Afbouw Bevrijdingsplein omstreden punt Huize „St. Maarten fraai gerestaureerd In Leiden zit een walvis in de boom Burgerijavond P.v.d.A. in Leiden-Zuidwest □Mngeiide ^noodzaak Er klopt niets van Wan historisch gebouw tot modern tehuis Boeiende expositie van „Nat. Historie in Hortus geopend ir [ATHRDAO 15 JUNI 19B8 LEtDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ion el; Verder deelt de kroniekschrijver lee: „men kon de armen meestal Heen van het allernoodzakelijkste oorzien: brood en turf. Om de kas ipg enigszins te spekken liet men en deel van de kinderen perken bij 'gd' e spinnerij van de fabrikant Hiero- "ec tonus van Beurden." Pi In 1881 brengt een lid van de „Ver- eniging in het belang der Weezen- erpleging" te Amsterdam een bezoek an het weeshuis. Over de huisvesting hij niet absoluut tevreden, maar de spijslijst is in orde. 's Morgens 'ordt ontbeten met wittebrood, tar- febrood en koffie of melk. Het menu iatb'oor het middageten is zondag soep :t vleesch; maandag bonen met Pek; dinsdag erwtensoep met reu woensdag rijst met spek of 'leesch, donderdag aardappelen met roente en vleesch, vrijdag gort; za- lerdag aardappelen met groente, 'ordt er vleesch of spek gebruikt ontvangt ieder plm. 2 ons per >fd. 's Nam. 5 uur wordt een bo- irham genuttigd en om 9 uur wordt lemelksepap gegeten". Hij rapporteert ook nog dat er aan !t huis een varkensmesterij is ver- iden. Door het huis werd ieder jaar ^500 halve kilo's spek verbruikt. LEIDEN „Bij dit gewij zigde plan is het algemeen be lang niet gebaat". In felle be woordingen uitte de heer Plu, voorzitter van de winkeliers vereniging „De Luifelbaan", zijn verontrusting over het ge wijzigde bestemmingsplan Zuid-West. De heer Plu en een aantal medebewoners van Zuid-West konden hun grieven tegen de manier, waarop het gemeentebestuur heeft voorge steld Zuid-West af te bouwen, kenbaar maken op een gister avond door de Partij van de Arbeid georganiseerde „hea ring", door gespreksleider M. van Aken vertaald met „bur gerij-avond". Vijftig belangstellenden waren naai de kantine van de Co-op aan de Rooseveltstraat, gekomen, waar zij achter de tafel de bijna voltalllige PvdA-fractie in de Leidse gemeente raad aantroffen. Ook de heer K. P. Post van de afdeling Stadsontwikke ling van Gemeentewerken was aan wezig. Twee fractieleden waren niet aan wezig, wethouder S. Sannes (wegens ziekte) en wethouder Piena (wegens vakantie;. De absentie van wethouder Piena gaf de discussie een wat eenzijdig karakter. Men uitte scherpe kritiek op zijn beleid, maar hij was er niet om dat beleid te verdedigen. In het geding was de leefbaarheid, het ver- zorgingspeil in Zuid-West. Verscheidene sprekers constateer den een gebrek aan algemene voor zieningen. „Waar blijft het cultureel centrum, het medisch-sociaal cen trum, een groter hulppostkantoor met meer dan een loket, een café restaurant?" De heer Plu constateerde het ont breken van winkels voor duurzame gebruiksartikelen. Volgens hem houdt 60% van de winkels aan de Luifel baan zich bezig met de levensmidde lenbranche. 7% met de geldsector. Van de overblijvende 33% werkt geen enkel bedrijf m de branche voor duurzame levensmiddelen. De voorzitters van de speeltuinver enigingen „De Vijf Hoven" en „Prin ses Beatrix" vroegen om meer ruim te en meer mogelijkheden voor club huizen voor de oudere jeugd, waar voor zij de tekeningen klaar hebben. Iemand stelde de vraag of de ver houding werken wonen recrea tie in Zuid-West door de eventueel te bouwen woontoren op het Bevrij dingsplein niet zal worden verstoord. De heer Post gaf een heldere uit eenzetting aan de hand van twee maquettes van het gewijzigde plan. Op grond van het feit dat het trot toir van het Vijfmeiplein eigenlijk te groot is voor een winkelplein zijn er kleine eenheden winkels geprojec teerd aan de kant van de Roosevelt