Sirhan komt vandaag voor VIeer Kennedy's dan problemen Het drama van een dynastie MENINGEN OVER KANDIDATEN ZIJN NOG VERDEELD RESULTAAT SECTIE KENNEDY ZAmerikanen 5 (een volk l<an geweld JfRIJDAG 7 JUNI 1968 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 7 :h N FRANCISCO. 7 juni (AP) 3g ,Wy zijn geen gewelddadig volk", legt de Amerikaanse filosoof Eric loffer van zijn landgenoten. „In te vezen zyn wij het vriendelijkste, in sdelmoedigste. ordelievendste en ;n behulpzaamste volk ter wereld", ffer kreeg woensdag van president fohnson telefonisch de mededeling, ;n lat hij was benoemd in een com- nissie van vooraanstaande Ameri- canen, die een onderzoek naar het feweld zullen instellen. Koffer had ie president gezegd, dat hij zich de la atste man in het land beschouw- r ie voor een benoeming in een der- r jelijke commissie „Ik ben op geen >nkei gebied deskundig maar ik oen bereid alles te doen om hulp te oieden", aldus Hoffer. Hij zei, dat ie Amerikaanse staat van dienst op het gebied van de geweldple- __pleging ernstig lijkt, maar dat het onjuist is alle Amerikanen de schuld te geven van de misdaden van enkelen. WASHINGTON (AFP) De Democratische gedelegeerden die door de uitslag van de voorverkiezingen in hun staten Kennedy hadden moeten steunen op de Democratische partij conventie in Chicago, zijn door de dood van de senator van hun verplichtingen ontslagen. De meeste waarnemers in Wash ington geloven dat hun stemmen ver-; deeld zullen worden tussen de twee overgebleven concurrenten in de strijd om de presidentskandidatuur, McCarthy en vice-president Hum phrey, waardoor laatstgenoemde ge noeg stemmen zou hebben verzameld om de overwinning te behalen op de conventie. Deze mening wordt echter niet ge heel gedeeld door George Gallup, nestor van de Amerikaanse opiniepei lers. Op een lunch in de „National Press Club" te Washington verklaar, de hij, zonder dit overigens met cij fers te ondersteunen, dat McCarthy wel eens met de politieke erfenis van Kennedy zou kunnen gaan strijken. mocraten op het ogenblik van het grootste belang te weten achter wie de verschillende minderheidsgroepe ringen, die de belangrijkste steun van de vermoorde senator waren, zich zullen gaan scharen. In dit ver band telt de stem van de negers verreweg het zwaarst. Volgens de laatste opinie-onderzoeken zou 85 tot 90 procent van de negers zijn stem op Kennedy hebben uitgebracht. De tegenhangers van Gallup gelo ven dat „vrijgekomen" gedelegeer den geneigd zullen zijn hun stem te verbinden aan de kandidaat die de meeste kans op succes heeft en vol gens hen heeft McCarthy nog niet bewezen dat hij dat is. Volgens Gallup is het voor de De- Toestand andere slachtoffers bevredigend LOS ANGELES (AP) De toe stand van de vijf omstanders die ge wond werden bij1 de aanslag op sena tor Kennedy is vandaag verbeterd. Ira Goldstein, die door een kogel in de linkerheup werd getroffen, is gis teren naar huis teruggekeerd. De toestand van Paul Schrade (30) de regionale directeur van de vak bond va narbeiders in de autoindus- strie, is redelijk goed. De toestand van William Weisel (30) een journa list van de American Broadcasting Corporation is bevredigend. Ook de toestand van Irwin Stroll (17) en mevrouw Elizabeth Evans is bevre digend tot goed. Telegrammen van rouwbeklag DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een telegram van rouwbeklag ge stuurd aan de weduwe van Robert Kennedy. Ook de minister-president heeft persoonlijk een telegram ge richt aan president Johnson om zijn deelneming en die van het kabinet te betuigen bij het overlijden van de heer Kennedy en tevens verzocht e deelneming te willen doorge leiden naar diens familie. De minister van Buitenlandse Za ken heeft een persoonlijk telegram aan de familie van de heer Kennedy gezonden om zijn deelneming te be tuigen. Namens de internationale ka tholieke vredesbeweging Pax Christi heeft kardinaal Alfrink aan mevrouw Kennedy in New York een