ouwpIan-W ittesingel de enige oplossing 'Verbouwing huize St. Maarten zinvol' PASAR MALAM IN HOUTRUST Individueel onderwijs jR.K.-Meisjesvakschool Promotie Pas volgend jaar een school voor m.e.a.o. Prot. Clir. School voor slechthorenden en spraakgebrekkigen in het Morskwartier Leidenaar gegrepen op zebra en WLeiden in nadere toelichting oren zal silhouet stad niet verstoren Commissie van toezicht op M.O.-scholen wordt opgeheven Gunstige resultaten bij Brill Geslaagden HBS-B Shulton gaat uitbreiden Twaalfde dode Receptie na restauratie 19» OENSDAG 19 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 2 J3IDEN De Leidse raad moet maandagavond 1 juli beslis- over het bouwplan-Witte Singel. ldj Iet gaat hier zoals bekend om een schetsplan van de Univer- iit voor een gebouwencomplex ten behoeve van de huisves- j van zowel de bibliotheek als een aantal A-faculteiten. Het ii i vooral de hoogte van de faculteitstoren en de verkeerstech- am. che aspecten met betrekking tot het schetsplan die bij een espr »1 van de Leidse bevolking weerstanden hebben opgeroepen. loewel het college van burgemeester en wethouders de raad ,Zj eerder een inzicht heeft gegeven in de betekenis van het iwplan wordt in een nieuw raadsstuk het plan nader toege- Bjit. B. en W. wijzen in hun jongste voorstel op de vele reac- kooi die het Witte Singelplan heeft opgeroepen, niet alleen in de id, maar ook in de pers en onder de burgerij. door een goede ontsluiting van het gebied aan de Witte Singel zal ont staan. Met betrekking tot de nodige par keergelegenheid zijn B. en W. van oordeel dat dè in eerste aanleg te maken pai keerkelder voor plm. 500 auto's in het gebouw voldoende de behoefte tegemoet komt, terwijl voor de toekomst er mogelijkheden blijven bestaan tot aanvullende voor zieningen. De bedoelde 500 auto's ma ken overigen slechts plm. 15% uit van de totale capaciteit van een aan te leggen verkeersaccommodatie. fat het esthetische aspect van het *7^° betreft, handhaven B. en hun mening dat tegen het plan overwegende bezwaren behoe- te bestaan. Tegelijk met belangrijke histori- i gebouwen in de binnenstad zal uni toren namelijk slechts vanaf een ■g i ekkelijk klein aantal punten in i. qdicht bebouwde stadskern zicht- zijn of uitdrukkelijk opvallen. zal echter niet tot ernstige kde aan het stadsbeeld behoeven 10 leiden. In andere opzichten zal de 1-8 fcn juist een verbetering van het Jouet betekenen en een kenmer- zc]d element daarvan vormen. Het in keft hier overigens ongetwijfeld zaak van sterk subjectief inzicht, |us B. en W. ^jfat het verkeerstechnische aspect i het schetsplan aangaat, vestigt lecj, college er de aandacht op, dat j. l eerste fase van het in 1962 aan- rde Wegenplan een werkprogram- met tijdschema is vastgesteld, irbij in de jaren 1965 t/m 1972 ïam aantal voorzieningen zal wor- i uitgevoerd, welke tot een belang- aan e verbetering van de verkeers- - ja-stroming in de stad zullen leiden, ir n 1 n dit werkschema, waarmede ook 1 de investeringsprogramma's reke- S wordt gehouden, is opgenomen, dl in aansluiting aan de aanleg van 26 scheepvaartkanaal ter plaatse li de Korte Vliet zal worden over- aan tot demping van de Trekvliet val! ijn- en Schiekade) en de bouw vaste bruggen over het Galge ter in het verlengde van de Chur- illlaan naar het Morskwartier en de v.m. zeevaartschool naar de ^irssingel en het Plesmanvladuct. gedempte Trekvliet zal aan de idzjjde verbinding kunnen krijgen et de Toussaintkade, de Telderska- en de Drie Oktoberstraat. Voor omhoog brengen van de spoor- ra! an Leiden—Utrecht ten behoeve taai,, ongelijkvloerse