Frankrijk Strijd om zelfbehoud beheerst de politie! van Suriname ontlast zijn hoofdstad cultureel en economisch Concorde welvaartsbron voor modern Toulouse rrenti t scl: i het n aai :i de «ATERCAO 15 JUNI 1968 t eer nger Toen het onlangs tot officiële onderhandelingen kwam over het grensconflict tussen Suriname en Guyana kon met redelijkheid gesteld worden, dat er één grote over winnaar was: Johannes Adolf Pengel, Surinames handige premier, die met zijn poli tieke feeling de Surinaamse bevolking aan zijn voeten heeft gekregen. Als één blok hebben zijn politieke aanhangers en tegenstanders zich achter hem geschaard toen het conflict midden-januari tot een climax dreigde uit te groeien. Wat Pengel misschien in zijn stoutste dromen niet had verwacht is gebeurd. Premier Pengel, de sterke man van Suri name, Na de verkiezingen in maart 1967, toen een afsplitsing van zijn Nationale Partij Surina me hardnekkig begon te knagen aan zijn prestige, dreigde zijn aanzien bij de bevol king een onherstelbare deuk te krijgen. Er kon geen beleid gevoerd worden, daar Pengel in het parlement onzeker was van de steun van zijn coalitiegenoten, de „Actie groep", een afsplitsing van de Hindostaanse party. De economische planning lag stil, om dat er geen gelden waren, ondanks de f 240 miljoen die Nederland had gevoteerd voor het nieuwe Vijfjarenplan, en waarvan de voorwaarden voor Suriname een al te dras tische ingreep betekenden op het interne po litieke beleid. Kortom, Suriname bevond zich politiek en economisch in een periode van stilstand, een toestand die zelfs voor de meest verbeten aanhangers van Pengel onaan vaardbaar was. Toen kwam de toespitsing van het grensge schil met Guyana als een door God gegeven geschenk, een geschenk dat gretig door Pen gel werd geaccepteerd om zijn populariteit te testen en de Surinaamse bevolking achter zich te scharen. Nederland was als oud ko loniale mogendheid de rol van stootblok toe bedacht, een rol die het bij de sterk geëmo tioneerde volkeren in ontwikkelingslanden tijdens crisisperioden altijd uitstekend doet. De gehele Surinaamse politiek wordt bepaald door twee factoren: de kleine gemeenschap waarin zich het politieke spel afspeelt en de individuele drang tot economisch zelfbe houd. Tegen deze achtergrond krygen de middelen die vereist zyn om als individu bestaanszekerheid te hebben een geheel an dere dimensie dan de Westeuropeaan ze toe kent. De politieke sfeer waarin Suriname leeft, doet denken aan dictatoriaal bestuurde lan den. Feitelijke constateringen van bestaande situaties worden gezien als kritiek en kritiek is altyd negatief, ja zelfs verraad aan de na tionale zaak. Dit heeft ertoe geleid dat in Suriname wan trouwen en achterdocht de ondertoon vor men van elke communicatie en van elke handeling. Intelligente jongemannen, die vooraanstaande posities bekleedden in het overheidsapparaat en door hun kritische be geleiding van de bestuuriyke werkzaamheden als verdacht werden beschouwd, zagen zich op een zijspoor gerangeerd. Zy worden niet ontslagen, maar benoemd tot ambtenaar ter beschikking, hetgeen net zo veel wil zeggen, als blijf maar thuis, je krygt je salaris wel en hou verder je mond dicht. Op deze wijze is een groot aantal bekwame lieden dat het niet eens was met Pengels opvattingen vleu gellam gelegd en gedoemd een gefrustreerd leven te leiden totdat zy het land verlaten of vroeg of laat tot Pengels machtige Natio nale Pary Suriname toetreden. Wie daarom als Creool carrière in Suriname wil maken is genoodzaakt lid te worden van de Nationale Partij Suriname, zelfs als hij het hartgrondig oneens is met het partij programma. Men vindt dan ook by Pengels aanhangers velen die het niet eens zyn met zijn beleid en politieke opvattingen, maar louter om de bestaanszekerheid de schijn wekken lid te zyn van de Nationale Party Suriname. De vrees waarin velen leven wordt het best getypeerd door het steeds meer her haalde „don't quote me" (citeer mij niet) in dien de politieke situatie ter sprake komt. Inlichtingendienst Om geïnformeerd te zijn over de handel en wandel van zyn volgelingen en tegenstanders heeft premier Pengel een informatiedienst ingesteld die vrij effectief werkt en door de hele samenleving posten wist op te bouwen. De activiteiten beperken zich niet tot het op- schryven van nummerborden van auto's bij oppositieleden, het afluisteren van gesprek ken tijdens recepties of in de bars van hotels. Ook moderne elektronische apparatuur wordt ingeschakeld. Het is vooral tegen deze kunstmatig opge wekte sfeer van intimidatie en achterdocht dat de oppositiepartyen, de Progressieve Na tionale Party