straat om het dode punt daar op te heffen. Aanvankelijk zouden de win kels in kleine eenheden over de ge hele lengte van het plein komen, maar men denkt dit beter té kun nen gebruiken als parkeerruimte. Het andere" dode punt van de L-vorm van winkels ligt by de Churchilllaan. Oorspronkelijk zou er op deze plaats, parallel aan de flats aan het Bevrij dingsplein een langgerekt hoog ge bouw met winkels en flatwoningen komen. Onder meer omdat dit voor de bewoners van het Bevrydingsplein een grote belemmering zou beteke nen is het gebouw op papier inge kort en verhoogd. De hoogte ervan zal. als het plan wordt aangenomen, gelijk zijn aan die van de Rijnland flat aan de Churchilllaan en zo een duidelijk merkteken zijn als afbake ning van het winkelcentrum. Namens de P. v. d. A.-fractie con stateerde de heer Den Dubbelden dat er weinig was ingebracht tegen het schema van het plan. De heer Van Aken deelde mee dat de fractie uiteraard geen toezeggin gen kon doen omdat de wijziging van het bestemmingsplan naar zijn me ning een zaak is, die op stadsbestuur- lijk niveau moet worden uitgemaakt. EIDEN Na twee jaar in de rommel te hebben gezeten, zijn we nu als een phoenix uit de loop' herrezen. Deze woorden sprak prof. mr. W. L. G. Lemaire, voorzitter van de Stichting Huize St. Maarten" (aan de St. Jacobsgracht)de stichting die destijds werd opgericht on- ;r de naam „De Roomsch-Catholijke Armen en het Wees- en Oudeliedenhuis. Prof. Lemaire lelde op de restauratie van huize „Sint Maarten", ontstaan uit één huis door een armverzor- ir bij zijn overlijden nagelaten. Het kreeg toen de bestemming van vergaderplaats voor „armmeesteren" en weeshuis voor 20 a 25 kinderen. In de loop der eeuwen is dat ene huis uit- e ctgroeid tot een groot pand aan de St. Jacobsgracht en de Raamsteeg. Het oude gebouw had restauratie dringend nodig. Sommige plafonds bleken nauwelijks gestut te worden. waardige gebouw te revalideren tot een modern tehuis met. respect voor het historisch gegroeide". De 77 kinderen die nu in huize „Sint Maarten" wonen (de jongste is J lVz de oudste 1711. jaar» zijn inge deeld in zes groepen, waarvan er vier gemengd zijn. Elke groep heeft een j dagverblijf waar men het gezinsleven nabootst. Het is immers de bedoeling, dat veel kinderen uiteindelijk weer in I het huisgezin terugkeren. De kinderen eten niet op zalen, maar ook in de dagverblijven. Er ls naast elk verblijf een kleine keuken. Voorts zijn er toi letten en badkamers. De grote keu ken van het huis is van alle moderne gemakken voorzien zoals „warme pla ten" om te voorkomen dat het eten afkoelt. Op de slaapzalen heeft men af scheidingen gemaakt rond de bedden, zodat het lijkt of het halfhoge ka mertjes zijn waarin behalve een bed ook een wastafel is aangebracht. De I kinderen hebben er door het opplak ken van plaatjes en foto's aan de houten wanden hun eigen hokje van gemaakt. De oudere meisjes hebben op de tweede verdieping allen hun eigen kamertje, een ruimte waar me nige student jaloers op zou zijn. Het centrale stuk van de ten toonstellingeen door R. van As- I sen geschilderde voorstelling van\ de harpoenering vanaf een jager van een walvis met rechts op de\ achtergrond de Willem Barendsz.\ Dank zij een voortreffelijke op-1 bouw, schildering en belichting ivordt een vloeiende overgang ver kregen tussen het driedimensio nale plecht van de jager met har poenkanon en de tweedimensio nale schildering van de entourage. Dit harpoenkanon is een origi neel exemplaar van de Willem Barendsz, door het Leidse muse um aangeworven toen dit walvis- fabriekschip uit de vaart werd ge nomen. (Foto LD/Holvast) Kinderen d. rda Iet weeshuis werd destijds ge- cht door dr. Gerardus van Swieten, ^toemd leerling van Boerhaave en - 5 er lijfarts van keizerin Maria The- ia van Oostenrijk. Voor 1739 wa- ji de r.