kruisingen heeft raad onlangs reeds een voorberei- ngskrediet beschikbaar gesteld. Ontsluiting B. en W. menen, dat het mogelijk mits de nodige financieringsmid- len tijdig ter beschikking komen, nnen de vereiste tijd deze voorzie- ngen tot stand te brengen, waar- He Binnenstad B. en W. onderschrijven overigens het standpunt, dat een verplaatsing van de bibliotheek buiten de stad, zo al mogelijk, de tendens inhoudt, dat de A-faculteiten zich daar omheen zouden groeperen, waardoor juist het gevaar ontstaat, dat op den duur voor de universitaire gebouwen in de binnenstad moeilijk een nieuw em plooi zou kunnen worden gevonden. Bovendien zou de huisvesting van staf en studenten zich dan geleide lijk op gebieden buiten de stad rich ten, hetgeen evenmin de binnenstad ten goede kan komen. Deze bezwaar lijke kansen zijn in mindere mate aanwezig bij een vestiging aan de Witte Singel, niet ver van de bin nenstad en op korte afstand van het Rapenburg en omgeving. Volgens het college van B. en W. is het moeilijk nu reeds concreet te zeggen welke bestemmingen aan welke eventueel leeg komende gebouwen in de bin nenstad zullen worden gegeven. Vast staat echter dat tegen 1975 veel ruim te nodig zal blijven voor nieuwe be hoeften, voor opschuiving en voor „verdunning" in bedoelde gebouwen. Voorts zal naar de mening van B. en W. grote vraag blijven bestaan van de zijde van Studentenhuisves ting. B. en W. komen resumerend tot de conclusie, dat het universitaire bouw plan een beslist aanvaardbare, zo niet de enige oplossing biedt voor de ruimteproblemen, waarvoor de Uni versiteit zich met de betrekking tot de bibliotheek en de A-faculteiten ziet gesteld. Aan de gemeente is het nu om, aldus B. en W., in nauw overleg met de Universiteit, die een zo belangrijke impuls geeft aan de welvaart en de culturele be langen in deze stad, zo veel mogelijk tegemoet te komen aan deze sterk ge stegen ruimtelijke behoeften. Aan de raad wordt alsnog voorge steld 1) zich te vereniging met de op zet van 't schetsplan van de Univer siteit, omvattende een complex in drie bouwlagen met twee torenele menten. 2) B. en W. te machtigen 't overleg met de Universiteit over de verkeerstechnische en de financiële consequenties op basis daarvan voort te zetten en 3) nadrukkelijk te stel len, dat indien er meer parkeer- INOM-opleiding I.F.IT LEIDEN De R.K: Valschool j oor Meisjes in Leiden krijgt een op- fiding voor 'individueel nijverheids- mderwijs voor meisjes, een zgn. INOM-opleiding. De mogelijkheid bestaat om aan t lijverheidsscliolen *n dergelijke op- i leiding te verbinden, die speciaal be- öoeld is voor die leerlingen, die van- 5 Vege hun geringe begaafdheid of vanwege een andere handicap bijzon- öere aandacht van de zijde van het o' Personeel nodig hebben. Deze leerlingen kunnen in de nor male primaire opleiding van een nij verheidsschool niet meekomen. De verwachting bestaat, dat deze meisjes, die moeilijk het theoretische onderwijs kunnen volgen, een betere kans van slagen in het leven zullen krijgen, indien hun opleiding meer op bevordering va nde handvaardigheid zal zijn gericht. Hierbij zit derhalve dezelfde gedachte voor, welke bij het technisch onderwijs in de vorm van bet individueel technisch onderwijs 'ITO) reeds een aantal jaren toepas- heeft gevonden. Door het vor men van kleine groepen van leerlin gen kunnen de leerkrachten meer tijd aan hun leerlingen besteden. Tot de INOM-opleiding kunnen wor den toegelaten a. leerlingen, die zes klassen van een school voor gewoon lager onder wijs hebben doorlopen, maar van wie wordt verwacht, dat