Weense Komödianten met drie premières uit grootvaders in het Toneelmuseum boeiend en amusant Reactie op starheid BOEK VAN JAN DEN HARTOG OVER KOREAANSE KINDEREN in dit gebied gaande spaarbanken samenwerken: omunögmeer service te geven! hier is het eerste resultaat enetië is bezorgd over de Biennale op rand van kitsch Stroken papier op „naakten" kunst kalei öos'coQP GASLICHT EN GLOEILAMP" ISTERDAM (GPD) „Toneel bij gaslicht en gloeilamp" 'naam van een aantrekkelijke zomertentoonstelling waar- het Toneelmuseum in Amsterdam een zeer geslaagde bij- levert aan het Holland Festival van dit jaar. tot dusver veelal aandacht te hebben gevraagd voor mo- ontwikkelingen op theatergebied is de conservator van Museum, E. Alexander, deze keer een heel andere richting lagen door in zijn domein de sfeer van het theater uit ivaders tijd te laten herleven. loogte en diepte endeels geput uit de verzame- jn het museum zelf, aangevuld i a luiklenen van de Amsterdamse f I jgse archieven en de Teylers- J lg in Haarlem, geeft de ten- illing een boeiend en dikwijls lt beeld van wat er in ons d tussen 1880 en 1920 te be- liel op het gebied van toneel- VER|opera, operette, variété en re- rstgenoemde terrein werd (heerst door de Koninklijke ig „Het Nederlandsch Too- aan enige hoogtepunten, >k dieptepunten, in de pres- dat gezelschap herinneren [fiches, verbleekte portretten -amatische spelfoto's. Er itelijke souvenirs uit die da- de vergulde lauwerkrans uis J. Veltman, beroemd en uitbeelder van .gemenerik en Napoleonpij p van Louis sester, herinneringen aan Ma- ne-Gartman en Rosier Faas- ituums waarin Rika Hopper, luhs en Magda Janssens hun vermaarde rollen hebben ge- nd en wederopbouw van iterdamse Stadsschouwburg J is in foto's en tekeningen ld, evenals het werk van Ver maards en Heijermans en Sreden Sn Nederland van bui- se sterren als Sarah Bern- Eleonore Duse en Ernst Pos- aar het meest curieuze ©n- van de expositie is toch i lij n 1 ij k een drietal foto's van iale drama „De werkstaking" incois Coppe, op 2 augustus iHpgevocrd in paleis het Lee, toen nog ongekroonde byna Koningen Wilhelmina in een hoofdrollen! Veel opera's betrekkelijk korte periode 1896 en 1923 blijken er in ons lleer dan 20 operagezelschap- hebben bestaan (althans te geprobeerd te bestaan) en Saraan vindt men op deze ten- jHing een aantal herinnerin gen, zoals de Lohengrin-en Paljas kostuums van Desiré Pauwels, een treffend portret van Orelio als Me fisto in „Faust" en een imposante koningszetel uit de „Dohengrin"-op- voeringen van de Wagner-vereniging. De lichtere muze is vertegenwoor digd door grappige silhouetten van Frans Ter Gast voor „De schut ters" van Speenhof, schetsen van spelers en publiek door Isaac Is raels gemaakt in de theaters Carré en Scala, oogverblindende revuekos tuums van de toen zo bewonderde Louisette, allerlei zaken die aan de grote cabaretiers Pisuisse, Jacobs en Louis Davids herinneren en zelfs een hele collectie goochelapparaten van de bekende goochelaars Leoni en Okito. Dit alles en nog tienmaal meer komt in de zalen, kamers en gan gen van het mooie grachtenhuis (He rengracht 168) uitstekend tot zijn recht. Daarbij is zelfs gezorgd voor Silhouetten van Frans ter Gast voor ,Daar komen de schut ters" van Speenhoff. een passend geluidsdéoor, bestaande uit oude revue- en cabaretliedjes die met de primitieve grammofoontech niek van toen toch maar voor het nageslacht bewaard zijn gebleven. De tentoonstellng is dinsdagavond geopend met het voorlezen van frag menten uit het destijds