-katholieken niet in staat *s voor de armen te organiseren in ■band met het uitgevaardigde kkaat tegen de Paapsche stoutig- 1", dat onder meer de uitoefe van de r.-katholieke godsdienst het openbaar verbood. Pas in 1767 :g men vergunning de r.-katho- armen en wezen onder te bren- in één huis. Tot 1787 was het aan de St. Jacobsgracht alleen igenshu5>s, maar in 1807 werden jens, meisjes èn oudelieden in huis ondergebracht. na« Tijdens de ramp door het springen n het kruitschip [in het Rapenburg td 't gebouw ernstige schade. Twee later, in 1809, werd het huis rbouwd. Ook in 1860, 1829 en 1868 nden verbouwingen plaats. Bij de «itste vernieuwing werd de capaci- 2{it op 250 gebracht; het huis had en 140 inwoners. Nu, na diverse u>t- tidingen is die capaciteit gesteld 82 kinderen. Wel een bewijs hoe ,]j inig bewegingsruimte destijds de eeskinderen was gegund! m Huize „Sint Maarten" wordt nu ge- door de zusters Dominicanessen, oor de komst van deze zusters in 116 was er nog een ander R.-K. Pa- ichiaal Armbestuur, dat in 1916 met j®, it van de St. Jacobsgracht een fu aanging. Sindsdien ging het het eeshuis steeds beter. De donkere tij- van honger en armoede waren djT 180 constateert een kroniek- ^jhryver, dat „de hooge prijzen dex vensmiddelen de regenten noopten it bezuiniging" en dat „voorlopig het brood der weeskinderen geene aas werd verstrekt". In 1824: „Ter ilegenlieid van de 250-sten gedenk- ig van Leidens Ontzet is den 3den ctober op verzoek van Burgemees- nen en voor rekening der Stad, aan e Armen en Weezen brood en haring tgereikt". Onder het gezag van de regenten waren er dikwijls moeilijkheden ge weest met het burgerlijk gezag. Aan vankelijk was een rentmeester inge steld van „den Hervormden Gods dienst". Op 19 maart 1805 vaardigde de Raad van de stad Leiden een strenge resolutie uit waarin werd be paald dat er geen bedeling mocht plaats hebben zonder opgave van ar beid en loon. Zij die een ontuchtig, ergerlijk of schandelijk leven leidden, mochten niet bedeeld worden. Verder werd bepaald „dat ouders die hunne kinderen verlaten, als onnatuurlijke menschen aan den lijve zouden wor den gestraft". De gevelstenen die in de loop der eeuwen zijn aangebracht, hebben bij de restauratie een plaats gekregen in de binnenmuren. Zo is er de prachti ge gedenksteen met het opschrift: „Toen D'Arme Roomsche Wees, Wan hopend Neder zat. Of, Schreyend, Doolde Op 't Puin Der Half Verwoes te Stad, Werd Hem Op D'Eigen Grond Van Zijn Vernielde Woning, Dit Ruim Verblyf Gesticht,DoorHol- lands Eersten Koning. Thans Zeg- Een van de drie binnenplaat sen van huize „St. Maarten". In verband met de restauratie van het gebouxv is ook de tuin opge knapt. Foto LD/Holvast) nen Hier Te Zaam Des Voisten Gunst en Deugd, Behoeftige Oudei- dom En Hulpelooze Jeugd. Help Nu, Weldadigheid. Dit Werk Der Liefde Krooenen. De God Der Liefde Zelf Zal 'T Eenmaal Ryj'lijk Loonen". Architect B. van Oerle van het bu reau Van Oerle-Schrama en Bos heeft van 't eeuwenoude gebouw aan de St.-Jacobsgracht een modern te huis geschapen met lichte klem-en en uitstekende voorzieningen op het ge bied van water, licht verwarming en ventilatie. Er is bijzonder veel aan dacht besteed aan de afwerking. Elk vertrek is zo veranderd dat er een maximum aan ruimte en sfeer tot stand kwam. De kosten van de res tauratie, uitgevoerd door de aanne mingmaatschappij v/h Bik en Bree- develd, worden geraamd op f 1.400.000. De architect heeft het als zijn op dracht gezien het „slonzige, merk- Voorts zijn er in het gebouw spreek kamers voor de kinderen (het contact met de ouders wordt zoveel mogelijk onderhouden), lokalen voor vrjje ex- j pressie, ziekenzalen, een fraaie aula met een breed toneel, een kapel, een eet- en recreatieruimte met keuken voor de zusters en een spreekkamer voor de psycholoog die vast aan het huis vei-bonden is. Voor het interieur