ew York [Kennedy bewees Robert de laatste eer Geen zelfverwijt Nog spanning tussen artsen-ziekenfondsen El Fatah" achter moord op senator? De Gaulle in televisie-interview r YORK (Reuter, AFP, Meer dan 100.000 ;orkers hebben gisteren kathedraal van St. Pa- de laatste eer bewezen un vermoorde senator Kennedy. Vanaf de Hing van de kathedraal in straatlange rijen men jan allerlei rang, stand, (godsdienst en politieke iging de smoorhitte ge- :rd om langs de maho- juten kist, geflankeerd ks kandelaars te trekken. EERBERICHT frontje veer zonnig Hoge Britse edelman liad pep-pillen 99 Burgemeester Los Angeles niet welkom op begrafenis? I rouw wilde pistolen naar binnen brengen i GENEVE (DPA) Dr. Fran kil o Clark Fry, een van de belangrijkste j figuren van de Lutherse Kerk eu I de Oecumenische beweging, is don derdag in New Rochelle in de Ame rikaanse staat Connecticut op 67-ja- rige leeftyd overleden. .....en als dessert ©tic/ ©lieu wo richt 1 maart 1860 EIDSCH ZATERDAG 8 JUNI 1968 No. 32503 DAGBLAD JJnr: iL var utsboecfc redacteurJ Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4.45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte SlngeJ l, LeldeD Giro oo 57055 TelefooD Directie eD Administratie: 25041; Redactie 21507 Kathedraal blijft tot vanmid- rart voor twee open om ten- I een ieel van de nog eens wachtenden toe te laten. Van- om 3 uur begint de requiem- karn a het stoffelijk overschot pator Kennedy per trein naar hgton zal worden overgebracht lijzetting op de nationale be lasts van Arlington. De trein lee het lichaam wordt overge- zal in Newark, Cambden, rersey, Philadelphia, Pennsyl- paltimore. Maryland en ande- Ltsen waar grote menigten :de spoorlijn verzameld zijn minderen. rouwstoet zal in Washington pden bü het ministerie van Ju- fcn de gebouwen van de Senaat tens bij de Herrijzenisetad', het kamp dat de deelnemers aan mpagne tegen de armoede heb- igericht op de gazons bij het m-gedenkteken. Moeder 'van de duizenden bezoekers in [Patricks kathedraal was giste- 77-jarige moeder van de over- mevr. Rose Kennedy, die in gehuld de kathedraal door een was binnengekomen om de te wonen. menigte, die verderop in de uigs de doodkist van haar zoon cheen haar niet te herkennen. Jose Indart. een 20-jarige Por- an die met verlof van militaire in West-Duitsland in New was, zag haar proberen zich eg door de menigte te banen, elp haar in een bank, waarna Kennedy hem vroeg: „Wilt u lij het missaal lezen?". Zij ble- imen ongeveer 40 minuten zit- dden. Na afloop bedankte mevr. !dy de jonge militair en verliet rk. (Van onze weerkundige medewerker) PD) Helemaal droog blijft weekeinde niet. De lucht- blijft overwegend zuid- dijk. maar is door de aan- gheid van een hogedrukcen- bij de Azoren, met een uit- naar de Alpen niet krach- ontwikkeld. De temperatuur venals verleden jaar in de ite helft van juni iets beneden naai en schommelt bij be kt weer tussen 15 en 17 gra- chter een zwak frontje dat in middag en avond met hier en r wat regen passeert, zijn er dag weer enkele opklaringen verwachten. Daarbij kan het k tot 17 a 18 graden stijgen, kleine depressie die van de can in de richting van de )rdzee trekken zijn over hei imeen zwak. De invloed van Azorenhogedrukgebied reikt ter niet ver noordelijk genoeg over het algemeen de zwakke rtngsfronten juist buiten ons d te houden. Hierdoor is in Waddengebied de kans op af toe een buitje groter dan in zuiden, waar de luchtdruk iets hoger is. Irandverwaclitinsr e kleine storing die vandaag veel olking en wat lichte regen brengt dt morgen door stabi ;ler weer en kringen gevolgd. Zwakke tot ma- zeewind. Overdag temperaturen 15 tot 17 graden, zeewater 14 (fooruitzichtenzonnige perioden, nog iets te koel door zeeweer. 