|Boerhaave herdacht in documentaire expositie Mr. v. cl. Willigen ondervoorzitter van Moniimentenraad iSteeds ,eiden ingeving Promotie Plastic-proef in Zuidwest geslaagd Afscheidsreceptie prof. dr. M. David siEerste manifestatie "3 bij driehonderdste geboortedag (ihster Prinses Beatrix en Prins Claus naar Leidse expositie elke lijd is lijd voor VAN NELLE thee Afscheid van schoolhoofd Academische examens DAG IS JUNI LETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Portretten Voorts omvat de expositie een reeks protretten van de beroemde medicus. Men zit nog al tijd met het vraagstuk, hoe Boer- haave, die op veertigjarige leeftyd Leids hoogleraar werd en op 69-jari ge leeftijd overleed, er nu eigenlijk heeft uitgezien. Er zyn vele geschil derde en getekende portretten van hem bewaard gebleven, maar in en kele details verschillen zy in sterke mate. Tenslotte omvat de tentoonstelling in een tweede zaal naast veel publi- katies en andere manuscripten ook instrumenten in de vorm zoals Boer- haave ze heeft gebruikt voor zijn ge neeskundige. scheikundige en na tuurkundige arbeid. Voorts zijn er enkele persoonlijke relikwieën zoals een wandelstok waarvan de authenticiteit wel enigs zins kan worden aangevochten, en een gouden medaille die Boerhaave als student won met een voordracht voor de Leidse Universiteit. Indrukwekkend is een bescheiden grafiekje, waaruit men kan aflezen hoezeer Boerhaave de Leidse Univer siteit heeft „beheerst" in de decen nia. dat hy er als hoogleraar aan verbonden is geweest. Hij bezette leerstoelen voor geneeskunde, biolo- j De heer J van den "rr, ,0Or Brink, hootd van de g.l o.-schoo! aa AFTERNOON BUILTJES ^£IDEN De laatste dag van dit jaar zal het drie eeuwen ,den zijn, dat Hermannus Boerhaave in Voorhout werd ge- en en. Boerhaave heeft zich vooral als medicus wereldfaam ihn worven tijdens zijn Leidse hoogleraarschap en praktische j! efening van de geneeskunst, maar is daarnaast ook botani- chemicus, natuurkundige en vooraanstaand geleerde op andere wetenschappelijke terreinen geweest, fer gelegenheid van deze driehonderdste verjaardag wordt reeks herdenkingsplechtigheden georganiseerd in Leiden in Voorhout. De herdenking nam vandaag een aanvang door [opening van een aan Boerhaave gewijde tentoonstelling in Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschap- te Leiden. De hervormde pastorie in Voorhout, waar Boerhaave gebo ren werd als zoon van een predi kant. was. Er schort echter nog teveel aan overzichtelijke kennis omtrent Boei- haave, om meer dan een dooumen- taire te kunnen geven. belangrijk deel tezelfder tyd. Catalogus Ter gelegenheid van deze tentoon stelling is een bijzonder goed uitge voerde catalogus verschenen, die niet alleen de tentoonstellingsstukken na der omschrijft, maar daarnaast een groot aantal foto's geeft en een uit voerige beschrijving van zijn leven en een beknopt overzicht van zijn wetenschappelijke werk. Bijzondei jammer vinden wij het, dat men in deze catalogus ter gele genheid van de driehonderdste ge boortedag van de grote Leidse ge leerde zijn geboortedatum nergens vermeld vindt, behalve een verwij zing naar die datum door de ver melding van een van de geëxposeer de stukken, namelijk de inschrijving in het geboorteregister in Voorhout met de nadere verklaring dat deze inschrijving op 1 januari 1669 ge schiedde op de dag na zyn geboorte. Een schoonheidsfout die gemakkelijk verholpen had kunnen worden door vermelding van de datum van zyn geboorte in de