vaderlijke" auto In november marathonrally Londen-Sy d ney Lagere resultaten bij Ver. Touwfabrieken De automobielwereld ontdekt Holiday Inn an wegen. waytms. wielen en wni» er-zo-bij-komt N ALLE OPZICHTEN PRETTIG TE RIJDEN betrouwbaar mv was het technische gedeelte, het meer menselijke. De 404 is ttig om te rijden. In alle opzich- Allereerst zijn prestaties. Top- Iheid 152 kilomeeer. Acceleratie- van 0-80 km/uur in 11,4 secon- Van 0-100 in 18,6 en van 0-400 meter in 19,4. Echt goede tijden Versnelling op het stuur. Alle vooruit schakelen ze zeer exact prettig, iets dat niet altijd van type versnelling gezegd kan wor- Om op de feiten vooruit te lo- een auto met techniek erin. Door tellenk van Zalinge LEIDSCH DAGBLAD pagina XI advertentie ïdi TRECHT (GPD) Het is vreemd, maar velen denken nog, een auto met injectiemotor niet zuiniger is dan een auto ft een normale benzinemotor. Kort en goed: dat is pertinent ft waar. Het gemiddeld benzineverbruik van onze Peugeot injection tijdens de test was 1 op 9,6 en dat is voor een igen met die prestaties echt gunstig. Het principe van zo'n injectiemotor (bij Peugeot met indirecte in- tfting) is globaal het volgende. De motor zuigt voortdurend recht- teks maximaal lucht aan. Onder hoge druk wordt op een bepaald 3(5ment een bepaalde hoeveelheid benzine ingespoten bij de inlaat- p. Een verdeler zorgt dan voor de juiste benzinedosering bij ieder rrental. Het voordeel van dit systeem is, dat bij wisselende belas- \g (dus bijvoorbeeld acceleratie) altijd de juiste dosering benzine tht blijft bestaan. Het mengsel is dus scherper afgesteld, bijna ar de arme kant. Doorjagen van benzine, zoals mogelijk is bij jtoren met carburateur, is er niet bij. Kortweg: economischer ge- m «t van de benzine, meer vermogen én wat velen niet weten ader luchtverontreiniging, omdat door het injectie-systeem min- r koolmonoxide ontstaat. it is geen wonder, dat die Peu- jongens al verscheidene malen »k dit jaar, de Afrika Safari van de zwaarste rallies ter we- hebben gewonnen. Het komt •bij niet alleen aan op stuurmans- st, inventiviteit en uithoudings- ^Jinogen van de bestuurder, maar zo goed op het uithoudingsver- jen en de betrouwbaarheid van auto. Aan het materiaal worden so'n tocht ontzettend zware eisen :ld. De prestaties van de rijders vaak fenomenaal. Maar als de Dfen het niet in zich heeft, kan de beste rijder beter niet star- et uitzicht naar buiten is goed. komt voor een groot deel om- de kleine ventilatieruitjes zijn gelaten. Die ruitjes zijn een mo- erschijnsel. Ze maken de lijn van mto minder fraai, suizen en bein- iden het uitzicht. Onding e claxonering op het stuur vinden 1_ een onding. Bij snel turen zit-ie ie weg. Bovendien zijn de instru- ïten door diezelfde ring minder leesbaar. Last van windgevoe- ieid heeft de 404 niet. Ook niet het schuifdak, dat wij een at- Htie vinden omdat het standaard ■in welke stand dan ook open ™t. Het is wat je noemt een .stille want het draaien van de mo- is binnen nauwelijks te horen, iet dashboard ziet er netjes uit. h andschoenenkastje is afsluit- met deezlfde sleutel als van por- en en kofferbak. En dat is erg lakkelijk. De ruitenwissers zijn groot en hebben maar één snel- d, Maar ze vegen goed. Ie pedaaldruk is zeer goed uitge- ibbeld, ook die van het koppe- jjpedaal. De trommelremmen :uum-bekrachtigd doen het zeer d, Ze zijn prettig aan te voelen. nat weer eerder „aanwezig". f8 bedoelen daarmee, dat ze eerder f6fien dan schrijf remmen. Een na- is, dat na een aantal noodstop- dus als de remmen goed warm fading kan optreden. Dat wil gen, dat de remprestatie danmin- trappen. Even wennen moet lik aan de portierknoppen, die men tegenstelling tot veel andere wa- 8 i moet uittrekken om het por- fop slot te doen. illl Ie vering is comfortabel, niet te en niet te soepel. Dit komt me- ng^door de Michelin X AS-banden, die auto geweldig voldoen. De cht van zwaar sturen is door een jsere bandenspanning geheel weg 1 nemen. Sterker nog, daardoor ver- Keren