9 JUNI 1 op 4.21 uur; onder: 20.58 uur. 1 op: 19.58 uur; onder: 2.48 uur. te Katwijk te 1.22 en 13.52 l&agwater te 9.25 en 22.04 uur ^hoogwater te 2.12 en 14.43 uur, r te 10.23 en 22.54 uur. Nog voor haar had Roberts broer, Edward, met rode ogen van vermoeid heid, de wacht betrokken bij de baar. De Kennedy's bezochten om 11.00 uur een besloten mis in de dichtbij de kathedraal gelegen kerk van de Heilige Familie, de vroegere paro chiekerk van Robert Kennedy. Op de weg terug naar haar woning be zocht mevr. Ethel.Kennedy met haar drie oudste kinderen de kathedraal. Zij liep naar de baar. raakte deze even aan en vertrok weer. nummer bestaat uit 20 pagina's AMERSFOORT (ANP) „Over de hele linie blijft tussen ziekenfondsen en huisartsen een spanning bestaan, die ieder ogenblik weer zou kunnen leiden tot een conflictsituatie. Deze latente spanning dreigt zelfs de structuur van het ziekenfonds wezen te ondermijnen. Dit vervult ons met grote zorg". Dit zei vanochtend de arts H. A. J. J. M. Speleers voorzitter van de fe deratie V. M. Z. („Federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen") tijdens de in Amersfoort gehouden algemene vergadering van deze ziekenfondsor ganisatie. Hfj betreurt het dat de ver houdingen tussen de ziekenfondsorga nisaties en de landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) nog steeds niet zo- Gezochte vrouw meldt zich bij de politie De nationale begraafplaats Arlington met op de voorgrond het graf van president Kennedy, waar ook Robert Kennedy zijn laatste rustplaats zal vinden. Verdeling van compensatiebedrag voor dagbladen Schandaal in Engeland LONDEN (AP) Eén van Enge- lands meest adellijke zonen is vrij dag gearresteerd op beschuldiging van het in bezit hebben van verdo vende middelen. 24 uur nadat Konin- g'«n Elizabeth II zijn huwelijksrecep tie had bijgewoond en daar de elite van „swinging London" bad ontmoet. Lord Christopher John Thynne, de 33 jaar oude zoon van de markies van Bath, werd op het vliegveld van Londen met zijn bruid Antonia Pal mer, de 27-jarige dochter van één van Koningin Elizabeth's hofdames, Ladv Abel Smith, aangehouden. Het bruidspaar was op weg naar Major ca voor de huwelijksreis. Douane autoriteiten hebben later verklaard 23 amphetamine tabletten. pep pillen te hebben gevonden. Lord Thynne is later tegen borgtocht vrij gelaten en zal op 1 juli voor de rech ter moeten verschijnen. Het huwelijk heeft donderdag plaatsgevonden in op Queens Chapel van Marlboiough House, op een steenworp afstand van Buckingham Palace. De gasten op de bruiloft vormden een kleurrijk groepje. On der hen was Mick Jagger, van de Rolling Stones. De party na het huwelijk werd ge geven in St.-James' Palace. De Koningin mengde zich ongedwon gen tussen de bruiloftsgasten. De broer van de bruid. Sii Mark Palmer, was gekleed in een drie-kwart kaf tan van bloemetjesstof, fluwelen oranjekleurige broek en een arm bandje met belletjes. De markies van Bath is beroemd wegens zün grootse landgoed waar leeuwen vrü in het wild lopen en waar sinds kort ook een kudde giraffen huist. Thynne heeft op Eton gezeten en gediend in het elite-regiment van het Engelse leger de Life Guards. i Te lang parkeren LOS ANGELES <AP> De politie van Los Angeles heeft de auto van j Sirhan Sirhan, de man die van de moord op Robert F. Kennedy be schuldigd wordt, gevonden. Hü stond geparkeerd bu het hotel waar woens dag de aanslag op de senator plaats vond. Er zat een bon wegens te lang parkeren op de voorruit. LONDEN (GPD) Volgens Jon Kimche, specialist inzake het