Luchtbrug naar Berlijn? Cash? Cash! actie dan parodie Acht satellieten naar ruimte met één raket zomerse ideeën Dr. Buiter hoogleraar „Intiem rapport Bonn zoekt passend antwoord op Oostduitse provocatie GEEF VADER FOTOSPULLETJES LEIDEN Voor militaire VADERDAG verbindingen VS Concert Juliana e Rijnsburg Academische examens Gevangenen in Zweden krijgen pornografie naar keuze Engeland akkoord met uitlevering James Earl Ray Familieberichten Goede eersteling van Paul Collet 5? Films in Leiden VRIJDAG 14 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD ^VEIJD. PAGINA 21 ,50 ,95 95 99 BONN (GPD) De bonds regering overweegt binnen af- ienbare tijd een luchtbus- lienst tussen de Bondsrepu- iliek en West-Berlijn in te stel en en de prijzen van de vluch- en laag te houden. De regering etaalt nu al een deel van de ichtreis uit West-Duitsland aar West-Berlijn. De nieuwe maatregel is genomen i verband met de recente besluiten in de Oostduitse legering om van festduitsers, die naar West-Merlijn f de DDR willen reizen, voortaan issen en visa te eisen. Gisteren irmden zich al de eerste onafzien- ire rijen auto's bij de grensposten et de DDR op de autobanen. De ostduitse grensbeambten waren op nieuwe toestand nog niet inge- leeld. Het was een kerkelijke feest- tg met vrijaf voor alle Duitsers en sloten kantoren en winkels. Tegen it weekeinde wordt op grote opstop- ngen gerekend. Bondskanselier Kiesinger was gis- 'ren enige uren in West-Berlijn om et burgemeester Schütz de toe and te bespreken. Zoals ook de vo re dag uit de mond van de rege- ngswoordvoerder, hoorden de jour- ilisten op een persconferentie die iesinger in West-Berlijn gaf, geen ncrete bijzonderheden over de aatregelen die de Bondsregering n plan is te nemen. IVost staat wel, dat in grote haast ig voor het zomerreces een wets- Itwerp aan de Bondsdag zal wor- jn voorgelegd, waarin de financiële andere hulp aan West-Berlijn irdt uitgebreid. Tot de nieuwe tatregelen van de Oostduitse rege- ïg behoort ook een belasting op het insito-vrachtvervoer tussen West- irlijn en de Bondsrepubliek. Vervoer visa voor het particuliere ver gaan eveneens danig in de pa- •en lopen. De regering denkt er- br deze visakosten aan de reizigers vergoeden. (Kanselier Kiesinger liet in West- ADVERTENTIE HAAL ZE BIJ JAN IUOLFSLAG |Breestr. 123, tel. 21851 Haarlemmers tr. 102 Telefoon 32778 Berlijn doorschemeren, dat zijn re gering het niet zou laten bij econo mische en financiële hulp en brieven aan de drie Westelijke geallieerden, die met de Russen verantwoordelijk zijn voor het vrije verkeer, te sturen. Het is echter niet in te zien welke concrete maatregelen de bondsrege ring zou kunnen treffen, aangezien zy althans met betrekking tot de toe gangswegen en daarom gaat het nu juist geen enkele autoriteit be zit. Wel schijnt te worden overwo gen revanche op de Oostduitse re gering te nemen door de handel met de DDR in te krimpen. Brandt Ook zal minister van Buitenlandse Zaken Brandt binnenkort naar Was hington reizen om de Amerikaanse regering als de belangrijkste vroe gere bezettende mogendheid in het westelijke kamp van het stand punt van de regering in Bonn op de hoogte te stellen en er te beraadsla gen over de te nemen maatregelen. Op het ogenblik is Brandt in Zuid-Slavië, hij sprak daar gisteren met de minister van Buitenlandse Zaken, die hij te verstaan gaf dat een nieuwe crisis rond Berlijn de ont- spanningspolitiek in Europa versto ren zal. Brandt breekt zijn reis, die oorspronkelijk vier dagen zou duren, reeds na twee dagen af. Hij zal van daag een onderhoud hebben met maarschalk Tito op het eiland Brio- ni. ADVERTENTIE KAAP KENNEDY (IAP) Voo' toet eerst sedert bijna een jaar is gistermiddag om 16.14 um- Neder landse tijd vanaf de lanceerbasis Kaap Kennedy een machtige Titan- IIIC-raket van de Amerikaanse luchtmacht gelanceerd, die acht ver kenning®- en verbmdingssatellieten tegelijk in banen om de aarde heeft gebracht. De satellieten zullen wor den gebruikt voor