Belgisch kabinet „om zomer door te komen TANKWAGEN GEKANTELD Arbeiders van hebben werk Renault hervat JAMIN Na ruim vier maanden Felle gevechten in Kanton tussen twee groepen Maoïsten Enorme achterstand in luto's en onderdelen Voorpost Iferbericht :ts warmer (met gevaarlijke vloeistof) DE MANTELSPECIALIST WW' REGENMANTELS 7eO/enka MANTELS DE MANTELSPECIALIST (9uc/ Qlteu wo •richt 1 maart 1860 DINSDAG 18 JUNI 1968 No. 32511 .EIDSCH m DAGBLAD leur: E. A E. vaD Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 [redacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 [RIJS (GPD) De 66.000 arbeiders van de genationali- le autofabrieken van Renault hebben vandaag, na een sta die een maand geduurd heeft, het werk hervat. In andere iabrieken, Citroën, Berliet en Peugeot en ook in de vlieg- ndustrie werden de stakingen vanochtend voortgezet. Aan- n de arbeiders bij Renault die door de communistische entrale C.G.T. beheerst worden vorige maand de sta- m in de machtige auto-industrieën begonnen, werd over Igemeen wel verwacht, dat ook bij de hervatting der werk- iheden hun voorbeeld gevolgd zal worden. lenault-directie heeft in grote de loon- en andere eisen in- gd. De stakingsdagen zullen Ie helft worden terugbetaald, de vakbonds-vertegenwoordi- \un bevoegdheden in het bedrijf licieel erkend zien. Omdat de inaliseerde Renault-fabrieken sociale strijd vanouds de voor- bezetten, vrezen de directies idere auto-industrieën, dat ook zware aderlating moeten on- om de arbeiders weer aan rk te krijgen. intussen een zware achter in te lopen aan auto's en on- in, die in en buiten Frankrijk isteld, en waarop vertegen- gers en klanten sedert een zitten te wachten. Ook de Ne- dse Renault-dealers hebben n groeiend tekort aan mate- e kampen nu, in het zicht van ;anties, de assemblage-bedry- Brussel door gebrek aan on- in al 25 dagen op verminderde hebben moeten werken. Per norden in Brussel 70.000 Re- auto's, vooral van het type R-4 16 gemonteerd, waarvan een deel voor Nederland bestemd Concurrentie hebben gisteren bij de directie ijs geïnformeerd naar de voor- jen die voor het buitenland ge- zullen worden, maar een con- intwoord kon men ons nog niet Of de export voorrang boven nenlandse markt zal krijgen, is vele punten, die vandaag of pas beslist zullen worden directeur-generaal van de Re- fabrieken, Dreyfus, evenwel ien oog zal hebben voor de van het buitenland mag zon- ier worden aangenomen, luto-industrie vertegenwoordigt euwendeel van het Franse ex- kkct. Haar concurrentiepositie ver West-Duitsland en Italië is ipa toch al kwetsbaar en zij de stakingen nu nog moeilij- worden. Onvermijdelijk is dat e hogere lasten aan salarissen lere sociale voorzieningen, de Renault-directie zich nu ziet, ook de verkoopsprijzen moeten stijgen. Of en wanneer anse frank gedevalueerd moet n, is dan ook een vraag, waar- ie regering vermoedelijk vooral ie hand van de buitenlandse Jcticven voor de auto-industrie algemeen en voor Renault in zonder het antwoord zal moe- ven. Een antwoord dat de re de buitenwereld echter zeker. S. ve nog tot na de verkiezingen schuldig zal blijven. Niettemin heeft het gaullistische regime met het einde van de stakin gen en de herverovering van de Sor- bonne-universiteit en het Odeon- theater voor de Franse kiezers het gezicht niin of meer kunnen redden De gaullistische propagandisten sloven zich intussen zichtbaar uit om alle sporen en herinneringen aan de dramatische revolutiedagen die het aanzien van de vijfde republiek zo veel schade hebben gedaan, zo snel en zo zorgvuldig mogelij'k weer uit te wissen. De regering heeft al aange kondigd dat zelfs de eindexamens toch nog normaal voortgang zullen vinden. Een zware schaduw op dat optimistische totaalbeeld wordt voor de regering alleen nog geworpen door de stakingen bij de staatsbedrijven van radio en televisie, die