biografie of op het ti telblad. Opening 111 berhaave. die de grondslag heeft voor een wetenschappelijk Qtwoorde klinische ziekenbehan- en wiens naam daardoor be leid geniet in geheel Europa ronder in dit geval nadrukkelijk Rusland begrepen moet worden. t merkwaardig genoeg voor zyn ji vrijwel uitsluitend in Leiden en omgeving gewoond, geleefd [gewerkt, Voor zover bekend is zyn t reis geweest die naar Harder- k voor zijn promotie tot doctor in meeskunde in 1693. Zijn talloze jen met buitenlandse geleer- en vrienden vonden uitsluitend s in Leiden en omgeving, of via ^wisselingen hetzij door verte- gers die hij naar elders ADVERTENTIE Laat vader niet op een droogje zitten 5 Jog even dan is het weer vaderdag, eens iets anders. Wij hebben if leuke verrassingen, komt U eens kijken. COSTER'S ji «slokjevandeweek» life» karaf gevuld naar keuze met llfONGE COSTER of VIEUX f7,95 wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 TeleÊ 21611 Alleen onze zaak Steenstraat 8 is wegens vakantie gesloten van 17—22 juni. Telefonische orders worden normaal uitgevoerd. Over zyn werk is in en direct na zijn eigen tijd veel gepubliceerd tei- wijl hij zelf ook talloze geschriften heeft nagelaten die in vele talen. tot. in het Japans en het Turks toe zijn vertaald. Er is echter nog nimmer een sa menvattend werk over zijn leven en werk verschenen. Zeer veel materiaal over Boerhaave is nog onbewerkt en bovendien is het sterk verspreid. Zo bevindt zich een groot deel van de documentatie in Rusland, waar Pe ter de Grote en later keizerin Ca- tharina grote belangstelling voor zijn werk hebben betoond. Er is thans in Londen een eerste biografische en wetenschappelijke verhandeling over Boerhaave ter perse van de hand van prof. Lindeboom. Twee zalen Deze situatie van een overvloed van verspreid materiaal, dat nog nimmer gedegen is onderzocht, gese lecteerd en bewerkt, heeft ertoe ge leid, dat de tentoonstelling in twee zalen van het. genoemde Leidse mu seum een sterk documentair karak ter heeft in plaats van een interpre terend en informatief karakter, waaraan men voor een dergelijke herdenkingstentoonstelling ongetwij feld de voorkeur zou hebben gege ven wanneer dit mogelijk geweest Een in 1730 door A. Radema ker vervaardigde gravure van de binnenplaats van het Leidse Cae- ciliagasthuis. Rechts op de begane grond het dolhuysen daarbo ven de ziekenzalen, waar Boer haave zijn beroemde colleges aan het ziekbed gaf. Op de achter grond de Marekerk. Boerhaave getekend in zwart en wit krijt door Jan Wandelaar. De tekening dateert waarschijn lijk uit 1722. De expositie brengt een schat van documenten, afkomstig uit vele bron nen, waaronder voornamelijk de Leidse Universiteitsbibliotheek en an dere Nederlandse archiefinstellingen. Ook heeft men een dankbaar ge maakt van microfilms van zich in Leningiad bevindende documenten, zoals aantekeningen voor colleges, brieven, notities van allerlei aard etc. Deze manuscripten van Boerhaave zijn naar Rusland gebracht door twee van zyn neven, die tot hoogle raar en lyfarts van Peter de Grote werden benoemd. Deze tsaar verzocht hen indertijd nadrukkelijk, bij hun komst naar Rusland zoveel mogelijk materiaal over en van Boerhaave mee te nemen. De tentoonstelling, die hedenoch tend door de rector-magnificus van de Leidse Universiteit prof. dr. P. Muntendam tijdens een bijeenkomst in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde werd geopend, blijft te bezichtigen tot 1 december. Men heeft de expositie laten