Deken W. P. M. Haring 40 jaar priester 23434 m Nog GEEN verlaging van lenersvergoeding Tamme mus Oplichter in arrest Burgerij -bijeenkomst in Leiden-Zuidwest Leidse federatieve volkstuindersbond wordt centrale TOPIC 20 senoritas Kerk en zending zijn ongerust over strijd in Nigeria en Biafra Schoenmakers nam afscheid van Van Gend Loos Leidenaars braken in Ongevallen op de weg W ijziging bestemmingsplan f W ie doet mee aan de I optocht Expositie van verzamelingen in Koningskerk Academische examens mimf' WOENSDAG 5 JUNI 1968 PAGINA 3 Kwalijke praktijken in de Leidse regio LEIDEN De Leidse politie heeft een 29-jarige inwoner van deze stad aangehouden, die zich in de afgelopen maanden diverse goederen had toegeëigend door met on gedekte cheques te betalen. De Leidenaar voerde zijn kwalijke praktijken behalve in hotels en res taurants in tal van winkels in en rond de Sleutelstad uit. Hy maakte er een gewoonte van zyn maaltij den in één van de Leidse restau rants met ongedekte cheques te be talen. De oplichter schafte zich op de zelfde wijze o.m. enig huisraad aan. Met zyn praktijken zou een be drag van ruim vijftienduizend gul den zijn gemoeid. De jongeman werd aangehouden, toen hij. bij herhaling, in een Leids hotel logies trachtte te verkregen. Bij de politie was namelyk het ver moeden gerezen, dat de cheques, die hij de hotelier had aangeboden, niet gedekt waren. De Leidenaar Is vanochtend voor de officier van jus titie in Den Haag geleid. LEIDEN Een in kerkelijke en maatschappelijke kringen bekende figuur, deken W. P. M. Haring, die in 1956 als opvolger van de huidige bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, tot deken van Leiden en tot pastoor van de St.-Lodewijksparochie aan het Steenschuur werd benoemd, herdenkt zondag het feit, dat hij veertig jaar geleden tot priester werd gewijd. Dr. Pli. de Jongh overleden Sinds 1956 deken in Leiden De jubilerende priester weid 26 mei 1904 in Rotterdam geboren en studeerde achtereenvolgens aan de seminaria in Voorhout en Warmond. Na zijn priesterwijding was hij eerst lVi jaar werkzaam te Heemskerk en daarna acht jaar te Rotterdam (St. Theresia-parochie» en dertien jaar te Amsterdam <St. Willibrord buiten de veste). In zyn volgende stand- 19t>* in de Sleutelstad. Tijdens zijn dekenaat werd de St Lodwykskeik belangrijk uitgebreid, kreeg dc toren een carillon en werd het inwendige van de kerk gerestau reerd. Deken Haring, die oecumenisch is ingesteld, heeft er tijdens zijn deke naat veel toe bijgedragen, dat de kerkelijke contacten gebundeld in de Oecumenische Raad Leiden, strakker konden worden aangehaald. Het priesterfeest van deken Haring zal zondagmorgen om half elf worden gevierd met een H. Eucharistie-vie- ring in de Lodewijkskerk. gevolgd plaats Dordrecht '1951. kreeg hü de door efn ,ie restaurant Van opdi acht een nieuwe parochie voor te bereiden (Onze Lieve Vrouwe-pa- rochie), waarvan hij op 3 november 1952 pastoor werd. Deken Haring, die op 1 november 1956 werd benoemd tot kanunnik van het Rotterdamse Kathedrale Kapittel, aanvaardde zijn ambt op 7 april der Heijden (12.15 tot 2 uur». Ter gelegenheid van dit priester feest is ondei voorzitterschap van de heer S. Menken een jubileumcomité gevormd, dat zich voorstelt de jubi lerende deken een geschenk aan te Geldboete geeist DEN HAAG/Leiden Het Chi nees eten had een 20-jarige tuinder en een 21-jarige plaatwerker uit Lei- l den