KUST GROTE TREKPLEISTER Kabinet in België nog deze week? GEEN MASSALE WERKHERVATTING IN FRANKRIJK LUNS IN EGYPTE ES N.v.v.d. Velde Citroën Kampeerterreinen overvol: 500.000 binnen- en buitenlanders met Pinksteren in tent of caravan Geen buitenlands toeristen-record (Sue/ Qlieuwb WEERBERICHT Arabieren en Joden slaags in Parijs Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DINSDAG 4 JUNI 1968 No. 3249J DAGBLAD Directeur: A. £L veld Diahoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDEN/KATWIJK/NOORDYVIJK/W ASSEN A AR Eigen berichtgeving) Zonnig Pinksteren 1968 heeft een stroom van buitenlandse vakantiegangers hoofdzakelijk Duitsers naar ons land getrokken. Toch sneuvelde er geen record. Via de der tien grensdoorlaatposten over de weg zijn naar schatting 425.000 buitenlanders ons land binnengekomen. De cijfers van de laat ste jaren waren: 1967 450.000, 1966 450.000, 1965 600.000 en 1964 500.000. De grote trekpleister was weer de kust. In de badplaat sen heerste een ongekende drukte, die mede werd veroorzaakt door het dagtoerisme. Vooral de kampeerterreinen waren in trek. Zo'n 500.000 pinkstervakantiegangers hebben de drie dagen in tent of cara van doorgebracht. Het waren Nederlanders en buitenlanders. Nog nimmer werd zo'n groot aantal geregistreerd: in 1967 waren het er 350.000, in 1966 400.000, in 1965 400.000 en in 1964 150.000. Wel een bewijs, dat het kamperen steeds meer „in" wordt! behoeven aan te spreken. Toch heeft men bii de V.V.V.'s tijdens de pink sterdagen hard moeten werken om aan de buitenlandse gasten de ge vraagde informatie te verstrekken Omdat het nu voornamelijk privé- toeristen en geen reisgezelschappen betrof, kostte dat veel meer tijd Honderdduizenden hebben dus aan e verkoeling gezocht. Ook veel dag jesmensen Zo ver het oog reikte, zag men mensen, die zich lagen tp koesteren in de fel schijnende zon en die zo nu en dan een verfrissend bad namen. De strandexploitanten hebben het er goed mee gehad. Gec-n cabine, strandtent of badstoel bleef onbezet en ontelbare hoeveelheden frisdranken, ijs en broodjes werden aan de man gebracht. Op de boule vards was het gezellig druk en de terrassen waren alle dagen overvol Op de Nederlandse wegen is het zeer druk geweest. De verkeerscen- trale van de Rijkspolitie in Drieber gen concludeerde gisteravond laat. dat de automobilisten door deze drukte lange wachttijden voor lief hebben moeten nemen, maar dat niet van chaotische toestanden zelfs niet b(j de verkeerspleinen Oudenrijn en Hoevelaken sprake is geweest. Rijkswaterstaat is van daag eerst met de werkzaamheden aan de doorgaand" wegen begonnen toen de verkeerssituatie dit mogelijk maakte. Er keerden namelijk van morgen nog duizenden buitenlandse vakantiegangers, die aan het pink- sterweekeinde een vrije dag hadden vastgekoppeld, huiswaarts. Aan de kust heerste een ongeken de drukte. De meeste buitenlanders voor negentig procent Duitsers, een niet onaanzienlijk aantal Belgen en relatief nog vrij veel Fransen zoonten verpozing op het strand. Daarbij kwam nog, dat ook vele dui zenden Nederlandse dagtoeristen koers zetten naar de kust. Engelsen en Scand in ariërs waren in zeer be scheiden aantallen vertegenwoordigd. De buitenlandse verkeersstroom be gon vrijdag te lopen en zette zich eerste pinksterdag nog onverminderd voort. In Noordwijk en Katwijk Maar nergens heeft het onderbren gen van al die buitenlanders moei lijkheden veroorzaakt. De hotels en pensions hadden ai vroeg hun ac commodatie bezet. Ook bij particu lieren zijn tienduizenden onderge bracht. In Noordwijk was het zo druk. dat de V.V.V met behulp van een geluidswagen een beroep op de niet beroepsmatige verhuurders deed om ongebruikte