ombinatie Schouwburg-T.V. lw Leidsch Dagblad Grandioze „Moses und Aaron" ostuumkleren tonen raclit van 17de eeuw Vier Duitse kerkkoren zongen in Rijnsburg Ie BRITS NAT. JEUGDTONEEL IN ..LITTLE MALCOLM" Israëlische dans nog zonder eigen gezicht mee op vakantie Een daad van grote artistieke waarde an der Does over „Liicelle* Onlust en opstandigheid ONGEKENDE EMOTIE Judith Salome al verslagen flSDAO ie JUNI 1968 LEID SCU DAGBLAD PAGINA 7 It tfSTERDAM (GPD) Als na 14 opvoeringen van Bredero's it zo vaak gespeelde stuk „Lucelle", dat vrijdagavond in onze 'bioi d wordt opgevoerd, en een kleuren-tv-uitzending de kleding jrgoed wordt opgeborgen en de acteurs van de speciale illand Festival-stuk terugkeeren naar hun eigen gezelschap- u™ n, zou het aardig zijn eens vast te stellen, hoeveel mensen t stuk in werkelijkheid hebben gezien en hoeveel Neder- .30; iders het in kleur op de tv. Welke waarde kan men hechten ?et«^eze »hand-in-hand-kameraden"-samenwerking van Hol- - i id Festival-directie en NTS? In harde guldens uitgedrukt A él veel. Hoge kosten NTS neemt een goed deel van hoge produktiekosten voor zijn re- er ing. Een Br ederode vraagt een 5 bare aankleding. Was hy niet de lithartige representant van het >s^ e en vrije goudeneeuwse Neder ere I? zÜde en brokaat, versierd met den opsmuk en kant uit Valan- j ines behoorden tot de daagse unl n 9 cht. Hollandse binnenhuisjes vege- de de kunst van Hooft, Roemer cher en Maria Tesselschadede lerijkerstijd. Aan Maria droeg 11 derode „Lucelle" op. „Een bly- en ir-spelletje". schreef hy haar. Iers dan zijn wereldberoemd ge- den tijdgenoot Shakespeare zocht Hollandse schrijver de expressie rinr in het woord, dan in woord en q e. Het statisch toneel, zo geschikt Si r de Hollandse binnenkamer, be- t de regisseur van tegenwoordig ie haren. Hoe krijgt men een le- i2jdig toneel, zonder de sfeer van stuk geweld aan te doen? 16 nbbele problemen oerojnen het schouwburgtoneel en de elkaar in een gezamenlijke ,'odMtie vonden, zat men met dub- ;d problemen. Toneel en televisie Eieo en om t°taa-l verschillende over- Isn jhtsmogelykheden. Een close-up voor de TV-kijker juist de scène waardoor hij geboeid raakt, 15. r op het schouwburgtoneel moet Noi r gebeuren dan alleen maar tekst "ol zulke argumenten kwam re- iur Johan de Meester aandragen rla bns de eerste stafbespreingen, die •s l nden geleden werd gehouden. Tot cm veedse componist v om (lal overleden roCKHOLM(DPA) De Zweed- ,1.' i tomponist Karl Biiger Blomdal, 6^fd van de afdeling muziek by de ck<x ec*se radio, is eind vorige week op arige leeftijd overleden. Buiten den werd h: O, ii ra „Aniara". 90- het team behoort ook Jan van der Does (36), een van NTS-kleuren-TV. pioniers op het gebied van décors. Hy zat bovendien voor de problemen, welke kleuren er wel en welke er niet zyn te gebruiken. Het prachtigste rood op het toneel kan door een paar kleuren eromheen voor het kleurentelevisiescherm een onverteer bare massa geworden. Meedogenloos „Met kostuumontwerpster Ellen de Zwart hebben we vele gesprekken gehad", zegt Van der Does. Er is zelfs een proef uitzen ding in „Concordia" aan te pas te- komen om te zien, welke stoffen en kleuren waren te gebruiken. Heel erg leerzaam. Voor alle medewerkenden was deze vorm van samenwerking ideaal. Daardoor is er van concessies doen geen sprake geweest. De ach tergrond heb ik rustig van kleur ge houden, zodat de kostuums kunnen nen