KING LONDEN GEPAKT Auto door de middenberm vijf doden Tito sust studenten Werkloosheid daalt door gunstig seizoen JAMIN Jashington vraagt om zijn uitlevering ZESTIGDUIZEND AMERIKANEN BEZOCHTEN GRAF KENNEDY tJ GEFLATTEERD BEELD vruchtenschijfjes (£)uc/ Qlieuwo richt 1 maart 1860 1 .EIDSCH MAANDAG 10 JUNI 1968 No. 32504 DAGBLAD or: A. vac Dlshoeck •rtiedactenr: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13,35 per kwartaal (postabonnementen f 15,75), f4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, Lelden - Giro oo 6705» Telefoon Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21507 JDEN (GPD, Reuter, AFP) Terwijl Robert Kennedy's j-t aan de gang was kwam van Scotland Yard het verras- bericht dat de man die gezocht werd in verband met de l op ds. Martin Luther King, zaterdag op de Londense laven was gearresteerd. Dit gaf ondanks de stemming van genheid als gevolg van het nieuwe drama, een groot ge- skran opluchting. politie-inspecteur stelde de Sint Pcitrick-kathedraal luwe van ds. King en donii- ïlph Abernathy, die het lei- i ,ap van de actie voor bur- éiten van ds. Martin Luther overgenomen, op de l. Mevrouw King hoorde het onbewogen aan. aangehoudene is de 40-jarige Earl Ray. die ook de naam jrvo Galt gebruikt, maar die lis Ramon George Sneyd. Hij [pril 1967 uit de staatsgevan Missouri ontsnapt, waar straf van twintig jaar uitzat gewapende roof. Hem kan Britse justitie alleen ten f prden gelegd dat hy op een spoort binnen kwam en een geladen revolver in zyn be- Londense rechtbank heeft [end bepaald, dat James Earl I man die verdacht wordt van op Martin Luther King, tot in voorlopige hechtenis zal jtting van vanochtend, waarop jnwezig was, heeft twee minu- Uuurd. Ray gaf vanochtend intwoord toen hem gevraagd •f hy iets te zeggen had. De A van Ray's verdediging zullen Britse staat gedragen worden. I^Brestatie werd zaterdagochtend ^r-erricht door de beroemde 55- aoofdinspecteur van de Lon- jEcherche Butler, de man die Rupees het onderzoek naar de ■™[ers heeft geleid en die één vori£ Jaar in Canada arres- Butler gaat volgende maand PRtsioen. ^en archieffoto van James' Ray V! ADVERTENTIE Stip ERBERICHT ^^-Wolkenvelden i^jBilt verwacht van heden- tot sjypavond droog weer met wol- =g5pclen, maar ook enkele opkla- Overwegend matige wind tus- prd en noordoost. Koude nacht, i overdag ongeveer dezelfde 'aturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) Ln d verwachti lig 5 me^en dan zon, droog weer, maar 3 3e koele noordelijke wind. Over- r jjfc a 16 graden, zeewater 14 gra- "litzichten: Het hogedrukge- >ven Engeland zal zich verder -e Noordzee moeten verplaat- zonkril het strandweer wat aange- 9heïr worden. aS', 11 JUNI Dr de op: 4.20 uur; onder: 20.59 uur. no j op: 22.43 uur- onder: 4.04 uur. Vater te Katwijk te 301 en )H| uur; laagwater te 11.21 en "ur nummer bestaat uit 18 pagina's Om James Earl Ray te kunnen op sporen, hebben de Amerikaanse auto riteiten de grootste mensenjacht van alle tyden ontketend. Twee maanden lang hebben 6.000 agenten van het FBI, geassiteerd door de politiekorps sen van alle Amerikaanse staten en die van 100 andere landen, aangeslo ten bij Interpol, getracht de ont snapte misdadiger te vinden. Scotland Yard was van de be wegingen van James Earl Ray op de hoogte gesteld door de Amerikaanse FBI en de Canadese Mounties. Voor dat hy gepakt werd, hield Scotland Yard met FBI-ambtenaren in Lon den een bespreking. De Amerikaanse onder-minister van Justitie Vinson is zaterdag laat onmiddellijk naar Lon den gevlogen om Ray's uitlevering te regelen. Ray arriveerde zaterdag om 06.10 in de ochtend met een BEA-toe- stel uit Lissabon. Zijn plan was om 07.50 uur met een andere BEA-ma chine naar Brussel door te gaan. Zijn valse paspoort werd ontdekt door de immigratiedienst, die onmiddellijk Scotland Yard waarschuwde. De opsporing is vooral te danken aan het nauwgezette, door de Cana dese politie ingestelde onderzoek. De ze had op verzoek van de FBI 400.000 paspoortfoto's bestudeerd. Tenslotte vonden zij er één die op Ray leek. De man wiens naam op zijn paspoort stond, Ramon George Sneyd. bleek een politieagent uit To ronto te zijn. Een