slaapkamers be schikbaar te stellen. In Katwijk daarentegen heeft men de „reserve-voorraad" bedden niet ADVERTENTIE C l.E B. A. - LEIDERDORP TIL. (01710)-30797#/Z1561 f BRANDKASTEN KANTOORMtUBItlN Plaatselijk regen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk wat regen, in de nacht hier en daar mist. Zwakke wind en dezelfde of iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). Strand verwae h ting Een oceaanfront boven Engeland nadert langzaam, waardoor morgen minder zonnig. Enkele bui'.en en een vrij krachtige zuid-westen wind. Temperatuur 15 tot 17 graden, zee water 14 graden. Vooruitzichten: Licht onbestendig en iets te koel. 5 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 13.52 uur; onder: 1.49 uur. Hoogwal r te Katwijk te 9.53 en 22.26 uur; laagwater te 5.22 en 18.01 uur. Dit oummci oestaat dit 22 pagina's Leiden heeft het tijdens de pinkster dagen zeker vijftig procent minder druk gehad dan vorig jaar. Di hotels waren goed bezet, maar in de pensions was nog volop plaats en ook waren er nog voldoende privé-adressen beschikbaar. Voor het vreemdelingenverkeer in de Sleutelstad is het dus geen beste Pinksteren geweest. Parkeren Het parkeren leverde de nodige problemen op. Zeker in de badcen- tra. Daar was het al vroeg „uitver kocht". Bumper aan bumper ston den de auto's op de boulevards en in de straten. Kwam men laat, dan moest men ver van het strand een plekje voor de auto zoeken, zodat men nog een minuut of tien, een kwartier moest lopen voor men „de zee" had bereikt. Een 24-jarige Rotterdamse foto-lithograaf wordt hier door politiemannen gegrepen, nadat hij zaterdagavond na een inbraak, een politie-agent onder bedrei ging van twee pistolen had ge dwongen een dolle rit in een sur veillance-wagen te maken door een groot deel van de Randstad. Tientallen politie-auto's achter volgden de surveillance-wagen over de grote Rijkswegen langs Kapelle aan de IJssel, Bleiswijk, Moerkapelle, Hazerswoude, Zoe- terwoude. LeidenZoetermeerhet verkeersplein Rijswijk, het ver keersplein Ypenburg en Rotter dam. Voor een uitvoerig verslag zie pagina 2. Ook bij de ingangen van de mees te parkeerterreinen prijkte het bordje „vol". In Wassenaar bijvoor beeld had de politic gistermiddag de weg naar het Slag afgesloten voor motorvoertuigen, omdat er geen j plaatsje meer ovei was. Duinrell kon de stroom auto's ooi: niet verwerken j In Noordwijk en Katwijk had de politie handen vol werk om het ver keer in goede banen te leiden. Ook daar waren de nar neerplaatsen tot de laatste plaats toe bezet. Op één merkwaardige uitzondering na: op het (ruime) parkeerterrein in de noordduinen in Katwijk kon men gisteren zonder moeite een plaatsje bemachtigen en aat terwijl autos aan het begin van de SI ;isweg en de Zeeweg geparkeerd stonden. Oor zaak waarschijnlijk een te ondui delijke aanwijzing naar deze par- keermogelijkheid De watersportliefhebbers trokken (begrijpelijk) naar de plassen. Het was zeer diuk op ae Kaag en de Brasem. Vele honderden zeilboten en jachten bevolkten deze water- .sportcentra. Het weer was er uitste kend voor. (Vervolg op pag. 7) PARIJS (Reuter) In een ooste lijke voorstad van Parijs zijn Joden en Noordafrikanen na onenigheid over een kaartspelletje met elkaar op de vuist gegaan, waarbij ook ge bruik werd gemaakt van messen, stokken en stenen. Voordat de politie een eind aan de strijd kon maken, waren enige ge wonden gevallen en een aantal eafé's van Noordafrikanen kort en klein ge slagen. Het kostte tijdens de pink sterdagen heel wat moeite om aan de kust een plaatsje te vinden om de auto te parkeren. Onafzienbare files auto's bewogen zich lang zaam naar de badplaatsen. Op de weg naar