3arijse couturier maakte tiepe val Het pak-je van Pom ;jKr nis woordraadsel Kom er ACHT-er 'Verdag s juni i9«s PIM EN POM OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE 1 LD EXTRA 5 (Van onze moderedactrice) figmoed komt ten val. Dit spreekwoord voor honderd procent van toepassing I het besluit van couturier Cristobal ilenciaga om zijn modehuis in de Fran- hoofdstad binnen drie maanden te sluiten. De val van de 73-jarige Span jaard, die in Parijs een spectaculaire car rière opbouwde, was al op de show van zijn laatste collectie in februari te voor zien. Inkopers en moderedactrices waren toen sprakeloos over zijn hopeloos ouder wetse creaties. De tragiek van Balenciaga was, dat hij jaren lang de succesmodellen uit zijn lang vervlogen gloriedagen bleef maken. Met een feodaal sno bisme teerde hy nog op de roem. die hy zich vlak voor de tweede wereldoorlog verwierf en raakte daardoor hoe langer hoe meer van de realiteit van de eigentijdse mode verwijderd. Desondanks eiste hij dat iedereen hem nog als de onbetwiste modekeizer zou erkennen. De diepe minachting van de visserszoon uit het Spaanse San Sebastiaan voor iedere vrouw, die zich geen jurkje van vele honderden guldens kan permiteren, is hem tenslotte toch noodlottig ge worden. Balenciaga werd voor het grote publiek een onbe kende met als gevolg dat zijn parfums en zeep waarmee hij zijn modehuis financierde nauwe lijks meer werden verkocht. De man, die zich ve le jaren de grootmeester van de Parijse haute- couture mocht noemen en die gezworen heeft als modevorst te zullen sterven, heeft nu zelfs, zo wordt er gefluisterd, geen geld genoeg om al zijn schulden te betalen. Zijn onafscheidelijke huis vriend couturier Hubert Givenchy, gedoodverfd als de erfgenaam van zijn imperium komt er dus bekaaid af. Het zou niet eens te verwonderen zijn wanneer Balenciaga het modehuis van Gi venchy precies aan de overkant van het zijne aan de Parijse Avenue George V in zijn val mee zou sleuren. Geen begrip Om veiligheidsredenen zijn ze zeker de laatsten bij blusoperaties, naar oefenen doen ze even serieus en enthousiast als de beste jolwassen brandweerman. Het zijn twaalf jongens tussen twaalf en zestien jaar oitd, uit Hamburg, die na een éénjarige opleidings periode, een bekwaamheidsproef afleggen in een voorstad van deze grote havenplaats om in de jeugdbrandweer te worden op genomen. Om de veertien dagen trainen deze jongens in volle uitrusting net als de groten. Daarbij hebben ze technisch onder wijs, knutsel- en zangavonden en sport. In de vakantie lokt een tentenkamp en later de deelname aan internationale jeugdbrand- weerwedstrijden. Hun trots is een op maat gemaakt brandweer kostuum met hoge schoenen, een waterdicht pak met veiligheids helm, koppel en veiligheidshaken. Daarmee beloont de Ham- burgse brandweer de ijver van de vrijwillige jeugdige helpers. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIlUk' De noodzaak om zijn modehuis te sluiten heeft Balenciaga de realiteit onder ogen gebracht, die hij als mode-ontwerper nooit heeft willen zien. Toen ik hem vorig jaar naar zijn visie op de toe komst van de haute-couture en het succes van de boutiques vroeg, liet hij zijn pinnige secreta resse juffrouw Vera, meedelen dat hy zich als couturier van beroemde actrices en prinsessen niet kon permitteren over zulke ordinaire zaken als boutiques te spreken. Balenciaga terroriseerde de internationale mo dewereld. Wie zijn shows wilde zien, moest aan de meest absurde voorwaarden voldoen om een en treekaartje te bemachtigen. Er gingen uitvoerige correspondenties en eindeloze telefoongesprekken met zijn secretaresse immer gehuld in een wat goedkope, zeer vormloze, zwarte jurk, waaraan een superbeh&ndeOing van de stomerij geen over bodige luxe zou zijn aan vooraf. Jaarinkomen maatstaf Zelfs de redactrices van 's werelds meest toon aangevende modebladen waren nooit zeker van een plaats, hoewel er in de beige salons altijd plaats genoeg was. Juffrouw Vera: peper en zout haar, knoetje in de nek en goudomrande bril, nam willekeurig kruisverhoren af en wilde dan precies weten wat zo ongeveer