telegram gezonden, waarin hij zegt diep ge schokt te zijn door de tragische dood van haar echtgenoot en uiting geeft aan zijn bewondering voor zijn po gingen betere menselijke betrekkin gen tot stand te brengen in eigen land en in de wereld. Ds. Kempenaar naai- Werkendam WOUBRUGGE De plaatselijke hervormde predikant ds. E. Kem penaar heeft het beroep aangenomen, dat op hem was uitgebracht door de herv. gemeente van Werkendam. Ingelanden vergadering Vierainbaclitspolder WOUBRUGGE Onder voorzitter schap van dijkgraaf J. van Rijn werd gisteren een ingelandenvergadering gehouden van de Vierambachtspol- der. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren C. Kammeraad en C. A. Langeslag beiden met algemene stemmen herkozen. De vergadering ging akkoord met het voorstel een strookje grond langs de Boddens Hosangweg voor één gul den aan de gemeente te verkopen. De begroting van inkomsten en uitga- van over 1968. vermeldt onder meer: huur of pacht van landerijen, gebou wen e.d. f 1575,72; onderhoud bema lingswerktuigen met gebouwen en ge reedschappen: f6000; elektrische stroom, brandstoffen e.d. ten behoeve van de bemalingswerktuigen f15.000; onderhoud wegen f 10.000; heffing over 1612 hectaren f48.365,07 (f30 per bunder); idem over 136 hectaren f 3988,86. Het batig slot van de gewo ne dienst is geraamd op f 6246,85, van de kapitaaldienst f 8634,84. H. de Ru tweede man bij R.V.D. DEN HAAG (GPD) Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer H. de Ru, tot dusver Haags redacteur van de NRC, tot adjunct directeur van de Rijks Voorlichtings dienst. De heer De Ru treedt daar mee in de plaats van de heer G. van der Wiel, die per 1 november de func tie van directeur van de RVD over neemt van dr. G. Lammers. Dr. Lam- mers gaat dan met pensioen. De heer De Ru is thans voorzitter van de zojuist opgerichte Nederlandse Vereniging van Journalisten, hij zal dit voorzitterschap straks moeten los laten. LOS ANGELES (AFP) Sirhan Sir han de vermoedelijke dader van de aanslag op Kennedy zal vandaag in Los Angeles achter gesloten deu ren voor de „grand jury" ver schijnen, die detenlastelegging moet formuleren. Vermoedelijk zal hij zo wel van moord op senator Robert Kennedy als van het aanvallen met het doel om te doden op de vijf andere slachtoffers van de schiet partij in het hotel Ambassador worden beschuldigd. Hij zal dan, overeenkomstig de in Californië geldende wetten, niet in voorlopige vrijheid kunnen worden gesteld, ook al zou hij de 250.000 dollar gestelde borgsom kunnen op brengen. Volgens het bureau van de oenbare aanklager zal het pro ces over een of twee maanden kun nen beginnen. Shirhan loopt de kans zijn leven te eindigen in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin. Sirhan Sirhan heeft in de cel het overlijden van Kennedy vernomen. Op eigen verzoek kreeg Sirhan een exemplaar van de „Los Angeles Times", met het nieuws van de dood van de senator op de voor pagina. Zonder een woord te zeg gen gaf hij daarna de krant terug aan een bewaker. De directie van de centrale gevan genis van Los Angeles heeft mee gedeeld dat telefonisch en per brief ongeveer 10 bedreigingen tegen het leven van Sirhan zijn ontvangen. In de meeste gevallen werd ge zegd dat Sirhan doodgeschoten zou worden als hij naar het ge- redTiS'hof werd overgebracht even als Lee Harvey Oswald na de dood van John Kennedy. Ook werd ge- deigd de gevangenis op te blazen. Sirhan verblijft onder uiterst stren ge vehigheidsmaategelen in het gevangenishospitaal. Hij wordt dag en nacht door zes bewakers in het oog gehouden. Een van hen ver blijft in zijn oei, terwijl een twee de het oogluik in de stalen celdeur gadeslaat en de vier anderen in de gang patrouilleren. LOS ANGELES (Reuter) Se nator Kennedy is overleden aan een revolver schotwond, ontstaan door een kogel die via de rechter slaap de hersenen was binnenge drongen. zo staat in het voorlo pige lijkschouwingsrapport dat gisteren in Los Angeles werd