Humor, kitsch en musical op Middeleeuws motief Mk 2 pakjes voor slechts „Zie Italië im Amsterdam Loudens toneel II De draak steken met de jonge generatie Dr. Bijlsma benoemd tot rector hervormde zendiiigsliogeschool Prof. Bronkhorst over beraad van Ned. Herv. Kerk en de R.K. Kerk Wajang een goud-eerlijke planlenmargarine. VAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 JUNI (g ADVERTENTIE wajang* LONDEN (GPD) Terwijl Sir John Gielgud in het National Theatre een bijzonder grimmige Oedipus staat te spelen, toont hij in het Queens Theatre een heel andere kant van zijn talent, n.l. als regisseur van Peter Ustinows nieuwste blijspel „Halfway up the tree''. Ustinow steekt in dit stuk de draak met de hui dige jonge generatie. Een pensioengerechtigde generaal komt na jaren effectieve dienst in Malakka terug in Engeland, waar het leven tijdens zijn afwezigheid grondig is veranderd: zijn zoon is van de universiteit weggejaagd en loopt in geleende hippie-kleren lang harig en indolent rond met een af zichtelijk uitgedoste vriendin. Zijn dochter verwacht elk ogenblik een kind van een van haar vriendjes (ze weet niet precies van welke», en zijn vrouw laat zich ringeloren door een Noors „au-pair" meisje, dat niets uitvoert maar ontzettend veel praat. Na dit alles gezien te hebben, maakt de generaal rechtsomkeert om het in eenzaamheid te verwer ken. Een maand later komt hij terug nu zelf gekleed als landloper, over tuigd dat het door de jeugd gepre dikte „vrije leven" te verkiezen is boven de conventionele maat schappij. Als hij pers. radio en tele visie achter zich aankrijgt, nestelt hij zich tussen de takken van een boom in zijn eigen tuin om daar een „natuurleven" te gaan leiden. Papa's instemming werkt echter ontnuchterend op de jongeren, zodat het stuk eindigt met een betrekke lijk conventionele dubbele bruiloft: de zoon het haar weer keurig kort geknipt en met een braaf colbertje aan trouwt met een Noors meisje en de als onschuld uitgedoste doch ter met een sportman-padvinder, wie ze heeft wijsgemaakt dat hij de va der van haar kind is. Het is allemaal wel héél grappig en men kan zich bij dit stuk dan ook best amuseren, maar Ustinow heeft zich deze keer bijzonder weinig aan getrokken van de logica of zelfs maar van de wenselijkheid om zijn figuren en hun handelingen overtui gend te maken. Gelukkig heeft Ro bert Morley in de excentrieke gene raal een kolfje naar zijn hand als biyspelsp°ler gevonden en daarmee is het succes al verzekerd. Maar de vroegere Peter Ustinow, die een bril jante comedie als „Eindsprint" schreef, is in dit nieuwe blijspel ver te zoeken Murdocli-kilsch Toch is het nog altijd wel te pre fereren boven het stuk waarmee de Iers-Engelse romancière Iris Mur doch opnieuw haar geluk als toneel- De in een landloper veranderde generaal (Robert Morley) en zijn zoon en vrouw in ,JJaljway up the tree". schrijfster heeft beproefd. Na samen met Priestley haar roman „A ser- vered head" te hebben gedramati seerd. heeft zij nu met James Saun ders haar roman „The Italian girl" aan een soortgelijke behandeling on derworpen, jnet een zo mogelijk nog minder verheugend resultaat. Als toneelstuk is „The Italian girl" een onverteerbaar mengsel ge worden van flauwe klucht, ouderwets melodrama en modieus gecoquetteer met seksuele ongebondenheid. Maar Murdoch en Saunders (schrijver van „Een geur van bloemen") hebben in Londen beiden een zekere aanhang en dat, plus een aantal smakeloze effecten, die het by een deel van het publiek altijd wel doen. garandeert een redeiyk succes in financieel op zicht. De regisseur Val May (die men zich misschien nog herinnert van zyn