excelleren. Een goede dieptewer king zal er het resultaat van zyn. Op grote achtergronddoeken zullen kleurmaskers worden geprojecteerd, waarmee ik al geëxperimenteerd heb tydens de zwart-witopname van „De vuurproef". Het middenstuk is verrijdbaar, waardoor er veel bewe ging in de mise-enscène kon worden gebracht. Kleuren-TV is meedogenloos. Een prachtig in houtnerf geschilderd dé corstukje. verraadt zich op het scherm direct. „Bij het maken van het ontwerp heb ik gestreefd naar een stilering, niet naar abstractering. We zyn by de materialenkeuze voor zichtig te werk gegaan. Polyester bv. is een veel gebruikt materiaal by de televisie, terwijl het toneel er nu aar zelend mee begint." Vriendschapsconcert in Kijnsburg RIJNSBURG Vier Duitse kerkkoren, als één zanglichaam opgetreden, verzorgden gisteren een „Kerkelijke Avondmuziek" in de Rijnsburgse Maranathakerk, die druk bezet was. De koren waren uit Hüttental, Geisweid, Wiedenau en Setzen, niet zo ver van „onze" Dillenburg vandaan. Al van vrijdag waren zij hier en nu was het hun afscheid. Het blijde is, dat al jaren geleden ontstane vriendschapsbanden hebben mogen blijven. Het afscheid was waardig, want er is aantrekkelijk gezongen in een serieus opgebouwd programma. Muzikaal is er al een natuuriyke baisis voor vriendschap en weder zijds begrip aanwezig. Alle gezongen en gespeelde werken van Bach.Bux- tehude, Micheelsen, Ditstler, Gastol- ADVERTENTTE 0|»Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie, als U wilt helpen, door: gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, n dit ten minste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, II ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. brief verzenden en frankeren met 20 ct. An^l HUISADRES is: Naam straat no. woonplaats Kwartaal U hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. 1 VAKANTIE-ADRES is: Pa straat no plaatsnaam tydelyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar S datum le en laatste dag van inhouding) ^ZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt le dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. "sten van opzending/inhouding. °°r Nederland, België en Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode Buiten de «neluxlanden f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag. °°r tydelyk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel be- ^'de abonnementsgeld f0,50 in mindering gebracht voor administratie- iji "«ten. de en Handel zingen en spelen wy hier ook. We hoorden hier in deze streek echter nooit iets van een in 1886 geboren Chr. Lahusen. van wie a cappella „Komm, Trost der Welt" werd overgebracht. De Rijnsburger Dirk Schoneveld. gaf een Concerto de Sigi. Tagliette van Bachs neef Walther ten beste: aangename muziek en aangenaam verklankt, familietrekken vertonend met Handels Concerto in Bes. We nemen aan, dat deze muziek afstamt van een niet op te sporen componist Tagliette, vast Italiaan, en door Wal ther voor orgel bewerkt. Men weet. dat het ook Italië geweest is, waar Handel zyn mosterd vandaan heeft gehaald. Voor het Concerto van Handel was, zoals het moet, een meegebracht ka- merstrykorkestje beschikbaar. Er bestaan vier Concerto's in Bes. Be doeld »s dat met een beknopt inlei dingsstuk met Vivaldi-achtige homo- fone sterk gepuncteerde ritmen. Het orkestmateriaal bleek van goed hout gesneden. De organist Günther Druks, die alleen maar met een paar