van de ex-minister van Op bouw, Just Rens, en de Hindostaanse Vatan Hitkarie Partij van Lachmon heftig in verzet komen. Just Rens: „Nog één stap verder en Pengels inlichtingendienst terroriseert het gehele land. Er zyn reeds wapens binnengekomen voor de inlichtingendienst, maar minister van Justitie, mr. Manlchand heeft ze in be slag laten nemen, daar de gewapende poli tie onder zijn beheer valt. Sinds de inbeslag neming mag de heer Manichand niet meer voor de televisie verschynen". De kritiek van de Progressieve Nationale Partij, waarin bijna alle „verbannen" pro gressieve Surinaamse intellectuelen zich heb ben samengebald, richt zich voorts tegen de willekeur waarmee geregeerd wordt en tegen de grote, miljoenen guldens kostende ontwik kelingsprojecten die geëntameerd worden, terwijl aan de projecten voor de kleine man, zoals de volkswoningbouw, geen aandacht wordt geschonken. De houding van de Hindostanen in de hui dige politieke situatie wordt beheerst door grote terughoudendheid wat betreft de kritiek op Pengel. De grootste Hindostaanse partij, VHP, die acht jaar lang de coalitiegenoot was van Pengels Nationale Party Suriname, volgt thans een oppositiepolitiek, welke erop ge richt is zo snel mogelyk weer met Pengel in zee te gaan. Hierbij gaat men er van uit dat volgens de inmiddels uitgelekte volkstelling van 1964, zestig procent van de Surinaamse bevolking uit Aziaten (Hindostanen en Java nen) bestaat, en Pengel vandaag of morgen toch genoodzaakt is met de VHP een rege ringscombinatie te vormen. De grote zwakheid van de joviale premier Pengel, die voor iedereen een bon mot over heeft en die het land gedurende de vijf jaren dat hij nu aan het bewind is economisch veel sterker tot ontwikkeling heeft gebracht dan zijn voorgangers, is dat hij niet vol doende weerstand kan bieden aan de kliek van „ja"-knikkers die hem adviseren. Deze kliek waarmee hij omringd wordt, meent bij hem in het gevly te moeten ko men indien ze hem adviseert tot maatrege len die hem gemakkelyk tot despoot en volksmenner kwalificeren. Het gedrag van de ze lieden wordt bepaald door drie motieven: geldingsdrang, status en financieel voordeel. In haar eerzucht verliest de kliek alle nor men bij het verstrekken van adviezen aan Pengel. De Surinaamse premier die zich door intensieve zelfstudie heeft opgewerkt van on derwijzer tot een politicus, die in staat is een moeilijk bestuurbaar land met vyf verschil lende bevolkingsgroepen uit vyf continen ten in het gareel te houden, dreigt het slachtoffer te worden van degenen by wie de vriendschap een dubbele bodem heeft. Uiterlyk probeert hy zich hiertegen te wa- deze De A DU tl penen door intimidatieschilden als bi guards en wachten om zyn sobere woniniad, de villawijk Zorg en Hoop. Innerlijk tra banl hij troost te vinden bij de gedachte dat de enige bindende factor is die de bevoll groepen vreedzaam naast elkaar kan laj*en leven. Voorlopig is premier Pengel erin geslaagd irofi bevolkingsgroepen byeen te houden. Otjandt het deksel van dit vreedzaam samenleven het al. De Hindostanen, die de grootste nomische macht in het land vertegenwt jjj, digen beginnen hun rechten op te ei ln Planmatig werken zy aan hun toekomst, het economische, sociale en politieke v Daartegenover staan de Creolen, die te i nig actief zyn om hun positie veilig te stiC len en menen dat alleen het lidmaatschs kaartje van een party de garantie voor Plai toekomst is. In de strijd die zal volgen maar één winnaar: de sterkste. Just Rens, Pengels tegenspeler, leider i de Surinaamse oppositie. i W H toel( 1 rbanl (ere t S kan rei sc nde ^Jfcorde ftebbi Toulouse, de steeds groeiendon z\ch mo mster derniserende Franse stad, vanuU& lucht ge zien. yntge )ank rika en Europa gevoerd. Een wed-y^ tegel de klok, omdat de Ver. Staten eenjgen> re volutionaire luchtgigant de Botg 0 stapel hebben staan, die de grote cy,urreiJ van de Concorde moet worden. De Concorde ligt echter in het tijc^i niet alleen voor, maar wist die voor.ro] volgens Sud-Aviation, ook nog aanzien.