het Wassenaarse Slag reed men bumper aan bumper. Toen alle parkeerplaatsen ingeno men waren dat was onder meer gistermiddag het geval sloot de Wasseriaarse politie deze weg voor het autoverkeer naar het strand af. (Foto LD/Holvast) (ADVERTENTIE» BRUSSEL (GPD Formateur Vandenboevnants heeft zaterdag aangekondigd dat hij waarschijnlijk voor het einde van deze week een nieuwe regering aan Koning Boude- wijn zal kunnen voorstellen. De crisis heeft dan vier maanden geduurd. De vraagstukken die nog moeten werden besproken tussen vertegen woordigers van de CVP en BSP. de beide partijen van de katholiek-so cialistische regeringscoalitie die in de maak is, hebben o.m. betrekking op financiën, sociale politiek en buiten landse zaken. De formateur meende dat het niet zo moeilik zou zijn tot overeenstem ming te komen. Het grote werk was volgens hem reeds verricht. Namelijk het tot stand brengen van een ak koord over de vraagstukken die be trekking hebben op de verhouding: tussen de beide taalgemeenschappen. Dus o.a. culturele autonomie, be scherming van de minderheden uni versitaire expansie, de structuur van Brussel, economische en administra tieve decentralisatie. In het katholieke kamp ga aai er nog steeds stemmen op voor een drie- partijen regering onder Vandenboey- nats, omdat voor het doorvoeren van eon grondwetswijziging ook de stem van de Liberalen nodig is. Vervoersakkoord tussen vakbonden en regering ADVERTENTIE morgen voordeel gev. framboosjes 210 gram van 85 voor 75 PARIJS (DPA. AP. AFP) De Franse regering heeft vanoch tend bekend gemaaktdat accoor- den zijn bereikt, welke het moge lijk kunnen maken dat de treinen en de Parijse bussen en onder grondse spoorwegen weer gaan rijden. De stakende arbeiders moeten echter de overeenkomsten nog bekrachtigen en dit is. on danks het optimisme van de rege ring, nog niet zeker. CAIRO (ANPi Minister Luns van Buitenlandse Zaken is zondag avond in C airo aangekomen voor 'n officieel bezoek aan Egypte dat tot woensdag zal duren. Hij zal bespre kingen voeren met o.a. zijn Egypti sche ambtgenoot. Mahmoed Riad en met Mahmoed Fawzi, de adviseur van president Nasser voor buiten landse aangelegenheden. Mr. Luns kwam via Rome uit Lis sabon. waar hij enigé dagen de gast was van zijn Portugese ambtgenoot, ds Nogueira. Daarvoor had hij een officieel bezoek aan Marokko ge bracht. ..Een van de opmerkelijkste staats lieden ter wereld-' kenschetste „Le journal d'Egypte" zondag in een hoofdartikel de Nederlandse minis ter. „Hij bezit een geweldig prestige, met alleen in Europa, maar ook in Amerika en het Oosten", aldus het blad, dat de komst van minister Luns de bevestiging noemt van „de uitste kende betrekkingen tussen Nederland en de VAR, die zich gestaag ont wikkelen" „Zijn recente verklaring, dat een Verenigd Europa nog beter de ontwikkelingslanden kan helpen, biedt reusachtige perspectieven voor de rol van Nedenand Li de wereld', aldus het Egyptische blad. Na een lange onderhandelingsnacht bereikten vertegenwoordigers van de regering en van de vakbonden van spoorwegpersoneel een voorlopige overeenkomst. Vakbondsleiders ver klaarden na afloop tevreden te zijn met aanzienlijke salarisverhogingen. Vanavond zullen de vakbonden de re gering laten weten of de voorlopige overeenkomst wel of niet in een defi nitieve kan worden omgezet. In een oproep tot de stakers verdedigden de bonden de bereikte resultaten als po sitief en drongen zij aan op een spoe dige uitspiaak. Het voorlopige akkoord komt neer op 17 procent salarisverbetering voor de laagstbetaalden en 10.2 pet voor degenen die al een hoger loon ontvin gen. De werkweek wordt verkort van 46 tot 44 uur en de vakantie krijgt een duur van