verbindingen tus sen Amerika en de strijdkrachten -,n Vietnam en het maken van verken ningsfoto's zowel om de schade van ROTTERDAM (ANP) Tot ge woon hoogleraar in de bedrijfssocio logie en bedrijfskunde aan de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam is benoemd dr. J. H Buiter. tot dus ver lector in de economische socio logie aan deze hogeschool. Hij pro moveerde gisteren tot doctor in de sociale wetenschappen. De benoe ming tot hoogleraar werd tijdens de promotie bekend gemaakt. Het betreft hier het eerste hoog- leraarshcap in Nederland waarbij een onderwijsopdracht in de bedrijfskun de wordt gegeven. Van 19591964 vervulde de nieuwe hoogleraar docentschappen aan de universiteiten van Utrecht en Leiden Op 1 september 1964 volgde zijn be noeming tot lector in de economi sche sociologie aan de Economische Iet is merkwaardig hoe enthou- ist en fris er door de jeugd in onze stsbreek wordt gezongen! Dit bleek iteren weer in de Maranathakerk Rijnsburg, waar Peter Bontje met jeugdkoor Juliana een aardige voering gaf. Een nieuwe groep is lan toegevoegd in de leeftijd van tot 7 jaar. De kennismaking werd hartelijk succes. fa het gezamenlijk zingen van openingslied (Bondslied van Koos ts) hoorden we het tussenkoor -12 jaar) in Het muzikaal pren- lboek van Ph. Loots (een hele op- re!) en het succesvolle De kippet- i van de koning van Annie Schmidt Chr. van Westering. Later zelfs twee negrospirituals, waarin ids sprake was van muzikale be- venheid. Het kleuterkoor (47) d naltuurlijk in het geheel geen >eite om het gehoor te boelen. Walt hadden de kinderen een suc- Bet kinderkoor (79) oogstte ook d applaus, speciaal met het con- mummer, dat 339 punten heeft iverd. De grootste meisjes kwa- ook heel goed voor den dag. Met speelde dirigent Bontje het zelfs Bartoks Boerendansen uiitste- id in het Hongaars te laten zin- Pontje, vaardig pianist, speelde |ff op stimulerende wijze alle bege- "dingen. F|Vermeldenswaard is tenslotte zijn Jerk met de blokfluitgroep, waarvoor ■Jl een deel van een kindersymfonie pklaar heeft gemaakt, volgens het pgramma van Jos. Haydn, wat hrigens aannemelijk klinkt, doch Plgens anderen van Mozarts vader jeopold. Hoe dan ook: met fraaie pstuums uit die tijd en kaarslicht berde dit een romantisch effect op. [Het publiek heeft zijn waardering plkens door een hartelijk applaus la la bijlken. Ad. Imit. Aan de Leidso Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: doctoraal Ned. recht de heren M. Y. L. van Berckel (Leiden), J. J. van der Meulen (Den Haag), A. J. M. Zuydwyk (Leiden) en J. H. Coert (Leiden)doctoraal notariële studie richting de heren J. R. Croes (Lei dien), L. J. den Hollander (Middel - hamis), H. W. Wiersma (Leiden) en R. R. J. P. H. Muller (Noordwijk) doctoraal Duitse taal- en letterkun de de heer L. v. d. Velde (Dor drecht) kandidaats Sinologie de heer K. W. Radtke (Düsseldorf); docto raal fiscaal recht de heer Th^ de Jong (Waddinxveen) Vijftienduizend gulden heeft sergeant-majoor J. J. Jeucken, opzichter radartechniek vliegtui gen van het Depot Elektronisch Materieel van de Koninklijke Luchtmacht, gisteren ontvangen als beloning voor een door hem ingezonden idee aan de Ideeën bus-Commissie van het departe ment van Defensie. Staatssecre taris Duynstee ivas persoonlijk naar Rhenen gekomen om de (hoogste tot nog toe toegekende) prijs te overhandigen. bombardementen vast te stellen als om doelen te bepalen. De laatste trap van de raket kwam met acht satellieten in de beoogde cirkelvormige baan op 160 km hoog te. Hierna volgden zes uren van ma noeuvreren tijdens welke tweemaal aanzienlijke baanveranderingen wer den aangebracht. Vervolgens werden de satellieten met geregelde tussen pozen op ongeveer 33.600 kilometer boven de aarde losgelaten. Zij vor men thans een soort ..kralenketting'' om de aarde en zij hebben statio naire posities ten opzichte van de aarde. Er zijn thans 19 van derge lijke stationaire satellieten in de ruimte. De acht nieuwe satellieten hebben elk