gisteren de vijfde week ingingen en waardoor de gaullistische propaganda nog steeds vleugellam blijft. Geen gevechten De Franse studentenunie (Unef), de belangrijkste kracht achter het stu- dentenoproer in Frankrijk, heeft gis teren beloofd verdere straatgevech ten te zullen voorkomen „tenzij de provocaties van de politie voortdu ren". Op een persconferentie gaf Sauva- geot, het hoofd van de Unef, toe dat „de studenten alleen de strijd zon der steun niet kunnen voortzetten". Sauvageot riep op tot vergaderin gen van studenten en professoren in alle Franse universiteiten om een na tionale vergadering te vormen, die later deze maand de hervormingen in het universiteitssysteem moet gaan bespreken. Een hoofdassistent van de facul teit van letteren en wijsbegeerte van de Sorbonne heeft gisteren in een lo kaal van deze faculteit een grote hoeveelheid ontplofbaar materieel, o.m. Molotow-cocktails, gevonden. Hij stelde de politie hiervan in kennis en deskundigen hebben daarop de voor raad weggehaald. Nabij Bunnik kantelde gister middag een Oostenrijkse tank wagen met een ontplofbare la ding. Het obstakel ligt er nog. BRUSSEL (GPD) Minister-pre sident Eyskens heeft gistermiddag de samenstelling van de nieuwe Belgi sche regering bekend gemaakt. Vol gende week dinsdag zal zij met haar regeringsverklaring voor de volksver tegenwoordiging verschijnen. Die verklaring zal niet veel nieuws meer bevatten, nadat de katholieke CVP en de socialistische BSP onder leiding van oud-premier Vanden Boeynants zo lang hebben gedokterd aan een akkoord tussen beide par tijen dat de nieuwe coalitie moest mo gelijk maken. De nieuwe regering, die na 132 da gen crisis tot stand is gekomen, telt 28 ministers plus de minister-pre sident. Van die 28 is zoals gisteren medegedeeld de helft Vlaming en de andere helft Waal. Prof. Eyskens zei van zichzelf: „De minister-presi dent is een soort vogel die nog niet aan de ornithologen bekend is Het kabinet is samengesteld uit 21 leden van de kamer, 7 senatoren en 1 buiten-parlementaire figuur: prof Vlerick. die staatssecretaris wordt voor de Vlaamse economie. Vier ministers uit de vorige rege ling zijn teruggekomen in de nieuwe: prof. Harmei voor Buitenlandse Za ken, Heger voor Landbouw, De Sae- ger voor Openbare Werken en De Van links naar rechts gouver neur Ferrier, minister-president De Jong en premier Pengel, ge huld in erekransen (kennelijk op maat gemaakt) na aankomst op het vliegveld Cocroeni voor een bezoek aan zuidwest-Suriname. Paepe voor Sociale Voorzorg. De nieuwe ploeg telt nog tien andere po litici. die vroeger al eens minister zijn geweest. De bekendsten onder hen zijn zeker de beide katholieken Le- fevre (die in het nieuwe kabinet het wetenschapsbeleid voor zijn rekening zal nemen) en Segers, die terugkeert naar het ministerie voor Landsverde diging. Vijftien nieuwe ministers bekleden die functie voor het eerst. Zoals bericht geven politieke krin gen in Brussel het nieuwe kabinet geen lang leven. Zelfs enige katho lieke ministers zijn van oordeel dat het alleen kan dienen „om de zomer door te komen". Daarna, zo menen zij, zal het moeten worden uitgebreid met Brusselse Franstalige socialis- Zuid-Afrika wil de goudprijs verhogen De Zuid-Afrikaanse minister van Financiën Diederichs heeft verklaard dat een verhoging van de interna tionale goudprijs de beste manier is om het internationale monetaire sy steem te versterken. De minister heeft voor het parle ment niet gezegd wanneer zijn land de verkoop van goud aan het buiten land zal hervatten. „Wij willen de prijs van het goud verhogen", zo zei Diederichs „niet al leen omdat dat in ons vooredel is, maar omdat dat in het voordeel van de gehele wereld is'.' ten (twee Nederlandstalige Brus selaars, de socialisten Vermeylen en Fayat, maken er wel deel van uit) of het zal moeten worden