^ te voeren, doordat de Amerikanen, ai hand van de ervaringen in de Vietnam-™ 111 c (jeei verw log, het principe van de beweegvare vlei^ waarmee de nieuwe Boeing zou worden gerust, weer geheel opnieuw onder de t Dtwlj hebben moeten nemen. Voorsprong op V.S. In Toulouse meent men te mogen voorsj lem, dat de Concorde daardoor nu zeker i voorsprong van vyf jaar op de Boeing heientev Die bewering hoeft nog niet eens Europ grootspraak te zijn, wanneer men weet, de helft der bestelde Concordes voor Ami ipre kaanse maatschappijen kon worden gefcee* teerd. Ondertussen heeft men in Toulouse jj1 wakkere industriële oog al weer veel vei {en op de toekomst gericht en in de Europ t ad ruimte laten rondwaren. Na de Concoipink waarvan het produktieschema voorlopig 1974 reikt, hoopt men n.l. een heel stuk vorderd te zyn met de Airbus, die driehi ndit derd passagiers zal kunnen bergen en welks aanbouw, behalve Frankryk en En *®j" land, ook West-Duitsland zal zyn betrokk zodat Toulouse voorlopig nog wel werk j(Jed de winkel denkt te hebben. Een winkel zijn klanten uit de hele wereld betrekt waarvan de directie op de (groot) Europ éénwording vooruitloopt. laa' Bd F id: fold LD EXTRA A Het is een verkeerde gedachte Parijs met geheel Frankrijk te vereenzelvigen. Welis waar heeft Parijs eeuwenlang zijn greep op de rest van het land versterkt uit vrees dat het centralistische monopolie zou worden bedreigd. De laatste tientallen jaren, zeg sedert de tweede wereldoorlog, is Frankrijk echter intensief bezig zijn hoofdstad economisch en ook cultureel te ontlasten en wordt de provincienieuw leven ingeblazen. Hele universiteitssteden worden uit de grond gestampt, huizen van cultuur geopend en (vooral ook) economische centra gesticht en uitgebreid. Een goed voorbeeld van zo'n operatie op bre de schaal, waarvoor generaties de tijd geno men is, vormt de stad Toulouse. Een stad die met haar kloosters, en andere historische monumenten op een verleden van zo'n slor dige tien eeuwen mag bogen. Als handels- en cultuurcentrum is ze nu een heel nieuw hoofdstuk begonnen. Vooral in deze stad, die altyd veel Spanjaarden en ook Joden had aangetrokken, kwam de decentralisatiepoli- tiek op tyd. Als middelpunt van landbouw en veeteelt (met name de zware trekpaar den, die in de buurt werden gefokt, hadden in het pre-tractorentydperk een hoge repu tatie te verliezen) moest ook Toulouse de klok nodig verzetten en niet in de laatste plaats, omdat de bevolking zich, sedert de onafhan- keiykheidsverklaring van Algerije, boven dien nog met tienduizenden voormalige co lons of zwartvoeten had uitgebreid. plaren per maand, ook de kleine driehonderd Franse luchtreuzen de Caravellee geboren, en bij Sud-Aviation staat nu, naast de Concor de, ook de Airbus op stapel. Luchtreus De geboorte van zo'n luchtreus is natuur lijk geen peuleschll. Aan de Concorde, die in de vliegtuigbouw de Trans-Engelse samen werking weer tot een vleugje leven verwekt, zal veertien jaar door de ontwerpers, in genieurs en arbeiders gewerkt zyn, als deze gigant, zo alles verder meeloopt, in 1971 zijn (beweegbare) neus eindeiyk door de wolken mag boren. We hebben het pronkstuk vanaf een veilige afstand mogen aanschouwen nadat eerst alle fototoestellen en camera's en zelfs mag- netofoons zorgvuldig in beslag waren geno men. Met zyn byna zestig meters lengte en zyn plaatsruimte voor 132 passagiers, belooft de Concorde nog wel enige tyd van zich te zullen laten spreken. Die data zyn, zoals men byna wekeiyks in de pers kan lezen, al heel wat keertjes ver schoven. Sedert februari en maart van dit jaar luidt de jongste streefdatum nu okto ber. Bij Sud-Aviation gaf men ons echter al fluisterend toe, niet ontevreden te zullen zijn als de Concordevoor het einde van dit jaar zijn eerste proefvlucht zal mogen ma ken. Liefst natuurlyk in Frankryk, maar desnoods in Engeland. Ondertussen zyn door zestien nationale luchtvaartmaatschappijen al 74 Concordes besteld. Tegen het zoete prysje van ongeveer honderd miljoen Franse Franken (terwijl een Caravelle er „slechts" vijftien kost). Men rekent, dat er zo'n hon derd en vyf tig Concordes aan de man moeten zijn gebracht, aleer de kosten gedekt zullen wezen. De grote wedstrijd, die de Concorde nu al levert, wordt ondertussen minder tussen Frankryk en Engeland, dan wel tussen Ame- Vliegtuigindustrie De Concorde nu nog in maquette de vliegreus welke tot stand komt door Frans-Engelse samenwerking zal straks de wereld weer kleiner maken. In het licht van die bevolkingstoename in nauweiyks twaalf jaar is de stad met haast vierhonderdduizend zielen byna verdubbeld kan Toulouse van geluk spreken, dat al in de eerste wereldoorlog door een ingenieur, die toen in zyn privé werkplaatsje een eigen vliegtuigje in elkaar knutselde, de grondslag werd gelegd voor een vliegtuigindustrie, die vandaag tot de machtigste centra ter wereld behoort. In de enorme fabriekscomplexen van Sud- Aviation die door de regering al lang zijn genationaliseerd, werken nu 28.000 arbeiders, of wel ruim een kwart van de ongeveer hon derdduizend Fransen, die vandaag in de vlieg tuigindustrie hun brood verdienen. Hier in Toulouse werden, a raison van twee exem-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10