BIESHEUVEL LEVERT KRITIEK OP KABINET a f Laatste studenten nu uit Sorbonne verdreven <2B2> JAMIN Enkele schoten voor de boeg' gelost inkend beleid an Luns Onderzoek naar verwonding Engelsen bezorgden Danny Cohn-Bendit zeer koude douche SEl\-advies over werktijdverkorting euwo FERBERICHT iic Ontvlucht psychopaat vergreep zich aan meisje Gebrabbel voor de t.v. Roolvink vraagt: y NV. Y.d. Velde Citroën choc, manna (Sue/ Ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 JUNI 1968 No. 32510 EIDSCH DAGBLAD icteur: A. E. van Dishoeck [dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 ROTTERDAM, (GPD) Mr. B. W. Biesheuvel, de voor- 1 rj>r van de Tweede-Kamerfractie van de A.R.P., is er tegen, sta,i met ingang van 1 januari 1969 de loon- en inkomsten- isting worden verlaagd, zoals minister Witteveen van Finan- wil. Kr. Biesheuvel zei dit zaterdag op de deputatenvergadering de A.R.-Partij in De Doelen in Rotterdam, waar afscheid (•d genomen van de scheidende voorzitter, dr. W. P. Berghuis. He i Biesheuvel herinnerde eraan, 1 tijdens de kabinetsformatie bil van benadering bestond ten >n van de noodzaak van belas- •rlaging tussen anti-revolutio- en liberalen. De VVD vroeg mg voor belastingverlaging, de voor verbetering van de werk- I en lieid en voor verdere moder- ng van het produktie-apparaat. 1 belastingverlaging zou bete- dat de stijging van de over- ïitgaven kleiner zou zijn dan is ingekomen, zei mr. Biesheuvel, is sprake van een illusie. Het naar onze mening niet in. On- weging van prioriteiten is an- ii a: De AR-fractievoorzitter gaf aan minister Witteveen en het kabinet I het advies, dit najaar in de miljoe nennota niet alles overhoop te halen Hij vroeg zich af of er wel zo'n haast is bij de verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen, die prof. Witteveen nastreeft. De invoe ring van de nieuwe omzetbelasting (btw) is al een ingrijpende opera tie. De gevolgen daarvan moeten eerst worden afgewacht. „Het gaat te ver, dat wtf ons nu al uitspreken voor een belastingverlaging in 1970 en daarop in 1969 al vooruitlopen". Mr. Biesheuvel zei met nadruk, dat by de kabinetsformatie geen afspra ken zijn gemaakt over de datum van invoering van de belastingverlaging, de omvang ervan en de wijze waarop de verlaging zou moeten worden doorgevoerd. lenwe regering in België Missel .GPD) Aan het ein- TjJj de middag zou minister-pre- yt' Eyskens heden de samenstel- J ran zijn regering bekendmaken, len 29 ministers, onder wie itaatssecretarissen. Zestien van illen tot de katholieke C.V.P. •24fcn. 13 tot de socialistische Er zullen 14 Vlaamse en een aantal Waalse ministers ko- sta; tuil 13, Missei In zijn korte toespraak gaf de AR- fractieleider het kabinet „enkele schoten voor de boeg". Het toonde volgens hem naast veel goeds ook zwakke plekken. Het Europees be leid van minister Luns is aarzelend en onduidelijk, het hinkt op twee ge dachten, is een beetje Engels en een beetje Frans. De loonnota noemde de heer Biesheuvel „een misser", zowel door de éénzijdige beperking van de lonen die werd aangekondigd, als door het tijdstip van verschijnen. Hij verwacht een evenwichtig pakket van maatregelen, die niet alleen tot de lonen beperkt mogen blijven. De nota over de ontwikkeling van het noorden des lands „laat geen sterke indruk achter". •a Sprekend over de kritiek uit socia listische kring op dr. Zijlstra meen- ïister-president Eyskens wordt 9-ste geacht buiten de taaipro- n te staan en als bemiddelaar Politie-auto's hebben de toe- Wen optreden De socialistische gang tot de Sorbonne gebarrica