vervangen dóór dan wel gewijzigd worden in een drie partijen-regering. Voorlopig zullen de liberalen, zo als zij hebben aangekondigd, echter in de oppositie blijven. Zij vinden daar de volksunie met wie zij echter reeds voor de verkiezingen samen werking hebben afgewezen. Mellema volgende week voor rechter DEN HAAG (GPD) Het tweede kamerlid J. T. M. Mellema (44), fractievoorzitter van de CHU, zal zich woensdag 26 juni voor de Rot terdamse politierechter moeten ver antwoorden voor een aanrijding, die hij op 23 april op het kruispunt Bergselaan-Schieweg in Rotterdam veroorzaakte. Volgens de tenlastelegging ver keerde de heer Mellema, die inder tijd een receptie van zijn partijge noot Udink had oezooht, onder zo danige invloed dat hij niet in staat kon worden gëaent zijn auto naar behoren te besturen. Oorspronkelijk zou de rechtszit ting reeds woensdag zijn gehouden, maar de zaak is een week verdaagd. HONGKONG (AP) Kanton, de hoofdstad van China's provincie Kwantoeng, is een stad van terreur, bloedvergieten en dood geworden, al dus berichten, die Hongkong berei ken. Twee groepen van de rode gar de, die beiden beweren volgelingen van Mao Tse-toeng te zijn, bevechten elkaar in de stad met messen, revol vers en gummistokken. In beide groepen zijn anti-maoïsten binnenge drongen, terwijl andere anti-maoïs ten in het wilde weg bewoners van de stad neerschieten. Bilt verwacht van heden- tot mavond I tot zwaar bewolkt met plaat- enkele buien en vannacht hier ar mist. ikke tot matige wind uit zuide richtingen. Iets hogere tempe- ïn overdag. (Opgemaakt om 11.40 uur). fan tl verwac h ting storing met buien trekt weg, ge- door wat meer opklaringen, en wisselend bewolkt bij matige tussen zuid en zuidoost, iperaturen van 20 tot 22 graden, iter 16 graden. 'ruitzichtenperioden van vrij strandweer, maar door storin- uit Frankrijk ook nog een on- fckans. 19 JUNI 'op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur op: 1.14 uur; onder: 14.36 uur Water in Katwijk te 10.17 en dur, laagwater te 5.47 en 18.22 Qtunmei bestaat alt 16 pagina's Volgens de berichten, die in Hong kong zijn ontvangen, zijn reeds meer dan honderd personen om het leven gekomen. Daarbij zijn 47 personen, die levend verbrandden in het gebou wencomplex van de dr. Soen Jat-sen- universiteit, waarom de twee maoïstische organisaties vrijdag ver woed gevochten hebben. Manschap pen van het communistische leger doen wanhopige pogingen de ongere geldheden met tanks, gevechtswa gens en zwaar bewapende patrouilles de kop in te drukken. Volgens de „Zuid-China-Morgenpost" is in de stad een uitgaansverbod van kracht. De nationalistischChinese presi dent Tsjang Kai-tsjek heeft opnieuw een algehele burgeroorlog op het communistischChinese vasteland voorspeld. „In de niet al te verre toe komst zal de burgeroorlog aan het licht treden en zal het regime in Pe king instorten en vernietigd worden", aldus Tsjang in een verklaring te Taipei (Formosa). De nationalistisch Chinese president verklaarde een en ander tegenover kadetten van de cen trale militaire academie, die 44 jaar bestaat. 1 Huwelijken door I snurken bedreigd c? LONDEN (Reutei) Anderhalf miljoen huwelijken in Engeland ver keren in gevaar ais gevolg van het snurken van een van de partners, I variërend van een zacht gesteun tot een oorverdovend ia-Waai, aldus de keel-, neus en oorarts Robin in een rapport. Na bestudering van 200 gevallen kwam Robin tot de ontdekking dat er snurkers zijn die een geluidsvo lume van 69 decibel produceren, het geen vrijwei gelijk is aan het lawaai van een pn.nimati one boor (70S0 decibel) Vijftig procent van de ge vallen kan geheel worden genezen, maar voor twini ig procent, dat Is 300.000 echtparen, blijft de toestand hopeloos. BUNNIK (ANP) Een gekantel de Oostenrijkse tankwagen heeft gis termiddag bij Bunnik grote verkcers- stagnaties