bliken uit de verte dirigeren kon, bleek dat al evenzo. Zyn opvatting sprak van eenvoud, op behagen ge richte registratie. Orgelsolo's van Druks werden de zware eisen stellende trits Toccata, Adagio et Fuga in C van Bach en een juichende, frisse, eigentydse Toc cata van Micheelsen. Alleen een vol leerd vakman kan de pedaal-solo's aan, die de gemelde Bach-Toccata gevreesd maken. Aan Druks is dat toevertrouwd, ook om een keuze te maken, want hy koos een van de rykste en doorzichtigste orgelcompo sities. By de lovende Toccata van Mi cheelsen, werd het onbegeleide ko raalmotet, „Lobe den Herrn" van diens tydgenoot Distier onmiddellijk aangesloten, waai na de zeer effec tief door Druks gedirigeerde a cap pella zang nog voortgezet werd met „In Dir ist Freude" van Gastoldi, die 350 jaar eerder leefde. Deze 5- stemmige Gastoldi schonk een nieuw bewys van waarlyk beproefde koor- pedagogiek. Onder andere leiding, nl. van Re- nate Kramer stonden twee kantates van Buxtehude: „Alles was ihr tut" en ..Befiehl dem Engel", begeleid door orkest en orgel (Druks». Ook hier een perfecte orde, met een vaak mooie evenwichtige klank tegen een fyn van toon zich in alle korte mo tieven aflynend orkest .Enkele vlek ken in allerhoogste ligging stoorden weinig. Een bas-solo van Peter Fries was beslist verdiensteiyk, zy het schuchter. Einde van het sympathieke vriend schapsconcert werden bloemen en afscheidstoespraken, uiteraard in de taal der gasten. JAN VAN DER DOES Leerlingenconcert Jan Welmers KATWIJK AAN ZEE Vyf leer lingen van de organist Jan Welmers zullen as donderdag elk een korte orgelbespeling geven in de Trium- fatorkerk te Katwijk aan Zee. Dit zyn Leny de Koning, Ria de Zeeuw, Rob van Efferink, Nico de Rood en Jaap Roosendaal. Zij spelen werken van Bruhns, Böhm, Pachelbel, Bach, Stanley, Franck, Reg er, Andri essen en Kee. De toegang tot het concert is vrij. Aanvang 8 uur. AMSTERDAM (GPD) Het Engelse Nationale Jeugdtoneel, geleid door Michael Croft, is de laatste jaren al herhaaldelijk in Nederland geweest met Shakespeare-voorstellingen, ver toond door jeugdige spelers voor jeugdige toeschouwers. Deze keer, in het kader van het Holland Festival, brengt het gezelschap in zeven Nederlandse steden voor het eerst een eigentijds stuk, dat weliswaar over moderne mensen gaat, maar zeker niet speciaal voor een jeugdig publiek bedoeld is. Het heet „Little Malcolm and his struggle against the Eunuchs" (De kleine Malcolm en zijn strijd tegen de eunu chen") en is de dramatische eersteling van de Engelsman David Halliwell, die een beeld heeft willen geven van de onlustgevoe lens, waardoor jongeren tot opstandige acties kunnen komen. Tegen „het gezag" Het gaat over een onhandelbare student van een kunstnyverheids- school. die door zyn leraar wegens voortdurend slecht gedrag van school wordt gestuurd en daarom wraak wil nemen op „het gezag", dat in zyn ogen door die leraar wordt ver tegenwoordigd. Hy haalt drie mede studenten over, hem als hun leider te erkennen en met hem een poli tieke party op te richten, die het he le maatschappelyke stelsel omver zal werpen. Hun eerste revolutionaire daad zal zyn, de bewuste leraar te kidnap pen, en hem door chantage, bedrei ging en geweld voorgoed belachelijk te maken. Maar ondanks al het hys terische gebral, het speculeren op primitieve gevoelens en de Hilteri- aanse ontkenning van alle zedelijke normen waarmee Malcolm zyn groepje to deze „greep naar de macht" opzweept, wordt het plan niet uitgevoerd, voomamelyk door het aarzelen van Malcolm zelf. Want deze. die zo krampachtig pro beert „de grote Malcolm" te spe len, is in wezen maar een heel klein laf mannetje, een impotent dicta- tortje in zakformaat, maar niettemin hoogst gevaorlyk, omdat hy ondanks zyn onbenulligheid de techniek van de meedogenloze machtswellust maar al te goed kent Stoeiende pubers Dit gegeven zou stellig een boeiend uitgangspunt kunnen vormen voor een toneelstuk over de achtergron den van allerlei roerselen waarmee hedendaagse jongeren te maken heb ben. Maar dat stuk heeft Halliwell niet geschreven. Daarvoor heeft hy de serieuze handeling teveel door spekt met niet ter zake doende grap jes, waardoor zyn vier jongeman nen, af en toe de indruk maken van stoeiende pubers, die bezig zijn zot te spelletjes te bedenken. Dat het Halliwell niet aan talent ontbreekt, blykt uit zyn voortreffely- ke dialogen en zyn rake karakterte kening. Maar zyn lange monologen (die merkbaar geinspireerd zyn door Osborne) en zyn onvermogen om datgene wat hy te zeggen heeft uit de handeling zelf te laten spreken, verraden de onhandigheid van de be ginnende schryver. Het stuk be vat meesterlijke scènes, zoals het proces volgens Nazi-model tegen een van de vier party leden, de toespraak tot de imaginaire „duizendkoppige menigte" waarmee Malcolm zich voor zyn dictatorrol oefent, en de oerkomische erotische fantasie van een jongeman met dlchteriyke aan leg. Maar een beeld, of zelfs een vage indicatie van wat de studentenwe reld in vele landen op het ogenblik beweegt, geeft „Little Malcolm" niet, al heeft de schryver daar misschien wel op gedoeld. De voorstelling, zeer gevoelig en effectvol geregisseerd door Michael Croft, wordt gespeeld door jonge be roepsacteurs. Middelpunt vormt Ken neth Cranham, die als Malcolm een fascinerende en soms angstwekkende uitbeelding geeft van de totale mis lukkeling, die in een hysterische zucht naar leiderschap en macht zyn enige bevrediging vindt. Maar ook de andere spelers zijn uitstekend op hun plaats. Bij alle bezwaren die er tegen HalHwells eer steling zyn aan te voeren, is de op voering op zichzelf dan ook ruim schoots interessant genoeg om te zien. ADVERTENTIE doe mee aan de Bensdorp boomschors kleurwedstrijd in- Eva. Libelle. Margriet en Prinses oooooooooooooooooooooooooo DEN HAAG (GPD) Met een grandioze, sterk aangrijpende weergave van Schönbergs bijbelse opera „Moses und Aron" heeft de Deutsche Oper am Rhein gisteravond in het Circus theater een artistieke betekenis verricht, waarvan de waarde nauwelijks te schatten is. Het zowel vocaal, instrumentaal als scènisch zo vele proble men scheppende muziekdrama is in een gespannen, abstracte vorm ten tonele gebracht, die in zijn gestileerde, streng ge ordende expressiewijze een ongekende emotie opriep. Meer dan 300 repetities zijn nodig geweest om te komen tot dit resultaat, meer dan twee jaar geleden werd met de voorbereiding be gonnen. Op 23 maart 1968 had te Dusseldorj de première plaats. De bezetting was dezeljde als die van de Holland Festival opvoering. Machtig Het probleem van de onvoltooid heid van de derde acte werd al leen de tekst nagelaten is op een geheel eigen wyze opgelost door de muziek te kiezen van de prélude tot de Genesis-suite, een stuk uit de laatste periode van de componist, waarin de gebeurtenissen die de schepping voorafgaan, uitgebeeld