be kend gemaakt. Vastgesteld wordt dat de getroffene deze verwonding niet had kunnen overleven. Het hoofd van de medische inspec tie in het district Los Angeles, die de inhoud van het rapport meedeel de, zei dat het eindrapport pas over enkele weken gereed zal zijn, omdat men nog allerlei proeven moet uit werken. Tijdens een deel van het onderzoek was daarbij een groep deskundigen van het militaire instituut voor pa thologie aanwezig geweest. Dit ge schiedde op speciaal verzoek van de familie Kennedy om een zo degelijk mogelijk onderzoek te garanderen. Het lijkschouwingsrapport over de dood van president Kennedy heeft destijds talrijke vragen opgeworpen die volgens velen niet bevredigend konden worden beantwooid. De kogel die het dodelijke letsel heeft veroorzaakt, drong van achter het rechteroor door het slaapbeen. Stukken van deze kogel en bot frag menten beschadigden een groot deel van de rechterkant van de hersenen, aldus het voorlopige rapport. In het rapport staat verder dat een tweede kogel is gevonden juist onder het huidoppervlak laag in de nek. Deze was iets lager aan de achterkant van de rechteroksel het lichaam binnen gedrongen. Heden en verleden Linksboven, februari 1962 bracht senator Kennedy in gezel schap van zijn vrouw een bezoek aan Nederland. Ter gelegenheid waarvan hij ook door Koningin Juliana werd ontvangen. Links beneden mevrouw Jacqueline Kennedy met haar twee kinderen tijdens de begrafenis van haar in Dallas vermoorde echtgenoot, naast haar rechts Robert Ken nedy, links Edward Kennedy Rechtsboven mevrouw Ethel Kennedy bij haar aankomst van nacht in New York, achter haar de zusters van haar vermoorde echtgenoot. Rechtsonder: Prins Claus tekent in het gebouw van de Amerikaanse ambassade m Den Haag het rouwregister. ire, (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) eWASHINGTON Toen senator Edward Kennedy in juni rie, 4 herstellende was van een vliegtuigongeluk, waarbij de pi jn t om het leven kwam, maakte Robert Kennedy aan zijn ziek- 3y_ de opmerking „de enige reden waarom wij vermoedelijk 50f leven, is dat er teveel Kennedy's zijn. Er zijn meer Ken- - [y's dan er moeilijkheden zijn". .50 ijf jaar later heeft de enig rgebleven zoon uit het Ken- y-geslacht weinig reden om van vitaliteit en optimisme ge iende uitspraak te herhalen. Kennedy-dynastie, zoals die in erika wel maar niet altijd even veel bewondering er dt genoemd, heeft ervaren, dat ars 11 71 generatie meer kan ge ren dan andere geslachten 3d. men naslaan in hun famïliege- j3 riften. Qr nerika is geen land van politieke istieën. Het politieke systeem is ipen, te gevarieerd, met te veel .95 elykheden voor een groot aan- candidaten om de telgen van één icht te bevoorrechten, alleen om- de familienaam allure heeft en de verbeelding spreekt. Nog on- js zei wijlen senator Robert Ken- i, dat hij zelf niet geloofde in de geroepen zijn tot het hoogste t van het land, omdat zijn broer lident was van de Verenigde Sta- en maar wel dat het ambt veroverd >rs 6t worden, en dat de kandidaat 75 de beste kwalificaties diende te Willen Toch was het Kennedy-geslacht meer bewust van het willen die van het land in hoge functies, bijvoorbeeld de Rockefellers, of Cabot Lodges, of de Roosevelt's, sident Kennedy merkte eens op: t zoals ik de politiek in ben ge- n omdat mijn „oudere" broer Jo rf, zal Bobby proberen mijn ze- in de senaat te veroveren wan- r mij ooit iets zou overkomen. En meer er iets met Bobby gebeurt, Teddy het van hem overnemen" 'eze doelgerichtheid werd de jon- s Kennedy vroeg bijgebracht door i vader Joseph Patrick Kenne- die zelf politieke ambities had, ar het niet verder bracht dan de onaanzienlijke post van ambas- eur in Londen tijdens de tweede ïringsperiode van president Fran- i Roosevelt. Hij werd teruggeroe- naar de Verenigde Staten om- hij te isolationistische ideeën tegenwoordigde op een tijdstip dat geland aan de vooravond van de eede Wereldoorlog stond, ioals Richard