een gewicht van 45 kg en een middel!'ri ''an 90 om. Zij functioneren goed. Geheel gepolsterde slipper. In zwart en bruin. Speciale lage vaderdag- prijs. Bijzonder mooie Geheel leer. Zeer lage prijs STOCKHOLM (GPD) Samen werking tussen het Zweedse ministe rie van Justitie en een uitgever in Stockholm maakt het gevangenen in Zweden mogelijk om gratis de be- j schikking te krijgen over pornografi sche lectuur. De afdeling welzijnszorg van het reclasseringsbureau heeft de distribu tie ter hand genomen, nadat er hier over enige problemen waren gerezen in de 18 verschillende huizen van be waring. Aanvankelijk werden de druk werkjes op de leestafels gelegd of via de gevangenis-bibliotheek verdeeld, maar hierover ontstonden herhaalde lijk twisten gevolgd door ontevreden heid onder de geïnterneerden. Een woordvoerder van de dienst welzijns zorg verklaarde dat men de verdeling voortaan meer za-1 gaan aanpassen aan de persoonlijke wensen en be hoeftes van de gevangenen. LONDEN (GPD) De Britse mi nister van Binnenlandse Zaken heeft de justitie gemachtigd om een uit leveringsprocedure te beginnen tegen de man die gezocht wordt wegens moord op ds. Martin Luther King en die zich in voorlopige (acht daagse) hechtenis bevindt. De man die zich Raymond Sneyrt noemt in werkelijkheid de naam van een politie-agant uit Toronto, die op zijn valse paspoort werd ge bruikt wordt door de Amerikaanse politie geacht de ontsnapte gevan gene James Earl Ra,y te zijn, die verdacht wordt van de moord op ds King. De uitleveringszaaik is op het ogenblik in handen van de Londense politierechter, die m gevallen als deze ats eerste juridische instantie fun geert. Ideale linnen instapper. Heerlijk Jicht e voor heel weinig geld. Geen 21.90, slechts... 95 •n Bijzonder mooi geschenk. Wild-ler< voetbedsandaal. Vakantieprijs. Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg (ontleend aan andere bladen) Geboren: Winnifred Elisabeth, d. v. SandersPeiger, VoorburgEve line Tine Frederike, d. v. Schaaf du Crodx, Haaksbergen; Marije Bri- gida.d. v. Tea* EllenVerhaar, Alk maar; Alexander Ohrisbiaan, z. v. RinokerVan 't Sant, Heemstede. Getrouwd: G. Hellinga en W. Mo lenaar, Amsterdam. Overleden: J. Kolk, m., 74 jaar, Amsterdam; J. Samkalden, m.. 94 j Velp; M. Vogel, z., 6 dagen, Rijswijk. STUDIO De Belgische film kwijnt al net zo als de onze. Een belofte voor de toekomst voor onze zuiderburen vormt echter de 26-jarige Paul Collet die met zijn eersteling „Cash, Cash!" te midden van de groten op de Ci- nemanifestatie in Utrecht al be hoorlijk van start ging. Dat niet alleen de critici waardering heb ben voor het werkstuk van Col- let bleek uit het hoge cijfer dat heit publiek „Cash? Cash!" gaf. De film eindigde op de elfde plaats nog voor La Religeuse, Godards Weekend en Straubs Bachfilm. Paul Collet deed vorig jaar rindexamen voor de Belgische filmakademie. Vlak voor het examen hoorde hij dat hij in de vakantie het materiaal van de school mocht gebruiken. Met zijn broer als cameraman en een jroep vrienden als acteurs zette hij een parodie op van sex- en geweld-films. Toen hij al bezig was met de opnamen, kreeg hij subsidie van de Belgische rege ring. ..Cash? Cash!" is omgeven met een groot aantal anekdoten: De groep nozems die in de film voorkomt is afkomstig uit Ne derland. Toen zij op de lokatie in Antwerpen aankwamen moes ben ze door de meisjes uit de film meegenomen worden naar het badhuis, zo geweldig stonken ze. Annemiek Sauwen, de vrou welijke hoofdrolspeelster (af komstig uit Nederland), gaf re- Sisseur Collet nogal wat te doen. „Cash? Cash's" climax ligt in een stripocène. Annemiek weigerde deze uit te voeren waar de Nederlandse nozems bij waren. Tenslotte ging zij door de knieën en stripte: haar Ne derlandse verloofde zat huilend in een auto toe te kijken. De strip-scène waar Annemiek Sau wen twee nachten met ontbloot bovenlijf voor moest dansen duunt in de film nog geen vijf minuten. Wat Paul Collet van „Cash? Cash!" heeft willen maken, een