vooraf gaan aan de eigenlijk herdenkings datum omdat een zomerexpositie vol doende publiek kan trekken, en een winterexpositie niet. De inrichting van de tentoonstelling voor volgende zomer zou min of meer mosterd na de maaltijd geweest zijn. Het is de eerste speciale expositie, die het Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Natuui wetenschappen inricht sinds 1961. Het Museum heeft met groot ruimtegebrek te kampen door dat het bezit steeds toeneemt maar de ruimte nog niet is uitgebreid na dat er in de oorlogsjaren een belang rijk deel van werd weggebombar deerd. Aan de Leidse Universiteit promo veerde mevrouw J. G. Tasseron-De Jong tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift getiteld „Onderzoekingen over cytokinines. Invloed van 6-ben- zylaminopurine op lemma minor L". Promotor was prof. dr. H Veldstra. Mevrouw Tasseron-De Jong werd ge boren in Den Haag en woont thans te Oegst geest. LEIDEN De burgemeester van raad. waarin hy reeds als lid zit- Leiden, mr, G. C. van der Willigen,ting had. is by Koninklijk Besluit benoemd tot I De Monumentenraad, die is inge- ondervoorzitter van de Monumenten- steld bij de Monumentenwet 1961. heeft tot taak de betrokken minister I van voorlichting te dienen over za ken die betrekking Lebben op monu menten of stads- en dorpsgezichten. De raad telt vijf afdelingen. Bij besluit van de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk is mr. van der Willigen benoemd tot voorzitter ven afdaling 3 (de Rijks commissie voor de Musea» Tot nu toe was hij daarvan on dervoorzitter. In beide functies volgt hij het afgetreden lid van de raad. drs. E. Pelinck, op. de Stadliouderslaan, gaat de school binnenkort verlaten wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het bestuur van de Gere formeerde Schoolvereniging neemt officieel afscheid van de heer Van den Brink op donderdagavond 27 juni. De samenkomst wordt gehou den in het gymnastieklokaal van de school. Mulo-examens Voor het examen MULO slaagden voor het diploma MULO-A De am es E. Sip. Katwijk, J. J. Souverijn. Kat- wyk, P. M. v. Ockenburg, Oegst - geest, E. Sasburg, Leiden; M. A. v. Rijn. Katwijk X: D. Schaap, Kat wijk X; A. J. Schuitemaker. Kat- wyk X; J. M. de Vries. Katwijk X; J. R. v. d. Laan, Leiden: Y. B. Bekooi, Leiden. De heren G. J. Postel. Katwijk: C J. Schou ten. Sassenheim, H. van Starkenburg, Rijnsbug: C. W. Wes tra, Rijnsburg: G. Zandbergen, Rijnsburg; R. Over- duin. VoorschotenL. Goedhart. Oegstg.; E. R. E. Stïkvoort, Ldn: N. Kolk, Leiden; C. C. v. Nierop. Lei den X; L. L. de Jong, Leiden X; J. Beekman. Leiden X; R. v. d. Berg, Leiden X; L. de Best. Kat wijk X: G. J. Schoneveld, Valken- buig ZH X. De met een X gemerkte namen slaagden bovendien voor het mid denstandsdiploma Diploma MULO-B De dames D. Zwaan. Leiden: A. M. P. de Wit, Warmond. De heren J. van Spijker, Lelden: T. J. v. d. Water. Leiden: W. Passchier, Lei den: A. v. Duik, Katwijk: A. v. Rhijn, Katwijk: M. Schaay, Katwijk; P. A. Weeda, Leiden; J. P. Doliesla- ger. Leiden: W. A. v. Spronsen, Leiden. Afgewezen 7 kandidaten Leidenaar (17) schoot op verkeersborden LEIDEN De politie h eeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 17-jarige Leidenaar aangehou den, die uit het zolderraam van een woning aan de Rijnsburgerweg met een luchtbuks op verkeersborden schoot. De luchtbuks is in beslag genomen, evenals een doos met lo den kogeltjes. Meisjes vielen met bromfiets LEIDEN Twee meisjes op de j bromfiets kwamen gisteravond om- j