wel het gemid delde jaarinkomen van abonnees van de diver se kranten en tijdschriften kon zijn. Met meer dan u waarschijn lijk ooit zult verdienen, was het enige waarmee ik haar oodt héb weten te over bluffen. Balenciaga's personeel ging er op instignatie van de grote meester van uit, dat alle mevrouwen uitgezonderd zyzelf die niet tot de klanten kring behoorden, onvolwaardige wezen» waren, te gen wie men gerust onbeleefd mocht zijn. Maar de internationale modewereld nam Balenoiaga's eapsones niet langer. By zyn laatste show in februari bleven vrijwel alle inkopers weg en ril die wel kwamen toonden geen enkele belang stelling voor zyn saaie beige jurkjes met aan geknipte mouwen, evenmin als voor zjjn om slagrokken en zijn mantels met fluwelen kragen. Vernietigende kritiek In het toonaangevende Amerikaanse modeblad Womens Wear Daily verscheen de meest vernie tigende kritiek, die er voor een groot couturier valt te bedenken. De verslagen in andere waren ook niet bepaald vleiend. Het gevolg was, dat hy met bijna zijn hele collectie voor deze zomer bleef zitten. Aan stoffen en arbeidsloon had hij een vermogen geïnvesteerd, maar de grootmeester had er niet aan gedacht, dat er ooit nog wel eens een tijd zou kunnen komen dat geen vrouw zijn ouderwetse Japonnen meer aan zou willen. De val van Balenciaga is tekenend voor deze tijd. Vlak voordat hij bekend liet maken zijn mode huis te sluiten, besloot zijn landgenoot de even eens in Parijs als couturier gevestigde Castillo naar de confectie over te stappen. Vermoede lijk zullen Molyneux, Madeleine de Rauch, Car- ven en Guy Laroche eveneens hun modehulzen moeten sluiten. Want het feodale snobisme, waar mee men exclusieve met de hand gemaakte Jur ken omgeeft, past niet meer in deze tijd. Horizontaal 1. hoofd van een abdij 3- de kunst van het m 10. ten bedrage van 12. muzieknoot H. zacht stralen 15. vorm van onderwijs 16. gemeente in Friesland 19. vlezige wortel 20. honingdrank 21. ryglyf met baleinen 23. stukje leer onder de schoenzool 26. hijstuig voor zware lasten 28. United States 29. twee medeklinkers 31. deel van een bloem 33. naar mijn mening 35. lidwoord 37. jongensnaam 38. blaasinstrument 40. naar beneden 43. gindse 44. stukjes van iets dat gebrijzeld is 45. geen enkel ding 48. deel van het lichaam 49. ten laatste 50. in dezelfde richting gaan 52. muzieknoot 53. Kroon (afk.) 55. muziekinstrument 57. stokerij 61. woudkoe 63. dreef 64. vervoeging van het werkwoord „eisen" 66. uitnodigen 68. paling 69. slagvaardig 71. groente 72. lengtemaat 73. beroven van zijn eigendom men 74. boom Verticaal 1. indien 2. zitmeubel 4. laatstgenoemde 5. zeevogel 6. zeestroom in Scandinavië 7. aantallen militairen 8. ijle 81. vriend van Cicero 9. voegwoord 53. kermistent 10. alzo 54. ten bedrage van 11. schilderij 56. lidmaat 13. overrijp 57. deel van een boek 18. laten blijken, tonen 58. een ongenoemde 1T. eik 89. eenmaal 18. schijntje 00. vervoeging van het werkwoord 20. soort schip „ijzen" 22. vervelende 62. zeer groot persoon 24. heden 65. duivenhok 25. vervoeging van het werkwoord 67. op de -: op het nippertje „brengen" 69. element Selenium 27. naar mijn mening 70. gij 30. zoolganger 32. kleine opening 33. insect Oplossingen onder het motto 34. wit doen worden „Kruiswoordraadsel" dienen voor 36. onzijdig woensdag a.s. te 9 uur in het bezit 39. van een te zijn van de redactie, Wittesingel 41. rug tussen twee voren 1 te Lelden. Onder de goede oplos 42. yertrek singen stellen wij een eerste prijs 46. doorschijnende delfstof van f 5,— en twee prijzen van f 2.50 46. het ik beschikbaar waarnaar alleen abon 47. bekende Franse schrijfster nee® kunnen mededingen. De eerste prijs van f5,— werd toe gekend aan mevr. M. A. Mieloo, He- reweg 327, Lisse de twee prijzen van f 2,50 aan de heer A. J. Bogerd, De Waal 108 te Rijnsburg en aan de heer A. P. Bavelaar, Zoeter- woudseweg 70 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Kunt u de aebt afwijkingen tn de Oelde bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oploesing vindt o elder* In dit nummer.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11