veroorzaakt. Omstreeks kwart voor vijf ging de zware kolos met zijn aanhanger op de rijksweg Utrecht-Arnhehi door nog steeds on bekende oorzaak ondersteboven. Hoe wel de combinatie naast de rijbaan terecht kwam en op zichzelf geen ob stakel voor het verkeer vormde, zorg de zij toch voor grote stagnaties. De automobilisten passeerden de plaats van het ongeluk uit nieuwsgierigheid zeer langzaam, waardoor langgerekte files ontstonden. De combinatie/die op weg was naar Italië, vervoerde maar liefst twintig ton explosiefsolvent-nafta. Geluk kig brak er bij het kantelen geen brand uit. De brandweer uit Utrecht, die onmiddellijk toesnelde, behoefde niet in te grijpen. Aanvankelijk was het de bedoeling de gevaarlijke vloei stof gisteravond over te hevelen, maar van dat voornemen heeft men voorzichtigheidshalve afgezien, ook al omdat een vonkvrije pomp niet tijdig beschikbaar bleek te zijn. In de loop van vandaag zouden besprekin gen tussen alle belanghebbenden plaats hebben over de vraag hoe en wanneer het obstakel verwijderd kan worden. Het verkeer ondervindt nu nage noeg geen hinder meer. Gisteren was dat anders, mede omdat het toeval wilde, dat er bijzonder veel toeristen op de Nederlandse wegen waren. De Westduiters vierden gisteren name lijk de „Dag van de Duitse eenheid" en velen hadden van deze vrije dag gebruik gemaakt om een extra dagje aan het weekeinde te knopen of zo maar eens te komen rondtoeren in ons land Op de wegen van de Ne derlandse toeristenplaatsen naar Duitsland was het bijzonder druk. De politie kon de drukte echter normaal wel verwerken, maar het kante len van de Oostenrijkse tankwagen gooide toch wat roet in het eten. Aan het einde van de middag stond er vanuit de richting Arnhem voor het verkeersplein Oudenrijn zelfs een file van ongeveer acht kilometer, terwijl het verkeer uit de richting Den Haag vast zat vanaf De Meern. (ADVERTENTIE) Neerlands grootste ijlt i specialist in ELKE DAG het gehele jaar door gevarieerde collectie TOPMODELLEN originele inaile modetinten vQ 5U de nieuwste 1 modellen /|0 50 en niet duurder LEIDEN Haarlemmerstraat 163 Rode hinderlaag in grensgebied Maieisië-Thai land KOEALA LOEMPOER (AP) Veertien politiemannen zijn in de oer wouden in het grensgebied tussen Maleisië en Thailand om het leven gekomen door een communistische hinderlaag, aldus heeft dc politie te Koeala Loempoer bekendgemaakt. In het gevecht zyn 16 andere politie mannen gewond. Volgens de politie moeten bij het korte, maar woeste ge vecht, dat zich gisteren afspeelde, verscheidene terroristen gedood of gewond zijn. De terroristen waren gewapend met handgranaten en auto matische wapens. Het gevecht met de politiestrijdmacht van circa 50 man* duurde slechts zes minuten. De terroristen verdwenen na de aanval in de oerwouden. Zij lieten een lang bloedspoor achter, wat erop wijst, dat er verscheidene doden of gewonden moeten zijn. Op het ogen blik zijn duizend politiemannen bezig met grootscheepse zuiveringsopera - ties in het desbetreffende grensge bied. Tot dusverre is nog geen spoor van de terroristen gevonden. ADVERTENTIE morgen voordeel abrikozenzuurtjes 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van V 17 Juni 1868: 5 Jl. Vrijdag-avond te half- 7? zes is in het Haagsche Bosch d p een particulier, die eenigszins t' g in beschonken toestand ver- l keerde, door vier, onbekende personen aangerand. Zij ont- namen hem zijn zilveren ta- baksdoos en juweelen doek- 2 speld. Zaterdag-morgen wa- j ren drie daders door de poli tie aangehouden. Op Woensdag 17 Juni des avonds te half liegen zal in de lokalen der werkmansver- eeniging „Nut en Genoegen" alhier de uitreiking plaats d hebben van de bekroningen, 2 op de laatst gehouden ten- o 1 toonstellingen toegewezen. <3K3SCKÖCSC*<SC)SCKÖK5SCK«^^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1