streeks elf uur op de hoek Lage Rijndijk—Driftstraat te vallen, door dat een van haar de macht over het stuur verloor. Het (17-jarige» meisje dat achter op zat kreeg een hersenschudding en een hoofdwond, de (16-jarige) brom fietsbestuurster ontvellingen in het gezicht. De oudste van het tweetal is door de EHD naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Naehtwandeltoeht LEIDEN De Leidse Wandel sportvereniging „Willen is Kunnen" houdt van vrijdag 21 juni op zater dag 22 juni a.s. voor de zesde maal in successie haar jaarlijkse nacht wandeltocht over een afstand van 60 kilometer. Het parcours voert de deelnemers en deelneemsters ditmaal door het Rijnlandse polderland en biedt de Vierdaagse-tippelaars een welkome gelegenheid tot training. Vorig jaar legde een lecord aantal lange af stand-tippelaars (t.w. 154). die uit vrywel alle delen van het land kwa men, de tocht met succes af. De or ganisatoren rekenen ook ditmaal op een record aantal inschrijvingen. De start heeft vrijdagavond tussen 10.30 en 11.00 uur plaats in de Maria Gijzensteeg. De deelneming staat open voor da mes en heren van 17 jaar en ouder, die alleen bij het volbrengen van de tocht een herinneringsstandaard ont vangen. Inschrijvingen aan de start nog mogelijk tot uiterlijk 11 uur. Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de volgende examens: kandidaats Nederlandse taal- en let terkunde mej. A. M. Wijker (Schie dam) doctoraal Nederlandse taai en letterkunde de heer C. A. A. Bol (Voorschoten)semiarts mevr. R. J RoelofsZandstra, (Noordwijk aan Zee) en de heren A. L. Duljvestijn (Wassenaar), Z. C. van Vuuren (Den Haag) en G. W P. Wisselink (Was senaar: artsexamen mej. P. E. Hoen- derdaal (Oegstgeest). mevr. T. I Kastelein—De Jong (Brussel) en de heer R. F. Brenkman (Warmond) doctoraal II geneeskunde mej. J. M Burggraaf (Den Haag), mej. H. J. M. Dieben (>Den Haag), mej. B. A. S. Kehmer (Kerkrade». mej. A. C. Noels (Rotterdam» en de heren J. A. G. de Groot (Den Haag). L. Klaassen (Rotterdam; en R. E. Zwaan (Rijs wijk). Tijdsbesparing bij vuilophalen LEIDEN Volgende week I Zoals bekend is in januari j.l. een dinsdag en vr.jdag <18 en 21 ttSTuEZtEZSr juni) wordt in het stadsdeel, j De resultaten daarvan waren zo- begrensd door Lange Mare, wel ten aanzien van de gebruikers Oude Vest en Haarlemmer- als van de reinigingsdienst zeer be straat PPn nroef Pehouden met vredi*®nd D® gebruikers toonden Straat, een pi oei genouaen met zich jn overgrote meerderheid ent- het gebruik van plastic zakken housiast, terwijl de reinigingsdienst in de vuilnisemmers. i een duidelijke tijdsbesparing constateren. V. en gaat cijfers publiceren ROTTERDAM (GPD In een niet al te verre toekomst zal Vroom en Dreesmann overgaan tot het pu bliceren van de jaarcijfers. Dit heeft gisteren de directeur van V. en D. de heer H. A. J. Dreesmann, meegedeeld op een bijeenkomst van de intercon tinentale groep van warenhuizen, die in Amsterdam bijeen was. De cijfers, die al eerder bekend zijn geworden, benaderen de werkelijk heid redelijk, zei hy. (V. en D. zou in 1966 voor 1200 milj. hebben ver kocht). De groei die het bedrijf de afgelopen tien jaar heeft gekend, zal zich de komende tien jaar voortzet ten. De directie hoeft voor financie ringen geen beroep te doen op de open kapitaalmarkt. Bij de intercontinentale groep van warenhuizen zijn 25 warenhuizen uit 18 landen aangesloten. Zij streeft naar In de eerste plaats gezamenlij ke inkoop. De. jaarlijkse omzet van de groep bedraagt 