Whalen schreef in i boek over „Jo" Kennedy: „Rijk- n, macht, en de kans op beroemd- d van de familienaam waren de ambities, die Joseph Patrick Ken nedy zijn leven lang koesterde. De eerste twee bereikte hy tot indruk wekkende hoogte, de laatste, die hem bijna beschoren was, ontglipte hem'.' Nu ook Robert Kennedy is geveld door de kogel van een moordenaar wordt in de onafgebroken televisie programma's die bovendien nog lan ger lijken omdat de reklame-onder- brekingen uit piëteit zijn afgelast herhaaldelijk de vraag gesteld, waar om iemand zich nog zou beijveren om de hoogste functie van 't land te ver overen. wanneer er zoveel persoon lijke gevaren aan verbonden zijn. Het antwoord daarop in het geval van de Kennedy's moet wel gezocht worden in de positie waarin de min derheidsgroepen van de Amerikaan se bevolking zich traditioneel hebben bevonden. De Kennedy's, met hun Ierse afkomst en hun rooms-katho- lieke geloof, waren onderdeel van een groep, die in het overwegend protes tantse Amerika, waarin bovendien vaak de voorkeur uitgaat naar Ame rikanen van Engelse afkomst, wei nig in de politieke melk te brokke len had. Misschien iets meer dan de Amerikanen van Italiaaanse of Oost- europese afkomst, maar toch onvol doende om de Ierse Amerikanen ge lijke kansen te geven met zulke voor name geslachten als de Cabot Lodges of de Roosevelts ,die overigens uit Ne derland stamden) Joseph Patrick Kennedy, uit het Ierse Boston, vergaarde zich een ver mogen, waardoor het mogelijk werd de ban van de minderheidsgroepen te doorbreken, en zijn zoons werden grootgebracht met mogelijkheden die anderen van hun groep ontbraken. Voor zowel president John Kennedy, als de nu ook vermoorde senator Ro bert Kennedy, betekenden hun poli tieke successen dan ook vooral een overwinning op de traditioneel onder geschikte plaats van de minderheids groepen in de Amerikaanse samen leving, en een voortzetting ook van de ambities van hun nu bijna 80- Het rijtje van de Kennedy's dat op een tragische manier om het leven is gekomen v.l.n.r. Jo seph Kennedy jr. (neergeschoten met zijn vliegtuig in de Tweede Wereldoorlog) Kathleen Kennedy (verongelukte met een vliegtuig in 1948)president John Kennedy (vermoord door Lee Harvey Os wald in 1963en Robert Kennedy. jarige vader. Om diezelfde reden von den beiden ook grote aanhang onder de Amerikaanse negerbevolking. Ook Edward Zal nu ook senator Edward Ken nedy te zyner tyd' proberen zich in te zetten voor het presidentsschap van de Verenigde Staten? Een de finitief antwoord daarop is natuur lijk niet te geven, maar alles wijst erop, dat ook hy als laatste overle vende zoon van het Kennedy-ge slacht zich ervoor zal inspannen. Zyn moeder, de ondanks haar hoge leef tijd zeer vitale Rose Kennedy, liet zich eens ontvallen dat het toch wel een grote eer was om drie zoons te hebben, die het tot president zou den brengen. En als een dergelijke, van ouderlijke trots en fantasie ge tuigende, opmerking niet gezien kan worden als een aanwijzing van Ed ward Kennedy's persoonlijke ambi ties, dan duidt deze uitlating in ie der geval wel op een gedachte die by de Kennedy's leeft. Belangrijker is echter dat Edward Kennedy zich als senator van Mas- sachussetts heeft ontpopt als een aktieve en ijverige vertegenwoordi ger van zijn staat, die zich kan ver heugen in een vrijwel kritiekloze sympathie van zijn mede-senatoren. Het is nauwelijks te verwachten dat deze 36-jarige laatste Kennedy tevreden zou zyn om zyn openbare loopbaan te beëindigen als senator, zonder een gooi gedaan te hebben naar het presidentsschap. Gerefkerk beroept Duits predikant BODEGRAVEN Tijdens een bijzondere gemeenteavond hebben le den van de gereformeerde kerk de kerkeraad gemachtigd een beroep uit te brengen op ds. H. Alsmeier, pre dikant bij de Altreformierte Kirchen- gemeinde Laar, in de classis Graaf schap Bentheim in West-Duitsland. Presidentsverkiezingen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7