geweldige parodie op sex en ge weld is de film zeker niet gewor den. Wel heeft het hier en daar wat met parodie te maken, maar het komt-er allemaal niet helemaal uit. Het verhaal van ..Cash? Cash!" is nogal ingewik keld. In grote trekken komt het erop neer dat een Antwerpse jeugdbende de vader van een keurig meisje (Annemiek) wil chartteren door van haar ge waagde foto's te nemen: het lot keert zich echter tegen de jongelui zodat het meisje uitein delijk zelf met de chantage-poet heen gaat. Tussen het begin met een ge weldige scène waarin een verra der achter een Amerikaanse wa gen aan wordt getrokken en het poëtische slot ligt een boel ac tieenkele prachtige gevechts opnamen. 'n wilde achtervolging etc.. „Cash? Cash!" wordt daar door een aardige publiekfilm, zonder al te veel pretenties. Wie persé dieper wil graven kan in Paul Collets eersteling even tueel een documentaire zien. De karakters van de personen zijn zonder een uit/zondering on uitgewerkt. Collet werkt met ty petjes. Een verdienste van de jonge Belg is 't dat hij niet ver valt in karikaturen. „Cash? Cash!" is zelf een karikatuur: wie nog niet wist hoe de jonge lui van tegenwoordig leven, krijgt bjj Collet (met een knip oog) heel wat te zien. „Cash? Cash!" heeft nogal wat technische tekortkomingen, wiaar je echter gauw overheen staipt omdat het allemaal zo leuk en fris is wat Paul Collet en zijn vrienden doen. De film is de moeite van een bezoekje waard maar dan om het frisse enthousiasme waarmee de film gemaakt werd en de belofte voor de toekomst die er in schuilt. Tenslotte, dat „Cash? Cash!" in Nederland te zien is, is te danken aan filmcriticus Jan Blokker die de commissie voor de filmkeuring na een aan vankelijk afkeurend oordeel wist te bewegen de film in Nederland toe te laten. Fantasia CAMERA Na vele jaren is een van de knappe prodiuktaes van wijlen Walt Disney „Fan tasia" weer in Leiden terugge keerd. In het theater aan de Hogewoerd kan men de wonder lijke mengeling van muziek en tekening weer eens beleven. Walt Disney heeft getracht on sterfelijke klassieke werken als de Pastorale (Beethoven), de N otenkrakersuite Tsj aikowski en andere visueel gestalte te ge ven. Uiteraard is het resultaat bijzonder persoonlijk gekleurd. Niet iedereen zal bij het hoeren van de muziek, die wordt uitge voerd dooi- het Philadelphia Or kest onder leiding van de ver maarde Leopold Stokowski, door dezelfde gevoelens worden over vallen als destijds Walt Disney. Integendeel, interpretatie en be leving van muziek is zo indivi dueel, dat men het al bij voor baat oneens moet zyn met de visie van de Amerikaanse film maker. Wat hy op het kleurrij ke doek heeft gebracht, is dan ooik meer belangwekkend dan kunstzinnig. Men ondergaat de ze film meer als een interessan te ervaring dan een ontroerende belevenis. Eigenlijk zou men dit overigens in technisch op zicht voortreffelijke werkstuk tweemaal moeten bezoeken. Één maal met de ogen dicht (om on- afgeleid van de muziek te kun nen genieten) en éénmaal met de oren dicht om zich ongestoord te kunnen laten meeslepen in de bewondering voor de magistrale tekenkunst van Disney. De com binatie muziek-beeld Is zo sterk aan Disney gebonden, dat het voor de echte liefhebbers een monsterverbond kan lijken. Warrige toneelstukjes en „wetenschappelijke" frasen LUXOR Bij het kijken naar de film „Intiem rapport" vraagt men zich af wat regis seur Rubin Sharon eigenlijk voor ogen heeft gestaan. Moge lijk is het zijn bedoeling ge weest iets te laten zien over jonge mensen en de seksualiteit. Maar zijn „rapport" is in die mate onvolledig en onsamen hangend dat er nauwelijks spra ke kan zijn van objectieve voor lichting. Korte interviews met onder meer professoren en me dici worden afgewisseld door na gespeelde scènetjes van meisjes die door een voorbijganger ver kracht worden, door een oudere minnaar in de steek worden ge laten bij zwangerschap of om dezelfde reden door hypocriete ouders het huis uit worden ge- De interviews