zij niet in staat zijn de primaire opleiding van de huishoud- en industrieschool met vrucht te volgen; b. leerlingen, die het vijfde leer jaar van een school voor gewoon la ger onderwijs hebben doorlopen en zeven jaren lager onderwijs heb ben gevolgd; c. leerlingen, die afkomstig zijn van een school voor buitengewoon onder wijs, mits uit een psychologisch on derzoek blijkt, dat het INOM kan worden gevolgd. De Zita-Vereniging heeft de Leidse raad verzocht de uitbreiding van het leerplan van de vakschool voor meisjes me teen opleiding voor in dividueel nijverheidsonderwijs voor meisjes nodig te verklaren. plaatsen »n of In de omgeving van het gebouw nodig blijken te zijn dan de in het bouwplan opgenomen 500 plaatsen de uitbreiding slechts mag geschieden nadat hierover overeen stemming is verkregen met het col lege van B. en W. Herdenkingsboekje LEIDEN De Plaatselijke Com missie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs in Leiden wordt met het inwerkingtreden per 1 augustus 1968 van de Wet op het voortgezet onderwijs opgeheven. De lange bestaansperiode van de com missie is voor B. en W. aanleiding een herdenkingsboekje te doen ver schijnen. Hierin zal aandacht worden besteed aan het vele werk, dat de commissie, vooral in de beginperio de, toen de toezichthoudende de taak zeer omvangrijk was, heeft verricht. Het boekje zal onder meer worden uitgereikt aan de besturen, directies en docenten van de plaatse lijke scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs. Aan de Leidse Universiteit promo veerde gisteren de heer P. Bordewijk tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift, getiteld „Fluid Structure and Dielec tric Behaviour of the Mono-alco hols". Promotor was prof. dr. C. J. F. Böttcher. De heer Bordewijk werd geboren in Den Haag en woont thans te Leiden. In de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorrheen E. J. Brill, Leiden is ver slag uitgebracht over de gang van zaken in het jaar 1967. Hoewel de voortdurende inflatie een ongunstige invloed uitoefent op de gang van zaken, is het resultaat toch gunstig te noemen. Met een omzet stijging van 18% konden de gestegen kosten worden gedekt. Op de gewone aandelen zal een di vidend van 12 (onv.) worden uitge keerd benevens 20 in aandelen uit de agioreserve (vorig jaar 10 Leidse Spaarbank -bijkantoor aan Bev rij dingsplei n LEIDEN In Leiden-Zuidwest komt een bijkantoor van de Leidse Spaar bank. De Stichting Leidse Spaar bank heeft namelijk verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel bouwgrond, gelegen aan het Bevrijdingsplein. B. en W. stel len de raad voor met deze grond- verkoop akkoord te gaan. LEIDEN Onze heer Taco Veldstra het examen akte m.o. opvoeding. stadgenoot, de s geslaagd voor lichamelijke Samenwerking noodzakelijk LEIDEN Het komende cursus jaar kan er In Leiden nog geen school worden gesticht voor middel baar economisch en administratief St. Bonaventura LEIDEN Lijst van geslaa_ kandidaten hbs-B aan het St.-Bona- ventura-lyceum: Theo Bakker Voor hout, Jan Boonekamp Zoetermeer, Rob Coster Leiden, Wim Duijnisveld Voorschoten, Gerard van der Heij den Leiden, Ton van der Hoorn Ter Aar, John de Jong Leiderdorp, An- toine van Leeuwen Alphen a. d. Rijn, Henk Montanus Leiden, Ad Verkleij Leiden, Arnold Zierikzee Leiderdorp, Frans Blom Alpheai a. d. Rijn, Anton Geijer Leiden, Jack ter Haar Voor schoten. Raymond van der Ham Zoe termeer. Hans Haxtog Alkemade, Tru- die Heemskerk Noordwykerhout, Sjaak de Jong Alkemade, Cinthe Koeckhoven Nieuw-Vennep, Anne- lies Kramer Leiderdorp, Marian ne van Lierop Voorschoten, Piet van Ni erop Voorschoten. Jan Rotteveel Alkemade, Guus Rijnbeek Leiden, Odilia van Rijt, Zoeterwoude, Loek Sanders Oegstgeest, Herman van der Steen Leiden, Jos Stikvoort Sas- senheim. Rob Wallaart Leiden, Harry Woerde Alphen a. d. Rijn, Rob Wur- zer Leiden, Kees de Zinger Noord- wijk. Dit najaar in Leiden Het Leids Academisch Kunstcen trum organiseert een tentoonstelling van Nederlandse objectkunst in de stad Leiden van 11 oktober tot 17 november a.s. 