zyn. Het is een gelukkige oplossing gebleken, geheel in styi met het ge geven. Na een herhaling van een koor- fragment uit de eerste acte hoort men de gehele slotmonoloog van Mo- zes tegen de achtergrond van deze muziek. Gelukkig was ook de toneel aankleding van Heinrich Wendel in de vorm van een machtige stralen- koepel met diep in het middelpunt de scène-aanduidingen: het bos, het gou den kaïlf en 't oog van God. Door de toepassing van subtiele lichteffecten werd een fascinerende sfeer verkre gen, waarin het verhaal van de ge broeders Mozes en Aaron zich sug gestief afspeelde. De gestileerde, op een innerlyke spanning gerichte regie van Georg Reinhardt, die geen moment de zin van het gegeven uit het oog verloor, was hiermee geheel in overeenstem ming. Prachtig was het contrast tus sen de bewegingen van het magistraal zingende koor en de dansen, die vooral by het tafreel om het gouden kalf een gepassioneerde climax be reikten. Perfecte solisten Hoezeer gezocht was naar een sti listische eenheid was ook te merken aan de voortreffelijke solistische- prestaties. Een ieder, die enigszins thuis is in de muziekdramatische kunst, weet, dat de samenstelling van een vast voor een Schönbergope-1 aankleding, ra een byna onmogelyke opgave is. Dit ballet, Naast een behooriyke stemkwaliteit, worden van de zangers en zangeres sen een buitengewoon ontwikkelde teohniek, een absoluut gehoor en eeu meer dan middelmatige intelligentie verwacht. De vocalisten: Wilhelm Ernest als Aaron, Jeanette Zarou als een jong meisje, Pabio Giongo als man, Rat- ko Delorko als een jongeman, Fran- zisoks Voutslnos als een priester, In geborg Lasser als een zieke, Kurt Gester als Ephraimit en alle anderen verdienden dan ook de hoogste lof. Peter Meven, die de rol van Mozes een spreekrol vertolkte, wist zioh uitstekend aan te passen. Aan dirigent Gunther Wich was de opgave alle vocale en instrumentale krachten, de laatste verenigd in de Dusseldorfer Symphonlker, te bunde len en de partituur een muzikale ge stalte te geven. Hy deed dit met een analyserende helderheid, die de klan ken scherp omUjnd tevoorschyn bracht en de luisteraars de gelegen heid schonk de Schönbergpartituur tot op de bodem te doorgronden. Dat deze interpretatiewyze niet in sterili teit ontaardde, was een prestatie op zichzelf. Als medium van het twaalftoon- techniekdrama had men zich geen betere kunnen wensen dan do Deut- TENNIS Astrid Suurbeek, Ada Bakker en Lidy Jansen-Venneboer hebben gisteren in de eerste ronde damesenkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Londen op Queens een nederlaag geleden. In dit toernooi op grasbanen. een voor bereiding op Wimbledon verloor As trid Suurbeek met 60, 6—1 van de Amerikaanse Rosemary Casals, Ada Bakker met 6—2, 6—3 van de Russi sche Galina Baksheeva en ging Lidy Jansen-Venneboer met 68, 64, 7—5 ten onder tegen de Amerikaanse Kathy Harter. sche Oper am Rhein, die een van do meest kundige en internationaal ge richte ensembles heeft uit geheel Eu* ropa. Balhseva Dance Company i DEN HAAG (GPD) Geen eigen gezicht, een programma dat voor het overgrote deel sterk gedateerd is, een eenzijdige techniek van het ensemble. Het zijn enkele bedenkingen wan neer het gaat om een kritische beschouwing over de Batsheva Dance Company. Ze sprongen naar voren gedurende de voor stelling die dit gezlschap gisteravond als Holland Festival- bijdrage in de Kon. Schouwburg in Den