18 miljard gulden. LEIDEN Prof. dr. M. David, die wegens het bereiken van de zeventig-jarige leeftijd per 1 september a.s. met emeritaat gaat, zal zaterdag 15 juni op een receptie, die om 10.45 uur in bet Snouck Hurgronjehuis, Rapenburg 61, aanvangt, afscheid nemen als Leids hoogleraar in de vergelijkende rechtsgeschie denis der oudheid. Prof. David, die in het toenmalige nis. welke leerstoel in 1953 werd om- De tweede proef, waarbij ruim 80U gezinnen zijn betrokken, heeft voor- i namelijk ten doel na te gaan of de in Zuidwest opgedane ervaringen ook j van toepassing zijn op een gebied In j de oude binnenstad, waar de om- I standigheden, zoals byv. het soort j bebouwing en het verkeer, duidelijk verschillen van die in Zuidwest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Helena, d. v. D. Haasnoot en H. de Zwart: André Pieter, z. v. G. van Leeu wen en I. J. Hoogendoorn; Edwin Ro bert Jan. z. v. J. van Duijn en W. de Bruin; Hendrick Gerbert, z. v. M. Koo- nians en C. Jungerlus: Robertus Corne lls Hendrlkus. z. v. C. R. Heshof en C. G. de Koning; Ingeborg Mi- kon randa, d. v W. Hartevelt en H. Distel- velt: Ronald Johan Reginus. z. v. J. Trouwborst en G. S. Elings; Choi Met. d. v. W. L. Chan en Y Lee; Fablan Cornells Petrus, z. v. W. C. P. van Diest en J. Sloos; Peter Rudolf Cecil Johan nes. z. v. J. J. E. M. Wlldiers en K. L L. S. Van der Wee. OVERLEDEN J, C. Buis, 63 Jr.. echtg. v. A. van Winkel; J. Dubbelaar, 64 jr., man; B. Kuiper. 44 Jr., echtg. v. A. van der Zalm; J. F. Taat, 53 Jr., man; M. Brandt, 7 dagen, zn. Duitse Posen (het tegenwoordige Poolse Poznan» werd geboren, had zich bekwaamd in de geschiedenis van het recht, waarbij hij zich met name specialiseerde in de rechtsge schiedenis van Assyrië en Babylonië. In 1933 kwam hij naar Nederland, waar h(j te Leiden privaatdocent werd in de Oosteise rechtsgeschiede nis en de Grieks-Egyptische papyro logie. Vanwege de Stichting voor Oud-Semietische. Hellenistische en Joodsche rechtsgeschiedenis werd hy in 1937 benoemd tot bijzonder hoog leraar in de Baby Ionisch-Assyrische. Israëlitische en Hellenistische rechts geschiedenis. In 1945 volgde zijn be noeming tot buitengewoon hoogleraar in de vergelijkende iechtsgeschiede- gezet in een gewoon hoogleraarschap. Prof. David heeft het initiatief ge- nomen tot de oprichting van het Leids Papyrologisch Instituut, thans een internationaal centrum voor de bestudering van papyri, de door het droge klimaat van Egypte bewaard gebleven bronnen voor het juridische leven in de Hellenistische en Ro meinse periode (300 voor Christus 700 na Christus). Voorts verzorgt prof. David in samenwerking met de Utrechtse classicus prof. dr. H. L. W. Nelson de uitgave van een omvang rijk standaardwerk over Gaius, een Romeins jurist uit de tweede eeuw na Christus, waarvan tot op heden drie delen verschenen zyn. LEIDEN Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren èen bezoek gebracht aan de tentoonstelling Viva Mexico in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Zij hadden de wens uitgesproken hun bezoek strikt geheim te houden, waardoor zij in de gelegenheid zijn geweest de boeiende expositie rustig en ongestoord te bewonderen. Zij hebben ruim twee en een half uur in het museum vertoefd. Prinses Beatrix heeft, geïnspireerd door haar vader jarenlang een grote belangstelling voor Mexico, aan welk land de leden l van het Koninklijk gezin al vele bezoeken hebben gebracht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3