Midden-Oosten, vragen Arabische diplomaten in Lon den zich bezorgd af of er ver band bestaat tussen de moord op Robert Kennedy en de Ara bische guerrilla-organisatie El Fatah. Gevreesd wordt in steeds ergere mate dat deze moord een niet op zichzelf staand feit was en zeker niet de laatste aanslag van die aard. Vori ge week maandag nJ. presideerde „El Fatah-leider" Jasir Arafat in Cairo een conferentie, waar belangryke be slissingen werden genomen. Beweerd wordt dat op deze bijeenkomst de po litiek besproken werd, die in Europa en Amerika reeds door de zich uit breidende Fatah-operaties is begon nen. Voor dit doel worden speciale agenten van de organisatie door Al ger ynse instructeur in Syrië en Egyp te opgeleid. Hun voornaamste doel is Fatah-cellen van niet meer dan vier personen te vormen, wier taak het is dossiers aan te leggen over sympa thisanten van Israël en over orga nisaties, die dat land steunen. De belangrykste centra van activi teit zijn de universiteiten en de Ara bische studentenorganisaties. Paral lel hiermee wordt een aantal spe ciale zelfmoordgroepen getraind, die opdracht krijgen om vooraanstaan de personen in Israël en elders te vermoorden. Het Europese centrum is in Pa rus. het Amerikaanse in Philadelphia gevestigd. Er is geen bewijs voor dafc Sirhan tot één van deze groepen be hoorde, maar de mogeiykheid wordt door vooraanstaande Arabieren in Londen niet uitgesloten geacht, zy maken zich vooral echter ongerust over het feit, dat bewezen is dat de Russen „El Fatah" volledig steunen. Deze steun is niet van louter politie ke aard, want Arabische regeringen hebben, aldus Kimche, instructies uit Moskou ontvangen om bepaald door de Sowjet-Unie geleverd tech nisch materiaal voor Fatah-opera ties ter beschikking te stellen. danig is. dat het overleg kan worden gevoerd in een goede sfeer, die voor het vei richten van constructief werk een primaire voorwaarde is. Dokter Speleers herinnerde aan de in het begin 1967 onder druk van de regering tot standgekomen over eenkomst tussen artsen en zieken fondsen. „waaimee de LHV in finan- ciëel opzicht een succes behaalde", Wie echter verwacht had, dat na het bereikte resultaat een periode van AMSTERDAM (ANP» Tydens de besloten ledenvergadering van de Nederlandse Dagblad Pers, die gister ochtend werd gehouden, is unaniem I een door het NDP-bestuur gedaan 'zetten in 1966. vermeerderd met een voorstel aanvaard, betreffende de j bedrag per exemplaar van de oplage verdeling van het voor de dagblad- per 31 maart 1967. waarbij een pers beschikbare compensatiebedrag j naar rato voor alle dagbladen geiy- onder de dagbladen. Het aanvaarde ke reductie zal worden toegepast systeem is na daarover gevoerd over- j in verband met het feit, dat het be leg ontworpen door prof. dr. J. S. schikbara compensatiebedrag Cramer, hoogleraar in de econome trie in Amsterdam, die de NDP reeds eerder bij de behandeling van de compensatiekwestie terzyde had ge staan. De uitkering per dagblad zal worden gebaseerd op een bepaald consolidatie zou aanbreken, is bedro- percentage van de advertentie-om- gen uitgekomen. Dokter Speleers had verwacht, dat de problemen die om een oplossing vroegen, besproken zouden kunnen worden in een geest van hartelijke samenwerking, ge heel in overeenstemming van de structuur van het Nederlands zieken fondswezen. Moeizaam De VMZ betreurt het dat de be sprekingen over vrywel alle punten moeizaam verlopen „om het zeer zacht uit te drukken. Door deze gang van zaken is nog steeds van een goede sfeer geen spia- ke. Ten aanzien van het kostendeel worden eisen gesteld en argumenten gebruikt, die naar het oordeel van