zelfs die gedragingen van de o. De fabrieksspanning is name- erg laag, 1,5 voor, 1,6 achter, rijdt veel prettiger als men ze Jr. harder oppompt, bijvoorbeeld rondom of twee voor en 2,1 er. Bovendien is dan ook de ge van de banden minder. En, men misschien denkit als men lioaalbanden harder oppompt, I wunen" is er bü deze banden If by. Ook de wegligging is geweldig. By 404 geen plotselinge vreemde tongen. Hy reageert, zoals hij dat tot en ligt rustig in de bochten, ^windgevoelig is ld) absoluut niet. N k een fikse wind net schuin links- iter reden we tooh 150 met stuur geen millimeter afwijking. Fan- «tisch! ander punt is de ruimte. Gro- kofferbak, ruim interieur. De in- en uitstap geeft geen moeilykheden. De stoelen met stoffen bekleding zit ten goed en zyn comfortabel. Het zyn natuuriyk gieen racekuipjes, maar ze geven goed steun. Men krygt op de lange afstanden geen pyn in de rug. De leuning is heel goed verstelbaar. Nu de prijs: 12690 gulden. Niet zo goedkoop. Neen, maar daarvoor heeft men dan ook een „vaderlijke" wa gen. We bedoelen daarmee, dat de 404 degel yk is en een conventioneel model heeft, netjes afgewerkt en goe de prestaties levert. Vader kan met het injeotiesysteem en de acceleratie tegen iedereen opscheppen. Maar va der kan ook zyn hele gezin met bagage en zoals het Fransen be taamt, als zy mat vakantie gaan zyn honden en katten wegstouwen. Desnoods op het imperiaal, waar voor op het dak aJ bevestigingspun ten zitten. Wy hebben veel lof voor deze Peu geot, che zoveel goede eigenschappen in zich heeft verenigd. Daarom vin den wy zo'n prijs gerechtvaardigd. Het is ook niet voor niets, dat Peu- geotrydiers slechts zelden op een an der merk overgaan. Tien gebreken aan iedere nieuwe auto Uit een Deens onderzoek is gebleken, dat aan een nieuw af geleverde auto gemiddeld tien mankementen konden worden geconstateerd. Tot dit resultaat kwam de Dansk Bi list Service (Deense Automobilisten Dienst). Deze stelde in drie maanden tyd aan honderd fabrieknieuwe wa genstotaal 974 gebreken vast. In lit onderzoek werden de in De nemarken meest gangbare mer ken en modellen betrokken. Voor deze byna duizend gebre ken bleken niet alleen de dea lers, maar ook de importeurs verantwoordelyk Als algemene oorzaak van deze slechte afleve ring worden de lage winstmar ges by de verkoop van auto's ge noemd .Hierdoor zyn de garage houders niet in staat voldoende aandacht aan de afleverings werkzaamheden te besteden, daar de kosten hiervan zo laag mogelyk gehouden moeten wor den. Kleine onvolkomenheden wer den in de rapporten in 't geheel niet geregistreerd. Een derde der geconstateerde gebreken was echter van ernstige aard. Meer dan 300 gebreken werden aan de motoren geregistreerd, voornameiyk aan de bougies, de ontsteking, de ventilateurriemen en de motorophanging. In één geval werd zelfs een stuk papier Dnder een klepdeksel aangetrof fen. In ca. 130 gevallen waren de wielen niet in balans en in 50 ge vallen deugde de stuurgeometrie niet. Er werden meer dan 20 gebre ken aan de kruiskoppelingen ge constateerd en in 33 gevallen was er wat met het uitlaatsys teem aan de hand. In 150 geval len waren de koplampen niet goed ingesteld en In 33 mankeer de er wat aan de schokdempers. Remgebreken werden tenslot te by meer dan 20 wagens aan getroffen. Het dashboard van de 404 ziet er netjes uit. wajang* 97a. De op het eind van dit jaar te houden marathon-rally van Enge land naar Australië roept herinne ringen op aan de grootste twee van alle autowedstrijden in deze eeuw. de in 1907 gehouden race Peking Parijs en de in 1908 georganiseerde nog zwaardere tocht New YorkPa rijs, dwars door de Ver. Staten, Azië en Europa. Nadien hebben er geen races van dit formaat meer plaats gehad. Evenals de monsterrit uit het begin van deze eeuw wordt ook de mara thon-rally LondenSydney door een krant georganiseerd. Thans door de Engelse Daily Express van het Bea- verbrook concern, terwijl ook het Australische blad Sydney Dally Tele graph er in is