veelgespeelde drama „Marguerite Gauthier" van Alexander Dumas-fils, door Elisa beth Andersen en André van den Heuvel en demonstraties van de goo- chelapparatuur door de heer R. A. Koopmans uit Rotterdam. Tot eind augustus kan men voor deze exposi tie in het Toneelmuseum terecht. LOENERSLOOT (GPD) Met drie premierès in Mickery, verdeeld over twee avonden, zijn „Die Komödianten uit We nen begonnen aan een tournee van twee weken door ons land. Dinsdag voerden zij in het Loenerslootse mini-theater „Bettler, Bauern und Balladen" op, gisteren „Sintflut' (waarvan van avond fragmenten in de tv-uitzending „Brandpunt en „Kes- selflickers Hochzeit", dat in de plaats is gekomen van het oor spronkelijk geplande „maskerspel" „Gesetze des Falls". Het is te merken, dat de Weense werkgroep „Die Komödianten" is ontstaan als reactie op het verstar de theater in eigen land. Alles wat kenmerkend is voor de grote Weense produkties (hogere kringen, belle époque, schitterende aankleding, „mooi" acteurswerk) heeft bij dit „rebellerende" groepje geleid tot het tegengestelde: stukken met een uit gesproken volkskarakter, by voor keur gesitueerd in de middeleeuwen en uiterst sober aangekleed, die heel direct, soms bijna opdringerig, op de toeschouwers worden gespeeld. Maar het contrast zit niet alleen aan de buitenkant. „Die Komödian ten" zijn kennelijk zeer begaan met de slechtoffers van discriminatie en in het algemeen van de „underdog". Het merkwaardige ss echter dat ze daarvoor niet uit de actualiteit pluk ken, maar teruggrijpen in het ver leden. lAAR MEN GARANDEERT GEEN RELLETJES OF OPSTANDEN 5ME (GPD) In Venetië maakt men zich enigszins be- l i over wat er kan gebeuren met de vermaarde Biennale i vee jaarlijkse tentoonstelling, die de grootste is ter wereld t gebied van beeldende kunsten). Dit jaar nemen er be- Italië nog 33 andere landen aan deel en de kunstwerken I oor het grootste deel reeds aangekomen. het schynt weigert Lloyds in de gebruikelijke verzekering luiten, daar men niet weet of itjes of opstanden te wachten De organisatoren achten dit j >ten en wijzen erop dat reeds alle paviljoens en het gehele Vaar die paviljoens zich be door een behoorlijke politie- Worden bewaakt, udien is er in Venetië zoveel i d met deze Bleinnale die als j-^ote attractie wordt beschouwd toeristen, dat elke actie tegen I 'nale de verontwaardiging van erÜ zal opwekken, als men bedenkt dat in Mi- Triënnale, de driejaarlijkse stelling van toegepaste kun- i erd bezet en dat in Pesaro het Sftlval min of meer een misluk- rd door de bezetting van de zaal waar de films werden vertoond, dan is het begrijpelijk dat Venetië een beetje bezorgd is. Er worden pamfletten verspreid, waarin de schilders, beeldhouwers, dichters, studenten, arbeiders en in tellectuelen aankondigen dat zij on mogelijk deze tentoonstelling van burgerlijke kunst, waar gearriveerde kunstenaars hun werken laten zien aan kapitalisten, die bereid zijn er flinke sommen voor neer te tellen, kunnen dulden. Op 18 juni bij de vernissage zullen de bovengenoemde categorieën laten zien dat zij tegen de Biennale in zijn huidige vorm zijn. Ondertussen garandeert de burge meester van Venetië dat er op 22 juni, als de plechtige opening van de de grote expositie zal plaatsvinden geen relletjes zullen zijn. Een „Better, Bauern und Balla den", 18 oude volksballaden uit ver schillende landen, die oorlog, liefde, moord en rassenhaat tot onderwerp hebben aaneengeregen tot een bizar re ketting, leidraad voor een gesti leerd bruut en boertig ritueel. Een