dwi imeester va" Seraing. Merlot. ^eer(j nu hef Franse ministerie t vice-premier en minister van van Binnenlandse Zaken de uni- nmische Zaken. versiteit voor enkele dagen geslo- ils voorzier in het akkoord tus- ten heelt verklaard in verband JVP en BSP. dat werd uitge- met een onderzoek naar de ver- onder leiding van formateur wonding van een student len Boeynants, zullen er een ter voor de communotaire be- ingen en een voor de instellin- omen nu toe hebben de Franstalige ielse socialisten geweigerd hun werking aan het tot stand ko- van het kabinet te verlenen, laag zou premier Eyskens nog aatse poging aanwenden hen tot n te bewegen Politieke krin- te Brussel geven het nieuwe ka geen lang leven Ze zyn van eel dat de levenskansen zonder russelse socialisten nog gerin- bec'!e: Veranderlijke bewolking Bilt verwacht van heden- tot inavond ftnderlyke bewolking met plaat- enkele buien. Weinig wind. On- r dezelfde temperaturen als l»ag- (Opgemaakt om 11.40 uur) randverwaehting n -it„ zw k lagc-.ii ukgebied blijft bi) ons land. Ook morgen nog op buien Hal1 tot zwaar oe- Zwakke to' matige zeewind. temperaturen van 17 tot 19 zeewater if graden n. ^uitzichtenNog lioht onsta- iets te koe, door zeewind. 18 JUNI °p: 4.19 uur; onder: 21.03 uur op: 1.04 uur; onder: 13.24 uur. 'ater te Katwijk te 9.17 en 21.47 'ater te 4.53 en 17.22 uur sts: nummer bestaat uit 18 pagina's DR. A. VEERMAN voorzitter ARP de hy, dat men daar evenveel res pect voor de heer Zijlstra zou dienen op te brengen als andere partijen voor de heer Mansholt. Tenslotte waarschuwde hij tegen voorzichtig heid in de politiek. „Het is niet de voorzichtigheid, die ons creatief ver der brengt, maar de stoutmoedig heid". Op de deputatenvergadering werd meegedeeld, dat de nieuwe voorzit ter. dr. A. Veerman uit Rijswijk, 1144 van de 1310 uitgebrachte stemmen had gekregen. Zijn tegenkandidaat, dr. H. Jonker uit Amsterdam, had 166 stemmen op zich weten te vereni gen. De vertrekkende voorzitter, dr. Berghuis, werd op grootse wijze ge huldigd. DEN HAAG <ANP) De vorige week uit de gesloten afdeling van de rijks psychiatrische inrichting in Eindhoven ontsnapte psychopaat heeft zich weer bij de inrichting ge meld na vrijdag in de gemeente Ros malen een 17-jaiig meisje te hebben verkracht. Dit gebeurde aan de oever van de Maas by Empel, waar het meisje aan het zwemmen was. Hy heeft het meisje gedreigd haar te zullen vermoorden als ze hem bij de politie zou aangeven. De 35-jarige psychopaat behoorde tot de eerste verpleegdencategorie. Dat wil zeggen, dat hij gevaarlijk kan zijn. Van twee op 10 mei uit dezelfde inrichting ontsnapte verpleegden, volgens de Eindhovense politie even- eensg evaarlijke psychopaten, is er één, de 33-jarige H. Blinderman. in middels gegrepen. Hij werd in Ant werpen wegens een diefstal aange houden. De andere ontsnapte, de 28- jarige J. Penders, is nog spoorloos. De moeder en de broer van de vermoorde senator Robert Kennedy hebben zaterdag hun dank uitgesproken voor de kracht en hoop", die de familie heeft geput uit de reactie van het land op diens dood. ..Zij die het minst hadden, hebben het meest gegeven", aldus senator Edward Kennedy. De vader, de 79-jarige Joseph P. Kennedy, zat in een rolstoel naast zijn vrouw, doch sprak geen woord. „Wij zullen de beginselen waar voor Bobby zich heeft ingespan nen, voortdragen", aldus mevrouw Rose Kennedymoeder van de vermoorde senator. „Wij zullen hem eren, niet met nutteloze rouw, maar door te handelen om een eind te maken aan de honger van het volk in dit land en door te werken voor