heeft men har moniërende warme kleuren gebruikt. In de benedengangen hangen oud- Hollandse tegels die tijdens de ver bouwing onder de vloer van het huis zijn gevonden en van grote waarde bleken te zijn. Op het ogenblik wonen er in huize „Sint Maarten" nog veertien bejaar den van wie de jongste 83 en de oud ste 94 jaar is. Het is de bedoeling dat het huis op den duur alleen voor kinderen zal zijn; daarom neemt men geen nieuwe bejaarden meer op. Ir. C. M. J. T. K. Han, vice-voor- j zittcr van de stichting „Huize Sint 1 Maarten" zegt: „Als je deze inricli- ting bekijkt, zou je bang worden dat j i de kinderen hier niet meer weg wil- j len. Maar voor deze kinderen die toch j al zoveel moeten missen, is immers niets teveel?". I Een kijkje in een van de ge zellig ingerichte dagverblijven. Elk verblijf heeft een radio- en televisietoestel, een boekenkast, een royale bergplaats en centrale verwarming. (Foto LD/Holvast) LEIDEN In de Sleutelstad zitten de walvissen in de bomen. Ze blijven er zitten tot 15 september, wanneer de hedenmiddag geopende expositie in de Orangerie van de Hortus over walvis sen en walvisvaart, georganiseerd door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden weer wordt gesloten. Het is af gezien van een bescheiden expositie enkele jaren geleden de eerste Leidse tentoonstelling van dit museum sinds 1914 Er klopt eigenlijk niets van, van deze expositie. Allereerst het onder werp: walvissen :zijn geen dieren die aan de wal léven en bovendien zijn het geen vissen maar zoogdieren. Heel speciale Zoogdieren zelfs want de grootste onder hen, de blauwe vin vissen. kunnen een Jehgte van 33 me ter krijgen en zijn daarmee de groot ste nog op aarde levende dieren. Maar ook de plaats van de tentoon stelling is in wezen helemaal fout: walvissen horen niet thuis in de bo men, zeker niet tussen de beroemde I bomen van de eerbiedwaardige Leid- I se Hortus. j Inderdaad, deze situatie is volko men dwaas, maai daar kunnen het I museum en de organisatoren van de tentoonstelling niets aan doen. Het f museum aan de Raamsteeg is al tientallen jaren veel te klein zelfs om I als een soort pakhuis te fungeren voor de rijke collectie, die jaar 'in jaar uit wordt aangevuld. Tentoon stellingsruimte in het museum is er niet. de instelling moest al jaren ge leden voor het publiek vooi bezichti- ging worden gesloten en het mate riaal is zo opgepropt opgeslagen, dat het zelfs zeer moeilik is om over een j of ander onderwerp een expositie te organisei'en. Onder die omstandighe den is de staf van het museum van- I zelfspreken ook niet berekend op de j inrichting van exposities. Dat niettemin deze tentoonstelling I thans tot stand is gekomen is te dan- I ken aan het enthousiasme van de di- I recteur prof. dr. L. D. Brongersma I en een tiental van zijn medewerkers, die een kansje schoon zagen buiten eigen terrein maar in de eigen Sleu telstad eindelijk weer eens iets j uit het eigen bezit te tonen. De Oran- gei'ie, waar in de laatste jaren al de j Aquahortus en de Teriahortus een gastvrij onderkomen hebben gevon den, staat in de zomermaanden leeg wanneer de planten uit warmere dan Hollandse sti-eken veilig in de buiten lucht geplaatst kunnen worden; in de wintermaanden worden zij liefde rijk verwarmd in deze Orangerie. Het Leidse museum kreeg enkele jaren geleden het verzoek, op bijzon der korte termijn (ruim twee weken) een tentoonstelling in te richten op Terschelling over de walvisvaart. Het museum was daarbij eigenlijk inval ler voor een andere instelling, die op het laatste nippertje verstek moest laten gaan. Het lukte dank zij enkele medewerkers van het museum die de uitdaging te provocerend vonden om er zich vanaf te maken met het ar gument dat het te kort dag was. La ter is deze zelfde maar uitgebreide tentoonstelling nog eens opgebouwd in het Gelderse