even kitschige „Hamlet"- opvoering tydens het Holland Festi val 1967) heeft de vele zwakke kan ten van het stuk eerder benadrukt dan weggewerkt, zodat ook de ver toning weinig indrukwekkends ople vert. Spel niet de wet Een successtuk van het soort dat in Engeland nooit uitgeput schijnt te raken is „According to the evi dence" van Felicity Douglas en Henry Cecil, dat dit hele seizoen lang als drommen naar het Savoy Theatre heeft getrokken. Het is een nieuwe variant op het oude vernuftige spel met de mazen in het netwerk van de Britse crimi nologie. Hier gaat het om de vraag: „wanneer kan een „bewys" werke- lyk als „bewys" gelden en betrouw baar worden geacht? En de schry- vers laten zien hoe een slimmerik van de geheime dienst, die zyn vriend, verdacht van moord op een gevaarlijke sexmaniak, van gevan genisstraf wil redden, de justitie (en tegelyk de toeschouwers» op dwaal sporen brengt door allerlei schyn- baar overtuigende bewyzen te con struerenOm daarna aan te to nen dat ze niet houdbaar ztfn. Het stuk komt wat langzaam op gang, maar het is toch wel boeiend en amusant, vooral wanneer het zo goed gespeeld wordt als hier door Douglas Wilmer (in Nederland beken als de Sherlock Holmes van de TV-serie) en Michael Gwynn. Het dé cor, vol verrassende „dubbele bo dems" is bovendien een vermakelyk- heid op zichzelf. Ongewoon vermaak Toneelvermaak van ee.n heel onge woon soort biedt het Phoenix Theatre met een merkwaardige musical, ge baseerd op niets meer of minder dan de „Canterbury tales", bijna 600 jaar geleden geschreven door de eerste grote Engelse dichter, Geoffrey Chaucer. Een docent aan de universiteit van Oxford, Nevill Coghill, heeft Chaucers meesterwerk met veel humor in mo dern Engels overgezet en er samen met Martin Starkie een geslaagde toneelbewerking van gemaakt. Daar in zien we de 30 pelgrims (op on zichtbare maar knap gesuggereerde paarden) de reis naar Canterbury maken. Van de verhalen die zy el kaar onderweg vertellen, zyn er zes in de toneelversie opgenomen. Daar van worden er voor elke voorstelling vier uitgekozen. Onder meesterlijke regie van de Joegoslaaf Vlado Habunek wordt een kleurige en fleurige opvoering gege ven, gekruid met echt-middeleeuws onbeschaamde (maar nooit vulgaire) aardse grappen en gespeeld met aanstekelijk enthousiasme door een groot ensemble in zeer fraaie door Kerkelijk Leven i prins Bernhard in RM NED. HERY. KERK Beroepen te Den Bommel en te Melissant G. van der End. kand. te Kootwykerbroek; te Giessendam- Neder-Hard inx veld A. Stekel en bur te Lexmond. Bedankt voor Boven-Hardinxveld <2e pred.pl.) J. T. Cazander te j Scherpenzeelvoor Arnhem (wijk- gem. Oost) mr. J. A. Vaandrager te Sneek. GEREF. KERKEN Beroepen te Leiden <vac. E. Ha verkamp), A. J. van Netten te Win terswijk: te Makkum D. Braam, kand. te Leiderdoa*p. Aangenomen naar Uithoorn (2e pred.pl.) H. H. Grosheide, pred. in algemene dienst te Baarn; naar Ca- pelle aan de IJssei (2e pred.pl.) P. Wulffraat, voorheen predikant bij de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Am sterdam-Centrum. die bedankte voor Maassluis (vac. K. W. Dercksen). Een scène uit de musicalbewer king van „Canterbury tales". Loudon Sainthill ontworpen kos tuums. Voortreffelijk is ook de mu ziek van de 25-jarige Richard Hill, die een aantal middeleeuwse volksliedjes heeft omgewerkt tot moderne songs en in zyn zeer hedendaagse begelei dende muziek ook telkens motleven uit die tyd laat doorklinken. Afgezien van het ietwat storende slot. dat teveel aan Kerstmis-étala ges herinnert, is „Canterbury tales" een musical van het allerbeste soort. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Grafhorst M. A. Mie ras te Krimpen aan de IJssei. Moskouse rabbijn in New York NEW YORK (AFP) De opper rabbijn van Moekou, Jehoeda Leib Levin, die aan het hoofd staat van bijna een half miljoen orthodox - Joodse Russen, ia gisteren in New York aangekomen voor een bezoek van twee weken. Hij zal o.a. spreken over het Joodse !e\en ln de Sowjet- Unie Venetianen geven een an k ke gondel een laatste scho maakbeurt voor hij aan het van het publiek zou worden bU gesteld tijdens de expositie inist RAI ter gelegenheid van de im liaanse iveek. ia id auto's, wasmachines, muziekins men ten, juwelen, bouwmateriala r glaswerk, dieselmotoren, schoenei v fietsen en talloze andere artike „Zie Italië in Amsterdam" is, voor war, het RAI-gebouw betreft, in eerste plaats bedoeld om importeui en agenten te ontvangen. Maar da gelijks, van 13.00 tot 21.00 uur 1) het publiek er gratis toegang. 1 kan er wandelen door de gangen JJ; zalen, kennismaken met de Italia se produkten, maar ook kennisma met het land zoals in de Venetia se zaal en op de mid'denboule' waar het Italiaanse reisbureau nadruk legt op de vakartiegebiö r De zaal met de levensmiddelen an ongetwyfeld grote belangstel igi trekken. Er kan worden geproefd I velerlei Italiaanse hapjes en ook de wynen. Italië presenteert zich sl i vanmorgen ook op andere wyze Bn hoofdstad. Langs ac winkelroute in Centraal Station tot Leidsepleini rt de straten versierd met Italiai d vlaggen en affiches en er zijn I A 500 winkeletalages gevuld met I i liaanse artikelen. Vanmiddag b de kapel van de Italiaanse M 1 macht tezamen met de ven iac zwaiaiers uit Arezzo en volksdanst uit Sicilië een voorstelling op Dam gegeven en in de grachten) is ven vier Venetiaanse gondels i Dei zingende gondeliers. In tal van res- Be taurants worden de komende wekfl ra Italiaanse menu's geserveerd, berei ón door koks uit het land. Verder stad n er op het overladen programma n* en deshowrs, tentoonstellingen, expos j c ties, muziekuitvoeringen enz. «I Er zün niet minder dan 1000 Ita- at lianen naar Amsterdam overgekom tri om te zorgen, dat alle evenement# ing kunnen plaatsvinden. Wat de iet vang van de propaganda-actie fer treft overtreffen de Italiaanse wd «n die van Engeland. Zweden en van1 11 dere landen, die reeds eerder in' De derland plaats hebben gehad. til nu DRIEBERGEN (ANP) De Her vormde synode heeft, tot rector van de Zendingshogeschool van de Her vormde Zending te Oegstgeest be noemd dr. R. Bylsma. predikant te De Bilt. Per 1 mei 1969 treedt de huidige rector, prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, af wegens het bereiken van de 65-jarige leeftyd. Tot medisch secretaris van de her vormde zending is benoemd dokter H J. Middelkoop, thans zendingsarts in Biafra. Hy volgt dokter F. C. van der Horst op, die binnenkort met pensioen gaat. De synode verrichtte voorts de vol gende benoemingen: tot leden van de raad voor de herderlijke zorg (met het voorbehoud dat over de „uitbreiding" eerst overleg zal zyn met de raad voor de herderlyke zorg) in de vacature-Loerakker: K. Pruy- sen te Deventer en ds. A. Noorde- graaf te Oldebroek (uitbreiding), ir. G. Veldhuyzen te Dordrecht (ouder- j ling - vacatureJ. B. Meyer te Goes, (uitbreiding), ds. S. Nydam te Hel- lev oetsluis ui tbrei ding zei dr. G. H. Locher hierover: „Wan neer wy mensen naar ons land ha len om hier te werken, dan zal het od de weg van ons volk liggen hun de uitoefening van htm godsdienst plichten mogelyk te maken. En mag de hervormde gemeente weigeren als alleen zy over een geschikt gebouw beschikt? Protestantse kerkgebou wen zyn geen sacrale ruimten. Het heeft allemaal