boeiende kijkspel, maar wat komt er van over? Dat geldt vooral voor .Bintflut", een uit het jiddish ver taalde eenakter van Steinman, die een schoolvoorbeeld van het anti-se- mitisme in de duisterste middeleeu wen stitueerde. Een uit-de-tijdse be nadering van deze problematiek, die bovendien zo'n sterk geaccentueerde interpretatie kreeg, compleet met reien van krijgende wijzen, dat het geheel balanceert op het randje van kitsch. Veulo aanvaardt kostbare schenking VENLO (ANP) Na een langdu rig debat heeft de raad van de ge meente Venlo zich gisteravond met 22 tegen 7 stemmen akkoord ver klaard met het voorstel van B.en W. om de aangeboden schenkong van een kunstcollectie door de familie H. van Bommel-Van Dam uit Amsterdam te aanvaarden. De uitslag van de stemming ont lokte op de overvolle tribune een ap plaus. De gratis over te dragen col lectie omvat ongeveer 1000 kunst werken, die een uitgebreid overzicht geven van de twintigsteeeuwse kunst, waarbij de nadruk valt op werk van Nederlandse kunstenaars. De verza meling omvat schilderijen, grafiek, tekeningen, beeldhouwwerken en pri mitieve kunst. Het echtpaar Van Bommel-Van Dam wil de verzame ling afstaan o.m. onder voorwaar de dat deze uiterlijk medio 1970 door de gemeente wordt ondergebracht in een daartoe geschikt gebouw, gehe ten „Gemeentelijk museum Van Bommel-Van Dam". De waarde van de collectie wordt door kunstcritici geschat op ongeveer anderhalf miljoen gulden. Schoenaerts weg bij toneel en BRT BRUSSEL (ANP) De Antwerpse atceur Julien Schoenaerts heeft be kendgemaakt, dat hij zijn toneelcar rière bij de Belgische radio en t.v. en de Nederlandse Comedie te Am sterdam vaarwel zegt. Hij wilde niets zeggen over zijn verdere toe komstplannen. Op die manier schieten Die Ko mödianten hun doel voorbij. Overigens viel een opmerkelijk ta lent voor het komische op. Dat kwam vooral tot zijn recht in „Kesselfickers Hochzeit" (De bruiloft van de ketel lapper), een spel uit het vroege Ier land van Synge, die met een bij tend en heel effectief soort humor de ellende van armoelijders schetst. Hiervan maakten „Die Komödianten" een voortreffelijk stuk onvervalst volkstoneel. Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdljk Nutsspaarbank ZIerlkzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED In Brussel: BRUSSEL (GPD; Het Belgische gerecht gaat door met censuurmaat- regelen tegen de kunst. Zo hebben gistermiddag enige leden van de B.OJ5., de Binnenlandse Opsporings Brigade, een inval gedaan in een Brusselse kunsthandel aan de Ave nue Louise. Daar zyn ongeveer 150 schilderijen tentoongesteld van de schilderes Jane Graverol, een be jaarde surréaliste. Op die schilderijen komen vrouwelijke naakten voor. De dienaars van het gerecht hebben over verschillende ervan stroken pa pier aangebracht, omdat de voorstel lingen „zedekwetsend" zouden zijn. Veertien dagen geleden heeft men iets dergelijks gedaan in een andere Brusselse kunsthandel De schilder, Castermans heeft toen echter de dag daarop de stroken verwijderd. Daar na is er proces-verbaail tegen de kunstenaar opgemaakt. „Het Laatste Nieuws" vraagt van ochtend: „Wanneer zullen in onze musea ook de schilderijen van Ru bens met stroken papier worden be dekt?" AMSTERDAM (GPD) „Een handleiding voor pleegouders van Koreaanse kinderen". Zo noemt Jan den Hartog voor drie maanden met vakantie in Nederland zijn nieuwste boek „De kinderen", dat begin augustus bij uitgeverij Elsevier zal uitkomen. In dit boek heeft hij zijn persoonlijke ervaringen neergelegd