andere aanwijzing kwam van een reisbureau. Sneyd had een rondreisbiljet dat naar Londen leidde, gekocht en was op 5 mei de Atlantische Oceaan overgestoken. De volgende dag ruilde hy de retour helft van het biljet in en gebruikte het geld om naar Lissabon te vliegen, waar hij op 16 mei een ander pas poort kreeg. Toen verloor men hem uit het oog. Interpol alarmeerde daarop alle immigratiecontroles in Europa. Ray werd door Butler aangehou den in tegenwoordigheid van de Brit se Interpol-man, hoofdinspecteur der recherche Thompson. Ray werd in een auto van de vliegende brigade naar White Hall overgebracht, en la ter opgesloten in het politiebureau in Cannon Street in de Londense City. Toen dit bekend werd, verza melde zich een grote menigte, on der wie vele kleurlingen, voor het bureau. Zodra Washington een sein van Londen kreeg, hield de Ameri kaanse minister van Justitie Clark, een persconferentie. Hoover, het hoofd van de FBI. die BELGRADO (AFP) Een ner veuze. niettemin vastberaden presi dent Tito heeft in een onverwachte rede voor radio en televisie ver klaard, dat hy de ontevredenheid van de studenten heel goed begrijpt. Hij zei te overwegen hun vraag stukken te regelen op de wijze en volgens de methoden van de Joego slavische socialistische gemeenschap. De regering was reeds bezig verschei dene belangrijke vraagstukken, waar onder die van de studenten, te rege len. Ret was een fout van de partij dat daaraan geen ruchtbaarheid is gegeven. De studentenbetogingen van de laatste tijd hadden de noodzakelijk heid van een spoedige oplossing aan getoond. Zou hy, Tito, de vraagstuk ken niet kunnen oplossen, dan zou hij dienen af te treden, aldus dreigde de president. Tito verklaarde voorts, dat er vreemde elementen onder de studen ten waren geslopen. Er waren stro mingen van uiterst reactionair en ui terst extremistisch: ook waren er aanhangers onder de studenten van Mao Tje toeng. De agitatie echter is niet te wijten aan invloeden van buitenaf, zoals in Frankrijk. Duits land en Tsjecho-Slowakije. Men dient de verklaring veeleer te zoeken in eigen feilen, aldus Tito. De president deed een beroep op de studenten de studie te hei-vatten, op dat er niet meer tyd verloren gaat. Duizenden studenten hebben de toespraak van staatshoofd toege juicht. Tallozen besloten vandaag weer aan het werk te gaan. Indirect was Tito's rede ook ge richt tot de arbeiders, wier proble men eveneens met voorrang behan deld zouden worden. WASHINGTON (AP) Bijna 60.000 Amerikanen hebben gisteren het graf van sena tor Kennedy op Arlington bezocht. Ze stonden zes rijen dik te wachten in de bran dende zon. Toen zij de heuvel hadden beklommen wisten velen niet waar zij moesten zijn en vroegen dit aan sol daten die de wacht hielden. Want nog slechts een klein wit kruis geeft het graf aan. Gesluierd en met een enkele bloem kwam mevrouw Ethel Kennedy in de ochtenduren op Arlington Zij en andere familieleden hadden za terdagavond het graf verlaten voordat de kist in het graf werd neergelaten. Met haar oudste zoon, de 15-jarige Joseph, knielde ze met gebogen hoofd en gesloten ogen. De jonge Joseph hield zijn blik ge richt op het witte kruis en zenuw achtig bewoog hij de vingers van zijn aaneengesloten handen. Mevr. Kennedy legde haar bloem by het enige boeket van lentebloemen, dat op het graf lag De zanger Andy Williams reed de weduwe naar het kerkhof, Zy werd vergezeld van Roosevelt Grier. de beroepsvoetballer, en Rafer John son, de gewezen Olympische kam pioen tienkamp, die bij Kennedy stonden toen hy werd neergescho ten en de dader grepen. Mevrouw Jacqueline Kennedy kwam met haar beide kinderen aan het graf van de vermoorde president en liep toen een paar stappen naar het graf van haar vermoorde zwager, de graven van beide broers zyn 15 meter van elkaar verwij derd. Op het graf van Robert zal later een eenvoudig gedenkteken geplaatst worden. De mensen kwamen van de vroege ochtend tot het vallen van de duisternis. Velen trokken zich niets van de regen aan die 's middags losbarstte. gedurende 65 dagen het onderzoek had geleid, verklaarde dat Ray in het bezit was van twee Canadese paspoorten op de naam van Ramon