Rossum en in het Rotterdamse Blijdorp. Nu is over hetzelfde onderwei-p de Leidse expo sitie opgebouwd, maar in geheel nieuwe en zeer uitgebreide vorm. De tentoonstelling geeft een rijkge schakeerd beeld van de walvissen en de jacht die op deze dieren gemaakt werd door de Nederlanders, van een grijs verleden tot het verrassend ac tuele element van het haringworm pje van vandaag toe. Er zijn geraamtes van walvissen te zien tegeneen achtergrond van voortreffelijk op werkelijke grootte getekende exemplaren zoals zij in de natuur voorkomen. Voorts zyn er af beeldingen van de walvisvangst in vroeger tijden en van logboeken van oude walvisvaarders, modellen van vroegere instrumenten en werkelijke exemplaren van werktuigen en wa pens die in de moderne walvisvaart worden toegepast. De Nederlandse walvisvaart stamt uit het midden van de zestiende eeuw maar kwam pas goed op dreef na de oprichting van de Noordsche Com pagnie in L614. Al spoedig werden de Nederlanders toen de voornaamste leveranciers ter wereld van Walvis traan en baleinen. In 't midden van de achttiende eeuw waren zij eigen lijk de enige 1 everanciers voor ge heel West Europa. De enorme vang sten van die tijd lijken haast onvoor stelbaar wanneer men bedenkt dat dit met uiterst primitieve middelen gebeurde, iets waarvan deze tentoon stelling in Leiden een indrukwekkend beeld geeft. Toen de vangsten in de noordelijke ijszeeën aanzienlijk terug liepen door overbevissing vond men in de zeeën rond de zuidpool nieuwe jachtterreinen, maar daar werd al lengs de vangst door concurrentie van andei-e mogendheden ook langza merhand fataal voor het voortbe staan van de economisch aantrekke lijke soorten. De Napoleonttische tijd maakte een einde aan de Nederland se walvisvaart, die over het alge meen overigens pas weer tot bloei bloei kwam na de invoering van de stoomschepen en de uitvinding van het harpoenkanon. De meest recente opleving van de Nederlandse walvis vaart was de periode van de twee Willem Barendsz-schepen, die van 1946 tot 1965 een oude Hollandse glo rie in ere hebben hersteld. Van de laatste Willem Barendsz heeft het museum indertijd enkele belangrijke uitrustingsstukken (om, een harpoenkanon) kunnen aanwer ven toen het schip uit de vaart werd genomen. Dit kanon prijkt thans in een soort „panorama Mesdag" van de Antarctische zee op de expositie. Deze voorstelling is ongetwijfeld het hoogtepunt van de tentoonstelling. Dit centrale deel van de expositie toont, samen met andere voorbeel den, duidelijk aan wat enthousiasme en vakmanschap vermogen, zelf* wanneer organisatoren van een ten toonstelling als deze te kampen heb ben met zeer gi-ote moeilijkheden en uiterst bepeikte middelen. De teke naar R. van Assen (die terecht zijn naam gaf aan een van de jarens op zijn meesterstuk dat op de expositie te bewonderen valt) heeft naast zijn gewone wei"k voor het museum gedu rende enige maanden naar schatting 500 uren overwerk gelevei'd om wer kelijk voortreffelijke schilderingen tot stand te brengen, die het in de dimensies van de beschikbare ten toonstellingsruimte verbluffend goed doen. De effecten die hij heeft weten te bereiken zijn bewonderenswaardig. Maar eenzelfde, hoewel voor de be zoeker niet zo aansprekende presta tie is geleverd door alle krachten van het museum die in korte tijd een plantenkas hebben weten om te tove ren in een expositieruimte e n deze vooi-zien van een tentoonstelling, die het museum alle eer aandoet en waard is door velen bezocht te wor den. Kan. als deze tentoonstelling een succes wordt, dit een stimulans zijn voor de overheid, de middelen op al lerlei terrein beschikbaar te stellen voor een werkelijk girandioze exposi tie van het rijke bezit van het mu seum, wanneer dit in 1970 het 150-ja rig bestaan viert? Het is te hopen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3