Haag gaf. Kwalificatie wedstrijden voor Wimbledon LONDEN (ANP) Judith Salome zal niet uitkomen in het enkelspel by het tennistoernooi van Wimble don. De Amsterdamse speelster, die j direct was toegelaten tot het dames- dubbelspel (met Marijke Jansen), maar kwalificatiewedstryden moest spelen in het enkelspel en Het ge mengd dubbelspel (met Fred Hem mes), verloor in de eerste ronde van het kwalificatietoernooi. De Bel gische mevrouw C. F. Penn won gis teren op de eerste dag van de plaat- singswedstryden in Londen met 62 en 61 van Judith Salome, die vorig jaar het jeugdtoemooi op Wimbledon won. Fred Hemmes zal op Wimbledon ook niet in het herenenkelspel kun nen uitkomen. Hy verloor in de eer ste ronde van de kwalificatietoernooi in drie sets van de Zweed Olanderr 6—3, 6—1, 8—6. Peter Soeters bereikte de tweede ronde door een overwinning op de Zwitser Stalder: 75, 63, 64. Bridge-Olympiatle DEAUVILLE (ANP) Na de 32ste zitting luidt de stand in de bridge- Olympiade: 1. Verenigde Staten 462 pnt.; 2. Italië 459; 3. Nederland 456; 4. Australië 444 5. Canada 441; 6.. Zwitserland 426 7. Frankrijk 424. Gezien de opzec het brengen van eigentydse dam zyn Gra hams „Cave of the heart" en .Side Show' van Norman Morrice op hun plaats. Nederland heeft echter reeds ken nis kunnen nemen van bydragen als die van Merce Cunningham en Eric Hawkins en van een moeizaam tot stand gebrachte syntese tussen aca demisch ballet en de moderne tegen hangers daarvan. Merkwaardig genoeg is het echter niet zozeer de beweging in „Cave of the heart" gebaseerd op de mythe om de jaloerse Medea die reeds ouderwets aandoet, maar de gedanst in strakkere kostuums zou ook nu nog bijzonder suggestief kunnen zyn. Dat is dan vooral te danken aan Rena Gluck, Rima Schenfeld en Gailay Gat, dan seressen die gave en indringende be wegingstechniek te zien gaven. Sterke typeringen de kracht van dit gezelschap leverde ook „Side show op dank zy Rina Schenfeld als een fascinerende bid sprinkhaan. Linda Hoes als gevolg van een liefde tussen Petroesjka en Swanhilda en Galyu Gat, de levens gevaarlijk' Gorgoon de vrouw met slangen als haar. wier ogen allen verstednden die ze zagen. Met Glen Tetley'a „Mythical hun ters" werd de voorstelling afgesloten van een gezelschap dat nog bouwt aan een meer eigen programma. Nu is het nog de geest van Martha Graham die in iedere produktie aan wezig is. Het is duidelyk geworden dat het slechts een kwestie van tyd is dat een eigen richting wordt in geslagen. Wielrennen Henk Nieuwkamp heeft gisteren op de wielerbaan van Tula een afvalwedstryd over zestig ronden gewonnen. De 25-jarige boek houder uit Borne versloeg in de eind sprint Janus Kekovski (Polen) en Ot to Benewitz (West-Duitsland), die op de tweede en derde plaats beslag legden. In de tandemwedstrijlen, ein digde het Nederlandse duo Jan Jan- sen/Leyn Loevesyn op de tweede plaats. De Nederlanders verloien in de finale van het sterke Russische team: Alexander Agapov en Igor Tselovalnikov. VOETBAL Indien tydens de bui tengewone vergadering van do KNVB over de promotie- en degra datieregeling zaterdag mocht worden besloten, dat niet drie maar twee clubs uit de eerste divisie degraderen, zullen RCH en WV, die met even veel punten (23) op de 17de en 18de plaats eindigden, op zondag 23 juni een beslissingswedstrijd spelen. Do wedstryd wordt op het HVC-terrein in Amersfoort gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7