zijn nogal droog. Ei wordt gesproken met de di rectrice van een tehuis voor on gehuwde meisjes en met een staflid van een jeugdgevangenis voor seksueel ontspoorde jon gens. Er komt van alles ter spra ke in deze film abortus, ona nie, homoseksualiteit, de anti- conceptionele pil en andere voorbehoedsmiddelen maar het komt allemaal nauwelijks verder dan het nóémen van de problemen en dat dan nog op een zeer eenzijdige manier. Daarnaast zyn er lang uitge sponnen scènes zoals die over de zinnelijke prikkeling door straat- en krantenreclame, waar het ïykt of de regisseur daarin de boosdoener voor al het seksu ele kwaad ziet. Filmtechnisch ontbreekt er ook nog wel wat aan de film de beelden zyn dikwyls te sta tisch. de camera werkt te veel vanuit conventionele standpun ten, het is allemaal wat schriel van opzet en dat is zeker voor een voorlichtingsfilm een groot gebrek. „Intiem rapport" heeft één hoogtepunt: de in kleuren ver filmde geboorte van een kind. Het is een boeiende registratie van het wonder leven. Hier maakt Sharon de titel van de film waar; hy rapporteert over een intiem gebeuren. Voor het overige houdt hij zich bezig met het laten zien van warrige to neelstukjes en zogenaamd we- tenschappelyke frasen. Geweld in „Cash? Cash!": één van de hoofdpersonen moet achter een grote Ameri kaanse auto gebonden boeten voor verraad. Apenplaneet TRIANON „De Apenpla neet" biykt sterk genoeg om ook een 3de succesweek in Leiden tegemoet te kunnen gaan. Re gisseur Schaffner bewerkte een verhaal van Pierre Boule (die ook de „River Kwai" bedacht) over mensen die een samenle ving van apen binnendringen, waarin alles net andersom biykt te zyn. Het resultaat is een science-fiction film met veel sa tire op de Amerikaanse samen leving; een aardig kykspel met „onderhuidse" spanningen. In de hoofdrollen o.a. Charles Heston en Kim Hunter. „De judoka REX In „De 7 maskers van de judoka" komt men vele soor ten mensen tegen: spionnen, pi raten en als hoofdpersonen een judoka en een journaliste. Het is een felle knokfilm (in kleu ren), waar by slechts een enkele dode valt. De leider van het ge heime Chinese genootschap „De zwarte draak" heeft het duivel se idee de gehele wereld met atoombommen uit be roeien. Al leen hoopt hy deze massaslag te overleven. Hy slaagt erin een Amerikaans militair vliegtuig, uitgerust met die nieuwste appa ratuur, met de volledige beman ning onbeschadigd in handen te krygen. Na een hersenspoeling zal de bemanning gereed zyn voor het doel. Een vriend van de piloot, Marc St. Clair (een befaamd judoka) en zyn vrien din Jennifer (een journaliste die voor geen kleintje vervaard is) gaan op zoek naar het verdwe nen vliegtuig. Het spoor leidt naai- een pirateneiland, waar het hoofdkwartier van het ge nootschap is gevestigd. Vele ke ren komt Mare hardhandig in contact met leden van ,,De zwarte draak" voor wie deze ontmoetingen nogal pynlyk ver lopen. Na vele knokpartyen be landen Marc en Jennifer op het eiland, waar zy het gehele ge nootschap buiten gevecht stellen. Een stukje koloniale geschiedenis LIDO Eén van de verhalen over de „good old times in In dia", een stukje Britse kolonia le geschiedenis dus, werd door Ken Annakin met assistentie van Yul Brynner en Trevor Ho ward als vechtjassen in beeld gebracht. Dit keer geen twee ge zworen kameraden maar twee gezworen vyanden. De Indische Sultan (een kale Brynner) en de Engelse officier Young bevech ten elkaar op leven en dood. Niet dat beide mannen zo'n he kel hebben aan elkaar, nee ze staan toevallig beide aan 'n an dere kant van de lyn die mensen in koloniën nu eenmaal van el kaar scheidt. Omdat geen van beiden dom is komen zy daar natuurlyk op den duur wel ach ter. maar dan is 't vooi\ één van hen al te laat. In „Stryd zonder genade" zit lekker veel actie. De handeling speelt zich af in het India van de i.ertiger jaren met veel exotische kleuren en panning waarby voor by ge ga a wordt aan de armoede

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21