dorstig gemaakt. Daar smaakte LEIDEN De düretceur vn de van Directeuren en ander Hoger Per- j efn biertje op. Het werden een paar Leidse vestiging van de N.V. Van soneel, door de voorzitter, de heer biertjes en zo raakte het tweetal aar- A. H. Dirksen. die als afscheidsca- j ^ig onder invloed van drank, deau een portefeuille aanbood. Het overmoedige plan werd toen De opvolger van de heer Schoen- geopperd om in te breken. Wandelend makers is, de heer L. J. Adema, 0p weg naar huis passeerde het twee die vergezeld van zijn echtgenote op tal 'n studentenfla taan de Groenho- Gend en Loos, de heer J. J. Schoen makers, heeft na een bijna 47-jarig dienstverband, afsheid genomen van het bedrijf. De heer Schoenmakers trad op 1 september 1921 in dienst van Van Gend en Loos en was o.a, directeur in Sittard, Maastricht en de laatste 18 jaar in Leiden. Tijdens een druk bezochte receptie in restaurant ..In de Vergulden Turk" gaven vele relaties uit handel en in dustrie, alsmede vele collega's uit vroegere standplaatsen en van het hoofdkantoor, blijk van hun belang stelling. Namens de Kamer van Koophan del werd het. woord gevoerd door de ondervoorzitter, de heer A. F. Meer- poel en namens de Alg. Verenging de receptie aanwezig was. Reeds eerder nam de heer Schoen makers afscheid van het personeel in de zaal van de Maranathakerk. waarbij hy werd toegesproken door de chef van het goederenkantoor, de heer H. J. W. Elemans. de bedrijfs leider de heer J. Bekkering en de voorzatter van de personeelsvereniging de iheer E. S. Prins. Namens de personeelsvereniging werd aan de scheidende directeur een venstraat, waar het plan tot uit.voeri werd gebracht. Een bezoek aan ver schillende kamers leverde de twee kanten allerlei artikelen op. sigaret tenaansteker. scheerapparaat. sleu tel, sigaretten. Voor de Haagse poli tierechter bekende het tweetal deze daden te hebben gepleegd. De officier van Justitie, die reke ning hield met het blanco strafblad van de verdachten, eiste f 100 boete LEIDEN Twee naast elkaar ooj de bromfiets rijdende Leidenaars, j resp. 19 en 17 jaar, kwamen gister- j avond omstreeks kwart voor zeven op de Tsjaikowskykade in Leiden- Zuidwest in botsing, toen op een kruispunt de één linksaf en de an der rechtsaf wilde slaan. De jongste van het tweetal kreeg een kaakfrac- tuur en een wond aan de kin. De reiswekker en namens het gehele j en drie weken voorwaardelijke gevan- prsonel twee kampeerstoelen met ta- genisstraf voor ieder fel aangeboden. j De rechter veroordeelde conform die LEIDEN De fractie van de Par- tij van de Arbeid in de Leidse ge meenteraad heeft het plan opgevat een burgerij-bijeenkomst over de ver- j heer Post desgewenst toelichting ge ven op de technische aspecten. Jonden is door de E HX> overgo- i dare bouwplannen in Zuidwest te be bracht naar het Diaconessenhuis. ADVERTENTIE Op het fietspad langs de Hogs Rijndijk werd gisteren een 13-jarig meisje uit Leiderdorp aangereden door een personenauto, die zonder de doorgang vrij te la/ten de oprit naar rijksweg 4A afsloeg. Het meisje kreeg een ernstige snij wond aan het achterhoofd Ook in dit geval zorgde de EH.D. voor vervoer naar het zie kenhuis. Op 3 oktober LEIDEN De Optochtcom- missie van de 3 October-Ver- eeniging verzoekt ons mede te delen, dat aan de grote histo rische optocht „Van smeek schrift tot Handvest" op 3 ok tober as., ook door verenigingen 5 kan worden deelgenomen. Aan