George Sneyd. Hij droeg een bril en was gekleed in een lichte regen jas, een sportjasje met. een grijze pantalon toen hij werd gearresteerd. Ontstemming Ray werd op 17 april als Eric Starvo Galt aangeklaagd wegens moord in de eerste graad gepleegd op ds. Martin Luther King. Hij wordt er ook van beschuldigd in dit ver band te hebben deelgenomen aan een samenzwering. Drie dagen la ter werd hij onder zijn werkelyke naam, op de lyst van de tien meest gezochte misdadigers geplaatst. Juist twee dagen geleden drukte senator Edward Kennedy zyn ont stemming er over uit dat het FBI gefaald had Ray op te sporen. Dit deed hy in een gesprek met een vriend aan boord van het vliegtuig dat het lichaam van zijn broer Ro bert Kennedy naar New York over bracht. Sinds de moord op ds. Martin Lu ther King, teen deze op het balkon van een motel in Memphis stond, was in de gehele wereld de opspo ring van de dader begonnen. Het was de grootste jacht op een mis dadiger ooit door het FBI uitge voerd. In negerkringen in Amerika merkt men op dat aangezien Ray twee maanden lang heeft kunnen rondreizen, er sprake moet zyn ge weest van een complot. Een broer van James. John Larry Ray. heeft in St. Louis tegen ver- In dit huis in de Canadese stad Toronto heeft de vermoede lijke moordenaar van ds. King in de maand die volgde op de moord verborgen gezeten. slaggevers gezegd, dat hy' er niet zeker van is of James het proces levend zal halen. „Als hij King ge dood heeft dan was dat voor een fikse som. Hij zou zoiets nooit gedaan hebben zonder dat er een beloning op stond. En degenen die hem heb ben betaald, willen vast niet dat hij j voor de rechters alles meedeelt wat i hij weet", zei James' broer. (zie verder pagina 2) I DEN HAAG (GPD) Hoewel de i geheel te danken aan het gunstige werkloosheid onder mannen in mei j seizoen. Wordt die invloed buiten be- Mevrouw Ethel Kennedy, tij dens de requiemmis voor haar overleden echtgenoot. met ruim 11.000 is teruggelopen tot ruim 50.000 is de situatie op de ar beidsmarkt veel somberder dan deze cijfers aangeven. De teruggang is n.l. Nieuw initiatief: hotel-luchtlijnen LONDEN (AP) Vier Europese luchtvaartmaatschappijen overwe gen gezamenlijke beleggingen in een reeks van 40 of meer hotels in Euro pa. Het zijn de British Overseas Air ways Corporation <BOAC), de Bri tish European Airways (BEA), de Duitse Lufthansa en de Alitalia. Wordt het plan. zo meldt de Times, goedgekeurd, dan is dit de eerste ernstige bedreiging voor de combina tie van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Panamerican met in tercontinentale hotels. ALMKERK (ANP) Vijf perso nen zyn zaterdagmiddag op de rijks weg in Almkerk bij een verkeerson- geluk om het leven gekomen. Een personenauto vloog door nog on opgehelderd" oorzaak door de mid denberm van de weg Gorinchem Breda en botste frontaal tegen een I tegenligger. De twee inzittenden van de auto. die op de verkeerde rijbaan kwam, 1 waren op slag dood. Het waren de 60-jarige heer A. van Dongen en de 56-jarige mevr. C. van Gelder-Gra- pendaal, beiden uit Amsterdam. Van de vier personen uit de andere auto kwamen er drie om: de 55-jarige I heer H. Crosoe uit Almkerk, zijn 48- jarige echtgenote en hun 23-jarige dochter. De 23-jarige mej. D. van den Burg werd in een ziekenhuis op genomen. BERGEN (L> Twee broers uit Leeuwarden. Hans (19) en Hessel (21) Lodema zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven ge- I komen, toen hun auto in Limburg na botsing met een boom in brand vloog. Waarschijnlijk is overver moeidheid de jongens kwamen uit Italië de oorzaak van het on geluk. VRIES Op de rijksweg van Assen naar Groningen vloog een personenauto met vyf inzittenden uit Emmen tegen een boom. toen de J bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte De 50-jarige H Wittink en diens 82-jarige moeder kwamen I daarbij om het leven. VENLO De 23-jarige autohan delaar A. Hollman uit Venlo is za terdagmiddag op slag gedood, toen hij met een spiksplinternieuwe auto op weg naar een klant tegen een stilstaande vrachtauto reed. SEVENUM De driejarige M. Stenkens uit Neer is gisteravond bij het spelen onder een personenauto geraakt. Het. kind