niets te maken met syncretisme of met aanvaarding van de Islam". Of men mag spreken van .afgodische praiktyken" betwyfelde dr. Locher. In de zendingstheologie is het een strijdpunt of de Allah van de Islam dezelfde is als de god van joden en christenen. De beste des kundigen durven daarop geen abso luut ja of neen te zeggen. In elk ge val gaat liet niet aam de overzeese zusterkerken te siteunen in hun stre ven naar vrijheid en verdraagzaam heid zonder die tolerantie zelf te be trachten. AMSTERDAM (GPD) In aan wezigheid van Prins Bernhard, bur gemeester Samkalden van Amster dam en enige honderden genodigden is vanmorgen in het RAI-gcbouw de opening verricht van de grote ten toonstelling „Zie Italië in Amster dam". Het is een van de spektakels, waarmee Italië tot en met zondag 30 juni in Amsterdam van zich doet spreken en die ten doel hebben de handel tussen Italië en Nederland te bevorderen. Nog mimmer heeft er in heit RAI- gebouw een expositie plaats gehad, die zo fraai en zo kostbaar is als de Italiaanse tentoonstelling, die vol gens de ontwerper, dr. Tardioli, ruim een miljoen gulden heeft gekost. Meer dan 500 firma's zyn er op de tentoonstelling vertegenwoordigd. Men vindt er Italiaanse poppen, Tot lid van het bestuur van de centrale voor vormingswerk vaca ture dr. J. M. van Veen) ds. H. Zun- neberg te Driebergen. Tot lid van het generaal college van toezicht 'va cature-Van Bockel» mr. J Vink te Den Haag. Tot lid van de Raad voor de zaken van kerk en theologie (va cature prof. Klijn) prof. dr. M. J. de Jonge te Groningen. „Afgodisch" Ouderling P. van Kleunen uit Goes bracht ter sprake het ter beschikking stellen van ae Deventer Grote Kerk voor de viering door moslimse ar beiders van de ramadan (vasten) en liet nieuwjaarsfeest. De raad voor de zending had de Deventer kerkeraod geadviseerd de kerk hiervoor af te staan. Ouderling Van Kleunen noemde dit het bevorderen of toestaan van af godische praktijken. De zaak komt later nog eens aan de orde. Namens de raad voor de zending DRIEBERGEN (ANP) Dr. C. P Andel Azn., hervormd predikant te Utrecht, heeft de benoeming aan genomen als secretaris van het door de Nederlands Hervormde Kerk in gestelde hervormde Rome-beraad. Prof. dr. A. J. Bronkhorst, voor zitter van dit beraad, verklaarde in de synodezitting van gisteren, dat de Hervormde Kerk in haar contac ten met Rome thans een adres heeft, dat ook voor de eigen kerk van groot belang is. Uit de Hervormde Kerk komen vele vragen over con tacten, mogelykhedcn en samenwer king met de rooms-katholleken in plaatseiyke provinciale situaties. De R.K. Kerk heeft el een orgaan voor oecumenische contacten. Prof. Bronkhorst verklaarde ver der: „Tegenover de R.K. Kerk van Paus Pius XII heb ik mij indertijd als een gem opgesteld. De omstan- dagheden zijn nu totaal anders. Door de ontwikkeling van de laatste tien jaar kan ik nu zeggen: wij zyn broeders van elkaar. De ontwikke lingen in de R.K. Kerk en in de ver houding met andere kerken zyn adembenemend". Aan het adres van het synodelid ouderling C. Frankena uit IJlst, die nog steeds een grote kloof tussen de R.K. Kerk en de kerken der Refor matie ziet, zei hij dat men van her vormde zijde eeriyk moet ingaan op de ontwikkelingen gedurende de laat ste tien jaar in de R.K. Kerk. Sprekend over dr grote kloof die ouderling Frankena bespeurt, merkte hij op dat die overwonnen kan wor den door elkaar te leren kennen contacten te leggen en voor elkaar open staan. Het samen-kerk-zijn komt niet vanzelf. „Er zal hard voor gewerkt en getheologiseerd moeten worden", aldus prol. Bronkhorst.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8