'De opzet van de tentoonstelling is de kunst volledig te integreren in het stadsbeeld. Dit houdt in, dat de plastieken, behalve in de plaatselij ke expositieruimten, ook in etalages van magazijnen, in tuinen en op stra ten en pleinen zullen worden ten toongesteld. De directeur van het Stedelijk Mu- sum „De Lakenhal" acht deze ten toonstelling, die door vorm en op- zot geheel nieuw is voor Nederland en ongetwijfeld veel belangstelling zal trekken, dermate belangrijk, dat de manifestatie „251 Kijk-objecten" gedurende genoemde periode ook in het tentoonstellingsrooster van de Lakenhal is opgenomen. De kunstvorm waar het hier om gaat ügt zéér dicht bij de etalage kunst en blijkt bijzonder geschikt te zijn voor deze wijze van exposeren. B. en VV. kunnen het dan ook niet anders dan toejuichen, dat 'n zo ori ginele expositie in deze stad wordt gehouden. Het Leids Academisch Kunstcen trum heeft een begroting ingediend, waaruit een geraamd tekort blijkt van f 5.250. Verzocht wordt om een gemeentelijke garantie van f 2.000 ter dekking van het tekort. Aan het rijk werd een subsidie gevraagd van f 2000 aan het Leids Universiteits Fonds van f 1.000 en aan de VW Leiden van f 250. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde subsidie te verlenen. onderwijs. Pas in 1969 komt Leiden voor een dergelijke school in aan merking. Dit blijkt uit besprekingen die B. en W. hebben gevoerd met het minis terie van Onderwijs en Wetenschap pen en met de betreffende rijksin specteur. Behalve de gemeente Lei den hebben oo'k de toesturen van de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs in Leiden en de Zita-Vereniging (afdeling r.k. vakschool voor meis jes) een aanvrage ingediend. Uit gaande van het te verwachten aan tal mavo-leerlingen, dat op Leiden is georiënteerd, lijkt het niet waar schijnlijk dat er in Leiden plaats is voor drie scholen voor middelbaar economisch en administratief onder wijs. De gemeente pleegt thans over leg met de betrokken besturen om tot een samenwerking te komen. B. en W. hopen dat er een oplossing zal worden gevonden om in Leiden spoe dig te komen tot stichting van een school voor m.e.a.o. Met medewerking Leidse Hortus DEN HAAG (ANP/GPD) Dit jaar wordt in Den Haag voor de tiende keer de Passer Malam „Tong Tong" gehouden. Voor de eerst zijn voor deze Haagse zomerbeurs beide Hout- rusthallen gereserveerd. Verwacht wordt, dat meer dan 30.000 belangstellenden van 26 tot en met 29 juni de beurs bezoeken. De eerste Pasar Malam had het karakter van een kleine bazar, die minder dan 5000 bezoekers trok. Vo rig jaar werd de 'Indische jaarmarkt' door 26.142 mensen bezocht. De Pasar Malam, gepresenteerd in een oosterse entourage, is naar oos terse traditie kermis, beurs, bazar en Ledenbenoein i n g Culturele Raad LEIDEN De Leidse raad zal zich in de avondzitting van 1 juli a.s. o.m. bezig moeten houden met de benoeming van zeven leden van de Culturele Raad Leiden. Het college van B. en W. doen volgende aanbeve lingen: 1. a. prof. dr. A. Biouwer. b. D. R. A. Stapel, 2. a. C. J. Buur man. b. W. H. Tweehuysen, 3. a. mevrouw G. H. M. van Dongen te