de deelneming zijn voor die verenigingen geen financiële consequenties verbonden. Inte- A gendeel; zij ontvangen als blijk van waardering van de 3 Octo ber-'Vereeniging een waarde volle attentie. Zo enigszins mo- I geljjk wordt een vereniging een bepaalde groep in de optocht L toegewezen. Vanzelfsprekend blijft de mo- 1 gelijkheid voor individuele deel name bestaan. Op woensdag 1 12 juni a.s. wordt in „Den 1 Burcht" daartoe een insenrij- vings^Vond gehouden. Teneinde de Optochtcommis- 1 sie in de gelegenheid te stellen vóór 12 juni een voorlopige rol verdeling te maken, wordt ver enigingen. die met een groep taan de optocht wensen deel te nemen, verzocht zicih schrifte er. lijk of telefonisch in verbinding 1 te stellen met het secretariaat van 'de Optochtcommissie Uh- lenbeokkade 9. Leiden, telefoon 1 22346. Voor de goede orde wordt er op gewezen, dat de voorkeur uitgaat naar volwassenen. leggen. Ingezetenen zullen in de gelegenhei gesteld worden hun visie kenbaar te maken over de „afbouw" van dit stadsdeel, waarvoor de Leidse raad destyds een bestemmingsplan heeft vastgesteld. Mede omdat het niet uit gesloten is. dat dit bestemmingsplan een wijzigin gmoet ondergaan, leek het de P.v.d.A.-fractie nuttig een „hearing" te houden. Deze bijeenkomst zal worden ge houden op vrijdag 14 juni des avonds te 8 uur In de kantine van de brrod- bakkerij van de Co-op Rijnland, Rooseveltstraat 12a. Op verzoek van de fractie zal de chef van de afdeling Stadsontwikke ling van de Dienst Gemeentewerken Ir. K. P. Post aanwezig zijn. Uit hoofde van zijn f unctie kan de Staking voor Griekenland De Westdui tse tra nspor t -arbeidersbond heeft zyn leden opgeroepen geduren de 24 uur geen Griekse schepen te laden of te lossen. De boycot-oproep volgt op een oproep van de interna tionale federatie van transportarbei ders het werk 24 uur neer te leggen uit protest tegen de onderdrukking van de vrije vakverenigingen in Griekenland. Als u vorig jaar geld stortte op giro zou er dan een reden zijn om dat dit jaar niet weer te doen? Collectieve Israël Actie Johannes Vermeerstraat 22 Amsterdam. LEIDEN De Leidse Bond van Volkstuindersverenigingen is van een federatieve een centrale bond geworden. Het totstandkomen van de cen trale waar lange tijd aan gewerkt Is, had tot gevolg dat er een nieuw bestuur moest komen. Voorzitter H. Verhoogt stond gisteravond na stemming zijn plaats af aan de heer J. v. d. Zwart. De heer N. J. P. Regter werd gekozen tot penning meester en de heer L. de Boer tot secretaris. Tevens werden in het dagelijks bestuur benoemd de heren H. J. van Haarlem, A. Versteeg, J. M. J. Morsink en J. L. L. Vorst. In het bestuur is nu nog een vacature van de luinvereniging „De Slaagh" die nog geen kandidaat ter'beschikking had. De voorzitter sprak een woord van dank tot de scheidende bestuursleden, de heren P. van der Berg (penningmeester), E. R. Zuyderduin (tweede voorzitter) en de heren P. Visser van het algemeen verbond en S. J. van de Pauw Kraan, eveneens van het algemeen verbond. De vergadering van de bond in het clubgebouw „Ons Buiten"f werd door 54 van de 900 leden bezocht. Zondagavond is geheel onverwacht op 58-jarige leeftijd te zynen huize in Rotterdam overleden onze oud- stadgenoot dr. Ph. de Jongh. direc teur van de NV Verenigde Brouwe rijen d'Oranjeboom te Rotterdam. De heer De Jongh werd in Leiden geboren, bezocht de h.b.s. alhier en studeerde