was op slag dood. HELDEN De 16-jarige Annie Peeters uit Helden werd op haar fiets door een achteropkomende auto dodelijk aangereden. GRONINGEN De 61-jarige O. J. Boekhoff uit Roden werd. toen hij op zijn bromfiets plotseling de weg overstak, door een personenauto aangereden en gedood. HOENSBROEK De 73-jarige mevr. A. Bosch uit Hoensbroek werd dodelijk aangereden, toen zy achter een geparkeerde auto de weg wilde oversteken. LEEUWARDEN De 75-jarige S. Brouwer uit Menaldum is zaterdag middag in de Stadsgracht in Leeu warden verdronken, toen hy met de auto van zijn zoon te water raakte en niet tijdig kon worden bevrijd. UTRECHT Op de Meerndyk In IJsselstein haalde een personenauto vannacht teveel naai- links uit en botste tegen een vrachtauto. De vijf inzittenden werden uit de wagen ge slingerd. Op weg naar het zieken huis overleed de 39-jarige G. van Ballegooien uit Montfoort. Drie an deren werden zwaar gewond. schouwing gelaten, dan is er vorige maand zelfs een styging geweest in de werkloosheid van 4.500 mannen tot ruim 91.000. Bij het aantal van 50.000 werkloze mannen is niet geteld 't aantal man nen, dat werk heeft op aanvullende werken of op sociale werkvoorzie- j ningsobjecten. Op de eerstgenoemde I werken waren eind mei 3.100 mannen I aan het werk (van wie er 900 niet in aanmerking komen voor een baan in het vrije bedrijf) en op de sociale objecten werkten 26.500 mannen. Van hen zouden 95.00 in het vrye bedrijf een plaats kunnen vinden. De feite lijke arbeidsreserve moet dan ook ge steld worden op de 50.000 werklozen plus ongeveer 12.000, die niet nor maal in het vrije bedrijf aan de slag kunnen: totaal 62.000 mannen. Onder de vrouwen was de arbeidsreserve eind mei 6.700. Tegenover het aanbod van mannen stond eind mei een vraag naar ruim 49.000 mannen, voor ongeveer een derde bestaande uit vraag naar jon gens tussen 14 en 19 jaar. In die leeftijd is er dan ook een beduidend tekort op de arbeidsmarkt: ruim 13.000 jongens. Onder de meisjes is dat tekort zelfs ruim 14.000. Vergeleken met de situatie van een jaar geleden is het aantal werklozen wat gunstiger. Toen waren er 3.000 man nen werkloos. Voor de werkloosheid onder vrouwen (nu 2.900) geldt dit niet: er zijn zo'n 1.300 meer vrouwen ingeschreven bij de arbeidsbureaus. ADVERTENTIE ISO gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk Ijzerzaag per dienstenveloppe gevangenis in AMSTERDAM (GPD) Een Amsterdamse ex-gedetineerde heeft een manier ontdekt om ijzerzaagjes In gevangenissen binnen te smokke len. Het enige wat men nodig heeft) is een blanoo dienstenveloppe van de justitie. Volgens de voorschriften mag aan gedetineerden geadresseer de justitiële post door de gevangenis directies niet worden geopend. De Amsterdammer, een 57-jarige koopman, die getetineerd is geweest in het ryksasiel „Dr. S. van Mesdag" in Groningen, heeft na zijn vrylating per dienstenveloppe van de Amster damse procureur-generaal twee ijzer zaagjes gestuurd aan een thans nog in het rijksasiel gedetineerde kennis. Deze man deed echter geen uitbraak - poging, maar stelde de directeur van het asiel op de hoogte. De Amsterdamse officier van jus titie, mr. E. Bos, verklaarde ons vandaag, dat het onderzoek in deze zaak nog voortduurt. Hy gaf toe, dat de justitie enigszins verlegen is met het feit, dat de Amsterdammer een manier heeft ontdekt om contra bande via dienstenveloppen de ge vangenis in te smokkelen. „Maar nu zijn wij gewaarschuwd. En de voor schriften omtrent het niet-censure- ren van de inhoud van dienst enveloppen kunnen zonodig worden veranderd", aldus mr. Bos. Uit het Leidsch Dagblad van i 9 Juni 1868: Tot de synode dezes jaars l der Nederl. Hervormden Kerk zijn o.a. afgevaardigd door de godgeleerde faculteiten en de l i provinciale kerkbesturen: Dr. J. H. Scholten en Dr. A. Kue- nen, hoogleraren te Leiden. In een te Parijs gehouden i vergadering der „Société d'encouragement au tien" is aan H.M. de Koningin der Nederlanden eene eereme- daille toegewezen, ivegens de moed. door haar bij het be- zoeken der cholera-hospita- len te Amsterdam betoond. 1 caceoKSosoKöcScKioS^^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1