Nijenhuis, b. Th. A. J. de Wit. 4. a. mevrouw W. van de Hulst^-Menge- rink, b mevrouw G. J. Jansma- Schouwenburg, 5. a .A. Kroningsveld, b. mr. H. A. C. Branderhorst, 6. a mejuffrouw F. Kuenen, b. mevrouw H. van Tiaavan den Burg, 7. a. prof. T. H. Lunsingh Scheurleer, b. dr. P. Leenhouts. Als lid uit hun college hebben B. en W. aangewezen de wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes. Rembrandt-lyce urn EINDEXAMENS HBS-A LEIDEN Geslaagd voor het eindexamen hbs-A aan het Rem- brandt-lyceum: Joop Agterhorst Voorschoten, Bert Bloemheuvel Amsterdam, Jan Bert Bochove Woubrugge. Kees de Bock, Joke Bonefaas Voorschoten, Imkje Cancrinus Voorschoten. Ria Driessen met lof. Fred de Gast, Kees Haver kamp, Hans van der Krogt, Carla Risseeuw. Piet Schouten, Katwijk, Annemarie de Senerpont Domis, Lei derdorp, Marijke Theunissen, Lenie Tlsseur, Rudi van Vliet, Carine de Beer. Bram Brouwer, Marianne Eyk- man. Peter van Graas, Sylvriede Jansen, Hendrik Mark, Jacques Mo lenaar met lof, Majo Scheer met lof, Dick Taat, Katwijk, Bob de Water, Wilma Wijling. Egbert Delfos, Voorschoten. Daar waar geen plaatsnaam bij is vermeld, is dat Leiden. Tijdelijke huisvesting aan V rou wenkerkbof LEIDEN Aan de Storm Buysingstraat komt een school met tien leslokalen en twee vaklokalen. Het gebouw zal in gebruik genomen worden door de Prot. Chr. Vereniging voor Onderwijs aan slechthorende en spraakgebrekkige kinderen. tentoonstelling tegelijk. Hoofdattractie voor de bezoekers blijven de vele, over beide hallen verspreide stands, waar allerlei soorten Chinese- en In dische gerechten en hapjes verkrijg baar zijn. Evenals vorig jaar zal dank zij de Nederlandse Orchideeën Vereniging, de Plantsoenendiensten van Den Haag en Rotterdam alsmede de Hortus in Lelden een tropische tuin worden in gericht. In het bij deze tuin opge bouwde Boedidaja-theater worden da gelijks zes voorstellingen van wa jang, gamelan en Indonesische dan sen gegeven. Bij het tweede lustrum wordt bij zondere aandacht besteed aan tieners en „tienjarigen" of ruimer genomen: het schoolgaande kind. Voor tieners is er een hippe hoek met Afghaanse kleding en sieraden. Elke dag zijn er twee modeshows. In de amusementsprogramma's treden o.m. op Margie Ball, Anneke Grönloh, Ronnie Tober en Sandra Reemer. Te beluisteren zijn enkele krontjongorkesten, te zien zijn de uit het circus Bamum en Baily afkom stige fakir Le Hachek en de equili brist Joe Andy. Op de sluitingsdag, zaterdag 29 ju ni, wordt gepresenteerd, voor de eer ste keer in Nederland, de sitar- en soerbaharvirtuoos uit India Usted Imrat Khan. In samenwerking met de Nederlandse sitarspeler drs. Felix baron van Lamsweerde wordt hij naar ons land gehaald. Voor deze Pasar Malam heeft ook de Indonesische ambassade opnieuw of ficiële belangstelling en medewer king getoond, o.m. door een complete kostbare gamelan ter beschikking te stellen en wanjang-spelen te verzor gen. De school is thans ondergebracht in lokalen van twee op ruime afstand van elkaar gelegen gebouwen (De Morsweg en de Da Costastraat)In afwachting van de stichting van het definitieve gebouw zou de school tij delijk kunnen worden gehuisvest in het gebouw Vrouwenkerkhof 1. B. en W. stellen de raad voor per 1 augus tus tijdelijke huisvesting te verlenen aan de prot. chr. school voor slecht horenden en spraakgebrekkigen. Voor voorzieningen, die verband hou den met de onderhoudstoestand van het gebouw en met de specifieke ei sen van de school, stellen B. en W. de raad voor een krediet beschikbaar te stellen van f 24.923,-. In het gebouw aan het Vrouwen kerkhof was