met zijn twee aangenomen Koreaanse dochtertjes Julia en Eva en die van 100 Amerikaanse pleegouders, met wie Jan den Hartog correspondeerde. .Mogelijk hebben de Nederlandse echtpaien, die straks een Koreaantje zullen adopteren, er iets aan", aldus de auteur, wie gisteren in het Amster damse Amstel-hotel een ontvangst werd bereid, door zijn uitgever en zijn litteraire agent. Begin vorig jaar wees Jan den Hartog in Mies-en-scène op het tries te lot van de Zuidkoreaanse kinderen, die geboren worden uit verhoudingen tussen inheemse vrouwen en Ameri kaanse militairen. Zyn hartekreet sloeg aan. Ruim 1000 echtparen na schifting bleven er 450 over ver klaarden zich bereid een Koreaantje op te nemen. De spontane reacties werden gekanaliseerd in de actie „hulpverlening aan Koreaanse kin deren" van mevrouw E. den Dool- ^aard. Einde van dit jaar zullen mo gelijk de eerste Koreaanse kinderen in ons land aankomen. Jan den Hartog, die thans met zijn vrouw en zijn twee dochtertjes „er gens in het zuiden" op een zeetjalk verblijft, brengt hier de laatste cor recties aan in zijn nieuwste boek. Ne derland krijgt de primeur, want hoe wel het manuscript uit het Ameri kaans moest worden vertaald, zal het boek pas in oktober op de Ameri kaanse markt komen. Tot nu toe werden in Nederland een miljoen boeken van Den Hartog verkocht. Europese school voor violisten KOPENHAGEN (AP) De Ame rikaanse violist Paul Rosenthal en zijn Deense collega Anker Buch heb ben gisteren plannen bekendgemaakt voor de oprichting van een Europese school voor violisten in Denemarken. In een vraaggesprek met het dag blad „Aktuel" vertelden zij, dat zij hiertoe waren aangespoord door de beroemde Amerikanse vioolleraar Ivan Glamain. a Mies Boutvman, Mary Dressel- huys. Jan den Hartog en A. Vi- ruly in de tuin van het Amstel- hotel tijdens de receptie in ver hand met Den Hartogs nieuwste hoek „De kinderen". 100 jaar Bruna Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het „Huis Bruna" (Bru na NV en A. W. Bruna en Zoon's Uitgeversmij NV) is een alleraardigst herdenkingsboek verschenen onder de titel „De buste van Beets wordt u persoonhja aangeboden" van de hand van Jacques den Haan, vorm geving Paul Groenendaal. De il lustraties en citaten zijn voorname lijk ontleend aan de archieven van auteur en uitgever. Honderd jaar bestuursvoorziening door het „Huis Bruna" biedt een op vallend grote verscheidenheid en de ze uitgave geeft daarvan op aantrek kelijke, originele en bijzonder lezens waardige wyze een uitvoerig over zicht, waarbij ook de historische be schrijving van de totstandkoming van het Huis Bruna interessante lec tuur is. Men leest het gespannen; ook vi sueel wordt men getroffen door tal van onverwachte vondsten. Jolian Fabricius biedt Prinses Margriet boek aan DEN HAAG (GPD) De schrij ver Johan Fabricius zal morgenoch tend in liet Paleis 't Loo aan Prin ses Margriet zijn boek „De scheeps jongens van Bontekoe" aanbieden. Hy schreef dit boek, zyn eerste, pre cies 50 jaar geleden. Voor een deel speelt de inhoud van het boek zich af in Hoorn, waar Johan Fabricius 's avonds bij de hoofdtoren een beeldengroep zal ont hullen. De beeldengroep drie scheepsjongens is gemaakt door de beeldhouwer Jan van Druten uit Schellingkhout. Prinses Margriet had aanvankelijk het voornemen in Hoorn de beelden groep te komen onthullen. Zij is ech ter verhinderd. Vandaar dat Johan Fabricius als schrijver van het boek de onthulling zaïl verrichten. AO IS JUNI 1903 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7