vervolgens botanie aan de Leidse Universiteit waar hij in 1933 j promoveerde tot doctor in de wis- en j natuurkunde op een proefschrift ge- I ADVERTENTIE DEKEN W. P. Af. HARING bieden. Vrienden en kerkelijk meele- venden, die aan dit geschenk willen bijdragen, kunnen hun gift overma ken op giro 9013 van de Algemeen Bank Nederland in Leiden, onder vermelding „Geschenk jubileum de ken Haring". titeld „On the symbiosis of ardisia crispa". Zijn promotor was prof dr. L. G. M. Baas Becking. Gedurende zijn stu dententijd was hij bestuurslid van de toenmalige studentenorganisatie Unitas Studiosorum Lugduno Bata- va, welke haar sociëteit had aan het Rapenburg in het perceel, waarin thans het Prytaneum is gevestigd Na enige tijd werkzaam te zijn ge weest in het Rijksherbarium, vertrok hij naar Ned. Oost-Indië waar hij verbonden was aan 's lands Planten tuin te Buitenzorg en waar hij zich in het bijzonder bezig hield met de studie van schimmels. Na zijn repa triëring leidde dit tot zijn benoeming als hoofd van het laboratorium van j de brouwerij „d'Oranjeboom" te Rot-1 terdam gevolgd door zijn benoeming tot mede-directeur. W apenleveranties stoppen Moeder pleegde moord en zelf moord Een 28-jarige moeder heeft OEGSTGEEST In de gisteren gehouden vergadering van modera- men en secretarissen van de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. haar twee kinderen van het balkon Kfrk is de huidjg<. situatie in Ni- van haar woning op de zesde ver dieping van een flatgebouw gewor pen. Daarna pleegde zij zelfmoord door achter ze aan te springen. De vrouw en haar twee kinderen waren op slag dood. De politie zei dat de vrouw kort geleden van haar echt genoot was gescheiden. Superel Een kip in de Italiaan se plaats Varazze heeft volgens het persbureau Agenzia Italia een ei van 17 centimeter lengte met vyf dooiers gelegd. geria wederom onderwerp van uitvoe rige bespreking geweest. De ontwik keling van 't conflict Nigeria/Biafra geeft aanleiding lot gTote bezorgd heid. De informaties waarover men ter vergadering beschikte en die voor een groot deel uit rechtstreekse con tacten resulteerden, wijzen op een voortdurende intensivering van de strijd, op een steeds groter aantal slachtoffers, een tot in de miljoenen groeiende groep vluchtelingen en de LEIDEN In een voorstel aan de raad, dat handelt over de lenersvergoeding, welke door de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen in rekening wordt gebracht, zeggen B. en W., dat zij zich steeds op het standpunt hebben gesteld, dat uit gangspunt voor de exploitatie van de Kredietbank dient te zijn, dat de lasten moeten worden gedekt door de baten. Bij Kasbeheer en Kredietwezen Het streven van de huidige direc teur van de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen is er sedeit zijn be noeming op gericht geweest de kre dietbank zodanig te organiseren, dat dit zou leiden tot een vermindering van kosten, die alsdan zou kunnen worden aangewend tot een verlaging van de lenersvergoeding. Een door de directeur van de Ge meentelijke Accountantsdienst inge steld organisatie-onderzoek bij ge noemde dienst heeft niet tot de con clusie geleid, dat er verder nog kos tenbesparende maatregelen zouden kunnen worden getroffen, die niet reeds zijn genomen. j Met handhaving van het standpunt T dat de begroting van de Dienst voor j O Kasbeheer en Kredietwezen zonder V nadelig saldo dient te sluiten, ko- J men