tot voor kort de Titus Brandsma-ulo gevestigd. Het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen in Leiden heeft B. en W. me degedeeld dat deze school per 1 au gustus wordt opgeheven en dat het gebouw dan aan zijn bestemming wordt onttrokken. Nadat het gebouw door de School voor slechthorende en spraakgebrek kige kinderen zal zijn verlaten, zal het in het kader van de sanering in het gebied De Camp worden afgebro ken. LEIDEN De fabriek van Shul ton, gelegen aan de Rooseveltstraat. gaat het vloeroppervlak uitbreiden met 2.400 m2. De produktie- en voor al de magazijn-capaciteit van deze nieuwe fabriek, die drie jaar geleden werd geopend, is te klein geworden. De uitbreiding zal bestaan uit één verdieping (begane grond) met de mogelijkheid om hierop later nog een verdieping te plaatsen. De betonnen vloer wordt ter plaatse gemaakt en gestort. Daarop komen dan de voor- gefabriceerde elementen van het ge bouw uit gewapend beton. De eerste paal zal in de tweede helft van juni worden geslagen. Eind januari is alles onder dak. Begin april 1969 zal het gebouw naar alle waarschijnlijkheid in gebruik kun nen worden genomen. De totale kosten worden geraamd op f 1.500.000,- De 72-jarige Leidenaar Ph. M. Lammers Lisnet is gistermiddag als gevolg van een verkeersongeval op de Churchilllaan om het leven gekomen. De bejaarde Leidenaar liep op het zebrapad ter hoogte van de Telders- kade, toen hij gegrepen werd door een Duitse sportwagen, die met vrij hoge snelheid uit de richting van de Haagweg kwam. BU aankomst in het Academisch Ziekenhuis bleek de man, die over een afstand van bijna der tig meter door de sportauto was mee gesleurd, te zün overleden. De sport wagen werd bestuurd door een 23-ja- rige inwoner van Keulen, die met twee vrienden van de kuststreek op weg naar huis was. De heer Lam mers Lisnet is het twaalfde slachtof fer van het Leidse verkeer in dit jaar. LEIDEN „De regenten occuperen het gerestaureerde gebouw". Met de ze plechtige woorden besloot prof. mr. VV. L. G. Lemaire zijn toe spraak op de gistermiddag gehou den receptie ter gelegenheid van het gereedkomen van verbouwing en restauratie van huize „St. Maarten". Na de grote verbouwing van 1808, noodzakelijk vanwege de schade, aangericht door het sprin gen van het kruitschip in 1807, is deze verbouwing een tweede mijl paal i» de geschiedenis van huize „St. Maarten". Prof. Lemaire noemde deze restau ratie even groots en even zinvol als de eerste verbouwing. De inrichting is technisch, functioneel, esthe tische en modern. Na de voorzitter van het bestuur was het woord aan jhr. mr. H. P. van der Mieden, die sprak als vertegenwoordiger van het ministerie van Justitie. Hij prees de leiding van de zusters do minicanessen, „die weten wat op offering is". Ir. H. A. van Oerle, de architect van het gerestaureerder gebouw, herin nerde eraan hoe lang de weg was, die leidde tot de voltooiing van het gebouw. Tien jaar geleden werd het program van eisen aan het de partement aangeboden. Tijdens de bouw is er een bouwstop geweest van bijna een jaar. Het bestuur van huize „St. Maarten" werd gelukgewenst door de pastoor van de Lodewijkskerk, deken W. P. Haring, mr. H. Donders, bij de plannen tot restauratie nog voorzit ter wethouder S. Menken mr. J. W. ten Napel va, de Gem. Sociale Dienst, en vertegenwoordigers van de Raad voor Kinderbescherming en de Voogdijraad. De kinderen van huize „St. Maarten" voerden een toneelstukje op in de vorm van een NTS-reportage waar in ze een liedje zongen als dank voor hun nieuwe huis.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3