betrokken. De start van deze 16.000 km lange race om de halve aardbol zal op 24 november in Londen plaats hebben de eerste deelnemers worden om streeks 17 december in Sydney ver wacht. ROTTERDAM —Bij Ver. Touwfa brieken was in 1967 het saldo van de exploitatie voor de geconsolideerde bedryven met f 7,3 min. lager dan in 1966 toen het f 7,9 min. bedroeg. De nliet-geconsoHdeerde deelnemingen hebben niet tot het resultaat bijge dragen. Wel was er een eenmalige bate door de devaluatie van het pond sterling van byna een half miljoen, hetgeen verder in het verslag niet wordt toegelicht. Ook was er enige koerswinst op effecten (ruim twee ton). advertentie Zeereizen kommert zich om de technisch© spe cificatie. Voor de start warden motor zowel als carrosserie echter gewaarmerkt en dan mogen deze onderdelen niet meer worden verwisseld. Wie tydens de rit een motor zou vervangen, wordt gediskwalificeerd. Dat ge schiedt ook als een deelnemer onder weg onbetaalde rekeningen achter laat. Alleen tydens de rit mag er aan de wagen worden gesleuteld, maar niet op het schip of tydens de rust periodes in Kabul en Bombay. De wagens mogen slechts op eigen kracht worden voortbewogen. Slechte voor een van de weg geraakt voer tuig mag vreemde hulp worden inge roepen om het weer „en route" te krijgen. De winnaar van deze monsterrit wacht een prys van 10.000 pond (on geveer f 85.000) en bovendien nog een kollossale trofee. Ook Nederland zal ln deze mara thon-rally vertegenwoordigd zyn en wel met twee equipes: Darvid van Het totale inkomen was dan ook f 8.0 min. en daarmede een fractie hoger dan in 1966. Er moet dan ook meer worden gereserveerd voor be lastingen, althans dat wordt gedaan. De kosten van de reorganisatie (oa. de fabriek in Maassluis) behoefden niet ten laste van het resultaat te gaan aangezien by de reorganisatie voorraden vry kwamen en daarmee erves vry vielen. De omzet daal de van f 131 min. tot f 120 min., doch daarvan was f 5 min. het gevolg van lagere inkoop (goedkopere grondstof fen) wat weer doorwerkte in de ver koopsprijzen.. Van de winst na aanre kening van belasting is f 1,3 min. be schikbaar voor de aandeelhouders (v.j. f2,1 min.). Het dividend wordt verlaagd van 16 tot 10 Ingehouden wordt f440.000 tegen v.j. f570.000. De winst per aandeel daalde van f203 tot f 133. Aan investeringen in vaste activa werd besteed f 1,0 min. hoe wel uit afschnyvingen f 4,2 vry kwam. In het voorafgaande jaar waren de investeringen (f 6,4 min.) nog aan- merkelyk hoger dan de afschryvin- gen 4,4 min.)Er werd in 1967 f33,4 min. verloond tegen v.j. f37,0 min., terwyi het aandeel werknemers daalde van 2850 tot 2500. Hierby zyn buitenlanders omdat men niet ge- makkelyk mensen krijgt. In de tocht zitten twee zeereizen, de oversteek over Het Kanaal en een negen dagen durende vaart met het stoomschip „Chusan" van Bombay (India) over de Indische Oceaan naar de Australische havenplaats Freemantle, waar op 13 december voor de laatste etappe, dwars door Australië wordt gestart. Van Londen voert de route via Pa rijs. Turyn, Belgrado, Is tanboel en Teheran naar Kaboel in Afghani stan, waar de eerste verplichte rust pauze van ze6 uur is. Het slot van het eerste gedeelte wordt gevormd door een tocht door India, via New Delhi naar Bombay. Hier wordt een rustperiode van 70 uur ingeschakeld om achtergebleven deelnemers de kans te geven zich nog op de „Chusan" in te schepen. De Britse auto-industrie heeft de produktie van personenwagens dit jaar aanzienlijk kunnen opvoeren. In vergelijking met dezelfde periode van 1967 is het aantal in de eerste vier maanden van 1968 gestegen van 530.000 tot 613.000. Van de Ford Mustang, die voor al is aangeslagen by de Amerikaanse jeugd, zyn er in vier jaar twee mil joen van de band gelopen. Het Duitse autobaannet steeg in 1967 met 108 km tot 3617 km. advertentie LennepPeter Hisslnk met een Daf 55. en Rob S1 otemakerRob Jan sen met een Datsun Cedric. Het eerste team wordt gesponsord door een stichting, waarin DAF, Vre- destein, BP Nederland. Philips, AVRO en De Telegraaf zitting heb ben. Slotemaker heeft onder eigen naam ingeschreven. Ford Engeland neemt deel met vyf Lotus Cortina's, Ford Ierland met een 20 MRS (hierin zal een dames team onder leiding van Rosemary Smith ryden), British Ley land met vyf BMC's 1800 en Gen. Motors nog meer deelnemingen verwachten, hoewel men de honderd nog lang niet heeft betreikt. B.L.M.C.