B. en W. derhalve tot de con- ijj clus'ie, dat een verlaging van de le- j nersvergoeding thans (nog) niet mo- gelijk is. De vraag, of een vei laging van de ze lenersvergoeding met inachtne ming van het genoemde uitgangs punt. in de nabij etoekmst tot de mogelijkheden .zou kunnen gaan be- j horen, menen B. en W. op dit mo- ment nog niet bevestigend te mogen I beantwoorden. De twee belangrijkste posten onder de lasten zijn de jaar- zijn. Deze uitbieiding zou op haar beurt de rentabiliteit van de bank in gunstige zin kunnen beïnvloeden. Daarbij komt, dat hogere kredieten in het algemeen -naar verhouding minder werk meebrengen dan lenin gen tot lagere bedragen. B. en W. hebben grond voor de verwachting, dat by een gunstige ontwikkeling van de kredietverle ning a Is gevolg van de verhoging van de maximale leensom een ver laging van de lenersvergoeding tot de mogelijkheden behoort. Een verhoging van het maximale leenbedrag dient gepaard te gaan met een verlenging van de maxima le looptijd van 24 tot 48 maanden. Aangezien een in het uitzicht ge stelde wetswijziging nog niet is tot stand gekomen, hebben B. en W. een regeling ontworpen, welke het ver strekken van consumptieve kredie ten onder vei band van hypotheek aan personen, die een eigen huis be wonen en wier inkomen ligt beneden de bijstandsnormen mogelijk maakt. Tenslotte vestigen B. en W. er de aandacht op, dat ook de directeur van de Gem. Sociale Dienst zal wor den ingeschakeld bij het nemen van beslissingen op aanvragen tot ver lening van kredieten, zulks met het oog op de nauwe relatie met het bij sta ndsbeleid. l dreigende uithongermg van gehele bevolkingsgroepen. Hoezeer het ook toe te juichen is dat er tussen de strijdende partijen althans een eer ste poging is om tot overleg te ko men, de ontwikkeling van dit over leg geeft weinig reden om daarvan op korte termijn resultaten te ver wachten. Het is echter duidelijk, dat voortzetting van deze strijd met na me gestimuleerd zal worden doordat van verschillende zijden aan de be treffende partijen wapens worden ge leverd. Stopzetting van deze wapen leveranties acht de vergadering dan ook een belangrijke bijdrage om ten eerste een verdere intensivering van dit conflict te voorkomen en ten tweede om de drang tot beëindiging via overleg in positieve zin te bein- vloeden. Telegram In dit verband sprak de vergade ring haai* grote zorg uit over de wa penleveranties door Nederland. Mede met het oog op de komende discus sies in de Tweede Kamer heeft de Raad voor de Zending er bij de Synode van de Ned. Herv. Kerk op aangedrongen zich in dezen tot de regering te wenden. De Synode heeft in dit verzoek aanleiding gezien zich met het vol gende telegram tot de regering te richten „Moderamen Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ontzet over de be richten over de gruwelijke otryd die in Nigeria/Biafra gaande is, over tuigd dat wapenleveranties aan strijdende partijen voortduw van de strijd slechts in de hand wer ken, dringt er met de grootste nadruk bij U op aan de wapenleve ranties vanuit Nederland onmiddellijk te stoppen". Ten aanzien van de concrete hulp verlening wijst de Raad voor de Zen ding op gironummer 5261 van do Stichting Oecumenische Hulpverle ning te Utrecht. De hierop binnenkomend# gelden zullen in eerste instantie wor den gebruikt voor de aankoop van voedsel. Uit de opbrengst van de actio ..Kom over de brug" is f 200.000 