de grote 'massa van onmondigen, bij wie hij zo sterk betrokken was", aldus me vrouw Kennedy. PARIJS, (GPD) Zoals te verwachten was, heeft de Franse regering niet lang ge draald, om, na het Odeon- theater, dat vrijdagochtend Wm 1 K werd ontzet, de studenten ook uit de Sorbonne te verwijde ren. Gistermiddag voltrok die tweede operatie zich even vreedzaam, schoon niet geheel geruisloos. Na de evacuatie was het de rest van de dag wat onrustig in en rond het Quartier Latin, dat door gen darmes, oproer- en andere po litie werd beheerst. Groepen studenten trokken, arm in arm, door de buurt en bij ontmoe tingen met ordetroepen wer den er, bijna traditiegetrouw, van de ene kant keien en stuk ken asfalt en van politiezijde traangasbommen en -granaten uitgewisseld. Er vielen enige gewonden. Ook aan de herovering" van de Sor bonne lag een weloverwogen veld tochtsplan ten grondslag. Zaterdag hadden de studenten toegestemd in een grote schoonmaak van de Sor bonne, waar in de amfitheaters en collegezalen de elementaire hygiëne met revolutionaire voeten was getre den Ilopen etensresten, her en der verspreid, trokken ratten aan en de prefectuur bood daarom aan zoniet de orde. dan toch de netheid weer even te komen helpen herstellen. Maar met de werksters en de man nen van de vuilnisdiensten hadden de studenten 'tevens het paard van Troje in huis gehaald Een student, die in de nacht van zaterdag op zon dag wegens messteken naar een zie kenhuis moest worden overgebracht, werd voor de minister van Binnen landse Zaken aanleiding de politie het sein voor de aanval te geven. Een aanval, die, als gezegd, op geen en kele tegenstand stuitte, zodat enkele uren later ongeveer 150 studenten de Sorbonne verlieten en de politie de universiteit weer in handen had. Uit protest liet gisteravond de vak bond der linkse professoren weten, dat er voorlopig nog geen medewer king aan het afnemen van examens zal worden gegeven De revolutio naire studenten hadden, in samen werking met hun professoren, vorige week juist een plan opgesteld om in de Sorbonne. gedurende de grote va kanties. een „volksuniversiteit" te openen, waarvoor speciaal jonge ar beiders zouden worden uitgenodigd. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft bepaald, dat de Sorbonne enkele dagen zal worden gesloten opdat een gerechtelijk on derzoek kan worden ingesteld naar de omstandigheden waaronder de hierboven genoemde student gewond is geraakt. Als het onderzoek is voltooid, zal de universiteit weer worden openge steld voor studenten en onderwijzend personeel, maar zij zal niet meer als herberg of ziekenhuis mogen worden gebruikt, aldus de mededeling van het ministerie. De Sorbonne is sinds 13 mei door de studenten bezet ge weest. LONDEN ((«I'D) Daniel Cohn- Bendit, die vele B'itten aanvanke lijk hoge-blorddruk heeft bezorgd heeft zaterdag Engeland weer verla ten, ofschoon hij nog 'n kleine twee weken mocht blijven. Hij ging naar Frankfurt nadat hy in de paar da gen dat hy in Engeland is geweest, allen die zich wegens zijn komst ongerust hadden gemaakt, een ver rassing had bezorgd Want zijn ver schijning vormde een anti-climax. Danny's onsamenhangende ge brabbel voor de televisie liet de nuchtere Engelsen onbewogen. Hy leek meer op een vriendelijke tot vertroeteling uitnodigende teddybeer dan op de baarlykc duivel der rode revolutie. Callaghan. de Britse minister van Binnenlandse Zaken, die in het par- llement scherp werd aangevallen om dat hij Cohn-Beiuut had toegelaten, maakte er zioh met een paar grapjes van af. In Engeland krijgen agitators geen voet aan de grond. Eerder oefe nen de koele Britten op heethoofden een kalmerende invloed uit. Reden temeer om ze juist toe te laten! Het rammelende t.v.