de heer Speleers de toets van logica, za- keiykheid of redeiykheid niet kunnen doorstaan. Nadat de ziekenfondsen op het gebied van netto-honorarium en pensioenvoorzieningen reeds over matig ïykende offers hadden moeten brengen, had een soepeler houding van het bestuur van de LHV ver wacht mogen worden met betrekking tot de kleinere problemen. aan- zieniyk lager is dan de geleden scha de. De volgens bovengenoemd systeem berekende totale brutoschade van de dagbladpers ten gevolge van de te levisiereclame in 1967 bedraagt ca. 37 Vi miljoen gulden. NEW YORK (AP) Een zegsman van mevrouw Kennedy heeft giste ren gezegd, dat burgemeester Yorty van Los Angeles welkom is op de be grafenis als hoogste vertegenwoordi ger van de stad Los Angeles. Eer der was bericht dat mevrouw Kenne dy niet wilde dat hij op de begrafenis kwam. Een aantal d emocratische clubs had er ook by hem op aangedron gen niet te gaan. Mankiewicz, pers chef van wyien de senator, zei dat de gemeenteraad Yorty heeft aange wezen als officiële vertegenwoordi ger. Hij is welkom. Een journalist van de NBC zou hebben beweerd dat mevrouw Kennedy liever niet had dat Yorty op de begrafenis kwam. Deze journalist vergezelde de familie Ken nedy en het stoffeiyk overschot op de vliegtocht van Los Angeles naar New York. Het is in de Verenigde Staten geen geheim dat wülen senator Ken nedy. en burgemeester Yorty gezwo ren vyanden van elkaar waren. In gevangenis van moordenaar Kennedy LOS ANGELES (Reuter) Func tionarissen van de centrale districts gevangenis van Los Angeles hebben gisteravond meegedeeld dat een 25- jarige vrouw is gearresteerd die trachtte drie pistolen de gevangenis binnen te smokkelen waar de ver moedelijke moordenaar van Robert Kennedy wordt vastgehouden. Vol gens de gevangenisfunctionarissen had de vrouw de wapens in een type machine verborgen. De gevangenisautoriteiten, die een herhaling van het drama- Oswald willen voorkomen, vonden in de schryfmachine drie geladen wa pens. De vrouw zei dat zy de schryfmachine aan een gevangene moest afleveren. De vrouw was niet verder gekomen dan de eerste controlepost by de ge vangenisingang. De naam van de 25- jarige aangehouden vrouw is Edith Grant. Volgens de autoriteiten Is het verband tussen de smokkelpoging en het verbluf in de gevangenis van Sirhan Sirhan nog niet vastgesteld. De politie van Los Angeles heeft meegedeeld at zy „honderden tips* heeft ontvangen, volgens welke Ro bert Kennedy het slachtoffer van een samenzwering zou zün. Alle tips wor den onderzocht. „Maar", aldus een woordvoerder van de politie, „on danks de tips wüzen alle bewyzen in de richting van een moord van een eenling". ADVERTENTIE KATHY FULMER: „Ik was doodsbang" LOS ANGELES (Reuter) Bij de politie van Los Angeles heeft zich gisteravond een meisje aangemeld, dat zegt Kathy Fulmcr te heten, 19 jaar te zijn en in Los Angeles te wo nen. Zij heeft verder gezegd hijste- risch geworden te zijn na de aanslag op senator Robert Kennedy en gil lend weggerend te zijn. Het meisje zegt ook. geen betrek kingen te onderhouden met Sirhan Sirhan. de 24-jarige Jordaanse immi grant. die vastgehouden wordt op verdenking van moord op senator Robert Kennedy „Ik was doodsbang. De man naast my werd getroffen. Ik rende weg en op weg naar buiten riep iemand te- ger mu: „Wat is er gebeurd?" „Ik schreeuwde, dat Kennedy was neer geschoten", aldus het meisje. Dr. try overleden De Wereldraad van Kerken het gisteren te Genève weten dat dr. Frv, die voorzitter was van het dageiyks en algemeen bestuur van de wereld- raau. al eind mei in verband met zün gezondheidstoestand als voorzit ter >'an de Luthers Kerk in de V S. is afgetreden. De grote verdiensten van dr. Fry voor de oecumenische beweging en de Lutherse kerken hebben inter nationale erkenning gevonden. Hij was eredoctor van vele Amerikaanse en Europese universiteiten. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Tijdens een televisie-interview met de hoofd redacteur van de 'Figaro-literair' Michel Droit, dat gisteravond een vol uur duurde, heeft president De Gaulle ter verklaring van de verschrikkelijkste crisis die Frankrijk sedert het begin van deze eeuw had beleefd, geen en kele reden kunnen vinden om zichzelf of zijn paternalistische bewind, ook maar iets te verwij ten. De president. - die in het begin van het gesprek de indruk van een ver slagen en afgeleefde grüsaard maakte, maar later zün vitaliteit van oude vechtjas weer hei vond. wees op alle andere landen, waar de jeugd eveneens in verzet was ge komen tegen een beschaving* die door de machine wordt beheerst en die daardoor het volk en in het bij zonder de jongeren, tegen de heer sende autoriteiten in opstand brengt. Zün analyse van de ..consumptie- maatschappu" getuigde oveiigens opnieuw van zijn scherpe intelli gentie en vooral van zijn visionaire blik en hü sprak zich over het ka pitalistische systeem in bijna even fel afwyzende bewoordingen uit als over het „totalitaire en lugubere communisme", dat, zo constateerde hu, evenmin een oplossing voor dit fundamentele probleem van onze eeuw te bieden heeft. Revolutionair Voor De Gaulle, die zichzelf als een revolutionair omschreef, zou het I denkbeeld van de participatie het verlossende woord voor de heden daagse mens in zün verhouding tot de machine kunnen betekenen. Dat hü dit denkbeeld eerst nu had ge lanceerd kwam alleen, zo verklaar de hü, doordat de enorme schok die de Franse maatschappij deze we ken had beleefd, de weg voor zulke fundamentele hei vormingen nu eindeiyk heeft vrügemaakt. Ofschoon zün interviewer hem het. vuur verschillende malen zeer na aan de schenen legde, zag de pre sident geen enkele aanleiding om zich af te vragen of zün autoritai re bewind, dat sedert tien jaar iedere vorm van dialoog had afge wezen, de kiacht van de explosie misschien wel bevorderd heeft. In tegendeel. hu trok een vergelijking met een schilderü van een pre- klassieke meester, waarop een woe dende volksmenigte de vuist opheft tegen een engel die de weg wil wij zen. om zichzelf zo nog steeds te isoleren in de ro van de eenzame held die door het volk wordt ver guisd. Aan het einde van het inter view lichtte hij zich niettemin di rect tot het Franse volk met het klemmende verzoek de regering bü de komende verkiezingen de massa le steun te geven, waardoor de cri sis door hem weer zou kunnen wor den bezworen. Het was duidelijk dat generaal De Gaulle de gedachte om zün hoge post te vei laten, waar door hu, zoals hü onthulde, voor de vierde keer in zün carrière ook op 29 mei bekropen was, weer heel ver van zich had afgezet. De Gaulle in vuur en vlam tijdens zijn gesprek met Michel Droit. (Men zie voor de gevechten bij de Renaultfabrieken in Fiim elders). BREESTRAAT 173 ZOMERPRIJZEN ADVERTENTIE |fSvan JAMIN in handig gezinspak Uit het Leidsch Dagblad van 8 Juni 1868: 1 De prachtige uitvoering der Zangvereeniging is giste- renavond opgeluisterd gewor- den door de tegenwoordig- heid van hunne Koninklijke Hoogheden: Prinses Frederik, Prins en Prinses Hendrik en 2 Prinses Maria. De Koninklij ke gasten waren blijkbaar zeer voldaan over de uitvoe- 1 ring. De Boskoopsche markt van Aardbeziën is gemaakt op de Botermarkt, elke Dingsdag, Donderdag en Za- terdag.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1