ge reserveerd voor de herbouw van het gebombardeerde ziekenhuis in Itigidi (Biafra). Bovendien is uit deze gel den f 150.000 beschikbaar gesteld voor voedselzendingen door middel van het bureau van de Wereldraad van Kerken en f 50.000 voor directe hulp vanuit Neder land. wedden c.a. en de rente van de ka pitaalschuld. Zowel van de eerste I als van de tweede moet de verwach ting worden uitgesproken, dat deze in de toekomst nog meer zullen stij gen. Aan te neemn immers Is, dat ook in de toekomst opnieuw loom on- den zullen moeten worden toege kend, terwijl de rentevoet van de ka pitaalschuld. van 1967 naar 1968 thans reeds verhoogd van 4'l- naar I 5 1/8%, in de naaste toekomst nog verder zal stijgen. B. en W. menen evenwel er on danks cle belangrijke kostenstijging in geslaagd te zijn de organisatie van de bank zodanig te regelen, dat een tariefsverhoging achteiwege kon worden gelaten. Verhoging leensom Een volgende aangelegenheid, welke B. en W. aan de orde wensen te stellen, betreft de hoogte van de maximum leensom. Deze bedraagt sinds geruime tijd f 2000. De waar dedaling van hel geld maakt het naar de mening van B. en W. ge wenst dit bedrag tot f 5000 te verho gen. Bovendien zou van een zodanige verhoging een uitbreiding van de kredietverlening het gevolg kunnen LEIDEN De ruilclub „Konings kerk" organiseert ter viering van het vijfjarig bestaan een grote tentoon stelling van de meest uiteenlopende bijzondere verzamelingen. Voor zo wel de mooiste als de best verzorgde collecties stelt de clubleiding deels door schenkingen hiertoe in staat ge steld een aantal fraaie prijzen be schikbaar. De jury bestaat uit de he ren C. J. Heemskerk, A. Hagemans en W. Kloos. Donderdagavond wordt de tentoonstelling ui de zalen van de Koningskerk offioieel geopend door ds. L. Kievit. De expositie is geopend op vrijdag 7 juni van 2 tot 10 uur en zaterdag 8 juni van 10 tot 9 uur. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal niet-Westerse sociologio mevi. E. M. Buschkens-Holle (Wasse naar»; kandidaats wiskunde en na tuurwetenschappen de heer J. van der Schee (Leiderdorp), mej. C. T. M. Kool Leiden)de heren K. R. v. d. Veen (Leiden». J W. v. d. Broeke (Leiden). J J C. Kuiper (Alphen a. d Rijn), L S J M. Henkes (Lei den). M Kunst (Leic|en>, H. A. Ding jan (Leiden), mej. G. Molendijk (Nw. BeijerlandK mej. F. W. Korsman (Leiden) .de heren G. C. P. van Dorp (Leiden). G. Armbrust (Leiden» en mej. A. A. Winsemius (Leiden); doctoiaal wiskunde de heer D. J. van Riemsdijk (R'dam); doctoraal na tuurkunde de heren H. T. Witteveen (Leiden), A. M. Wilkens (Leiden) en R. Stoffels (Leiden); doctoraal schei kunde de heer B. E. Nieuwenhuijs (Leiden) (cum laude) en mej. H. M. van Leent (Leiden) (cum laude); doctoraal biologie de heren E. Gitten- berge r (Zoeterwoude) (cum laude) T.B.J, Koops (Den Haag». LEIDEN Een tamme mus heeft onderdak gevonden bij de Leidse familie Riethoven uit de Hoflaan. Het diertje huppelt en fladdert wat rond, eet kruimeltjes brood maar weigert weer weg te vliegen. De mus ziet er gezond uit, maar de familie Riethoven heeft hem niet een keer ho ren tsjilpen of piepen. Een van de kinderen heeft in de tuin een huisje voor het vo geltje gemaakt, maar het musje blijft er niet inzitten. De tamme mus zit nu bin nen, veilig voor de katten uit de buurt. Het diertje liet zich gewillig fotograferen. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3