-interview met de twaalf apostelen van de interna tionale studenten-revolutie kreeg, mede door taalmoeilijkheden, meer en meer het karakter van een sati risch programma, vooral toen zij aan het slot mummelend de „Interna tionale" poogden aan te heffen Danny koos eieren voor zijn geld toen de Britse revolutionaire studen ten niets van een persoonlijkheids cultus wilden weten en hem en de Pakistaanse riikelui's zoon Tarik Ali de bons gaven. De douche voor Danny was zo koud dat hy verklaarde niet geïnte resseerd te zijn In de revolutionaire Britse studenten-beweging! (Zie verder pag. 2) (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Mi nister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de Sociaal-Economische Raad gevraagd hem advies uit te brengen over de sociale en economische aspecten van een verdere uitbreiding van de ar beidstijdverkorting. In I960 en 1961 werd Nederland geconfronteerd met een arbeidstijd verkorting van 48 naar 45 uur per week, waardoor voor giote groepen werknemers een geheel vrye zater dag werd verkregen. In grote sectoren van het bedrijfsleven ontwikkelde zich inmiddels een andere voim van arbeidstijdverkorting, nl. een verlen ging van de jaarlijkse vakantie van twee tot drie weken. Voorts wordt de laatste tijd, met name voor jeugdige en oudere werknemers een bepeikte verlenging van de jaarlijkse vakantie verwezenlijkt In 1967 en 1968 kwam voor ruim 500.000 werknemers via meerjarige contracten veidere arbeidstijdverkor ting tot stand. Ten slotte is het be drijfsleven in het kader van de vrije loonpolitiek in belangrijke mate over gegaan tot een arbeidstijdverkorting van een kwartier per dag, voor we- deiom ongeveer 500.000 handarbeiders Een nieuwe fase werd ingeluid toen de bouwnijverheid in zyn nieuwe cao een arbeidstijdverkorting van een half uur per dag overeenkwam. Deze bepaling werd onverbindend ver klaard, waarmee werd voorkomen dat een vrijwel continue en snelle beweging naar verdere verkorting van de wekelijkse arbeidstijd werd inge zet. In de adviesaanvrage vestigt minis ter Roolvink de aandacht van de raad op het belang van een geleide lijke invoering van een verkorting van de arbeidstijd. In verband met de hiervoor te brengen economische of fers moet er ruimte blyven voor an dere verbeteringen op sociaal terrein. Ook vraagt de minister aandacht van de SER voor de historisch ge groeide verschillen in arbeidstijd tus sen onderscheidene groepen van werk nemers. zoals tussen hoofd- en hand arbeiders. ADVERTENTIE y-.>- V. ZUYLEN V. NREVELTSTR. 372, WASSENAAR. TEL. 3013 ZOF.TERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 ADVERTENTIE De meest makkelijke verf heet ADVERTENTIE morgen voordeel 3 zakjes van 7S voor 59 niet duur wel heerlijk 1 Uit het Leidsch Dagblad van 16 Juni 1868: Hoewel het ongeloofelijh schijnt, is het toch waar, dat in den nacht van 31 Mei een goederentrein v. Parijs naar Vendóme den tocht niet heeft J kunnen voortzetten ten ge volge van het ontzaglijk aan tal rupsen die zich op de rails bevonden. Een uur en acht minuten heeft de trein stilgestaan. Geveilde perceelen. Ge houden verkooping aan den Burg alhier op 13 Jujiy, ten i overstaan van den Notaris Mr. H. ObreenEen heeren huis met open plaats, tuin, achterhuis en erve aan het Rapenburg. Wijk IV, No. 654 (thans no. 50). Kooper Dr. W. g Scheffer voor f 5.200.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1