-feest in Oegstgeest Aan boord Van het maximaal aantal van honderd gestarte deelnemers zullen slechts 70 aan boord kunnen. Het is echter nauwelyks denkbaar, dat een dergelijk aantal Bombay zal berei ken. Mocht dit toch het geval zyn dan zullen de eerste zeventig worden geplaatst. De rest, die binnen de ge stelde tydslimiet arriveert, krygt de helft van het startgeld terug. Dit bedraagt de lieve som van 550 pond (ongeever f 4700), waarin de trans portkosten over zee zyn begrepen. Men kan praktisch met alle soorten normale personenwagens deelnemen, die over maximaal zes zitplaatsen beschikken. Alleen terreinvoertuigen, wagens met vierwielaandryvtng, ais caravan ingerichte auto's e.d. zyn uitgesloten. De deelnemende wagens mogen zowel serieprodukten als prototypen zyn en er mag tevoren van alles aan gedaan worden, want niemand be- Honda zal op de Tokio-show ln oktober e»en royalere aut met een 1000 cc mtor, de N 1000, introduce ren. De huidige modellen N 360 en N 600 hebben een tweecilinder mo tor van resp. 360 en 600 cc. De export van de Nederlandse toeleveringsindustrie van auto-on derdelen bedroeg in 1967 196 miljoen gulden, waarvan 82 miljoen aan autolanden. LEIDEN Het gaat de Britse automobielindustrie goed op dit mo ment. De devaluatie van het Britse pond heeft de verkoop in sommige landen zo gestimuleerd, dat B.M.C. (behorende tot het British Leyland concern) de vraag nauwelyks kan bijhouden. In ons land werd het dub bele aantal wagens verkocht van vorig jaar. En zo is het in vrijwel ge heel West-Europa. De Engelse fabrieksdirectie doet al het mogelijke om de werknemers er van te doordringen, dat grote in spanningen noodzakeiyk zyn. Boven dien zyn extraatjes in het vooruit zicht gesteld om de produktie te ver hogen. Zo wordt b.v. elke tiendui zendste geëxporteerde wagen door een werknemer weggebracht. Een computer wyst de gelukkige aan. Die feilloze rekenmachine noemde de naam van de heer Downey, een in strumentmaker uit Birmingham, als de man, die de 90.000site naar Neder land mocht brengen. Het was een Wolseley 1300. En importeur Dirk van der Mark zorgde er wel voor, dat er een bekende Nederlander was om die wagen in ontvangst te nemen. Het was de schrijfster Mies Bouhuys, die vorige week in een zonovergoten Holiday Inn de wagen en een bos bloemen kon accepteren. En natuur iyk maakte de importeur van de ge legenheid gebruik om de toch aan wezige persmensen even kennis te 1** ten maken met de nieuwe uitvoerin gen van de Wolseley 1300 en 18/85, Vooral die laatste wagen heeft en kele ingrijpende veranderingen on dergaan. Grotere wielen en een ster kere motor, nJ. nu 90 p.k., zodat men een hogere kruissnelheid kan ryden by een lager geluidsniveau. Maar de meest voelbare verbetering is de stuurbekrachtiging. De wagen draait zo licht, dat er in relatie tot de vorige uitvoering echt van een „openbaring" sprake is. Het interieur is niet gewyzigd. Nog steeds even luxueus. Een handgeschakelde wagen kost byna 14 mille, voor een automa tische transmissie moet men duizend gulden meer neertellen. Overigens, de automobielwereld heeft de gelukkig centraal gelegen Holiday Inn wel ontdekt. De club van de be9te B.M.W.verkopers uit verschillende Europese landen gaat in het komende weekeinde de hoog ste prestaties belonen. Voor 200 Europese verkopers wordt daartoe een feestelijke byeenkomst op touw gezet. Die wordt ditmaal gehouden in het nieuwe motel De „grote" Wolseley, uiterlijk niet veel veranderd, maar door stuurbekrachtiging toch een ge- heel andere wagen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13