achtentwintig dagen. Als de stakers de voorstellen accepteren kan het vervoer vannacht weer op gang komen. Ook de loononderhandelingen voor de vervoersdiensten in Parijs eindig den in de afgelopen nacht in een ak koord. Het personeel zal een globale loonsveihoging van 12.8 procent krij gen. Maar ook hier hebben de stakers het laatste woord. Stakingen Uit andere belangrijke sectoren zijn weinig positieve reacties te mel den op tussen werkgevers en werkne mers bereikte akkoorden. Er waren vanochtend zelfs enkele voor de rege ring ontmoedigde berichten uit be drijfstakken waar men een werkher vatting had verwacht. Zo bezette het personeel vanochtend nog steeds twee j grote warenhuizen in Parijs. I Bij de meeste bedrijven in Frank- j rijk lag vandaag, drie weken na het begin van de stakingsgolf, het werk nog geheel stil. Van een „massale en snelle" terugkeer tot de arbeid, waar toe premier Pompidou gisteren op riep, is nog niets te bespeuren. De in verscheidene sectoren van de particuliere industrie en bij de openbare diensten waarneembare I tendens de staking te beëindigen leed vanochtend zwaar onder gebrek aan vervoer, doordat in het gehele land nog geen treinen rijden en de metro en de bussen in de hoofdstad ook nog niet in bedrijf zijn. De straten liggen nog bezaaid met afval. Niets wijst erop dat de ge meentelijke vuilophalers van Parijs hun taak binnenkort zullen hervat ten. Ook by de automobielindustrie ligt het werk nog stil. De scholen zijn nog steeds gesloten en dat was vandaag ook het geval met de post kantoren. Men hoopt dat de postem- ployés een gisteravond tussen rege ring en vakbondsleiders bereikte overeenkomst zullen accepteren en dat het werk donderdag hervat kan worden. Het werk in de vliegtuigin dustrie ligt eveneens nog stil. Bij Sud- Aviation In Toulouse houden stakers nog steeds de fabriek bezet. Bespre kingen met de directie werden gis teren afgebroken. Sectoren waar een voorlopige over eenstemming is bereikt zijn o.a. de olie- en de chemische industrie, de verzekeringsmaatschappijen en de banken, elektriciteits- en gasbedrij ven en de textielindustrie. Gisteravond ging ook het jonrna- listleke personeel van de Franse staatsradio .France-Inter", het enige station dat nog nieuwsberichten uit zond, in staking. Volgens de vakbonden kon een on partijdige berichtgeving niet langer worden gegarandeerd, omdat, zo werd In een communiqué gezegd, nieuwe politie-eenheden de toegang tot de redacties versperren. In het Franse televisiejournaal is het aftreden van drie topfunctiona rissen van de ORTF bekendgemaakt. Miljoenen Parljzenaren zyn van daag na een weekeinde van drie da gen op het land in de hoofdstad te ruggekeerd. Op alle toegangswegen ontstonden verkeersstagnaties van monsterachtige omvang, evenals in de stad zelf. Hervatting van de benzine verkoop op vrijdag had het de Pa- rijzenaars mogelijk gemaakt om een pinkstervakantie te nemen. Zie voor een commentaar van onze correspondent in Parijs op de huidige situatie in Frankrijk pagina 19. ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3D] 3 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21156 Uit het Leidsch Dagblad van 1 3 Juni 1868: Gisteren zijn aan het sta tion Leyden van de Holl. IJze ren Spoorweg-Maatschappij I uitgegeven 1626 retour- en 240 enkele kaarten naar Den Haag. Op dienzelfden dag zij alhier 31 treinen aangekomen en vertrokken. Bij de heden gehouden 1 stemming voor een lid van den gemeenteraad alhier zijn van de 1462 kiezers aan het g hoofdbureau opgekomen 276 T Y kiezers en aan het hulpbu- r9* reau 283; in 't geheel zijn dus ingeleverd 559 stembiljetten. T

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1